Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
485 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 485 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

1Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Δευ Ιαν 03, 2011 11:58 am

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσακια γεια σας και καλη χρονια!εχω θεμα.....λοιπον η μπεμπουλα μου εχει μια ξηροδερμια στο κεφαλακι σαν πιτυριδα,εξω το λεω ξηροδερμια ο ιατρος εκζεμα ...σχεδον δεν φαινεται γιαυτο και δεν το λεω εγω εκζεμα.που κολλαει αυτο με το θεμα μας θα μου πειτε...λοιπον,ο ιατρος λογω αυτου του μικροπροβληματος μου ειπε πως δεν πρεπει να ξεκινησουμε με βανιλια ρυζαλευρο αλλα σκετο ρυζαλευρο το οποιο θα αραιωνω με γαλα απο το δικο της.λοιπον ξεκινησαμε εχθες και με τα χιλια ζορια και μετα απο πολυ κλαμα και πιεσεις σατ μαγουλακια για να ανοιγει το στοματακι της αναγκαστηκε το καημεουλη μου κι εφαγε 60 γρ.μετα της εδωσα γαλατακι.σημερα ειχαμε παλι τα ιδια....πηρα λοιπον το ιατρο γιατι δεν θελω να βασανιζω το νινι μου για να φαει κρεμουλα.και μου ειπε:να της δινω κρεμα το απογευμα οπως τα ειπαμε και αν τρωει μονο 2 κουταλιτσες να μην την πιεζω αλλα να μην της δινω γαλα απο πισω.αλλα να της δινω τσαι...οποτε σε μιση ωρα να ξαναπεινασει και εγω να της ξανακανω κρεμα,να τρωει αλλες 2-3 κουταλιες η οσες θελει τελος παντων και αυτο να συνεχιζεται μεχρι να ερθει η ωρα για το επομενο γευμα της που ειναι το βραδινο γαλατακι της.ρε παιδια δεν σας φαινεται λιγο κουλο??? Shocked εσεις τι κανατε αν δεν ετρωγαν?βοηθειαααααααα!

2Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Δευ Ιαν 03, 2011 12:06 pm

kallia28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Χρόνια πολλά!!! Τι να σου πω, σκέτο ρυζάλευρο (άθλιο) και τσαι?? δεν το έχω ξανακούσει?? Γιατι ομως οχι την βανιλια με το ρυζάλευρο?? Τι σχεση εχει η βανιλια με το εκζεμα??τον ρώτησες??? Θεωρει οτι θα προκαλεσει μεγαλύτερο πρόβλημα...

http://www.savetheplanet.gr

3Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Δευ Ιαν 03, 2011 12:13 pm

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
τον ρωτησα αλλα μου ειπε πως επειδη εχει και γαλα δικο του μεσα οταν ειναι βανιλια ρυζαλευρο γιαυτο πρεπει να το αποφυγουμε και να βαλουμε το δικο της γαλατακι μες στην κρεμα.ετσι διαλυω την σκονη ρυζαλευρου με το δικο της γαλα.εσενα ετρωγε απο την αρχη?εσεις τι κανατε?

4Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Δευ Ιαν 03, 2011 12:17 pm

kallia28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμας μας ειχε δωσει αμεσως βανιλια με ρυζαλευρο, ξεκινησαμε με 2 κουταλιες την 1η ημερα και 150 γαλα, 4 την 2η ημερα και 120 γαλα και ούτω καθεξής εως οτου την εφαγε ολη... βεβαια την πρωτη ημερα του την εκανα λιγο πηχτη και ζοριστηκε το παιδι μου να την κατεβασει μιας και ηταν η πρωτη στερεη τροφη του αλλά την επομενη μερα ολα καλα!! και φυσικα ηπιε και νερο! Γενικοτερα δεν ειχα προβληματα με το φαγητο του!!

http://www.savetheplanet.gr

5Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Δευ Ιαν 03, 2011 12:49 pm

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καταλαβα..ευχαριστω για την απαντηση σου.τον τροπο αυτον ,δηλαδη 2 κουτ.κρεμα και 150 γαλα και 4 μετα με 120 γαλα στα ειχε πει ο ιατρος σου?και ετσι εμαθε σιγασιγα?η μονη σου το εκανες ετσι κι επιασε το κολπο?διοτι κι εμενα εχθες εφαγε 2 μονη της και μετα με κλαματα,σημερα 4 μονη της και μετα με κλαματα...λες να αρχισει να τρωει καλυτερα χωρις να την πιεζω και να την μπουκωνω με το ζορι?αχ τι να πω?και αυτο με το τσαι πολυ κουλο μου φαινεται ...

6Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Δευ Ιαν 03, 2011 12:58 pm

ria

ria
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλησπέρα κ χρόνια πολλά.
αχ πόσο σε καταλαβαίνω κ εμείς αρχίσαμε κρέμα βανίλια κ δεν την τρώει καθόλου δεν ξέρω τι να κανω.
καμία άλλη πρόταση από μανούλες;

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ρια αστα να πανε.....εμενα ειδες τι μου ειπε ο ντοκτορ...εσενα τι σου ειπε?μπας και βγαλουμε καμια ακρη...

Mamadaki

Mamadaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ο γιος μου ειναι 4,5 και δυστυχως τον πιεσα πολυ οταν ξεκινησαμε τα στερεα για λογους που θα αναλυσω καποια αλλη στιγμη.... ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ. Το εχω μετανιωσει απιστευτα και θα το κουβαλαω μια ζωη. Αν ο Θεος με αξιωσει και κανω δευτερο δεν θα κανω ποτε το ιδιο λαθος. Γνωμη μου ειναι να μην πιεσεις το μωρο σου να φαει με το ζορι. Αν καταφερεις εστω και μια μονο κουταλιτσα παλι καλα. Δωσε τις το γαλα της να μην πειναει. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην φαει, ξερεις κανεναν να ζει με γαλα μονο? Θα συνηθησει την γευση των φαγητων σιγα σιγα. Καπου διαβαζα και δεν το πιστευα οτι για να συνηθισει ενα παιδι μια καινουργια γευση πρεπει να την γευτει εως και 20 φορες!!!! Σιγουρα καποια θα αρεσουν απο την πρωτη φορα αλλα και με κατι που τα ξενιζει πρεπει να δειξουμε επιμονη με απιστευτη υπομονη ομως.
Επισης νιωθω οτι αμα αγχωνωμαστε μας παιρνουν χαμπαρι αμεσως και τοτε ολα γινονται δυσκολοτερα.

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μαμαδακι,γιατι θα το κουβαλας μια ζωη?τι πηγε στραβα επειδη το πιεσες το νινι σου?γιατι κι εγω την πιεσα να φαει.και στενοχωρηθηκα μετα.αλλα λεω απο αυριο να την αφηνω να φαει οσο μπορει.

10Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Δευ Ιαν 03, 2011 1:36 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκια υπομονή χρειαζεται σιγά σιγά θα φάνε τα μωράκια. Κουταλίτσες κουταλίτσες για αρχή!
Για τη βανίλια ίσως και να κάνει καλά ο γιατρός, προφανώς φοβάται για αλλεργίες. Μια χαρά θα το φάει, θα το συνηθίσει. Κι αν δεν της αρέσει, δεν της άρεσε, μετά δίνεις φρουτάκια!

11Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Δευ Ιαν 03, 2011 2:12 pm

Mamadaki

Mamadaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Αργυρω τον πιεσα μεχρι και τα 2,5 του περιπου πολυ και με φωνες και μαλωματα και βλακειες τωρα που τα θυμαμαι λες και κατι θα γινοταν αμα δεν ετρωγε ολο το φαγητο του αλλα εγω η υστερο εκει να το φαει ολο. Απο την μια βεβαια το προγραμμα μας υποδειγματικο, φρουτα - λαχανικα - κρεας - καθολου ζαχαρη, ζηλευτο!!! Απο την αλλη βεβαια ενα παιδι που δεν εφαγε ποτε χωρις κλαματα φρουτα πχ. Οταν επιτελους ξεκολλησα ευτυχως και αφησα το παιδακι μου να τρωει οσο θελει και οτι θελει, βλεπω οτι εχει μια αρνηση στο φαγητο προφανως απο την ολη πιεση, απο φρουτα τρωει μονο μηλο και πιο σπανια μπανανα, λαχανικα μονο ωμο καροτο, και απο φαγητα μακαρονια με κιμα, πατατες με μπιφτεκια, αυγο, φακες τιποτα λαδερο καθολου ψαρι με το ζορι κοτοπουλο και ρυζι,φυσικα δεν θα πει οχι στα γλυκα αλλα αυτο φανταζομαι οτι το εχουν τα περισσοτερα παιδακια. Βλεπω τον ανηψιο μου που απο τον αφησανε χαλαρο και του βαζανε παντα μπροστα του πολλες επιλογες και ακομα και αν δεν ετρωγε, την επομενη παλι θα του βαζανε μπροκολο ας πουμε, καποια στιγμη το δοκιμαζε. Τωρα στα 2 του τρωει μονος του ΤΑ ΠΑΝΤΑ κυριολεκτικα φρουτα λαχανικα και απο φαγητα σχεδον ολες τις ομαδες.

12Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 2:44 am

katval

katval
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια λοιπον για το κεφαλακι ρωτα και τον γιατρο σου αλλα ειχαμε βγαλει και εμεις και μου προτινε να της βαζω ενα λαδακι πριν το μπανιο και μεσα σε μια μερα ειχε φυγει τωρα για την κρεμα δεν ξερω για ποιο λογω στο ειπε εμεις ξεκινησαμε κανονικα βανιλια ρυζαλευρο στην αρχη επειδει δεν ηξερε να φαει ετρωγε 1-2 κουταλιες και απο πισω γαλατακι και σιγα σιγα το αυξησε μην το πιεζεις το παιδι θα φαει αν δεις οτι δεν θελει καθολου σταματα μια δυο μερες και ξεκινα παλι με πολλα παιχνιδια θα το καταφερεις και μετα δεν θα υπαρχει προβλημα απλα ρωτησε τον ξανα μηπως το αλλαξεις να ειναι πιο ευγευστο στο παιδι ! ετσι κι αλλιως το γαλα που εχουν οι κρεμες ειναι για την ηλικα αυτη

13Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 3:07 am

κελλυ1


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
γεια σας κοριτσια και εμενα τα ιδια ο μπεμπης μου ενω η κορη μου σε αυτες τις αλλαγες πρασαρμοζοταν πιο ευκολα.τωρα παμε πολυ σιγα μας παιρνει καιρος για να συνηθισει

14Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 5:53 am

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Eμενα αυτο που εχει στο κεφαλακι δεν ειναι η γνωστη νινιδα,η τουλαχιστον ετσι μας ειπε ο ιατρος μας.παντως θα σας πω και σημερα τα νεα μας και ελπιζω να φαει περισσοτερο.θα δοκιμασω και αυτο με το τσαι αλλα αμα την δω να τυρρανιεται θα της δωσω στο τελος γαλατακι αν δεν το τρωει με τιποτα το ρυζαλευρο.
Παντως τα ιδια ειχα παθει και με το θηλασμο,δεν αγγιζε την θηλη με τιποτα...παλευαμε και τοτε.κατα τα αλλα εχω ενα πανευκολο παιδακι ,τρωει πολυυυυ γαλα,κοιμαται πανευκολα και δεν με τυρρανησε ποτε ακομη και οταν αρρωστησε .αχ τι να πω..γερα ναναι τα κουκλακια μας !
θα επιστρεψω το απογευμα με περισσοτερα νεα για το πως τα πηγαμε σημερα με την κρεμουλα.Κουραγιο σε ολες τις ομοιοπαθουσες!

15Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 6:08 am

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Argyro 27 έγραψε:Κοριτσακια γεια σας και καλη χρονια!εχω θεμα.....λοιπον η μπεμπουλα μου εχει μια ξηροδερμια στο κεφαλακι σαν πιτυριδα,εξω το λεω ξηροδερμια ο ιατρος εκζεμα ...σχεδον δεν φαινεται γιαυτο και δεν το λεω εγω εκζεμα.που κολλαει αυτο με το θεμα μας θα μου πειτε...λοιπον,ο ιατρος λογω αυτου του μικροπροβληματος μου ειπε πως δεν πρεπει να ξεκινησουμε με βανιλια ρυζαλευρο αλλα σκετο ρυζαλευρο το οποιο θα αραιωνω με γαλα απο το δικο της.λοιπον ξεκινησαμε εχθες και με τα χιλια ζορια και μετα απο πολυ κλαμα και πιεσεις σατ μαγουλακια για να ανοιγει το στοματακι της αναγκαστηκε το καημεουλη μου κι εφαγε 60 γρ.μετα της εδωσα γαλατακι.σημερα ειχαμε παλι τα ιδια....πηρα λοιπον το ιατρο γιατι δεν θελω να βασανιζω το νινι μου για να φαει κρεμουλα.και μου ειπε:να της δινω κρεμα το απογευμα οπως τα ειπαμε και αν τρωει μονο 2 κουταλιτσες να μην την πιεζω αλλα να μην της δινω γαλα απο πισω.αλλα να της δινω τσαι...οποτε σε μιση ωρα να ξαναπεινασει και εγω να της ξανακανω κρεμα,να τρωει αλλες 2-3 κουταλιες η οσες θελει τελος παντων και αυτο να συνεχιζεται μεχρι να ερθει η ωρα για το επομενο γευμα της που ειναι το βραδινο γαλατακι της.ρε παιδια δεν σας φαινεται λιγο κουλο??? Shocked εσεις τι κανατε αν δεν ετρωγαν?βοηθειαααααααα!


καλησπερα ειναι σαν να μιλας για το δικο μου το παιδι!!!!!!!!!!! απιστευτι ακριβως τα ιδια εμεις δεν θυλαζουμε αλλα πινουμε υποαλλεργικο γαλα λογω εκζεματος αλλα να σου πω κατι το εκανα ακριβως αυτα που λες κ εμενα μου ειπε να την αφηνω μιση ωρα κ μετα μα την ξανα προσπαθω να φαει αλλα τιποτα ωσπου εκανα αυτο που θεωρω εγω σωστο για το παιδι μου πηρα κρεμα βανιλια της εδωσα πολυ λιγο να δω αν το τρωει κ αν με τις μερες βγαλει καποιο εκζεμε αλλα ευτυχως δεν συνεβει τιποτα κ η μικρη τρελεναιτε να τρωει!!!!!!!!!!!!!!! Very Happy

16Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 11:13 am

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
φωτεινουλα έγραψε:
Argyro 27 έγραψε:Κοριτσακια γεια σας και καλη χρονια!εχω θεμα.....λοιπον η μπεμπουλα μου εχει μια ξηροδερμια στο κεφαλακι σαν πιτυριδα,εξω το λεω ξηροδερμια ο ιατρος εκζεμα ...σχεδον δεν φαινεται γιαυτο και δεν το λεω εγω εκζεμα.που κολλαει αυτο με το θεμα μας θα μου πειτε...λοιπον,ο ιατρος λογω αυτου του μικροπροβληματος μου ειπε πως δεν πρεπει να ξεκινησουμε με βανιλια ρυζαλευρο αλλα σκετο ρυζαλευρο το οποιο θα αραιωνω με γαλα απο το δικο της.λοιπον ξεκινησαμε εχθες και με τα χιλια ζορια και μετα απο πολυ κλαμα και πιεσεις σατ μαγουλακια για να ανοιγει το στοματακι της αναγκαστηκε το καημεουλη μου κι εφαγε 60 γρ.μετα της εδωσα γαλατακι.σημερα ειχαμε παλι τα ιδια....πηρα λοιπον το ιατρο γιατι δεν θελω να βασανιζω το νινι μου για να φαει κρεμουλα.και μου ειπε:να της δινω κρεμα το απογευμα οπως τα ειπαμε και αν τρωει μονο 2 κουταλιτσες να μην την πιεζω αλλα να μην της δινω γαλα απο πισω.αλλα να της δινω τσαι...οποτε σε μιση ωρα να ξαναπεινασει και εγω να της ξανακανω κρεμα,να τρωει αλλες 2-3 κουταλιες η οσες θελει τελος παντων και αυτο να συνεχιζεται μεχρι να ερθει η ωρα για το επομενο γευμα της που ειναι το βραδινο γαλατακι της.ρε παιδια δεν σας φαινεται λιγο κουλο??? Shocked εσεις τι κανατε αν δεν ετρωγαν?βοηθειαααααααα!


καλησπερα ειναι σαν να μιλας για το δικο μου το παιδι!!!!!!!!!!! απιστευτι ακριβως τα ιδια εμεις δεν θυλαζουμε αλλα πινουμε υποαλλεργικο γαλα λογω εκζεματος αλλα να σου πω κατι το εκανα ακριβως αυτα που λες κ εμενα μου ειπε να την αφηνω μιση ωρα κ μετα μα την ξανα προσπαθω να φαει αλλα τιποτα ωσπου εκανα αυτο που θεωρω εγω σωστο για το παιδι μου πηρα κρεμα βανιλια της εδωσα πολυ λιγο να δω αν το τρωει κ αν με τις μερες βγαλει καποιο εκζεμε αλλα ευτυχως δεν συνεβει τιποτα κ η μικρη τρελεναιτε να τρωει!!!!!!!!!!!!!!! Very Happy
Αχ βρε φωτεινουλα μου εσενα το νινι σου ειχε εκζεμα σε βαρια μορφη?εμενα σχεδον δεν φαινεται...αφου οταν μου ειπε για εκζεμα και επειδη ειμαι νοσηλευτρια απορησα....μου φαινεται πολυ περιεργο που δεν μαφηνει να δωσω κατι γευστικο στο νινι μου.η καημενη δεν το θελει καθολου.και σημερα παλι τα ιδια ειχαμε ...εφαγε 6 κουταλιες και μετα τσιριδες και κλαματα...στο τελος φρικαρα...αρχισα να ουρλιαζω κι εγω...χαχαχαχχαχα αστα να πανε!δεν θελω να την αφηνω νηστικη και να τυρρανιεται...στο τελος μετα απο καμια ωρα αναγκαστηκα και της εδωσα γαλατακι ξανα και εφαγε 250 γρ γαλα!!!φαντασου πεινα που ειχε το καημενουλη μου.

17Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 11:18 am

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσακια και σημερα παλι τα ιδια...εφαγε 6 κουταλιες και μετα κλαματα και τσιριδες...ελεος....μετα ηπιε γαλα 250 γρ...μου φαινεται θα κανω οπως η Φωτεινουλα και θα παρω βανιλια -ρυζαλευρο.σκεφτηκα να παρω απο την φιλεναδα μου λιγο βανιλια ρυζαλευρο ετσι για να δω αν θα υπαρχει διαφορα στη γευση της μπεμπουλας.αμα δω οτι την τρωει και δεν βγαζει κανα εξανθημα λεω να συνεχισω με τετοια κρεμουλα.το σκεφτομαι βεβαια ακομη....

18Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 11:35 am

roulitsa25

roulitsa25
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΤΡΩΓΕΤΑΙ....ΠΑΡΤΕ ΜΕ ΒΑΝΙΛΙΑ ΘΑ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΣΙΓΟΥΡΑ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΣΚΕΤΟ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ,ΕΝΩ ΤΗΝ ΒΑΝΙΛΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙΣ ΜΠΟΥΚΙΕΣ.. Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... 446177

19Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 11:43 am

κελλυ1


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
roulitsa25 έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΤΡΩΓΕΤΑΙ....ΠΑΡΤΕ ΜΕ ΒΑΝΙΛΙΑ ΘΑ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΣΙΓΟΥΡΑ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΣΚΕΤΟ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ,ΕΝΩ ΤΗΝ ΒΑΝΙΛΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙΣ ΜΠΟΥΚΙΕΣ.. Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... 446177


ποια μαρκα πηρες νερωνουν αμεσως και δεν την τρωει

20Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 12:19 pm

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Argyro 27, καλησπέρα κ καλή χρονιά σου εύχομαι!
Σχετικά με το ρυζάλευρο ήθελα απλά να σου πω ότι πραγματικά η εισαγωγή στέρεων τροφών στα βρεφάκια μας είναι μια διαδικασία που χρειάζεται πολύ υπομονή. Θυμήσου ότι το μωρό σου μέχρι τώρα έπινε μόνο γαλατάκι κ το στομαχάκι του αυτό μόνο γνώριζε. Πρέπει να συνηθίσει σιγά σιγά τις στέρεες τροφές, μην βιάζεσαι. Η οδηγία γενικά ειναι όταν ξεκινάμε κρεμούλες να δινουμε λίγες κουταλίτσες (όσες θέλει το μωρό χωρίς καμία πίεση). Την πρώτη ημέρα π.χ 2-3 , μετά 4-5 κτλ. Η οδηγία του παιδιάτρου σου για το ρυζάλευρο μοιάζει απολύτως λογική. Πάντως εαν ήταν θέμα γεύσης πιθανότατα δεν θα σου έτρωγε η μικρούλα σου ούτε 5-6 κουταλίτσες. Λογικά θα σφράγιζε το στοματάκι της από την πρώτη, άντε δεύτερη κουταλιτσα.
Προσπάθησε να κάνεις την διαδικασία του ταΐσματος της κρεμουλας μια ευχάριστη εμπειρία (ποτέ μην βάζει με πίεση φαγητό στο στόμα του μωρού κ προσπάθησε να είσαι ήρεμη υπενθυμίζοντας στον εαυτό σου ότι είναι μια διαδικασία η οποία απαιτεί χρόνο για να γίνει σωστά), σιγά σιγά θα αυξήσει την ποσότητα.

Καλές κρεμούλες σας εύχομαι!!!

21Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 12:24 pm

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Να συμπληρώσω ότι επίσης στην αρχή καλό είναι, να είναι λίγο πιο αραιή η πυκνότητα της κρεμούλα, μέχρι να συνηθίσει το μωράκι σου.

22Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 12:27 pm

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
οντωςςς νερωνουν αμεσως..εγω εχω το γιωτης σκετο ρυζαλευρο,σε 5 λεπτα γινεται νεροοο...δεν το θελει κιολας..αστα κλαφτα... Sad

23Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 12:32 pm

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
xazomammy έγραψε:Argyro 27, καλησπέρα κ καλή χρονιά σου εύχομαι!
Σχετικά με το ρυζάλευρο ήθελα απλά να σου πω ότι πραγματικά η εισαγωγή στέρεων τροφών στα βρεφάκια μας είναι μια διαδικασία που χρειάζεται πολύ υπομονή. Θυμήσου ότι το μωρό σου μέχρι τώρα έπινε μόνο γαλατάκι κ το στομαχάκι του αυτό μόνο γνώριζε. Πρέπει να συνηθίσει σιγά σιγά τις στέρεες τροφές, μην βιάζεσαι. Η οδηγία γενικά ειναι όταν ξεκινάμε κρεμούλες να δινουμε λίγες κουταλίτσες (όσες θέλει το μωρό χωρίς καμία πίεση). Την πρώτη ημέρα π.χ 2-3 , μετά 4-5 κτλ. Η οδηγία του παιδιάτρου σου για το ρυζάλευρο μοιάζει απολύτως λογική. Πάντως εαν ήταν θέμα γεύσης πιθανότατα δεν θα σου έτρωγε η μικρούλα σου ούτε 5-6 κουταλίτσες. Λογικά θα σφράγιζε το στοματάκι της από την πρώτη, άντε δεύτερη κουταλιτσα.
Προσπάθησε να κάνεις την διαδικασία του ταΐσματος της κρεμουλας μια ευχάριστη εμπειρία (ποτέ μην βάζει με πίεση φαγητό στο στόμα του μωρού κ προσπάθησε να είσαι ήρεμη υπενθυμίζοντας στον εαυτό σου ότι είναι μια διαδικασία η οποία απαιτεί χρόνο για να γίνει σωστά), σιγά σιγά θα αυξήσει την ποσότητα.

Καλές κρεμούλες σας εύχομαι!!!
εμενα μου ειπε να μην δινω γαλα μετα και αυτο λιγο με αγχωνει καθως η μπεμπα ειναι φαγανη και κλαιει ασταματητα αν δεν της δωσω γαλα.σημερα εφαγε 6 κουταλιες ενω εχθες 4 .ελπιζω να ανεβαινουμε.παντως εγω της εδωσα γαλα μετα απο μια ωρα γιατι εκλαιγε με λιγμους απο την πεινα.σκεφτομαι παντως να παρω βανιλια πολυ σοβαρα...αλλα φοβαμαι λιγακι μην αυξηθει η ξηροδερμια της.

24Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 12:33 pm

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
xazomammy έγραψε:Argyro 27, καλησπέρα κ καλή χρονιά σου εύχομαι!
Σχετικά με το ρυζάλευρο ήθελα απλά να σου πω ότι πραγματικά η εισαγωγή στέρεων τροφών στα βρεφάκια μας είναι μια διαδικασία που χρειάζεται πολύ υπομονή. Θυμήσου ότι το μωρό σου μέχρι τώρα έπινε μόνο γαλατάκι κ το στομαχάκι του αυτό μόνο γνώριζε. Πρέπει να συνηθίσει σιγά σιγά τις στέρεες τροφές, μην βιάζεσαι. Η οδηγία γενικά ειναι όταν ξεκινάμε κρεμούλες να δινουμε λίγες κουταλίτσες (όσες θέλει το μωρό χωρίς καμία πίεση). Την πρώτη ημέρα π.χ 2-3 , μετά 4-5 κτλ. Η οδηγία του παιδιάτρου σου για το ρυζάλευρο μοιάζει απολύτως λογική. Πάντως εαν ήταν θέμα γεύσης πιθανότατα δεν θα σου έτρωγε η μικρούλα σου ούτε 5-6 κουταλίτσες. Λογικά θα σφράγιζε το στοματάκι της από την πρώτη, άντε δεύτερη κουταλιτσα.
Προσπάθησε να κάνεις την διαδικασία του ταΐσματος της κρεμουλας μια ευχάριστη εμπειρία (ποτέ μην βάζει με πίεση φαγητό στο στόμα του μωρού κ προσπάθησε να είσαι ήρεμη υπενθυμίζοντας στον εαυτό σου ότι είναι μια διαδικασία η οποία απαιτεί χρόνο για να γίνει σωστά), σιγά σιγά θα αυξήσει την ποσότητα.

Καλές κρεμούλες σας εύχομαι!!!
εμενα μου ειπε να μην δινω γαλα μετα και αυτο λιγο με αγχωνει καθως η μπεμπα ειναι φαγανη και κλαιει ασταματητα αν δεν της δωσω γαλα.σημερα εφαγε 6 κουταλιες ενω εχθες 4 .ελπιζω να ανεβαινουμε.παντως εγω της εδωσα γαλα μετα απο μια ωρα γιατι εκλαιγε με λιγμους απο την πεινα.σκεφτομαι παντως να παρω βανιλια πολυ σοβαρα...αλλα φοβαμαι λιγακι μην αυξηθει η ξηροδερμια της.

25Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 12:37 pm

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλά έκανες και έδωσες γαλατάκι μετά. Θέλει χρόνο μεχρι να αντικαταστήσει γεύμα με την κρεμούλα. Ακου το μωρό σου κ το ενστικτό σου κ ολα θα πάνε μια χαρά Wink .

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις