Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
81 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 81 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμενα ο δικος μου δεν πηρε ουτε καν την μυρωδια μου...οταν γεννηθηκε μου τον εδειξαν απο μακρια και κατευθειαν τον εβαλαν στην θερμοκοιτιδα οπου εμεινε στην εντατικη ενα μηνα!!!!

χαδι,αγκαλια,μυρωδια μανουλας δεν πηρε
στις πρωτες του ωρες και μερες....

εγω τον εβλεπα μιση ωρα το μεσημερι και μιση το απογευμα...αυτο ηταν ολο
του μιλαγα πανω απο το κουτι που απαγορευοταν και να το αγγιξω λογω μικροβιων...........

δεν θα συμφωνισω με το αρθρο ως προς το οτι αν τα παιδια δεν εχουν την επαφη με την μαμα τους εξαρχης εχουν καποιο προβλημα.......

τον γιο μου τον πρωτοαγγιξα οταν ηταν 3 εβδομαδων και τον πηρα αγγαλια οταν ηταν ενος μηνων!!!

δεν επαθε κανενα προβλημα που με ειχε μακρια του αντιθετα επιβιωσε!!!!

εμενα με ενοχλησαν τα σχολια στον θαλαμο του στυλ 'εσενα που ειναι το μωρο σου?'
η 'τι προβλημα εχει?'
και τι την νοιαζει την καθε μια τι προβλημα εχει το δικο μου το παιδι στην τελικη!!!
ημουν χαρουμενη που το παιδι μου ηταν στην μοναδα και ξερετε γιατι?? γιατι στον θαλαμο γινοταν χαμος απο επισκεπτες....τουλαχιστον στην μοναδα παρολο που παλευε για την ζωουλα του ηταν προφυλαγμενος.........

με ενοχλησαν σχολια που ελεγαν 'αχ το κακομοιρο τι τραβαει..'
δεν ηταν και δεν ειναι καθολου κακομοιρο...ειναι μαχητης απο την πρωτη μερα που γεννηθηκε και νικητης εως τωρα που κοντευει τα 3

ερωτουλης σε καταλαβαινω απολυτα καλη μου περασα γολγοθα κι εγω,ακουσα πολλους ασχετους γιατρους να μου λενε διαφορα για το μωρο μου(δεν θα περπατησει,δεν θα βλεπει,θα εχει νοητικη υστερηση) και να με κανουν να τρελαινομαι στο κλαμμα...
υπομονη,πιστη και επιμονη
ο μικρος σου ειναι ηδη νικητης!!!!!!!!!!!!!

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Shocked Shocked Shocked

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν θελω να μπω στην διαδικασια να σχολιασω αν ειναι σωστο η λαθος αυτο αλλα ειναι πραγματικοτητα και την πασαρουν τα  ιδιωτικα μαιευτηρια  βαζοντας προτεραιοτητα στην μαμα και την ξεκουραση της !! ισως να ειναι αυτο ο επιθυμει η καθε λεχωνα τις πρωτες ωρες - μερες  ................  εγω προσωπικα ηθελα τα παιδια μου κοντα μου ολο το 24ωρο αλλες μαμαδες δεν το θελουν αυτο !! ειναι δικαιωμα τους  και οπως και αν το κανουμε δεν επιθυμουν ολες οι γυναικες  να θηλασουν και αυτο επισης ειναι δικαιωμα τους !! 

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
erwtoulis έγραψε:Sas euxaristo polu koritsia, auto euxomai kai ego kathe mera, na pane ola kala.

εχεις ενα πολυ τυχερο παιδι γιατι εχει εσενα μανα,ολα θα ναι καλα στην ζωη του θα το δεις,ειμαι σιγουρη!

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο το ειχα κοντα μου απο την πρωτη στιγμη! Η αληθεια ειναι οτι ολο το βραδυ δεν κοιμηθηκα οχι γιατι με ξυπναγε το μωρο αλλα γιατι ειχα την λαχταρα να τον αγκαλιαζω συνεχεια! Δεν μπορω να φανταστω πως θα ηταν αν δεν ηταν κοντα μου, αν και καταλαβαινω απολυτα τις γυναικες που θελουν τις πρωτες ωρες να ξεκουραστον και να ηρεμησουν!
Το αρνητικο ηταν οτι η μαια της βαρδιας ηταν απαραδεκτη! Το μωρο για καποιο λογο μελανιασε και ειπα στη μαμα μου που ηταν μαζι μου νατον παει στη μαια. Η μαμα μου τον πηγε και οπως τον σηκωσε μεχρι να τον παει ειχε συνελθει. Η μαια της εβαλε τις φωνες γιατι ηταν η τριτη φορα που την ενοχλουσαμε. Η γαιδαρα ηθελε την ησυχια της. Αυτο που θα κανω αν υπαρξει δευτερη φορα ειναι να βρω μια μαια, να την πληρωσω βρε αδερφε, και να μεινει μαζι μου τα πρωτα βραδια για να νιωθω και εγω πιο ασφαλεις!
Οσο για το αρθρο μου φαινεται λιγο υπερβολικο, η καθε γυναικα απλα θα πρεπει να εχει την επιλογη. Αλλες γυναικες θελουν το χρονο τους και αλλες οχι δεν ειναι τιποτα κατακριτεω για μενα!

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο το ειχα κοντα μου απο την πρωτη στιγμη! Η αληθεια ειναι οτι ολο το βραδυ δεν κοιμηθηκα οχι γιατι με ξυπναγε το μωρο αλλα γιατι ειχα την λαχταρα να τον αγκαλιαζω συνεχεια! Δεν μπορω να φανταστω πως θα ηταν αν δεν ηταν κοντα μου, αν και καταλαβαινω απολυτα τις γυναικες που θελουν τις πρωτες ωρες να ξεκουραστον και να ηρεμησουν!
Το αρνητικο ηταν οτι η μαια της βαρδιας ηταν απαραδεκτη! Το μωρο για καποιο λογο μελανιασε και ειπα στη μαμα μου που ηταν μαζι μου νατον παει στη μαια. Η μαμα μου τον πηγε και οπως τον σηκωσε μεχρι να τον παει ειχε συνελθει. Η μαια της εβαλε τις φωνες γιατι ηταν η τριτη φορα που την ενοχλουσαμε. Η γαιδαρα ηθελε την ησυχια της. Αυτο που θα κανω αν υπαρξει δευτερη φορα ειναι να βρω μια μαια, να την πληρωσω βρε αδερφε, και να μεινει μαζι μου τα πρωτα βραδια για να νιωθω και εγω πιο ασφαλεις!
Οσο για το αρθρο μου φαινεται λιγο υπερβολικο, η καθε γυναικα απλα θα πρεπει να εχει την επιλογη. Αλλες γυναικες θελουν το χρονο τους και αλλες οχι δεν ειναι τιποτα κατακριτεω για μενα!

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nopi30 έγραψε:δεν ειναι τιποτα κατακριτεω για μενα!
Φυσικα και δεν ειναι...η καθε γυναικα αποφασιζει...και εγω εμεινα ξυπνια..δεν ηθελα να χασω ουτε μια στιγμη της...με ειχε πιασει υπερενταση και ενω ημουν πτωμα δεν μπορουσα,δεν ηθελα να κοιμηθω...αλλα ηθελα και να μπορουσα να κοιμηθω λιγο...ενα περιεργο συναισθημα!

patataki


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπέρα. προσωπικά γέννησα στο νοσοκομείο και απο την πρώτη στιγμή που γέννησα το μωρό ήταν μαζί μου εκτός απο μια ωρα που μπήκε θερμοκοιτιδα. Ακόμη και τη νυχτα κοιμόμασταν αγκαλιά αφου εγώ ήμουν λιωμα απο την κουραση κι αυτό ήθελε θηλασμό. Μου άρεσε πάαααρα πολύ αυτη η άμεση επαφή με το πλασματάκι που λιγεσ ώρες πριν ήταν στην κοιλιτσα μου...και απορώ με τις μαμάδες που δεν θέλουν κάτι τέτοιο..μου φαίνεται απλώς περίεργο .. διαβαστε θα σοκαριστητε αλλα κ θα συγκινηθητε!!!!!!!! - Σελίδα 3 606100

popi.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ που γέννησα στο νοσοκομείο Ξάνθης, τον είχα συνέχεια μαζί μου. Οι παιδίατροι περνάνε από τα δωμάτια και τα εξετάζουν, δεν τα παιρνουν αλλού. Ούτε για μπάνιο τα παίρνουν. Η κατάσταση έχει αλλάξει σε μεγάλο ποσοστο και πιστευω ότι είναι λίγα τα νοσοκομεία και οι κλινικές που δεν τα αφήνουν με τη μαμά, αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος υγείας.
Όταν τα δίνουν με τη θέλησή τους οι μαμάδες;;; Τι να πω; Και δεν μιλάμε για λίγες ώρες, που σαν άνθρωπος θες να ξεκουραστείς, αλλά όλο το 24ωρο να είναι αλλού, να το βλέπεις μόνο 1-2 ώρες και να γίνεται με δική σου παρότρυνση δεν το καταλαβαίνω! Δεν κατακρίνω όσες το κάνουν απλά δεν το καταλαβαίνω!
Πάντως ήταν ότι πιο συγκινητικό όταν έκλαιγε το πρώτο βράδυ και η μαμά μου μου τον ακούμπησε την αγκαλιά μου και τότε κοιμήθηκε! Τον είχα έτσι για ώρες, δεν ήθελα να ταραχτεί και να τον ανησυχήσω...

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγώ κορίτσια όταν γέννησα ήμουν στο εξωτερικό και ενώ μου έλεγαν όλοι να έρθω να γεννήσω στην Ελλάδα δεν το έκανα μόνο και μόνο από τον φόβο μήπως μου πάρουν το παιδί από κοντά μου. Δεν φοβόμουν τόσο την γέννα όσο αυτό. Εκεί ήξερα ότι δεν θα το έκαναν και γενικά λες αναλυτικά πως θέλεις την γέννα σου και έτσι γίνεται. Με όλα αυτά που διαβάζω κατάλαβα ότι πού καλά έκανα τελικά αλλά εξοργίζομαι συγχρόνως. Πώς μπορούν το 2010 να επικρατούν αυτές οι συνθήκες στα δημόσια νοσοκομεία? Για τα οποία πληρώνουμε εμείς? Και γιατί τα επιτρέπουμε όλα? Έρχονται τσούρμο οι συγγενείς? Ας μην το επιτρέψουμε εμείς, ας κάνουμε παρατήρηση στο προσωπικό και ας βάλουμε και τις φωνές λίγο για όλα. Δεν θα αλλάξουν τα πράγματα από μόνα τους γράφοντας σε αυτό το blog.

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamadimi έγραψε:Και γιατί τα επιτρέπουμε όλα? Έρχονται τσούρμο οι συγγενείς? Ας μην το επιτρέψουμε εμείς, ας κάνουμε παρατήρηση στο προσωπικό και ας βάλουμε και τις φωνές λίγο για όλα. Δεν θα αλλάξουν τα πράγματα από μόνα τους γράφοντας σε αυτό το blog.
ααχ ποσο δικιο εχεις!οταν γεννησα,σε δημοσιο 4κλινες..αλλες 2 μανουλες ηταν εκει..η μια ,στην ηλικια μ γενννησε ακριβως μια μερα μετα απο μενα........περιττο να σας πω πως ηταν σχεδον παντα γυρω στα 5 ατομα δικα της μεσα..και κανα 1-2 που ειχαμε οι αλλες..δεν καταλαβαινε τιποτα..μωρα ειναι δεν μπορουμε να ειμαστε τοσα ατομα μεσα σε ενα δωματιο με τα χνωτα μας και τα μικροβια μας....συν το οτι η μητερα της μας την ''ελεγε'' που δεν ειχαμε τερμα το κλιματιστικο..εκανε τοοοοσο κρυο γιατι το ειχαν 20-22 βαθμους..μιλαμε ξεπαγιαζα φαντασου τα μωρα..ωσπου ηρθε ο γιατρος και τον ρωτησα για την θερμοκρασια και το εβαλα αμεσως στην ιδανικη...............οταν λοιπον ηρθε με υφος και μ λεει <<<κανει κρυο κ το εχετε σε αυτους τους βαθμους?? τι θερμοκρασια εχει???>>> της απαντησα κ εγω καταλληλα..""κυρια μ εδω ειμαστε για τα μωρα..εχει καταλληλη θερμοκρασια για μωρα..εσεις αν ζεστενεστε να κατσετε στο κυλικειο''
ε μααααααααα ειχα τις ορμονες μ ειχα και αυτη! διαβαστε θα σοκαριστητε αλλα κ θα συγκινηθητε!!!!!!!! - Σελίδα 3 215994 διαβαστε θα σοκαριστητε αλλα κ θα συγκινηθητε!!!!!!!! - Σελίδα 3 215994 διαβαστε θα σοκαριστητε αλλα κ θα συγκινηθητε!!!!!!!! - Σελίδα 3 215994 διαβαστε θα σοκαριστητε αλλα κ θα συγκινηθητε!!!!!!!! - Σελίδα 3 215994 διαβαστε θα σοκαριστητε αλλα κ θα συγκινηθητε!!!!!!!! - Σελίδα 3 215994 διαβαστε θα σοκαριστητε αλλα κ θα συγκινηθητε!!!!!!!! - Σελίδα 3 215994 διαβαστε θα σοκαριστητε αλλα κ θα συγκινηθητε!!!!!!!! - Σελίδα 3 215994
χαχαχα γελιο ειχε!

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Και εγώ αυτό πιστεύω οτι πρέπει αν χρειαστεί να κάνουμε και φασαρία όχι απαραιτητα με αυτόν που μας ενοχλεί αλλα με το προσωπικό που είναι υπεύθυνο για οτιδήποτε. Πολλοί βαριούνται να ασχοληθούν και πρέπει κάποιος να τους ταρακουνάει αλλιώς για ποιόν λόγο να κουνηθούν...Δεν πιστεύω σε αυτό που λεν "σιγά μην αλλάξει κάτι"όταν μιλάς αλλάζει.Γιατί απο το προσωπικό ξεκινάνε όλα.Έχω ακούσει απαράδεχτα πράγματα γενικότερα και μανούλες να λένε δεν με ένοιαζε γιατί ήμουν τόσο ευτυχισμένη..ναι δίκαιο έχουν αλλα το παιδάκι μόλις ήρθε στον κόσμο και αξίζει καλύτερο καλωσόρισμα...ε αξίζει να τα χώσεις λίγο για το παιδάκι σου

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
να φανταστεις η συγκεκριμενη κυρια ..μιλαμε για θρασος.. της ζητουσαν να βγει εξω για να καθαρισουν και ελεγε ''οχι'' να την παρακαλουν και να μιλαει με ενα υφος και καλα ''ποια εισαι εσυ που θα με βγαλεις εξω''...ουτε στους γιατρους εβγαινε..αλλα ηθελε να την προσβαλεις μπας και παρει χαμπαρι... διαβαστε θα σοκαριστητε αλλα κ θα συγκινηθητε!!!!!!!! - Σελίδα 3 215994

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις