Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
339 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 339 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 12:39 pm

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αργυρω μου το εκζεμα που εχουμε ειναι δεν ξερω τι ειναι γιατι δεν το εχει δει!!!!!!!!!!!!Εχει λιγο κατω απο την μασχαλη της αλλα κανουμε μπανακι με αμυλλο κ εχει εξαφανιστει απο οταν ηταν 40 ημερων!!!!!!!!εγω που δοκιμαζω τα φαγητα η τις κρεμουλες πριν τις δωσω στο παιδι σου λεω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να το φαι γατα αυτο το πραγμα οχι μωρο!!!!!!!!!δεν υπαρχει περιπτωση παιρνω πρωτοβουλια αφου το συζητησα κ με τον αντρα μου κ πλεον κανω αυτο που ειναι το καλυτερο για το παιδι μου!!!!!!!! Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 328109

27Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 1:20 pm

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
φωτεινουλα έγραψε:αργυρω μου το εκζεμα που εχουμε ειναι δεν ξερω τι ειναι γιατι δεν το εχει δει!!!!!!!!!!!!Εχει λιγο κατω απο την μασχαλη της αλλα κανουμε μπανακι με αμυλλο κ εχει εξαφανιστει απο οταν ηταν 40 ημερων!!!!!!!!εγω που δοκιμαζω τα φαγητα η τις κρεμουλες πριν τις δωσω στο παιδι σου λεω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να το φαι γατα αυτο το πραγμα οχι μωρο!!!!!!!!!δεν υπαρχει περιπτωση παιρνω πρωτοβουλια αφου το συζητησα κ με τον αντρα μου κ πλεον κανω αυτο που ειναι το καλυτερο για το παιδι μου!!!!!!!! Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 328109
ΦΩΤΕΙΝΟΥΛΑ ΜΟΥ,λεω κι εγω αν και αυριο δεν τρωει την σκετη ρυζαλευρο κρεμα τοτε θα παω να παρω βανιλια,εν τω μεταξυ η δικια μου κανει επισης με αμυλο μπανακι αλλα δεν καταλαβαινω διαφορα αφου δεν βλεπω να εχει κατι το δερματακι της.καλε μηπως εχουμε τον ιδιο ιατρο?χαχαχχχαα εγω Ωραιοκαστρο μενω παντως,Θεσσαλονικη.
Επισης ,μηπως σου ειπε για ποιο λογο επιβαρυνεται το εκζεμα απο την βανιλια?διοτι εμενα μου ειπε οτι ειναι οτι εχει γαλα μεσα αυτη η κρεμα και γιαυτο δεν μου τη δινει,για να διαλυω την σκετο ρυζαλευρο με το δικο της γαλα.επισης μηπως σου ειπε απο τι ειναι αυτο το εκζεμα?και ποτε θα φυγει?

28Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 04, 2011 2:13 pm

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
οχι μαλλον εχουμε τον ιδιο γιατρο γιατι κ εγω ωραιοκαστρο μμενω!!!!!!!!!!

29Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τετ Ιαν 05, 2011 4:38 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαμάδες μην τρελαίνεστε δώστε λίγο χρόνο στα μωρά! Και βανίλια να δώσετε τι περιμένετε να το φάει όλο με τη μία? Σιγά σιγά. Έτσι κι αλλιώς σε λίγο θα δώσετε φρούτα και θα φάει. Γιατί επιμένετε να μάθετε τα βρεφάκια στις ζαχαρες από τώρα?
Εμένα ουδέποτε έφαγε βανίλια αλλά σκέτο ριζάλευρο με μητρικό γάλα. Τώρα τρώει κάποια κρέμα δημητριακών χωρίς γάλα, βιολογική, φτιαγμένη με νερό και μέσα μπανάνα. Μια χαρά την καταβροχθίζει, όπως και το φαγητό και το φρουτάκι της.

30Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τετ Ιαν 05, 2011 5:17 am

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Φωτεινουλα ειδες?συμπτωση τρεληηη...τον ιδιο εχουμε!!

Ρινουλα,εχεις δικιο ...εχθες τα πηρα κρανιο με την κορη μου που δεν ετρωγε αλλα και με τον ιατρο μου που μου εδωσε σκετο ρυζαλευρο και ανοιξα οτι βιβλιο ειχα σχετικο με παιδιατρικα θεματα...λοιπον ελεγε οτι το σκετο ρυζαλευρο ειναι το καλυτερο για τα μπεμπακια!!!σε αντιθεση με τις αλλες κρεμες οι οποιες περιεχουν γλουτενη η οποια μπορει να επηρεασει σοβαρα το λεπτο εντερο του μωρου οταν χορηγηθει πριν τους 6 μηνες....εμενα δεν ειναι 6 μηνων ακομη...επισης ελεγε οτι αρχικα τα νινακια τρωνε μονο λιγες κουταλιες και στη συνεχεια αυξανονται οι κουταλιες μερα με τη μερα...επισης ελεγε οτι δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να πιεσουμε το μωρο να φαει,αντιθετως μολις γυρισει το κεφαλι και κλεισει το στοματακι του πρεπει να το αφησουμε ησυχο και να ξαναπροσπαθησουμε την επομενη ημερα!!!πραγματικα ηρεμησα παρα πολυ με αυτα που διαβασα!!!ελπιζω να αρχισει να αυξανει απο μονη της τις κουταλιες!πραγμα που το βλεπω εδω και 3 ημερες που ξεκινησαμε!διοτι την πρωτη εφαγε 2 κουτ. την 2η μερα 4κουτ. και την 3η ημερα εφαγε 6 κουτ.!!!αν και σημερα αυξησει τις κουταλιες θα χαρω παρα πολυ και δεν θα την ξαναπιεσω να φαει ολη την κρεμα!φιλακια σε ολα τα μπεμπακια!!!

31Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τετ Ιαν 05, 2011 7:31 am

roulitsa25

roulitsa25
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
κελλυ1 έγραψε:
roulitsa25 έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΤΡΩΓΕΤΑΙ....ΠΑΡΤΕ ΜΕ ΒΑΝΙΛΙΑ ΘΑ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΣΙΓΟΥΡΑ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΣΚΕΤΟ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ,ΕΝΩ ΤΗΝ ΒΑΝΙΛΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙΣ ΜΠΟΥΚΙΕΣ.. Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 446177


ποια μαρκα πηρες νερωνουν αμεσως και δεν την τρωει
ΠΗΡΑ ΒΑΝΙΛΙΑ ΝΟΥΝΟΥ ΔΕΝ ΝΕΡΟΥΛΙΑΖΕΙ Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 446177

32Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τετ Ιαν 05, 2011 7:39 am

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
emena i mikri einai pente minon kai thilazo apoklestika.xtes o giatros mas eipe na ksekinisoume froutokrema.duo koutalies sto apogeymatino gevma kai meta gala simera 4 koutalies kai meta gala kai outo katheksis tin kiriaki na tis doso na faei osi froutokrema thelei kai katholou gala.xtes pados i mikri efage mia xara.ksinise ta moutrakia tis stin arxi alla den diamartirithike.elpizo kai simera na paei kala

33Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τετ Ιαν 05, 2011 7:47 am

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσια εφαγε αρκετα παραπανω απο εχθες!!!γιουπι!!! Very Happy
χωρις να την πιεσω προσπαθουσε ανοιγε το στοματακι της και εφαγε σχεδον 40 γρ νερο με κρεμα σκετο ρυζαλευρο!!!θα τρελάθωωωω!!!μετα βεβαια δεν ηθελε αλλο και σε κανα 10λεπτο αρχισε να κλαψουριζει για γαλατακι!!!τελος καλο ολα καλα!!!ελπιζω καθε μερα να αυξανει και περισσοτερο την ποσοτητα και τελος να φτασουμε στα 160 γρ που μας ειπε ο ντοκτορ!!!μακαριιιιι..τι να πω?τουλαχιστον δεν συγχιστηκα σημερα και η μπεμπουλα ηρεμη εφαγε αρκετουτσικα συγκριτικα με χθες... Wink

34Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τετ Ιαν 05, 2011 8:01 am

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Very Happy Very Happy Very Happy
Argyro 27 έγραψε:Κοριτσια εφαγε αρκετα παραπανω απο εχθες!!!γιουπι!!! Very Happy
χωρις να την πιεσω προσπαθουσε ανοιγε το στοματακι της και εφαγε σχεδον 40 γρ νερο με κρεμα σκετο ρυζαλευρο!!!θα τρελάθωωωω!!!μετα βεβαια δεν ηθελε αλλο και σε κανα 10λεπτο αρχισε να κλαψουριζει για γαλατακι!!!τελος καλο ολα καλα!!!ελπιζω καθε μερα να αυξανει και περισσοτερο την ποσοτητα και τελος να φτασουμε στα 160 γρ που μας ειπε ο ντοκτορ!!!μακαριιιιι..τι να πω?τουλαχιστον δεν συγχιστηκα σημερα και η μπεμπουλα ηρεμη εφαγε αρκετουτσικα συγκριτικα με χθες... Wink
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy cheers cheers cheers cheers Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 536304 Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 536304 Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 536304

35Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τετ Ιαν 05, 2011 11:20 am

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
cassiani έγραψε:emena i mikri einai pente minon kai thilazo apoklestika.xtes o giatros mas eipe na ksekinisoume froutokrema.duo koutalies sto apogeymatino gevma kai meta gala simera 4 koutalies kai meta gala kai outo katheksis tin kiriaki na tis doso na faei osi froutokrema thelei kai katholou gala.xtes pados i mikri efage mia xara.ksinise ta moutrakia tis stin arxi alla den diamartirithike.elpizo kai simera na paei kala
Αχ τι τελεια Κασιανη μου!!!Μπραβο στο μπεμπουλινι σου!!!αποτι καταλαβα ο ιατρος μας ειναι λιγο αυστηρος εμας και θελει να τα κανει η μπεμπα ολα γρηγορα..τι να πω?παντως μια χαρα σας τα ειπε ο δικος σας ο ιατρος για την εισαγωγη στερεων τροφων.διοτι ετσι δεν πιεζεις και το μπεμπουλινι ουτε και το κουραζεις ουτε το αφηνεις νηστικο.Μπραβο λοιπον και στην μπεμπα σου αλλα και στον ιατρο σας!!!

36Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τετ Ιαν 05, 2011 12:16 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cassiani έγραψε:emena i mikri einai pente minon kai thilazo apoklestika.xtes o giatros mas eipe na ksekinisoume froutokrema.duo koutalies sto apogeymatino gevma kai meta gala simera 4 koutalies kai meta gala kai outo katheksis tin kiriaki na tis doso na faei osi froutokrema thelei kai katholou gala.xtes pados i mikri efage mia xara.ksinise ta moutrakia tis stin arxi alla den diamartirithike.elpizo kai simera na paei kala

Μπράβο! Όταν λες φρουτόκρεμα, εννοείς φρουτάκια φρέσκα ή ρυζάλευρο?


Argyro 27 έγραψε:Κοριτσια εφαγε αρκετα παραπανω απο εχθες!!!γιουπι!!! Very Happy
χωρις να την πιεσω προσπαθουσε ανοιγε το στοματακι της και εφαγε σχεδον 40 γρ νερο με κρεμα σκετο ρυζαλευρο!!!θα τρελάθωωωω!!!μετα βεβαια δεν ηθελε αλλο και σε κανα 10λεπτο αρχισε να κλαψουριζει για γαλατακι!!!τελος καλο ολα καλα!!!ελπιζω καθε μερα να αυξανει και περισσοτερο την ποσοτητα και τελος να φτασουμε στα 160 γρ που μας ειπε ο ντοκτορ!!!μακαριιιιι..τι να πω?τουλαχιστον δεν συγχιστηκα σημερα και η μπεμπουλα ηρεμη εφαγε αρκετουτσικα συγκριτικα με χθες... Wink
Το σκέτο ρυζάλευρο το φτιάχνεις με νερό? Με γάλα κανονικά δεν πρέπει?
Πάντως το ρυζάλευρο δεν έχει γλουτένη απότι ξέρω από τη φύση του, ακόμα κι αν είναι βανίλια. Ζάχαρη έχει που πρέπει να αποφεύγουμε και φυσικά γάλα που δεν κάνει για τα αλλεργικά μωράκια.

37Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Πεμ Ιαν 06, 2011 2:10 pm

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
sketi froutokrema axladi milo mpanana portokali mantarini.kai simera efage poli kala to manaraki mou

38Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Παρ Ιαν 07, 2011 3:24 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cassiani έγραψε:sketi froutokrema axladi milo mpanana portokali mantarini.kai simera efage poli kala to manaraki mou
Μπράβο σας! Κάνατε πολύ καλή αρχή!

39Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Παρ Ιαν 07, 2011 5:26 am

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσακια μου το ρυζαλευρο με γαλατακι απο αυτο που πινει καθημερινα το διαλυω.Η μπεμπουλα μου εχει αρχισει και τρωει περισσοτερο!!!ευτυχως για μενα!αλλα δεν την πιεζω και οταν σταματαει να τρωει τοτε της δινω μετα γαλατακι.ο ιατρος μου ειπε να δινω τσαι και να την αφηνω να πειναει για να τρωει ολη την κρεμα δηλαδη 160γρ αλλα δεν αντεχω να την βλεπω να πειναει κι ετσι απλα κανω υπομονη μεχρι να μαθει.πλεον ανοιγει το στοματακι της για να φαει την κρεμουλα απλα τρωει το πολυ 60 γρ.Βεβαια δεν εχουμε κλεισει καν 1 βδομαδα που ξεκινησαμε κρεμουλες οποτε κανω υπομονη και αν δω οτι δεν αυξανει την ποσοτητα θα αναγκαστω να κανω αυτο που μου προτεινε ο ιατρος...δηλαδη τσαι και πεινα μεχρι να αναγκαστει να φαει..και φυσικα αυτο μονο για το απογευμα.ολη την ημερα γενικα θα πινει κανονικα το γαλατακι της οπως παντα.ειναι και φαγανο το κουκλι μου,τρωει 240γρ με 270γρ ανα 3ωρο...χιχιχιχχιιχιχ Laughing

40Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Παρ Ιαν 07, 2011 6:39 am

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
φωτεινουλα έγραψε:οχι μαλλον εχουμε τον ιδιο γιατρο γιατι κ εγω ωραιοκαστρο μμενω!!!!!!!!!!



Καλε που Ωραιοκαστρο???? Κι εγω εκει μενω!!! Εδω θελω να πω!!!!!
Στειλε π.μ. αν μπορεις!

41Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Παρ Ιαν 07, 2011 9:05 am

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
το εκζεμα ή φευγει μετα το χρονο ή μετα τα δυο ή και μετα τα 6 σε περιπτωσεις αλλεργιας.Και επειδη συνηθως το εκζεμα σχετιζεται με την τροφικη αλλεργια γι'αυτο σου ειπε να της δινεις ρυζαλευρο με νερο.Παντως εγω ποτε δεν εδωσα ουτε ρυζαλευρο ουτε ετοιμες κρεμες γενικα.Μονο φρουτοκρεμα με φρεσκα φρουτακια.Γενικα παντως μην την πιεζεις γιατι θα δει στραβα το θεμα φαγητο και ειναι κριμα.Τα μωρακια ξερουν ποσο θελουν να φανε και η μεταβαση απο το γαλα στις τροφες δεν ειναι ευκολη.Καλη συνεχεια!

42Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Δευ Ιαν 10, 2011 7:47 am

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σε ευχαριστω πολυ Μαριποσα μου!ηδη τα πηγαινουμε καπως καλυτερα αποτι στην αρχη.τρωει περιπου 90γρ χωρις κλαμα...ουφ μακαρι να τα παμε ακομη καλυτερα.παντως το σκετο ρυζαλευρο ειναι σκετη αηδια...

43Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Δευ Ιαν 10, 2011 8:09 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ο ιατρος λογω αυτου του μικροπροβληματος μου ειπε πως δεν πρεπει να ξεκινησουμε με βανιλια ρυζαλευρο αλλα σκετο ρυζαλευρο το οποιο θα αραιωνω με γαλα απο το δικο της.λοιπον ξεκινησαμε εχθες και με τα χιλια ζορια και μετα απο πολυ κλαμα και πιεσεις σατ μαγουλακια για να ανοιγει το στοματακι της αναγκαστηκε το καημεουλη μου κι εφαγε 60 γρ.μετα της εδωσα γαλατακι.σημερα ειχαμε παλι τα ιδια....πηρα λοιπον το ιατρο γιατι δεν θελω να βασανιζω το νινι μου για να φαει κρεμουλα.και μου ειπε:να της δινω κρεμα το απογευμα οπως τα ειπαμε και αν τρωει μονο 2 κουταλιτσες να μην την πιεζω αλλα να μην της δινω γαλα απο πισω.αλλα να της δινω τσαι...οποτε σε μιση ωρα να ξαναπεινασει και εγω να της ξανακανω κρεμα,να τρωει αλλες 2-3 κουταλιες η οσες θελει τελος παντων και αυτο να συνεχιζεται μεχρι να ερθει η ωρα για το επομενο γευμα της που ειναι το βραδινο γαλατακι της.ρε παιδια δεν σας φαινεται λιγο κουλο??? Shocked εσεις τι κανατε αν δεν ετρωγαν?βοηθειαααααααα!



Σε καταλαβαινω κοπελα μου δεν ξερεις και εσυ τι να κανεις και ειναι λογικο. Καμια μας δεν ξερει στην αρχη. Απορω ομως με τον γιατρο σου και την συμβουλη που σου εδωσε για το ταισμα.
Ολα τα μωρακια στην αρχη εχουν το ιδιο εμποδιο που δεν ειναι η γευση αλλα το ΚΟΥΤΑΛΙ. Ενω τρεφονταν με το μπουκαλι η με το στηθος ρουφωντας τωρα κατι διαφορετικο μπαινοβγαινει στο στομα τους και δεν καταλαβαινουν αμεσως πως πρεπει να ανταποκριθουν αλλα σιγα σιγα μαθαινουν την διαδικασια. Νομιζω λοιπον πως το προβλημα ειναι εκει μια και η κρεμουλα που περιγραφεις πανω κατω εχει παρομοια γευση με το γαλα που πινει.
Εμενα η δικη μας παιδιατρος μου ειπε την πρωτη μερα να του φτιαξω 30 γρ. κρεμα και 120 γαλα. Εδωσα πρωτα την κρεμα που την εφαγε σε 45 λεπτα και επειτα το γαλα. Την επομενη δεν αυξησα την ποσοτητα αλλα την εφαγε πιο γρηγορα. Την τριτη μερα εφτιαξα 60γρ και 90 γρ γαλα. Ετσι λιγο λιγο συνηθισε και οταν εφτασε να τρωει 150 γρ κρεμα δεν εδινα συμπληρωμα. Ολο αυτο εγινε σε ενα γευμα το απογευματινο και δεν μου ζητηθηκε ευτυχως να βασανισω το παιδι πιεζοντας το να μαθει να τρωει με το κουταλι ανα μισαωρο. Σε εμενα αυτο το συστημα λειτουργησε πολυ καλα και το παιδι προσαρμοστηκε ομαλα.
Δεν εχει σημασια και καμια αξια να αρχισει το παιδι να τρωει αμεσως με το κουταλι. Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 417472

44Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Δευ Ιαν 10, 2011 8:34 am

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μαρακι μου κι εγω δεν τον ακουσα τον ντοκτορ...δινω καθε μερα και περισσοτερο και μετα γαλατακι.ευτυχως προσπαθει η καημενουλα και τρωει καθε μερα και παραπανω!ελπιζω να φτασουμε στα 160 γρ που μας ειπε.μεχρι τωρα με τα χιλια ζορια ειμαστε στα 100περιπου.τι να πω?παντως κι εγω πιστευω πως το θεμα δεν ειναι τοσο η γευση αλλα το κουταλι.

45Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Δευ Ιαν 10, 2011 10:01 am

Argyro 27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσακια μου σημερα λιγοστεψε παλι την ποσοτητα...εφαγε περιπου 60-80γρ με την θεληση της..και πολυ λεω ....αφηστε ταααα....τα πηρα κρανιοοοο Mad και πηρα τον ιατρο και μου ειπε να ξεκινησω σε 5 μερες σκετο μηλο με ρυζαλευρο για να πειζει...ελπιζω αυτο να το φαει,,,,,τι να πω?ταχω παιξει εντελως....

46Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Δευ Ιαν 10, 2011 1:28 pm

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κ εγω αρχιζω να εχω το ιδιο προβλημα αλλα οχι με τιν κρεμα αλλα με το κανονικο το φαγακι !!!!! δεν ξερω κοριτσια μαλλον το παιδι μου δεν του αρεσουν τα λαχανικα !!!!!Ενταξει δνε μπορω να πω οτι δεν τρωει καθολου αλλα με πολυ μπιριμπιρι!!!!!Το φαγητο μας ειναι πατατα,καροτο,μπουτι κοτοπουλο,κολοκυθι κ 2 φυλλα απο σπανακι!στο τελος βαζω κ λιγο ωμο ελαιολαδο τι αλλο να κανω μηπως να φερνω κανεναν ζογκλερ καφε μερα μπας κ φαει?????????

47Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Δευ Ιαν 10, 2011 3:05 pm

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμενα δε μου φαινεται κουλο αυτο που σου ειπε ο γιατρος..βασικα κοιτα να δεις,οταν ξεκινας τις στερεες τροφες στο μωρο πρεπει να ειναι κι η καταλληλη στιγμη..δηλαδη να ειναι ηρεμο το μωρο κι εσυ,να μην εισαι πανω σε αλλαγες κτλ και προς Θεου ΟΧΙ πιεση..την πρωτη φορα απλα δοκιμαζει,κι αν φοβασαι με το κουταλι μπορεις να δωσεις να φαει απο το (πολυ καλα πλυμμενο) δαχτυλο σου,για να μην το ξενισει..κανενα μωρο δεν αρχισε να τρωει 150 ml κρεμμα απο την πρωτη φορα!!οποτε μην αγχωνεσαι,σιγα σιγα με το πασο του και με το ρυθμο του θα φαει..την πρωτη μερα βαζεις στοχο 2 κουταλιτσες..συνεχιζεις..την τριτη μερα 5-6..το θεμα ειναι να μην το παρει αρνητικα..
λαχανικα κι εμενα δεν ηθελε ουτε να τα φτυσει,οπως και η πλειοψηφια των μωρων..οταν ομως μπηκε και το τσιτσι αλλαξε γνωμη!κανονικα επρεπε να τρωει την εβδομαδα 2 μερες κοτοσουπα,2 κρεατοσουπα και 3 χορτοσουπα..επειδη ομως στην χορτοσουπα ηταν ανενδοτη η παιδιατρος μου εδωσε το οκ να την παραλειψω,εφοσον εβαζα λαχανικα στα κρεατικα..
γενικα σε καθε νεα γευση χρειαζονται ενα διαστημα προσαρμογης..εμεις πχ τωρα προσπαθουμε να συνηθισουμε το αυγο..θα παρει λιγο χρονο,αλλα θα τα καταφερουμε οπως και με ολα τα αλλα-πλην της χορτοσουπας βεβαιως βεβαιως Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

48Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Δευ Ιαν 10, 2011 11:03 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έτσι κάνουν στην αρχή κορίτσια κι εγώ αγχωνόμουν αλλά μετά μου έφυγε. Τρώνε λίγο και αυξάνουν σιγά σιγά την ποσότητα, κάνουν και πισωγυρίσματα, μπορεί μια μέρα να μη θελήσουν και καθόλου στερεα. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Τα λαχανικά έκανε ένα μήνα να τα φάει η κόρη μου. Τώρα είναι το καλύτερο γεύμα της, τρώει την πιο πολλή ποσότητα. Χρειάζεται υπομονή και όπως λέει η μαμά της Μαρίζας, όχι πίεση!

49Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 11, 2011 12:09 am

titoula

titoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμένα την πρώτη μέρα έφαγε τη φρουτόκρεμα και μετά για καμιά εβδομάδα δεν την ήθελε με τίποτα, μετά άρχισε πάλι να την τρώει, οπότε ξεκινήσαμε και ρυζάλευρο. Προς το παρόν της βάζω 2 κουταλιές σε 60ml νερό. Μου είπε ο γιατρός να της δίνω τόσο τις 3 πρώτες μέρες και μετά να αυξάνω 30ml σταδιακά μέχρι τα 180.
Της έχω πάρει βιολογικό ρυζάλευρο ολικής άλεσης και βάζω μέσα λίγη μπανάνα για γεύση και φαίνεται να της αρέσει.
flower

50Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... - Σελίδα 2 Empty Απ: Ξεκινησαμε κρεμα αλλα..... Τρι Ιαν 11, 2011 12:49 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
φωτεινουλα έγραψε:κ εγω αρχιζω να εχω το ιδιο προβλημα αλλα οχι με τιν κρεμα αλλα με το κανονικο το φαγακι !!!!! δεν ξερω κοριτσια μαλλον το παιδι μου δεν του αρεσουν τα λαχανικα !!!!!Ενταξει δνε μπορω να πω οτι δεν τρωει καθολου αλλα με πολυ μπιριμπιρι!!!!!Το φαγητο μας ειναι πατατα,καροτο,μπουτι κοτοπουλο,κολοκυθι κ 2 φυλλα απο σπανακι!στο τελος βαζω κ λιγο ωμο ελαιολαδο τι αλλο να κανω μηπως να φερνω κανεναν ζογκλερ καφε μερα μπας κ φαει?????????

Φωτεινουλα, εχεις δοκιμασει να της τα δωσεις ξεχωριστα; Ισως καποιο λαχανικο να μην της αρεσει. Εμενα πχ. δεν ετρωγε το κολοκυθι με τιποτα!
Εμενα πιο μεγαλο προβλημα ειχε με τα φρουτα επειδη δεν του αρεσουν τα γλυκα. Πιο μεγαλο προβλημα ειχε με το μηλο. Τελικα με εσωσε το αβοκαντο που ειναι πολυ ανοστο και γι αυτο το λογο σπαει τη γλυκα απο τα αλλα. Βεβαια οταν δεν βρισκω πια αβοκαντο δεν ξερω τι θα κανω...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις