Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
502 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 502 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νομίζω δεν έχει καμία σχέση το κρύο με τις ιώσεις. Οι ιώσεις κολλάνε μόνο από άνθρωπο σε άνθρωπο. Εμένα μου είπε η παιδίατρος ναι μεν να μην πηγαίνω σε σπίτια με πολύ κόσμο και γενικά να αποφεύγω την πολυκοσμία αλλά από την άλλη, μου είπε να ντύνω το παιδί καλά και να τον πηγαίνω βόλτα με το καρότσι. Επίσης αυτό που έχω μάθει είναι ότι κάθε πράγμα πρέπει να συμβαίνει στον καιρό του. Τα αντισώματα είναι καλό να τα παίρνει το παιδί την στιγμή που πρέπει. Αλλίως θα ήταν προτιμότερο να χώναμε το μωρό μολις γεννιόταν σε ένα θάλαμο με όλες τις αρρώστιες που μπορεί να κολλούσε μεγαλύτερο, για να αποκτίσει τα κατάλληλα αντισώματα και να μην αρρώσταινε μεγάλο. Το ερώτημα όμως είναι πόσα τελικά μπορεί να αντέξει ένα μωρό; Δεν μιλάμε λοιπόν για καμία γυάλα. Ναι, να βγαίνει το μωρό από τη γυάλα του σπιτιού του στον έξω κόσμο, στην φύση, αλλά όχι να μπαίνει σε μια άλλη γυάλα γεμάτη με κόσμο γιατί μόνο εκεί κινδυνεύει πραγματικά. Μπορεί να αποκτίσει αντισώματα από αρρώστιες αργότερα που θα είναι πιο ανώδυνο γιατί πχ θα μπορεί να πει ότι πονάει η κοιλίτσα του ή το αυτί του. Η παιδίατρος μου είπε επι λέξη: "είναι πολύ σημαντικό να μην αρρωστήσει τον παιδί το πρώτο χρόνο για την μετέπειτα πορία του" και εγώ δεν έχω κανέναν λόγο να πιστέψω οτιδήποτε άλλο. Δεν είναι ότι επειδή δεν έχει αρρωστήσει δεν παίρνει αντισώματα, ειδικά τώρα που όλη μέρα παίζει στο πάτωμα βρίσκει αρκετά αντισώματα καθημερινά γιατί όπως είναι φυσικό δεν μπορώ να είμαι στην τσίτα με μία σκούπα στο χέρι (αντίθετως σκουπίζω μια φορά την εβδομάδα). Πρέπει λοιπόν να τα διαχωρίσουμε. Άλλο τα μικρόβια, άλλο το κρύο και άλλο οι ιώσεις. Εξάλλου, έχει γίνει κλισέ πια η φράση, αλλά η κάθε μαμά που θέλει το καλύτερο για το παιδί της θα κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο.

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κορίτσια εμένα ο γιος μου γεννήθηκε Νοέμβρη και αφού σαραντήσαμε έπρεπε να επιστρέψω στη δουλεία...δηλάδή μέσα στο χειμώνα!
επειδή τον κρατάει η μαμά μου και δεν μένουμε και πολύ κοντά, κάθε μέρα λοιπόν από την μέρα που σαραντήσαμε και μέχρι σήμερα κάθε πρωί ο μικρός βγαίνει έξω, γιατί το πηγαινω φέρνω κι αυτό, η μόνες μέρες που δεν το έβγαλα ήταν όταν χιόνιζε!
και φυσικά όπου πάω τον παίρνω μαζί μου (σουπερ μαρκετ, εξωτερικές δουλειές γενικά)και βόλτες πολλές
το θέμα δεν είναι το έξω από την στιγμή που θα ντύσεις το παιδί σου σωστά και το προστατέψεις από τους εξωτερικούς παράγοντες θα είναι μια χαρά από πείρα σας το λέω!!
δεν μου κρύωσε ποτέ έτσι, όσες φορές το παιδί ήταν ήταν με ίωση ήταν γιατί κάποιος από εμάς ήταν άρρωστος και το κόλλαγε και το μωρό ...και δεν λέω μόνο για τους τρίτους αναφέρομαι και σε μένα και στον άντρα μου....απλά το θέμα είναι όσο μπορούμε να μην είμαστε σε κλειστούς χώρους με πολλά άτομα γιατί δεν ξέρεις τι έχει ο καθένας ειδικά στον πρώτο χρόνο γιατί και στο κάτω κάτω το παιδί δεν έχει προλάβει καλά καλά να κάνει τα εμβόλια του[u]
φυσικά και δεν μπορείς να τα κλείσεις μέσα αλλά τουλάχιστον κάποια πράγματα πρέπει να τα προσέχουμε γιατί και το παιδί μας παιδεύεται και εμείς!

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
despina1984 έγραψε:μερικες φορες χρειαζετε και λιγο δουλεμα για να μην ερχεσαι σε δυσκολη θεση!!εγω ας πουμε σε περιπτωση που θελει να μπει καποιος εκει που εχω το μωρο του λεω οτι και καλα δεν εχω προβλημα για εκεινον αλλα αν αφησω εναν να μπει θα θελουν ολοι και παει ασχημα!!οποτε πεταω και μια προσκληση τυπου αν θες ελα αυριο απο το σπιτι να δεις τον μικρο που θα ειμαστε μονοι μας και ξεμπερδευω!!ουτε προσβαλλω κανεναν και εν τελη κανενας δεν ερχετε την αλλη μερα!!!


τέλειο δεν το είχα σκεφτεί έτσι ααααα και εγώ το ίδιο θα κάνω από εδώ και πέρα χιχιχιχιχι

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ntina έγραψε:κορίτσια εμένα ο γιος μου γεννήθηκε Νοέμβρη και αφού σαραντήσαμε έπρεπε να επιστρέψω στη δουλεία...δηλάδή μέσα στο χειμώνα!
επειδή τον κρατάει η μαμά μου και δεν μένουμε και πολύ κοντά, κάθε μέρα λοιπόν από την μέρα που σαραντήσαμε και μέχρι σήμερα κάθε πρωί ο μικρός βγαίνει έξω, γιατί το πηγαινω φέρνω κι αυτό, η μόνες μέρες που δεν το έβγαλα ήταν όταν χιόνιζε!
και φυσικά όπου πάω τον παίρνω μαζί μου (σουπερ μαρκετ, εξωτερικές δουλειές γενικά)και βόλτες πολλές
το θέμα δεν είναι το έξω από την στιγμή που θα ντύσεις το παιδί σου σωστά και το προστατέψεις από τους εξωτερικούς παράγοντες θα είναι μια χαρά από πείρα σας το λέω!!
δεν μου κρύωσε ποτέ έτσι, όσες φορές το παιδί ήταν ήταν με ίωση ήταν γιατί κάποιος από εμάς ήταν άρρωστος και το κόλλαγε και το μωρό ...και δεν λέω μόνο για τους τρίτους αναφέρομαι και σε μένα και στον άντρα μου....απλά το θέμα είναι όσο μπορούμε να μην είμαστε σε κλειστούς χώρους με πολλά άτομα γιατί δεν ξέρεις τι έχει ο καθένας ειδικά στον πρώτο χρόνο γιατί και στο κάτω κάτω το παιδί δεν έχει προλάβει καλά καλά να κάνει τα εμβόλια του[u]
φυσικά και δεν μπορείς να τα κλείσεις μέσα αλλά τουλάχιστον κάποια πράγματα πρέπει να τα προσέχουμε γιατί και το παιδί μας παιδεύεται και εμείς!

Ντίνα, μήπως έχουμε τον ίδιο γιατρό; Χαχαχα... Συμφωνώ μαζί σου σε όλα και για αυτό που είπες με τα εμβόλια. Και εμείς έτσι κάνουμε, τον παίρνουμε μαζί μας παντού και περνάει πολύ καλά, οπότε και εμείς σε καμία περίπτωση δεν τον έχουμε κλεισμένο μέσα. Μου άρεσε που έκανες τον διαχωρισμό κρύου και ιώσεων.

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι ναι συμφωνώ με το διαχωρισμό...άλλο το κρύο άλλο οι ιώσεις άλλο οι βόλτες έξω σε ανοιχτούς χώρους βρέξει χιονίσει και άλλο οι συγκεντρώσεις σε κλειστούς χώρους...
σήμερα πήγαμε στη γιατρό και ούτε λίγο ούτε πολύ μας είπε απρόσεχτους και ότι μέχρι και τέλος Μάρτη καλό είναι να αποφευθούν τελείως οι συγκεντρώσεις με κόσμο και όποιος έρχεται σπίτι πλένει τα χεράκια του και βάζει μασκούλα για να πάρει το παιδί αγκαλιά.. Εσείς με τις οικογενειακές συγκεντρώσεις και τις ιώσεις τι κάνετε; - Σελίδα 2 215994
το πρόβλημα είναι ότι έπρεπε να το μάθουμε όλοι με τον δύσκολο τρόπο γιατί αν τα λέγαμε από πριν αυτά θα είχαμε παρεξηγησεις...τέλος πάντων ελπίζω να μην αρρωστήσουμε ξανά μέχρι το καλοκαίρι τουλάχιστον και στο επόμενο σίγουρα θα ξέρουμε καλύτερα!!! Εσείς με τις οικογενειακές συγκεντρώσεις και τις ιώσεις τι κάνετε; - Σελίδα 2 587529
εντωμεταξύ τώρα το δέχονται γιατί ακόμα είναι μικρό αλλά λένε μετά τον πρώτο χρόνο το παιδί αν κολλήσει κάνει αντισώματα...καλά λέω εγώ, ας έρθει πρώτα εκείνη η ώρα και τα ξαναλέμε...χιχι

Εσείς με τις οικογενειακές συγκεντρώσεις και τις ιώσεις τι κάνετε; - Σελίδα 2 893968

Ηλιαχτίδα

Ηλιαχτίδα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η πιο επικυνδυνη ηλικια (κατα τον παιδιατρο μας) ειναι τα παιδακια που πανε σε παιδικο σταθμο. Μου ειπε μπορει να ειναι στον ιδιο χωρο με παιδακια αρκει να μην ειναι κρυωμενα και να υπαρχει μια αποσταση ασφαλειας τουλαχιστον 5 μετρων! Εχω αποκτησει αρκετες αντιδρασεις γιατι δεν δεχομαι επισκεψεις απο παιδακια μικρα & οι μαμαδες τσατιζονται, το χειροτερο ειναι οτι πριν 3-4 χρονια κανανε και αυτες το ιδιο, αλλα δεν θυμουντε....

τιγρακι


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια βγαινουμε καθε μερα εξω αναγκαστικα[6.5]μηνων γιατι πρεπει να παρουμε την μεγαλη μου απο το δημοτικο μου αρρωστησε μια φορα σοβαρα με βροχιολιτιδα αλλα το κολλησε απο την κορη μου.οσο αφορα τις επισκεψεις οταν ξερω οτι ειναι αρρωστοι και μου λενε να ερθουμε λεω απλα οχι κ ας παρεξηγηθω καθολου δεν με νοιαζει αυτοι θα ρθουν να κανουν την πλακα τους κ να πιουνε τον καφε τους κ μετα θα τα τραβαω εγω οποτε ο χ ι

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ηλιαχτίδα έγραψε:Η πιο επικυνδυνη ηλικια (κατα τον παιδιατρο μας) ειναι τα παιδακια που πανε σε παιδικο σταθμο. Μου ειπε μπορει να ειναι στον ιδιο χωρο με παιδακια αρκει να μην ειναι κρυωμενα και να υπαρχει μια αποσταση ασφαλειας τουλαχιστον 5 μετρων! Εχω αποκτησει αρκετες αντιδρασεις γιατι δεν δεχομαι επισκεψεις απο παιδακια μικρα & οι μαμαδες τσατιζονται, το χειροτερο ειναι οτι πριν 3-4 χρονια κανανε και αυτες το ιδιο, αλλα δεν θυμουντε....

Ναι και εμάς το ίδιο μας είπε. Εγώ δεν εργαζόμουν και πριν οπότε μου το είπε ξεκάθαρα να μην πάω να δουλέψω και πάω το μωρό στον παδικό σταθμό γιατί τον μισθό που θα παίρνω θα τον δίνω στον παιδικό και σε αυτήν. Βέβαια κάποια στιγμή πρέπει να περάσει και από αυτό το στάδιο και θα γίνει. Αλλά όσο είναι μωρό θα ταλαιπωρηθεί περισσότερο από ότι ένα μεγαλύτερο παιδάκι. Οπότε άσε τις μαμάδες να τσατίζονται...

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΜΑ ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΣΑΛΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΤΡΥΦΕΡΟ ΔΕΡΜΑΤΑΚΙ.ΕΓΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΤΑ ΦΙΛΑΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ, ΝΑ ΤΡΑΒΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ.ΠΡΟΧΘΕΣ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ ΦΙΛΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΣ ΕΙΠΕ''ΓΙΑΓΙΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΦΙΛΑΣ ΣΤΑ ΜΑΛΛΑΚΙΑ?΄΄ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΄΄ΝΑΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ,ΣΥΓΝΩΜΗ΄΄.ΕΓΩ ΤΡΑΒΑΩ ΟΛΟ ΤΟ ΞΕΝΥΧΤΙ ΟΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ.ΕΓΩ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μιμή έγραψε:ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΜΑ ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΣΑΛΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΤΡΥΦΕΡΟ ΔΕΡΜΑΤΑΚΙ.ΕΓΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΤΑ ΦΙΛΑΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ, ΝΑ ΤΡΑΒΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ.ΠΡΟΧΘΕΣ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ ΦΙΛΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΣ ΕΙΠΕ''ΓΙΑΓΙΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΦΙΛΑΣ ΣΤΑ ΜΑΛΛΑΚΙΑ?΄΄ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΄΄ΝΑΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ,ΣΥΓΝΩΜΗ΄΄.ΕΓΩ ΤΡΑΒΑΩ ΟΛΟ ΤΟ ΞΕΝΥΧΤΙ ΟΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ.ΕΓΩ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!! ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!!!
Εσείς με τις οικογενειακές συγκεντρώσεις και τις ιώσεις τι κάνετε; - Σελίδα 2 215994
Δεν θα μπορούσα να το κάνω ποτε αυτό νομίζω αλλά πρέπει να προσπαθήσω...να ξεκινήσω ασκήσεις θάρρους...σαν τον μικρό Μήτσο κι εγώ... Εσείς με τις οικογενειακές συγκεντρώσεις και τις ιώσεις τι κάνετε; - Σελίδα 2 534787

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κορίτσια αυτό το θέμα με τα φιλιά είναι πολύ μεγάλο....έλεος πια δεν μπορούν να καταλάβουν ότι είναι μωρά τέλος είναι μωρό πως να το κάνουμε δηλαδή τα έχω πάρει πάρα πολύ!!!
εχθές είχα ξαφνικά κόσμο στο σπιτι και ο άντρας της φίλης μου πήρε το μικρό αγκαλιά και τον φίλαγε στο προσωπάκι του του λέω ρε συ μην το φιλάς το παιδί στο προσωπάκι του και η απάντηση του ήταν έλα ρε ντίνα και εμείς τρία παιδιά έχουμε δεν κάναμε έτσι...
μετά από λίγο το ένα μαγουλάκι του μικρού ήταν μές τις κοκκινίλες από τα γένια του ΚΥΡΙΟΥ εεεε αυτό ήταν έγινα τουρμπο έγινε χαμός!!
τσακωθήκαμε με τους "φίλους" και έφυγαν απτο σπίτι!
συγγνώμη βρε κορίτσια πείτε μου είχα άδικο?
έλεος πια τι πράγμα είναι αυτό έτσουζε το καημένο όταν τον έκανα μπάνιο τον σκούπισα με την πετσέτα και έβαλε τα κλάμματα!

ΣΩΣΑΝΝΑ

ΣΩΣΑΝΝΑ
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
KORITSIA ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ.ΕΓΩ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΟΥΝ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.ΕΥΤΥΧΩΣ!

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ομολωγω πως στην αρχη επειδη με ειχε φαει το ''μεσά'' δεν εδινα πολυ σημασια ας πουμε αν ενα παιδακι ειχε συναχι και γω πηγαινα εκει. τωρα ομως προσεχω. περιμενω να γινουμε ολοι καλα για να παω. η αν μπορω παω χωρις παιδια η δεχομαι σπιτι τους φιλους μου χωρις παιδια. μονο που ειναι δυσκολο να τους το πεις.. ελπιζεις να το καταλαβουν μονοι τους

pepi!!

pepi!!
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
οταν γεννησα τον γιο μου ειχα σχεδον καθε μερα την πεθερα μου και την κουνιαδα στο σπιτι για ατελειωτες ωρες. να τον εχουν συνεχεια αγκαλια και να τον φιλανε. με ειχαν κανει τουρμπο. οταν τους ελεγα μια κουβεντα μου ελεγαν ναι ναι εχεις δικιο και μετα απο μια μερα ξανα τα ιδια. φανταστητε οτι εχει φτασει 4 χρονων και ακομα τσακωνομαι με την πεθερα μου να μην του δινει να τρωει απ'το πιρουνι της. ελεος δηλαδη ειναι 70 χρονων γυναικα δεν καταλαβαινει οτι εχει χιλιαδες μικροβια? Twisted Evil Twisted Evil ευτυχως τωρα που εχω την μπεμπουλα μου δεν ερχεται σχεδον καθολου γιατι κραταει το εγγονι του αλλου της γιου και ετσι ησυχασαμε εμεις.

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ntina έγραψε:κορίτσια αυτό το θέμα με τα φιλιά είναι πολύ μεγάλο....έλεος πια δεν μπορούν να καταλάβουν ότι είναι μωρά τέλος είναι μωρό πως να το κάνουμε δηλαδή τα έχω πάρει πάρα πολύ!!!
εχθές είχα ξαφνικά κόσμο στο σπιτι και ο άντρας της φίλης μου πήρε το μικρό αγκαλιά και τον φίλαγε στο προσωπάκι του του λέω ρε συ μην το φιλάς το παιδί στο προσωπάκι του και η απάντηση του ήταν έλα ρε ντίνα και εμείς τρία παιδιά έχουμε δεν κάναμε έτσι...
μετά από λίγο το ένα μαγουλάκι του μικρού ήταν μές τις κοκκινίλες από τα γένια του ΚΥΡΙΟΥ εεεε αυτό ήταν έγινα τουρμπο έγινε χαμός!!
τσακωθήκαμε με τους "φίλους" και έφυγαν απτο σπίτι!
συγγνώμη βρε κορίτσια πείτε μου είχα άδικο?
έλεος πια τι πράγμα είναι αυτό έτσουζε το καημένο όταν τον έκανα μπάνιο τον σκούπισα με την πετσέτα και έβαλε τα κλάμματα!


εχεις απολυτο δικιο δε μπορει να φιλαει ο καθενας το μωρο στο προσωπο ποσο μαλλον καποιος που εχει γεννια και οπως ολοι ξερουμε τα γεννια εχουν ενα εκατομμυρια μικροβια.

κελλυ1


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
τι να πω γιαυτο το θεμα πρεπει και εμεις να προστατευουμε τα παιδια μας αλλα και οι δικοι μας ανθρωποι πρεπει να καταλαβαινουν.τα παιδια και εμεις ταλαιπωρουμαστε οταν αρρωσταινουν ποτε δεν τα ειχα στη γυαλα αλλα ουτε και επιδιωκα να συνεβρισκομαι με αρρωστους.

γεννησε η νυφη μου το πρωτο της παιδακι και ετυχε εμενα να αρρωστησει το μωρο και δεν το επισκεφτηκα καθολου γιατι μπορει και εγω να κουβαλουσα μικροβια.οσο και αν πονουσε η καρδουλα μου που δεν ειδα το ανιψακι μου με τον τροπο μου εδειξα περισσοτερο την αγαπη μου σε αυτο.

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ntina έγραψε:κορίτσια αυτό το θέμα με τα φιλιά είναι πολύ μεγάλο....έλεος πια δεν μπορούν να καταλάβουν ότι είναι μωρά τέλος είναι μωρό πως να το κάνουμε δηλαδή τα έχω πάρει πάρα πολύ!!!
εχθές είχα ξαφνικά κόσμο στο σπιτι και ο άντρας της φίλης μου πήρε το μικρό αγκαλιά και τον φίλαγε στο προσωπάκι του του λέω ρε συ μην το φιλάς το παιδί στο προσωπάκι του και η απάντηση του ήταν έλα ρε ντίνα και εμείς τρία παιδιά έχουμε δεν κάναμε έτσι...
μετά από λίγο το ένα μαγουλάκι του μικρού ήταν μές τις κοκκινίλες από τα γένια του ΚΥΡΙΟΥ εεεε αυτό ήταν έγινα τουρμπο έγινε χαμός!!
τσακωθήκαμε με τους "φίλους" και έφυγαν απτο σπίτι!
συγγνώμη βρε κορίτσια πείτε μου είχα άδικο?
έλεος πια τι πράγμα είναι αυτό έτσουζε το καημένο όταν τον έκανα μπάνιο τον σκούπισα με την πετσέτα και έβαλε τα κλάμματα!

Eleos!! auto den htan fili tote...prepei na etripse ta genia tou wra gia na ginei kati tetoio...ti na pw???? eleos!!!! affraid

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τι να πω βρε κοριτσια, εμεις την περασμενη εβδομαδα ημασταν ολοι μαζι, η κουνιαδα μου και ο αντρας μου με γριπη και η κορη της κουνιαδας μου αρρωστη κι αυτη, αλλα πηγαμε με την μπεμπα μου και μαλιστα ελεγα, ΄τι να κανουμε, καποια στιγμη θα αρρωστησει, να κανει και αντισωματα΄.. τελικα παρολο που την τρελαναν στις αγκαλιες και στα φιλια, ολοι αρρωστησαν εκτος απο τη μπεμπα κι εμενα! Δεν ξερω, ισως να προστατευεται και απο τον θηλασμο οπως λενε, αλλα κανω τετοια ΄πειραματακια΄ και το παιδι χαιρει ακρας υγειας! Δε θα μου αρεσε να παρεξηγηθω για μια ζωη με καποιον. Ας πουμε εχω μετανιωσει πολυ γιατι οταν ημουν εγκυος ηταν η γριπη των χοιρων, και καποιοι συγγενεις που ειχαν καιρο να με δουν ειχαν πεσει με μεγαλη χαρα επανω μου να με φιλησουν κι εγω τους σταματησα και τους κολλησα και τους ειπα ΄μη με φιλατε! Ειναι η γριπη των χοιρων΄!! Ε, το ποσο το εχω μετανιωσει εκ των υστερων, δε λεγεται! Και αυτοι με εχουν πλεον και σε αποσταση..

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμενα το δικο μου παιδί θελω να αρρωστήσει όταν μπορεί να μου το πει και να πάρει τα αντισωματα για αρρώστιες από τα εμβολια που ενισχύουν το ανοσοποιητικό του σύστημα χωρίς να νοσησει. Αδιαφορω για τους συγγενεις που θα με παρεξηγησουν. Εντολη γιατρού.

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MariaM έγραψε:Εμενα το δικο μου παιδί θελω να αρρωστήσει όταν μπορεί να μου το πει και να πάρει τα αντισωματα για αρρώστιες από τα εμβολια που ενισχύουν το ανοσοποιητικό του σύστημα χωρίς να νοσησει. Αδιαφορω για τους συγγενεις που θα με παρεξηγησουν. Εντολη γιατρού.

συμφωνώ και επαυξάνω!!!!

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Παντως εμένα κορίτσια ξανακόλλησε την Κυριακή ενω καλά καλά δεν του είχε περάσει η προηγούμενη...άλλη ίωση τώρα με πυρετό κλπ...δε σας περιγράφω τα έχω δει όλα γιατί ανησυχώ κάθε φορά για επιπλοκές...
τπ, το άλλο που έμαθα και που μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο έιναι η ομάδα αίματος του παιδιού..εμένα επιδή έχει του άντρα μου όλες τις φορές έχει κολλήσει από την πεθερά μου και τον κουνιάδο μου...(κουφό?)..από αυτούς κολλάει σχεδόν από τον αέρα (δεν χρειάζονται αγκαλιές και φιλιά δλδ)..
ε affraid
νομιζω πάντως το πρόβλημα δεν είναι να περάσει μια ιωσούλα πιστεύω κι εγώ όσο ο κίνδυνος για επιπλοκές (αυτιά, βρογχυολίτιδες, πνευμονίες κλπ) που μπορεί να σου αφήσουν χρόνιες καταστάσεις εάν αποκτήσουν ευαισθησία..και σίγουρα όλο αυτό είναι πιο εύκολο και για μας και για το παιδί να το περνάει όταν πια μιλάει, για να υπάρχει επικοινωνία!! cheers

Αννα

Αννα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που πρέπει να απολογούμαστε στον καθέναν για το πώς επιλέγουμε να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας.
Παρόλο που πάντα πρόσεχα τις κουβέντες μου για να μην θίξω κανέναν, μόλις γέννησα ήμουν πολύ σκύλα και δεν το μετανιώνω. Λες και είχα πάρει ορό της αλήθειας. Μου έβγαιναν όλα τόσο φυσικά...και δεν με ένοιαζε πώς θα το πάρει ο καθένας. Πόσες φορές μου είπαν "άλλη παιδί δεν έκανε" και τα γνωστά και η απάντησή μου ήταν ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ. Τώρα που το ξανασκέφτομαι και ο μικρός είναι 5,5 χρονών, ίσως να ήμουν λίγο υπερβολική αλλά τότε έκρινα ότι αυτό ήταν το καλύτερο για το παιδί μου. Φανταστείτε ότι μέχρι να πάει 3 μηνών ανάγκαζα τα πέντε άτομα που είχαν ελεύθερη είσοδο στο παιδί να φορούν μάσκα - κι εγώ μαζί. (ήταν η περίοδος με την έξαρση της μηνιγγίτιδας). Τέλος αυτή την περίοδο έχει πολλές ιώσεις και γρίπη και καλό είναι όσες έχετε μωράκια να τα φυλάξετε λίγο. Στο νηπιαγωγείο του γιού μου από 16 παιδιά, τα 12 είναι με γρίπη...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αννα έγραψε:Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που πρέπει να απολογούμαστε στον καθέναν για το πώς επιλέγουμε να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας.

Respect Respect Respect

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
pepi!! έγραψε:οταν γεννησα τον γιο μου ειχα σχεδον καθε μερα την πεθερα μου και την κουνιαδα στο σπιτι για ατελειωτες ωρες. να τον εχουν συνεχεια αγκαλια και να τον φιλανε. με ειχαν κανει τουρμπο. οταν τους ελεγα μια κουβεντα μου ελεγαν ναι ναι εχεις δικιο και μετα απο μια μερα ξανα τα ιδια. φανταστητε οτι εχει φτασει 4 χρονων και ακομα τσακωνομαι με την πεθερα μου να μην του δινει να τρωει απ'το πιρουνι της. ελεος δηλαδη ειναι 70 χρονων γυναικα δεν καταλαβαινει οτι εχει χιλιαδες μικροβια? Twisted Evil Twisted Evil ευτυχως τωρα που εχω την μπεμπουλα μου δεν ερχεται σχεδον καθολου γιατι κραταει το εγγονι του αλλου της γιου και ετσι ησυχασαμε εμεις.
Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΗΡΟΥΝΙ!!!!!!!!ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΠΑΕΙ

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eirini1 έγραψε:Παντως εμένα κορίτσια ξανακόλλησε την Κυριακή ενω καλά καλά δεν του είχε περάσει η προηγούμενη...άλλη ίωση τώρα με πυρετό κλπ...δε σας περιγράφω τα έχω δει όλα γιατί ανησυχώ κάθε φορά για επιπλοκές...
τπ, το άλλο που έμαθα και που μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο έιναι η ομάδα αίματος του παιδιού..εμένα επιδή έχει του άντρα μου όλες τις φορές έχει κολλήσει από την πεθερά μου και τον κουνιάδο μου...(κουφό?)..από αυτούς κολλάει σχεδόν από τον αέρα (δεν χρειάζονται αγκαλιές και φιλιά δλδ)..
ε affraid
νομιζω πάντως το πρόβλημα δεν είναι να περάσει μια ιωσούλα πιστεύω κι εγώ όσο ο κίνδυνος για επιπλοκές (αυτιά, βρογχυολίτιδες, πνευμονίες κλπ) που μπορεί να σου αφήσουν χρόνιες καταστάσεις εάν αποκτήσουν ευαισθησία..και σίγουρα όλο αυτό είναι πιο εύκολο και για μας και για το παιδί να το περνάει όταν πια μιλάει, για να υπάρχει επικοινωνία!! cheers

Συμφωνώ για τις επιπλοκές αν και δε νομίζω να είναι πολύ συνηθισμένες στα βρέφη - μπορεί να κάνω και λάθος.

Απλά αυτό με την ομάδα αίματος λίγο περίεργο μου φαίνεται. Με αυτή τη λογική η κόρη μου που η ομάδα αίματός της δε συμπίπτει ούτε με τη δική μου ούτε με του άντρα μου δε έπρεπε να κολλάει από κανέναν, αλλά έχει κολλήσει από μια από τον καθένα μας. Πάντως υπάρχουν άνθρωποι που δεν κολλάνε από άλλους, με τον άντρα μου είμαστε 9 χρόνια μαζί και δεν έχουμε κολλήσει ο ένας τον άλλον ποτέ τίποτε. Αντίθετα, ο πατέρας μου μόλις βήξει με κόλλησε!

Στο θέμα τώρα, φοβάμαι μην την κολλήσουν αλλά ευτυχώς φοβούνται και οι ίδιοι οι παππούδες πιο πολύ από εμένα και προσέχουν! Σε καμία περίπτωση δε μας συμβαίνουν διάφορα που διάβασα εδώ και έφριξα!! Πάντως κι εγώ νομίζω ότι πρέπει όλοι να ακολουθούν τη γραμμή των γονιών χρίς πολλά πολλά.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις