Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

κελλυ1


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μην το κανεις αυτο μην το παιρνεις στο κρεββτι σου την πατησες!!!!!!!!!

dim_troula

dim_troula
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Selini-giorgos πόσο συμφωνώ μαζί σου!!!!

Κορίτσια, αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα και αναρωτιόμουν τι είναι το πιο φυσικό για το παιδί. Το ελεγχόμενο κλάμα δεν μου φαινόταν ιδανική λύση και δεν ταίριαζε στην ιδιοσυγκρασία μου. Το μωρό μου είναι 8,5 μηνών και κοιμάται θηλάζοντας. Απευθύνθηκα λοιπόν σε παιδίατρο και σύμβουλο θηλασμού στο blog "Μητρικός Θηλασμός". Η απάντησή του ανακούφισε τόσο εμένα, αλλά περισσότερο το παιδί μου. Για όποιον ενδιαφέρεται, μπορεί να διαβάσει την απάντηση που μου έδωσε.

Κοιμάται θηλάζοντας. Είναι σωστό ή πρέπει να το σταματήσουμε αυτό;
Απαντά ο Στέλιος Παπαβέντσης
Παιδίατρος, MRCPCH, DCH
Πιστοποιημένος σύμβουλος γαλουχίας IBCLC
www.pediatros-thes.gr

Αγαπητή Δήμητρα,

χαίρομαι για τις προόδους σας. Στις περισσότερες περιπτώσεις χρειάζεται απλά υπομονή, θετικότητα και ευχάριστη, κοινωνική διάσταση στο φαγητό του μωρού.

Ως προς τον ύπνο, ό,τι έχετε διαβάσει σχετικό δεν έχει στήριγμα σε επιστημονικά δεδομένα. Αντίθετα, υπάρχουν πολλές μελέτες που δείχνουν ότι ο θηλασμός το βράδυ βοηθάει την συνέχισή του.

Δεν υπάρχει κάτι παθολογικό στο να κοιμάται θηλάζοντας, είναι θεμιτό, μην έχετε ενοχές. Να γνωρίζετε ότι προσφέρετε το καλύτερο στο παιδί σας από πλευράς θρέψης και συναισθηματικής κάλυψης. Να γνωρίζετε ακόμα ότι, πέρα από την θαλπωρή της αγκαλιάς για το τυχερό μωρό σας, το γάλα σας περιέχει μελατονίνη που δρα ως υπνωτικό, ενδορφίνες που δρουν ως αναλγητικό και χολοκυστοκινίνη που δρα ως μυοχαλαρωτικό. Να γιατί είναι ο αγαπημένος του τρόπος να κοιμάται!

Χιλιάδες χρόνια εξέλιξης του ανθρώπινου είδους και εκατομμύρια άνθρωποι που ως μωρά κοιμούνταν ακριβώς έτσι ανά τους αιώνες οδήγησαν σε αυτό που κάνετε και δίνετε τώρα. Μην έχετε ενοχές γιατί στην απειροελάχιστη χρονική στιγμή του σήμερα, η πράξη σας στα ανθρώπινα μάτια των συγχρόνών μας φαίνεται "ασυνήθης". Στην πραγματικότητα, οι σημερινές αντιλήψεις που κυριαρχούν για τον "ανεξάρτητο", μοναχικό βρεφικό ύπνο είναι αυτές που είναι ασυνήθεις και παθολογικές.

[u][b]

maria_86

maria_86
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΝΑΙ,ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ...ΝΑ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΗ ΚΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΗΣΥΧΟΣ...ΒΕΒΑΙΑ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΑΣ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ..ΚΑΤΑ ΤΙΣ 4 ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΡΘΕΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΜΟΛΙΣ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΕΙ ΘΑ ΞΥΠΝΣΕΙ...Α!!!ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΚΟΥΝΙΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΕΦΥΓΑ...ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ...ΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΜΑΣ...

κελλυ1


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ε εισαι τρελη με τα ακροβατικα σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
selini-giorgos έγραψε:Καποια στιγμη επηρεασμενη απο καποια φιλη ειπα να δοκιμασω κι εγω την μεθοδο αυτου του βιβλιου.Την πρωτη μερα εφαρμογης,τα πρωτα λεπτα καταλαβα οτι αυτη η μεθοδος δεν ειναι σιγουρα για μενα και τα παιδια.Καταλαβα πως ολο αυτο,το να ζητανε μια ζεστη αγγαλια για να αφεθουν και να κοιμηθουν,δεν θα κρατησει για πολυ κι εγω θελω να το χορτασω και να μην τους το στερησω.Ισως κουραστω λιγο παεαπανω αλλα ειναι αυτο που θελωκι εγω και τα παιδια.Ζεστασια!
συμφωνω απολυτα μαζι σου...και φυσικα δεν κρινω καμια μανουλα που καταφερε να εφαρμοσει την τακτικη και βρηκε τον υπνο της...θα το θελα κι εγω πολυ να κοιμαμαι εννοω αλλα δεν μπορω να τον βλεπω να κλαιει σπαραχτικα..προσωπικα δεν το δοκιμασα αλλα δεν μου παει η καρδια..ψοφια ειμαι και εγω ..πολυ δυσκολο παιδι στον υπνο..αλλα λεω ποσο θα κρατησει μωρε..μετα θα ψαχνω εγω την αγκαλιτσα του..
και τωρα τελευταια ενω ειχε ψιλοστρωσει..ουτε στην αγκαλια μου κοιμαται ουτε στο κρεβατι μας Crying or Very sad μπορει να κλαιει ανα μιση ωρα αχχχχ τι να πω μια οι κολικοι μια η παλινδρομηση τωρα τα δοντια...υπομονηηηη Crying or Very sad

maria_86

maria_86
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΝΑΙ...ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ 1.78!!!!!!!!!Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟΥΤΟ ΕΙΠΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ:ΚΑΛΑ,ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΑΡΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΒΑΛΕΣ????ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΩ ΜΕ ΜΙΑ ΑΝΕΣΗ, ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΧΩΡΑΣΑ!!!!ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΑΜΕ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ!!!!!!!!!!!ΒΑΣΙΚΑ,ΑΚΟΜΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ.......

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι η μικρή μου θηλάζει για να κοιμηθεί και μετά τη βάζω στην κούνια της. Πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό κι ας με κουράζει να το κάνω όταν ξυπνάει τη νύχτα. Δε θα ήθελα να την αφήσω να κλαίει, δε θα το άντεχα και πιστεύω ότι δε θα της έκανε καλό. Άποψή μου πάντα και σέβομαι το ότι για άλλες μανούλες λειτούργησε καλά!
Ελπίζω ότι μεγαλώνοντας σιγά σιγά και αρχίζοντας να καταλαβαίνει θα αλλάξουν οι συνήθειές της. Τώρα είναι πολύ μικρούλα για να καταλάβει, οπότε κάνω αυτό που χρειάζεται/θέλει.
Στο κρεβάτι μας δεν την παίρνω εκτός αν είναι ανάγκη, πχ είμαι πολύ κουρασμενη και εκείνη δεν μπορεί να ξανακοιμηθεί ή τώρα που ήταν αρρωστούλα. Κι εγώ φοβάμαι μήπως της γίνει συνήθεια και δε θέλει την κούνια της, κι επίσης επειδή το θεωρω λίγο επικίνδυνο τώρα με τα παπλώματα και τις κουβέρτες μας.

Γιατί δεν τον θηλάζεις λίγο και το μεσημέρι? Δε θα πάθει τίποτα με λίγο γαλατάκι παραπάνω. Αν αυτό σου είναι πιο εύκολο παρά να τον κουνάς, γιατί δεν το δοκιμάζεις?

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια εχω πολλα παραδειγματα φιλων που ενω ακολουθησαν την τακτικη του συγκεκρμενου βιβλιου,καταφεραν με κλαματα και ολα τα παρελκομενα να κανουν το παιδι να κοιμαται μονο του και μετα απο μια περιοδο 1-2 χρονων το παιδι εκανε οπισθογυρισμα και ταλαιπωριουνται πολυ περισσοτερο απο οτι πριν ακολουθησουν την τακτικη του βιβλιου.Κοινως καποια στιγμη αντεδρασαν και τα ιδια τα παιδια που το μονο που ζητουσαν ηταν μια αγκαλια...
Δεν ειναι φυσικα απολυτο οτι θα συμβει σε ολα τα παιδακια αλλα ειναι πολυ πιθανο,μην ξεχνατε δεν ειναι στρατιωτακια...ειναι απλως παιδια.

dim_troula

dim_troula
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Rinoula έγραψε:Κι η μικρή μου θηλάζει για να κοιμηθεί και μετά τη βάζω στην κούνια της. Πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό κι ας με κουράζει να το κάνω όταν ξυπνάει τη νύχτα. Δε θα ήθελα να την αφήσω να κλαίει, δε θα το άντεχα και πιστεύω ότι δε θα της έκανε καλό. Άποψή μου πάντα και σέβομαι το ότι για άλλες μανούλες λειτούργησε καλά!
Ελπίζω ότι μεγαλώνοντας σιγά σιγά και αρχίζοντας να καταλαβαίνει θα αλλάξουν οι συνήθειές της. Τώρα είναι πολύ μικρούλα για να καταλάβει, οπότε κάνω αυτό που χρειάζεται/θέλει.
Στο κρεβάτι μας δεν την παίρνω εκτός αν είναι ανάγκη, πχ είμαι πολύ κουρασμενη και εκείνη δεν μπορεί να ξανακοιμηθεί ή τώρα που ήταν αρρωστούλα. Κι εγώ φοβάμαι μήπως της γίνει συνήθεια και δε θέλει την κούνια της, κι επίσης επειδή το θεωρω λίγο επικίνδυνο τώρα με τα παπλώματα και τις κουβέρτες μας.

Γιατί δεν τον θηλάζεις λίγο και το μεσημέρι? Δε θα πάθει τίποτα με λίγο γαλατάκι παραπάνω. Αν αυτό σου είναι πιο εύκολο παρά να τον κουνάς, γιατί δεν το δοκιμάζεις?

Rinoula, τα ίδια κάνω κι εγώ! Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη!

dim_troula

dim_troula
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
selini-giorgos έγραψε:Κοριτσια εχω πολλα παραδειγματα φιλων που ενω ακολουθησαν την τακτικη του συγκεκρμενου βιβλιου,καταφεραν με κλαματα και ολα τα παρελκομενα να κανουν το παιδι να κοιμαται μονο του και μετα απο μια περιοδο 1-2 χρονων το παιδι εκανε οπισθογυρισμα και ταλαιπωριουνται πολυ περισσοτερο απο οτι πριν ακολουθησουν την τακτικη του βιβλιου.Κοινως καποια στιγμη αντεδρασαν και τα ιδια τα παιδια που το μονο που ζητουσαν ηταν μια αγκαλια...
Δεν ειναι φυσικα απολυτο οτι θα συμβει σε ολα τα παιδακια αλλα ειναι πολυ πιθανο,μην ξεχνατε δεν ειναι στρατιωτακια...ειναι απλως παιδια.

Πραγματικά αυτή η μέθοδος μου φαίνεται ύποπτη για γενικό κανόνα αντιμετώπισης τέτοιων καταστάσεων. Θεωρώ κι εγώ ότι τα παιδιά χρειάζεται να εμπεδώσουν ότι θα είμαστε εκεί γι΄αυτά. Μπορεί να είναι λίγο κουραστικό, αλλά νιώθω ότι η αγκαλιά και η παρηγοριά μόνο καλό τους κάνουν σε σύγκριση με το μοναχικό και πολλές φορές σπαραχτικό κλάμα τους. Και μιλάμε για μια ηλικία, τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο, που ακόμα το παιδί δεν έχει συνειδητοποιήσει καλά καλά πού βρίσκεται και τι απέγινε εκείνο το ζεστό και ασφαλές μέρος που έζησε για 9 μήνες!!!

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα κι απο εμενα!εχω 2 παιδακια και θα σας πω πως τα εμαθα και τα 2 να κοιμουνται!
ο γιος μου ειχε μαθει να κοιμαται στο στηθος,εφτασε 9 μηνων και κοψαμε το θηλασμο και εχασε τον μπουσουλα!δεν ηξερε πως να κοιμηθει!νευρα,γκρινια,δεν ηξερε τι ηθελε.τον εβαλε μια μερα η μανα μου στο κρεβατακι του εκλεισε φωτα κι αυτος κλαψουριζε!πιο πολυ απο την κουραση,μετα απο 20 λεπτα κλαψουρισμα κοιμηθηκε.την επομενη μερα το κλαψουρισμα ηταν 10λεπτο και την τριτη μερα κοιμοταν μονος του.
για να μην παθω τα ιδια με την μικρη μου την ωρα που ηταν να μπουν για υπνο εμπαιναν για υπνο και την σηκωνα 2 ωρες μετα για να θηλασει,οταν εκανε περιπου 3,5 ωρες απο τον προηγουμενο θηλασμο.ετσι εμαθε οτι γαλα δε σημαινει υπνος αλλα οτι κρεβατι σημαινει υπνος!πριν καμια 10ρια μερες μου εκανε κατι γκρινιες την ωρα που την εβαζα για υπνο αλλα της ελεγα αν θελεις κοιμησου αν θες κατσε χαζευε και τους εβαζα παραμυθακια να ακουνε.εκλεινα την πορτα και τα ακουγα που γελαγαν και μουρμουριζαν για λιγη ωρα και μετα κοιμουνταν και τα 2!!!

mikroulaxristos

mikroulaxristos
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω απο την πρωτη μερα που ηρθαμε σπιτι,την ακουμπουσα στο πορτ μπεμπε (και απο 1 μηνος στη κουνια) και την χαιδευα λιγο στη πλατη,εχουμε παρει και αυτο που βαζεισ πανο απο τη κουνια με τα αστερακια και τα φωτακια,και ακουγε το τραγουδακι και σιγα σιγα και με τα χαδια κοιμοταν.και ετσι συνεχιζει και κοιμαται. ειπα να μην την μαθω καθολου αγκαλια στον υπνο,μονο χαδακια..

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
selini-giorgos έγραψε:Καποια στιγμη επηρεασμενη απο καποια φιλη ειπα να δοκιμασω κι εγω την μεθοδο αυτου του βιβλιου.Την πρωτη μερα εφαρμογης,τα πρωτα λεπτα καταλαβα οτι αυτη η μεθοδος δεν ειναι σιγουρα για μενα και τα παιδια.Καταλαβα πως ολο αυτο,το να ζητανε μια ζεστη αγγαλια για να αφεθουν και να κοιμηθουν,δεν θα κρατησει για πολυ κι εγω θελω να το χορτασω και να μην τους το στερησω.Ισως κουραστω λιγο παεαπανω αλλα ειναι αυτο που θελωκι εγω και τα παιδια.Ζεστασια!

δεν το χωνεψα αυτο το βιβλιαρακι απ την πρωτη στιγμη...αυτος ειδικευεται στις διαταραχες του υπνου, τα μωρα ομως δεν εχουν διαταραχες,ειναι φυσιολογικο να ξυπνουν..

dim_troula έγραψε:Selini-giorgos πόσο συμφωνώ μαζί σου!!!!

Κορίτσια, αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα και αναρωτιόμουν τι είναι το πιο φυσικό για το παιδί. Το ελεγχόμενο κλάμα δεν μου φαινόταν ιδανική λύση και δεν ταίριαζε στην ιδιοσυγκρασία μου. Το μωρό μου είναι 8,5 μηνών και κοιμάται θηλάζοντας. Απευθύνθηκα λοιπόν σε παιδίατρο και σύμβουλο θηλασμού στο blog "Μητρικός Θηλασμός". Η απάντησή του ανακούφισε τόσο εμένα, αλλά περισσότερο το παιδί μου. Για όποιον ενδιαφέρεται, μπορεί να διαβάσει την απάντηση που μου έδωσε.

Κοιμάται θηλάζοντας. Είναι σωστό ή πρέπει να το σταματήσουμε αυτό;
Απαντά ο Στέλιος Παπαβέντσης
Παιδίατρος, MRCPCH, DCH
Πιστοποιημένος σύμβουλος γαλουχίας IBCLC
www.pediatros-thes.gr

Αγαπητή Δήμητρα,

χαίρομαι για τις προόδους σας. Στις περισσότερες περιπτώσεις χρειάζεται απλά υπομονή, θετικότητα και ευχάριστη, κοινωνική διάσταση στο φαγητό του μωρού.

Ως προς τον ύπνο, ό,τι έχετε διαβάσει σχετικό δεν έχει στήριγμα σε επιστημονικά δεδομένα. Αντίθετα, υπάρχουν πολλές μελέτες που δείχνουν ότι ο θηλασμός το βράδυ βοηθάει την συνέχισή του.

Δεν υπάρχει κάτι παθολογικό στο να κοιμάται θηλάζοντας, είναι θεμιτό, μην έχετε ενοχές. Να γνωρίζετε ότι προσφέρετε το καλύτερο στο παιδί σας από πλευράς θρέψης και συναισθηματικής κάλυψης. Να γνωρίζετε ακόμα ότι, πέρα από την θαλπωρή της αγκαλιάς για το τυχερό μωρό σας, το γάλα σας περιέχει μελατονίνη που δρα ως υπνωτικό, ενδορφίνες που δρουν ως αναλγητικό και χολοκυστοκινίνη που δρα ως μυοχαλαρωτικό. Να γιατί είναι ο αγαπημένος του τρόπος να κοιμάται!

Χιλιάδες χρόνια εξέλιξης του ανθρώπινου είδους και εκατομμύρια άνθρωποι που ως μωρά κοιμούνταν ακριβώς έτσι ανά τους αιώνες οδήγησαν σε αυτό που κάνετε και δίνετε τώρα. Μην έχετε ενοχές γιατί στην απειροελάχιστη χρονική στιγμή του σήμερα, η πράξη σας στα ανθρώπινα μάτια των συγχρόνών μας φαίνεται "ασυνήθης". Στην πραγματικότητα, οι σημερινές αντιλήψεις που κυριαρχούν για τον "ανεξάρτητο", μοναχικό βρεφικό ύπνο είναι αυτές που είναι ασυνήθεις και παθολογικές.

[u][b]

με καλυψε ο δοκτορας..

maria_86 έγραψε:ΝΑΙ,ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ...ΝΑ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΗ ΚΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΗΣΥΧΟΣ...ΒΕΒΑΙΑ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΑΣ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ..ΚΑΤΑ ΤΙΣ 4 ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΡΘΕΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΜΟΛΙΣ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΕΙ ΘΑ ΞΥΠΝΣΕΙ...Α!!!ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΚΟΥΝΙΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΕΦΥΓΑ...ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ...ΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΜΑΣ...

Αν εμπαινα ποτε εγω στην κουνια θα εκλαιγαν μανουλες...και μεις θα κλαιγαμε την κουνια Laughing Laughing

selini-giorgos έγραψε:Κοριτσια εχω πολλα παραδειγματα φιλων που ενω ακολουθησαν την τακτικη του συγκεκρμενου βιβλιου,καταφεραν με κλαματα και ολα τα παρελκομενα να κανουν το παιδι να κοιμαται μονο του και μετα απο μια περιοδο 1-2 χρονων το παιδι εκανε οπισθογυρισμα και ταλαιπωριουνται πολυ περισσοτερο απο οτι πριν ακολουθησουν την τακτικη του βιβλιου.Κοινως καποια στιγμη αντεδρασαν και τα ιδια τα παιδια που το μονο που ζητουσαν ηταν μια αγκαλια...
Δεν ειναι φυσικα απολυτο οτι θα συμβει σε ολα τα παιδακια αλλα ειναι πολυ πιθανο,μην ξεχνατε δεν ειναι στρατιωτακια...ειναι απλως παιδια.


ακριβως την ιδια εμπειρια εχω.Φιλη μου το εδωσε, η ιδια λοιπον το εφαρμοσε στην κορη της,ειναι 2,5 χρονων η μικρη και ακομα υπαρχουν περιοδοι που φωναζει μεσα στη νυχτα και αν δεν την παρουν μαζι απλα δεν κοιμαται.Απο 5 μηνων της το εφαρμοσε -φοβερη επιμονη η μανα αλλα κ η κορη χαχα!

τιγρακι


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια να σας πω και εγω τα δικα μου...οταν αρχιζει να κουραζετε αρχιζει και την γκρινια και ως συνηθως δεν βολευετε πουθενα οποτε δεν μπορω να τον εχω αγκαλια και να μετραμε βηματα μεσα στα μαυρα μεσανυχτα απο την νυστα μου θα τρακαρω και πουθενα και θα ψαχνομαιοποτε κανω το εξης κλασικο μαξιλαρι στα ποδια και κουναω για πεντε λεπτα και ο μικρος κοιμαται μπαμ μπαμ τι ιδιο εκανα και στην κορη μου.

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ δεν σκοπεύω να τον πιέσω να κοιμηθεί μόνος του τώρα. Θα το προσπαθήσω μετά τους 8 μήνες ζωής.Πως θατα καταφέρω δεν ξέρω! Με πολλή υπομονή πάντως!!!

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
nomizo pos apo tin proti mera prepei na koimate to pedi sto domatio tou kai mono tou.ego tin mikri mou pou einai 4 misi minon koimate apo tin proti mera sto krevati tis.pote den zitise agalia i kounima gia na koimithei.nomizo pos afto prepei na to kaneis po tin arxi gia na min sinithizei to pedi .den tin krataga xoris logo agalia etroge kai tin afina kato na pekso mazi tis pote den tin kounisa gia na koimithei epitides kai afto epevala kai stous oipoloipous giagiades papoudes kai tous loipous.to pedi einai opos to matheis pistepste me.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cassiani έγραψε:den tin krataga xoris logo agalia

υπαρχουν λογοι για να κρατησεις ενα μωρο/παιδι αγκαλια?

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:
cassiani έγραψε:den tin krataga xoris logo agalia

υπαρχουν λογοι για να κρατησεις ενα μωρο/παιδι αγκαλια?
oxi vevea den prepei na iparxei logos opos to les.kai perno to pedi mou agaleia kai pezoume apla den theoro sosto na einai sinexeia sta xeria giati mathainei etsi kai meta einai diskolo na koimate mono ou kai polla alla.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
"Τι λέει η επιστήμη

Στοιχεία από έρευνες στο Μόντρεαλ του Καναδά αποκαλύπτουν ότι η αγκαλιά και η σωματική επαφή τόσο με τη μητέρα όσο και με τον πατέρα επηρεάζει θετικά την ανάπτυξη του εγκεφάλου του μωρού, δίνει ώθηση στη φυσική ανάπτυξη και μακροπρόθεσμα ενισχύει την αυτοπεποίθηση του παιδιού, το οποίο μεγαλώνοντας γίνεται πιο ανεξάρτητο και λιγότερο ανασφαλές."

ενα αποσπασμα απο εδω,το εβαλε μια κοπελα στο φορουμ
http://www.forum.eimaimama.gr/forum-f38/topic-t124-20.htm#83619

για τον υπνο ο τροπος που βρισκει η καθε μια ειναι δικο της θεμα,μορω να κατανοησω το να θελουμε να αποκοιμιεται στο κρεβατι του χωρις κουνημα,για την υπολοιπη μερα κ νυχτα που θα μας αναζητησει και μονο το παραπανω αποσπασμα θα πρεπε να μας βαζει σε σκεψεις.Και πολλα αλλα αρθρα,επιστημονικες μελετες,εμπειριες μαναδων και παει λεγοντας συμφωνουν οτι η αγκαλια ειναι το "οπλο" της μανας.



cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:"Τι λέει η επιστήμη

Στοιχεία από έρευνες στο Μόντρεαλ του Καναδά αποκαλύπτουν ότι η αγκαλιά και η σωματική επαφή τόσο με τη μητέρα όσο και με τον πατέρα επηρεάζει θετικά την ανάπτυξη του εγκεφάλου του μωρού, δίνει ώθηση στη φυσική ανάπτυξη και μακροπρόθεσμα ενισχύει την αυτοπεποίθηση του παιδιού, το οποίο μεγαλώνοντας γίνεται πιο ανεξάρτητο και λιγότερο ανασφαλές."

ενα αποσπασμα απο εδω,το εβαλε μια κοπελα στο φορουμ
http://www.forum.eimaimama.gr/forum-f38/topic-t124-20.htm#83619

για τον υπνο ο τροπος που βρισκει η καθε μια ειναι δικο της θεμα,μορω να κατανοησω το να θελουμε να αποκοιμιεται στο κρεβατι του χωρις κουνημα,για την υπολοιπη μερα κ νυχτα που θα μας αναζητησει και μονο το παραπανω αποσπασμα θα πρεπε να μας βαζει σε σκεψεις.Και πολλα αλλα αρθρα,επιστημονικες μελετες,εμπειριες μαναδων και παει λεγοντας συμφωνουν οτι η αγκαλια ειναι το "οπλο" της μανας.



opos les i kathe mia apo emas exei diaforetikes apopseis sto thema.den katadikazo tin thesi sou apla den theoro oti to pedi xanei kati apo mena kai apo tin agapi mou gia afto an den to koimizo dipla mou kai an den to koimizo kratodas to agalia

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ειλικρινα ειναι στεναχωρο να στερουνται τα παιδια μας απο τις αγκαλιες για να μην κακομαθουν.Απο την αγαπη δεν επαθε κανεις τιποτα.Πολλες ερευνες δειχνουν οτι οσο πιο πολυ αγκαλια και ζεστασια παιρνει ενα παιδι απο την αρχη της ζωης του τοσο πιο ανεξαρτητο και με μεγαλη αυτοπεποιθηση γινεται οσο μεγαλωνει.Δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι βρεφακι αναστηθηκε οταν η μανουλα του το κρατουε σφιχτα στην αγκαλια της κι εκλαιγε.Μην φοβαστε τις αγκαλιες...ΔΕΝ ΚΑΚΟΜΑΘΑΙΝΟΥΝ.Αυτο ειναι μια ξεπερασμενη θεωρια που δεν εχει πουθενα βαση.

D.VICKY


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εγω εχω ενα μωρακι 3μηνων αλλα δεν εχω προβλημα με τον υπνο του προς το παρον!οταν θελει να κοιμηθει!τον αφηνω κατευθειαν καικοιμαται παρεα με την πιπιλα του καθομαι λιγο διπλα για βοηθεια με την πιπιλα και μετα φευγω!αλλα ειναι στο δικο του δωματιο.και το καλο μεχρι στιγμης ειναι οτι κοιμαται το βραδυ!!!!!! Very Happy

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
D.VICKY έγραψε:εγω εχω ενα μωρακι 3μηνων αλλα δεν εχω προβλημα με τον υπνο του προς το παρον!οταν θελει να κοιμηθει!τον αφηνω κατευθειαν καικοιμαται παρεα με την πιπιλα του καθομαι λιγο διπλα για βοηθεια με την πιπιλα και μετα φευγω!αλλα ειναι στο δικο του δωματιο.και το καλο μεχρι στιγμης ειναι οτι κοιμαται το βραδυ!!!!!! Very Happy
afto leo kai ego pos ta paidia koimoude monoi tous den xreiazete na to pernoume agalia den steroude tin agapi mas epeidi den ta pernoume oli tin ora galia.den nomizo pos agapate eseis to pedi sas perisotero.

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ειμαι πολυ υπερ τις ακγαλιας θεωρω οτι το παιδι σ"εχει αναγκη κ πρεπει να το καταλαβει οτι υπαρχουμε εμεις εδω(οι γονεις)που ειναι διπλα του .Δεν μπορω να διανοηθω το μωρο μου να ειναιακομα σε φαση που δεν καταλαβαινει τι γινεται κ να το αφηνω χωρις να του διχνω οτι η μανουλα ειναι εδω για σενα!!!!!!!!!!!!!!! I love you I love you απο την πολυ αγαπη κανεις δεν εχει παθει τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

aggeliki1982


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
φωτεινουλα έγραψε:ειμαι πολυ υπερ τις ακγαλιας θεωρω οτι το παιδι σ"εχει αναγκη κ πρεπει να το καταλαβει οτι υπαρχουμε εμεις εδω(οι γονεις)που ειναι διπλα του .Δεν μπορω να διανοηθω το μωρο μου να ειναιακομα σε φαση που δεν καταλαβαινει τι γινεται κ να το αφηνω χωρις να του διχνω οτι η μανουλα ειναι εδω για σενα!!!!!!!!!!!!!!! I love you I love you απο την πολυ αγαπη κανεις δεν εχει παθει τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
συμφωνω απολυτα!!! τρελαινομαι οταν ακουω μην την παιρνεις αγκαλια γιατι θα την μαθεις και μετα θα θελει συνεχεια!!! καλα θα κανω!!!!! εδω νιωθω εγω την αναγκη να την παιιρνω αγκαλια, δε θα νιωθει αυτη που ειναι μια σταλια??

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις