Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
70 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 70 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

51εγκυμοσύνη και τσιγαρο - Σελίδα 3 Empty Απ: εγκυμοσύνη και τσιγαρο Δευ Αυγ 30, 2010 5:25 am

xristinoula

xristinoula
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγω κοριτσια δοκιμασα το τσιγαρο στα 12, και απο τα 13 καπνιζω κανονικα με πακετο. ελεγα ''οταν μεινω εγκυος θα το κοψω...'' αλλα να πω την αληθεια δεν το πιστευα μεσα μου 100%.κι ομως απο την μερα που εμαθα οτι εχω μεσα μου μωρακι ,το τσιγαρο κοπηκε μαχαιρι, ουτε απο μακρυα...δεν ξερω μου βγηκε απο μονο του...ουτε καν μου περναει απο το μυαλο να καπνισω τωρα....βεβαια μεσα μου λεω να γεννησω πρωτα με το καλο, να ξεμπερδεψω με θυλασμους κλπ και μετα μαλλον θα το ξαναρχισω...

52εγκυμοσύνη και τσιγαρο - Σελίδα 3 Empty Απ: εγκυμοσύνη και τσιγαρο Δευ Αυγ 30, 2010 6:11 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:αυτό που θελω να προσθεσω ειναι οτι αν δεν το δεις 'απ'εξω' δεν καταλαβαινεις πόσο σιχαμενη συνηθεια ειναι το παλιοτσίγαρο/
....κόντεψα να κανω εμετο οχι μονο με τη μυρωδια αλλα κα ιμε το ποσο καπνιζουν οι Ελληνες-

xristinoula έγραψε:εγω κοριτσια δοκιμασα το τσιγαρο στα 12, και απο τα 13 καπνιζω κανονικα με πακετο. ελεγα ''οταν μεινω εγκυος θα το κοψω...'' αλλα να πω την αληθεια δεν το πιστευα μεσα μου 100%.κι ομως απο την μερα που εμαθα οτι εχω μεσα μου μωρακι ,το τσιγαρο κοπηκε μαχαιρι, ουτε απο μακρυα...δεν ξερω μου βγηκε απο μονο του...ουτε καν μου περναει απο το μυαλο να καπνισω τωρα....βεβαια μεσα μου λεω να γεννησω πρωτα με το καλο, να ξεμπερδεψω με θυλασμους κλπ και μετα μαλλον θα το ξαναρχισω...

Κι εγώ σαν τη xristinoula, από τα 12-13 κάπνιζα. Περίπου 12-15 τσιγάρα τη μέρα, όχι περισσότερα (έπαιρνα και αντισυλληπτικά).
Κι όταν ψηφίστηκε ο νόμος για τις καφετέριες ΠΛΑΚΩΝΟΜΟΥΝ κυρίως με τον άντρα μου για τα "δικαιώματα" των καπνιστών...
Όταν παντρεύτηκα, δεν ήθελα να καπνίζω πολύ και για να μη βρωμάει το υπέροχο, καινούριο σπιτάκι μου (καινούρια έπιπλα, φρεσκοπλυμένες κουρτίνες, σεντονάκια κτλ) αλλά και για να μη γκρινιάζει ο άντρας μου κι όλο έλεγα "θα το κόψω".
Έκανα το τεστ 3/4 Μ. Σάββατο. Τελευταίο τσιγάρο 12/4 το πρωί. Το βράδυ πήγα στο γιατρό και είδα το μωράκι μου (το σάκο δηλαδή). Σε αυτή τη μία βδομάδα που μεσολάβησε από το τεστ στον υπέρηχο, απλά είπα "να τελειώσω το πακέτο, να σιγουρέψω και την εγκυμοσύνη..." Έκανα δύο τσιγάρα τη μέρα (περίπου) μέχρι να τελειώσει το πακέτο και απλά δεν πήγα να πάρω καινούριο...
Ναι ώρες ώρες μου λείπει, ειδικά αν είμαι στεναχωρημένη ή αγχωμένη.
Καμιά φορά αυτή η "μηχανική" κίνηση μόλις τελειώσεις το φαγητό να ανάψεις τσιγάρο μου λείπει...
Αλλά ρε κορίτσια πραγματικά θα συμφωνήσω με την κουκίδα μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο.
Είναι πραγματικά μία βρωμερή συνήθεια! Τώρα με τους καύσωνες, τους έβλεπα να καπνίζουν κι έλεγα πώς μπορούν? Έτσι ήμουν κι εγώ? Εδώ με δυσκολία αναπνέουμε στην κουφόβραση της Αθήνας, σκέψου να εισπνέεις και το βρωμοκαπνό!
Βγήκα το Σάββατο με άλλα τρία άτομα.
Ο ένας από αυτούς μας φλόμωσε!! Μου ήρθε να του πω "Πόσο μ@λ@κ@ς είσαι που κάθεσαι απέναντι από έγκυο και παρόλα αυτά, έστω από ευγένεια, δεν σταματάς να πάρεις και μια ανάσα οξυγόνο!?" Κι έλεγε ότι καπνίζει 4-5 πακέτα τη μέρα και κοκορευόταν κιόλας!
Και στη δουλειά ένας συνάδελφος, ενώ ανακοίνωσα ότι είμαι έγκυος και οι άλλοι κατεβαίνουν κάτω να καπνίσουν, αυτός -κάθεται και δίπλα μου- συνέχισε κανονικά! Δεν άντεξα του έβαλα χέρι. Αλλά τώρα που περνάνε οι μήνες και δεν έχω δικαιολογία τις ζαλάδες, το ξανάρχισε! Το πρωί μου ήρθε να βάλω τα κλάματα στη σκέψη ότι αν ήταν η γυναίκα του δε θα το έκανε, σε μένα γιατί το κάνει λοιπόν? Και δε με νοιάζει για μένα, αλλά για το παιδάκι που κουβαλάω που θέλω πάνω από όλα να είναι ΥΓΙΕΣ!

Με υποστηρικτή τον άντρα μου, το παιδί μου και στη σκέψη της υγείας μας γενικότερα έχω ορκιστεί στον εαυτό μου ότι δε θα το ξαναβάλω στο στόμα μου.
Αυτά. Σόρρυ για το μεγάλο ποστ.

53εγκυμοσύνη και τσιγαρο - Σελίδα 3 Empty Απ: εγκυμοσύνη και τσιγαρο Κυρ Σεπ 05, 2010 2:28 am

skountouflou


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ούτε κ εγώ ούτε κ ο άνδρας μου καπνίζει και το σπίτι μας είναι πάντα καθαρό,όπως οι αναπνοές μας κ τα ρούχα μας.
Γενικά ο άνδρας μου είναι της καλής διατροφής κ της γυμναστικής κ εγώ αν κ δεν ήμουν τόσο πολύ έκοψα τα πολλά πολλά κ πλέον όχι απ'έξω,ούτε βαριά φαγητά το βράδυ,ούτε κρέας κάθε μέρα.
Το μόνο που με απασχολεί κορίτσια είναι ότι δεν μπορώ να κόψω με τίποτα τον καφέ.
Το πρωϊ που ξυπνάω θέλω καφέ.Το απόγευμα σίγουρα πάλι θα πιω έναν.Συνήθως νες ζεστό το χειμώνα με λίγη ζάχαρη ή ελληνικό διπλό,κ το καλοκαίρι εσπρέσσο κρύο.
Δεν μπορώ να κόψω κ τον καφέ.Έπινα από τα 17 κ δεν νομίζω ότι μπορώ να τον σταματήσω.Μου λείπει αν δεν πιώ.
Σε περίπτωση εγκυμοσύνης που ξέρω πως δεν επιτρέπεται,θα αντέξω;;

54εγκυμοσύνη και τσιγαρο - Σελίδα 3 Empty Απ: εγκυμοσύνη και τσιγαρο Κυρ Σεπ 05, 2010 4:28 am

xrysa 1981

xrysa 1981
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
και εγω δεν καπνιζω αλλα λατρεβω τον καφε!!!!!!!
στην εγκυμοσυνη μου λοιπον το ποιο δυσκολο πραγμα ηταν να κοψω τον καφε!!!!!!!!!!
σταματησα την πρωτη μερα που εμαθα οτι ειμαι εγκυος και για περιπου 15 μερες ημουν χαλια ειχα πονοκεφαλο και ατονια μετα ομως τις 15 μερες ηταν ολα μια χαρα!!!!!!!!

55εγκυμοσύνη και τσιγαρο - Σελίδα 3 Empty Απ: εγκυμοσύνη και τσιγαρο Τετ Σεπ 08, 2010 3:53 am

NERAIDA_4


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
DYSTYXVS KAPNIZW (KAI NTREPOMAI POU TO LEW) SE OLH THN DIARKEIA THS EGKUMOSINHS...KAI THELW AKOMA ALLOUS 2 MHNES MEXRI NA GENNHSW...KAI NAI NIWTHW APISTEUTES TYPSEIS...

56εγκυμοσύνη και τσιγαρο - Σελίδα 3 Empty Απ: εγκυμοσύνη και τσιγαρο Τρι Σεπ 21, 2010 5:51 am

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ κορίτσια ήμουν ανάλογα με τις μέρες μου... μπορεί να έκανα από 2 εως 15 τσιγαρα την ημέρα ... όταν άρχισα τις προσπάθεις το ελάττωσα αρκετα ... και όταν έμαθα οτι είμαι έγκυος το έκοψα μαχαίρι και δεν μου λείπει όλως περιέργως καθόλου μα καθόλου!!!

57εγκυμοσύνη και τσιγαρο - Σελίδα 3 Empty Απ: εγκυμοσύνη και τσιγαρο Τρι Σεπ 21, 2010 5:57 am

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
NERAIDA_4 έγραψε:DYSTYXVS KAPNIZW (KAI NTREPOMAI POU TO LEW) SE OLH THN DIARKEIA THS EGKUMOSINHS...KAI THELW AKOMA ALLOUS 2 MHNES MEXRI NA GENNHSW...KAI NAI NIWTHW APISTEUTES TYPSEIS...

Δεν μπορεί να σε καταδικάσει κανείς... δεν είσαι η μόνη άλλωστε... κάποιες κοπέλες είναι τυχερές και τους φέρνει αναγούλα... άλλες καταφέρνουν και το παίρνουν απόφαση... απλά μετά οταν θα θηλάζεις τι θα κάνεις... εκει πραγματικά κάνει πολύ κακό στο μωράκι... όλη την νικοτίνη θα την παίρνει αυτούσια. Έγω το έκοψα μαχαίρι γιατί δεν θα μπορουσα απλά να το περιορίσω... η που δεν θα κάνω κανένα ή θα κάνω όσα μου έρθουν. Γι αυτό δεν άφησα καμία εναλλακτική στην εαυτό. Είπα τελος. Απαγορευται. Ο συντροφος καπνίζει? Εμένα ναι σα φουγάρο. Αλλα μου συμπαραστάθηκε πάρα πολυ. Το μειωσε από τα 2 πακέτα στα 6-7 τσιγάρα και όλα στο μπαλκονι. Με βοήθησε κι αυτό πολυ πιστευω. Κοράτσακι μου πρέπει να το κόψεις όχι για τους άλλους αλλα για το μωρο σου. Ειδικα στον 9ο μήνα και ακόμα περισσοτερο στο θηλασμό. Εκει ειναι απαγορευτικό 100% το καπνισμα.Αλήθεια πόσα κάνεις τώρα?

58εγκυμοσύνη και τσιγαρο - Σελίδα 3 Empty Απ: εγκυμοσύνη και τσιγαρο Τρι Σεπ 21, 2010 6:17 am

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μια ξαδερφη μου κοριτσια κ στις 3 εγκυμοσυνες της δεν εκοψε ,ουτε καν περιορισε το τσιγαρο κ τον καφε.Ολοι την μαλωναν αλλα εκεινη τιποτα,αφασια.Ε λοιπον κ τα 3 τα γεννησε κανονικα,στην ωρα τους,με κανονικο βαρος κ ειναι ως τωρα πολυ γερα παιδια.Τι να πεις..ειναι θεμα οργανισμου;; Shocked Shocked Εγω δεν καπνιζω κ καφε πινω σπανια,δεν μου αρεσει αλλα αν τα εκανα αυτα σιγουρα θα τα εκοβα στην εγκυμοσυνη..

59εγκυμοσύνη και τσιγαρο - Σελίδα 3 Empty Απ: εγκυμοσύνη και τσιγαρο Τρι Σεπ 21, 2010 7:52 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπερα.... Εγω καπνιζα απο τα 16 μου μεχρι τα 26 μου.. Το εχω κοψει 4 χρονια και το εκοψε και ο αντρας μου λιγο πριν μεινω εγκυος.. Δεν ειχα ποτε θεμα με το τσιγαρο του αλλου.. Αλλα τωρα λογω εγκυμοσυνης δε μπορω να μου φυσανε το κωλοτσιγαρο τους πανω μου και τους την λεω χωρις 2η σκεψη.. Οπως εχουν αυτοι δικαιωμα και θελουν να καπνισουν, να σεβονται και το δικο μας δικαιωμα οτι δε μπορουμε το τσιγαρο.. Και γιατι να φευγουμε εμεις απο καπου επειδη ο αλλος καπνιζει? Να φυγει αυτος... Οσο για τον καφε δεν ηπια ποτε στην ζωη μου... Ευχομαι παντως το ολο θεμα με την απαγορευση να ισχυσει και να μην ειναι για λιγο... Γιατι στην Ελλαδα ειμαστε και τους νομους μας εμεις δεν τους κραταμε, δυστυχως.. Αυτα... Smile

60εγκυμοσύνη και τσιγαρο - Σελίδα 3 Empty Απ: εγκυμοσύνη και τσιγαρο Τρι Σεπ 21, 2010 8:04 am

ΔώραΝι25

ΔώραΝι25
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Άνοιξες ένα πολύ επίκαιρο θέμα και έχει πολύ ψωμί η όλη συζήτηση....Εγώ ειμαι καπνίστρια εδώ και 15 χρόνια, δυστυχώς από πολύ μικρή!
Όταν έμαθα λοιπόν ότι είμαι έγκυος το έκοψα μαχαίρι. Το τι νεύρα είχα δεν σας λέω......Αφού γέννησα και θήλασα για περίπου 3 μήνες δεν άντεχα στην ιδέα ότι δεν θα καπνίσω και δυστυχώς το ξανά άρχισα..Και ο άντρας μου χρόνια καπνιστής δεν με βοήθησε έστω και λιγάκι για συμπαράσταση και έτσι λοιπόν καπνίζω πάλι!!!!
Το θέμα είναι ότι ενώ το κόβουμε όταν μαθαίνουμε ότι είμαστε έγκυες και μπορούμε και αντέχουμε μετά ξανά τα ίδια...Έχουμε θέληση όταν πρόκειται για τα παιδιά μας αλλά όχι για τον ίδιο μας τον εαυτό...Είναι ένας εθισμός, μια εξάρτηση.Ενώ μπορούμε....τελικά δεν θέλουμε!!!!








61εγκυμοσύνη και τσιγαρο - Σελίδα 3 Empty Απ: εγκυμοσύνη και τσιγαρο Τρι Σεπ 21, 2010 8:29 am

tsiki

tsiki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πάντα ήμουν ερασιτεχνης καπνιστρια- ένα πακέτο την βδομάδα-υπήρχαν φορές όμως που εφτασα να καπνίζω 1 πακέτο την μέρα. Αυτές τις φορές με εσωσαν οι εγκυμοσύνες μου.
Οταν ήμουν εγκυος ειχα μια αποστροφή προς το τσιγάρο και τον καφέ...τώρα πλέον καπνίζω κανένα πακέτο το τρίμηνο Smile Αυτό που με σώζει είναι οτι δεν καπνίζω ποτέ στο σπίτι και μπροστά στα παιδιά...όταν γυρίσω όμως στη δουλειά δεν ξέρω τι θα γίνει Sad Ειμαι επιρεπης αν βρεθώ σε περιβαλλον καπνιστών Embarassed Embarassed

62εγκυμοσύνη και τσιγαρο - Σελίδα 3 Empty Απ: εγκυμοσύνη και τσιγαρο Τρι Σεπ 21, 2010 11:20 am

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν καπνιζα στην εγκυμοσυνη και ουτε για2 μηνες που θηλασα βεβαια μετα το ξεκινησα βλακεια τεσπα.Ο ελληνκος καφες μου ειχε πει ο Γιατρος οτιεπιτρεποταν και εμεινα 1 την ημερα

63εγκυμοσύνη και τσιγαρο - Σελίδα 3 Empty Απ: εγκυμοσύνη και τσιγαρο Τρι Σεπ 21, 2010 1:01 pm

noni


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κάπνιζα 10-15 τσιγάρα την ημέρα από την στιγμή όμως που βγήκε θετικό το τέστ πέταξα το πακέτο και ως δια μαγείας το έκοψα. Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν πιστευα ότι θα το έκοβα. Ο γιατρός μου είχε πει ότι μπορώ να καπνίζω 1 με 2 την ημέρα αλλά δεν μπορώ. Τώρα αν θα το ξαναρχίσω δεν ξέρω...

64εγκυμοσύνη και τσιγαρο - Σελίδα 3 Empty Απ: εγκυμοσύνη και τσιγαρο Τρι Σεπ 21, 2010 10:05 pm

NERAIDA_4


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
stefy έγραψε:
NERAIDA_4 έγραψε:DYSTYXVS KAPNIZW (KAI NTREPOMAI POU TO LEW) SE OLH THN DIARKEIA THS EGKUMOSINHS...KAI THELW AKOMA ALLOUS 2 MHNES MEXRI NA GENNHSW...KAI NAI NIWTHW APISTEUTES TYPSEIS...

Δεν μπορεί να σε καταδικάσει κανείς... δεν είσαι η μόνη άλλωστε... κάποιες κοπέλες είναι τυχερές και τους φέρνει αναγούλα... άλλες καταφέρνουν και το παίρνουν απόφαση... απλά μετά οταν θα θηλάζεις τι θα κάνεις... εκει πραγματικά κάνει πολύ κακό στο μωράκι... όλη την νικοτίνη θα την παίρνει αυτούσια. Έγω το έκοψα μαχαίρι γιατί δεν θα μπορουσα απλά να το περιορίσω... η που δεν θα κάνω κανένα ή θα κάνω όσα μου έρθουν. Γι αυτό δεν άφησα καμία εναλλακτική στην εαυτό. Είπα τελος. Απαγορευται. Ο συντροφος καπνίζει? Εμένα ναι σα φουγάρο. Αλλα μου συμπαραστάθηκε πάρα πολυ. Το μειωσε από τα 2 πακέτα στα 6-7 τσιγάρα και όλα στο μπαλκονι. Με βοήθησε κι αυτό πολυ πιστευω. Κοράτσακι μου πρέπει να το κόψεις όχι για τους άλλους αλλα για το μωρο σου. Ειδικα στον 9ο μήνα και ακόμα περισσοτερο στο θηλασμό. Εκει ειναι απαγορευτικό 100% το καπνισμα.Αλήθεια πόσα κάνεις τώρα?

dustuxws kapnizei kai o antras mou..kapnizw 7-8 tsigara thn hmera.

65εγκυμοσύνη και τσιγαρο - Σελίδα 3 Empty Απ: εγκυμοσύνη και τσιγαρο Τρι Σεπ 21, 2010 10:29 pm

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!


dustuxws kapnizei kai o antras mou..kapnizw 7-8 tsigara thn hmera.[/quote]

Πρεπει λοιπόν να σε βοηθήσει κι ο άντρας σου. Είναι πλύ σημαντικό στην ψυχολογία σου. 7-8 τσιγαρα είναι πολλά. Από όσο ξερω οι γιατροί επιτρέπουν 1-2. Ξέρεις υπάρχουν γυναίκες που δεν το κοβουν καθόλου και τα μωράκια τους είναι υγειέστατα αλλα υπάρχουν και γυναικες που κάνοντας 1-2 τσιγαρα επηρέασαν την υγεια του μωρού τους. Επισης ακόμα χειροτερο είναι αν καπνιζετε μεσα στο σπίτι. Εκεί μένει ο καπνός στο κλειστό χωρο και τον εισπνεεις συνέχεια κι εσυ και κατα συνέπεια και το μωρακι σου. Αυτό που πιστεύω οτι θα ήταν το καλύτερο είναι να προτείνεις το συντροφό σου να καπνίζει στο μπαλκόνι και εκτός σπιτιού. Έτσι κι εσυ δεν θα παρασύρεσαι. Δεν σου κάνω την έξυπνη ουτε την καλή. Απλά επειδή στο θηλασμό θα αναγκαστείς να το κόψεις πρέπει να το κάνεις ομαλά. Εκεί είναι επικίνδυνο αν σου πέσουν όλα μαζι (ξενύχτια-κόπωση) να έχεις και το κόψιμο του τσιγάρου να σε ρίχνει ψυχολογικά. Είναι επικινδυνο γαι επιλόχιο καταθλιψη (αν το λέω σωστα).

66εγκυμοσύνη και τσιγαρο - Σελίδα 3 Empty Απ: εγκυμοσύνη και τσιγαρο Τετ Σεπ 22, 2010 4:23 am

Vikoukou

Vikoukou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Οταν έμεινα έγκυος το έκοψα,μάλλον δε το ήθελα, μου μύριζε άσχημα!Κανένας δε το πίστευε ο άντρας μου πίστευε οτι θα καπνίζω κρυφά.Στον 7ο όμως άρχιζα να το θέλω σα τρελή και έκανα 3-4 τη βδομάδα.Οταν γέννησα το πρώτο πράγμα που ζήτησα απο τη γιατρό μου ήταν καφές και τσιγάρο.Τωρα καπνίζω κανονικά. Κάποια στιγμή μπορεί να το κόψω.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις