Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
75 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 75 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

1Σημαντικό! ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Πεμ Δεκ 16, 2010 3:02 pm

fay_b

fay_b
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[b]Φυσικα αναφερομαι σε οσες εχουν γεννησει φυσιολογικα...σε αυτες που δεν κανανε επισκληριδιο και χρειαστηκαν να κανουν περινεοτομη. Πονεσατε η εγινε τοπικη αναισθησια???? Shocked

2Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Πεμ Δεκ 16, 2010 3:58 pm

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεννησα με επισκληριδιο..αλλααπο οσογνωριζω δεν το καταλαβαινεις εκειν την στιγμη!
Αγχωνεσαι?

3Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Πεμ Δεκ 16, 2010 4:03 pm

fay_b

fay_b
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΘεονιΜ* έγραψε:Γεννησα με επισκληριδιο..αλλααπο οσογνωριζω δεν το καταλαβαινεις εκειν την στιγμη!
Αγχωνεσαι?
eeee...oso na nai konteuw na gennisw kai olo auto skeftomai!!!!! ase ase!!!!!!!

4Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Πεμ Δεκ 16, 2010 4:06 pm

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
χαχαχ σε καταλαβαινω//εκεινη την στιγμη ομως θα σκεφτεσαι να παρεις αγκαλιτσα το παδακι σ και τιποτα αλλο δεν θα καταλαβαινεις! Wink
Η ωρα η καλη κοπελα μ.να κραταςτο μωρακι στην αγκαλιτσα σου γερο!

5Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Πεμ Δεκ 16, 2010 10:24 pm

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Προσωπικά δεν μου κάνανε περινεοτομή και δεν σκίστηκα καθόλου κατα τη γέννα. (μωρό 3200 κιλα)

Ξέρω οτι η περινεοτομή δεν πονάει οταν στην κάνουνε, αλλα ισως πονέσει όταν σε ράβουνε και σιγουρα πονάει τις επόμενες μέρες μέχρι να επουλωθει. Ο πόνος διαφέρει και εξαρτάται πάντα απο το μέγεθος της τομής.

H περινεοτομή δεν είναι απαραίτητο να γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις.
Οι περισσότεροι γιατροί όμως, την εφαρμόζουν ως ρουτίνα σε όλες τις γυναίκες.
Γιατί δεν το συζητάς με τον γιατρό σου μήπως μπορέσεις να την αποφύγεις??
Επίσης υπάρχουν μέθοδοι σταδιακής διάτασης του περινέου που βοηθάνε (όχι απότομο σπρώξιμο δηλαδή). Επίσης βοηθάει και η καθιστή θέση κατα τον τοκετό οπου το περινεο διατείνεται πιο ομαλά με την βοήθεια της βαρύτητας.
Πρέπει όμως να τα συζητήσεις ολα αυτά με τον γιατρό η τη μαια σου.
Οταν μιλάμε γι αυτά που μας τρομάζουν με τα άτομα που θα έχουν άμεση συμμετοχή στον τοκετό οι φόβοι μας μικραίνουν και ισως φύγουν και εντελώς.
Σου εύχομαι το καλύτερο!!

6Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Πεμ Δεκ 16, 2010 10:38 pm

sofy


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΕΙΡΙΔΙΟ, Η ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΚΕΙΝΗ ΕΧΕΙΣ ΜΟΥΔΙΑΣΕΙ ( Η ΦΥΣΗ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΟΛΑ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΕΙΔΑ ΤΑ ΣΥΝΕΡΓΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ, ΑΛΛΙΩΣ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ! ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΕΘΗ ΓΙΑ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΣΥΝΗΛΘΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!

7Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Πεμ Δεκ 16, 2010 11:59 pm

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν ξερω τι ειναι αυτο γτ εγω γεννησα φυσιολογικα αλλα δν μ κανανε τπτ τετοιο,εφτασα σε 10 διαστολη κ δν εκανα ουτε κ ραμματα μετα,μ εκαναν μονο μισο ραμμα ισα ισα γτ με γρατζουνισε η μικρη κατα την εξοδο.αλλα κατα τα αλλα τπτ.πιστευω οτι ο πονος ειναι τοσο μεγαλος που δν θα το νιωσεις.

8Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Παρ Δεκ 17, 2010 12:47 am

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αν σου πω οτι δεν θα καταλαβεις τπτ θα με πιστεψεις?απολυτως τπτ ομως!ειναι τοσο δυνατοι οι πονοι των συσπασεων που αυτο ειναι παιχνιδακι!
με το καλο κ μη σκεφτεσαι τετοια πραγματα!

9Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Παρ Δεκ 17, 2010 3:53 am

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μην την φοβισουμε την κοπελα...θα πονας αλλα δε θα το θυμασαι μετα καθολου! Wink

10Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Παρ Δεκ 17, 2010 3:57 am

fay_b

fay_b
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Νικολέττα έγραψε:Προσωπικά δεν μου κάνανε περινεοτομή και δεν σκίστηκα καθόλου κατα τη γέννα. (μωρό 3200 κιλα)

Ξέρω οτι η περινεοτομή δεν πονάει οταν στην κάνουνε, αλλα ισως πονέσει όταν σε ράβουνε και σιγουρα πονάει τις επόμενες μέρες μέχρι να επουλωθει. Ο πόνος διαφέρει και εξαρτάται πάντα απο το μέγεθος της τομής.

H περινεοτομή δεν είναι απαραίτητο να γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις.
Οι περισσότεροι γιατροί όμως, την εφαρμόζουν ως ρουτίνα σε όλες τις γυναίκες.
Γιατί δεν το συζητάς με τον γιατρό σου μήπως μπορέσεις να την αποφύγεις??
Επίσης υπάρχουν μέθοδοι σταδιακής διάτασης του περινέου που βοηθάνε (όχι απότομο σπρώξιμο δηλαδή). Επίσης βοηθάει και η καθιστή θέση κατα τον τοκετό οπου το περινεο διατείνεται πιο ομαλά με την βοήθεια της βαρύτητας.
Πρέπει όμως να τα συζητήσεις ολα αυτά με τον γιατρό η τη μαια σου.
Οταν μιλάμε γι αυτά που μας τρομάζουν με τα άτομα που θα έχουν άμεση συμμετοχή στον τοκετό οι φόβοι μας μικραίνουν και ισως φύγουν και εντελώς.
Σου εύχομαι το καλύτερο!!

sigoura exeis dikio...twra pou plisiazei i wra prepei na ta suzitisw ola me to giatro mou na pou pei pws exei to pragma...thanks anyway!!!!!!!!!

11Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Παρ Δεκ 17, 2010 3:58 am

fay_b

fay_b
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΘεονιΜ* έγραψε:Μην την φοβισουμε την κοπελα...θα πονας αλλα δε θα το θυμασαι μετα καθολου! Wink
xaxaxaxaxa ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? 587529

12Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Παρ Δεκ 17, 2010 4:00 am

fay_b

fay_b
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
sktv έγραψε:αν σου πω οτι δεν θα καταλαβεις τπτ θα με πιστεψεις?απολυτως τπτ ομως!ειναι τοσο δυνατοι οι πονοι των συσπασεων που αυτο ειναι παιχνιδακι!
με το καλο κ μη σκεφτεσαι τετοια πραγματα!
makari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

13Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Παρ Δεκ 17, 2010 4:01 am

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
fay_b έγραψε:
ΘεονιΜ* έγραψε:Μην την φοβισουμε την κοπελα...θα πονας αλλα δε θα το θυμασαι μετα καθολου! Wink
xaxaxaxaxa ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? 587529
Αληθεια σ λεω..δεν θα θυμασαι τιποτα.δεν το λεω για πλακα ουτε για να σε γλυκανω!

14Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Παρ Δεκ 17, 2010 4:40 am

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΜΟΝΟ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΟΙΑΖΕΣΑΙ.ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛ.ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛ. ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛ.[3780].ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΩΡΟ[4750]ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛ.ΜΕ ΕΠΙΣΚΛ.ΕΚΕΙ ΕΖΗΣΑ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΟΥΣΑ ,ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ ΕΞΕΛΙΣΣΟΝΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ

15Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Παρ Δεκ 17, 2010 5:13 am

fay_b

fay_b
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μιμή έγραψε:ΜΟΝΟ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΟΙΑΖΕΣΑΙ.ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛ.ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛ. ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛ.[3780].ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΩΡΟ[4750]ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛ.ΜΕ ΕΠΙΣΚΛ.ΕΚΕΙ ΕΖΗΣΑ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΟΥΣΑ ,ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ ΕΞΕΛΙΣΣΟΝΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ
diladi ponaei toso polu o toketos pou den niwtheis tetoio kopsimo???????? wx panagia mou.......episkliridio me 1000!!!!!!!! ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? 606100

16Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Παρ Δεκ 17, 2010 5:31 am

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γιατι να κανεις περινεοτομη?ειμαστε η μοναδικη χωρα που κανει, χωρις να υπαρχει λογος. και μονη σου να σκιστεις, οσο κι αν σκιστεις, το ξερεις πως δεν ματωνει γιατι εχει προνοησει η φυση?ειμαι της αποψης να πεις στο γιατρο να μη σου κανει(επισιοτομη λεγεται ιατρικως). σου μιλαω εκ πειρας κανοντας δυο φυσιολογικες γεννες, τη μια με επισιοτομη με επισκληριδιο και την αλλη χωρις επισιοτομη και χωρις επισκληριδιο και με μωρο 3585!!!

17Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Παρ Δεκ 17, 2010 5:34 am

Vikoukou

Vikoukou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εγω γέννησα φυσιολογικά χωρις επισκληρίδιο,η περινεοτομη ουτε που την κατάλαβα.Εκείνη την ωρα δε σκέφτεσαι τίποτα θέλεις μονο να βγει το μωράκι σου!!!!

18Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Παρ Δεκ 17, 2010 7:32 am

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
diladi ponaei toso polu o toketos pou den niwtheis tetoio kopsimo???????? wx panagia mou.......episkliridio me 1000!!!!!!!!

..είχαμε δεν είχαμε, τη φοβίσαμε την κοπέλα!! Laughing

1) Ο πόνος του τοκετου δεν ειναι ιδιος σε ολες-εξαρτάται απο πολλους παράγοντες

2)οταν λες "κοψιμο" μην φαντάζεσει πως θα πονάει οπως αν το κάναμε εκτός τοκετου ή σε άλλο σημειο του σωματος

3)Αν εχεις αποφασίσει να γεννήσεις φυσιολογικά να έχεις εμπιστοσύνη στο σώμα σου. Είμαστε φτιαγμένες για να γεννάμε και η φύση έχει προνοήσει για όλα -οπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω.
Την ώρα του τοκετού εκκρίνονται ορμόνες που μετριάζουν τον πόνο και φέρνουν την γυναίκα σε μια ιδιαίτερη κατάσταση.

Πως γεννούσαν οι γυναίκες εδω και τόσους αιώνες?? Ηταν πιο θαραλέες απο σένα?? Δεν νομίζω!!! Smile

19Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Παρ Δεκ 17, 2010 8:13 am

ΘεονιΜ*

ΘεονιΜ*
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
fay_b έγραψε:diladi ponaei toso polu o toketos pou den niwtheis tetoio kopsimo???????? wx panagia mou.......episkliridio me 1000!!!!!!!! ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? 606100

Σκεψου ομως και το μωρο..το φαρμακο της ενεσης περναει κ στο μωρο σου..αν το ηξερα δεν θα εκανα επισκληριδιο παντως..περασα σχεδον ολους τους πονους και την εκανα τελευταια στιγμη ,οχι για να μην ποναω αλλα για αλλους λογους..τωρα εχουν περασει 4 μηνες και το σκεφτομαι τοοοσο γλυκα που ειναι σαν να μην ενιωσα ουτε ενα πονακι..και να φανταστεις ειχα πολυ δυσκολη γεννα.

20Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Παρ Δεκ 17, 2010 9:45 am

klotsitsas

klotsitsas
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
θα τα ξεχάσεις όλα!!!!

Εγώ που είχα δύσκολο τοκετό 18 ωρών πριν 2 μήνες περίπου και δεν θυμάμαι τους πόνους!

Όταν θα κρατάς το μωρό σου αγκαλιά όλα είναι τόσο μακρινά!!!

Με ένα πόνο!!!! Και με ένα υγιές μωρό στην αγκαλιά σου!!!

21Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Παρ Δεκ 17, 2010 10:29 pm

ΓΙΟΧΑΝΑ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοπελα μου γλυκια μην αγχωνεσαι για τετοια θεματα.ολα εξαρτωνται απο το ποσο αντεχεισ τον πονο και απο το ποσο το σκεφτεσαι.εμενα ουτε καν ειχε περασει ως σκεψη απο το μυαλο μου και ουτε που το καταλαβα.Το μονο που πρεπει να σκεφτεσαι τωρα ειναι να πανε ολα καλα να γεννησεις φυσιολογικα και να ειναι γερο το παιδακι σου.τιποτα αλλο.Σκεψου οτι εγω πηγαινα σιγουρη οτι θα κανω καισαρικη και γεννησα δυδιμα φυσιολογικα χωρις επισκληρηδιο.οσο για το μετα επειδη εκει ποναει λιγο υπαρχουν κατι πολυ ωραια υποθετα τα voltaren που απ'οτι λενε δεν περναει και στο γαλα τα οποια σε ανακουφιζουν αρκετα.Με το καλο το μωρακι σου και μην φοβασαι τιποτα.ολα θα πανε καλα αρκει εσυ να λεσ οτι θα πανε καλα.θετικη σκεψη και αγωνια για να παρεις αγκαλιτσα το μωρο σου.

22Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Σαβ Δεκ 18, 2010 5:37 am

fay_b

fay_b
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
sas euxaristw para polu oles gia ta fwta pou mou dwsate!!!!!!!! makari na einai etsi!!!!!!!!!!

23Σημαντικό! ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ Παρ Δεκ 24, 2010 2:04 pm

root60

root60
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γέννησα φυσ. χωρις επισκληρίδιο και το μωρό ήταν 4120! Κατάλαβα οτι μου κανανε και περινεοτομη οταν εφυγε η ναρκωση στο σημειο εκεινο και με ενοχλούσαν πολυ τα ράμματα οταν καθομουν (μου κανανε ενεσουλες και δεν καταλαβαινα πονο οταν με ραβανε). Την τομη [size=12]ΔΕΝ[/size] την καταλαβαινεις οπως και τυχον σχισιμο στον κολπο διοτι απο την διαταση στο σημειο εκεινο δεν εχεις καμια αισθηση τοσο που δεν νιωθεις καθολου πονο οταν βγαινει το μωρο. Οι πόνοι ειναι στην κοιλια στη μήτρα επειδή συσπάται. (Εμένα επίσης δεν ηταν τοσο τρομεροι γιατι εκανα τις απαραιτητες αναπνοες). Μη φοβάσαι η περινεοτομη ειναι απλά η "εύκολη λυση" δηλαδή από μεριά του γιατρού, απο οτι ξερω βοηθάει για να μην σχιστει "ατσαλα" η γυναικα οταν θα βγει το παιδι επομένως να την ράψουν καλύτερα και με λιγοτερα ραμματα.
ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? 654316 santa

24Σημαντικό! ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ Παρ Δεκ 24, 2010 2:05 pm

root60

root60
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γέννησα φυσ. χωρις επισκληρίδιο και το μωρό ήταν 4120! Κατάλαβα οτι μου κανανε και περινεοτομη οταν εφυγε η ναρκωση στο σημειο εκεινο και με ενοχλούσαν πολυ τα ράμματα οταν καθομουν (μου κανανε ενεσουλες και δεν καταλαβαινα πονο οταν με ραβανε). Την τομη ΔΕΝ την καταλαβαινεις οπως και τυχον σχισιμο στον κολπο διοτι απο την διαταση στο σημειο εκεινο δεν εχεις καμια αισθηση τοσο που δεν νιωθεις καθολου πονο οταν βγαινει το μωρο. Οι πόνοι ειναι στην κοιλια στη μήτρα επειδή συσπάται. (Εμένα επίσης δεν ηταν τοσο τρομεροι γιατι εκανα τις απαραιτητες αναπνοες).Μη φοβάσαι η περινεοτομη ειναι απλά η "εύκολη λυση" δηλαδή από μεριά του γιατρού, απο οτι ξερω βοηθάει για να μην σχιστει "ατσαλα" η γυναικα οταν θα βγει το παιδι επομένως να την ράψουν καλύτερα και με λιγοτερα ραμματα.
ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? 654316 santa

25Σημαντικό! Απ: ΠΕΡΙΝΕΟΤΟΜΗ...ΠΟΝΑΕΙ??? Σαβ Δεκ 25, 2010 1:19 am

Νικολέττα

Νικολέττα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
απο οτι ξερω βοηθάει για να μην σχιστει "ατσαλα" η γυναικα οταν θα βγει το παιδι επομένως να την ράψουν καλύτερα και με λιγοτερα ραμματα.

ναι, μονο που σε πολλές περιπτώσεις δεν θα σκιζόταν καθόλου...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις