Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
56 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 56 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 6]

Νινα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσάκια μου καλή χρονιά σε όλες σας!
Συνήθως με τη νέα χρονιά ξεκινάει ένας καινούργιος κύκλος αποφάσεων, έτσι λοιπόν ήρθε η ώρα και για εμάς να σκεφτούμε πώς θα δρομολογήσουμε το γάμο μας. Μόνο που δεν μπορούμε να καταλήξουμε αν θα κάνουμε πολιτικό ή θρησκευτικό. Επειδή τα οικονομικά μας είναι περιορισμένα και βασικά μόνοι μας θα τα κάνουμε όλα, αναγκαστικά θα υπάρχουν περιορισμοί. Ο καλός μου σκεφτεται περισσότερο για πολιτικό, εγώ πάλι θα προτιμούσα θρησκευτικό έστω και σε στενό κύκλο. Κυρίως όμως με προβληματίζει το γλέντι. Τι λέτε; Καμιά ιδέα; Όσες έχετε εμπειρία, πόσο στοίχισε ο γάμος σας;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

????????


Επισκέπτης
με το καλο κατ αρχην !!!!

ενας γαμος κοστιζει οσο θες να κοστισει

δημαρχειο δεν κοστιζει τιποτα

αλλα αν θες να κανεις κατι πιο παραδοσιακο......εκει ναι, εχει κοστος

αν το μονο που σε προβληματιζει ειναι το τραπεζι, μπορεις να το κανεις σε πολυ κλειστο κυκλο, εχει μαγαζια που βγαινει κατω απο 20 ευρω το ατομο, επισης δεν ειναι απαραιτητο πλεον οπως ειναι οι καιροι, να κανεις τραπεζι

κανεναν δεν εχετε να σας βοηθησει???

Naselen

Naselen
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
arco iris έγραψε:με το καλο κατ αρχην !!!!

ενας γαμος κοστιζει οσο θες να κοστισει

δημαρχειο δεν κοστιζει τιποτα

αλλα αν θες να κανεις κατι πιο παραδοσιακο......εκει ναι, εχει κοστος

αν το μονο που σε προβληματιζει ειναι το τραπεζι, μπορεις να το κανεις σε πολυ κλειστο κυκλο, εχει μαγαζια που βγαινει κατω απο 20 ευρω το ατομο, επισης δεν ειναι απαραιτητο πλεον οπως ειναι οι καιροι, να κανεις τραπεζι

κανεναν δεν εχετε να σας βοηθησει???


Συμφωνώ απολύτα, οι τιμές έχουν πέσει αρκετα. Μπορείς να το κάνεις στην επαρχία πίστεψέ με θα σου βγεί αρκετά πιο φθηνά. Πιστεύω καλή θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται, αν το ψάξεις λίγο θα βρεις πολλα

mary 30

mary 30
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμεις καναμε πολιτικο λογο οικονομικων και λεμε αν ειμαστε καλυτερα αργοτερα να κανουμε γαμοβαπτιση που κ παλι οικονονικοτερα ερχεται δηλ και τα δυο σε ενα γεγονος αρα και ενα τραπεζι Very Happy

tzitziki2


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Nίνα με το καλό!
Εγω έκανα πολιτικό και μετα γαμοβάφτιση.Τα κάναμε όλα πολύ απλά και επειδη και μεις τα κάναμε όλα μόνοι μας για γλέντι κλείσαμε μια ωραιότατη ταβέρνα μόνο με στενούς συγγενοίς και φίλους.Ήταν πολύ οικονομικά και πολύ όμορφα.Άσε που είναι καλύτερα να έχεις μόνο αυτούς που πραγματικά θέλεις και αγαπάς παρά να μαζέψεις τη σάρα και τη μάρα και να τους πληρώνεις κιόλας!!Λίγοι και εκλεκτοί λοιπόν και όλα καλά.Εξάλλου δεν είναι ανάγκη να το κάνεις σε κάποιο κέντρο μια απλή ταβέρνα και πολύ κέφι!!!!

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tzitziki2 έγραψε:Nίνα με το καλό!
Εγω έκανα πολιτικό και μετα γαμοβάφτιση.Τα κάναμε όλα πολύ απλά και επειδη και μεις τα κάναμε όλα μόνοι μας για γλέντι κλείσαμε μια ωραιότατη ταβέρνα μόνο με στενούς συγγενοίς και φίλους.Ήταν πολύ οικονομικά και πολύ όμορφα.Άσε που είναι καλύτερα να έχεις μόνο αυτούς που πραγματικά θέλεις και αγαπάς παρά να μαζέψεις τη σάρα και τη μάρα και να τους πληρώνεις κιόλας!!Λίγοι και εκλεκτοί λοιπόν και όλα καλά.Εξάλλου δεν είναι ανάγκη να το κάνεις σε κάποιο κέντρο μια απλή ταβέρνα και πολύ κέφι!!!!
εγω θα εκανα θρησκευτικο και αυτο που λεει η κοπελα εδω!ειναι οντως καλυτερα να εχεις αυτους που αγαπας και σε αγαπανε παρα χιλιους δυο.!με το καλο!!!!!

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Νίνα μου ,ο γάμος είναι ένας .
Θρησκευτικός και μόνο Θρησκευτικός για να πάρετε την ευλογία του Θεού και της εκκλησίας δηλαδή των ανθρώπων που θα παρευρεθούν στο Μυστήριο.
Αυτή είναι η γνώμη μου.
Είναι ευχή Θεού και Ανθρώπων.
Αν υπάρχει θέμα και πρέπει να παντρευτείτε με πολιτικό γάμο πρώτα ας το κάνετε αλλά αργότερα να κάνετε και θρησκευτικό γάμο οπωσδήποτε.
Δεν έχει σημασία αν κάνετε Ορθόδοξο,Καθολικό,ινδουϊστικό,μουσουλμανικό ή ότι άλλο.
Ο Θεός ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ είναι !
Σε όλες τις θρησκείες του κόσμου οι άνθρωποι παντρεύονται με θρησκευτικό τρόπο για να πάρουν την Ευλογία και την Ευχή του Θεού,του Αλλάχ,του Βούδα,όπως τον λέει ο Καθένας και η κάθε θρησκεία.
....πιστεύω να σε κάλυψα λίγο .

Νινα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Τον πολιτικό μόνο από οικονομικής απόψεως τον σκεφτόμαστε. Δεν έχουμε δηλαδή καποιον άλλον λόγο... Επειδή ψάχνοντας το θέμα λίγο, διαβάζω για τιμές γύρω στις 20.000, πάντως σίγουρα πολύ πάνω από 10.000, το θεωρώ με τα σημερινά δεδομένα σχεδόν αδύνατον να κάνω θρησκευτικό, αν δηλαδή όντως απαιτείται τέτοιου ύψους δαπάνη. Δεν υπάρχει ρευστότητα όπως άλλοτε. Και κάθε μέρα δεν ξέρεις τι ξημερώνει πλέον...

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Νίνα ποιος σας έχει πει ότι ένας θρησκευτικός κοστίζει τόσο ;
Δεν είμαστε στο 2005 ούτε καν στο 2009.
Δεν είναι ανάγκη να αγοράσει κοστούμι των 2000 ευρώ ο άντρας σου ή εσύ νυφικό των 3000.
Μπορείς να νοικιάσεις ένα ,επίσης μπορείτε να μην κάνετε τραπέζι παρά μόνο για τους άμεσα συγγενείς σας και να σας στοιχίσει το πολύ 2000 -3000 σύνολο και ίσως πολλά λέω.Δεν είναι ανάγκη να κάνετε 500 μπομπονιέρες.
Πάρτε μόνο τόσες όσες σας χρειάζονται με τους ίδιους καλεσμένους στην Εκκλησία όπως θα πηγαίνατε και στο Δημαρχείο.
Αν δεν θέλει κάτι κάποιος, βρίσκει 1001 δικαιολογίες για να μην το κάνει ή αντίθετα για να το κάνει.
Απλά είναι τα πράγματα.

souzan


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βρ εκοριτσι μου γιατι να κανεται τραπεζι?ειναι πολυτελεια στις μερες μας
επισης και εμεις μονοι μα ςπληρωσαμε τοτε τον γαμο με τον αντρα μου το 2005 700 ευρω νοικιασα το νυφικο και 350 εκανε το κουστουμι του αντρα μου παπουτσια πηρα ενα ζευγαρι χρυσα πεδιλα που μπορεσα να τα φορεσω μετα γιατι δεν ηταν πολυ καλα στολισμους και τετοια δεν ειχα καναμε απλα πραγματα και ωραια οι μπομπουνιερες μας κοστισαν 70 λεπτα η μια απο απλο τουλι με ενα μικρο λουλουδακι δεν χρειαζονται υπερβολες

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμάς μας στοίχισε 17χιλιάδες χωρίς να κάνουμε γάμο υπερπαραγωγή, το κόστος ανέβηκε γιατί είχαμε αρκετά άτομα (για φαγητό) μέσα στην τιμή είναι και τα προ γλέντια, το δικό μου και του άντρα μου.
Αλλά ! μπορείς να κάνεις γάμο πολύ πολύ οικονομικό καλώντας μόνο κοντινούς συγγενείς και χωρίς καθόλου περιττά έξοδα. Έχει προσκλητήρια και μπομπό φθηνότατα και ωραιότατα !!
Η άλλη λύση είναι να κάνεις πολιτικό και όταν σταθείτε στα πόδια σας να κάνετε ένα θρησκευτικό.

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δηλαδή το 1950,1960,1970 ,οι γονείς μας πως παντρευόντουσαν ;
Δεν υπήρχαν ούτε δεξιώσεις σε μαζικό επίπεδο όπως τη δεκαετία του 1980,1990 ή 2000 ούτε ξόδευαν τόσα χρήματα για να παντρευτούν.
Μετά, η πλασματική καλοπέραση με τα δάνεια τα έφερε όλα αυτά που η χωρίς μυαλό και μέτρο κατανάλωση και μιμητισμός μας έκαναν όλους να χάσουμε τη μπάλα.
Ξαφνικά (το βλέπεις και στις ελληνικές ταινίες εποχής) εκεί που έαναν δεξίωση γάμου μόνο οι πλούσιοι βιομήχανοι,γιατροί,δικηγόροι,
μηχανικοί,οικονομολόγοι και εφοπλιστές , ξαφνικά μετά και η κόρη φτωχού, ο γιός του φτωχού , φτωχοί άνθρωποι γενικώς ,έπαιρναν δάνεια για να ζήσουν όπως οι πλούσιοι έστω και για λίγες ώρες και για να ταυτιστούν με αυτούς αλλά με τη διαφορά ότι τα λεφτά των δανείων κάποτε τα πληρώνει κανείς ενώ οι πραγματικά πλούσιοι δεν είχαν ούτε έχουν ούτε και θα έχουν στο μυαλό τους να πάρουν δάνειο εφόσον έχουν λεφτά.
Ας ξεφύγουμε όλοι από τις παλαιές συνήθειες που βλέπαμε ή είχαμε.
Μπορώ να δεχθώ ότι κάνει κανείς ένα πολιτικό γάμο για κάποιο συγκεκριμένο λόγο αλλά δεν μπορώ να δεχτώ σαν δικαιολογία (ειδικά στις μέρες μας) ότι δεν κάνει θρησκευτικό επειδή κοστίζει πολλά χρήματα.
ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ σε πληροφορώ αν θέλει κανείς να παραμερίσει όλα τα υλικά συμπαραμαρτούντα και απλά να κάνει θρησκευτικό γάμο χωρίς τυμπανοκρουσίες,δεξιώσεις,αυτοκίνητα πολυτελή ,διαμονή σε πεντάστερα ξενοδοχεία με ή χωρίς δώρο για την δεξίωση κλπ κλπ.

Στο μυαλό μας είναι όλα,μπορούμε να κάνουμε τα πάντα αν απλά αλλάξουμε τρόπο σκέψης ,να γίνουμε προσαρμοστικοί στα νέα δεδομένα της εποχής και πίστεψε με....τα πολλά λεφτά και οι δεξιώσεις δεν φέρνουν την ευτυχία σε ένα γάμο ανάμεσα στο ζευγάρι.
Άλλα είναι τα "κλειδιά" ενός επιτυχημένου γάμου.

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κ εμεις πολιτικο εχουμε κανει.Το κοστος ειναι οσο θες να ειναι.δλδ αν θες πας με το τζινακι σου κ αν παλι εχεις αλλα γουστα χρυσοπληρωνεις φορεμα,παπουτσια κτλ...Εγω πχ εδωσα 150€ για το φορεμα του πολιτικου κ παπουτσια εβαλα αυτα που ειχα κ στον αρραβωνα τα οποια επισης ηταν ακριβα για την τσεπη μου (160€).Μετα απο 4 μερες εκανα κ ενα "παρτυ" στο σπιτι με φιλους.Ποτα κ ενα μπουφε με καναπεδακια κ πιτακια.Γυρω στα 200-300€ κοστισε.

Θα κανουμε τελικα κ γαμοβαφτιση το καλοκαιρι με το καλο.Κοστος ακριβως δεν ξερω αλλα τα περισσοτερα εξοδα θα καλυφθουν απο τα δωρα του γαμου κ αν δε φτασουν θα συμπληρωσουν οτι μπορουν οι γονεις μου.Θελουμε ομως κ οι δυο να κανουμε ανοιχτο γαμο γι'αυτο κ τα εξοδα θα ειναι πολλα.Ελπιζω να μην ξεπερασουν τα 20000.

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
doritaki έγραψε:Κ εμεις πολιτικο εχουμε κανει.Το κοστος ειναι οσο θες να ειναι.δλδ αν θες πας με το τζινακι σου κ αν παλι εχεις αλλα γουστα χρυσοπληρωνεις φορεμα,παπουτσια κτλ...Εγω πχ εδωσα 150€ για το φορεμα του πολιτικου κ παπουτσια εβαλα αυτα που ειχα κ στον αρραβωνα τα οποια επισης ηταν ακριβα για την τσεπη μου (160€).Μετα απο 4 μερες εκανα κ ενα "παρτυ" στο σπιτι με φιλους.Ποτα κ ενα μπουφε με καναπεδακια κ πιτακια.Γυρω στα 200-300€ κοστισε.

Θα κανουμε τελικα κ γαμοβαφτιση το καλοκαιρι με το καλο.Κοστος ακριβως δεν ξερω αλλα τα περισσοτερα εξοδα θα καλυφθουν απο τα δωρα του γαμου κ αν δε φτασουν θα συμπληρωσουν οτι μπορουν οι γονεις μου.Θελουμε ομως κ οι δυο να κανουμε ανοιχτο γαμο γι'αυτο κ τα εξοδα θα ειναι πολλα.Ελπιζω να μην ξεπερασουν τα 20000.


DORITAKI μου με συγχωρείς ,

είναι δυνατόν να λες ότι ο γάμος σου θα καλυφθεί από τα δώρα των καλεσμένων και των γονέων σας ;
Αν θέλετε να κάνετε ανοιχτό γάμο και πολυέξοδο τότε ξοδέψτε τα δικά σας χρήματα βρε κούκλα μου.
Συγνώμη που στο λέω έτσι αλλά η λογική αυτό λέει.
Έχεις υπόψη σου μετά το γάμο τι έξοδα υπάρχουν ; Με παιδιά με εγκυμοσύνες,με γιατρούς και με χίλια δύο άλλα ;
Τότε μπορεί να σας δώσουν οι γονείς σας χρήματα αλλά δεν είναι δυνατόν να ακούω από μια κοπέλα ή αν θέλεις από έναν άνθρωπο ανεξάρτητα αν είναι γυναίκα ή άντρας ότι θα σας καλύψουν τα έξοδα οι συγγενείς με τα δώρα.
Μην κάνετε ανοιχτό γάμο,τότε.
Δεν ξέρω ...είμαι πολύ απόλυτη στην άποψη μου ,θεωρώ όπως και ο άντρας μου το ίδιο, ότι τα πράγματα πρέπει να έχουν μία προτεραιότητα,γάμος,παιδί, βάπτιση και όχι όλα σε ένα με μια (που κακώς αποκαλείς) γαμοβάπτιση .
Εξευτελίζουμε τους θεσμούς και τα ιερά μας Μυστήρια .
Θα ήμουν ανεκτική μόνο σε περίπτωση που συντρέχουν λόγοι υγείας αλλά και πάλι.
Πάρτε ένα παπά και καλέστε τον σπίτι να σας παντρέψει σε ακραία περίπτωση.
Είμαι τελείως εναντίον όλων αυτών.
Ο Γάμος είναι Γάμος, η Βάπτιση είναι Βάπτιση και η Κηδεία είναι Κηδεία.
Τότε να κάνουμε και τη κηδεία μαζί με το μνημόσυνο σύμφωνα με αυτή τη λογική .
Συγνώμη ,δεν είναι επί προσωπικού αλλά τη γνώμη μου λέω.

Ίσως να φταίει ότι είμαι 41 και ο άντρας μου 46 αλλά και μοντέρνοι είμαστε και καθόλου οπισθοδρομικοί.
Αυτό όμως δεν είναι μοντερνισμός.
Είναι συνάρτηση πολλών θεμάτων που δεν είναι τώρα της στιγμής να αναλύσω αλλά η ουσία είναι ότι έχουμε αναγάγει το γάμο και τη βάπτιση ,γενικώς όλα τα μυστήρια της θρησκείας μας , σε ένα ακαλαίσθητο πανηγυράκι με την έννοια ότι εκτός των άλλων με πειράζει και αισθητικά να βλέπω να παντρεύονται για παράδειγμα άνθρωποι και αμέσως μετά να βαπτίζουν ένα τετράχρονο παιδί επειδή ο ένας είναι οπαδός του Ιεχωβά και η άλλη Χριστιανή Ορθόδοξη που όμως αγαπιόντουσαν τρελά και ο ένας δεν έκανε μακρυά από τον άλλο και έτσι ο ένας αποφάσισε ότι τελικά είναι λύση ο θρησκευτικός γάμος για να μην χάσει την αγάπη του και για να αναγνωρίσει και το παιδί,μόνο που μετά από όλη αυτή την υπερπαραγωγή,την ακαλαισθησία και την εμετίλα που ο γάμος μετατράπηκε σε εμποροπανήγυρη ,τα παιδιά που τυγχάνει να είναι και οι δύο γνωστοί μου ,χώρισαν μετά από τρεις μήνες γιατί μετά από 11 χρόνια που ήταν μαζί ,κατάλαβαν ότι τελικά υπάρχει ασυμφωνία χαρακτήρων.
Συγνώμη δηλαδή αλλά ......!!!!
Ο γάμος είναι κάτι ιερό ,όπως και η βάπτιση και η κηδεία και το μνημόσυνο και όλα.Γι αυτό υπάρχουν και δεν είπε ο Χριστός να παντρευόμαστε μαζί με την βάπτιση και την κηδεία μας ,έλεος δηλαδή !
Ξέρω ότι πολλές δεν συμφωνείτε ,σας το είπα άλλωστε γιατί το γνωρίζω αλλά
αυτή είναι η άποψη μου και όπως είπα και του άντρα μου,ο θεός μας έχει δώσει τα πάντα χωρίς να τα ζητάμε και μάλιστα πρόσφατα και με τα διδυμάκια μας και είμαστε ΕΥΓΝΩΜΟΝΕΣ ΓΙ ΑΥΤΟ .
Αν μπορείτε και τελειώνω το γραφοσέντονο και συγνώμη γι αυτό , να παντρευτείτε με δικά σας μέσα κάντε το αλλά η συνέχεια σε ένα γάμο προϋποθέτει πολλά χρήματα που αυτά που δίνει κανείς για τον ίδιο το γάμο είναι σταγόνα στον Ωκεανό !

Ας σταματήσουμε να εξευτελίζουμε τα ιερά μας μυστήρια ,είναι το μόνο που σχεδόν μας έχει απομείνει .

Νινα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ioanna_41 έγραψε:Δηλαδή το 1950,1960,1970 ,οι γονείς μας πως παντρευόντουσαν ;
Δεν υπήρχαν ούτε δεξιώσεις σε μαζικό επίπεδο όπως τη δεκαετία του 1980,1990 ή 2000 ούτε ξόδευαν τόσα χρήματα για να παντρευτούν.
Μετά, η πλασματική καλοπέραση με τα δάνεια τα έφερε όλα αυτά που η χωρίς μυαλό και μέτρο κατανάλωση και μιμητισμός μας έκαναν όλους να χάσουμε τη μπάλα.
Ξαφνικά (το βλέπεις και στις ελληνικές ταινίες εποχής) εκεί που έαναν δεξίωση γάμου μόνο οι πλούσιοι βιομήχανοι,γιατροί,δικηγόροι,
μηχανικοί,οικονομολόγοι και εφοπλιστές , ξαφνικά μετά και η κόρη φτωχού, ο γιός του φτωχού , φτωχοί άνθρωποι γενικώς ,έπαιρναν δάνεια για να ζήσουν όπως οι πλούσιοι έστω και για λίγες ώρες και για να ταυτιστούν με αυτούς αλλά με τη διαφορά ότι τα λεφτά των δανείων κάποτε τα πληρώνει κανείς ενώ οι πραγματικά πλούσιοι δεν είχαν ούτε έχουν ούτε και θα έχουν στο μυαλό τους να πάρουν δάνειο εφόσον έχουν λεφτά.
Ας ξεφύγουμε όλοι από τις παλαιές συνήθειες που βλέπαμε ή είχαμε.
Μπορώ να δεχθώ ότι κάνει κανείς ένα πολιτικό γάμο για κάποιο συγκεκριμένο λόγο αλλά δεν μπορώ να δεχτώ σαν δικαιολογία (ειδικά στις μέρες μας) ότι δεν κάνει θρησκευτικό επειδή κοστίζει πολλά χρήματα.
ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ σε πληροφορώ αν θέλει κανείς να παραμερίσει όλα τα υλικά συμπαραμαρτούντα και απλά να κάνει θρησκευτικό γάμο χωρίς τυμπανοκρουσίες,δεξιώσεις,αυτοκίνητα πολυτελή ,διαμονή σε πεντάστερα ξενοδοχεία με ή χωρίς δώρο για την δεξίωση κλπ κλπ.

Στο μυαλό μας είναι όλα,μπορούμε να κάνουμε τα πάντα αν απλά αλλάξουμε τρόπο σκέψης ,να γίνουμε προσαρμοστικοί στα νέα δεδομένα της εποχής και πίστεψε με....τα πολλά λεφτά και οι δεξιώσεις δεν φέρνουν την ευτυχία σε ένα γάμο ανάμεσα στο ζευγάρι.
Άλλα είναι τα "κλειδιά" ενός επιτυχημένου γάμου.


Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες, δίκιο έχεις. Αλλά εμείς δεν ανήκουμε στην κατηγορία των ανθρώπων που έπαιρναν δάνεια για να ζήσουν, ανήκουμε στην κατηγορία των ανθρώπων που οι γονείς τους (γιατί εγώ ως νεώτερη, έχω λίγα χρόνια που ξεκίνησα να δουλεύω και ο μέλλων σύζυγος το ίδιο), δούλεψαν, έβγαλαν με πολύ κόπο κάποια χρήματα, σπούδασαν τα παιδιά τους, έζησαν αξιοπρεπώς και πήραν κάποια στιγμή στη ζωή τους ένα σπίτι με στεγαστικό δάνειο, αυτά. Απλά τώρα που οι μισθοι και οι συντάξεις έχουν πιάσει πάτο για τους περισσότερους, δεν υπάρχει ιδιαίτερο περίσσευμα. Γι' αυτό προβληματίζομαι, τι να κάνω... δεν θέλω πολυτέλειες, απλά νιώθω παντελώς άσχετη, δεν έχω προσανατολισμό, δεν ξέρω πού να στραφώ και η αλήθεια είναι ότι όσα είπατε εσύ και οι άλλες κοπέλες παραπάνω για το πώς μπορεί να γίνει οικονομικά ένας γάμος, με ανακούφισαν κάπως...μου έδωσαν τροφή για σκέψη!

Mar1987

Mar1987
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ(ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ)Κ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΓΛΕΝΤΙ!!ΗΜΑΣΤΑΝ ΤΥΧΕΡΟΙ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ!!ΑΛΛΑ Κ ΕΓΩ ΤΟ ΕΨΑΞΑ...ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΑΣ ΣΤΟΙΧΗΣΕ 22ΕΥΡΩ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΣΤΗ ΒΑΡΥΜΠΟΜΠΗ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΧΩΡΟ-ΤΑΒΕΝΑ!!!
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ Ο ΓΑΜΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ(ΑΠΟ ΤΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟ ΤΗ ΜΑΚΙΓΙΕΖ ΜΕΧΡΙ Κ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ!!)
ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΑΜΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ!!ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΖΑΡΙΑ ΣΟΥ Κ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ!!ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΛΕΣΕΙΣ 30 ΑΤΟΜΑ Κ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ Κ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ Κ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΠΑΡΑ ΑΛΛΟΥΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑ(ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΡΟ)Κ ΑΛΛΟΥΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ...
ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΜΟ
(ΑΝ Κ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΠΟΙΕΙΣ ΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ)
ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΟΣΑ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ΤΟΣΑ ΘΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ...ΣΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΑ Η ΑΛΛΗ..
ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ(Κ ΠΑΛΙ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΑΛΥΣΗ)
ΝΑ "ΒΓΑΛΕΙΣ"ΛΕΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΣΟΥ Η' ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ Κ ΝΑ ΤΟΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ΜΕ ΕΥΓΝΟΜΩΣΥΝΗ?
ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ!!!ΕΝΙΩΣΑ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ Κ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ ΤΟ ΜΕΤΑ!!!
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΣ Κ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΓΑΜΟΥ!!ΕΚΕΙ ΕΚΛΕΙΣΑ ΕΓΩ ΤΟΝ ΧΩΡΟ!!ΑΠΟ 33 ΕΥΡΩ ΑΡΧΙΚΗ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΣΦΕΡΑΝΕ ΣΤΑ 27 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ Κ ΤΟΥΣ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΑΜΕ ΣΤΑ 22ΕΥΡΩ!!

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Νίνα ,Χαίρομαι ιδιαιτέρως που συμφωνείς και τα περνάς από αναλυτική σκέψη .

λουκουμάκι


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλή χρονιά και με το καλό.Και εμείs θρησκευτικό κάναμε και τα αναλάβαμε όλα μόνοι μαs.Το πόσο θα σου κοστίσει ο γάμοs εξαρτάται από εσένα.Οι τιμέs έχουν πέσει και όλοι δέχονται 'παζάρια' γιατί θέλουν να δουλέψουν.Αλλά και να μην κάνειs τραπέζι τι πειράζει?Ποιόs κάνει τώρα?Σημασία έχει να πάρετε την ευλογία του Θεού και να ξεκινήσετε την οικογένεια σαs.;Oτι αποφασίσειs σου εύχομαι με το καλό και η ώρα η καλή!!!

doritaki


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioanna_41 έγραψε:
doritaki έγραψε:Κ εμεις πολιτικο εχουμε κανει.Το κοστος ειναι οσο θες να ειναι.δλδ αν θες πας με το τζινακι σου κ αν παλι εχεις αλλα γουστα χρυσοπληρωνεις φορεμα,παπουτσια κτλ...Εγω πχ εδωσα 150€ για το φορεμα του πολιτικου κ παπουτσια εβαλα αυτα που ειχα κ στον αρραβωνα τα οποια επισης ηταν ακριβα για την τσεπη μου (160€).Μετα απο 4 μερες εκανα κ ενα "παρτυ" στο σπιτι με φιλους.Ποτα κ ενα μπουφε με καναπεδακια κ πιτακια.Γυρω στα 200-300€ κοστισε.

Θα κανουμε τελικα κ γαμοβαφτιση το καλοκαιρι με το καλο.Κοστος ακριβως δεν ξερω αλλα τα περισσοτερα εξοδα θα καλυφθουν απο τα δωρα του γαμου κ αν δε φτασουν θα συμπληρωσουν οτι μπορουν οι γονεις μου.Θελουμε ομως κ οι δυο να κανουμε ανοιχτο γαμο γι'αυτο κ τα εξοδα θα ειναι πολλα.Ελπιζω να μην ξεπερασουν τα 20000.


DORITAKI μου με συγχωρείς ,

είναι δυνατόν να λες ότι ο γάμος σου θα καλυφθεί από τα δώρα των καλεσμένων και των γονέων σας ;
Αν θέλετε να κάνετε ανοιχτό γάμο και πολυέξοδο τότε ξοδέψτε τα δικά σας χρήματα βρε κούκλα μου.
Συγνώμη που στο λέω έτσι αλλά η λογική αυτό λέει.
Έχεις υπόψη σου μετά το γάμο τι έξοδα υπάρχουν ; Με παιδιά με εγκυμοσύνες,με γιατρούς και με χίλια δύο άλλα ;
Τότε μπορεί να σας δώσουν οι γονείς σας χρήματα αλλά δεν είναι δυνατόν να ακούω από μια κοπέλα ή αν θέλεις από έναν άνθρωπο ανεξάρτητα αν είναι γυναίκα ή άντρας ότι θα σας καλύψουν τα έξοδα οι συγγενείς με τα δώρα.
Μην κάνετε ανοιχτό γάμο,τότε.
Δεν ξέρω ...είμαι πολύ απόλυτη στην άποψη μου ,θεωρώ όπως και ο άντρας μου το ίδιο, ότι τα πράγματα πρέπει να έχουν μία προτεραιότητα,γάμος,παιδί, βάπτιση και όχι όλα σε ένα με μια (που κακώς αποκαλείς) γαμοβάπτιση .
Εξευτελίζουμε τους θεσμούς και τα ιερά μας Μυστήρια .
Θα ήμουν ανεκτική μόνο σε περίπτωση που συντρέχουν λόγοι υγείας αλλά και πάλι.
Πάρτε ένα παπά και καλέστε τον σπίτι να σας παντρέψει σε ακραία περίπτωση.
Είμαι τελείως εναντίον όλων αυτών.
Ο Γάμος είναι Γάμος, η Βάπτιση είναι Βάπτιση και η Κηδεία είναι Κηδεία.
Τότε να κάνουμε και τη κηδεία μαζί με το μνημόσυνο σύμφωνα με αυτή τη λογική .
Συγνώμη ,δεν είναι επί προσωπικού αλλά τη γνώμη μου λέω.

Ίσως να φταίει ότι είμαι 41 και ο άντρας μου 46 αλλά και μοντέρνοι είμαστε και καθόλου οπισθοδρομικοί.
Αυτό όμως δεν είναι μοντερνισμός.
Είναι συνάρτηση πολλών θεμάτων που δεν είναι τώρα της στιγμής να αναλύσω αλλά η ουσία είναι ότι έχουμε αναγάγει το γάμο και τη βάπτιση ,γενικώς όλα τα μυστήρια της θρησκείας μας , σε ένα ακαλαίσθητο πανηγυράκι με την έννοια ότι εκτός των άλλων με πειράζει και αισθητικά να βλέπω να παντρεύονται για παράδειγμα άνθρωποι και αμέσως μετά να βαπτίζουν ένα τετράχρονο παιδί επειδή ο ένας είναι οπαδός του Ιεχωβά και η άλλη Χριστιανή Ορθόδοξη που όμως αγαπιόντουσαν τρελά και ο ένας δεν έκανε μακρυά από τον άλλο και έτσι ο ένας αποφάσισε ότι τελικά είναι λύση ο θρησκευτικός γάμος για να μην χάσει την αγάπη του και για να αναγνωρίσει και το παιδί,μόνο που μετά από όλη αυτή την υπερπαραγωγή,την ακαλαισθησία και την εμετίλα που ο γάμος μετατράπηκε σε εμποροπανήγυρη ,τα παιδιά που τυγχάνει να είναι και οι δύο γνωστοί μου ,χώρισαν μετά από τρεις μήνες γιατί μετά από 11 χρόνια που ήταν μαζί ,κατάλαβαν ότι τελικά υπάρχει ασυμφωνία χαρακτήρων.
Συγνώμη δηλαδή αλλά ......!!!!
Ο γάμος είναι κάτι ιερό ,όπως και η βάπτιση και η κηδεία και το μνημόσυνο και όλα.Γι αυτό υπάρχουν και δεν είπε ο Χριστός να παντρευόμαστε μαζί με την βάπτιση και την κηδεία μας ,έλεος δηλαδή !
Ξέρω ότι πολλές δεν συμφωνείτε ,σας το είπα άλλωστε γιατί το γνωρίζω αλλά
αυτή είναι η άποψη μου και όπως είπα και του άντρα μου,ο θεός μας έχει δώσει τα πάντα χωρίς να τα ζητάμε και μάλιστα πρόσφατα και με τα διδυμάκια μας και είμαστε ΕΥΓΝΩΜΟΝΕΣ ΓΙ ΑΥΤΟ .
Αν μπορείτε και τελειώνω το γραφοσέντονο και συγνώμη γι αυτό , να παντρευτείτε με δικά σας μέσα κάντε το αλλά η συνέχεια σε ένα γάμο προϋποθέτει πολλά χρήματα που αυτά που δίνει κανείς για τον ίδιο το γάμο είναι σταγόνα στον Ωκεανό !

Ας σταματήσουμε να εξευτελίζουμε τα ιερά μας μυστήρια ,είναι το μόνο που σχεδόν μας έχει απομείνει .


Δεν καταλαβαινω τι ακριβως σε ενοχλει στο οτι θα καλυφθουν τα εξοδα του γαμου απο τα δωρα των καλεσμενων?Λες να πληρωσουμε τα εξοδα με δικα μας χρηματα.Μα κ τα δωρα που θα μας κανουν δικα μας δε θα ειναι?Θα πρεπει να εχω δλδ 10000 στην ακρη να τα ξοδεψω στο γαμο?Κ τα δωρα των καλεσμενων τι θα τα κανω?Δε θα μπουν στην ακρη για να καλυψουν τα χρηματα που ξοδεψα για το γαμο?Το ιδιο δεν ειναι αν εχω στην ακρη μονο για τις προκαταβολες?Δε θα ζητησω ταριφα απο τους συγγενεις αλλα ξερω οτι ολοι πλεον αντι για δωρα δινουν χρηματα.Δεν εχει σημασια το ποσο.Κ δε μιλησα για εναν πολυεξοδο γαμο.Απλα για ενα γαμο σε ανοιχτο κυκλο.Ουτως ή αλλως φροντιζω να γινουν ολα οσο πιο συμμαζεμενα γινεται!Καλως ή κακως εχουμε μεγαλο σοι κ τοσο εγω οσο κ οι γονεις μου θελουμε να το μοιραστουμε με τους συγγενεις κ καποιους φιλους.Οι γονεις μου επειδη θελουν να καλεσουν καποια ατομα παραπανω αναλαμβανουν το επιπλεον κοστος στο τραπεζι!Δεν καταλαβαινω γιατι σε πειραζει αυτο κ γιατι θα επρεπε να ντρεπομαι αν συμβει κατι τετοιο!Εσυ ολα μονη σου τα εκανες στη ζωης σου???
Επιπλεον βρισκω λαθος κ ατοπο αυτο που λες για τα μετα το γαμο εξοδα!Ξερω πολυ καλα τι εξοδα εχει μια εγκυμοσυνη καθως εχω φτασει σχεδον στο τελος της!Εχω τη δουλεια μου (εστω κ αν αυτο δε με κανει πλουσια!),νοικιαζω ενα σπιτι αξιοπρεπες,το επιπλωσα μαζι με τον αντρα μου κ εχουμε καταφερει να παρουμε κ ενα αμαξι χωρις να μας βοηθησει κανεις!Κ δουλευω μολις 4 χρονια!Το να θελω να μοιραστω καποιες στιγμες με δικους μου ανθρωπους δε με κανει ουτε σπαταλη ουτε ανεγκεφαλη ουτε εκμεταλλευτρια επειδη θα με βοηθησουν οι γονεις!!!

Οσο για το με πια σειρα πρεπει να γινονται τα πραγματα γνωμη σου κ γνωμη μου!Δεν πιστευω οτι πρεπει σε ολα να εχουμε μια σειρα επειδη ετσι μας ειπαν καποτε!Ναι παντρευτηκα με πολιτικο γιατι ετσι γουσταρα!Ναι εμεινα εγκυος γιατι ηθελα ενα παιδι!Κ ναι επειδη πιστευω οτι θα τα καταφερω θα κανω γαμοβαφτιση!Αλλιως θα εκανα μονο βαφτιση!Δεν καταλαβαινω γιατι δεχεται τετοιο πολεμο καποιος που αποφασιζει κατι τετοιο.Κ μη μου πεις οτι αυτοι που πρωτα παντρευονται κ μετα κανουν παιδια κ τα βαφτιζουν δεν κανουν πανηγυρια γιατι δε θα το πιστεψω!
Κ τελος το παραδειγμα με τους φιλους σου το βρισκω εντελως μα εντελως ατοπο!

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
KALA KOPELA MOU,KANE OTI THELEIS,DEN SE PIEZOUME KAI OLAS .TI GNWMI MOU EIPA ,EXEIS TI DIKI SOU,TELOS.PROSEXE MON O MIN PROSGEIWTHEITE ANWMALA ME TON ANTRA SOU.AYTO MONO,ME TO KAKALO O GAMOS KAI H VAPTISI, H WRA H KALH.

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κάντε οτι αρέσει στην κάθε μία σας και οτι μπορείτε οικονομικά,
απο την δική σας τσέπη θα γίνουν και οι επιλογές είναι δικές σας.
Αφήστε τους άλλους να κουρέβοντε !

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ME TO KALO .

Mirantzela!

Mirantzela!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Θα συμφωνησω κι εγω με τις κοπελες που ειπανε οτι εξαρτωνται ολα απο το ποσα χρηματα εχεις σκοπο να διαθεσεις. Και ο θρησκευτικος γινεται να μην ειναι πολυ δαπανηρος και ο πολιτικος μπορει να σου στοιχησει ο κουκος αηδονι.

Εμεις θα καναμε πολιτικο και τον θρησκευτικο αργοτερα, αλλα τελικα δεν καναμε κ θα κανουμε μαλλον γαμοβαφτιση κι εμεις, για να βγει πιο οικονομικο.

Κι εμενα επισης θα "τσονταρουν" γονεις και πεθερικα (και δεν βρισκω λογο να πρεπει να μπουμε στην διαδικασια να απολογηθουμε για αυτο, συγνωμη κιολας....)

Με το καλο οτι κι αν αποφασισετε να κανετε, η ωρα η καλη ευχομαι Very Happy Very Happy

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημερα και με το καλο! εγω δε βρισκω καμια διαφορα. εχω δει πολιτικο με νυφικο κανονικο και ''εξοδα'' και θρησκευτικο οικονομικο. απλα τον θρησκευτικο τον εχουμε συνδιασει με πολυτελεια. μπορεις να κανεις κατι οικονομικο και ομορφο μια και καλη. μη κανεις πολιτικο.

vacky

vacky
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Νινα έγραψε:Τον πολιτικό μόνο από οικονομικής απόψεως τον σκεφτόμαστε. Δεν έχουμε δηλαδή καποιον άλλον λόγο... Επειδή ψάχνοντας το θέμα λίγο, διαβάζω για τιμές γύρω στις 20.000, πάντως σίγουρα πολύ πάνω από 10.000, το θεωρώ με τα σημερινά δεδομένα σχεδόν αδύνατον να κάνω θρησκευτικό, αν δηλαδή όντως απαιτείται τέτοιου ύψους δαπάνη. Δεν υπάρχει ρευστότητα όπως άλλοτε. Και κάθε μέρα δεν ξέρεις τι ξημερώνει πλέον...
βρε κορίτσι άμα θες κοστίζει και 50.000 ευρώ... αλλά είναι υπερβολικά πολλά αυτά τα ποσά που αναφέρεις.
Πάντρεψα την κολλητή μου πριν μερικά χρόνια και μας κόστισε γύρω στα 2000!! Βέβαια δε κάναμε τραπέζι... κλείσαμε ένα μπαράκι στα Εξάρχεια και έγινε χαμός, πίναμε και χορεύαμε μέχρι το πρωί... Πολύ καλύτερα από ταβέρνα ή τραπεζώματα σε κτήματα κλπ κλπ. Ούτε υπερπαραγωγές νυφικά και τέτοια. Απλά, όμορφα χωρίς τυπικούρες και καταπληκτικά!!! Όποτε καταλαβαίνεις ότι είναι θέμα επιλογών... Με το καλό!! Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις