Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
96 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 96 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

51Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Πεμ Ιουν 10, 2010 10:09 am

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι βρε την γνωμη σου ηθελα προς Θεου τι απολυτη η ειδικος κουβεντουλα κανουμε Smile μια χαρα τα λες γιατι κι εγω ετσι παθαινα με τιποτα δεν πηγαινε κατω και ετσι δεν το πηρα....απλα ηθελα να δω κι αλλες εμπειριες σχετικα με το ασβεστιο (γιατι εγω δεν του το ειπα οτι δεν το πηρα Embarassed και ειχα αρχισει να ανησυχω μηπως δεν εκανα καλα αλλα ενταξει ακους διαφορα)αν το δινουν ολοι οι γιατροι και οπως ρωτησα στην αρχη αν εχει σχεση με τον γαλα του θηλασμου! Embarassed
Και παλι σ ευχαριστω Smile

52Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Πεμ Ιουν 10, 2010 10:31 am

Olivia

Olivia
Admin
Admin
aristina έγραψε:faye μου σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντησουλα σου!!Ρωτησα την Ολιβια γιατι αν δεν κανω λαθος ειχε πει οτι δεν ειχε παρει μηπως ο γιατρος της της ειχε πει κατι πανω σ αυτο...
Φοβηθηκα μην εχει σχεση και με το γαλα του θηλασμου!Αλλα μαλλον ασχετο...
Ετσι προσπαθω κι εγω πολυ γαλα και ολα τα σχετικα!

Δεν πήρα ασβέστιο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ο γυναικολόγος μου συνέστησε να πάρω μετά τη γέννα, αλλά η σύμβουλος θηλασμού μου είπε να το... κόψω!!! (Δεν θυμάμαι γιατί). Άντε βγάλε άκρη, χεχε!! Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 215994 Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 215994

http://www.eimaimama.gr

53Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Πεμ Ιουν 10, 2010 10:40 am

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πραγματικα δεν βγαζεις ακρη Rolling Eyes χε χε χε Laughing
Σ ευχαριστω Ολιβια μου! Smile

54Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Πεμ Ιουν 10, 2010 10:47 am

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμενα μου ειπαν και τα δυο να δινω. Ξεκινωντας ομως το μωρο να θηλασει κολλουσε στο ενα ετρωγε οσο ετρωγε και αποκοιμωταν. Εγω τον αλλαζα θεση και τον εβαζα και στο αλλο με αποτελεσμα να ξυπνα να κλαιει και γενικα να γινετε νευρικος.
Δεν ηξερα τι ειναι το σωστο αφου μου ειπαν οτι επρεπε να τον βαζω και στα δυο ετσι και εκανα.... η χαζη!

55Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Πεμ Ιουν 10, 2010 12:04 pm

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
protoula έγραψε:
tzeni έγραψε:
Kathy έγραψε:
Olivia έγραψε:Kathy, εσύ έχεις βέβαια σούπερ πείρα στο θέμα, αλλά οι μισοί υποστηρίζουν ότι πρέπει να δίνεις μόνο ένα τη φορά.... Γιατί υπάρχει άραγε αυτή η διάσταση απόψεων;;;
Γιατί πολύ απλά αυτοί που το λένε είναι κάποιοι "ειδικοί" που το λένε σε πρωτάρες μανούλες επίτηδες προκειμένου το στήθος να αρχίζει να συνηθίζει στην ολοένα και πιο αργή παραγωγή του γάλακτος μέχρι να κοπεί τελείως και να ξεκινήσει το ξένο!
Άσε που αν δεν αδειάζουν και τα δύο συχνά ο κίνδυνος για μαστίτιδα είναι μεγάλος. Και τον πόνο ενός γεμάτου μαστού που τον πας; Εσύ άντεχες τρεις ώρες με γεμάτο μαστό; Γιατί εγώ προκειμένου να νιώσω καλύτερα έβαζα τους πρώτους μήνες το παιδί να τους αδειάζει κάθε μισή βία κάθε μία ώρα!!!
Α ΡΕ ΣΥ ΚΑΘΥ και εγω η χαζη τους ακουγα ολους με ζαλισανε...ταιζα το μωρο και απο τουσ 2 μαστους και μετα απο 20 λεπτα ξαναπεινουσε!!!δεν εχεις γαλα,το μωρο πειναει,το παιδευεις και ολα αυτα τα ωραια κι ακομη πιο πολλα ακουγα απο το περιβαλλον μου αλλα και απο τον γιατρο που μου συστησε να του δωσω συμπληρωμα...σημερα κλεινουμε 2 μηνες και το γαλα μου μαλλον μου κοβεται...μου ηρθε και περιοδος!!! νομιζεις σωζεται η κατασταση????το επομενο βημα ειναι να το κοψω εντελως...
βεβαιως και σωζεται!
θα ξεκινας με θηλασμο και αφοτου τελειωσει θα δινεις το συμπληρωμα. σιγα σιγα που θα αξυξανεται η παραγωγη σου θα μειωνεις κ το συμπληρωμα και τσουπ! εφτασες ξανα στον αποκλειστικο θηλασμο!
ξεκινα τωρα! καλη επιτυχια!
αυτο κανω προτουλα μου αλλα ακομη τιποτα με το θηλαστρο βγαζω 40 βια 50 γρ....πριν απο καθε γευμα το θηλαζω και το βραδυ οταν ξυπναει κατα τις 3.30... τον εχω στο στηθος μεχρι το πρωι!!!!!!!! μετα του κανω 120 γρ και τις περισσοτερες φορες το πινει ολο Shocked Shocked Shocked

56Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Πεμ Ιουν 10, 2010 2:02 pm

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tzeni έγραψε:αυτο κανω προτουλα μου αλλα ακομη τιποτα με το θηλαστρο βγαζω 40 βια 50 γρ....πριν απο καθε γευμα το θηλαζω και το βραδυ οταν ξυπναει κατα τις 3.30... τον εχω στο στηθος μεχρι το πρωι!!!!!!!! μετα του κανω 120 γρ και τις περισσοτερες φορες το πινει ολο Shocked Shocked Shocked
ποιο πρωτοκολλο αντλησεων ακολουθεις?

http://nov08mommies.forumotion.net

57Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Πεμ Ιουν 10, 2010 2:11 pm

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
protoula έγραψε:
tzeni έγραψε:αυτο κανω προτουλα μου αλλα ακομη τιποτα με το θηλαστρο βγαζω 40 βια 50 γρ....πριν απο καθε γευμα το θηλαζω και το βραδυ οταν ξυπναει κατα τις 3.30... τον εχω στο στηθος μεχρι το πρωι!!!!!!!! μετα του κανω 120 γρ και τις περισσοτερες φορες το πινει ολο Shocked Shocked Shocked
ποιο πρωτοκολλο αντλησεων ακολουθεις?
δεν το χρησιμοποιω συνεχεια αν αυτο εννοεις μια φορα τη μερα για να δω τι γινεται!!!!

58Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απορια κοριτσια μου! Πεμ Ιουν 10, 2010 2:12 pm

naysika

naysika
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
να ξερετε οτι οταν τραβατε συνεχεια απο το θηλαστρο και δεν βαζετε το μωρο στο στηθος τοτε το γαλα δεν κατεβενει ευκολα και υπαρχει περιπτωση να σας κοπει!!!οταν τραβαμε με το θηλαστρο δεν ενεργουν ολες οι ορμονες και ετσι δεν κατεβενει και το γαλα ευκολα!!οταν βαλετε μωρο αδιαζει πολυ ποιο γρηγορα!!

59Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Πεμ Ιουν 10, 2010 2:16 pm

happy_mother

happy_mother
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
aristina έγραψε:Γεια σας κοριτσακια και παλι!Ηθελα να ρωτησω παλι κατι, σχετικα με το ασβεστιο που δινουν κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και αν δεις το μηνυμα Ολιβια μου αν θες πες μου γιατι θυμαμαι καπου ειχες αναφερει οτι δεν ειχες παρει,αν δεν κανω λαθος!
Εγω δεν εχω παρει καθολου γιατι δεν το μπορεσα με τιποτα προσπαθησα αλλα δεν τα καταφερα και φοβαμαι μην εχει σχεση με το γαλα που κατεβαινει και τον θηλασμο....το δινουν και γι αυτο?

απ' όσο ξέρω το δίνουν κυριως για τα κόκκαλα σου κατα την διάρκειας της εγκυμοσύνης και για τα δόντια σου.

Μετα αν σου πει να το συνεχίσεις όσο θηλάζεις ή να πίνεις και συ πολύ γάλα είναι είναι θεμα γιατρου

στην τελική κλεισε την μύτη και πάρτο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] όπως όταν είμασταν παιδια

http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/

60Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Πεμ Ιουν 10, 2010 2:18 pm

happy_mother

happy_mother
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
faye έγραψε:
aristina έγραψε:faye μου σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντησουλα σου!!Ρωτησα την Ολιβια γιατι αν δεν κανω λαθος ειχε πει οτι δεν ειχε παρει μηπως ο γιατρος της της ειχε πει κατι πανω σ αυτο...
Φοβηθηκα μην εχει σχεση και με το γαλα του θηλασμου!Αλλα μαλλον ασχετο...
Ετσι προσπαθω κι εγω πολυ γαλα και ολα τα σχετικα!
Κοιτα εμενα μου το ειχε γραψει η γιατρος μου να το παιρνω αλλα εμενα μου εφερνε αναγουλα οποτε οταν την ρωτησα τι να κανω μου ειπε να το σταματησω και να τρωω πιο πολλα γαλακτοκομικα. Δεν ειμαι απολυτη ουτε ειδικος απλα λεω την γνωμη μου . Ειναι ευπροσδεκτες φυσικα και αλλες γνωμες και ισως αυτες γνωριζουν και καλυτερα απο εμενα

εγώ το μασούσα σαν καραμέλα και ξεμπέρδευα

http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/

61Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Πεμ Ιουν 10, 2010 2:26 pm

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
aristina έγραψε:Πραγματικα δεν βγαζεις ακρη Rolling Eyes χε χε χε Laughing
Σ ευχαριστω Ολιβια μου! Smile
εμενα αριστινα μου ο γιατρος μου συνεστησε το ασβεστιο γιατι εχω προβλημα με το γαλα και δεν επινα καθολου..αλλιως δεν θα μου δινε αν πχ επινα καθημερινα 1,5 με 2 λιτρα απο κει και περα οτι σου πει ο γιατρος σου

62Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Πεμ Ιουν 10, 2010 2:34 pm

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tzeni έγραψε:
protoula έγραψε:
tzeni έγραψε:αυτο κανω προτουλα μου αλλα ακομη τιποτα με το θηλαστρο βγαζω 40 βια 50 γρ....πριν απο καθε γευμα το θηλαζω και το βραδυ οταν ξυπναει κατα τις 3.30... τον εχω στο στηθος μεχρι το πρωι!!!!!!!! μετα του κανω 120 γρ και τις περισσοτερες φορες το πινει ολο Shocked Shocked Shocked
ποιο πρωτοκολλο αντλησεων ακολουθεις?
δεν το χρησιμοποιω συνεχεια αν αυτο εννοεις μια φορα τη μερα για να δω τι γινεται!!!!
με μια φορα δεν μπορεις να καταφερεις κατι.
πρεπει να ξεκινησεις συστηματικες αντλησεις για να αυξηθει η παραγωγη σου και μετα να κοψεις τελειως το συμπληρωμα.
σου στελνω πμ με λεπτομερειες

http://nov08mommies.forumotion.net

63Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Παρ Ιουν 11, 2010 4:58 am

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
happy_mother μωρε τι μυτη εκλεισα τι γλυκο ετρωγα μαζι, τι με γαλα....λες και ηταν μπισκοτο,μασαγα και γουλια!Αστα τιποτα, δεν πηγαινε με τιποτα κατω... Laughing
tzeni πινω πολυ γαλα που ετσι κι αλλιως επινα και γιαουρτι κλπ απο μονη μου γιατι δεν μπορω να το παρω με τιποτα Smile

64Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Παρ Ιουν 11, 2010 5:29 am

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
aristina έγραψε:happy_mother μωρε τι μυτη εκλεισα τι γλυκο ετρωγα μαζι, τι με γαλα....λες και ηταν μπισκοτο,μασαγα και γουλια!Αστα τιποτα, δεν πηγαινε με τιποτα κατω... Laughing
tzeni πινω πολυ γαλα που ετσι κι αλλιως επινα και γιαουρτι κλπ απο μονη μου γιατι δεν μπορω να το παρω με τιποτα Smile
εγω επαιρνα ενα αναβραζον ειχε γευση πορτοκαλι καλουτσικο ηταν το μασητο ουτε εγω μπορουσα

65Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Παρ Ιουν 11, 2010 5:56 am

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ουτε τα αναβραζοντα μπορω!Δως μου χαπι 1 δαχτυλο μεγαλο να καταπιω Laughing Laughing αλλα τιποτε αλλο δεν μπορω!
Δεν βαριεσαι το μονο μου αγχος ηταν μηπως χρειαζοτανε και για τον θηλασμο αλλα αφου λενε δεν παιζει ρολο δεν πειραζει τρωω γαλακτοκομικα μπολικα! Smile

66Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Παρ Ιουν 11, 2010 12:50 pm

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
πηγες ασβεστιου στα τροφιμα
http://nettergr.typepad.com/.shared/image.html?/photos/uncategorized/fe_1.jpg

πηγη:http://nettergr.typepad.com/veg/2006/11/post_3.html
και στα αγγλικα: http://www.vegsoc.org/info/calcium.html

ελπιζω να σε βοηθησουν

http://nov08mommies.forumotion.net

67Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Σαβ Ιουν 12, 2010 9:26 am

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
protoula Μου σ ευχαριστω πολυ! Smile

68Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Σαβ Ιουν 12, 2010 11:29 am

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
naysika έγραψε:να ξερετε οτι οταν τραβατε συνεχεια απο το θηλαστρο και δεν βαζετε το μωρο στο στηθος τοτε το γαλα δεν κατεβενει ευκολα και υπαρχει περιπτωση να σας κοπει!!!οταν τραβαμε με το θηλαστρο δεν ενεργουν ολες οι ορμονες και ετσι δεν κατεβενει και το γαλα ευκολα!!οταν βαλετε μωρο αδιαζει πολυ ποιο γρηγορα!!

Respect Έτσι μπράβο,πολύ καλά τα λες...

69Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Σαβ Ιουν 12, 2010 11:36 am

peppy

peppy
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσακια μοθ κι εμενα με ειχε κουρασει ολο αυτο το θεμα και τελικα την λυση μου την εδωσε η θεια μου που ειναι μαια και ρωτησε πολλουσ γιατρουσ...
ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΣΤΟΥΣ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟΓΑΛΑ 1ο ΓΤ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΣΥΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΘ ΟΛΟ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΚΑΙ 2ον ΓΙΑ ΝΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ
αργοτερα τωρα οταν κατεβει το κανονικο γαλα ισχυει οτι καθε γευμα ειναι κ 1 μαστος αφου αρχικα ρεει αραιο γαλατακι και στιν συνεχεια το πρωτεινουχο!!

ΕΒΡΗΚΑ ΕΒΡΗΚΑ!!

70Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Ιουν 13, 2010 12:31 am

Λυδια

Λυδια
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Να πω κι εγω τις "σοφιες" μου?

Αρχικα για το ενα ή και τα δυο στηθη... Λοιπον, στην αρχη με το πρωτογαλα, οντως δινουμε κι απο τα δυο στηθη γαλα, για να παρει μπρος το συστημα. Μετα, συνεχιζουμε κι απο τα δυο στηθη, εκτος και ΑΝ δουμε οτι εχουμε υπερπαραγωγη γαλακτος (εχουμε δηλαδη ΠΟΛΥ γαλα). Αυτο θα το καταλαβουμε, αν ρεει και το αλλο στηθος πολυ γαλα οσο θηλαζουμε με το ενα, αν πρηζεται συνεχως κλπ... Το πολυ το γαλα δεν κρυβεται εν πασει περιπτωσει. Αν εχουμε νορμαλ πρηξηματακια, κι αν το γαλα μας ειναι σε νορμαλ επιπεδα, μια χαρα δινουμε το ενα μεχρι να το βγαλει απο το στηθος το μωρο και μετα προσφερουμε και το αλλο και την επομενη φορα ξεκιναμε απο αυτο που τελειωσαμε...

Ενας αλλος τροπος να δεις οτι το μωρο χρειαζεται μονο απο το ενα στηθος γαλατακι, ειναι τα πρασινα κακακια (σημα οτι πινει πιο πολυ αποτο αραιο γαλα που ρεει αρχικα στο στηθος). Αν ο λογος ειναι αυτος, μετα απο 3-6 μερες μπορει και λιγοτερο, τα κακα θα γινουν κιτρινωπα (καλη ορεξη Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 536304 )

Αλλος λογος για πρασσινα κακα, ειναι και το γαλα που καταναλωνει η μαμα. Προσοχη, το αγελαδινο και οχι ολα τα αλλα. Πχ το κατσικισιο δεν δημιουργει προβλημα. Η πρωτεινη απο το αγελαδινο γαλα και τα προιοντα του, ειναι αυτη που καθεται στο εντερο του μωρου και δημιουργει φλεγμονες, κολικους ακομα και αιματακι στα κακα του. Φετα, αιγοπροβεια προιοντα και κατσικισιο γαλα, ειναι ΟΚ Wink

Λοιπον, ο λογος που δινουμε το ενα στηθος ανα γευμα αλλα μπορει και παραπανω (εγω αλλαζα στηθος ανα 4εις ωρες πχ), μεχρι ουσιαστικα να δεις οτι φτιαχνει το χρωμα απο τα κακα του μωρου (Ολιβια θυμαμαι που ελεγες πως ξαφνικα κοιταμε τα κακα του μωρου μας), ειναι ο εξης. Οπως ειπατε, αρχικα το πρωτο γαλα που ρεει στο στηθος, ειναι το "ξεδιψαστικο", το νερακι το αραιο που δεν χορταινει ιδιαιτερα το μωρο. Μετα απο καποια ωρα θηλασμου, αρχιζει να ρεει το παχυρευστο φουλ στα λιπαρα γαλατακι, και ετσι χορταινει και παχαινει το μωρακι μας. Οταν η μαμα παραγει πολυ γαλα, το πρωτο γαλα, ειναι πολυ και ετσι αν αφηνουμε το μωρο καποια ωρα στο ενα στηθος και καποια στο αλλο, πινει ουσιαστικα δυο μεριδες λαιτ γαλατακι ή εστω πολυ λιγο απο το παχυ. Αυτο το γνωριζετε. Ο λογος που δινουμε μονο απο το ενα στηθος για καποιες ωρες, δεν ειναι οτι μετα που θα ξεκινησουμε παλι απο το ιδιο στηθος ή το αλλο, δεν θα πιει απο το ελαφρυ ή θα προλαβει να πιει και απο το αλλο, ειναι ομως επειδη με το να αφηνουμε το ενα στηθος να πρηστει λιγο για καποια ωρα, ο εγγεφαλος στελνει μηνυμα στην προλακρινη (η ορμονη που παραγει το γαλα), να μειωθει. Με λιγα λογια, δημιουργουμε εμεις μηχανισμο για να μειωσουμε το γαλα μας, ωστε να μειωθει τοσο που να μην εχουμε τοοοοοοσο ελαφρυ γαλατακι στην αρχη...

Τι κανουμε ομως με το πρησμενο και ισως πονεμενο στηθος? Εγω που εκανα και 4εις ωρες μεχρι να αλλαξω στηθος, απλα εβγαζα λιγο γαλατακι απο το πρησμενο ή εδινα στο τελος λιγο στο μωρο να ρουφηξει αν δεν πηγαινε αλλο, ισα ισα για να το ξαλαφρωσει χωρις ομως να το αδειασει. Οταν εκανα ντους, ετριβα λιγο το στηθος και εβγαζα λιγο γαλα με το χερι, και μαλακωνε τα σκληρα σημεια και δεν πονουσε, ή εβγαζα λιγο γαλα με το θηλαστρο (οχι να αδειασει τελειως), και το εβαζα στην καταψυξη για οταν το χρειαστω...

Μετα απο λιγες μερες, αυτο δε θα συμβαινει βεβαια.Εχει μειωθει το γαλα μας στα επιπεδα που θελουμε και ετσι συνεχιζουμε με το ενα στηθος μεχρι να βγαλει το μωρο απο το στηθος το στοματακι του, προσφερουμε και το αλλο για οσο το θελει, και την επομενη φορα δινουμε το επομενο στηθος.

Προσοχη! Αυτο δεν το ξεκιναμε απο την πρωτη εβδομαδα θηλασμου. Γυρω στην τριτη πχ ή λιιιιγο πιο πριν, που εχει αρχισει το στηθος να συνηθιζει τις ωρες του μωρου και "κατεβαζει" μονο του γαλα πανω κατω τις ιδιες ωρες και οχι καθε λιγο και λιγακι οπως κανει στην αρχη...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Λυδια στις Κυρ Ιουν 13, 2010 3:25 am, 1 φορά

http://mamalydia.wordpress.com

71Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Ιουν 13, 2010 12:42 am

Λυδια

Λυδια
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Και συνεχιζω...

Το στηθος μας δεν ειναι αποθηκη γαλακτος για να αδειαζει οπως αναφερατε μερικες... Οσο θηλαζει το μωρο, τοσο τρεχει γαλατακι. Ο λογος που πρηζεται, ειναι γιατι καποιοι γαλακτοφοροι αδενες πρηζονται καθως ξεκινανε να παραγουν γαλα καποιες ωρες (στην αρχη καθε λιγο μιας και δεν εχουν καταλαβει ποτε ειναι η ωρα του μωρου σας), το οποιο ομως τελικα δεν συνεχιζει να παραγεται μιας και δεν ρουφαει κανεις το στηθος. Το γαλα μας παραγεται την ωρα που θηλαζουμε και πολυ λιγο ειναι "ετοιμο" απο πριν. Ετσι το μωρο μπορει να θηλαζει και μιση ωρα και παραπανω και να παραγεται γαλα εκεινη τη στιγμη. Δεν "αδειαζει" ποτε το στηθος με ενα μωρο που το θηλαζει. Σιγουρα οχι μεσα σε 5-10 λεπτα. Με το θηλαστρο ειναι αλλη ιστορια. Αν δεν βαλεις επαγγελματικο θηλαστρο στο στηθος (που οι θηλαστικες κινησεις ειναι πολυ παρομοιες με αυτες του μωρου), μπορει να μην βγαλεις καθολου γαλα, γιατι απλα το στηθος το παιρνει χαμπαρι οτι δεν ειναι το μωρο χεχε!

Οταν ξεκιναει το γευμα του στο στηθος, το μωρο θηλαζει ξεκιναει με γρηγορες θηλαστικες κινησεις οι οποιες καμια φορα εχουν και παυση αναμεσα τους ή ειναι συνεχωμενες μετα νιωθουμε να σκληραινει το στηθος (καμια φορα νιωθουμε και κατι σαν καψιμο, τσιμπηματακια κλπ) και τοτε ειναι που γινεται το let down δηλαδη αρχιζει να "κατεβαινει" το πολυ γαλα. Πολλες φορες μαλιστα γινεται τοσο αποτομα που πνιγεται το μωρο και κλαιει και νευριαζει. Εμενα μου το εκανε αυτο ο γιος μου και αναγκαστικα τον θηλαζα σχεδον ανασκελα σ'εκεινη την φαση, κι αυτος απο πανω μεχρι που μεγαλωσε λιγο και μειωθηκε και λιγο το γαλα μου ή αυνηθισε να διαχειριζεται την αποτομη και μεγαλη ποσοτητα που του ερχοταν... Μετα απο αυτο το αποτομο, ηρεμει η ροη, αλλα δεν σημαινει οτι εχει τελειωσει το γαλα... Αν συνεχισει το μωρο πανω στο στηθος, μπορει να κανουμε και δευτερο και τριτο let down...

Να πω επισης οτι ενα μαλακο στηθος δεν σημαινει τιποτα. Εμενα εκτος απο την πρωτη αντε και καποιες μερες απο τη δευτερη εβδομαδα που σκληραινε σε ορισμενα σημεια το στηθος, παντα ηταν κατα τα αλλα μαλακο λες και ηταν αδειο. Θηλασα 2 χρονια και 2 μηνες με αυτο το φαινομενικα αδειο στηθος Wink Οπως ειπα, το στηθος δεν ειναι αποθηκη, ειναι ενα μαγικο μερος, απο το οποιο πιανεται το μωρακι μας και τοτε ξεκιναει να παραγεται γαλατακι με ολα τα καλα του Θεου, για να το πιει χλυαρο και γλυκο, οπως ακριβως του αρεσει Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Λυδια στις Κυρ Ιουν 13, 2010 3:46 am, 1 φορά

http://mamalydia.wordpress.com

72Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Ιουν 13, 2010 12:55 am

Λυδια

Λυδια
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Και το ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ σημαντικο, να πω οτι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως μπορεις να αυξησεις την παραγωγη οπως και να την μειωσεις.

Εδω μπορει μια μαμα που υοθετησε το μωρο της να ξεκινησει με πολυ επομονη και υπομονη, να παραγει γαλα, μιας και το γαλα παραγεται απο την προλακτινη, η οποια παραγεται απο τις θηλαστικες κινησεις του μωρου (βοηθα πολυ και η οξυτοκινη που εκρινει η εγκυος οταν γεννα), και αυξανεται με αυτες επισης. Οσο πιο πολυ ειναι το μωρο στο στηθος και θηλαζει, τοσο παραπανω γαλα θα εχουμε. Οσο λιγοτερο, τοσο μειωνεται...

Αν ΔΕΝ εχει παρει χαπι μια γυναικα να κοψει το γαλα της, μπορει ανα πασα στιγμη να αυξησει την παραγωγη της. Με επαγγελματικο θηλαστρο ανα χειρας, και τουλαχιστον 6-8 αντλησεις ανα 24ωρο, συν το μωρο στο στηθος οσο παραπανω μπορει για οσο παραπανω μπορει και μεσα σε λιγο καιρο, το γαλα θα αυξηθει τοσο που θα μπορει η μαμα να θηλαζει αποκλειστικα Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 654316

Οταν τα μωρακια μας ανα περιοδους (ειδικα στην αρχη) θηλαζουν σχεδον ολη μερα, δεν ειναι επειδη δεν φτανει το γαλα μας οποτε πρεπει να δωσουμε ξενο, ειναι επειδη πλεον ξερουν οτι θα χρειαστουν παραπανω, καθονται λοιπον και δουλευουν 1-2 μερες στο στηθος υπερωρια, το σημα φτανει στο σωμα μας, το οποιο αρχιζει πλεον να παραγει πιο πολυ γαλα, μεχρι την επομενη φαση που θα το κανει αυτο το μωρο μας. Μεχρι τους 3εις μηνες το κανει σχετικα συχνα, απο κει και περα, καθε μερικους μηνες μπορει να συμβει. Αν δωσουμε ξενο γαλα σ'αυτες τις φασεις, δεν το αφηνουμε να κανει την δουλεια του, δεν αυξανεται η παραγωγη μας και αυτο που καταφερνουμε ειναι να ΜΗΝ του φτανει οντως το γαλα μας, να πρεπει να δωσουμε ξενο να χορτασει και σιγα σιγα να αποθηλασουμε, οπως γινεται αλλωστε και στις περισσοτερες μαμαδες που φτανουν να θηλασουν το πολυ ενα 2μηνο, γιατι σ'αυτην την περιοδο το μωρο το κανει αυτο συχνα (σκεφτειται οτι ξεκιναει με ενα στομαχακι που χοραει μεσα 1 κουταλακι του γλυκου γαλα, και γρηγορα μεγαλωνει, μαζι με τις αναγκες του) και ολοι της λενε οτι το κανει επειδη δεν φτανει το γαλα της, δινει ξενο, και σιγα σιγα μειωνεται το δικο της μεχρι που δεν εχει σχεδον καθολου, και ετσι πιστευει πως τελικα ειχαν δικιο οσοι της ελεγαν οτι δεν ειχε αρκετο γαλα! Το μεγαλυτερο λαθος που γινεται τοσο μα τοσο συχνα!

Να θυμαστε οτι για να εχουμε αρκετο γαλα, πρεπει το μωρο να θηλαζει ΟΣΟ θελει και ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ θελει!!! Ακομα κι αν μερικες μερες αυτο μπορει να σημαινει 18-20 ωρες το 24ωρο! Και αυτο ακριβως πρεπει να κανει μια μαμα οταν θελει να αυξησει την παραγωγη της. Παραπανω θηλασμους και αντλησεις με το θηλαστρο Wink

Δυσκολο, επιπονο καμια φορα, αλλα αξιζει τον κοπο και η δυσκολια τελειωνει εκει γυρω στους δυο μηνες και τοτε ειναι ενα το πιο ωραιο πραγμα Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 328109



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Λυδια στις Κυρ Ιουν 13, 2010 3:40 am, 1 φορά

http://mamalydia.wordpress.com

73Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Ιουν 13, 2010 12:58 am

Λυδια

Λυδια
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Τροφιμα με ασβεστιο:
http://mamalydia.wordpress.com/2010/03/10/calcium/

http://mamalydia.wordpress.com

74Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Ιουν 13, 2010 1:35 am

EviK

EviK
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Geia sou Lydiaki me ta oraia sou!!!!!!!!!!!!

75Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 3 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Ιουν 13, 2010 2:09 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΛΥΔΙΑ,ΗΣΟΥΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΗ! ΗΞΕΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΣΚΟΡΠΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΑΞΗ!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις