Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
642 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 642 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
selini-giorgos έγραψε:
adeline έγραψε:
selini-giorgos έγραψε:Ακομα κι αν δεν εχεις μαγαζι με βιολογικα θα ξαναπω οτι δεν χρειαζεται ΚΑΝ να δωσεις κρεμες.Μπορεις να ξεκινησεις με φρουτα,μετα φαγακι και για απογευμα αργοτερα να ξαναδινεις η' φρουτα η' φαγακι.Υπαρχει κατι καλυτερο απο τα φρεσκα φρουτα η' το μαγειρεμενο φαγακι?Καμμια κρεμα σκονη δεν δινει περισσοτερα απο τα φρουτα και το σπιτικο φαγακι.

στο δικό σου παιδί από πότε ξεκίνησες να δίνεις φρούτα και φαγάκι;

Λοιπον εγω την κορη μου την ξεκινησα στον 7 να δινω φρουτα και μετα απο 2-3 βδομαδες αρχισα να δινω και φαγακι.Απογευματινο αργησα να δωσω την θηλαζα.Στον γιο ξεκινησα στον 6 φρουτα,7 φαγακι...τωρα δινω και απογευμα φρουτα η' φαγακι η' τραχανα λαχανικων.Και για αλλαγη μια στις τοσες δινω Holle.

me too,τραχανα με λαχανικα δινω ,κ εναλλαξ holle με κεχρι κ καλαμποκι κ ρυζι. κ ειναι νοστιμο, ειδικα ο τραχανας Very Happy

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μεχρι τον 7 θηλαζα αποκλειστικα.Κι εμενα η γιατρος μου ειχε προτεινει να ξεκινησω στον 5 αλλα τις εξηγησα οτι θηλαζω αποκλειστικα και οτι θα ξεκινησω μετα τους 6-7 μηνες οταν δω οτι το παιδι αρχιζει να δειχνει ενδιαφερον.Ως τοτε γαλατακι μαμας.Τα παιδια που θηλαζουν εχουν ως βασικη τροφη το μητρικο γαλα ως και τον πρωτο χρονο και οοι στερεες ειναι δευτερευων.

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ βρε κοριτσια μου μην ειστε απόλυτες μπορεί μια μανουλα να τα δοκίμασε ολα αλλα τελικα να κατέληξε στην κρεμα μια φορα την ημερα... Και εχω παράδειγμα εμενα... Θήλαζα τον γιο μου μεχρι 10 μηνων και ενω ημουν 8,5 μηνων εγκυος... Περιπου στο τελος του εκτου μηνα ξεκινησα την φρουτοκρεμα οχι με μεγαλη επιτυχια αλλα το παλεψα μεχρι που αρχισε να τρωωει... Μετα του ξεκινησα βιολογική κρεμα μαζι με το γαλατακι μου και παλι δεν την ηθελε... Συχεχιζα να τον θηλάζω αλλα αρχισε να χανει βαρος ετσι ξεκινησαμε το φαγητο... Με τα λαχανικα τα πηγε καλα και με το κοτοπουλο οταν ομως βαλαμε μοσχαρι δεν ανοιγε καν το στομα! Ετσι προσπαθουσα να δινω αλλες τροφες για να παρει το παιδι σίδηρο... Απο τοτε αρχισε να γινετε πολυ δυσκολος με το φαγητο.. Αρχισε να μην τρωωει σχεδον καθολου και να θελει μονο γαλα... Γιαουρτι προσπάθησα να του δωσω το ολυμπος αλλα ματαια και ετσι εδωσα το advance... Επειδη εχασε και αλλο βαρος του εδωσα μπισκοτοκρεμα ηταν πια 8 μηνων και δεν το μετανοιωσα καθολου γιατι ειχα προσπαθησει πολυ για να παρει της τροφες που θεωρω εγω σωστες αλλα εν ειδα αποτελεσμα... Τωρα ειναι 15 μηνων τρωει οτι και εμεις(περιπου δηλαδη), φρουτοκρεμα, γιαούρτι, μπισκοτοκρεμα καθε 2 μερες και ενναλαξ τραχανα η μισκοτακια καροτου που του φτιαχνω!!

selini-giorgos

selini-giorgos
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Vivian δεν ειναι καμμια απολυτη,μην το παιρνεις ετσι.Το αρθρο που υπαρχει πιο πανω απλα λεει οτι ολες αυτες οι κρεμες σκονη το μονο που προσφερουν ειναι μπολικη ζαχαρη και πολλες θερμιδες.Σε περιπτωσεις που τα παιδακια για οποιοδηποτε λογο χανουν βαρος εκει νομιζω οτι ισως και να επιβαλλεται να δωσεις οτιδηποτε μπορει να φαει το παιδι.Αν ομως δεν υπαρχει τετοιο προβλημα τοτε δεν χρειαζεται να εμπλουτισεις την διατροφη ενος μωρου με ζαχαρη και θερμιδες.
Οπως και να εχει καμμια δεν επιβαλλει την γνωμη της και η καθε μανουλα κανει ο,τι νομιζει για το παιδακι της.Αν υπαρχουν ομως αρθρα,ερευνες που μπορουν να μας ανοιξουν τα ματια και να μας βοηθησουν τοτε δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην τα μοιραζομαστε και να τα συζηταμε.

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
selini-giorgos έγραψε:Vivian δεν ειναι καμμια απολυτη,μην το παιρνεις ετσι.Το αρθρο που υπαρχει πιο πανω απλα λεει οτι ολες αυτες οι κρεμες σκονη το μονο που προσφερουν ειναι μπολικη ζαχαρη και πολλες θερμιδες.Σε περιπτωσεις που τα παιδακια για οποιοδηποτε λογο χανουν βαρος εκει νομιζω οτι ισως και να επιβαλλεται να δωσεις οτιδηποτε μπορει να φαει το παιδι.Αν ομως δεν υπαρχει τετοιο προβλημα τοτε δεν χρειαζεται να εμπλουτισεις την διατροφη ενος μωρου με ζαχαρη και θερμιδες.
Οπως και να εχει καμμια δεν επιβαλλει την γνωμη της και η καθε μανουλα κανει ο,τι νομιζει για το παιδακι της.Αν υπαρχουν ομως αρθρα,ερευνες που μπορουν να μας ανοιξουν τα ματια και να μας βοηθησουν τοτε δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην τα μοιραζομαστε και να τα συζηταμε.


Εχεις δικιο απλα καποιες φορες αισθανθηκα ασχημα διαβαζοντας παρομοια σχολια... Αλλα ξερω οτι εκανα και κανω οτι καλυτερο μπορω!!

αγορομανούλα

αγορομανούλα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Vivian έγραψε:Τωρα ειναι 15 μηνων τρωει οτι και εμεις(περιπου δηλαδη), φρουτοκρεμα, γιαούρτι, μπισκοτοκρεμα καθε 2 μερες και ενναλαξ τραχανα η μισκοτακια καροτου που του φτιαχνω!!

ΠΩΣ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑΚΙΑ ΚΑΡΟΤΟΥ???? ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΩΡΑΙΑ.....

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και μεις κοριτσια θηλαζουμε ακομα ημαστε 10 μηνων αλλα τρωμε και φρουτα το πρωι και φαγητουλη το μεσημερι και μπισκοτοκρεμουλα το απογευμα η γιαουρτακι,και τωρα η μπουμπου θελει πια να τρωει οτι κ μεις βαρεθηκε μαλον τα πολυ μωρουδιστικα....ε δεν θα της δωσω και αγριογουρουνο αλλα λεω να προσθεσω και αλλα πραγματακια στο φαγακι της,αφου συμφωνει κ ο γιατρος.και στην κρεμα ποτε δεν μου ειπε οχι

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Όσον αφορά την φρουτόκρεμα, εννοείται ότι θα πρέπει να είναι φρέσκια και όχι σκόνη...καμία παιδίατρος δε θα προτείνει σκόνη φρουτόκρεμα προς θεού...

Ωστόσο, εγώ αγοράζω βαζάκια φρούτων της nestle και τα έχω για τις εξόδους μας...δε μπορώ να κουβαλάω μπλέντερ έξω όταν βγαίνουμε...

Όσον αφορά τις κρεμες βανίλια, φαρίν λακτέ κλπ κλπ δεν είμαι τόσο εναντίον και της δίνω μέσα στην εβδομάδα, όπως και γιαούρτακια εναλλάξ...

Έκανε εξετάσεις αίματος πάντως η κόρη μου και το σάκχαρό της ήταν μια χαρά, και τρώει κρεμούλες από 5-6 μηνών...τώρα που είναι πιο μεγάλη φυσικά και έχω εναλλακτικές πέρα από κρέμα για το απόγευμα..

Αν καθήσουμε όλοι και σκεφτούμε αυτά που καταναλώνουμε θα έπρεπε να αυτοκτονήσουμε (από φρούτα, από λαχανικά, κρεατικά κλπ κλπ)...έχω ακούσει πολλά και για γιαούρτακια (advanced δελτα) & τα γάλατα παιδικά και μή και, οκ ξέρω τι μου γίνεται, αλλά δεν θεωρώ ότι βλάπτω και το παιδί μου δίνοντας κάποιες μέρες την εβδομάδα κρεμούλα...γενιές και γενιές μεγάλωσαν με αυτές που τότε ακόμα ήταν στην αρχή τους και σίγουρα δε θα ήταν τόσο εξελιγμένες όπως σήμερα....

Όσον αφορά τα 'βιολογικά' (θεός να τα κάνει) εγώ είμαι εναντίον...

Εμένα άποψη μου είναι εντάξει να δίνουμε ότι θεωρούμε υγιεινό στα παιδιά μας, αλλά να κρατάμε και μια πισινή, γιατί όσο να ναι οι καιροί είναι περίεργοι...

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mommy12585 έγραψε:Όσον αφορά τα 'βιολογικά' (θεός να τα κάνει) εγώ είμαι εναντίον...
Γιατί???
Εννοείς αυτα που ειναι συμβατικά και απλά μας τα πασάρουν για βιολογικά? Αν ναι, σε αυτο συμφωνω, δεν εχουν καμια διαφορα από τα άλλα. Αυτό όμως ειναι απάτη.

Αν όχι, γιατί εισαι εναντίον των κανονικών βιολογικών?

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
φρουτοκρεμα εννοειτε παντα με φρεσκα φρουτα καλα πλυμενα κτλ.ετοιμα τις νεστλε δεν εχω δοκιμασει γιατι χαχα παιρνω τον τριφτη-στιφτη μαζι μου ακομα και σε καφετερια και ας με κοιτανε καλα καλα!ειναι καλα αυτα τα βαζακια πειτε κ σε μενα θελω να τα δοκιμασω αλλα ειμαι διστακτικη ετσι για μια φορα στο τοσο
επισης τα βιολογικα δεν τα πολυπιστευω

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:
mommy12585 έγραψε:Όσον αφορά τα 'βιολογικά' (θεός να τα κάνει) εγώ είμαι εναντίον...
Γιατί???
Εννοείς αυτα που ειναι συμβατικά και απλά μας τα πασάρουν για βιολογικά? Αν ναι, σε αυτο συμφωνω, δεν εχουν καμια διαφορα από τα άλλα. Αυτό όμως ειναι απάτη.

Αν όχι, γιατί εισαι εναντίον των κανονικών βιολογικών?

Δεν ξέρω ποια εννοείς κανονικά ή όχι βασικά, απλά πιστεύω ότι είναι ψιλο απάτη...δεν είναι ακριβώς βιολογικά, έχω ξαναγράψει για το συγκεκριμένο ότι επειδή δούλευε ο άντρας του αδερφου και τα έβλεπε και σε αυτά πέφτουν φάρμακα, δεν είναι τα αγνά που θα φυτέψεις στην αυλή σου ας πούμε ..όσο για βιολογικές κρέμες δεν γνωρίζω αν είναι καλές ή όχι μπορεί να είμαι και λάθος απλά είμαι λίγο επιφυλακτική, πιστεύω γενικά ότι είναι ψιλο απάτη όλο το θέμα για να βγάζουν χρήματα...

Θα ρωτήσω και άλλες πληροφορίες τον αδερφό του άντρα μου και θα γράψω ...

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μαμαμια έγραψε:φρουτοκρεμα εννοειτε παντα με φρεσκα φρουτα καλα πλυμενα κτλ.ετοιμα τις νεστλε δεν εχω δοκιμασει γιατι χαχα παιρνω τον τριφτη-στιφτη μαζι μου ακομα και σε καφετερια και ας με κοιτανε καλα καλα!ειναι καλα αυτα τα βαζακια πειτε κ σε μενα θελω να τα δοκιμασω αλλα ειμαι διστακτικη ετσι για μια φορα στο τοσο
επισης τα βιολογικα δεν τα πολυπιστευω

Τρίφτη εννοείς? αυτόν που τρίβουμε το τυρί???

Τα βαζάκια επειδή έχω δοκιμάσει και εγώ είναι σαν πολτοποιημένη κομπόστα η γεύση, κάπως ξινούτσικη αλλά την τρώει η κόρη μου, με έχει βολέψει για έξω αρκετά...ήδη κουβαλάμε μια προίκα όταν βγαίνουμε που να κουβαλάω φρούτα και συσκευές...χαχαχα

cretanvenus

cretanvenus
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
οπως λεει κ η mommy κανενας παιδιατρος δεν θα προτεινει φρουτοκρεμα σκονη.... τουλαχιστον η δικη μου δεν μου το προτεινε το αντιθετο μαλιστα μου ειπε να μην απογοητευτω αν δω οτι δεν την τρωει στην αρχη,να επιμενω χωρις να ζορισω κ πολυ το κοπελι κ ποτε να μην καταφυγω στην ευκολη λυση που ειναι η φρουτοκρεμα σε σκονη...
αλλα κ γω δεν υπηρχε περιπτωση να δωσω ετοιμη φρουτοκρεμα.
το link νομιζω οτι στη φρουτοκρεμα σκονη αναφεροταν κ μονον...
οσον αφορα για τις αλλες κρεμες του εμποριου μου προτεινε μια συγκεκριμενη μαρκα κ γω δεν ειχα προβλημα να της δωσω τεθοια κρεμα...
ξεκινησαμε με βανιλλια,μετα φαριν λακτε κ γιαουρτακι αργοτερα advance ή νουνου εναλλαξ...
μπορει να περιεχουν ζαχαρη αλλα πως στο καλο θα την φαει το μωρακι αμα ειναι χορταρι; εξαλλου κ γω κ τα αδερφια μου με τεθοιες κρεμες μεγαλωσαμε κ δεν επαθαμε πραμα...
πριν λιγες ημερες εκαμα κ εξετασεις αιματος στην μικρη μου αυτες που γινονται απανω στον χρονο κ δεν εχει ουτε ζαχαρο ανεβασμενο,ουτε γλυκαιμικο δεικτη -αν τα λεω σωστα δεν κατεχω κ πως τα λενε....
προς θεου δεν θελω να κρινω καμια μανουλα που δεν θελει να δωσει κρεμα με ζαχαρη εγω μιλω μονο για τον εαυτο μου....
οσον αφορα τα βιολογικα η νυφη μου ετσα κ αυτη δεν ηθελε να δωσει κρεμα με ζαχαρη κ επαιρνε κατι βιολογικες υποτιθεται που δεν ειχανε ουτε γαλα....
τις εφτιαχνε κ προσπαθουσε επι δυο μιση μηνες να την φαει το μωρο κ αυτο το καημενο ουτε που να τις φτυσει...αυτη επεμενε ελεγε θα το παρει αποφαση,θα πεινασει κ θα φαει αλλα το μωρο την διεψευσε...
ωσπου εχασε κ κιλα κ τοτε ο αδερφος μου την εκραξε ασκημα κ τελικα εδωσε στην καημενη την μπεμπουλα κρεμα βανιλλια της milupa-αυτη δινω κ γω-κ το καημενο δεν καταλαβε για ποτε αδειασε το πιατο... θελουν κ αυτα να φανε κατι γευστικο κ οχι ολα τα ανοστα που κανεις δεν μας εγγυαται 100% αν ειναι βιολογικα στ'αληθεια...
οπως κ μεις δεν θα τρωγαμε ενα γλυκο χωρις ζαχαρη ετσι κ τα μωρα θελουν κ αυτα να φανε μια γευστικη κρεμουλα.
εξαλλου δεν περιεχουν μεγαλες ποσοτητες σε σακχαρα ειναι μελετημενες ειδικα για τα μωρακια.

https://www.youtube.com/cretanvenus

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
cretanvenus έγραψε:οπως λεει κ η mommy κανενας παιδιατρος δεν θα προτεινει φρουτοκρεμα σκονη.... τουλαχιστον η δικη μου δεν μου το προτεινε το αντιθετο μαλιστα μου ειπε να μην απογοητευτω αν δω οτι δεν την τρωει στην αρχη,να επιμενω χωρις να ζορισω κ πολυ το κοπελι κ ποτε να μην καταφυγω στην ευκολη λυση που ειναι η φρουτοκρεμα σε σκονη...
αλλα κ γω δεν υπηρχε περιπτωση να δωσω ετοιμη φρουτοκρεμα.
το link νομιζω οτι στη φρουτοκρεμα σκονη αναφεροταν κ μονον...
οσον αφορα για τις αλλες κρεμες του εμποριου μου προτεινε μια συγκεκριμενη μαρκα κ γω δεν ειχα προβλημα να της δωσω τεθοια κρεμα...
ξεκινησαμε με βανιλλια,μετα φαριν λακτε κ γιαουρτακι αργοτερα advance ή νουνου εναλλαξ...
μπορει να περιεχουν ζαχαρη αλλα πως στο καλο θα την φαει το μωρακι αμα ειναι χορταρι; εξαλλου κ γω κ τα αδερφια μου με τεθοιες κρεμες μεγαλωσαμε κ δεν επαθαμε πραμα...
πριν λιγες ημερες εκαμα κ εξετασεις αιματος στην μικρη μου αυτες που γινονται απανω στον χρονο κ δεν εχει ουτε ζαχαρο ανεβασμενο,ουτε γλυκαιμικο δεικτη -αν τα λεω σωστα δεν κατεχω κ πως τα λενε....
προς θεου δεν θελω να κρινω καμια μανουλα που δεν θελει να δωσει κρεμα με ζαχαρη εγω μιλω μονο για τον εαυτο μου....
οσον αφορα τα βιολογικα η νυφη μου ετσα κ αυτη δεν ηθελε να δωσει κρεμα με ζαχαρη κ επαιρνε κατι βιολογικες υποτιθεται που δεν ειχανε ουτε γαλα....
τις εφτιαχνε κ προσπαθουσε επι δυο μιση μηνες να την φαει το μωρο κ αυτο το καημενο ουτε που να τις φτυσει...αυτη επεμενε ελεγε θα το παρει αποφαση,θα πεινασει κ θα φαει αλλα το μωρο την διεψευσε...
ωσπου εχασε κ κιλα κ τοτε ο αδερφος μου την εκραξε ασκημα κ τελικα εδωσε στην καημενη την μπεμπουλα κρεμα βανιλλια της milupa-αυτη δινω κ γω-κ το καημενο δεν καταλαβε για ποτε αδειασε το πιατο... θελουν κ αυτα να φανε κατι γευστικο κ οχι ολα τα ανοστα που κανεις δεν μας εγγυαται 100% αν ειναι βιολογικα στ'αληθεια...
οπως κ μεις δεν θα τρωγαμε ενα γλυκο χωρις ζαχαρη ετσι κ τα μωρα θελουν κ αυτα να φανε μια γευστικη κρεμουλα.
εξαλλου δεν περιεχουν μεγαλες ποσοτητες σε σακχαρα ειναι μελετημενες ειδικα για τα μωρακια.

Μαρέσει όπως τα λές όμως ε..... Για τις παιδικες κρεμες.. (που ουτε να τις βλεπω δε θελω) - Σελίδα 2 40746 Για τις παιδικες κρεμες.. (που ουτε να τις βλεπω δε θελω) - Σελίδα 2 40746

Να συμπληρώσω ότι η παιδίατρος μας είπε ότι να δίνουμε στο παιδί αυτά που του αρέσουν να τρώει, δεν εννοώ σοκολάτες, γαριδάκια και τέτοια (να μην παρεξηγηθώ)απλά η ουσία είναι ότι τα παιδάκια είναι ακριβώς σαν και εμάς δε μπορούμε πχ να το πιέζουμε να φάει κάτι που δεν του αρέσει..

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα βαζακια ειτε ειναι bio ειτε συμβατικα δεν παυουν να ειναι κατωτερης θρεπτικης ποιοτητας απο το φρεσκο που φτιαχνουμε σπιτι μας.Ετσι?Αυτο το αποδεχομαστε ολες φανταζομαι,δεν θελει σκεψη,μονο τα συντηρητικα που περιεχουν φτανουν για να βγαλουμε αυτο το συμπερασμα.Βαζακια εχω φαει σαν παιδι κ εγω.Μετα ανακαλυψαν οτι ηταν μεσα στην ορμονη....
Δεν θα ανεβασει ζαχαρο το παιδι τρωγοντας σκευασματα με ζαχαρη...μελλοντικα μπορει να το βλαψει.Στην ενηλικη ζωη του.
Πολλοι διατροφολογοι συστηνουν η ζαχαρη να μπαινει στην διατροφη του παιδιου μετα τα 2 ετη.Κ για να αποκτησουν σωστες διατροφικες συνηθειες.
Ειχα ρωτησει την παιδιατρο γιατι να δωσω φαριν λακτε κ κρεμα βανιλια στα παιδια? Κ οχι μια βιολογικη κρεμα ή ακομα καλυτερα να φτιαξω τις κρεμες τους η ιδια.Η αντιθεση της με τα βιολογικα υπηρχε μονο κ μονο γιατι δεν γνωριζε τις εταιρειες.Αυτο μου ειπε. Την nestle,noynoy,γιωτης κτλ τις ηξερε αφου ειναι γνωστες. Μου τονισε οτι το ιδανικο ειναι να παρασκευαζω την τροφη τους η ιδια. Μετα μου ανεφερε οτι εξυπηρετει τις εργαζομενες μητερες η ετοιμη τροφη. Κατανοητο.
Πολλες φιλες μου εχουν αντιθετες συστασεις απο παιδιατρους.Να ΜΗΝ δωσουν κρεμα σκονη σε καμια περιπτωση.Οποτε λεω με το μικρο μυαλο μου γιατι να δεχτω την υποδειξη της δικης μας γιατρου για σκονες (που δεν αναλυουν τα συστατικα των προϊοντων τους) κ να μην δωσω λαχανοσουπες/ρυζι με γαλα/φρουτα κλπ που φτιαχνω σπιτι και που ειναι βιολογικα?
Cretanvenus απο πατριωτες σου παιρνουμε τα βιολογικα μας (απο τα χωραφια τους τα κοβουν κ τα στελνουν σε ολη την Αθηνα κ σε αλλες πολεις,με πιστοποιητικα απο ΔΗΩ K BioHellas).Ζεις σε τοσο ευλογημενο τοπο γιατι να μην το εκμεταλευτεις?

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ότι θα ακουγα πως ειναι προτιμοτερο να δωσεις στο παιδι σου το βαζακι με το ετοιμο φαγητο, παρά να αγορασεις κάποιο φρεσκο λαχανικο (βιολογικό ή μη) ομολογω πως δεν το περιμενα.
Οκ, ειναι ευκολη λυση για ωρες ανακγης, αλλά στα αλήθεια ειναι λογικο να ειναι αυτο ο κανόνας?
Και μη μου πειτε οτι τα λαχανικα ειναι μολυσμένα απο το υπεδαφος, ή ότι δεν ειναι πραγματικά βιολογικά, διοτι και τα λαχανικά με τα οποία φτιάχνονται τα βαζακια απο τον ιδιο πλανητη ειναι, με το ιδιο μολυσμένο υπέδαφος.

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμείς που δεν έχουμε γεννήσει ακόμη οπότε γενικώς δεν μπορώ να πω ότι ξέρω αλλά μία λογική σκέψη την έχω, μπορείς να φανταστείς στην αναζήτηση παιδιάτρου όταν πήγα και είδα μία με τις καλύτερες συστάσεις από πολύ κόσμο και την ρώτησα για το θέμα μου είπε ότι από 4 μηνών ξεκινάμε μπισκότο και βανίλια για να μην κάνει το παιδί αναιμία και στους 6 μήνες να φάει κρέας!! Shocked Shocked Shocked Shocked Δεν μου μίλησε καν για φρουτόκρεμες!!Φυσικά έφυγα τρέχοντας και επέλεξα έναν άλλο παιδίατρο που ήτανε πιο συγκαταβατικός στο θέμα υγιεινή διατροφή ..βέβαια θα δούμε πως θα πάει όταν με το καλό έρθει και ο μπέμπης μας και στην πράξη αλλά αν δεν μου κάνει και αυτός φυσικά και θα τον αλλάξω!Λες και χάθηκαν τα φρούτα στην Ελλάδα?!

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΘΕΛΩ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΑΔΙΑΒΑΣΤΗ..ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ?Κ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΡΕΜΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΜΩΝΩΝ ΤΗΝ ΤΡΩΝΕ?ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΑ ΒΑΝΙΛΙΑ ΣΚΟΝΗ ΕΧΕΙ ΤΗ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΖΑΧΑΡΗ?

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΘΕΛΩ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΑΔΙΑΒΑΣΤΗ..ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ?Κ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΡΕΜΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΜΩΝΩΝ ΤΗΝ ΤΡΩΝΕ?ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΑ ΒΑΝΙΛΙΑ ΣΚΟΝΗ ΕΧΕΙ ΤΗ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΖΑΧΑΡΗ?


Φρουτόκρεμα από 4,5-5 μηνών, ανάλογα με το πότε θα σου πει η παιδίατρος...και ξεκινάς με ένα ένα φρούτο να δίνεις..πχ πρώτα σκέτο μήλο, μετά από 2 μέρες προσθέτεις αχλάδι κλπ κλπ (για λόγους αλλεργίας το κάνουν έτσι)


Θεωρητικά η Neslte ρυζάλευρο-βανίλια και η βανίλια της nutricia δεν έχουμε ζάχαρη, αλλά σακχαρόζη, προφανώς εκχύλισμα κάποιου φυτού??ούτε ξέρω...δεν είμαι και ειδικός, η φαριν λακτέ όλες έχουν λίγη ζάχαρη το γράφουν επάνω άλλωστε..για τις βιολογικές δεν γνωρίζω κάτι...

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΘΕΛΩ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΑΔΙΑΒΑΣΤΗ..ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ?Κ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΡΕΜΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΜΩΝΩΝ ΤΗΝ ΤΡΩΝΕ?ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΑ ΒΑΝΙΛΙΑ ΣΚΟΝΗ ΕΧΕΙ ΤΗ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΖΑΧΑΡΗ?

η δικιά μου ξεκίνησε με γαλατόκρεμα βιολογική τον 6ο μήνα και μετά από 2 εβδομάδες περίπου ξεκίνησε και τη φρουτόκρεμα.
η παιδιάτρος προτίμησε να ξεκινήσει κρέμες μετά τον 6ο γιατί ήταν ζουμπουρλού και δεν ήθελε να την επιβαρύνει με περισσότερες θερμίδες

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mommy12585 έγραψε:Θεωρητικά η Neslte ρυζάλευρο-βανίλια και η βανίλια της nutricia δεν έχουμε ζάχαρη, αλλά σακχαρόζη, προφανώς εκχύλισμα κάποιου φυτού??ούτε ξέρω...δεν είμαι και ειδικός, η φαριν λακτέ όλες έχουν λίγη ζάχαρη το γράφουν επάνω άλλωστε..για τις βιολογικές δεν γνωρίζω κάτι...
Ζαχαρη = σακχαρόζη, ειναι το ιδιο και το αυτο. Απλά τη γράφουν ως σακχαρόζη διοτι δεν χτυπάει καλα η λέξη ζάχαρη πάνω στα συστατικά.
Δεν ειναι "εκχύλισμα κάποιου φυτού", ειναι η κοινή ζαχαρη που παίρνουμε απο τα ζαχαροτευτλα.

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ,ΟΠΟΤΕ ΦΛΩΡΑ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΒΑΝΙΛΙΕΣ ΜΠΙΣΚΟΤΑ Κ ΤΕΤΟΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΙΑ ΓΑΛΑΤΟΚΡΕΜΑ ΟΠΩΣ ΤΗ ΛΕΣ Ή Ν ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΦΡΟΥΤΑ Ε?Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΙΛΩΝ ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΚ ΓΙΑ ΦΡΟΥΤΑ.ΟΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΖΑΧΑΡΗ?

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα λόγια του δικου μας παιδιατρου ηταν "αν θες να δωσεις ετοιμες κρέμες, δωσε, αλλά ειναι καλυτερο να φτιαχνεις μόνη σου τα φαγητά τους".
Ξεκινησαμε με φρουτα, μετα πηγαμε στις χορτοσουπες, μετα στα κρέατα, μετα στο ψαρι. Συνολικα να εχω παρει, στον ενα χρονο που ξεκίνησε να τρωει και άλλα εκτος γάλακτος, 4-5 κουτια με ετοιμη κρέμα.
Βολεέυι το οτι ειμαι στο σπίτι, δεν δουλεύω, και μπορώ να ετοιμαζω εγω το φαγητό τους. Αλλά δεν μου αρέσει να ακούω οτι ειναι προτιμότερη η κρέμα απο το φρεσκο. Όσο κι αν με βολεύει να βάλω 5 κουταλιες σκόνη και να το ανακατεψω με νερο.. Ναι ειναι πιο γρηγορο, ουτε το κρίνω, ουτε το χαρακτηρίζω. Αλλά απο άποψη διατροφικής και θρεπτικής αξίας ΜΟΝΟ, δεν ειναι προτιμοτερο το φρεσκο??????

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
οι κρεμες holle ειναι γερμανικες, βιολογικες δεν εχουν καθολου ζαχαρη και καθολου γαλα σε σκονη.

http://www.worldjamboree.gr

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Τα λόγια του δικου μας παιδιατρου ηταν "αν θες να δωσεις ετοιμες κρέμες, δωσε, αλλά ειναι καλυτερο να φτιαχνεις μόνη σου τα φαγητά τους".
Ξεκινησαμε με φρουτα, μετα πηγαμε στις χορτοσουπες, μετα στα κρέατα, μετα στο ψαρι. Συνολικα να εχω παρει, στον ενα χρονο που ξεκίνησε να τρωει και άλλα εκτος γάλακτος, 4-5 κουτια με ετοιμη κρέμα.
Βολεέυι το οτι ειμαι στο σπίτι, δεν δουλεύω, και μπορώ να ετοιμαζω εγω το φαγητό τους. Αλλά δεν μου αρέσει να ακούω οτι ειναι προτιμότερη η κρέμα απο το φρεσκο. Όσο κι αν με βολεύει να βάλω 5 κουταλιες σκόνη και να το ανακατεψω με νερο.. Ναι ειναι πιο γρηγορο, ουτε το κρίνω, ουτε το χαρακτηρίζω. Αλλά απο άποψη διατροφικής και θρεπτικής αξίας ΜΟΝΟ, δεν ειναι προτιμοτερο το φρεσκο??????

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΝΑ ΔΙΝΩ Κ ΓΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΠΙΟ ΦΡΕΣΚΟ Κ ΕΙΔΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΠΩΣ ΠΑΛΕΥΩ ΝΑ ΤΗ ΘΗΛΑΣΩ Κ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΣΤΩ ΟΣΟ ΓΑΛΑ ΕΧΩ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ Κ ΓΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΡΩΕΙ ΜΕΘΑΥΡΙΟ Κ ΜΕΣΑ Σ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΗΝ ΠΟΛΛΗ ΖΑΧΑΡΗ ΟΣΟ ΘΑ ΤΗΝ ΕΛΕΓΧΩ Κ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΥ ΔΕ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Κ ΚΑΤΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΙΛΑ..ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΒΑΝΙΛΙΕΣ Κ ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΗ Κ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΑΝΤΙΠΡΟΤΕΙΝΩ..ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΦΡΟΥΤΑ Κ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΦΑΓΗΤΟ Κ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΩΝ?Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΡΕΜΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις