Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
110 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 110 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

26Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 3:24 pm

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μιλουπακι έγραψε:α επισης μια και εσυ ξερεις το θεμα θηλασμου καλυτερα θα ηταν ωραιο να ανοιγες ενα θεματακι μια και εχει σπουδασει και γυναικολογια, για το στηθος πως το αισθανομαστε τις πρωτες σαραντα μερες, γιατι ολο λεμε για στασεις θηλασμου πως θα ταιζουμε το παιδι, αλλα ξαφνικα γεναμε και νιωθουμε πχ το στηθος μας να πετρωνει ποναμε, πρισμενο κτλ και οι λεχωνες απογοητευονται οποτε καλο ειναι να πληροφορηθουνε και πως νιωθουμε το στηθος μας στην αρχη για να μην τρομαζουν και απαγοητευονται, δεν εχω δει πουθενα να μιλανε γιαυτο η να ρωτανε και νομιζω ειναι χρησιμο γιατι θα της βοηθησει, εγω θυμαμαισηκωνομουν το πρωι αλλα παμελα αντερσον ουτε σιλικονη να ειχα κανει, αναγκαζομουν να αδειασω λιγο το στηθος μου για να μαλακωσει μεχρι να φαει η μιρη, οπως ειπες ετρωγε λιγο, σκεψου ενα τετοιο θεματακι νομιζω καλο ειναι

Υπόσχομαι να μιλήσω με τη πρώτη ευκαιρία που θα ξαναέχω λίγο ελεύθερο χρόνο. Ελπίζω να βοηθήσω γιατί ο θηλασμός είναι ένα κεφάλαιο πολύ σημαντικό που για πολλούς και διάφορους λόγους έχει κάπως παραμεριστεί!
Να είσαστε όλες καλά και να προσέχετε τα μωράκια σας.
Σας καληνυχτίζω λόγω ανωτέρας βίας...σχολεία τι άλλο; Laughing

27Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 8:30 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kathy έγραψε:
markellajohny έγραψε:εμενα κοριτσια μου ειπε η μαια τις πρωτες μερες λιγο απο το ενα και λιγο απο το αλλο μεχρι να ρυθμιστει ο ρυθμος παραγωγης του γαλακτος και μετα καθε γευμα ενα στηθος...

Εννοείς απ΄το μαιευτήριο στο είπαν;
Έκανες αυτό που σου είπαν και αν ναι χορταίνε το μωράκι σου; Και ο κάθε μαστός άντεχε γεύμα παρά γεύμα;
Kathy μου η φύση έχει φροντίσει για ολα και το στήθος προσαρμόζεται στους ρυθμούς του θηλασμού. Εγώ θήλασα και από τους δύο κάθε φορά αλλά τώρα στις κλινικές προτείνουν 1 κάθε φορά. Όταν αποφάσισα να κόψω το θηλασμό, ούτε χάπια πήρα, ούτε μαστίτιδα έπαθα. Όσο πήγαινα και αραίωνα τα γεύματα μέχρι που το στήθος προσαρμόστηκε και σταμάτησε από μόνο του.

28Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 11:18 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα.Κathy οπως και τις αλλες μαμαδες και μενα με απασχολει αυτο με το θηλασμο και την αλλαγη στηθους,απο γυναικολογο και παιδιατρο εχω την αποψη να το βαζω και στα 2 στηθη.Απο αλλη μαμα -που βασιζεται σε συμβουλες συμβουλου και στην εμπειρια της εχω την αποψη του ενος μαστου καθε φορα.Κατεληξα να βαζω το μωρο μια στο ενα μια στο αλλο για κανενα 15' καθε φορα γιατι αλλιως μου μενε ενα στηθος πρησμενο και μετα πετρωνε και ποναγα Crying or Very sad .Απο μονη της η μικρη ζηταει καθε 2,5 ωρες περιπου.Καλα κανω?εχω μπερδευτει με τοσα που κυκλοφορουν...
και μενα στο Ελενα με συμβουλευαν να το βαζω και στα 2 στηθη.

παντα ειχα και εχω εμπιστοσυνη στους γιατρους μου,δεν μου λεει τιποτα μια πιστοποιηση.Αληθεια απο ποιον οργανισμο πιστοποιουνται οι συμβουλοι...??ξερει καμια? και δεν χρειαζεται να χουν και ιατρικες γνωσεις,ανατομια κτλ για να δωσουν συμβουλες?

29Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Κυρ Μάης 30, 2010 11:25 pm

ΗΡΩ

ΗΡΩ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΘΥΛΑΖΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΣΤΗΘΗ. 15 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ 5 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΕΝΑ ΝΑ ΘΥΛΑΣΩ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΦΑΕΙ ΞΕΚΙΝΑΓΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΠΙΟ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ.

30Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Δευ Μάης 31, 2010 2:00 am

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
απο μαθηματα σε μαια που εκανα πριν γεννησω εμαθα πως πρεπει να δινουμε 10 λεπτα απο το ενα και 10 απο το αλλο... τις πρωτες δυο τρεις μερες με το πρωτογαλα 2 με 5 λεπτα.
το εκανα τον πρωτο καιρο. μετα εμαθα για τις διαφορετικες συστασεις στο γαλα καθε στηθους.
η μιοκρή ετρωγε οσο ηθελε απο το ενα στηθος και μετα την εβαζα<αν δεν χορταινε στο αλλο. στον επομενο θηλασο ξεκινουσαμε απο το στηθος που ειχε φαει λιγη ωρα.
αργοτερα, και αφου η φυση απο μονη της κανει τη δουλεια της, ετρωγε απο το ενα οσο ηθελε, αποκοιμιοταν μαλιστα αφου ειχε τελειωσει το γευμα της, και οταν ξαναξυπνουσε για να την ξαναταισω της εδινα απο το αλλο στηθος που δεν ειχε φαει την προηγουμενη φορα.
μην αγχωνεστε κοριτσια... η καθε μια θα τον βρει το ρυθμο της..
και φυσικα τρωμε οποτε πειναμε και οσο θελουμε...
αυτο με τα ωραρια, το κανονιζει πια η μικρη μου απο μονη της..
φιλακια!

http://lovinghorses.pblogs.gr/

31Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Δευ Μάης 31, 2010 9:50 am

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχ κοριτσια μου ποσο σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις απαντησουλες!! Smile Με εχετε καλυψει πληρως!Παντα και χωρις να περιμενω παιδακι με απασχολουσε αυτο το θεμα και φυσικα οι εμπειριες της καθε μανουλας...Διαβασα πολυ προσεκτικα οσα μου γραψατε!Οι εμπειριες ειναι καλυτερες απο οποιοδηποτε βιβλιο...οπως και οι διαφορετικες αποψεις....σιγουρα τα συμπερασματα η καθεμια μας τα βγαζει.
Ειλικρινα παντα σκεφτομουν και δεν μου κολλαγε αυτο με το ενα στηθος!Το αλλο σκεφτομουν δεν θα ηταν ετοιμο να εκραγει?
Εγω παντα οσα κι αν ακουγα η διαβαζα πιστευα οτι και απο τα δυο θα ηταν καλυτερα...βεβαια οπως πολυ καλα ειπατε ειναι και το νινακι αυτο που θα μας το κανονιζει...τα ωραρια και φυσικα το ποσο θα θελει να τρωει...
Ευχομαι να τα καταφερω το θεωρω τοσο μα τοσο σημαντικο!!! Σας ευχαριστω και παλι να στε καλα!!! Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 417472

32Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Τρι Ιουν 01, 2010 1:00 am

fatsoulinaki

fatsoulinaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η προσωπικη μου-ως τωρα- 5μηνη εμπειρια θηλασμου λεει οτι το μωρο σου δειχνει ποσο θελει να φαει κ αν χρειαζεται να αλλαξεις στηθος καθε φορα η οχι.Απλα καθε φορα καλο ειναι να ξεκιναμε με το στηθος που εφαγε τελευταιο,διοτι συνηθως απο εκει εφαγε λιγοτερο!Επισης στο θηλασμο δεν υπαρχει ωραριο οποτε πεινασει το ζουζουνακι το βαζουμε να φαει!!Στην αρχη κ εγω ειχα μπερδευτει με οσα ακουγα κ διαβαζα...ομως στη πορεια με εκπαιδευσε η μπεμπουλα μου!Ο θλασμος θελει επιμονη κ επιμονη κ οχι ξενο γαλα για να διατηρηθει. cyclops Βεβαια αναγκαστικα λογω ικτερου για 20 μερες πιναμε κ εμεις συμπληρωμα ξενο γαλα μετα ομως το σταματησαμε κ συνεχιζουμε με αποκλειστικο θηλασμο κ σημερα θα φαμε την πρωτη μας κρεμα!!! Laughing

33Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Τρι Ιουν 01, 2010 1:42 am

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kathy έγραψε:
Olivia έγραψε:Kathy, εσύ έχεις βέβαια σούπερ πείρα στο θέμα, αλλά οι μισοί υποστηρίζουν ότι πρέπει να δίνεις μόνο ένα τη φορά.... Γιατί υπάρχει άραγε αυτή η διάσταση απόψεων;;;
Γιατί πολύ απλά αυτοί που το λένε είναι κάποιοι "ειδικοί" που το λένε σε πρωτάρες μανούλες επίτηδες προκειμένου το στήθος να αρχίζει να συνηθίζει στην ολοένα και πιο αργή παραγωγή του γάλακτος μέχρι να κοπεί τελείως και να ξεκινήσει το ξένο!
Άσε που αν δεν αδειάζουν και τα δύο συχνά ο κίνδυνος για μαστίτιδα είναι μεγάλος. Και τον πόνο ενός γεμάτου μαστού που τον πας; Εσύ άντεχες τρεις ώρες με γεμάτο μαστό; Γιατί εγώ προκειμένου να νιώσω καλύτερα έβαζα τους πρώτους μήνες το παιδί να τους αδειάζει κάθε μισή βία κάθε μία ώρα!!!
Α ΡΕ ΣΥ ΚΑΘΥ και εγω η χαζη τους ακουγα ολους με ζαλισανε...ταιζα το μωρο και απο τουσ 2 μαστους και μετα απο 20 λεπτα ξαναπεινουσε!!!δεν εχεις γαλα,το μωρο πειναει,το παιδευεις και ολα αυτα τα ωραια κι ακομη πιο πολλα ακουγα απο το περιβαλλον μου αλλα και απο τον γιατρο που μου συστησε να του δωσω συμπληρωμα...σημερα κλεινουμε 2 μηνες και το γαλα μου μαλλον μου κοβεται...μου ηρθε και περιοδος!!! νομιζεις σωζεται η κατασταση????το επομενο βημα ειναι να το κοψω εντελως...

34Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Τρι Ιουν 01, 2010 2:40 am

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
στην αρχη κι εγω την εβαζα 15' απο το ενα και 15' απο το αλλο..τελικα ομως ειναι οπως σε βολεψει..εγω τωρα της δινω εναλλαξ αλλα αν πειναει ακομη-αραια και που-της δινω κ απο το αλλο για κανενα λεπτο μεχρι που χορταινει..

35Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Τρι Ιουν 01, 2010 8:30 am

Kathy

Kathy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
tzeni έγραψε:
Kathy έγραψε:
Olivia έγραψε:Kathy, εσύ έχεις βέβαια σούπερ πείρα στο θέμα, αλλά οι μισοί υποστηρίζουν ότι πρέπει να δίνεις μόνο ένα τη φορά.... Γιατί υπάρχει άραγε αυτή η διάσταση απόψεων;;;
Γιατί πολύ απλά αυτοί που το λένε είναι κάποιοι "ειδικοί" που το λένε σε πρωτάρες μανούλες επίτηδες προκειμένου το στήθος να αρχίζει να συνηθίζει στην ολοένα και πιο αργή παραγωγή του γάλακτος μέχρι να κοπεί τελείως και να ξεκινήσει το ξένο!
Άσε που αν δεν αδειάζουν και τα δύο συχνά ο κίνδυνος για μαστίτιδα είναι μεγάλος. Και τον πόνο ενός γεμάτου μαστού που τον πας; Εσύ άντεχες τρεις ώρες με γεμάτο μαστό; Γιατί εγώ προκειμένου να νιώσω καλύτερα έβαζα τους πρώτους μήνες το παιδί να τους αδειάζει κάθε μισή βία κάθε μία ώρα!!!
Α ΡΕ ΣΥ ΚΑΘΥ και εγω η χαζη τους ακουγα ολους με ζαλισανε...ταιζα το μωρο και απο τουσ 2 μαστους και μετα απο 20 λεπτα ξαναπεινουσε!!!δεν εχεις γαλα,το μωρο πειναει,το παιδευεις και ολα αυτα τα ωραια κι ακομη πιο πολλα ακουγα απο το περιβαλλον μου αλλα και απο τον γιατρο που μου συστησε να του δωσω συμπληρωμα...σημερα κλεινουμε 2 μηνες και το γαλα μου μαλλον μου κοβεται...μου ηρθε και περιοδος!!! νομιζεις σωζεται η κατασταση????το επομενο βημα ειναι να το κοψω εντελως...

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά το γάλα δεν έχει γυρισμό. Θήλαζε έστω και λίγο να έχεις μέχρι να μειωθεί αρκετά. Μη το κόψεις με χάπια,θα σου κοπεί σιγά σιγά μόνο του. Για σκεφτείτε μανούλες,αυτοί που σας παρακινούν να αρχίσετε και συμπλήρωμα είναι οι παιδίατροι γιατί φυσικά είναι οι μόνοι που δέχονται ιατρικούς επισκέπτες για βρεφικά προιόντα. Έχετε δει, εκτός από κάποιες εξαιρέσεις βέβαια,γυναικολόγους να το κάνουν αυτό;;; Όχι βέβαια γιατί οι συγκεκριμένοι δεν σχετίζονται με βρεφικά προιόντα και φυσικά δεν περιμένουν καμία επιταγή από κανέναν ιατρικό επισκέπτη!!!!!!! Wink
Οι γυναικολόγοι πάντα μιλούν για την αξία του θηλασμού και είναι τελείως αρνητικοί στη διακοπή του και για το μωρό αλλά και για την ίδια τη μητέρα.

36Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Τρι Ιουν 01, 2010 12:36 pm

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nikoleta έγραψε:οι γιατροί ανακάλυψαν ότι το πρώτο γάλα είναι πιο αραιο για να ξεδιψάει το μωρό, το δεύτερο πρωτεινούχο για να παίρνει τα συστατικά και το τελευταίο πιο λιπαρό για να νιώθει την αίσθηση κορεσμού. Οπότε της πρότειναν να θηλάζει από το 1 στήθος κάθε φορά ώστε να προλαβαίνει να παίρνει όλες τις ουσίες.
αυτο ακριβως ισχυει.
πρωτα θα δινεις το ενα στηθος και οταν τελειωσει απο τον θηλασμο σε αυτο θα προσφερεις το δευτερο.
αμα θελει κι αλλο στηθος θα προσφερεις παλι το πρωτο και ουτω καθ'εξης.

http://nov08mommies.forumotion.net

37Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Τρι Ιουν 01, 2010 12:40 pm

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε: τον πρωτο καιρο μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια ασε το παιδι να ρυθμισει το προγραμμα.Και οποιος σου πει απο το περιβαλον σου οτι δεν χορταινει ή δεν εχεις γαλα (ναι συμβαινει αυτο,μαλλον το ζυγιζουν με το ματι το παιδι οι ασχετοι) βαλτον στη θεση του κατευθειαν!
συμφωνω
ετσι ετσι, πες τα! υποψην σου οτι οι περισσοτεροι παιδιατροι ειναι τελειως ασχετοι με το θεμα θηλασμος και σχεδον παντα προωθουν τα ξενα γαλατα χωρις να υπαρχει λογος.
αν θηλαζεις συνεχεια και ανεμποδιστα το ξενο γαλα δεν χρειαζεται ποτε.

http://nov08mommies.forumotion.net

38Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Τρι Ιουν 01, 2010 12:42 pm

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Kathy έγραψε:
Olivia έγραψε:Kathy, εσύ έχεις βέβαια σούπερ πείρα στο θέμα, αλλά οι μισοί υποστηρίζουν ότι πρέπει να δίνεις μόνο ένα τη φορά.... Γιατί υπάρχει άραγε αυτή η διάσταση απόψεων;;;
Γιατί πολύ απλά αυτοί που το λένε είναι κάποιοι "ειδικοί" που το λένε σε πρωτάρες μανούλες επίτηδες προκειμένου το στήθος να αρχίζει να συνηθίζει στην ολοένα και πιο αργή παραγωγή του γάλακτος μέχρι να κοπεί τελείως και να ξεκινήσει το ξένο!
Άσε που αν δεν αδειάζουν και τα δύο συχνά ο κίνδυνος για μαστίτιδα είναι μεγάλος. Και τον πόνο ενός γεμάτου μαστού που τον πας; Εσύ άντεχες τρεις ώρες με γεμάτο μαστό; Γιατί εγώ προκειμένου να νιώσω καλύτερα έβαζα τους πρώτους μήνες το παιδί να τους αδειάζει κάθε μισή βία κάθε μία ώρα!!!

κι εγω μια απτα ιδια!

http://nov08mommies.forumotion.net

39Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Τρι Ιουν 01, 2010 12:49 pm

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μιλουπακι έγραψε: γιατι εμενα απο το ενα επινε και σε πεντε λεπτα σχεδον ειχε χορτασει και πειναγε μετα τρεις ωρες και εδινα απο το αλλο στηθος και παλι ετρωγε πεντε λεπτα και μετα απο τρεις ωρες πειναγε, γενικα ηταν πολυ καλο κοριτσι με το θηλασμο η παλινδρομηση μας τα χαλασε ολα γιατι εχω διαβασει που λενε ο θηλασμος ειναι το καλυτερο για την παλινδρομηση αλλα για μας δεν ηταν, οταν της εδινα παντα εβγαζε και τσιριζε και ας ετρωγε συχνα και μικρα γευματα οπως μου ειπε ο παιδιατρος, τελικα ειπιε αντιαναγωγικο και εκοψα το θηλασμο παρολο που μου αρεσε πολυ να την θηλαζω γιατι 2,5 μηνες σπαραζε το παιδι και επρεπε τελικα να ηρεμησει
αν 2.5 μηνων επινε 5 λεπτα και χορταινε για 3 ωρες, μαλλον ειχες υπερπαραγωγη. ισως για αυτο και να μην βοηθηκες στην παλινδρομηση.
συχνα και μικρα γευματα δεν νομιζω οτι ηταν. θα μπορουσες να τα πεις συχνα αν ηταν καθε μιση με μια ωρα. το 3ωρο συνηθως το κρατανε πιο μεγαλα μωρα που πινουν περισσοτερο γαλα σε καθε θηλασμο.

http://nov08mommies.forumotion.net

40Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Τρι Ιουν 01, 2010 12:56 pm

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
σορυ το στειλα 2 φορες!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την protoula στις Τρι Ιουν 01, 2010 1:09 pm, 1 φορά

http://nov08mommies.forumotion.net

41Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Τρι Ιουν 01, 2010 12:59 pm

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Kathy έγραψε:
Μιλουπακι έγραψε:α επισης μια και εσυ ξερεις το θεμα θηλασμου καλυτερα θα ηταν ωραιο να ανοιγες ενα θεματακι μια και εχει σπουδασει και γυναικολογια, για το στηθος πως το αισθανομαστε τις πρωτες σαραντα μερες, γιατι ολο λεμε για στασεις θηλασμου πως θα ταιζουμε το παιδι, αλλα ξαφνικα γεναμε και νιωθουμε πχ το στηθος μας να πετρωνει ποναμε, πρισμενο κτλ και οι λεχωνες απογοητευονται οποτε καλο ειναι να πληροφορηθουνε και πως νιωθουμε το στηθος μας στην αρχη για να μην τρομαζουν και απαγοητευονται, δεν εχω δει πουθενα να μιλανε γιαυτο η να ρωτανε και νομιζω ειναι χρησιμο γιατι θα της βοηθησει, εγω θυμαμαισηκωνομουν το πρωι αλλα παμελα αντερσον ουτε σιλικονη να ειχα κανει, αναγκαζομουν να αδειασω λιγο το στηθος μου για να μαλακωσει μεχρι να φαει η μιρη, οπως ειπες ετρωγε λιγο, σκεψου ενα τετοιο θεματακι νομιζω καλο ειναι

Υπόσχομαι να μιλήσω με τη πρώτη ευκαιρία που θα ξαναέχω λίγο ελεύθερο χρόνο. Ελπίζω να βοηθήσω γιατί ο θηλασμός είναι ένα κεφάλαιο πολύ σημαντικό που για πολλούς και διάφορους λόγους έχει κάπως παραμεριστεί!

συμφωνω και περιμενω να σε διαβασω!

http://nov08mommies.forumotion.net

42Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Τρι Ιουν 01, 2010 1:01 pm

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:καλημερα.Κathy οπως και τις αλλες μαμαδες και μενα με απασχολει αυτο με το θηλασμο και την αλλαγη στηθους,απο γυναικολογο και παιδιατρο εχω την αποψη να το βαζω και στα 2 στηθη.Απο αλλη μαμα -που βασιζεται σε συμβουλες συμβουλου και στην εμπειρια της εχω την αποψη του ενος μαστου καθε φορα.Κατεληξα να βαζω το μωρο μια στο ενα μια στο αλλο για κανενα 15' καθε φορα γιατι αλλιως μου μενε ενα στηθος πρησμενο και μετα πετρωνε και ποναγα Crying or Very sad .Απο μονη της η μικρη ζηταει καθε 2,5 ωρες περιπου.Καλα κανω?εχω μπερδευτει με τοσα που κυκλοφορουν...
και μενα στο Ελενα με συμβουλευαν να το βαζω και στα 2 στηθη.

παντα ειχα και εχω εμπιστοσυνη στους γιατρους μου,δεν μου λεει τιποτα μια πιστοποιηση.Αληθεια απο ποιον οργανισμο πιστοποιουνται οι συμβουλοι...??ξερει καμια? και δεν χρειαζεται να χουν και ιατρικες γνωσεις,ανατομια κτλ για να δωσουν συμβουλες?
σωστα κανεις! ετσι πρεπει. να αδειαζει τελειως το ενα και να συνεχιζεις στο αλλο και ξανα παλι.
οι συμβουλοι που ειναι πιστοποιημενοι ειναι με ιατρικες γνωσεις, αλλα οχι απαραιτητα γιατροι. θελει παααααρα πολυ διαβασμα και ωρες κλινικης μελετης για να την παρεις.

http://nov08mommies.forumotion.net

43Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Τρι Ιουν 01, 2010 1:05 pm

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
fatsoulinaki έγραψε:Η προσωπικη μου-ως τωρα- 5μηνη εμπειρια θηλασμου λεει οτι το μωρο σου δειχνει ποσο θελει να φαει κ αν χρειαζεται να αλλαξεις στηθος καθε φορα η οχι.Απλα καθε φορα καλο ειναι να ξεκιναμε με το στηθος που εφαγε τελευταιο,διοτι συνηθως απο εκει εφαγε λιγοτερο!Επισης στο θηλασμο δεν υπαρχει ωραριο οποτε πεινασει το ζουζουνακι το βαζουμε να φαει!!Στην αρχη κ εγω ειχα μπερδευτει με οσα ακουγα κ διαβαζα...ομως στη πορεια με εκπαιδευσε η μπεμπουλα μου!Ο θλασμος θελει επιμονη κ επιμονη κ οχι ξενο γαλα για να διατηρηθει. cyclops Βεβαια αναγκαστικα λογω ικτερου για 20 μερες πιναμε κ εμεις συμπληρωμα ξενο γαλα μετα ομως το σταματησαμε κ συνεχιζουμε με αποκλειστικο θηλασμο κ σημερα θα φαμε την πρωτη μας κρεμα!!! Laughing
μπραβο σας! συγχαρητηρια!
εφοσον θηλαζεις αποκλειστικα ομως, καλο ειναι, αν θες βεβαια, να διατηρησεις τον αποκλειστικο θηλασμο και να ξεκινησεις την κρεμα μετα τον 6ο μηνα

http://nov08mommies.forumotion.net

44Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Τρι Ιουν 01, 2010 1:07 pm

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tzeni έγραψε:
Kathy έγραψε:
Olivia έγραψε:Kathy, εσύ έχεις βέβαια σούπερ πείρα στο θέμα, αλλά οι μισοί υποστηρίζουν ότι πρέπει να δίνεις μόνο ένα τη φορά.... Γιατί υπάρχει άραγε αυτή η διάσταση απόψεων;;;
Γιατί πολύ απλά αυτοί που το λένε είναι κάποιοι "ειδικοί" που το λένε σε πρωτάρες μανούλες επίτηδες προκειμένου το στήθος να αρχίζει να συνηθίζει στην ολοένα και πιο αργή παραγωγή του γάλακτος μέχρι να κοπεί τελείως και να ξεκινήσει το ξένο!
Άσε που αν δεν αδειάζουν και τα δύο συχνά ο κίνδυνος για μαστίτιδα είναι μεγάλος. Και τον πόνο ενός γεμάτου μαστού που τον πας; Εσύ άντεχες τρεις ώρες με γεμάτο μαστό; Γιατί εγώ προκειμένου να νιώσω καλύτερα έβαζα τους πρώτους μήνες το παιδί να τους αδειάζει κάθε μισή βία κάθε μία ώρα!!!
Α ΡΕ ΣΥ ΚΑΘΥ και εγω η χαζη τους ακουγα ολους με ζαλισανε...ταιζα το μωρο και απο τουσ 2 μαστους και μετα απο 20 λεπτα ξαναπεινουσε!!!δεν εχεις γαλα,το μωρο πειναει,το παιδευεις και ολα αυτα τα ωραια κι ακομη πιο πολλα ακουγα απο το περιβαλλον μου αλλα και απο τον γιατρο που μου συστησε να του δωσω συμπληρωμα...σημερα κλεινουμε 2 μηνες και το γαλα μου μαλλον μου κοβεται...μου ηρθε και περιοδος!!! νομιζεις σωζεται η κατασταση????το επομενο βημα ειναι να το κοψω εντελως...
βεβαιως και σωζεται!
θα ξεκινας με θηλασμο και αφοτου τελειωσει θα δινεις το συμπληρωμα. σιγα σιγα που θα αξυξανεται η παραγωγη σου θα μειωνεις κ το συμπληρωμα και τσουπ! εφτασες ξανα στον αποκλειστικο θηλασμο!
ξεκινα τωρα! καλη επιτυχια!

http://nov08mommies.forumotion.net

45Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Τετ Ιουν 02, 2010 12:11 pm

tatu


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλησπέρα κορίτσια. Εγώ πάλι στον γιο μου που τον θήλασα 19 μήνες έδινα από την αρχή ένα στήθος κάθε φορά & στην κόρη μου το ιδιο. Είχαν/έχουν & τα 2 παλινδρόμηση και τρώγανε συχνά και μικρά γεύματα.

46Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Τετ Ιουν 02, 2010 2:15 pm

Veroniki


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Και γω ενα γευμα -ενα στηθος εφαρμοζω και παμε μια χαρα.Οταν δεν υπαρχει πολυ γαλα,απλα πρεπει να βαζεις πιο συχνα το μωρο στο στηθος,ετσι θα αυξηθει και θα ειναι ακριβως οσο χρεθαζεται το μωρο η ποσοτητα.Ειναι κανονας ζητησης-προσφορας.

47Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Πεμ Ιουν 10, 2010 8:43 am

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια σας κοριτσακια και παλι!Ηθελα να ρωτησω παλι κατι, σχετικα με το ασβεστιο που δινουν κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και αν δεις το μηνυμα Ολιβια μου αν θες πες μου γιατι θυμαμαι καπου ειχες αναφερει οτι δεν ειχες παρει,αν δεν κανω λαθος!
Εγω δεν εχω παρει καθολου γιατι δεν το μπορεσα με τιποτα προσπαθησα αλλα δεν τα καταφερα και φοβαμαι μην εχει σχεση με το γαλα που κατεβαινει και τον θηλασμο....το δινουν και γι αυτο?

48Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Πεμ Ιουν 10, 2010 8:56 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
aristina έγραψε:Γεια σας κοριτσακια και παλι!Ηθελα να ρωτησω παλι κατι, σχετικα με το ασβεστιο που δινουν κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και αν δεις το μηνυμα Ολιβια μου αν θες πες μου γιατι θυμαμαι καπου ειχες αναφερει οτι δεν ειχες παρει,αν δεν κανω λαθος!
Εγω δεν εχω παρει καθολου γιατι δεν το μπορεσα με τιποτα προσπαθησα αλλα δεν τα καταφερα και φοβαμαι μην εχει σχεση με το γαλα που κατεβαινει και τον θηλασμο....το δινουν και γι αυτο?
το ασβεστιο στην διαρκεια της εγκυμοσυνης το δινουν γιατι το μωρο παιρνει ασβεστιο απο τα αποθεματα που εχει η μητερα . Το οτι δεν μπορεις να παιρνεις το συμπληρωμα δεν πειραζει και εγω δεν μπορουσα και φροντιζα να πινω παραπανω γαλα και να τρωω πολλα γαλακτομικα . Ισως η Ολιβια να μπορει να σου δωσει παραπανω πληροφοριες εγω παντως αυτα ξερω.

49Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Πεμ Ιουν 10, 2010 9:14 am

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
faye μου σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντησουλα σου!!Ρωτησα την Ολιβια γιατι αν δεν κανω λαθος ειχε πει οτι δεν ειχε παρει μηπως ο γιατρος της της ειχε πει κατι πανω σ αυτο...
Φοβηθηκα μην εχει σχεση και με το γαλα του θηλασμου!Αλλα μαλλον ασχετο...
Ετσι προσπαθω κι εγω πολυ γαλα και ολα τα σχετικα!

50Απορια κοριτσια μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορια κοριτσια μου! Πεμ Ιουν 10, 2010 9:41 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
aristina έγραψε:faye μου σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντησουλα σου!!Ρωτησα την Ολιβια γιατι αν δεν κανω λαθος ειχε πει οτι δεν ειχε παρει μηπως ο γιατρος της της ειχε πει κατι πανω σ αυτο...
Φοβηθηκα μην εχει σχεση και με το γαλα του θηλασμου!Αλλα μαλλον ασχετο...
Ετσι προσπαθω κι εγω πολυ γαλα και ολα τα σχετικα!
Κοιτα εμενα μου το ειχε γραψει η γιατρος μου να το παιρνω αλλα εμενα μου εφερνε αναγουλα οποτε οταν την ρωτησα τι να κανω μου ειπε να το σταματησω και να τρωω πιο πολλα γαλακτοκομικα. Δεν ειμαι απολυτη ουτε ειδικος απλα λεω την γνωμη μου . Ειναι ευπροσδεκτες φυσικα και αλλες γνωμες και ισως αυτες γνωριζουν και καλυτερα απο εμενα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις