Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

fanoyla


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλησπερα εμενα ο δικος μου ειναι 16 μηνων τωρα πλεον θελει την πιπιλα μονο για νανι καθε πρωι που ξυπναει και με φωναζει να παω να τον παρω εχει και την πιπιλα στον στομα του λεω λοιοπον τωρα πρεπει να σηκωθουμε βαλε τγην πιπιλα στην θεση της ετσι λοιπον την πεταει στην κουνια και σηκωνομαστε,δεν θα την ζητησει μπορει να ζηλεψει αν δει σε αλλο παιδακι αλλα μεχρι εκει τωρα το βραδυ δεν ξερω πως θα του την κοψω!

eleni80

eleni80
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εμας μας την πηρε ο παλιατζης κ τερμα δεν με δυσκολεψε καθολου
ενα κολπακι ειναι να την βαλεις σε φυτινη θα αηδιασει κ δεν θα την ξαναωωβαλει στο στομα της Very Happy

kira

kira
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εδώ και 10 μέρες πιπίλα ΤΕΛΟΣ τροποι για να κοψουμε την πιπιλα...τα φωτα σας - Σελίδα 3 328109
Η κόρη μου είναι 26 μηνών την έκοψα με το ψαλίδι και μου είπε οτι την ενοχλει η ΣΧΙΣΜΗ παρακαλώ!!ΕΕ,εχουμε λεξιλόγιο,όχι αστεία έτσι?ΚΟΥΚΟΥΒΑ Very Happy
Όταν μου είπε να πάμε στο φαρμακείο για καινούρια,της είπα ότι για την ηλικία της όλες οι πιπίλες είναι με σχισμή!!!

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αν κ το εχω ξανααναφερει θα σας πω πως την εκοψε ο γιος μου ερχεται στο μπανιο με την πιπιλα στο στομα κ μου ζηταει να του πλυνω τα δοντια του ειπα οτι αν του τα πλυνω μετα δεν κανει να βαλει την πιπιλα γιατι θα λερωσουν κ μου λεει ενταξει του λεω τι θα την κανεις την πιπιλα κ μου απανταει στα σκουπιδια πηγε κ την πεταξε στον καδο μονος του!μετα απο 2ωρες τη ζητησε του ειπα οτι την πεταξε!το βραδυ ειχε γκρινια γιατι την ηθελε κ την επομενη μερα τη ζηταει απο τη μαμα μου τον λεει παλι που ειναι κ εχωσε το κεφαλι του μεσα στον καδο για να την βρει Laughing τον ειπε οτι τα σκουπιδια τα πηρε η σκουπιδιαρα κ τελος!!!!!!!ειναι 19 μηνων!

ioannasani

ioannasani
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
κοριτσια και εγω ειχα προβλημα με την πιπιλα δοκιμασα τα παντα οχι οτι θα την παρει ο αγ. βασιλησ και 8α φερει δωρο οχι οτι την πηρε η μαγισσα τζιφος. μια μερα το πηρα αποφαση τισ πεταξα ολες 3 μερες με κλαματα, νευρα και αυπνη ειπα θα περασει. την τεταρτη μερα παω να την παρω απο την μαμα μου και την βλεπω με την πιπιλα στο στομα τρελαθηκα "αναψαν τα λαμπακια μου" Twisted Evil δεν κοιταω την κορη μου και δεν της λεω τιποτα αρχισα να μαλωνω την μαμα μου. Αυτο ηταν. Ακουω την μικρη μου να λεει αμαν αυτη η πιπιλα (2,5 χρονων) και πηγε και την πεταξε μονη της επειδη μαλωσα την γιαγια της.
τι να πω το καθε παιδι ειναι διαφορετικο!!!

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμένα ο ένας την έκοψε από μόνος του (δεν ήταν και ποτέ ιδιαίτερα fan της πιπίλας)! Ο άλλος μέχρι και πρίν ένα μήνα περίπου την ήθελε στον ύπνο. Ένα βράδυ λοιπόν δεν του την έδωσα και όταν μου τη ζήτησε του είπα ότι ήρθε η νεράϊδα και τη πήρε και ότι θα του φέρει αυτοκινητάκια (δηλ. το αγαπημένο του παιχνίδι) στη θέση της! Όταν λοιπόν αποκοιμήθηκε του έβαλα κάτω απ' το μαξιλάρι τρία αυτοκινητάκια και το πρωί που τα ανακάλυψε, έκανε κάτι χαρές!! Βέβαια μου τη ζητούσε για δυο-τρείς μέρες αλλά κάθε φορά του έλεγα ότι τη πήρε η νεράϊδα και μετά πια σταμάτησε.

διδυμομανουλα 2004

διδυμομανουλα 2004
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
το θεμα πιπιλα ειναι μια αποφαση

που πρεπει να την παρουμε οι γονεις

2-3 βραδια θα γκρινιαξουν κ μετα τελος
απλα θελει να μην λυγισουμε...

ΕΜεις ειπαμε οτι τις πηρε ο μπαμπας στη δουλεια να τις δωσει σε μωρακια τωρα εσεις εισαστε μεγαλα παιδια
γυρω στα 3 ηταν
εκλαψαν 1-2 βραδακια και μετα
Τ Ε Λ Ο Σ

maria-eva

maria-eva
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμενα ειναι ενος λετε να την κοψω απο τωρα που δεν πολυ καταλαβαινει για να μην εχουμε ντραβαλα αργοτερα?? ή θα μας χρειαστει στο καιρο τον δοντιων? αν ποναει τωρα εβγαλε το πρωτο χωρις να καταλαβουμε τιποτα

neraida1981


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εμενα ο μικρος μου ειναι 11 μηνων...την θέλει μόνο στον ύπνο του..μήπως να την κόψω απο τώρα που είναι ακόμη νωρίς...? τι λέτε???

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η ξαδερφη μου μια μερα την εριξε μεσα στην λεκανη κ τραβηξε καζανακι!η μικρη εκλαψε και μετα δν ξαναζητησε!δοκιμασε το εκτος απο μια πιπιλα δν εχεις να χασεις τιποτα αλλο.

Maraki_D

Maraki_D
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια, αποκτήσαμε καινούριο θέμα, και είναι σχεδόν 2 χρονών πια..........

Ο παιδίατρος μας είπε να μην αφαιρέσουμε την πιπίλα μόνοι μας γιατί θα πάθει στερητικό σύνδρομο και θα έχουμε αντίθετα αποτελέσματα. Εντάξει ως εδώ, δεν κάναμε τίποτα.

Εδώ και μερικές μέρες εγώ κάνω γκριμάτσες όταν βάζει την πιπίλα και λέω "πιιιιιφφφφφφ Μιμάκο μου, μυρίζει η πιπίτσα, δεν τη βγάζεις που μ' ενοχλεί"? Πάντα πιάνει και δεν τη ζητάει ξανά για αρκετές ώρες. Επίσης δεν τον αφήνω να με φιλάει με την πιπίλα στο στόμα, οπότε κι εκεί τη βγάζει ξανά. Του την έκοψα λίγο από κάτω και τέρμα χθες για όλη τη μέρα, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, μόνο μια δυσαρέσκεια.

Το βράδυ όμως που ήταν η ώρα για ύπνο, άρχισε η γκρίνια. Λογικό θα μου πείτε. Ωραία, και αναμενόμενο. Έλα όμως που άρχισε και ο μπαμπάς μας παρέα!!! "Δώστου καινούρια πιπίλα, δεν το βλέπεις που στενοχωριέται το παιδί???" μου λέει και με στέλνει αδιάβαστη...

Αυτός ο άντρας μου, και με τον ύπνο έτσι, λιγοψυχάει εύκολα, και καταλήγω εγώ να είμαι η κακιά συνέχεια... Οπότε η βραδιά έληξε άδοξα, με το ματς Δημήτρης/Μπαμπάς - Μαμά 1 - 0 !!!!!
Και το Δημήτρη να κοιμάται με την πιπίλα (γιατί δεν άντεχα άλλο τη γκρίνια και τη μουρμούρα) στο κρεβάτι μας........ τροποι για να κοψουμε την πιπιλα...τα φωτα σας - Σελίδα 3 534787 τροποι για να κοψουμε την πιπιλα...τα φωτα σας - Σελίδα 3 534787 τροποι για να κοψουμε την πιπιλα...τα φωτα σας - Σελίδα 3 534787 τροποι για να κοψουμε την πιπιλα...τα φωτα σας - Σελίδα 3 534787 τροποι για να κοψουμε την πιπιλα...τα φωτα σας - Σελίδα 3 534787

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δε ξερω να σας πω πως θα τη κοψω μελλοντικα στη μπεμπα μου γιατι ειναι μικρη ακομη παντως σε εμενα η μαμα μου την εκοψε οταν ημουν 3 χρονων ως εξης.απλα την εκοψε απο πανω και πλεον οταν την εβαλα στο στομα δεν την ηθελα τη πεταξα και αυτο ηταν. Very Happy

marinadaniel

marinadaniel
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ego san xazi piga n to agoraso kainourgies pipiles ... itan to kalokairi 14 - 15 minon k koitousa ta sxedia k ta xromata k katala8os pira kaoutsouk anti gia silikoni ...pou pername panta... tis anoigo k tis vlepo poli arga gia na tis alakso opote tis vrazo k tou dino tin mia tvrady sto kravati gia na koimi8i ... paei na tin valei sto stoma k kanei mia fatsoula aidias ee eklapse ligo k apo k meta gia 2 evdomades kratouse tin pipila to vrady sto xeri xoris n tin vazei sto stoma k meta tin ksexase entelos Smile katala8os egine alla epiase Smile

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ο μεγάλος μου έκοψε την πιπίλα μερικές μέρες αφού πόσταρα τον καημό μου, λίγο πιο πάνω.
Προσπαθούσα κι εγώ να του κόψω την πιπίλα, με το μαλακό, με το σκληρό, με το άγριο, με τελεσίγραφα, με τετελεσμένα γεγονοτα, τιποτα... Με το ψαλίδι έκοψα την πιπίλα στο πάνω μέρος, δεν τον πείραξε καθόλου. Έκρυψα όλες τις πιπίλες, κάπου βρήκε αυτός μια ξεχασμένη. "Η πιπίλα σου λερώθηκε, Αλέξανδρε, πρέπει να την πεταξουμε" "δε με πειράζει, εγώ θέλω την πιπίλα μου, ας είναι λερωμένη"..
Εκτός σπιτιου δεν είχε πουθενά πιπίλα, μόνο μέσα στο σπίτι μας.
Και ένα ωραίο βράδυ μας το ζήτησε μονος του. "Μαμά, εγώ θέλω να την πετάξεις την πιπίλα μου" Shocked Κοκκάλο εμείς.. "Αλέξανδρε, αν την πετάξουμε την πιπίλα, δεν θα μπορέσουμε να αγοράσουμε άλλη γιατι δεν φτιάχνουν πιπίλες για μεγάλα παιδια" "ενταξει, θελω να την πετάξω".Και έτσι την πέταξε μόνος του. Αυτός ο ίδιος την έβαλε μέσα στο σκουπιδοντενεκέ και την άλλη μέρα περίμενε και το σκουπιδιάρικο να σιγουρευτεί ότι πετάχτηκε η πιπίλα.. Razz
Δεν έχω ιδέα πώς έγινε αυτό, εντάξει, του λέγαμε κι εμείς ότι είναι μεγάλος, και δεν χρειάζεται την πιπίλα και τέτοια, έφαγε δλδ μια πλύση εγκεφάλου από μας... Embarassed Embarassed Υποθέτω ότι απλά ήταν έτοιμος. Δεν έκλαψε ούτε μια φορά,δεν την ξαναζήτησε ποτέ, ούτε ήθελε την πιπίλα του μικρού του αδελφού (που κυρίως αυτό φοβόμουν).
Σίγουρα κάθε παιδάκι είναι διαφορετικο, δε σημαίνει ότι έτσι θα γίνει και με τα άλλα παιδάκια, αλλά αν δεν συντρέχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος (πχ προβλήματα με θηλασμό ή με δόντια ή κάτι άλλο) καλύτερα να μην τα πιέζουμε ντε και καλά να την κόψουν. Όλα θα το κανουν αργα ή γρήγορα, ας μην αγχωνόμαστε. Καλό είναι να του λέμε ότι πρέπει να κοψει την πιπίλα σιγα σιγα, να καλλιεργούμε δλδ αυτό το κλίμα, αλλά ας είμαστε λίγο πιο χαλαρές. Άλλα θα την κόψουν αμέσως, άλλα θα θέλουν το χρόνο τους.. Από την εμπειρία μου το λέω, γιατί κι εγώ ανησυχούσα και αγχωνόμουν και το πίεζα και δεν κατάφερα τίποτα. Μόνο οταν το άφησα στην ησυχία του είδα αποτέλεσμα. Και όχι μόνο στην πιπίλα...

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Maraki_D έγραψε:Κορίτσια, αποκτήσαμε καινούριο θέμα, και είναι σχεδόν 2 χρονών πια..........

Ο παιδίατρος μας είπε να μην αφαιρέσουμε την πιπίλα μόνοι μας γιατί θα πάθει στερητικό σύνδρομο και θα έχουμε αντίθετα αποτελέσματα. Εντάξει ως εδώ, δεν κάναμε τίποτα.

Εδώ και μερικές μέρες εγώ κάνω γκριμάτσες όταν βάζει την πιπίλα και λέω "πιιιιιφφφφφφ Μιμάκο μου, μυρίζει η πιπίτσα, δεν τη βγάζεις που μ' ενοχλεί"? Πάντα πιάνει και δεν τη ζητάει ξανά για αρκετές ώρες. Επίσης δεν τον αφήνω να με φιλάει με την πιπίλα στο στόμα, οπότε κι εκεί τη βγάζει ξανά. Του την έκοψα λίγο από κάτω και τέρμα χθες για όλη τη μέρα, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, μόνο μια δυσαρέσκεια.

Το βράδυ όμως που ήταν η ώρα για ύπνο, άρχισε η γκρίνια. Λογικό θα μου πείτε. Ωραία, και αναμενόμενο. Έλα όμως που άρχισε και ο μπαμπάς μας παρέα!!! "Δώστου καινούρια πιπίλα, δεν το βλέπεις που στενοχωριέται το παιδί???" μου λέει και με στέλνει αδιάβαστη...

Αυτός ο άντρας μου, και με τον ύπνο έτσι, λιγοψυχάει εύκολα, και καταλήγω εγώ να είμαι η κακιά συνέχεια... Οπότε η βραδιά έληξε άδοξα, με το ματς Δημήτρης/Μπαμπάς - Μαμά 1 - 0 !!!!!
Και το Δημήτρη να κοιμάται με την πιπίλα (γιατί δεν άντεχα άλλο τη γκρίνια και τη μουρμούρα) στο κρεβάτι μας........ τροποι για να κοψουμε την πιπιλα...τα φωτα σας - Σελίδα 3 534787 τροποι για να κοψουμε την πιπιλα...τα φωτα σας - Σελίδα 3 534787 τροποι για να κοψουμε την πιπιλα...τα φωτα σας - Σελίδα 3 534787 τροποι για να κοψουμε την πιπιλα...τα φωτα σας - Σελίδα 3 534787 τροποι για να κοψουμε την πιπιλα...τα φωτα σας - Σελίδα 3 534787
\

κι εμεις περιπου 20μηνων την κοψαμε. Μονος του..πως?
Αρχικα να νσου πω οτι την εδινα μονο πριν φαει και στον υπνο. Οποτε μεσα στη μερα μια την εδινα μια οχι, την εψαχνε του ελεγα ειναι στην γιαγια εδω δεν εχουμε, η μαμα μου του ελεγε το ιδιο. Το πρωτο βραδυ ενω κανονικα κοιμαται 8.30 τον πηγα για υπνο 9.20 ενω πριν τρεχαμε παιζαμε για να ουραστει, ο καημενος νυσταζε τοσο πολυ που δεν θυμοταν οτι ηθελε πιπιλα. Το επομενο βραδυ τα ιδια και ξαν ακαι ξανα. Μετα απο 1 βδομαδα το δικο μου παιδι που ακομα τον κοιμιζω εγω μονος του δεν παει με τιποτα, δεν θυμοταν τι ειναι πιπιλα. Αφου λιγες μερες μετα αρρωστισε και ηθελα να του δωσω την πιπιλα θερμομετρο και δεν την ηθελε! Very Happy Κι εμας ο μπαμαπς μας ειπε 2 φορες να του δωσουμε πιπιλα αλλα τον αγριοκοιταξα και δεν χρειαστηκε να πει τιποτε αλλο Very Happy

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Ο μεγάλος μου έκοψε την πιπίλα μερικές μέρες αφού πόσταρα τον καημό μου, λίγο πιο πάνω.
Προσπαθούσα κι εγώ να του κόψω την πιπίλα, με το μαλακό, με το σκληρό, με το άγριο, με τελεσίγραφα, με τετελεσμένα γεγονοτα, τιποτα... Με το ψαλίδι έκοψα την πιπίλα στο πάνω μέρος, δεν τον πείραξε καθόλου. Έκρυψα όλες τις πιπίλες, κάπου βρήκε αυτός μια ξεχασμένη. "Η πιπίλα σου λερώθηκε, Αλέξανδρε, πρέπει να την πεταξουμε" "δε με πειράζει, εγώ θέλω την πιπίλα μου, ας είναι λερωμένη"..
Εκτός σπιτιου δεν είχε πουθενά πιπίλα, μόνο μέσα στο σπίτι μας.
Και ένα ωραίο βράδυ μας το ζήτησε μονος του. "Μαμά, εγώ θέλω να την πετάξεις την πιπίλα μου" Shocked Κοκκάλο εμείς.. "Αλέξανδρε, αν την πετάξουμε την πιπίλα, δεν θα μπορέσουμε να αγοράσουμε άλλη γιατι δεν φτιάχνουν πιπίλες για μεγάλα παιδια" "ενταξει, θελω να την πετάξω".Και έτσι την πέταξε μόνος του. Αυτός ο ίδιος την έβαλε μέσα στο σκουπιδοντενεκέ και την άλλη μέρα περίμενε και το σκουπιδιάρικο να σιγουρευτεί ότι πετάχτηκε η πιπίλα.. Razz
Δεν έχω ιδέα πώς έγινε αυτό, εντάξει, του λέγαμε κι εμείς ότι είναι μεγάλος, και δεν χρειάζεται την πιπίλα και τέτοια, έφαγε δλδ μια πλύση εγκεφάλου από μας... Embarassed Embarassed Υποθέτω ότι απλά ήταν έτοιμος. Δεν έκλαψε ούτε μια φορά,δεν την ξαναζήτησε ποτέ, ούτε ήθελε την πιπίλα του μικρού του αδελφού (που κυρίως αυτό φοβόμουν).
Σίγουρα κάθε παιδάκι είναι διαφορετικο, δε σημαίνει ότι έτσι θα γίνει και με τα άλλα παιδάκια, αλλά αν δεν συντρέχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος (πχ προβλήματα με θηλασμό ή με δόντια ή κάτι άλλο) καλύτερα να μην τα πιέζουμε ντε και καλά να την κόψουν. Όλα θα το κανουν αργα ή γρήγορα, ας μην αγχωνόμαστε. Καλό είναι να του λέμε ότι πρέπει να κοψει την πιπίλα σιγα σιγα, να καλλιεργούμε δλδ αυτό το κλίμα, αλλά ας είμαστε λίγο πιο χαλαρές. Άλλα θα την κόψουν αμέσως, άλλα θα θέλουν το χρόνο τους.. Από την εμπειρία μου το λέω, γιατί κι εγώ ανησυχούσα και αγχωνόμουν και το πίεζα και δεν κατάφερα τίποτα. Μόνο οταν το άφησα στην ησυχία του είδα αποτέλεσμα. Και όχι μόνο στην πιπίλα...

Ετσι μονη της την εκοψε μια ανηψια μου γιατι ενα αλλο παιδακι την κοροϊδεψε οποτε το βραδυ ειπε οτι δεν θελει πιπιλα και φυσικα οι γονεις ντης εμειναν καγκελο Shocked

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω κοριτσια απλα ειχα πει στην κορη μου. ειχε βγαλει και ενα δυο δοντακια και την πενευα πολυ τα δοντακια της. της ειπα λοιπον πως αυτο ειναι γιατα νινακια. τωρα η πιπιλα δεν φαινετε ωραια στο ωραιο προσοπακι της και θα της χαλασει τα δοντακια. να την πεταξουμε να την παρουν τα αλλα νινακια. ετσι λοιπον την πεταξαμε. απλα τοκανε!

ολγα μ

ολγα μ
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
γειας κοριτσια εγω του μεγαλου μου γιου του ελεγα οτι θα την παρει η νεραιδα και θα του φερει δωρο παντα μου απαντουσε κλαιγοντας οτι θελει την πιπιλα οσπου μια νυχτα του λαω οτι την πηρε εκλεγε μεχρι που εξαντληθικε την επομενη νυχυα απλα με ρωτησε που ειναι και του ειπα οτι την εχει η νεραιδα , αυτο ηταν.ο μικρος μου γιος ειναι1,5 χρονων δεν ειχα την προθεση να του την κοψω τωρα αλλα η πιπιλα του ειχαι χαλασει και του πηρα μια ιδια σε αλλο χρωμα ε λοιπον δεν τη θελει απλα την κραταει στο χερι για να κοιμιθει (τυχερη ε?). Sleep

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμένα έπιασε η συζήτηση! ήταν 2 όταν του είπα οτι τώρα που έγινες μεγάλο παιδί και δεν είσαι πια νινί θα πρέπει να πετάξουμε την πιπίλα. Και του έκανα μια μικρή πλύση εγκεφάλου οτι η πιπίλα είναι για ένα νινί και όχι για μεγάλο παιδί όπως εσύ. Και συνέχισα λέγοντας οτι τώρα θα πάμε να την πετάξουμε γιατί δεν την χρειζόμαστε πια. Ε και την πετάξαμε σε μέρος που δεν μπορούσε να την δει και κατάλαβε οτι έφυγε για πάντα. Το κάναμε λίγο πρίν κοιμηθεί και η αλήθεια ήταν οτι δεν είχα plan B σε περίπτωση που δεν το δεχόταν γιατί δεν είχα και άλλη πιπίλα.

Πρίν κοιμηθεί μου λέει "πίλα?" δαγκώθηκα!!! τί κάνουμε τώρα?? και μετά μου λέει "νινί πίλα, όχι παιδί" χα χα

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΤΗ ΠΙΠΙΛΑ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΤΟΥ ΣΚΟΥΠΙ-ΝΤΟΥ ΠΡΙΝ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!! 2 ΜΕΡΟΥΛΕΣ ΤΗ ΖΗΤΟΥΣΕ ΜΟΝΟ Mad ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΤΗΣ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΗΡΕ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΤΙΠΟΤΑ...
ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΓΙΟ ΒΑΣΙΛΗ ΕΠΙΑΣΕ ΟΥΤΕ ΜΕ ΝΕΡΑΙΔΟΥΛΑ!!! Rolling Eyes
Ο ΣΚΟΥΠΙ-ΝΤΟΥ ΜΑΣ ΕΣΩΣΕ.... Very Happy

maria82

maria82
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
daddycool έγραψε:Δεν ξέρω πως θα το... πάρετε, αλλά εγώ έβαλα λίγο...πιπέρι(γλυκό Laughing )επάνω, του την έδωσα σαν να μην τρέχει τίποτα, την έφτυσε με ένα μπλιάχ & όταν μου είπε ότι η πιπίλα κάτι έχει ,έκανα τον...κινέζο!Κι αφού ούτως η άλλως είχαμε μόνον μία πιά, το θέμα ...ξεχάστηκε με πρωτοφανή ευκολία!Αφου αναρωτιόμουνα ποιός δουλέυει ποιόν ,στο τέλος Wink

κι εγώ το ίδιο έκανα με το πιπέρι, τρεις μέρες την ζητούσε, της έλεγα να της δώσω την πιπίλα, αλλά δεν την έπερνε γιατι ήταν κακιά η πιπίλα και έκαιγε, αυτό ήταν δύσκολο οι τρεις μέρες και πιο πολύ στην ώρα του ύπνου.

Maraki_D

Maraki_D
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχ βρε κορίτσια, στη διάρκεια της μέρας όλα καλά είναι έχει κάτι να ασχοληθεί, του λέω κι εγώ ότι μυρίζει η πιπίτσα, πιφφφφ!! και την αφήνει στην άκρη. Εκείνη η νύχτα όμως... είναι δράμα, δεν αντέχω το κλάμα, είμαστε και πτώματα και την δίνω.... Εκεί τί κάνω??? Embarassed

mpompitsa


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εμεις ξεκινησαμε παιδικο τον Σεπτεμβριο(2,5 ετων περιπου) .... πανα ειχαμε κοψει απο τον Μαιο ..... η πιπιλα τις πρωτες 10 μερες πηγαινε μαζι της .... ειπα να μην την πιεσω και της την αφησα ..... μετα την αφηνε σπιτι ..... καποιο απογευμα εκει γυρω στον Νοεμβριο διαβαζοντας ενα βιβλιο για ενα παιδακι που παει στον οδοντιατρο γιατι τρωει πολλα γλυκα και χαλασαν τα δοντάκια του .... αποφασισα στιγμιαια Cool να επεμβω λιγο στην ιστορία!
Οπου ελεγε λοιπον για "γλυκα,καραμελες, σοκολατες" εγω κολλουσα και την πιπιλα! Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

Διαβασαμε το ιδιο παραμυθι καμια 10αρια φορες εκεινο το απογευμα!
Το βραδυ πριν παει να κοιμηθει την εβαλε σε ενα κουτακι και την αφησε εξω απο την εξώπορτα! Μπορει να περνουσε καποιο παιδακι πολυ μικρο και να την ηθελε ειπε!
Η αλήθεια ειναι οτι περασε ενα παιδακι ...... μονο που δεν ηταν μικρο! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Απο τοτε αν δει παιδακι στην ηλικια της κοντα με πιπιλα ξεκιναει .... θα χαλασουν τα δοντια σου, θα μπουνε σκουληκακια στο στομα σου κλπ κλπ κλπ !

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ. ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΧΩΡΙΣ ΠΙΠΙΛΑ. ΟΛΑ ΟΚ. ΑΛΛΑ... ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΩ ΤΗΝ ΧΑΣΑΜΕ ΙΩΑΝΝΑ.'ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΗ ΧΑΣΑΜΕ ΜΑΜΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΜΟΥ' ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ.ΑΛΛΑ... ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΧΑΙΔΕΨΩ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ. ΛΕΤΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ? ΑΧ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ? ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?????

stardust

stardust
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα κοπελα μουVery Happy εγω πιστευα οτι το θεμα μπιμπιλας θα μαι δυσκολευε πολυ γιατι εμεις κοιμομασταν με 3 μπιμπιλες παρακαλω!δεν μας εφτανε η μια.μολις επεφτε η μια αυτοματα το χερι εβαζε την επομενηLaughing .μια μερα λοιπον της ειπα.Δες η μαμα δεν φοραει μπιμπιλα και η σοφια δεν θα φοραει μπιμπιλα.την πηρε ο λυκος και αυτη μου ελεγε με την κοκκινοσκουφιτσα?και της ελεγα ναι την πηραν αυτοι γιατι την ηθελε η κοκκινοσκουφιτσα που ειναι μικρη ενω εσυ τωρα δεν εισαι.με πηρε δυο μερες για να φτασει στο σημειο να ξαπλωνει χωρις να την ζηταει και να γκρινιαζει μεχρι νακοιμηθει.τελικα δεν ηταν δυσκολο οπως πιστευα.η μικρη μου εινα 2 χρονων και 3 μηνων[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις