Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
170 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 170 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία Σ. έγραψε:οσο για το θεμα των χρηματων που αναφερθηκε παραπανω δεν συμφωνω οτι δεν κανουμε θρησκευτικο γιατι δεν εχουμε χρηματα. μια γνωστη μου παντρευεται το καλοκαιρι και για το γλεντι θα δωσει 65 ευρω για καθε ατομο!!!! συνολικα θα της βγει περιπου 18.000 ευρω οταν το ακουσα επαθα σοκ!!!!! αυτα ειναι τρελα λεφτα και αν της πεις κατι θα πει φταει ο θρησκευτικος. που φταιει η εκκλησια στα 80 ευρω που θα δωσεις. ελεος!!!!! και ο ξαδερφος μου παντρευεται τον Μαιο και λογω χρηματων θα κανει κλειστο γλεντι και θα δωσει ελαχιστα ή η διπλανη στο γραφειο εκανε πολιτικο και καλεσε 300 ατομα!! εκει δεν ξοδεψε λεφτα. αρα βρε κοριτσια μηπως τα εχουμε ολα στο μαλο μας και μας φταει για ολα η εκκλησια!! και μιλαω παντα γενικα δεβ απευθυνομαι σε καποια

Συμφωνώ σε αυτό αλλά δεν παντρευόμαστε μόνες μας, καλώς ή κακώς Very Happy . Οι αποφάσεις αυτές αφορούν τουλάχιστον έναν ακόμα και λέω τουλάχιστον γιατί τις περισσότερες φορές αφορούν και τους κοντινούς συγγενείς του καθενος. Αν ο άντρας μου πχ συμφωνήσει να κάνουμε έναν κλειστό γάμο (και βρούμε και εκκλησία που δεν θα μας ζητήσει χρήματα μετά το μυστήριο, γιατί ελπίζω ότι κάπου θα υπάρχει μία) τότε η απόφαση είναι πιο εύκολη. Από την άλλη εγώ θυμάμαι πάντα τον πατέρα μου να ονειρεύεται τους χορούς που θα έριχνε στο γάμο μου. Πως να στερήσω αυτού του ανθρώπου τη χαρά που παντρεύει το παιδί του; Και επειδή η χαρά πληρώνεται, όλοι εκμεταλλεύονται το γεγονός, όχι μόνο η εκκλησία. Είναι όλα υπερεκτιμημένα. Γιατί κακά τα ψέματα, με τον πολιτικό γάμο δεν χαιρόμαστε τόσο σαν λαός και το βρίσκω λογικό. Απλά πεφτουν κάποιες υπογραφές και αυτό είναι όλο και δεν αρκεί για να συνειδητοποιήσεις ότι παντρεύτηκες.

Ηλιοδωρα

Ηλιοδωρα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Υπαρχει ομως και η δυνατοτητα να κανεις πολιτικο γαμο, οπως καλη η ωρα εκανα εγω και να το γλεντησεις μετα κανονικα και με πολυ χορο και φαγητο! Δεν υπαρχει διαφορα στην διασκεδαση μετα με τους αγαπημενους σου ανθρωπους που ηρθαν να σου ευχηθουν!! Very Happy

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
Μαρία Σ. έγραψε:οσο για το θεμα των χρηματων που αναφερθηκε παραπανω δεν συμφωνω οτι δεν κανουμε θρησκευτικο γιατι δεν εχουμε χρηματα. μια γνωστη μου παντρευεται το καλοκαιρι και για το γλεντι θα δωσει 65 ευρω για καθε ατομο!!!! συνολικα θα της βγει περιπου 18.000 ευρω οταν το ακουσα επαθα σοκ!!!!! αυτα ειναι τρελα λεφτα και αν της πεις κατι θα πει φταει ο θρησκευτικος. που φταιει η εκκλησια στα 80 ευρω που θα δωσεις. ελεος!!!!! και ο ξαδερφος μου παντρευεται τον Μαιο και λογω χρηματων θα κανει κλειστο γλεντι και θα δωσει ελαχιστα ή η διπλανη στο γραφειο εκανε πολιτικο και καλεσε 300 ατομα!! εκει δεν ξοδεψε λεφτα. αρα βρε κοριτσια μηπως τα εχουμε ολα στο μαλο μας και μας φταει για ολα η εκκλησια!! και μιλαω παντα γενικα δεβ απευθυνομαι σε καποια

Συμφωνώ σε αυτό αλλά δεν παντρευόμαστε μόνες μας, καλώς ή κακώς Very Happy . Οι αποφάσεις αυτές αφορούν τουλάχιστον έναν ακόμα και λέω τουλάχιστον γιατί τις περισσότερες φορές αφορούν και τους κοντινούς συγγενείς του καθενος. Αν ο άντρας μου πχ συμφωνήσει να κάνουμε έναν κλειστό γάμο (και βρούμε και εκκλησία που δεν θα μας ζητήσει χρήματα μετά το μυστήριο, γιατί ελπίζω ότι κάπου θα υπάρχει μία) τότε η απόφαση είναι πιο εύκολη. Από την άλλη εγώ θυμάμαι πάντα τον πατέρα μου να ονειρεύεται τους χορούς που θα έριχνε στο γάμο μου. Πως να στερήσω αυτού του ανθρώπου τη χαρά που παντρεύει το παιδί του; Και επειδή η χαρά πληρώνεται, όλοι εκμεταλλεύονται το γεγονός, όχι μόνο η εκκλησία. Είναι όλα υπερεκτιμημένα. Γιατί κακά τα ψέματα, με τον πολιτικό γάμο δεν χαιρόμαστε τόσο σαν λαός και το βρίσκω λογικό. Απλά πεφτουν κάποιες υπογραφές και αυτό είναι όλο και δεν αρκεί για να συνειδητοποιήσεις ότι παντρεύτηκες.

βρε κοριτσια εχετε μπερδευτει μεταξυ σας?..
πρωτον, αυτος που λετε οτι δινει 65 ευρω και βαλε για το γλεντι, σημαινει οτι τα'χει, αλλιως δεν θα το εκανε..
και κατα δευτερον, ποιος εκμεταλλευεται ποιον στον θρησκευτικο που λετε??
..

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ηλιοδωρα έγραψε:Υπαρχει ομως και η δυνατοτητα να κανεις πολιτικο γαμο, οπως καλη η ωρα εκανα εγω και να το γλεντησεις μετα κανονικα και με πολυ χορο και φαγητο! Δεν υπαρχει διαφορα στην διασκεδαση μετα με τους αγαπημενους σου ανθρωπους που ηρθαν να σου ευχηθουν!! Very Happy
Φυσικά! Και πολύ καλά έκανες! Αν μπορείς γιατί να μην το κάνεις; Απλά είναι πιο σπάνιο να κάνει κάποιος θρησκευτικό και να μην το γλεντήσει.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
CHRISLA2216 έγραψε:

βρε κοριτσια εχετε μπερδευτει μεταξυ σας?..
πρωτον, αυτος που λετε οτι δινει 65 ευρω και βαλε για το γλεντι, σημαινει οτι τα'χει, αλλιως δεν θα το εκανε..
και κατα δευτερον, ποιος εκμεταλλευεται ποιον στον θρησκευτικο που λετε??
..

Φυσικά τα 65 ευρώ το άτομο είναι τραβηγμένο ποσό γιατί συνήθως κοστίζει πολύ λιγότερο. Επειδή μίλησα για εκμετάλλευση θα σου πω ότι αναφέρομαι σε όλα όσα αφορούν έναν θρησκευτικό γάμο. Το νυφικο καταρχάς είναι πολύ ακριβό άρα και υπερεκτιμημένο ένδυμα. Το μαγαζί της δεξίωσης χρεώνει περισσότερο όταν το "κλείσεις" από ότι αν πάς "χύμα" με όλο το τσούρμο μετά το γάμο (τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στα περισσότερα στην πόλη που ζω). Έπειτα είναι και ο φωτογράφος που νομίζω ότι τα χρήματα που ζητάει είναι πάρα πολλά. Τα λουλούδια είναι τα μόνα που στην ουσία κοστίζουν πραγματικά και δεν βγάζει μεγάλο κερδος ο επαγγελματίας. Και υπάρχουν και άλλα. Αυτά όμως είναι από τα βασικά και σίγουρα μπροστά τους τα χρήματα που ζητάει ο παπάς είναι πολύ λίγα. Όμως επειδή ο θρησκευτικός γάμος συνήθως συνοδεύεται από όλα τα παραπάνω πολλά ζευγάρια επιλέγουν (και καλά κάνουν) να παντρευτούν πρώτα με πολιτικό και να κάνουν μετά γάμο και βάπτιση μαζί για να συμπτίξουν κάποια έξοδα.

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
CHRISLA2216 έγραψε:

βρε κοριτσια εχετε μπερδευτει μεταξυ σας?..
πρωτον, αυτος που λετε οτι δινει 65 ευρω και βαλε για το γλεντι, σημαινει οτι τα'χει, αλλιως δεν θα το εκανε..
και κατα δευτερον, ποιος εκμεταλλευεται ποιον στον θρησκευτικο που λετε??
..

Φυσικά τα 65 ευρώ το άτομο είναι τραβηγμένο ποσό γιατί συνήθως κοστίζει πολύ λιγότερο. Επειδή μίλησα για εκμετάλλευση θα σου πω ότι αναφέρομαι σε όλα όσα αφορούν έναν θρησκευτικό γάμο. Το νυφικο καταρχάς είναι πολύ ακριβό άρα και υπερεκτιμημένο ένδυμα. Το μαγαζί της δεξίωσης χρεώνει περισσότερο όταν το "κλείσεις" από ότι αν πάς "χύμα" με όλο το τσούρμο μετά το γάμο (τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στα περισσότερα στην πόλη που ζω). Έπειτα είναι και ο φωτογράφος που νομίζω ότι τα χρήματα που ζητάει είναι πάρα πολλά. Τα λουλούδια είναι τα μόνα που στην ουσία κοστίζουν πραγματικά και δεν βγάζει μεγάλο κερδος ο επαγγελματίας. Και υπάρχουν και άλλα. Αυτά όμως είναι από τα βασικά και σίγουρα μπροστά τους τα χρήματα που ζητάει ο παπάς είναι πολύ λίγα. Όμως επειδή ο θρησκευτικός γάμος συνήθως συνοδεύεται από όλα τα παραπάνω πολλά ζευγάρια επιλέγουν (και καλά κάνουν) να παντρευτούν πρώτα με πολιτικό και να κάνουν μετά γάμο και βάπτιση μαζί για να συμπτίξουν κάποια έξοδα.

ο θρησκευτικος γαμος- δηλαδη η εκκλησια-απαιτει βερες και στεφανα!!!
τιποτα αλλο...
τωρα οποιος θελει να κανει την μοστρα του, που λεμε, μεσω του θρησκευτικου γαμου, ειναι δικαιωμα του φυσικα, αλλα ας μην μιλαμε για εκμεταλλευση...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
CHRISLA2216 έγραψε:

ο θρησκευτικος γαμος- δηλαδη η εκκλησια-απαιτει βερες και στεφανα!!!
τιποτα αλλο...

Δεν απαιτεί η εκκλησία εμείς οι υπόλοιποι απαιτούμε. Και όπως είπα δεν παντρευόμαστε μόνες μας οπότε δεν είναι μόνο δικό μας θέμα αν θα κάνουμε μόνο τα απαιτούμενα ή όλα τα υπόλοιπα.
Το θέμα όμως εδώ είναι άλλο. Δεν εξετάζουμε γιατί κάποιος επιλέγει πολιτικό ή θρησκευτικό γάμο, αλλά για πιο λόγο κάποιοι ιερείς δεν δέχονται ο νονός να είναι παντρεμένος με πολιτικό γάμο μόνο.

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
CHRISLA2216 έγραψε:

ο θρησκευτικος γαμος- δηλαδη η εκκλησια-απαιτει βερες και στεφανα!!!
τιποτα αλλο...

Δεν απαιτεί η εκκλησία εμείς οι υπόλοιποι απαιτούμε. Και όπως είπα δεν παντρευόμαστε μόνες μας οπότε δεν είναι μόνο δικό μας θέμα αν θα κάνουμε μόνο τα απαιτούμενα ή όλα τα υπόλοιπα.
Το θέμα όμως εδώ είναι άλλο. Δεν εξετάζουμε γιατί κάποιος επιλέγει πολιτικό ή θρησκευτικό γάμο, αλλά για πιο λόγο κάποιοι ιερείς δεν δέχονται ο νονός να είναι παντρεμένος με πολιτικό γάμο μόνο.

ολα αυτα που λες μαρια, ειναι ενα τεραστιο θεμα.. αλλα εγω εσενα ειδα να μιλας για εκμεταλλευση,κτλ..
η εκκλησια τα ζηταει- στεφανα και βερες- το ξαναλεω.. χωρις αυτα κανενας παπας δεν θα σε παντρεψει..
ολα τα αλλα τα απαιτει η νυφη!!!
οσο για το αλλο θεμα, ο πολιτικος γαμος δεν ανηκει στην θρησκεια μας..
τι θελεις να πεις? οτι το κανουν για ποιον λογο οι παπαδες? για εκμεταλλευση? τι εχουν να κερδισουν?

εμενα παντως μια χαρα μου επετρεψαν και να παντρεψω ζευγαρι, και να τους βαφτισω το παιδι.. αλλωστε δεν μου ζητησαν πιστοπ.οικογ.καταστασης..

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
CHRISLA2216 έγραψε:
MariaM έγραψε:
CHRISLA2216 έγραψε:

ο θρησκευτικος γαμος- δηλαδη η εκκλησια-απαιτει βερες και στεφανα!!!
τιποτα αλλο...

Δεν απαιτεί η εκκλησία εμείς οι υπόλοιποι απαιτούμε. Και όπως είπα δεν παντρευόμαστε μόνες μας οπότε δεν είναι μόνο δικό μας θέμα αν θα κάνουμε μόνο τα απαιτούμενα ή όλα τα υπόλοιπα.
Το θέμα όμως εδώ είναι άλλο. Δεν εξετάζουμε γιατί κάποιος επιλέγει πολιτικό ή θρησκευτικό γάμο, αλλά για πιο λόγο κάποιοι ιερείς δεν δέχονται ο νονός να είναι παντρεμένος με πολιτικό γάμο μόνο.

ολα αυτα που λες μαρια, ειναι ενα τεραστιο θεμα.. αλλα εγω εσενα ειδα να μιλας για εκμεταλλευση,κτλ..
η εκκλησια τα ζηταει- στεφανα και βερες- το ξαναλεω.. χωρις αυτα κανενας παπας δεν θα σε παντρεψει..
ολα τα αλλα τα απαιτει η νυφη!!!
οσο για το αλλο θεμα, ο πολιτικος γαμος δεν ανηκει στην θρησκεια μας..
τι θελεις να πεις? οτι το κανουν για ποιον λογο οι παπαδες? για εκμεταλλευση? τι εχουν να κερδισουν?

εμενα παντως μια χαρα μου επετρεψαν και να παντρεψω ζευγαρι, και να τους βαφτισω το παιδι.. αλλωστε δεν μου ζητησαν πιστοπ.οικογ.καταστασης..

Ούτε και εμένα δεν ζήτησαν για το ζευγάρι που μας πάντρεψε. Όμως σε άλλους ζητάνε και δεν το λέω εγώ αλλά η κοπέλα που άνοιξε το θέμα. Ναι υπάρχουν και τέτοιοι παπάδες. Και ναι, αυτοί οι παπάδες έχουν κάτι να κερδίσουν έτσι όπως το σκέφτονται. Αν αρχίσουμε όλοι να παντρευόμαστε με πολιτικό γάμο εκείνοι έχουν να χάσουν πολλά χρήματα. Και φυσικά μιλάω για εκμετάλλευση για όλα αυτά που αναφέρθηκα πιο πάνω (δεν θα ξανααναφερθώ) και δεν το παίρνω πίσω. Εξάλλου δεν είμαι εγώ αυτή που κρίνει τις επιλογές του καθε ανθρώπου να παντρευτεί με πολιτικό ή θρησκευτικό, με γλέντια και έξοδα ή χωρίς. Δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημά σου πραγματικά.
Εμ πάσει περιπτώσει αυτή είναι η άποψή μου και έχω νομίζω το δικαίωμα να την εκφράζω.

Αν έχεις απάντηση στο ερώτημα που έθεσα, δηλαδή για ποιο λόγο μερικοί παπάδες δεν επιτρέπουν σε νονούς που είναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο να βαπτίσουν θα χαρώ να την ακούσω γιατί πραγματικά είναι το μόνο που θα μου αλλάξει την άποψη ότι κάποιοι παπάδες βλεπουν τον πολιτικό γάμο σαν απειλή.

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν εχω καταλαβει γιατι γινονται οι πολιτικοι γαμοι;
Για μενα οτι και να ακουσω ειναι δικαιολογιες... γαμος ο θρησκευτικος , γαμος και ο πολιτικος...
Δεν εκανα πολιτικο γαμο τελειως συνειδιτα...Αν τον πλήρωνα εγω και ο αντρας μου δεν θα με πηραζε να μην φοραω κανονικο νυφικο, να μην εχω στολισμο, να μην εχω το χλιδατο γλεντι... Θα παντρευομουν μαζι του ακομη κι αν ημασταν μονο οι δυο μας ο κουμπαρος και ο παπας...δεν θα ειχα προβλημα γιατι το μυστηριο του γαμου ειναι πραγματικα πολυ συγκινητικο...γινεσε ενα με τον ανθρωπο σου. Δεν ειναι ουτε λεφτα...ουτε νυφικα ουτε μπομπο....ουτε χαρτια και υπογραφες, ειναι οι ευχες που ακους απο το στομα του παπα. Για μενα αυτο ειναι γαμος.
Τον γαμο μας τον πληρωσαν οι δικοι μας και ηταν ενας παραδοσιακος γαμος του χωριου με ολα τα σχετικα, αλλα αυτα εγιναν για τους γονεις που θελαν να μοιραστουν την χαρα τους με ολων των κοσμο...για μενα γαμο ηταν μονο το μυστηριο!
Δεν νομιζω οτι υπαρχει παπας που θα πας και θα του πεις δεν εχω λεφτα για να παντρευτω, αλλα θελω να παντρευτω και δεν θα σε παντρεψει, αν το κανει ειναι λαθος πολυ λαθος...

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΕΤΑΧΤΗΚΑ ΚΑΙ ΓΩ...!ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ,ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΕΤΕ...ΠΗΓΑ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΣΕ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΚΑΙ ΒΑΦΤΙΣΗ ΜΑΖΙ.ΕΞΗΓΗΣΑ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ...ΚΑΙ ΑΚΠΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΑΓΑΜΙΑΣ!!!!!!!!ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΡΑΦΛΙΑΣΑ,ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ... scratch

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Επέλεξα τον πολιτικό γάμο,λόγω διαφοράς δόγματος με το σύζυγό μου. Αν είχαμε το ίδιο δόγμα θα προτιμούσα να κάνω θρησκευτικό γάμο χωρίς όμως στολισμούς και τρελλά γλέντια, θα ήθελα να είμαστε μόνο εμείς, οι κουμπάροι και οι πολύ δικοί μας άνθρωποι.Το ίδιο (δηλαδή ένα πολύ λιτο μυστηριο) θα κανω και στη βάφτιση του γιου μου που με τα πολλά έπεισα το σύζυγο να πάρει το ορθόδοξο δόγμα εφόσον γεννηθηκε και μεγαλώνει στην Ελλάδα. Ξέρω πως η μανούλα μου άλλα είχε στο μυαλό της (δεξιώσεις, στολισμούς κ.λ.π) για το γαμο μου και την κατανοώ, αλλά εκείνη έκανε τις επιλογές της όταν παντρευτηκε, τώρα η επιλογή είναι δική μου.
Προσωπικά θεωρώ πως ένας που πιστευει στη θρησκεια του (οι ιερείς είναι άλλο θέμα, εμείς πιστεύουμε στο Θεό όχι στους ιερείς) θα ήθελε την ευλογία του Θεού όταν ενώνεται με τα δεσμά του γάμου. Αυτό θα έκανα κι εγω αν ο άνδρας μου ηταν ορθόδοξος και είχε τα ιδια πιστευω με μένα.

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
toutounaki έγραψε:Επέλεξα τον πολιτικό γάμο,λόγω διαφοράς δόγματος με το σύζυγό μου. Αν είχαμε το ίδιο δόγμα θα προτιμούσα να κάνω θρησκευτικό γάμο χωρίς όμως στολισμούς και τρελλά γλέντια, θα ήθελα να είμαστε μόνο εμείς, οι κουμπάροι και οι πολύ δικοί μας άνθρωποι.Το ίδιο (δηλαδή ένα πολύ λιτο μυστηριο) θα κανω και στη βάφτιση του γιου μου που με τα πολλά έπεισα το σύζυγο να πάρει το ορθόδοξο δόγμα εφόσον γεννηθηκε και μεγαλώνει στην Ελλάδα. Ξέρω πως η μανούλα μου άλλα είχε στο μυαλό της (δεξιώσεις, στολισμούς κ.λ.π) για το γαμο μου και την κατανοώ, αλλά εκείνη έκανε τις επιλογές της όταν παντρευτηκε, τώρα η επιλογή είναι δική μου.
Προσωπικά θεωρώ πως ένας που πιστευει στη θρησκεια του (οι ιερείς είναι άλλο θέμα, εμείς πιστεύουμε στο Θεό όχι στους ιερείς) θα ήθελε την ευλογία του Θεού όταν ενώνεται με τα δεσμά του γάμου. Αυτό θα έκανα κι εγω αν ο άνδρας μου ηταν ορθόδοξος και είχε τα ιδια πιστευω με μένα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΓΑΠΙΟΥΝΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ,Η ΦΥΛΗ,ΤΟ ΧΡΩΜΑ Η Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΕΜΠΟΔΙΟ...ΑΧ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ,ΘΑ ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΗ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕ,ΑΛΛΑ toutounaki ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΞΑΨΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ!!! Embarassed ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ Η ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ ΣΑΣ;;;;

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kalliopi έγραψε:
toutounaki έγραψε:Επέλεξα τον πολιτικό γάμο,λόγω διαφοράς δόγματος με το σύζυγό μου. Αν είχαμε το ίδιο δόγμα θα προτιμούσα να κάνω θρησκευτικό γάμο χωρίς όμως στολισμούς και τρελλά γλέντια, θα ήθελα να είμαστε μόνο εμείς, οι κουμπάροι και οι πολύ δικοί μας άνθρωποι.Το ίδιο (δηλαδή ένα πολύ λιτο μυστηριο) θα κανω και στη βάφτιση του γιου μου που με τα πολλά έπεισα το σύζυγο να πάρει το ορθόδοξο δόγμα εφόσον γεννηθηκε και μεγαλώνει στην Ελλάδα. Ξέρω πως η μανούλα μου άλλα είχε στο μυαλό της (δεξιώσεις, στολισμούς κ.λ.π) για το γαμο μου και την κατανοώ, αλλά εκείνη έκανε τις επιλογές της όταν παντρευτηκε, τώρα η επιλογή είναι δική μου.
Προσωπικά θεωρώ πως ένας που πιστευει στη θρησκεια του (οι ιερείς είναι άλλο θέμα, εμείς πιστεύουμε στο Θεό όχι στους ιερείς) θα ήθελε την ευλογία του Θεού όταν ενώνεται με τα δεσμά του γάμου. Αυτό θα έκανα κι εγω αν ο άνδρας μου ηταν ορθόδοξος και είχε τα ιδια πιστευω με μένα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΓΑΠΙΟΥΝΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ,Η ΦΥΛΗ,ΤΟ ΧΡΩΜΑ Η Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΕΜΠΟΔΙΟ...ΑΧ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ,ΘΑ ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΗ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕ,ΑΛΛΑ toutounaki ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΞΑΨΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ!!! Embarassed ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ Η ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ ΣΑΣ;;;;

Kalliopi μου ομολογώ πως δεν είναι όλα ρόδινα. Η διαφορά εθνικότητας ( ο άνδρας μου ειναι Γερμανός) συνεπάγεται διαφορα νοοτροπίας που μεταφράζεται σε πολλες δυσκολίες. Επειδή αγαπιομαστε πολύ έχουμε κανει αμοιβαιες υποχωρησεις για να είμαστε μαζί. Είμαστε μαζί 6 χρόνια και συνηθίζουμε σιγά-σιγά. Ομολογώ όμως πως με μαθαίνει και τον μαθαίνω κάθε μέρα.

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΑΝΤΕ ΚΑΛΕ,ΣΕ ΠΟΙΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΡΟΔΙΝΑ;;;; scratch ΑΣΕ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΑΜΕΙΩΤΟ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!!!ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ,ΜΗ ΜΕ ΠΑΡΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΑΝΑΤΙΚΗ...ΑΝ ΕΡΘΕΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΙ "ΜΑΜΑ ΕΓΙΝΑ ΒΟΥΔΙΣΤΗΣ",ΔΕ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΙΣΘΗΣΗ...ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΚΟΥΚΟΥ ΡΟΥΚΟΥ! Embarassed

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αν αρχίσουμε όλοι να παντρευόμαστε με πολιτικό γάμο εκείνοι έχουν να χάσουν πολλά χρήματα. Και φυσικά μιλάω για εκμετάλλευση για όλα αυτά που αναφέρθηκα πιο πάνω (δεν θα ξανααναφερθώ) και δεν το παίρνω πίσω. Δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημά σου πραγματικά.
Εμ πάσει περιπτώσει αυτή είναι η άποψή μου και έχω νομίζω το δικαίωμα να την εκφράζω.

Αν έχεις απάντηση στο ερώτημα που έθεσα, δηλαδή για ποιο λόγο μερικοί παπάδες δεν επιτρέπουν σε νονούς που είναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο να βαπτίσουν θα χαρώ να την ακούσω γιατί πραγματικά είναι το μόνο που θα μου αλλάξει την άποψη ότι κάποιοι παπάδες βλεπουν τον πολιτικό γάμο σαν απειλή.[/quote]

Το προβλημα μου σε ολα αυτα που ειπες ειναι η λεξη εκμεταλλευση που χρησιμοποιησες επανελλημενα και την θεωρω πολυ λαθος..
οσο για το ερωτημα σου θα σου πω οτι αυτό γινεται επειδή ο νονός /νονά ως πνευματικός γονιός ,για την εκκλησία είναι εκείνος που αναλαμβάνει να διδάξει στο παιδί τα σχετικα της πίστης και του Χριστιανισμού. Άρα ένας άνθρωπος που για την εκκλησία δεν αποδέχεται τη θρησκεία και τα μυστήρια της εκκλησίας της (βλεπε πολιτικός γάμος) δε μπορεί να αναλάβει αυτό το ρόλο.
Εφόσον γίνεται βάφτιση...σημαίνει πως ασπαζόμαστε τους κανόνες της εκκλησία. Ο νονός είναι ο "πνευματικός πατέρας" του παιδιού. Δηλαδή αυτός που θα το κατηχήσει και θα το καθοδηγήσει για να γίνει "σωστός χριστιανός".
Επομένως, ένας νονός που δεν τηρεί τους κανόνες της εκκλησίας, εξ ορισμού είναι ακατάλληλος (σύμφωνα πάντα με τους κανόνες της).

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
CHRISLA2216 έγραψε:Αν αρχίσουμε όλοι να παντρευόμαστε με πολιτικό γάμο εκείνοι έχουν να χάσουν πολλά χρήματα. Και φυσικά μιλάω για εκμετάλλευση για όλα αυτά που αναφέρθηκα πιο πάνω (δεν θα ξανααναφερθώ) και δεν το παίρνω πίσω. Δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημά σου πραγματικά.
Εμ πάσει περιπτώσει αυτή είναι η άποψή μου και έχω νομίζω το δικαίωμα να την εκφράζω.

Αν έχεις απάντηση στο ερώτημα που έθεσα, δηλαδή για ποιο λόγο μερικοί παπάδες δεν επιτρέπουν σε νονούς που είναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο να βαπτίσουν θα χαρώ να την ακούσω γιατί πραγματικά είναι το μόνο που θα μου αλλάξει την άποψη ότι κάποιοι παπάδες βλεπουν τον πολιτικό γάμο σαν απειλή.

Το προβλημα μου σε ολα αυτα που ειπες ειναι η λεξη εκμεταλλευση που χρησιμοποιησες επανελλημενα και την θεωρω πολυ λαθος..
οσο για το ερωτημα σου θα σου πω οτι αυτό γινεται επειδή ο νονός /νονά ως πνευματικός γονιός ,για την εκκλησία είναι εκείνος που αναλαμβάνει να διδάξει στο παιδί τα σχετικα της πίστης και του Χριστιανισμού. Άρα ένας άνθρωπος που για την εκκλησία δεν αποδέχεται τη θρησκεία και τα μυστήρια της εκκλησίας της (βλεπε πολιτικός γάμος) δε μπορεί να αναλάβει αυτό το ρόλο.
Εφόσον γίνεται βάφτιση...σημαίνει πως ασπαζόμαστε τους κανόνες της εκκλησία. Ο νονός είναι ο "πνευματικός πατέρας" του παιδιού. Δηλαδή αυτός που θα το κατηχήσει και θα το καθοδηγήσει για να γίνει "σωστός χριστιανός".
Επομένως, ένας νονός που δεν τηρεί τους κανόνες της εκκλησίας, εξ ορισμού είναι ακατάλληλος (σύμφωνα πάντα με τους κανόνες της).

[/quote]


symfwnw apolyta mazi sou....ki egw politiko ekana ki oute prokeitai na kanw 8riskeytiko....toulaxiston oxi an den stamatisei ayti i ekmetalleysi kai to emporio tis ekklisias....ouf....ta eipa kai isixasa.... Very Happy

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
CHRISLA2216 έγραψε:Αν αρχίσουμε όλοι να παντρευόμαστε με πολιτικό γάμο εκείνοι έχουν να χάσουν πολλά χρήματα. Και φυσικά μιλάω για εκμετάλλευση για όλα αυτά που αναφέρθηκα πιο πάνω (δεν θα ξανααναφερθώ) και δεν το παίρνω πίσω. Δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημά σου πραγματικά.
Εμ πάσει περιπτώσει αυτή είναι η άποψή μου και έχω νομίζω το δικαίωμα να την εκφράζω.

Αν έχεις απάντηση στο ερώτημα που έθεσα, δηλαδή για ποιο λόγο μερικοί παπάδες δεν επιτρέπουν σε νονούς που είναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο να βαπτίσουν θα χαρώ να την ακούσω γιατί πραγματικά είναι το μόνο που θα μου αλλάξει την άποψη ότι κάποιοι παπάδες βλεπουν τον πολιτικό γάμο σαν απειλή.

Το προβλημα μου σε ολα αυτα που ειπες ειναι η λεξη εκμεταλλευση που χρησιμοποιησες επανελλημενα και την θεωρω πολυ λαθος..
οσο για το ερωτημα σου θα σου πω οτι αυτό γινεται επειδή ο νονός /νονά ως πνευματικός γονιός ,για την εκκλησία είναι εκείνος που αναλαμβάνει να διδάξει στο παιδί τα σχετικα της πίστης και του Χριστιανισμού. Άρα ένας άνθρωπος που για την εκκλησία δεν αποδέχεται τη θρησκεία και τα μυστήρια της εκκλησίας της (βλεπε πολιτικός γάμος) δε μπορεί να αναλάβει αυτό το ρόλο.
Εφόσον γίνεται βάφτιση...σημαίνει πως ασπαζόμαστε τους κανόνες της εκκλησία. Ο νονός είναι ο "πνευματικός πατέρας" του παιδιού. Δηλαδή αυτός που θα το κατηχήσει και θα το καθοδηγήσει για να γίνει "σωστός χριστιανός".
Επομένως, ένας νονός που δεν τηρεί τους κανόνες της εκκλησίας, εξ ορισμού είναι ακατάλληλος (σύμφωνα πάντα με τους κανόνες της).

[/quote]


diladi emeis pou kaname politiko gia ton alfa-vita logo den eimaste xristianoi kai den mporoume na dida3oume se ena paidi tin 8riskeia mas....kai ta paidia mas vaftizoume k ola ok....apla den goustaroume na symmetexoume sto panygiraki-emporio tis ekklisias kai tou ka8e tragopappa....

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote=
symfwnw apolyta mazi sou....ki egw politiko ekana ki oute prokeitai na kanw 8riskeytiko....toulaxiston oxi an den stamatisei ayti i ekmetalleysi kai to emporio tis ekklisias....ouf....ta eipa kai isixasa.... Very Happy [/quote]

ΔΗΛΑΔΗ, ΚΟΛΛΑΤΕ ΣΤΑ 100 ΕΥΡΩ, ΣΤΑ 150-200, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΑ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ,ΠΟΥ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ Κ Ο ΚΑΘΕ ΠΑΠΑΣ??
ΣΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΑΣ ΟΜΩΣ ΤΑ ΔΙΝΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΓΚΡΙΝΙΑ ΑΠ'ΟΤΙ ΑΚΟΥΩ..
ΓΙΑΤΙ??

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
CHRISLA2216 έγραψε:[quote=
symfwnw apolyta mazi sou....ki egw politiko ekana ki oute prokeitai na kanw 8riskeytiko....toulaxiston oxi an den stamatisei ayti i ekmetalleysi kai to emporio tis ekklisias....ouf....ta eipa kai isixasa.... Very Happy

ΔΗΛΑΔΗ, ΚΟΛΛΑΤΕ ΣΤΑ 100 ΕΥΡΩ, ΣΤΑ 150-200, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΑ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ,ΠΟΥ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ Κ Ο ΚΑΘΕ ΠΑΠΑΣ??
ΣΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΑΣ ΟΜΩΣ ΤΑ ΔΙΝΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΓΚΡΙΝΙΑ ΑΠ'ΟΤΙ ΑΚΟΥΩ..
ΓΙΑΤΙ??[/quote]


oxi den kollame sta 100-150-200 eyrw pou zitaei o ka8e papas....kollame sto ntavatziliki tou ka8e papa....kai giati na pairnoune lefta gia ena toso iero mystirio....kai stin vaftisi nai 8a ta dwsw gia na vaftistei to paidi mou....giati eimai xristiani kai 8elw na ginei kai ayto xristianos....

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="
diladi emeis pou kaname politiko gia ton alfa-vita logo den eimaste xristianoi kai den mporoume na dida3oume se ena paidi tin 8riskeia mas....kai ta paidia mas vaftizoume k ola ok....apla den goustaroume na symmetexoume sto panygiraki-emporio tis ekklisias kai tou ka8e tragopappa....[/quote]

ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ, ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΟΝΟ/ΝΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ- ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΦΤΙΣΗ ΚΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ ΤΟΥ ΝΟΝΟΥ/ΑΣ..
ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ.. ΑΠΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕ..
ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΕΚΑΝΑ ΑΡΧΙΚΑ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ. ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΓΑΜΟΥ ΠΟΥ ΛΕΤΕ??

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
CHRISLA2216 έγραψε:[quote="
diladi emeis pou kaname politiko gia ton alfa-vita logo den eimaste xristianoi kai den mporoume na dida3oume se ena paidi tin 8riskeia mas....kai ta paidia mas vaftizoume k ola ok....apla den goustaroume na symmetexoume sto panygiraki-emporio tis ekklisias kai tou ka8e tragopappa....

ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ, ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΟΝΟ/ΝΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ- ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΦΤΙΣΗ ΚΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ ΤΟΥ ΝΟΝΟΥ/ΑΣ..
ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ.. ΑΠΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕ..
ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΕΚΑΝΑ ΑΡΧΙΚΑ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ. ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΓΑΜΟΥ ΠΟΥ ΛΕΤΕ??[/quote]


to katalavainw kali mou pws ta les....kai sigoura den tsakwnomaste oute ta vazoume mazi sou....syzitisi kanoume kai panta se filiko epipedo ennoeitai(e3allou den exoume na moirasoume k tipota).....loipon ekmetalleysi yparxei efoson egw eimai xristiani kai den mporw na vaftisw ena paidaki epeidi den pantreytika stin ekklisia....tromokratoun ton kosmo kai ton e3anagkazoun na paei na kanei 8riskeytiko gia na mporei na vaftisei kai na 8aftei-diavastei kanonika otan pe8anei....alla emena prwsopika karfaki den mou kaigetai...as me kapsoun i as me peta3oun sta skoupidia....egw den 8a paw na pantreytw me apeiles...vlepoun oti o kosmos apomakrynetai apo tin ekklisia apo tis malakies tous k prospa8oun na ton foverisoun gia na gyrisei...alla den ginetai etsi....

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
spapastamou έγραψε:
CHRISLA2216 έγραψε:[quote="
diladi emeis pou kaname politiko gia ton alfa-vita logo den eimaste xristianoi kai den mporoume na dida3oume se ena paidi tin 8riskeia mas....kai ta paidia mas vaftizoume k ola ok....apla den goustaroume na symmetexoume sto panygiraki-emporio tis ekklisias kai tou ka8e tragopappa....

ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ, ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΟΝΟ/ΝΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ- ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΦΤΙΣΗ ΚΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ ΤΟΥ ΝΟΝΟΥ/ΑΣ..
ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ.. ΑΠΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕ..
ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΕΚΑΝΑ ΑΡΧΙΚΑ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ. ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΓΑΜΟΥ ΠΟΥ ΛΕΤΕ??


to katalavainw kali mou pws ta les....kai sigoura den tsakwnomaste oute ta vazoume mazi sou....syzitisi kanoume kai panta se filiko epipedo ennoeitai(e3allou den exoume na moirasoume k tipota).....loipon ekmetalleysi yparxei efoson egw eimai xristiani kai den mporw na vaftisw ena paidaki epeidi den pantreytika stin ekklisia....tromokratoun ton kosmo kai ton e3anagkazoun na paei na kanei 8riskeytiko gia na mporei na vaftisei kai na 8aftei-diavastei kanonika otan pe8anei....alla emena prwsopika karfaki den mou kaigetai...as me kapsoun i as me peta3oun sta skoupidia....egw den 8a paw na pantreytw me apeiles...vlepoun oti o kosmos apomakrynetai apo tin ekklisia apo tis malakies tous k prospa8oun na ton foverisoun gia na gyrisei...alla den ginetai etsi....[/quote]


tespa epeidi einai ena flegon zitima kai den 8a vgaloume akri giati o ka8e an8rwpos exei tis dikes tou aposeis kai einai sevasto....as to afisoume kalytera....oi amarties etsi ki alliws dikes tous einai den ftaime emeis gia ola ayta pou ginintai(pou sigoura einai kai alla va8ytera gia ta opoia emeis den exoume idea)

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
spapastamou έγραψε:[quote="spapastamou

tromokratoun ton kosmo kai ton e3anagkazoun na paei na kanei 8riskeytiko gia na mporei na vaftisei kai na 8aftei-diavastei kanonika otan pe8anei.......vlepoun oti o kosmos apomakrynetai apo tin ekklisia apo tis malakies tous k prospa8oun na ton foverisoun gia na gyrisei...alla den ginetai etsi....

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΘΡΗΣΚ.ΓΑΜΟ, ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΦΤΙΣΕΙ.. ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΑΥΤΟ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ "ΕΚΚΛΗΣΙΑ", ΚΡΑΤΑΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΗ Η ΚΟΛΩΝΙΑ.. Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΚΕΙ.. ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΟΝΟ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΕΣ ΚΥΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΜΕΙΝΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ..
ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΑ ΡΕΖΙΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ (ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΕΝΝΟΩ) ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ Κ ΕΠΟΜΕΝΩ ΝΑ ΕΦΥΓΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ..
ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΠΙΣΤΗ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΕΜΑΤΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ..

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
CHRISLA2216 έγραψε:
spapastamou έγραψε:[quote="spapastamou

tromokratoun ton kosmo kai ton e3anagkazoun na paei na kanei 8riskeytiko gia na mporei na vaftisei kai na 8aftei-diavastei kanonika otan pe8anei.......vlepoun oti o kosmos apomakrynetai apo tin ekklisia apo tis malakies tous k prospa8oun na ton foverisoun gia na gyrisei...alla den ginetai etsi....

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΘΡΗΣΚ.ΓΑΜΟ, ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΦΤΙΣΕΙ.. ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΑΥΤΟ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ "ΕΚΚΛΗΣΙΑ", ΚΡΑΤΑΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΗ Η ΚΟΛΩΝΙΑ.. Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΚΕΙ.. ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΟΝΟ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΕΣ ΚΥΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΜΕΙΝΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ..
ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΑ ΡΕΖΙΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ (ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΕΝΝΟΩ) ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ Κ ΕΠΟΜΕΝΩ ΝΑ ΕΦΥΓΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ..
ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΠΙΣΤΗ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΕΜΑΤΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ..

a,geia sou ayto ennow ki egw...oi giagioules kala kanoun kai pane giati 8ymountai tis ekklisies pou pigainane palia....tis agnes ki ali8ines ekklisies me tous papades-an8rwpous....ti na peis oti kai na leme emeis den allazei tipota....makari na alla3oun myalo syntoma giati 8a einai krima na xa8ei me tin parodo ton xronwn i wraioteri 8riskeia.... Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις