Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
31 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 31 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Κορίτσια θα κάνω μία πολύ βαθυστόχαστη διαπίστωση τώρα...

... ... ...

Αυτά...
Τα έχω πάρει ολίγον τι...


Πόσο δίκιο έχεις! Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που χαίρονται. Όταν ήμασταν παιδιά δεν μας χαρήκαν όπως χαίρονται τώρα τα εγγόνια τους και ο λόγος είναι οι ευθύνες. Εγώ λοιπόν αρνούμαι να κάνω το ίδιο λάθος! Είναι λάθος να προσπαθείς να δεις στο εγγόνι σου στοιχεία από το παιδί σου για να θυμηθείς πως ήταν όταν ήταν μικρό. Δεν θέλω να εύχομαι κάποια στιγμή να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω για να χαρώ το παιδί μου όπως δεν το χάρηκα λόγω άγχους... Ήμουν πολύ έτοιμη να γίνω μάνα όταν ήρθε το παιδί στη ζωή μας και ίσως και αυτός να είναι ο λόγος που δεν με κουράζει ψυχολογικά (γιατί σωματικά...). Το παν είναι να ξέρεις τι θες από τη ζωή σου αλλά και πότε θες να συμβεί.
Οι γονείς μας μάλλον ίσως να μην ήταν αρκετά ώριμοι όταν έγιναν γονείς. Δεν έχω κανένα παράπονο από τους γονείς μου φυσικά γιατί με μεγάλωσαν με πολύ πολύ αγάπη αλλά τώρα που έγιναν παππούδες βλέπω έναν εαυτό τους που δεν είχα δει πριν. Η μαμά μου ήταν πάντα αυστηρή σε λογικά πλαίσια μεν αλλά αυστηρή. Τώρα αφήνει το παιδί μου να τις κάνει ζημιές στο σπίτι και το παροτρύνει κιόλας! Εγώ δεν θα κάνω όπως είπα παραπάνω το ίδιο λάθος και μέχρι στιγμής είμαι πιο χαλαρή και πολλές φορές πιο λογική σαν μάνα από ότι ήταν η μαμά μου (πχ δεν θα παρασυρθώ από τον εκνευρισμό μου ώστε να φτάσω στο σημείο να δείρω το 11 μηνών μωρό μου αν δεν κοιμάται όπως είχε κάνει μια φορά με τον αδερφό μου!Sad ). Είναι υγιές να την έχω ως πρότυπο που προσπαθώ να ξεπεράσω και να την βλέπω ανταγωνιστικά. Όπως και να έχει το τι μάνα είμαι το οφείλω σε εκείνη γιατί από την δική της "απόδοση" επιλέγω τι να κάνω αλλά και να μην κάνω σαν μάνα.
Όσο για την βοήθεια στο σπίτι; Ήταν και σε εμένα ανύπαρκτη όταν την είχα ανάγκη. Ερχόταν, καθόταν με τις ώρες και έπαιζε με το μωρό. Είναι φυσικό όμως όταν έχεις έναν τόσο δα μικρούλη μεγάλο πειρασμό, να μην μπορείς να ασχοληθείς με τίποτα άλλο! Εγώ στη αρχή αρχή, δεν ήθελα επισκέψεις γιατί το μωρό δεν ήταν για παιχνίδι αλλά έτρωγε έκανε κακά και κοιμόταν, οπότε οποιαδήποτε αλλαγή του προγράμματος με εκνεύριζε αφάνταστα. Δεν επέτρεψα σε κανέναν να το αλλάξει ή να το ταίσει ενστικτοδώς. Ήθελα να μάθω μόνη μου χωρίς υποδείξεις από εμπειρογνώμονες και ποτέ μα ποτέ δεν δέχθηκα να μου επιβάλλει κάποιος τη γνώμη του σε θέματα που αφορούν το δικό μου παιδί γιατί το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και μόνο η μαμά του μπορεί να το καταλάβει, ειδικά τώρα που το ξέρω καλύτερα και από την παλάμη του χεριού μου. Και όταν χρειάστηκε να έβγαλα και τα νύχια μου... με τρόπο πάντα, χωρίς να προσβάλλω κανέναν αλλά μόνο για να επιβληθώ.
Ο πεθερός μου που υπερλατρεύει το μωρό φυσικά, δεν ήθελε να καταλάβει στην αρχή ότι το μωρό κοιμάται αρκετές ώρες την ημέρα και έκανε επισκέψεις χωρίς να ειδοποιεί. Πατούσε και το θυροτηλέφωνο τάχα μου ότι το ξέχασε να μας κάνει κλήση για να του ανοίξουμε. Ο άντρας μου θύμωνε αλλά τον συγκρατούσα γιατί δεν ήθελα να τσακωθεί με τον μπαμπά του κα να τον πικράνει (οι γονείς πληγώνονται εύκολα) Τώρα το θυροτηλέφωνο είναι αποσυνδεδεμένο και όποτε θέλει να έρθει παίρνει πρώτα τηλ. να ρωτήσει αν κοιμάται το μωρό. Έτσι όλα έχουν πάρει το δρόμο τους και το κυριότερο; Εγώ και ο άντρας μου έχουμε την "πλήρη επιμέλεια" του παιδιού μας κάτι που πολλοί νέοι γονείς στην αρχή αναγκάζονται να παλέψουν για να αποκτήσουν.
Υ.Γ. Σόρυ για το μεγάλο κείμενο! Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 417472



Έχει επεξεργασθεί από τον/την MariaM στις Τετ Ιαν 12, 2011 12:12 am, 1 φορά

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τι να λεμε ρε κοριτσια?!κανεις δε νοιαζεται για τη γυναικα που γενναει παρα μονο ο αντρας της κι αυτος ισως να νοιαζεται γιατι περιμενει να πσουν τα ραμματα να δωσει το οκ ο γιατρος για σεξ...ξεχναν οτι κι αυτες γυναικες ειναι γεννησαν και τις ειχαν χεσμενες...κι αν τους αρεσε οκ παω πασο!αλλα δε νομιζω...
και για να δειτε τι επιλεκτικη μνημη εχουν θα σας πω δικο μου παραδειγμα!οταν ημουν εγκυος 7 μηνων ενω ημασταν στον εβρο και ποτε δεν ειχε ερθει κανεις να μας δει-εμεις οργωσαμε τους δρομους περα δωθε 2 χρονια τεσπα-μου ηρθαν τα πεθερικα καλα κουναμενα και καλα για τη γιορτη του βαγγελη.ο αντρας μου μολις εμαθε οτι οτι ερχονται κανονισε και πηρε 2 υπηρεσιες,μονο να μη τους βλεπει...καλος κι αυτος,συμπαρασταση μηδεν!ολη μερα γυρναγαν-βουλγαρια,τουρκια,ορεστιαδα,σουφλι-το παιζαν τουριστακια και ουτε ενα τηλεφωνο δεν παιρναν να πουνε "νυφη μη μας περιμενεις για φαι θ'αργησουμε"ο μαλ@κας σπιτι περιμενε ολημερις ποτε θα ερθει κανεις.οι δουλειες πολλες ερχοταν και η γιορτη.και εκτος του οτι ο αντρουλης μου ειναι πολυ καλος ακομη και καποιος που ισως να μην τον συμπαθουσε θα ερχοταν ηταν διοικητης λοχου.εν πασει περιπτωσει να μην τα πολυλογω την παραμονη της γιορτης οι αντρες ηταν στο σαλονι βλεπαν μπαλα εθνικη ελλαδος-τουρκιας.και η πεθερα εκει μαζι τους μη χασει καμια φαση.μεχρι τη μια τελειωνα τα φαγητα γιατι αλλο ειναι να ξερεις πχ οτι εχεις 5 δουλειες και να τις βαλεις σε σειρα και αλλο να στρωνεις 10 φορες τη μερα τραπεζι γιατι ο καθενας τους οτι ωρα θυμοταν ερχοταν...το επομενο πρωι πηγαμε εκκλησια και παρελαση το μεσημερι φαγαμε εξω,δεν αντεχα να μαγειρεψω και το βραδυ ηρθαν τουλαχιστον 60 ατομα οι τελευταιοι φυγαν 2.30 τα χαραματα και στις 6 το πρωι νιωθω ενα σκουντηγμα!μαντεψε!!!η πεθερα μου να σηκωθω να κανω καφε τον αντρα της για να φυγουν.ουτε 1 πιατακι δεν επλυνε!!!!!!!!!αυτη που περνιεται για καθαρη και που κοπτεται οτι η πεθερα της δε της φερθηκε καλα κι "εσυ ευα η κορη που δεν ειχα ποτε εισαι για μενα"..............Π@Π@ΡΙΕΣ!!!!!!!!!κι οταν γεννησα τον μεγαλο ουτε να βοηθησει ουτε τιποτα!πηρα το παιδι στον εβρο χωρις καμια βοηθεια...και τα μουτρα μεχρι το πατωμα γιατι δεν ηταν κοριτσι να μπει το ονομα της............ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΜΑΝΤΑΜ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΓΕΡΟ ΑΓΟΡΑΚΙ!!!!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:τι να λεμε ρε κοριτσια?!κανεις δε νοιαζεται για τη γυναικα που γενναει παρα μονο ο αντρας της κι αυτος ισως να νοιαζεται γιατι περιμενει να πσουν τα ραμματα να δωσει το οκ ο γιατρος για σεξ...ξεχναν οτι κι αυτες γυναικες ειναι γεννησαν και τις ειχαν χεσμενες...κι αν τους αρεσε οκ παω πασο!αλλα δε νομιζω...
και για να δειτε τι επιλεκτικη μνημη εχουν θα σας πω δικο μου παραδειγμα!οταν ημουν εγκυος 7 μηνων ενω ημασταν στον εβρο και ποτε δεν ειχε ερθει κανεις να μας δει-εμεις οργωσαμε τους δρομους περα δωθε 2 χρονια τεσπα-μου ηρθαν τα πεθερικα καλα κουναμενα και καλα για τη γιορτη του βαγγελη.ο αντρας μου μολις εμαθε οτι οτι ερχονται κανονισε και πηρε 2 υπηρεσιες,μονο να μη τους βλεπει...καλος κι αυτος,συμπαρασταση μηδεν!ολη μερα γυρναγαν-βουλγαρια,τουρκια,ορεστιαδα,σουφλι-το παιζαν τουριστακια και ουτε ενα τηλεφωνο δεν παιρναν να πουνε "νυφη μη μας περιμενεις για φαι θ'αργησουμε"ο μαλ@κας σπιτι περιμενε ολημερις ποτε θα ερθει κανεις.οι δουλειες πολλες ερχοταν και η γιορτη.και εκτος του οτι ο αντρουλης μου ειναι πολυ καλος ακομη και καποιος που ισως να μην τον συμπαθουσε θα ερχοταν ηταν διοικητης λοχου.εν πασει περιπτωσει να μην τα πολυλογω την παραμονη της γιορτης οι αντρες ηταν στο σαλονι βλεπαν μπαλα εθνικη ελλαδος-τουρκιας.και η πεθερα εκει μαζι τους μη χασει καμια φαση.μεχρι τη μια τελειωνα τα φαγητα γιατι αλλο ειναι να ξερεις πχ οτι εχεις 5 δουλειες και να τις βαλεις σε σειρα και αλλο να στρωνεις 10 φορες τη μερα τραπεζι γιατι ο καθενας τους οτι ωρα θυμοταν ερχοταν...το επομενο πρωι πηγαμε εκκλησια και παρελαση το μεσημερι φαγαμε εξω,δεν αντεχα να μαγειρεψω και το βραδυ ηρθαν τουλαχιστον 60 ατομα οι τελευταιοι φυγαν 2.30 τα χαραματα και στις 6 το πρωι νιωθω ενα σκουντηγμα!μαντεψε!!!η πεθερα μου να σηκωθω να κανω καφε τον αντρα της για να φυγουν.ουτε 1 πιατακι δεν επλυνε!!!!!!!!!αυτη που περνιεται για καθαρη και που κοπτεται οτι η πεθερα της δε της φερθηκε καλα κι "εσυ ευα η κορη που δεν ειχα ποτε εισαι για μενα"..............Π@Π@ΡΙΕΣ!!!!!!!!!κι οταν γεννησα τον μεγαλο ουτε να βοηθησει ουτε τιποτα!πηρα το παιδι στον εβρο χωρις καμια βοηθεια...και τα μουτρα μεχρι το πατωμα γιατι δεν ηταν κοριτσι να μπει το ονομα της............ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΜΑΝΤΑΜ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΓΕΡΟ ΑΓΟΡΑΚΙ!!!!



στο έχω ξαναπεί. η δικιά σου παίζει σε δικό της γήπεδο, μόνης της. δεν έχει αντίπαλο.
χαχαχα γελάω γιατί τα περιγράφεις πολύ ωραία

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mary85 έγραψε:kiego moni mou to megalono.den exo konta kanena.na sou po poli kourasi otan o bebis griniazi olo to 24h kai theli na ine sinexia aggalia kai exis sixronos magirema kai doulies kai ise kai nea mama kai ine kai to proto sou...!!alla apo tin alli kalitera,giati exo vri tous rithmous mou me to bebi kai den exo ton kathena na mou dini simvoules kai na mou lei eksipnades.ine to pedi mou kai ime ikani na to megaloso moni mou!!eksalou me ena xamogelo tou fevgi oli i kourasi!!afta!1

Και εγώ τα ίδια ακριβώς Μαρία μου...
Όσο κουραστικό και να είναι, είναι καλύτερα γιατί δεν έχω κανέναν στο κεφάλι μου να μου λέει τι να κάνω και αυτό είναι και το σημαντικότερο!!! Θα δεις ότι κάθε μήνα θα είναι όλο και καλύτερα γιατί όσο μεγαλώνει το μωρό είναι πιο εύκολο! Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 417472

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:τι να λεμε ρε κοριτσια?!κανεις δε νοιαζεται για τη γυναικα που γενναει παρα μονο ο αντρας της κι αυτος ισως να νοιαζεται γιατι περιμενει να πσουν τα ραμματα να δωσει το οκ ο γιατρος για σεξ...

Αυτό το πιστεύω κι εγώ, και γενικά όλες οι πεθερές, καλές ή κακές, κοιτάνε το βόλεμα του γιού τους και η νύφη δε μας πολυνοιάζει, το αγόρι μας να'ναι καλά...
Όταν γέννησα τον Αλέξανδρο είχα ωδίνες ανά 5λεπτο από τις 8 το βράδυ μέχρι τις 2 το επόμενο μεσημέρι, ύπνος μηδέν, πεινούσα σαν πού...ς, και φυσικά γεννούσα κιόλας! Ο άντρας μου ήταν μαζί μου όλη τη νύχτα στην κλινική αλλά αυτός κοιμήθηκε τουλάχιστον, χωρίς να θέλω να μειώσω τη συνεισφορά του. Και όταν με το καλό γέννησα (στις 6μιση το απόγευμα παρακαλώ), η πεθερά μου ήθελε να πάει ο γιόκας της σπίτι να κοιμηθεί γιατί ταλαιπωρήθηκε!!!!!!! Τι να λέμε! Και εμένα η πεθερά μου δεν είναι περιπτωσάρα σαν του Ευακίου, είναι λογική σε γενικές γραμμές και τα πάμε καλά. Shocked Shocked Shocked

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
Ευάκι έγραψε:τι να λεμε ρε κοριτσια?!κανεις δε νοιαζεται για τη γυναικα που γενναει παρα μονο ο αντρας της κι αυτος ισως να νοιαζεται γιατι περιμενει να πσουν τα ραμματα να δωσει το οκ ο γιατρος για σεξ...ξεχναν οτι κι αυτες γυναικες ειναι γεννησαν και τις ειχαν χεσμενες...κι αν τους αρεσε οκ παω πασο!αλλα δε νομιζω...
και για να δειτε τι επιλεκτικη μνημη εχουν θα σας πω δικο μου παραδειγμα!οταν ημουν εγκυος 7 μηνων ενω ημασταν στον εβρο και ποτε δεν ειχε ερθει κανεις να μας δει-εμεις οργωσαμε τους δρομους περα δωθε 2 χρονια τεσπα-μου ηρθαν τα πεθερικα καλα κουναμενα και καλα για τη γιορτη του βαγγελη.ο αντρας μου μολις εμαθε οτι οτι ερχονται κανονισε και πηρε 2 υπηρεσιες,μονο να μη τους βλεπει...καλος κι αυτος,συμπαρασταση μηδεν!ολη μερα γυρναγαν-βουλγαρια,τουρκια,ορεστιαδα,σουφλι-το παιζαν τουριστακια και ουτε ενα τηλεφωνο δεν παιρναν να πουνε "νυφη μη μας περιμενεις για φαι θ'αργησουμε"ο μαλ@κας σπιτι περιμενε ολημερις ποτε θα ερθει κανεις.οι δουλειες πολλες ερχοταν και η γιορτη.και εκτος του οτι ο αντρουλης μου ειναι πολυ καλος ακομη και καποιος που ισως να μην τον συμπαθουσε θα ερχοταν ηταν διοικητης λοχου.εν πασει περιπτωσει να μην τα πολυλογω την παραμονη της γιορτης οι αντρες ηταν στο σαλονι βλεπαν μπαλα εθνικη ελλαδος-τουρκιας.και η πεθερα εκει μαζι τους μη χασει καμια φαση.μεχρι τη μια τελειωνα τα φαγητα γιατι αλλο ειναι να ξερεις πχ οτι εχεις 5 δουλειες και να τις βαλεις σε σειρα και αλλο να στρωνεις 10 φορες τη μερα τραπεζι γιατι ο καθενας τους οτι ωρα θυμοταν ερχοταν...το επομενο πρωι πηγαμε εκκλησια και παρελαση το μεσημερι φαγαμε εξω,δεν αντεχα να μαγειρεψω και το βραδυ ηρθαν τουλαχιστον 60 ατομα οι τελευταιοι φυγαν 2.30 τα χαραματα και στις 6 το πρωι νιωθω ενα σκουντηγμα!μαντεψε!!!η πεθερα μου να σηκωθω να κανω καφε τον αντρα της για να φυγουν.ουτε 1 πιατακι δεν επλυνε!!!!!!!!!αυτη που περνιεται για καθαρη και που κοπτεται οτι η πεθερα της δε της φερθηκε καλα κι "εσυ ευα η κορη που δεν ειχα ποτε εισαι για μενα"..............Π@Π@ΡΙΕΣ!!!!!!!!!κι οταν γεννησα τον μεγαλο ουτε να βοηθησει ουτε τιποτα!πηρα το παιδι στον εβρο χωρις καμια βοηθεια...και τα μουτρα μεχρι το πατωμα γιατι δεν ηταν κοριτσι να μπει το ονομα της............ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΜΑΝΤΑΜ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΓΕΡΟ ΑΓΟΡΑΚΙ!!!!



στο έχω ξαναπεί. η δικιά σου παίζει σε δικό της γήπεδο, μόνης της. δεν έχει αντίπαλο.
χαχαχα γελάω γιατί τα περιγράφεις πολύ ωραία

ε μα δλδ εχω φτασει στο αμην!τουλαχιστον οι δικες σας ρε κοριτσια χαρηκαν που εχετε μωρα κι ας σας τρελαινουν με τις υποδειξεις τους!η δικη μου εμ δε χαρηκε(στον πρωτο γιατι ηταν αγορι Shocked και στην δευτερη γιατι νομιζε θα βαλω το ονομα της μανας μου Shocked )εμ με σπαει τα νευρα...........!!!!!!!!!!!!!!!!

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω προσωπικα μιλαω για την ψυχολογικη στηριξη απο την μητερα μου,αλλα οσο αφορα τις δουλειες κτλ δν εχω κανενα παραπονο,γτ απο την μερα που γεννησα και μετα με βοηθησε υπερβολικα πολυ.σαυτο δν εχω παραπονο.δοξα το θεο.
ενταξει πεθερα μες τα ποδια μου δν ειχα,κ την εχασα και γρηγορα αλλα την εζησα 2 χρονια μονο κ εξ αποστασεως,αλλα τον καιρο που πηγαιναμε εκει διακοπες,αλλες φορες με στηριζε αλλες οχι,αλλα κ εκεινες που δν με στηριζε εγω εβγαζα γλωσσα,αλλα ηταν για χαζα πραγματα,πχ,εκανα κοτοσουπα,κ ρωτησε τον αντρα μου κ καλα οτι δν ακουγα εγω,την εβγαλε την βρωμα απο το κοτοπουλο η οχι?κ παω εκει με την κουταλα και της λεω κυραλενητην εβγαλα λες να μην ξερω???μου τα εχει μαθει ολα η μανουλα μου μην στεναχωριεσαι της λεω.κ τελικα εφαγε με πιφυλαξη αφου της βεβαιωσε η κορη της οτι ειναι ωραια.κ μια αλλη φορα που εκοβα πατατες για κοτπουλο στο φουρνο κ μ λεει εσεις εκει κατω ετσι τις κοβετε τις πατατες?γτ της λεω αν της κοψω ετσι δν μπορεις να τις φας???και λεει οχι αλλα δν κοβονται ετσι,της λεω το θεμα δν ειναι πως θα κοπουν αλλα πως θα μαγειρευτουνε,κ μετα ετρωγες της λεω ειδες μια χαρα τις τρως κ ετσι,αλλα νταξ προσπαθουσα να μην την συμμεριζομαι την καημενη γτ ηταν αρρωστη ειχε περασει 1002 αρρωστιες κ ευτυχως που οι διαφορες μας ηταν αυτες δλδ αν το κανω ετσι η αλλιως,αλλα κ μετα που με συνηθισε την ρωτησα ενα φαγητο κ ηρθε μαζι μ στην κουζινα κ μ ελεγε βημα βημα να κανω ενα φαγητο,ευτυχως για το ονομα συζητουσαμε και μας ειπε εγω δν θελω να της βγαλετε το ονομα μου,ηθελα να της πω δν το εχουμε σκοπο.τι να πεις,ειναι μερικες λες και ζηλευουνε πρωτον που ο γιοκας τους εχει αλλη γυναικα στην ζωη και δευτερον ειναι σαν εμεις να εχουμε ερθει απο το διαστημα και να ημαστε υπερανθρωπες και να μπορουμε να τα κανουμε ολα,μαγειρεμα για εναν στολο,καθαρισμα,κ τα παντα.

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τελικα δεν εχω ακομη αποφασισει αν ειναι καλυτερα να εχεις βοηθεια ή αν ειναι καλυτερα να εισαι μονη σου.εμενα η πεθερα μου ηρθε καποιες μερες ναμε βοηθησει γιατι η μπεμπα ειχε εντονους κολικους και την ευχαριστω για αυτο.απο την αλλη η μανα μου δουλευει κιολας αλλα γενικοτερα δε μπορω να πω οτι με βοηθησε με το μωρο.οποτε ερχεται κανει συνεχως δουλειες στο σπιτι μου μου τη λεει κιολας αν κατι ειναι βρωμικο και μου γυρναει το ματι.περιττο να σας πω οτι 4 μηνες τωρα που εχει γεννηθει η μπεμπα ζητημα να εχω παει μια βολτα το πολυ 2 φορες.και σκεφτομαι και λεω καμιααπο τις 2 δεν εχει σκεφτει οτι εχω και εγω την αναγκη να παω μια βολτα να ξελαμπικαρει το μυαλο μου;

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:τελικα δεν εχω ακομη αποφασισει αν ειναι καλυτερα να εχεις βοηθεια ή αν ειναι καλυτερα να εισαι μονη σου.εμενα η πεθερα μου ηρθε καποιες μερες ναμε βοηθησει γιατι η μπεμπα ειχε εντονους κολικους και την ευχαριστω για αυτο.απο την αλλη η μανα μου δουλευει κιολας αλλα γενικοτερα δε μπορω να πω οτι με βοηθησε με το μωρο.οποτε ερχεται κανει συνεχως δουλειες στο σπιτι μου μου τη λεει κιολας αν κατι ειναι βρωμικο και μου γυρναει το ματι.περιττο να σας πω οτι 4 μηνες τωρα που εχει γεννηθει η μπεμπα ζητημα να εχω παει μια βολτα το πολυ 2 φορες.και σκεφτομαι και λεω καμιααπο τις 2 δεν εχει σκεφτει οτι εχω και εγω την αναγκη να παω μια βολτα να ξελαμπικαρει το μυαλο μου;

γτ αγαπη μου εμεις που ημαστε νεες μανουλες και ημαστε στο σπιτι με τα μωρα οοολη μερα και δν κανουμε τπτ αλλο εχουμε δικαιωμα για βολτες????οχι αγαπη μου δν εχουμε αναγκη,καταλαβες,ενω εκεινες ηταν ολες τους ακουραστες κι δν ειχαν αναγκη απο βολτες.ασε

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:
grammatiki έγραψε:τελικα δεν εχω ακομη αποφασισει αν ειναι καλυτερα να εχεις βοηθεια ή αν ειναι καλυτερα να εισαι μονη σου.εμενα η πεθερα μου ηρθε καποιες μερες ναμε βοηθησει γιατι η μπεμπα ειχε εντονους κολικους και την ευχαριστω για αυτο.απο την αλλη η μανα μου δουλευει κιολας αλλα γενικοτερα δε μπορω να πω οτι με βοηθησε με το μωρο.οποτε ερχεται κανει συνεχως δουλειες στο σπιτι μου μου τη λεει κιολας αν κατι ειναι βρωμικο και μου γυρναει το ματι.περιττο να σας πω οτι 4 μηνες τωρα που εχει γεννηθει η μπεμπα ζητημα να εχω παει μια βολτα το πολυ 2 φορες.και σκεφτομαι και λεω καμιααπο τις 2 δεν εχει σκεφτει οτι εχω και εγω την αναγκη να παω μια βολτα να ξελαμπικαρει το μυαλο μου;

γτ αγαπη μου εμεις που ημαστε νεες μανουλες και ημαστε στο σπιτι με τα μωρα οοολη μερα και δν κανουμε τπτ αλλο εχουμε δικαιωμα για βολτες????οχι αγαπη μου δν εχουμε αναγκη,καταλαβες,ενω εκεινες ηταν ολες τους ακουραστες κι δν ειχαν αναγκη απο βολτες.ασε


αυτο το ακουραστες παλι που λενε συνεχεια πως με τρελαινει.λες και ζητησα να βγαινω καθε μερα.αλλα δε γινεται και ενας ανθρωπος να ειναι συνεχεια κλεισμενος μες το σπιτι .αλλα οπως λεει και η μανα μου χορτασα βολτες τοσα χρονια τωρα πια πρεπει να ασχοληθω με το σπιτι μου και την οικογενεια μου. Shocked

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα χεις παρει τωρα αλλα σε λιγους μηνες θα λες ευχαριστω. Οι πιο πολλες ετσι αντιδρουμε στην αρχη,δεν εισαι παραλογη απλα μια τρελλη λεχωνα Razz Razz
Ειναι σημαντικο να παιζουν οι παππουδες με τα παιδια, δεν ειναι ολοι ετσι. Κ το παιδι σου παιχνιδι θα θελει απο αυτους ,τα σοβαρα θα τα κανετε εσυ κ ο μπαμπας του.
Οποτε νευριασε τωρα κ αστους να παιζουν - μονο καλο κανουν στο μωρο σου. Smile

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:...αλλα δε γινεται και ενας ανθρωπος να ειναι συνεχεια κλεισμενος μες το σπιτι .αλλα οπως λεει και η μανα μου χορτασα βολτες τοσα χρονια τωρα πια πρεπει να ασχοληθω με το σπιτι μου και την οικογενεια μου. Shocked

Αυτό το ακούω κι εγώ, και γενικά ότι η μάνα τα τραβάει πάντα, και ειλικρινά, αν το ξανακούσω θα πετάξω βαριές κουβέντες. Δηλαδη το βρίσκουν λογικό ο γιόκας να είναι έξω για καφέ, για ποτό, για για για.. κι εγω στο σπίτι κλεισμένη με δύο μωρά να κλαίνε, να θέλουν τάισμα, άλλαγμα, παιχνίδι, αγκαλιά, να έχω και δουλειά να ετοιμάσω τα μαθήματα και τις παρουσιάσεις, συν τις δουλειές του σπιτιου, και να πρέπει να τα βάλω για ύπνο και τα δύο??? Και να ακούω κι απο πάνω "ε, θέλει κι αυτός να ξεσκάσει ο καημένος"
Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ!!!!!!!!!!! Ο ΜΑΡΤΥΡΑΣ!!!!!!
Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 679259 Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 679259 Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 679259 Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 679259 Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 679259 Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 679259

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μεγαλωνω 2 παιδια ολομοναχη...ναι ειναι δυσκολα πολυ,ερχονται στιγμες που θα ηθελα ενα χερι βοηθειας κτλ αλλα οταν ειμαι μονη μου εχω το δικο μου προγραμμα και νομιζω οτι ειναι πολυ καλυτερα απο οταν μπλεκονται αλλοι στα ποδια μου.Οταν πηγαινω μια στο τοσο στο πατρικο μου και εχω την απιστευτη βοηθεια απο την μια ξεκουραζομαι αλλα κουρκουτιαζει το μυαλο μου,βγαινω απο τον ρυθμο μου.
Οι παππουδες πρεπει να υπαρχουν και νομιζω οτι ο ιδανικος ρολος τους ειναι να παιζουν με τα παιδια,να τα ''κακομαθαινουν''.Ας μην τους το στερησουμε και ας μην στερησουμε τους παππουδες και απο τα παιδια μας...

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
grammatiki έγραψε:...αλλα δε γινεται και ενας ανθρωπος να ειναι συνεχεια κλεισμενος μες το σπιτι .αλλα οπως λεει και η μανα μου χορτασα βολτες τοσα χρονια τωρα πια πρεπει να ασχοληθω με το σπιτι μου και την οικογενεια μου. Shocked

Αυτό το ακούω κι εγώ, και γενικά ότι η μάνα τα τραβάει πάντα, και ειλικρινά, αν το ξανακούσω θα πετάξω βαριές κουβέντες. Δηλαδη το βρίσκουν λογικό ο γιόκας να είναι έξω για καφέ, για ποτό, για για για.. κι εγω στο σπίτι κλεισμένη με δύο μωρά να κλαίνε, να θέλουν τάισμα, άλλαγμα, παιχνίδι, αγκαλιά, να έχω και δουλειά να ετοιμάσω τα μαθήματα και τις παρουσιάσεις, συν τις δουλειές του σπιτιου, και να πρέπει να τα βάλω για ύπνο και τα δύο??? Και να ακούω κι απο πάνω "ε, θέλει κι αυτός να ξεσκάσει ο καημένος"
Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ!!!!!!!!!!! Ο ΜΑΡΤΥΡΑΣ!!!!!!
Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 679259 Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 679259 Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 679259 Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 679259 Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 679259 Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 679259


χαχαχαχαχα ναι ειδες,σε λιγο θα πουνε οτι πονεσαν κ να γεννησουνε!!
εγω δν δουλευω,καθομαι σπιτι,σηκωνομαι το πρωι,εχω την μικρη να την τακτοποιησω να φαει πρωινο κτλ κτλ,εχω την ευθυνη να παω να πληρωσω λογαριασμους κτλ κτλ,εχω την ευθυνη να γυρισω νωρις σπιτι να μαγειρεψω γτ ο αδερφος μου που εχει χρυσα @@@ πρεπει να βρει ετοιμο φαγητο στην 1 που σχολαει για να προλαβει να φαει μεχρι να ξαναπαει δουλεια στις 5,τεσπα αυτο το κανω για την μανα μου γτ εκεινη δουλευει εμχρι της 4 κ δν προλαβαινει,κ να κανω κ τις δουλειες μου κ πρωτον απολα να συμμαζεψω της προηγουμενης κ ενα σωρο,κ οχι τπτ μετα ακουω να μου λενε σιγα μωρε πως κανεις ετσι,καθεσαι ολη μερα,ε αι σιχτιρι,ευτυχως ο αντρας μου δν τολμαει να μου πει κουβεντα οταν γυρισει γτ ξερει οτι θα τον παρεικ θα τον σηκωσει,αλλα ο αδερφος μου μου σπαει τα νευρα καθημερινως,οποτε ερθει κ καθομαι στν υπολογιστη σηκω λιγο,λεω τωρα εκατσα κ τι λεει????????????ε και?ολη την ημερα εκει ακθεσαι δν κανει κ τπτ αλλο,ε εκει ακουει και το αντε κ γ********** και ξεκιναμε τρικουβερτο καυγα και του δινω τις κατσαρολες να παει να φαει στης μανας μ κ κλειδωνδ την πορτα.αυτο γινεται απο τις 7,τις 4 μερες!

ALEXANDRA STR.

ALEXANDRA STR.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tziz μου σε ευχαριστω!μακαρι να πανε ολα καλα με το μπεμπε μου!εγω λοιπον,δεν εχω ουτε κουνιαδα ουτε αδερφη κοντα μου!η πρωτη βρισκεται στην αγγλια σχεδον μονιμα(καλυτερα δηλαδη γιατι κι εδω να ητανε δεν την κοβω προθυμη... δεν πολυταιριαζουμε σε χαρακτηρες!!!)ενω οι αδερφες μου μενουν μακρυα (παντρεμενες με παιδια,δουλεια,τρεξιματα!) Sad
δυο ξαδερφες του αντρα μου εχω που ειναι πολυ καλες κοπελες αλλα δεν υπαρχει αυτο το θαρρος να ερθουν να ξενυχτησουν κιολας(οπως εκανε η μαμα σου)για να κοιμηθω εγω μια ωρα!!!καταλαβαινεις...
εχω συμβιβαστει με την ιδεα οτι θα ρθουν και δυσκολες ωρες αλλα προς το παρον δεν πεφτω...νιωθω οκ(βεβαια στη θεωρια ολα καλα,στην πραξη ομως;;;;θα δειξει!)
Και συ πιστευω μια φαση περνας,αλλες αυτο το περνανε κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης-εσυ το περνας τωρα!φυσιολογικο ειναι!και ειμαι σιγουρη οτι θα περασει...και θα βρεις τους ρυθμους σου!!!καλη συνεχεια κοπελα μου!!!
(υ.γ:Οσων αφορα τη φιλη σου που δε σηκωθηκε,ουτε καν προθυμοποιηθηκε να βοηθησει στο τραπεζι,τα εχω ζησει και τα χω παρει στο κρανιο...αλλα τι να κανεις...αμα ο αλλος δεν το καταλαβαινει(ή δεν θελει να το καταλαβει)απο μονος του γαμ....τα!!!σορυ κιολας!!!)

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ....
ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΜΟΝΗ ΜΟΥ!!! ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΝΑΓΚΗ!!!
ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΑ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΑ!!!
ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ Κ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ!!!
ΜΗ ΠΩ ΑΠΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΖΕ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ!!! ΣΚΟΥΠΙΖΕ, ΣΙΔΕΡΩΝΕ, ΜΟΥ ΜΠΑΝΙΑΡΙΖΕ Κ ΤΟ ΜΩΡΟ..ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΔΕΝ ΕΧΩ...
ΣΕ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΤΑ ΕΦΤΙΑΧΝΑ ΟΛΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ!!! ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΕΙΧΕ ΞΕΚΟΥΡΑΣΕΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΕ!!!
ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!
ΜΟΝΟ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ Κ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ!!!
ΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΩΜΑΤΑ ΔΕ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ!!! ΠΟΥ ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΝΕ ΝΑ ΠΛΥΝΟΥΝΕ ΠΙΑΤΟ!!!
Mad Mad Mad
ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑΚΙΑ!!! ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ..ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ Κ ΠΑΝΩ!!! ΓΙΑΤΙ Κ ΚΑΛΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ
Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 606100 ΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΦΟΡΑΩ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΧΡΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΣΕΝΤΟΝΙ???? Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 966307

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:
εγω δν δουλευω,καθομαι σπιτι,σηκωνομαι το πρωι,εχω την μικρη να την τακτοποιησω να φαει πρωινο κτλ κτλ,εχω την ευθυνη να παω να πληρωσω λογαριασμους κτλ κτλ,εχω την ευθυνη να γυρισω νωρις σπιτι να μαγειρεψω γτ ο αδερφος μου που εχει χρυσα @@@ πρεπει να βρει ετοιμο φαγητο στην 1 που σχολαει για να προλαβει να φαει μεχρι να ξαναπαει δουλεια στις 5,τεσπα αυτο το κανω για την μανα μου γτ εκεινη δουλευει εμχρι της 4 κ δν προλαβαινει,κ να κανω κ τις δουλειες μου κ πρωτον απολα να συμμαζεψω της προηγουμενης κ ενα σωρο,κ οχι τπτ μετα ακουω να μου λενε σιγα μωρε πως κανεις ετσι,καθεσαι ολη μερα,ε αι σιχτιρι,ευτυχως ο αντρας μου δν τολμαει να μου πει κουβεντα οταν γυρισει γτ ξερει οτι θα τον παρεικ θα τον σηκωσει,αλλα ο αδερφος μου μου σπαει τα νευρα καθημερινως,οποτε ερθει κ καθομαι στν υπολογιστη σηκω λιγο,λεω τωρα εκατσα κ τι λεει????????????ε και?ολη την ημερα εκει ακθεσαι δν κανει κ τπτ αλλο,ε εκει ακουει και το αντε κ γ********** και ξεκιναμε τρικουβερτο καυγα και του δινω τις κατσαρολες να παει να φαει στης μανας μ κ κλειδωνδ την πορτα.αυτο γινεται απο τις 7,τις 4 μερες!

Μου θύμισες το παρακάτω ανέκδοτο
Ένας άντρας προσεύχεται στο Θεό
-Κύριε, λυπήσου με, εγώ δουλεύω σαν σκυλί και η γυναίκα μου την κάνει αραχτεί
στο σπίτι. Θα σού χρωστάω αιώνια ευγνωμοσύνη αν μας άλλαζες, εμένα με
εκείνη, έτσι για να καταλάβει πόσο σκληρή είναι η ζωή ενός άντρα.
Ο Θεός τον λυπήθηκε, τον εισάκουσε και παφ! το άλλο πρωί ξυπνάει
«γυναίκα», ετοιμάζει το πρωινό, φκιάνει μερικά σάντουιτς για τον άντρα της να
τα πάρει μαζί του, ξυπνάει τα παιδιά για το σχολείο, γεμίζει το
πλυντήριο, βγάζει το κρέας απ`την κατάψυξη, πάει τα παιδιά στο σχολείο, περνάει
απ την τράπεζα, βγάζει λεφτά, πληρώνει κάτι λογαριασμούς ΔΕΚΟ, παίρνει τα ρούχα
απο το καθαριστήριο ,και πετάγεται στα γρήγορα στη λαϊκή. Κάνει έτσι, είχε πάει
δώδεκα, στρώνει τα κρεβάτια, βγάζει τα ρούχα απ το πλυντήριο, βάζει δεύτερη
παρτίδα, πάει να πάρει τα παιδιά απ το σχολείο, στο δρόμο κάτι ζήτησαν και δεν
τους το πήρε, γκρίνια και καυγάς, γυρίζουν σπίτι, τα βάζει να φάνε, πλένει τα
πιάτα, απλώνει την μπουγάδα, μέσα, γιατί έξω έβρεχε, διαβάζει κάμποσο τα
παιδιά, ρίχνει λίγο σίδερο, ετοιμάζει το φαγητό, στρώνει τραπέζι, τρώνε, κοιτάει
να πλυθούνε τα παιδιά και τα βάζει για ύπνο. Στις 9 ήταν τέζα, έτοιμη για
ύπνο......αλλά της την πέφτει ο σύζυγος και.............
Την άλλη μέρα το πρωί ξαναπροσεύχεται
-Κύριε, έκανα μεγάλο λάθος μ αυτό που σού ζήτησα. Δεν το αντέχω. Σε παρακαλώ
ξανακάνε με αυτό που ήμουνα.
Και ο Θεός
-γιε μου, φυσικά και θα σε ξανακάνω αυτό που ήσουνα ΟΜΩΣ υπάρχει μια μικρή
λεπτομέρεια.....πρέπει να περιμένεις εννιά μήνες γιατί χθες το βραδύ έμεινες
έγκυος

Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 875502 Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 875502 Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 875502

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena, τέλειο το ανέκδοτο!!! Razz

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:Nena, τέλειο το ανέκδοτο!!! Razz

Razz Razz Razz Razz Razz Razz Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 654316 Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 654316 Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 536304 Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 536304 Γιατί χαίρεται κάποιος όταν γίνει παππούς/γιαγιά? - Σελίδα 2 536304

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Γιατί οι γονείς μας χαίρονται που θα γίνουν παππούδες?
Όχι φυσικά γιατί συνειδητοποιούν ότι ΓΕΡΝΑΝΕ!

Αλλά επειδή τους δίνεται η ευκαιρία να "παίξουν" ή να "χαρούν" ή να "διαπαιδαγωγήσουν" ή ότι άλλο θέλετε πείτε, ένα παιδάκι, αλλά ΧΩΡΙΣ να έχουν τις υπόλοιπες ΕΥΘΥΝΕΣ!!!
Τάισμα, άλλαγμα, μπάνιο, ξενύχτι, γιατρούς, γκρίνιες, απαιτήσεις...

Ακριβώς γι'αυτό χαίρονται.
Οι δικοί μου το λένε στα ίσα και να πω την αλήθεια δεν τους παρεξηγώ και είναι απόλυτα λογικό.
Φυσικά εμένα δεν με πειράζει γιατί τον πρώτο λόγο στα πάντα τον έχω εγώ,αν πω όχι είναι όχι και με ακούνε και οι 6 (ναι έχουμε 3 παππούδες και 3 γιαγιάδες)και είναι όλοι διακριτικοί ως το πρόγραμμά της (αφήστε δηλαδή που πλέον έχω καταργήσει το πρόγραμμα)
Αλλά δεν με ενοχλεί η λογική αυτή καθόλου.Και γιατί να με ενοχλεί;

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:
Tziz έγραψε:Γιατί οι γονείς μας χαίρονται που θα γίνουν παππούδες?
Όχι φυσικά γιατί συνειδητοποιούν ότι ΓΕΡΝΑΝΕ!

Αλλά επειδή τους δίνεται η ευκαιρία να "παίξουν" ή να "χαρούν" ή να "διαπαιδαγωγήσουν" ή ότι άλλο θέλετε πείτε, ένα παιδάκι, αλλά ΧΩΡΙΣ να έχουν τις υπόλοιπες ΕΥΘΥΝΕΣ!!!
Τάισμα, άλλαγμα, μπάνιο, ξενύχτι, γιατρούς, γκρίνιες, απαιτήσεις...

Ακριβώς γι'αυτό χαίρονται.
Οι δικοί μου το λένε στα ίσα και να πω την αλήθεια δεν τους παρεξηγώ και είναι απόλυτα λογικό.
Φυσικά εμένα δεν με πειράζει γιατί τον πρώτο λόγο στα πάντα τον έχω εγώ,αν πω όχι είναι όχι και με ακούνε και οι 6 (ναι έχουμε 3 παππούδες και 3 γιαγιάδες)και είναι όλοι διακριτικοί ως το πρόγραμμά της (αφήστε δηλαδή που πλέον έχω καταργήσει το πρόγραμμα)
Αλλά δεν με ενοχλεί η λογική αυτή καθόλου.Και γιατί να με ενοχλεί;


συμφωνώ με την Αθηνά. δεν θα τα έλεγα καλύτερα.

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χαχαχαχα νενα φοβερο το ανεκδοτο καπως ετσι ημαστε εδω μεσα,ρε συ ξερεις τι,δν λεω,να να βοηθησω την μανα μου που μου το ζηταει χαρη και γτ κ εκεινη κανει πολλα για εμενα,με βοηθαει πολυ και νιωθω οτι της χρωσταω χαρη εστω αυτο το λιγο να της το κανω,δλδ της μαγειρευω και της πλένω τα πιατα η της απλωνω τα ρουχα της,αλλα μονο τα δικα της γτ των αδερφων μυο που την εχουνε δουλα δν τους κανω τα χατηρια,αλλα στα αδερφια μου δν χρωσταω τιποτα,να ερχεται κ με τσαμπουκα μεσα στο σπιτι μου να μου το παιζει νταης?ετσι εκανε κ πριν κανα χρονο και ετυχε να ειναι σπιτι ο αντρας μου και τον ακουσε να μου την λεει για κατι,γτ ειχε ερθει κ του λεω πιασε φαε,α δν θελω,κ λεω ρε μ*** γτ δν ειδοποιεις οτι δν θαρθεις να φας και τι μ λεει το ατομο?????????εσυ να με παιρνεις τηλεφωνο να ενημερωνεσαι εαν θαρθω η οχι,αμαν κ με το που το λεει αυτοοοοοοοο μου γυρναει το ματι και του λεω τι ειπες???θα σε παιρνω εγω τηλεφωνο???και λεει ο αντρας μου καλα σου λεει γτ δν μας παιρνει να πεταμε φαγητα,δν ημαστε και πλουσιοι,και τι του λεει???εσυ ν μην πεταγεσαι οταν μιλαω με τν αδερφη μου μεσα στο σπιτι μου.αμαν εκει να δειτε τι εγινε,πιαστηκανε στομα με στομα εγω φυσικα να υποστηριζω τον εαυτο μ κ τον αντρα μου που υποστηριζε εμενα,κ δευτερον το σπιτι ειναι δικο μας,εκεινος απλα εμενε εκει οταν ηταν πατρικο μας,κ τελικα το στομα με στομα εγινε χερια με χερια η μικρη να κλαιει,ηρθε η μανα μου αρχισε να υποστηριζει,φυσικα,ποιον αλλον τον κανακαρη της,και καταληξαμε πανω απο 6μηνο να μην μηλιομαστε ουτε καλημερα,ηθελε να πρει το παιδι κ χτυπουσαν τις πορτες κ φωναζαν απεξω κ γινοταν χειροτερος χαμος,αλλα τσακωθηκα ασχημα με την μανα μου οχι γτ υποστηριξε τον κανακαρη της,αλλα επειδη μου ειπε κατι πολυ προσβλητικο και ασχημο,κ με πληγωσε πολυ και μεχρι σημερα με ποναει,αλλα την συγχωρεσα,ο αντρας μου με τν αδερφο μου τωρα μιλανε,μεχρι ττο καλοκαιρι,δν εμπαινε καν σπιτι μας,κ δν καθοντουσαν μαζι στο τραπεζι κ γενικως στον ιδιο χωρο.τι να πεις,οικογενειακα δραματα στο φουλ.

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τελειο ανεκδοτο!ετσι ειναι κοριτσια κακα τα ψεματα οι παππουδες που δεν εχουν πια την κυρια και μεγαλη ευθυνη των παιδιων ειναι χαλαροι και ηρεμοι σε αντιθεση με το πως ηταν οι ιδιοι οταν ηταν γονεις

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ladycat έγραψε:Ετσι ειναι ερχετε το παιδι κ χανουμε εμεις τον θρονο μας

ΑΑΑΑΑΧΧ!!!Αυτό το κατάλαβα τα Χριστούγεννα όταν φεύγαμε απο τους δικούς μου που έδεσα τη μικρή στο καθισματάκι της και ο μπαμπάς μου τη χιλιοφίλησε και τη χιλιοχαιρέτησε κι εγώ περίμενα να έρθει να με φιλήσει ξανά αλλά πουουου... Sad .Πάει έχει άλλη αδυναμία τώρα. Sad Και όταν φτάσαμε Αθήνα τον πήρα τηλ. και έκανα παράπονα και λέει μα και σε φίλησα και σε αγκάλιασα και λέω ναι πριν βγούμε απο το σπίτι μετά είχες άλλη ασχολία... Sad

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγω παλι νομιζω οτι οι παππουδες και οι γιαγιαδες χαιρονται γιατι παντρευονται τα παιδια τους και με το μωρο κατα καποιο τροπο κλειδωνει ο γαμος οποτε 'ξεφορτωνονται' το αγχος μη μεινει το παιδι τους ανυπαντρο και μηπως δεν κανει οικογενεια κλπ. ..
Μην περιμενεις απο κανεναν βοηθεια, εσυ και ο αντρας σου φτανετε, και κανενας δε θα σου πει αργοτερα τιποτα γιατι το παιδι σου θα το εχεις μεγαλωσει μονη σου οπως θελεις εσυ.. Καλυτερα απο αποσταση παρα να ανακατευονται για τα θεματα ανατροφης του..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις