Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
97 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 97 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

1Απορια κοριτσια μου! Empty Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 9:27 am

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σε λιγο καιρο περιμενω το νινακι μου και με απασχολει αρκετα το θεμα του θηλασμου εχω διαβασει και ακουσει τοοοοοσα που εχω μπερδευτει! Shocked
Ηθελα λοιπον να ρωτησω...καθε γευμα και ενα στηθος;Αν ομως βλεπουμε οτι πειναει μπορουμε να το βαλουμε και στο αλλο?Δλδ αν συνεχιζει ας πουμε να θηλαζει και μετα απο ωρα δλδ μιση τρια τεταρτα, θα τραβαει γαλατακι η απλα θα προσπαθει γιατι θα εχει αδειασει και θα πρεπει να το αλλαξουμε;Γιατι μονο στο ενα και οχι και στα δυο καθε φορα?Αυτο το ειχα παντα απορια Smile
Ευχαριστω πολυ!!
Αχ μπορει να ναι και χαζες οι αποριες μου αλλα δεν ξερω! Smile Very Happy

2Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 9:45 am

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Ωχ aristina μου, τι να σου πω..

Γέννησα, θήλασα και ακόμα δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνουμε, χαχα!!

Είχα διαβάσει ένα βιβλίο της Άννας Πατσούρου για το θηλασμό που έλεγε ένα στήθος τη φορά... Μετά μια σύμβουλος θηλασμού που φώναξα στο σπίτι μου είπε και από τα δύο στήθη...

Προσωπικά την άφηνα όση ώρα ήθελε (συνήθως ήθελε όλη μέρα, χαχα) και από τις 20 μέρες και μετά τις έδινα και από τα δύο...

http://www.eimaimama.gr

3Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 9:55 am

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
και εγω και απο τα δυο στηθη τον εβαζα...οταν θηλαζα αποκλειστικα...μετα καταλαβα οτι το μωρο δεν χορταινε και εδωσα μπουκαλι..ενα στηθος και μπουκαλι...στις σαραντα μερες στηθος τιποτα γιατι δεν ειχα καθολου γαλα...
θα τα δεις στην πορεια και θα ειναι λες και τα εχεις ξαναζησει...το ενστικτο της μητροτητας βλεπεις... Απορια κοριτσια μου! 417472 Απορια κοριτσια μου! 417472 Απορια κοριτσια μου! 417472

4Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 10:05 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
aristina έγραψε:Σε λιγο καιρο περιμενω το νινακι μου και με απασχολει αρκετα το θεμα του θηλασμου εχω διαβασει και ακουσει τοοοοοσα που εχω μπερδευτει! Shocked
Ηθελα λοιπον να ρωτησω...καθε γευμα και ενα στηθος;Αν ομως βλεπουμε οτι πειναει μπορουμε να το βαλουμε και στο αλλο?Δλδ αν συνεχιζει ας πουμε να θηλαζει και μετα απο ωρα δλδ μιση τρια τεταρτα, θα τραβαει γαλατακι η απλα θα προσπαθει γιατι θα εχει αδειασει και θα πρεπει να το αλλαξουμε;Γιατι μονο στο ενα και οχι και στα δυο καθε φορα?Αυτο το ειχα παντα απορια Smile
Ευχαριστω πολυ!!
Αχ μπορει να ναι και χαζες οι αποριες μου αλλα δεν ξερω! Smile Very Happy
Για το αν πρέπει να θηλάσεις από το 1 ή 2 στήθη οι απόψεις έχουν αλλάξει. Όταν γέννησα εγώ και μαζί και η ξαδέρφη μου (πριν 2 περιπου χρόνια) μας είπαν ότι πρέπει να θηλάζουμε και από τους 2 μαστούς κάθε φορά (έτσι και έκανα για 13 μήνες). Τώρα που η ξαδέρφη μου έκανε το 2ο μου είπε ότι οι γιατροί ανακάλυψαν ότι το πρώτο γάλα είναι πιο αρύ για να ξεδιψάει το μωρό, το δεύτερο πρωτεινούχο για να παίρνει τα συστατικά και το τελευταίο πιο λιπαρό για να νιώθει την αίσθηση κορεσμού. Οπότε της πρότειναν να θηλάζει από το 1 στήθος κάθε φορά ώστε να προλαβαίνει να παίρνει όλες τις ουσίες. Αυτή τη φορά δεν ξέρω τι θα μου πουν στην κλινική αλλά από ότι άκουσα από άλλες μαμάδες, όλοι πια υιοθετούν την άποψη του ενός στήθους κάθε φορά. Δες τι θα σου πουν κι εσένα και αποφάσισε ανάλογα

5Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 10:45 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εμενα μου ειχαν πει και απο τους δυο μαστους καθε φορα . Ξεκινας με 3 λεπτα απο το ενα στηθος και 3 λεπτα απο το αλλο μεχρι να φτασεις γυρω στα 15-20 λεπτα απο καθε στηθος . Τωρα αν εχει αλλαξει κατι δεν ξερω .

6Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 11:04 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θα σου πω αυτα που με συμβουλεψε και μενα καποια μαμα και η αδερφη μου και με βοηθησαν,τον πρωτο καιρο μεχρι να ρυθμιστει η παραγωγη σου κ να εδραιωθει ο θηλασμος ας αφηνεις το μωρο οσο θελει στο στηθος.Μην το κοβεις για να το βαλεις στο αλλο στηθος γιατι συνηθως τα νεογνα κοιμουνται και δεν τρωνε συνεχως. Τις πρωτες μερες εγω εδινα ενα στηθος τη φορα και για οσο ηθελε με αποτελεσμα να περναμε ωρες ετσι.Μετα αλλαξα τακτικη λογω του οτι εχω κι αλλο παιδι και δεν γινεται να εχω συνεχως ενα μωρο στο στηθος,οποτε εδινα και τα 2 στηθη καθε μια ωρα περιπου . Με τον καιρο η μικρη αρχισε να τρωει καθε 2 με 3 ωρες ,και ολη η διαδικασια κραταει ενα μισαωρο περιπου.Δεν κραταγα ρολοι,αν πεινασει εχει μεμε,χρησιμοποιησα και πιπιλα μετα τον 1ο μηνα οποτε πια καθεται στο στηθος μου για φαγητο μονο. Αφου επαιρνε το απιτουμενο βαρος κρατησα αυτον τον τροπο.Συμπληρωμα δεν εδωσα και δεν δινω,δεν χρειαστηκε και δεν ηθελα κιολας.
Επισης μου χε πει η κοπελα που με συμβουλεψε να μετραω τις πανες της,6 βρεγμενες και 3 με κακακια ημερησιως,αλλα και να μην κανει κακα για 7-8 μερες ενα παιδι που θηλαζει δεν ανησυχουμε.
Επελεξε τον τροπο που θα σε εξυπηρετει εσενα αλλα τον πρωτο καιρο μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια ασε το παιδι να ρυθμισει το προγραμμα.Και οποιος σου πει απο το περιβαλον σου οτι δεν χορταινει ή δεν εχεις γαλα (ναι συμβαινει αυτο,μαλλον το ζυγιζουν με το ματι το παιδι οι ασχετοι) βαλτον στη θεση του κατευθειαν!

7Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 12:06 pm

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
aristina έγραψε:Σε λιγο καιρο περιμενω το νινακι μου και με απασχολει αρκετα το θεμα του θηλασμου εχω διαβασει και ακουσει τοοοοοσα που εχω μπερδευτει! Shocked
Ηθελα λοιπον να ρωτησω...καθε γευμα και ενα στηθος;Αν ομως βλεπουμε οτι πειναει μπορουμε να το βαλουμε και στο αλλο?Δλδ αν συνεχιζει ας πουμε να θηλαζει και μετα απο ωρα δλδ μιση τρια τεταρτα, θα τραβαει γαλατακι η απλα θα προσπαθει γιατι θα εχει αδειασει και θα πρεπει να το αλλαξουμε;Γιατι μονο στο ενα και οχι και στα δυο καθε φορα?Αυτο το ειχα παντα απορια Smile
Ευχαριστω πολυ!!
Αχ μπορει να ναι και χαζες οι αποριες μου αλλα δεν ξερω! Smile Very Happy

Αχ καλή μου,να'ξερες πόση ανάγκη θα έχεις για να αδειάσουν και τα δύο σου στήθη!!! Πάντα θα θηλάζεις σε κάθε γεύμα και από τα δύο στήθη. Πρέπει να αδειάζουν και τα δύο αλλιώς θα υποφέρεις και μπορεί να πάθεις και μαστίτιδα. Ο θηλασμός όταν πάρεις το κολάι δεν κρατάει πολύ ώρα. Το στήθος όταν ρουφάει το παιδί αδειάζει πολύ γρήγορα και φυσικά σε ξελαφρώνει! Αλλά γεμίζει όμως και πολύ γρήγορα! Θήλαζε όσο πιο συχνά μπορείς και άσε τα δίωρα και τρίωρα στην άκρη γιατί αν ακολουθήσεις αυτές τις λανθασμένες οδηγίες κάποιων παιδιάτρων τότε θα πρέπει να αρχίζεις να αποχαιρετάς το γαλατάκι σου!!!

8Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 12:11 pm

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν ειναι καθολου χαζη η απορια σου !!
ο θηλασμος πρεπει να ειναι ελευθερος δηλ οσο θελει το μωρο και οποτε θελει !! δεν θα κρατας ωρα απο το καθε στηθος ουτε ωραριο τουλαχιστον για αρχη !!
με το καλο παντως και εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε

9Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 12:29 pm

catherine


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θήλασα για 6 περίπου μήνες μία από το ένα στήθος και μία από το άλλο. Ναι, εννοείται ότι στην αρχή τον άφηνα όση ώρα ήθελε, όλη μέρα δηλαδή.... κι έτσι χρησιμοποιούσα και τα δύο. Μετά όμως είχαμε θηλασμό στο 3ώρο μία από το ένα, μία από το άλλο. Όποτε έβλεπα ότι το στήθος μου γινόταν τούμπανο, του έδινα για να ξελαφρώνω. Είχα ένα δικό μου πρόγραμμα τελοσπάντων. Το μωρό έπαιρνε κανονικά βάρος και δεν υπήρχε πρόβλημα. Wink

10Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 1:58 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λενε συνηθως απο το ενα στηθος γιατι στην αρχη αυτο που τραβανε ειναι πιο αραιο(δεν ξερω πως να στο περιγραψω) και μετα οσο τραβανε κατεβαινει το πιο θρεπτικο γαλα, και γιαυτο λενε μετα απο ωρα αλλαζουμε στηθος αν πεινα ακομα, αν το κοψεις νωρις να το βαλεις στο αλλο θα παρει παλι το αραιο μερος

11Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 2:03 pm

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μιλουπακι έγραψε:λενε συνηθως απο το ενα στηθος γιατι στην αρχη αυτο που τραβανε ειναι πιο αραιο(δεν ξερω πως να στο περιγραψω) και μετα οσο τραβανε κατεβαινει το πιο θρεπτικο γαλα, και γιαυτο λενε μετα απο ωρα αλλαζουμε στηθος αν πεινα ακομα, αν το κοψεις νωρις να το βαλεις στο αλλο θα παρει παλι το αραιο μερος

Μα και τα δύο στην αρχή βγάζουν το γάλα λίγο νερουλό και μετά γίνεται πιο πηχτό αλλά δεν έχει καμία σημασία γιατί και τα δύο αδειάζουν πολύ γρήγορα!

12Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 2:05 pm

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Kathy, εσύ έχεις βέβαια σούπερ πείρα στο θέμα, αλλά οι μισοί υποστηρίζουν ότι πρέπει να δίνεις μόνο ένα τη φορά.... Γιατί υπάρχει άραγε αυτή η διάσταση απόψεων;;;

http://www.eimaimama.gr

13Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 2:14 pm

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Olivia έγραψε:Kathy, εσύ έχεις βέβαια σούπερ πείρα στο θέμα, αλλά οι μισοί υποστηρίζουν ότι πρέπει να δίνεις μόνο ένα τη φορά.... Γιατί υπάρχει άραγε αυτή η διάσταση απόψεων;;;
Γιατί πολύ απλά αυτοί που το λένε είναι κάποιοι "ειδικοί" που το λένε σε πρωτάρες μανούλες επίτηδες προκειμένου το στήθος να αρχίζει να συνηθίζει στην ολοένα και πιο αργή παραγωγή του γάλακτος μέχρι να κοπεί τελείως και να ξεκινήσει το ξένο!
Άσε που αν δεν αδειάζουν και τα δύο συχνά ο κίνδυνος για μαστίτιδα είναι μεγάλος. Και τον πόνο ενός γεμάτου μαστού που τον πας; Εσύ άντεχες τρεις ώρες με γεμάτο μαστό; Γιατί εγώ προκειμένου να νιώσω καλύτερα έβαζα τους πρώτους μήνες το παιδί να τους αδειάζει κάθε μισή βία κάθε μία ώρα!!!

14Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 2:17 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kathy έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:λενε συνηθως απο το ενα στηθος γιατι στην αρχη αυτο που τραβανε ειναι πιο αραιο(δεν ξερω πως να στο περιγραψω) και μετα οσο τραβανε κατεβαινει το πιο θρεπτικο γαλα, και γιαυτο λενε μετα απο ωρα αλλαζουμε στηθος αν πεινα ακομα, αν το κοψεις νωρις να το βαλεις στο αλλο θα παρει παλι το αραιο μερος

Μα και τα δύο στην αρχή βγάζουν το γάλα λίγο νερουλό και μετά γίνεται πιο πηχτό αλλά δεν έχει καμία σημασία γιατί και τα δύο αδειάζουν πολύ γρήγορα!

ναι βρε καθυ μου αλλα αν αφησεις μονο πεντε λεπτα η λιγοτερο το παιδι στο ενα και μετα το ιδιο και στο αλλο θα παρει το αρχικο πιο πολυ το αραιο, γιαυτο το εγραψα, προσωπικα εγω εχω διαβασει οτι δινουμε και απο τα δυο και μετα ξεκιναμε απο το τελευταιο που δωσαμε; καθυ για πες γιατι μπορει και να τα μπερδευω, εγω δεν χρειαστηκε να το κανω αυτο γιατι η μικρη ετρωγε το πολυ δεκα λεπτα και μετα ζητουσε στο τριωρο οποτε δεν αλαζα στηθος και την επομενη φορα την εβαζα απο το αλλο, τελικα νομιζω οτι και το ιδιο το παιδι σου δειχνει τον τροπο οποτε καλο ειναι να διαβασεις καποια βασικα και μετα να ακολουθησεις οτι βολευει εσενα και το παιδι

15Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 2:18 pm

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Kathy έγραψε:
Olivia έγραψε:Kathy, εσύ έχεις βέβαια σούπερ πείρα στο θέμα, αλλά οι μισοί υποστηρίζουν ότι πρέπει να δίνεις μόνο ένα τη φορά.... Γιατί υπάρχει άραγε αυτή η διάσταση απόψεων;;;
Γιατί πολύ απλά αυτοί που το λένε είναι κάποιοι "ειδικοί" που το λένε σε πρωτάρες μανούλες επίτηδες προκειμένου το στήθος να αρχίζει να συνηθίζει στην ολοένα και πιο αργή παραγωγή του γάλακτος μέχρι να κοπεί τελείως και να ξεκινήσει το ξένο!

Παρ' ολ' αυτά το γράφει και η Πατσούρου στο βιβλίο της "Θηλασμός μια υπέροχη σχέση". Εγώ αυτό ακολουθούσα μέχρι που μια σύμβουλος θηλασμού μου είπε να δίνω και τα δύο...

Έχω παρατηρήσει πάντως ότι ο καθένας λέει τα δικά του!!

http://www.eimaimama.gr

16Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 2:20 pm

elena

elena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τον πρώτο καιρό τον έβαζα στήθος και γεύμα!! Δεν ήξερα βέβαια πόσο τρώει, έβγαζε και αρκετές γουλίτσες, είχα και το τρελό άγχος!! Το δεξί μου στήθος δεν το προτιμούσε ιδιαίτερα με αποτέλεσμα να μην τρώει από κει, να βαραίνει, γενικά είχα τρελό πρόβλημα!! Πόναγα κιόλας στις θηλές!! Μετά τον έβαζα πρώτα στο ένα και μετά στο άλλο σε κάθε γεύμα, εναλλάξ, δηλαδή όταν ξεκίναγα με το αριστερό στον επόμενο θηλασμό ξεκίναγα με το δεξί! Με τα πολλά θήλασα ένα 4μηνο περίπου, θεωρώ λίγο χρονικό διάστημα, άλλα δεν την πάλευα για περισσότερο!! Ήμουν στην τσίτα συνεχώς και αυτό το περνούσα και στο μωρό!!

Θα το δεις στην πορεία , πως θα εξελιχθεί!! Σου εύχομαι με το καλό το μωράκι σου.. Και επίσης εύχομαι να καταφέρεις να θηλάσεις χωρίς κανένα πρόβλημα!

17Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 2:24 pm

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κορίτσια ο κάθε μαστός αδειάζει τελείως σε λιγότερο από 10 λεπτά.Θες maximum 20 λεπτά για να έχεις δύο άδειους μαστούς και και ένα χορτάτο μωρό. Όταν το μωρό δεν τρώει και από τους δύο μαστούς αλλά το κάθε γεύμα του είναι μόνο από τον έναν μετά όταν αυτό είναι ανήσυχο γιατί πεινάει καταλήγουμε στο ηλίθιο συμπέρασμα ότι το γάλα μας δε του φτάνει και έτσι ξεκινάμε και συμπλήρωμα.

18Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 2:36 pm

natassa

natassa
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Όπως φαίνεται και σ'αυτο το θέμα υπάρχουν 2 απόψεις. Εδώ στα ξένα μας είπαν ένα στήθος μόνο κάθε φορά. Δεν κρατάμε χρόνο και στην αρχή δίνουμε όποτε ζητήσει το μωρό δηλαδή συνέχεια είσαι με το βυζί (sic) έξω. Εγώ βέβαια δεν τα κατάφερα να πολυθηλάσω. Θήλασα με μεγάλη επιτυχία το θήλαστρο όμως. Η αλήθεια είναι ότι δεθήκαμε πολύ!!Μια πολυπαραγοντική κατάσταση με οδήγησε την έκτη μέρα μετά τον τοκετό στο νοσοκομείο με 41 πυρετό και το στήθος τούμπανο (μιλάμε για υπερφυσικό μέγεθος) όπου με ενδοφλέβια αντιβίωση αντιμετωπίσαμε μια ωραιότατη μαστίτιδα για 4 μέρες. Εκέι γνωρίστήκαμε με το θήλαστρο το οποίο με συντρόφευε πρώι-βράδυ για 3 μήνες.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

19Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 2:37 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kathy έγραψε:Κορίτσια ο κάθε μαστός αδειάζει τελείως σε λιγότερο από 10 λεπτά.Θες maximum 20 λεπτά για να έχεις δύο άδειους μαστούς και και ένα χορτάτο μωρό. Όταν το μωρό δεν τρώει και από τους δύο μαστούς αλλά το κάθε γεύμα του είναι μόνο από τον έναν μετά όταν αυτό είναι ανήσυχο γιατί πεινάει καταλήγουμε στο ηλίθιο συμπέρασμα ότι το γάλα μας δε του φτάνει και έτσι ξεκινάμε και συμπλήρωμα.
α οκ εννοεις οταν ξαναδινουμε απο το ιδιο στηθος παλι ετσι; γιατι εμενα απο το ενα επινε και σε πεντε λεπτα σχεδον ειχε χορτασει και πειναγε μετα τρεις ωρες και εδινα απο το αλλο στηθος και παλι ετρωγε πεντε λεπτα και μετα απο τρεις ωρες πειναγε, γενικα ηταν πολυ καλο κοριτσι με το θηλασμο η παλινδρομηση μας τα χαλασε ολα γιατι εχω διαβασει που λενε ο θηλασμος ειναι το καλυτερο για την παλινδρομηση αλλα για μας δεν ηταν, οταν της εδινα παντα εβγαζε και τσιριζε και ας ετρωγε συχνα και μικρα γευματα οπως μου ειπε ο παιδιατρος, τελικα ειπιε αντιαναγωγικο και εκοψα το θηλασμο παρολο που μου αρεσε πολυ να την θηλαζω γιατι 2,5 μηνες σπαραζε το παιδι και επρεπε τελικα να ηρεμησει

20Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 2:43 pm

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μιλουπακι έγραψε:
Kathy έγραψε:Κορίτσια ο κάθε μαστός αδειάζει τελείως σε λιγότερο από 10 λεπτά.Θες maximum 20 λεπτά για να έχεις δύο άδειους μαστούς και και ένα χορτάτο μωρό. Όταν το μωρό δεν τρώει και από τους δύο μαστούς αλλά το κάθε γεύμα του είναι μόνο από τον έναν μετά όταν αυτό είναι ανήσυχο γιατί πεινάει καταλήγουμε στο ηλίθιο συμπέρασμα ότι το γάλα μας δε του φτάνει και έτσι ξεκινάμε και συμπλήρωμα.
α οκ εννοεις οταν ξαναδινουμε απο το ιδιο στηθος παλι ετσι; γιατι εμενα απο το ενα επινε και σε πεντε λεπτα σχεδον ειχε χορτασει και πειναγε μετα τρεις ωρες και εδινα απο το αλλο στηθος και παλι ετρωγε πεντε λεπτα και μετα απο τρεις ωρες πειναγε, γενικα ηταν πολυ καλο κοριτσι με το θηλασμο η παλινδρομηση μας τα χαλασε ολα γιατι εχω διαβασει που λενε ο θηλασμος ειναι το καλυτερο για την παλινδρομηση αλλα για μας δεν ηταν, οταν της εδινα παντα εβγαζε και τσιριζε και ας ετρωγε συχνα και μικρα γευματα οπως μου ειπε ο παιδιατρος, τελικα ειπιε αντιαναγωγικο και εκοψα το θηλασμο παρολο που μου αρεσε πολυ να την θηλαζω γιατι 2,5 μηνες σπαραζε το παιδι και επρεπε τελικα να ηρεμησει

Επειδή το μωράκι σου είχε παλινδρόμηση δεν μπορούσε να φάει μεγάλες ποσότητες. Στη πλειοψηφία των βρεφών όμως αυτό δεν ισχύει διότι ένα βρέφος μπορεί να πιει ακόμη και 150 αλλά και 180ml!

21Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 2:50 pm

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμενα κοριτσια μου ειπε η μαια τις πρωτες μερες λιγο απο το ενα και λιγο απο το αλλο μεχρι να ρυθμιστει ο ρυθμος παραγωγης του γαλακτος και μετα καθε γευμα ενα στηθος...

22Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 2:54 pm

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
markellajohny έγραψε:εμενα κοριτσια μου ειπε η μαια τις πρωτες μερες λιγο απο το ενα και λιγο απο το αλλο μεχρι να ρυθμιστει ο ρυθμος παραγωγης του γαλακτος και μετα καθε γευμα ενα στηθος...

Εννοείς απ΄το μαιευτήριο στο είπαν;
Έκανες αυτό που σου είπαν και αν ναι χορταίνε το μωράκι σου; Και ο κάθε μαστός άντεχε γεύμα παρά γεύμα;

23Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 3:02 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω εχω μαθει να μην παιρνω τιποτα σαν δεδομενο απο οσα διαβαζω, μαθαινω, τα προσαρμοζω σε μενα, οπως ειπα εχω ακουσει να λενε φανατικα οτι ο θηλασμος ειναι φαρμακο για την παλινδρομηση, σε μας δεν ηταν ετσι, σε αλλες μανουλες δουλεψε, οποτε παντα ειμαι ανοικτη να τα ακουω ολα αλλα απολυτη σε τιποτα και γιαυτο μου την δινουν και οι απολυτοι ανθρωποι, καλο ειναι να πληροφορουμαστε για ολα και να κρινουμε τι μας κανει και τι οχι,
καλους θηλασμους σας ευχομαι, και ΚΑΘΥ χαιρομαι που βρισκεσαι εδω γιατι θα βοηθησεις πολλες κοπελες που εχουν αναγκη γιατι συζητας δεν εισαι απολυτη και κολημενη οπως καποιες με το θηλασμο που σε κανουν ενω εισαι υπερ να βγαζεις καντηλες, σορρυ κοριτσια αλλα το εχω δει συχνα να γινεται και με ποναει, φιλια πολλα στις εγκυουλες και μην ανχωνεστε ολα θα γινουν και θα κυλισουν ομαλα αρκει να εχετε υπομονη

24Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 3:09 pm

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μιλουπακι έγραψε:εγω εχω μαθει να μην παιρνω τιποτα σαν δεδομενο απο οσα διαβαζω μαθαινω τα προσαρμοζω σε μενα οπως ειπα εχω ακουσει να λενε φανατικα οτι ο θηλασμος φαρμακο για την παλινδρομηση σε μας δεν ηταν ετσι, σε αλλες μανουλες δουλεψε, οποτε παντα ειμαι ανοικτη να τα ακουω ολα αλλα απολυτη σε τιποτα και γιαυτο μου την δινουν και οι απολυτοι ανθρωποι, καλο ειναι να πληροφορουμαστε για ολα και να κρινουμε τι μας κανει και τι οχι,
καλους θηλασμους σας ευχομαι, και καθυ χαιρομαι που βρισκεσαι εδω γιατι θα βοηθησεις πολλες κοπελες που εχουν αναγκη γιατι συζητας δεν εισαι απολυτη και κολημενη οπως καποιες με το θηλασμο που σε κανουν ενω εισαι υπερ να βγαζεις καντηλες, σορρυ κοριτσια αλλα το εχω δει συχνα να γινεται και με ποναει, φιλια πολλα στις εγκυουλες και μην ανχωνεστε ολα θα γινουν και θα κυλισουν ομαλα αρκει να εχετε υπομονη

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τα καλά σου λόγια. Η αλήθεια είναι αυτό το φόρουμ είναι πολύ ενδιαφέρον και μιλάω πρώτα σα μάνα με πολλές εμπειρίες θα έλεγα και μετά παίρνω μία διακριτική θέση θα έλεγα σαν τελειόφητη γυναικολογίας (όχι απόφοιτη για να μη παρεξηγηθώ)!Σίγουρα ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός αλλά και ένα ολόκληρο βιομηχανοποιημένο σύστημα μας έχει τρελλάνει!!!

25Απορια κοριτσια μου! Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 3:17 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α επισης μια και εσυ ξερεις το θεμα θηλασμου καλυτερα θα ηταν ωραιο να ανοιγες ενα θεματακι μια και εχει σπουδασει και γυναικολογια, για το στηθος πως το αισθανομαστε τις πρωτες σαραντα μερες, γιατι ολο λεμε για στασεις θηλασμου πως θα ταιζουμε το παιδι, αλλα ξαφνικα γεναμε και νιωθουμε πχ το στηθος μας να πετρωνει ποναμε, πρισμενο κτλ και οι λεχωνες απογοητευονται οποτε καλο ειναι να πληροφορηθουνε και πως νιωθουμε το στηθος μας στην αρχη για να μην τρομαζουν και απαγοητευονται, δεν εχω δει πουθενα να μιλανε γιαυτο η να ρωτανε και νομιζω ειναι χρησιμο γιατι θα της βοηθησει, εγω θυμαμαισηκωνομουν το πρωι αλλα παμελα αντερσον ουτε σιλικονη να ειχα κανει, αναγκαζομουν να αδειασω λιγο το στηθος μου για να μαλακωσει μεχρι να φαει η μιρη, οπως ειπες ετρωγε λιγο, σκεψου ενα τετοιο θεματακι νομιζω καλο ειναι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις