Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
11 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 11 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμενα ο μικρος μου ηρθε στο σπιτι οταν ηταν ενος μηνων
αμεσως μπηκε στην κουνια του και στο δωματιο του
εκατσα μαζι του μονο 2 βδομαδες
μετα πηγα στο κρεβατι μου
σαν μωρο δεν κοιμοταν ευκολα..ηθελε αγκαλιτσα,κουνιμα κ.α
καθε φορα δοκιμαζα και κατι διαφορετικο
σερι κοιμηθηκε απο μονος του οταν εγινε ενος χρονων

τωρα που ειναι 2,5 πριν κατι μηνες αρχισε να ξυπναει την νυχτα(δεν ηθελε ουτε αγκαλιες ουτε τιποτα)μονο κλαμμα
μετα την φαση αποχωρισμου ηρθε αυτο!!!

πηρα το βιβλιο 'κοιμησου παιδι μου' και απο τοτε κοιμοστε τελεια και χωρις φοβους και ανασφαλειες!!!

aniakouk79


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Αγκαλιά μπορεί να το έχεις όλη την ημέρα και φυσικά αν τρομάξει τη νύχτα από κάτι!! Είμαι της άποψης ότι ένα παιδί πρέπει να το μάθεις να κοιμάται μόνο του και όχι με βοήθεια!!! Και το λέω γιατί είμαι παθούσα! Ο γιος μου ήταν απόλυτα εξαρτημένος από την αγκαλιά μας για να κοιμηθεί. Έτσι κάθε φορά που άνοιγε τα μάτια του τη νύχτα, αναζητούσε την αγκαλιά μας για να κοιμηθεί... Μόλις κόπηκε η βραδινή αγκαλιά σταμάτησε να ξυπνάει και κοιμάται σερί!. Όλη την ημέρα από αγκαλιές άλλο τίποτα! Το θέμα ύπνος όμως πονάει! Φυσικά αν με χρειαστεί και κλαίει θα είμαι δίπλα του αλλά φροντίζω πλέον να κοιμάται στο κρεβάτι του!

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
aniakouk79 έγραψε:Αγκαλιά μπορεί να το έχεις όλη την ημέρα και φυσικά αν τρομάξει τη νύχτα από κάτι!! Είμαι της άποψης ότι ένα παιδί πρέπει να το μάθεις να κοιμάται μόνο του και όχι με βοήθεια!!! Και το λέω γιατί είμαι παθούσα! Ο γιος μου ήταν απόλυτα εξαρτημένος από την αγκαλιά μας για να κοιμηθεί. Έτσι κάθε φορά που άνοιγε τα μάτια του τη νύχτα, αναζητούσε την αγκαλιά μας για να κοιμηθεί... Μόλις κόπηκε η βραδινή αγκαλιά σταμάτησε να ξυπνάει και κοιμάται σερί!. Όλη την ημέρα από αγκαλιές άλλο τίποτα! Το θέμα ύπνος όμως πονάει! Φυσικά αν με χρειαστεί και κλαίει θα είμαι δίπλα του αλλά φροντίζω πλέον να κοιμάται στο κρεβάτι του!
airomai pou me katalavaineis to oti den pernoume to pedi mas agalia gia na koimithei simenei oti den to agapame kai den eimaste koda tou.

christina80

christina80
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
D.VICKY έγραψε:εγω εχω ενα μωρακι 3μηνων αλλα δεν εχω προβλημα με τον υπνο του προς το παρον!οταν θελει να κοιμηθει!τον αφηνω κατευθειαν καικοιμαται παρεα με την πιπιλα του καθομαι λιγο διπλα για βοηθεια με την πιπιλα και μετα φευγω!αλλα ειναι στο δικο του δωματιο.και το καλο μεχρι στιγμης ειναι οτι κοιμαται το βραδυ!!!!!! Very Happy

Ki emena pou einai 2misi kapws etsi koimatai. Panta meta to geuma ths th vazw eite sto portbebe eite sto krevati ths analogws tin pipila tis tin dinw ama dw dyskoleuetai, alla koimatai. Ksupnaei kamia fora otan tis feugei i pipila k ti 8elei, polles fores ti vriskw me tin pipila stin allh akrh k auth na koimatai va8ia. Kai fusika 8a prepei na exei reftei kala gia na koimh8ei alliws strivei to kefali pera dw8e k anagastika prepei na tin sikwsw na reftei k meta na tin ksanavolepsw. Pantws se genikes grammes einai polu volikh, oute dipla ths ka8omai. Twra pou megalwnei k arxizei na antilamvanetai kapoia pragmata elpizw na min allaksei..

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="christina80"]
D.VICKY έγραψε:εγω εχω ενα μωρακι 3μηνων αλλα δεν εχω προβλημα με τον υπνο του προς το παρον!οταν θελει να κοιμηθει!τον αφηνω κατευθειαν καικοιμαται παρεα με την πιπιλα του καθομαι λιγο διπλα για βοηθεια με την πιπιλα και μετα φευγω!αλλα ειναι στο δικο του δωματιο.και το καλο μεχρι στιγμης ειναι οτι κοιμαται το βραδυ!!!!!! Very Happy

Ki emena pou einai 2misi kapws etsi koimatai. Panta meta to geuma ths th vazw eite sto portbebe eite sto krevati ths analogws tin pipila tis tin dinw ama dw dyskoleuetai, alla koimatai. Ksupnaei kamia fora otan tis feugei i pipila k ti 8elei, polles fores ti vriskw me tin pipila stin allh akrh k auth na koimatai va8ia. Kai fusika 8a prepei na exei reftei kala gia na koimh8ei alliws strivei to kefali pera dw8e k anagastika prepei na tin sikwsw na reftei k meta na tin ksanavolepsw. Pantws se genikes grammes einai polu volikh, oute dipla ths ka8omai. Twra pou megalwnei k arxizei na antilamvanetai kapoia pragmata elpizw na min allaksei.
xairomai pou telika den eimai ego mono i akardi mana pou vazei to pedi tis na koimithei mono tou xoris agalis kai kounimata.na eisai sigouri pos den tha alaksei an kai esi sinexiseis tin idia kaktiki kai i dikia etsi akrivos koimate kai einaii poli isixi

aniakouk79


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μα βρε παιδιά, γιατί να μάθει να κοιμάται αγκαλιά??? Και όταν είναι μικρό και ελαφρύ καλά, μετά όταν φτάσουν τα 10-12 κιλά τι κάνεις???? κοψομεσιάζεσαι όλη νύχτα???? Άλλωστε νομίζω ότι και η αγκαλιά δεν είναι η ιδανική θέση ύπνου για το σώμα!!! Και επαναλαμβάνω ότι είμαι από τις μαμάδες που έπαθα κι έμαθα! Σε 10 μέρες περιμένω τον δεύτερο γιο μου κι έχω σκοπό να λειτουργήσω διαφορετικά εξ αρχής στο θέμα ύπνος! Με τον μεγάλο τα καταφέραμε αλλά αργήσαμε! Νομίζω πάντως ότι η διάρκεια της ημέρας είναι αρκετή για να κάνεις με το μωρό σου πολλές πολλές αγκαλίτσες και παιχνίδια!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cassiani δεν σε αποκαλεσα ακαρδη μανα..και δεν εστιασα στο πως κοιμιζεις το παιδι σου,πως θα το βαλεις στο κρεβατι του..στο 'αγκαλια χωρις λογο" και στο να μη μαθαινει στα χερια εστιασα και αυτο σχολιασα.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Όταν γεννήθηκε ο Αλέξανδρος, μια γνωστή μου μου είχε πει ότι ο δικός της παιδίατρος τους είπε να παίρνουν το μωρό αγκαλιά ΜΟΝΟ όταν κλαίει και ποτέ άλλοτε, για να μη συνηθίζει.
Η δική μου απάντηση ήταν ότι έτσι το μωρό συνδυάζει κλάμα=αγκαλιά και το χρησιμοποιεί ως όπλο, θέλω αγκαλιά=πατάω τα κλάματα. Ο άλεξ ήταν "ευκολο" μωρό, δεν είχε κολικούς, δεν είχε γκρίνιες, δεν είχε πονάκια, κοιμόταν κτλ κτλ. Αν το έπαιρνα αγκαλιά ΜΟΝΟ όταν έκλαιγε, θα κατέληγα να το ακγαλιάζω ΜΟΝΟ στο τάισμα!
Και, στην τελική, γιατί να παραβλέπεται και η ανάγκη της μάνας να παίρνει το παιδί της αγκαλιά? Και οι δύο το έχουν ανάγκη, ψυχοσωματικά. Είναι σαν να λέω στον άντρα μου "μη με φιλάς και πολύ πολύ μην κακομάθω".

Ο Αλέξανδρος που χόρτασε αγκαλιά όσο ήταν μωρό, το έκοψε μόλις ξεκίνησε να περπατάει, τον παρακαλάω να έρθει! Το παιδί της γνωστής μου δεν πήγαινε πουθενά ποδαρατο, όλο αγκαλιά ήθελε. Η γνωστη μου το απέδωσε στο ότι μια φορά που αρρώστησε ο μικρός της τον είχε αγκαλιά και απο κει συνήθισε...
Εντάξει, συντρεχουν κι άλλοι λόγοι, και φυσικά η ιδιοσυγκρασία του παιδιού, άλλα θέλουν αγκαλιά, άλλα όχι. Αλλά δεν μπορώ να μην συμφωνήσω με την πεθερά μου που είπε ότι η αγκαλιά είναι φάρμακο! Γιατί όντως είναι!

aniakouk79


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Η σωματική επαφή δίνει πολλά στο παιδί!!! Και φυσικά δεν πρέπει να του τη στερήσεις. Του στερείς το φαγητό????? ΟΧΙ. Ε! αυτή είναι η τροφή της ψυχής αλλά και του μυαλού τους πρώτους μήνες ζωής!!! Νομίζω ότι από μόνα τους την κόβουν μετά που αυτονομούνται!!! Για τον ύπνο λέγαμε πάντως- κι εκεί θα επιμείνω- καλό είναι να μη μάθουν να κοιμουνται αγκαλιά ακι πόσο μάλλον κουνιστά!!!

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos (Πεμ Dec 16, 2010 10:58 am) έγραψε:cassiani δεν σε αποκαλεσα ακαρδη μανα..και δεν εστιασα στο πως κοιμιζεις το παιδι σου,πως θα το βαλεις στο κρεβατι του..στο 'αγκαλια χωρις λογο" και στο να μη μαθαινει στα χερια εστιασα και αυτο σχολιασα.
edaksei kopela mou isos to pira kai ego strava,ola kala i kathe manoula thelei to kalo gia to pedaki tis ai sigoura oti kanei einai apo agapi.na xairese to pedaki sou.filia

eytyxiaz


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Βρε μανούλες γιατί θα πρέπει να είμαστε των άκρων?
Το να μάθεις το παιδί σου να κοιμάται μόνο του στην κούνια στο δωμάτιο του χωρίς κούνημα, δεν σημαίνει ότι θα του στερήσεις την αγκαλιά που έχει τόσο ανάγκη.
Είμαστε όλη μέρα με τα μικρά μας (όσες μπορούμε) και το μόνο που κάνουμε είναι να τα φροντίζουμε, να τους μιλάμε, να τα παίζουμε και να τα έχουμε στη ζεστή αγκαλιά μας. Κάνουμε η καθέ μια μας το καλύτερο δυνατό για τα μικρά μας. Δεν μπορώ να φανταστώ μανούλα που στερεί την αγκαλιά από το παιδάκι της. Άλλωστε είναι γνωστά τα ωφέλη της πέρα από την δική μας ανάγκη να είμαστε συνέχεια κοντά τους.
ΕΠΟΜΕΝΩΣ γιατί είναι τόσο αφοριστικό το να μάθει ένα παιδάκι να κοιμάται μόνο του. Σε τι θα το ωφελήσει, καθώς μεγαλώνει και ίσως χρειαστεί να κοιμηθεί χωρίς την μανούλα, να είναι εξαρτημένο από το κούνημα μας. Και καλά όσο είναι μικρούλί, όσο μεγαλώνει και βαραίνει είναι δύσκολο να αντέξουμε το βάρος του και δεν είναι καθόλου καλό για την σπονδυλική του στήλη. Γιατί να μην προσπαθήσουμε να του εμπνεύσουμε ασφάλεια και ζεστασιά για το δωμάτιο του που άλλωστε αργότερα θα γίνει ο προσωπικός του χώρος.
Τώρα αν υπάρχουν μανούλες που νιώθουν καλύτερα με το να κοιμίζουν τα μωρά τους, δεν υπάρχει λόγος να το κατακρίνουμε.
Εγώ θα το ξαναπώ δεν χρειάζονται αφοριστικές τοποθετήσεις.


tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω νομιζω οτι καθε παιδακι ειναι διαφορετικο!!!!!αλλα παιδακια τρωνε αλλα οχι... αλλα παιδευονται με τα δοντακια κι αλλα οχι...αλλα εχουν κολικους κι αλλα οχι...ετσι λοιπον καποια κοιμουνται ολο το βραδυ κι αλλα οχι...εμεις δυστηχως και κολικους ειχαμε και τα δοντακια μας εχουν ξεσκισει και πιπιλα δεν παιρνουμε και ξενυχταμε πολυυυυ!!
αλλα τρωμε οοολο μας το φαγητο Very Happy Very Happy
και ειμαστε και αγκαλιτσες Very Happy Very Happy
της αδερφης μου η μικρη κοιμαται σερι απο την πρωτη στιγμη και πιστεψτε με δεν εκανε κατι διαφορετικο απο μενα...εχει τρια παιδια και ο μεσαιος μεχρι 2 χρονων δεν κοιμοταν χωρις αγκαλια και κουνημα..τα αλλα δυο μαμ κακα και νανι..χεχεχεχε
οποτε μην νομιζετε πως εσεις καταφερατε να κοιμουνται τα νινακια σας ευκολα μανουλιτσες μου γλυκιες ...αυτα τα καταφεραν απο μονα τους...και μπραβο τους..

αλλα δεν ειναι ολα τα μωρακια ετσι καταλαβετε κι εμας τις δολιες με τους μαυρους κυκλους Laughing Laughing καποιες μερες θελει αγκαλια και καποιες οχι...αν ειχα ενα ησυχο μωρακι δεν θα το ξυπνουσα μεσα στα αγρια χαραματα για να το παρω αγκαλια...δεν ειμαι μαζοχα χαχαχαχαχααλλα τωρα τι να τον κανω???
αλλα τουλααααααχιστον του εμαθα να τρωει οοοοολο του το φαγητο Embarassed Embarassed και τωρα του μαθαινω και το γιογιο... ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ? - Σελίδα 3 215994 ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ? - Σελίδα 3 215994

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tzeni έγραψε:εγω νομιζω οτι καθε παιδακι ειναι διαφορετικο!!!!!αλλα παιδακια τρωνε αλλα οχι... αλλα παιδευονται με τα δοντακια κι αλλα οχι...αλλα εχουν κολικους κι αλλα οχι...ετσι λοιπον καποια κοιμουνται ολο το βραδυ κι αλλα οχι...εμεις δυστηχως και κολικους ειχαμε και τα δοντακια μας εχουν ξεσκισει και πιπιλα δεν παιρνουμε και ξενυχταμε πολυυυυ!!
αλλα τρωμε οοολο μας το φαγητο Very Happy Very Happy
και ειμαστε και αγκαλιτσες Very Happy Very Happy
της αδερφης μου η μικρη κοιμαται σερι απο την πρωτη στιγμη και πιστεψτε με δεν εκανε κατι διαφορετικο απο μενα...εχει τρια παιδια και ο μεσαιος μεχρι 2 χρονων δεν κοιμοταν χωρις αγκαλια και κουνημα..τα αλλα δυο μαμ κακα και νανι..χεχεχεχε
οποτε μην νομιζετε πως εσεις καταφερατε να κοιμουνται τα νινακια σας ευκολα μανουλιτσες μου γλυκιες ...αυτα τα καταφεραν απο μονα τους...και μπραβο τους..

αλλα δεν ειναι ολα τα μωρακια ετσι καταλαβετε κι εμας τις δολιες με τους μαυρους κυκλους Laughing Laughing καποιες μερες θελει αγκαλια και καποιες οχι...αν ειχα ενα ησυχο μωρακι δεν θα το ξυπνουσα μεσα στα αγρια χαραματα για να το παρω αγκαλια...δεν ειμαι μαζοχα χαχαχαχαχααλλα τωρα τι να τον κανω???
αλλα τουλααααααχιστον του εμαθα να τρωει οοοοολο του το φαγητο Embarassed Embarassed και τωρα του μαθαινω και το γιογιο... ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ? - Σελίδα 3 215994 ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ? - Σελίδα 3 215994

Έγραψες ό,τι ήθελα να πω. Ακριβώς, κατα λέξη μιλάμε!!!!
Respect Respect Respect

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nena έγραψε:
tzeni έγραψε:εγω νομιζω οτι καθε παιδακι ειναι διαφορετικο!!!!!αλλα παιδακια τρωνε αλλα οχι... αλλα παιδευονται με τα δοντακια κι αλλα οχι...αλλα εχουν κολικους κι αλλα οχι...ετσι λοιπον καποια κοιμουνται ολο το βραδυ κι αλλα οχι...εμεις δυστηχως και κολικους ειχαμε και τα δοντακια μας εχουν ξεσκισει και πιπιλα δεν παιρνουμε και ξενυχταμε πολυυυυ!!
αλλα τρωμε οοολο μας το φαγητο Very Happy Very Happy
και ειμαστε και αγκαλιτσες Very Happy Very Happy
της αδερφης μου η μικρη κοιμαται σερι απο την πρωτη στιγμη και πιστεψτε με δεν εκανε κατι διαφορετικο απο μενα...εχει τρια παιδια και ο μεσαιος μεχρι 2 χρονων δεν κοιμοταν χωρις αγκαλια και κουνημα..τα αλλα δυο μαμ κακα και νανι..χεχεχεχε
οποτε μην νομιζετε πως εσεις καταφερατε να κοιμουνται τα νινακια σας ευκολα μανουλιτσες μου γλυκιες ...αυτα τα καταφεραν απο μονα τους...και μπραβο τους..

αλλα δεν ειναι ολα τα μωρακια ετσι καταλαβετε κι εμας τις δολιες με τους μαυρους κυκλους Laughing Laughing καποιες μερες θελει αγκαλια και καποιες οχι...αν ειχα ενα ησυχο μωρακι δεν θα το ξυπνουσα μεσα στα αγρια χαραματα για να το παρω αγκαλια...δεν ειμαι μαζοχα χαχαχαχαχααλλα τωρα τι να τον κανω???
αλλα τουλααααααχιστον του εμαθα να τρωει οοοοολο του το φαγητο Embarassed Embarassed και τωρα του μαθαινω και το γιογιο... ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ? - Σελίδα 3 215994 ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ? - Σελίδα 3 215994

Έγραψες ό,τι ήθελα να πω. Ακριβώς, κατα λέξη μιλάμε!!!!
Respect Respect Respect
ε ναι ρε συ ξερεις τι ειναι να εχεις να κοιμηθεις 8 μηνες και να ακους απο παντου μαμα πεθερα και λοιπους... οτι φταις και απο πανω γιατι το μαθαινεις αγκαλια!!!!!!!κι εγω εκανα παραγγελια ενα ησυχο μωρακι αλλα μου προεκυψε ενα τερατακι πανεμορφο που ομως το λατρευω και θα παιδευτω μεχρι να στρωσει...και στο επομενο θα κανω συγκεκριμενη ευχη ..μαμ..κακα...και νανι

jojoma

jojoma
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ο δικός μου από δύο μηνών κοιμόταν από τις 9-9.30 μέχρι 9 το πρωί συνεχόμενα! Εδώ και ένα ενάμιση μήνα αργεί πολύ να κοιμηθεί. Μπορεί να κοιμηθεί κατα τις 10 για κανένα μισάωρο και ξυπνάει με κλάμα, αφού ηρεμήσει μετά θέλει παιχνίδι και ξανακοιμάται 1.30 , 2.30 όσο πάεικαι ξυπνάει 10 -11 το πρωί. Έχω κουραστεί πολυ. Σκεφτόμουν ότι είναι τα δόντια αλλά όλη μέρα είναι ήρεμος δεν γκρινιάζει. Τι να πω , ελπίζω να ξαναβρεί τους παλιούς ρυθμούς του..

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εγω πιστευω πως καθε μωρο ειναι διαφορετικο..εχει αλλες αναγκες,αλλες ιδιοτροπιες..ειμαι υπερ της αγκαλιας..πολυ θα ελεγα και δεν πιστευω πως κανενα παιδακι δεν θα κακομαθει με αγαπη...
Εμενα απο τις πρωτες ωρες της ηθελε χαδια για να κοιμηθει..χαιδευε μονη της το κεφαλακι της..και ετσι τωρα οταν θελει να κοιμηθει την χαιδευω και εγω αν θελει παρεα την μαμα της..οτι θελει..ειναι μικρο για να την αφησω να κλαιει..Βρες τροπους οπυ του αρεσει του μωρου σου να κοιμαται και που σε βολευει και σενα κατα καποιον τροπο..ισως αν το ''ξεθεωσεις'' στο παιχνιδι να κοιμηθει χωρις 2η σκεψη..εσυ ξερεις καλυτερα τι ειναι καλο για το μωρο σου..και καθε μανα ξερει απλα θελουμε μερικες φορες να μας ξεμπλοκαρουν!!! ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ? - Σελίδα 3 334590

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Απο τη λιγοστη μου προυπηρεσια ως μανα εχω παρατηρησει οτι τα μωρακια περνανε 'φασεις'. Εκει δηλαδη που κοιμαται μονο του κανονικα οταν το αφηνεις στην κουνια, μετα αλλαζει και θελει αγκαλια κλπ, μετα παλι μπορει να κοιμαται μονο του κοκ. Οταν η δικια μου ηταν 2 μηνων την αφηνα στην κουνια μετα το θηλασμο και εφευγα και κοιμοταν μονη της. Μετα τον 3ο μηνα δεν καθοταν με τιποτα, εκλαιγε και ηθελε βυζι, κοιμοταν μονο πανω μου, την εβαζα στην κουνια και παλι εκλαιγε και αργουσε πολυ να κοιμηθει. Επισης το μεσημερι ηθελε να κοιμαται μονο στην αγκαλια μου με το βυζι για πιπιλα και οταν εφευγα με καταλαβαινε και ξυπνουσε! ειχα βγαλει ριζες στο κρεβατι. Μια μερα που δεν αντεχα αλλο εκανα πειραμα και αφου τη θηλασα μεσημερι, την εβαλα στην κουνια και.. ω του θαυματος! δεν εκλαψε και κοιμηθηκε!!! Και το βραδυ επισης, τη βαζω στην κουνια, γκρινιαζει για λιγο μερικες φορες αλλα κοιμαται! Εχω καταληξει οτι πρεπει να κανουμε δοκιμες με διαφορες αλλαγες γιατι κατι που ειχαμε δοκιμασει παλια και δεν πετυχε, μπορει αργοτερα να πετυχει.
Το εχω πολυ πιθανο σε κανα μηνα η μπεμπα να θελει παλι να κοιμαται στο κρεβατι μαζι μου... Αλλα οχι οτι με χαλαει.. η περιοδος της αγκαλιας περναει γρηγορα!

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
jojoma έγραψε:Ο δικός μου από δύο μηνών κοιμόταν από τις 9-9.30 μέχρι 9 το πρωί συνεχόμενα! Εδώ και ένα ενάμιση μήνα αργεί πολύ να κοιμηθεί. Μπορεί να κοιμηθεί κατα τις 10 για κανένα μισάωρο και ξυπνάει με κλάμα, αφού ηρεμήσει μετά θέλει παιχνίδι και ξανακοιμάται 1.30 , 2.30 όσο πάεικαι ξυπνάει 10 -11 το πρωί. Έχω κουραστεί πολυ. Σκεφτόμουν ότι είναι τα δόντια αλλά όλη μέρα είναι ήρεμος δεν γκρινιάζει. Τι να πω , ελπίζω να ξαναβρεί τους παλιούς ρυθμούς του..
θα περναει καποιο αλματακι αναπτυξης!!!!και λιγο και τα δοντακια...θα επανελθει Very Happy Very Happy

jojoma

jojoma
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θα επανέλθει κάποια στιγμή , σίγουρα φάση είναι και θα περάσει όπως λέτε. Συνήθως καταλήγουμε να κοιμόμαστε και οι τρεις ή εγώ με το μικρό και ο μπαμπάς στον καναπέ. Κάνει και ανήσυχο ύπνο. Απόψε κοιμήθηκε 12 παρά και έχει ήδη ξύπνήσει τρεις φορές. Του δίνω την πιπίλα , λίγο αγκαλιά και συνεχίζει.Να δούμε θα κοιμηθούμε απόψε..
Η παιδίατρος μου είπε να δοκιμάσω να του δίνω βραδυνό μήπως ξυπνάει από πείνα αν και είναι μικρός για βραδυνό είναι αρκετά ανεπτυγμένος.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tzeni έγραψε:εγω νομιζω οτι καθε παιδακι ειναι διαφορετικο!!!!!αλλα παιδακια τρωνε αλλα οχι... αλλα παιδευονται με τα δοντακια κι αλλα οχι...αλλα εχουν κολικους κι αλλα οχι...ετσι λοιπον καποια κοιμουνται ολο το βραδυ κι αλλα οχι...εμεις δυστηχως και κολικους ειχαμε και τα δοντακια μας εχουν ξεσκισει και πιπιλα δεν παιρνουμε και ξενυχταμε πολυυυυ!!
αλλα τρωμε οοολο μας το φαγητο Very Happy Very Happy
και ειμαστε και αγκαλιτσες Very Happy Very Happy
της αδερφης μου η μικρη κοιμαται σερι απο την πρωτη στιγμη και πιστεψτε με δεν εκανε κατι διαφορετικο απο μενα...εχει τρια παιδια και ο μεσαιος μεχρι 2 χρονων δεν κοιμοταν χωρις αγκαλια και κουνημα..τα αλλα δυο μαμ κακα και νανι..χεχεχεχε
οποτε μην νομιζετε πως εσεις καταφερατε να κοιμουνται τα νινακια σας ευκολα μανουλιτσες μου γλυκιες ...αυτα τα καταφεραν απο μονα τους...και μπραβο τους..

αλλα δεν ειναι ολα τα μωρακια ετσι καταλαβετε κι εμας τις δολιες με τους μαυρους κυκλους Laughing Laughing καποιες μερες θελει αγκαλια και καποιες οχι...αν ειχα ενα ησυχο μωρακι δεν θα το ξυπνουσα μεσα στα αγρια χαραματα για να το παρω αγκαλια...δεν ειμαι μαζοχα χαχαχαχαχααλλα τωρα τι να τον κανω???
αλλα τουλααααααχιστον του εμαθα να τρωει οοοοολο του το φαγητο Embarassed Embarassed και τωρα του μαθαινω και το γιογιο... ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ? - Σελίδα 3 215994 ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ? - Σελίδα 3 215994

Oπως τα λες συντροφισα μανα!

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
χαχααχαχαχα συντροφισα μαζι στον αγωναααααα ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ? - Σελίδα 3 215994 ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ? - Σελίδα 3 215994

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια μετα απο 28 μηνες μπολικης αγκαλιας για να νοιωσει ασφαλεια το κοριτσακι μου εδω και 4-5 μερες μου ζηταει να κοιμηθει μονη της.Ξεκινησε να κοιμαται μονη της το μεσημερι,το ζητησε η ιδια,της αρεσε και τωρα θελει μονη της.Ξερει πως ειμαι εκει και παω την βλεπω συνεχεια και κοιμαται αμεσως.Ζηταει και το βραδυ να κοιμηθει αλλα επειδη ειναι πιο σκοτεινα και λιγακι φοβαται,παει μονη της και μετα κανα 20 λεπτο αφου ηρεμησει και ειναι σχεδον ετοιμη με φωναζει,παω καθομαι και αμεσως κοιμαται.Πιστευω οτι σε λιγο θα κοιμαται μονη και το βραδυ.Φυσικα περιμενω οτι πιθανον να ξανα αλλαξει συνηθεια αργοτερα και να ζηταει παλι αγκαλιτσα αλλα μου φτανει που ξερω οτι αισθανεται ασφαλεια. Very Happy

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
selini-giorgos έγραψε:Κοριτσια μετα απο 28 μηνες μπολικης αγκαλιας για να νοιωσει ασφαλεια το κοριτσακι μου εδω και 4-5 μερες μου ζηταει να κοιμηθει μονη της.Ξεκινησε να κοιμαται μονη της το μεσημερι,το ζητησε η ιδια,της αρεσε και τωρα θελει μονη της.Ξερει πως ειμαι εκει και παω την βλεπω συνεχεια και κοιμαται αμεσως.Ζηταει και το βραδυ να κοιμηθει αλλα επειδη ειναι πιο σκοτεινα και λιγακι φοβαται,παει μονη της και μετα κανα 20 λεπτο αφου ηρεμησει και ειναι σχεδον ετοιμη με φωναζει,παω καθομαι και αμεσως κοιμαται.Πιστευω οτι σε λιγο θα κοιμαται μονη και το βραδυ.Φυσικα περιμενω οτι πιθανον να ξανα αλλαξει συνηθεια αργοτερα και να ζηταει παλι αγκαλιτσα αλλα μου φτανει που ξερω οτι αισθανεται ασφαλεια. Very Happy

αυτο θελω να το ζησω και εγω Smile

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Laughing Laughing Laughing
Ουτε κι εγω το πιστευα οταν μου το ζητησε...εμεινα αλαλη Shocked
Σου ειπα οτι περιμενω να ξανα αλλαξει αλλα και παλι το οτι εφτασε σε σημειο να μου το ζηταει μονη της εμενα μου λεει πολλα!KEEP ON HUGGING! ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ? - Σελίδα 3 834918

klotsitsas

klotsitsas
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
tzeni έγραψε:εγω νομιζω οτι καθε παιδακι ειναι διαφορετικο!!!!!αλλα παιδακια τρωνε αλλα οχι... αλλα παιδευονται με τα δοντακια κι αλλα οχι...αλλα εχουν κολικους κι αλλα οχι...ετσι λοιπον καποια κοιμουνται ολο το βραδυ κι αλλα οχι...εμεις δυστηχως και κολικους ειχαμε και τα δοντακια μας εχουν ξεσκισει και πιπιλα δεν παιρνουμε και ξενυχταμε πολυυυυ!!
αλλα τρωμε οοολο μας το φαγητο Very Happy Very Happy
και ειμαστε και αγκαλιτσες Very Happy Very Happy
της αδερφης μου η μικρη κοιμαται σερι απο την πρωτη στιγμη και πιστεψτε με δεν εκανε κατι διαφορετικο απο μενα...εχει τρια παιδια και ο μεσαιος μεχρι 2 χρονων δεν κοιμοταν χωρις αγκαλια και κουνημα..τα αλλα δυο μαμ κακα και νανι..χεχεχεχε
οποτε μην νομιζετε πως εσεις καταφερατε να κοιμουνται τα νινακια σας ευκολα μανουλιτσες μου γλυκιες ...αυτα τα καταφεραν απο μονα τους...και μπραβο τους..

αλλα δεν ειναι ολα τα μωρακια ετσι καταλαβετε κι εμας τις δολιες με τους μαυρους κυκλους Laughing Laughing καποιες μερες θελει αγκαλια και καποιες οχι...αν ειχα ενα ησυχο μωρακι δεν θα το ξυπνουσα μεσα στα αγρια χαραματα για να το παρω αγκαλια...δεν ειμαι μαζοχα χαχαχαχαχααλλα τωρα τι να τον κανω???
αλλα τουλααααααχιστον του εμαθα να τρωει οοοοολο του το φαγητο Embarassed Embarassed και τωρα του μαθαινω και το γιογιο... ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ? - Σελίδα 3 215994 ΠΩΣ ΤΟΥ ΜΑΘΑΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ? - Σελίδα 3 215994

με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη!!!
αγκαλιά εχω περισσή αλλά θέλω και λίγο ύπνο για λίγη ξεκούραση!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις