Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
9 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 9 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

EleniAd


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την EleniAd στις Κυρ Μαρ 17, 2013 3:41 pm, 1 φορά

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
EleniAd έγραψε:Ρωτα τη Νατασσα, που ειναι πολυ της θρησκειας και θα ξερει σιγουρα
άσε την νατάσσα και κάθε νατάσσα....
αν θέλει θα μου απαντήσει!

Εσύ αν πιστεύεις κάτι είμαι
όλα μάτια να σε διαβάσω Smile

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Λεμονάκι έγραψε:
arco iris έγραψε:Για τη βαφτιση που αναφερατε δε χρειαζεται πλεον να ειναι οι γονεις παντρεμενοι με θρησκευτικο
μονο οι νονοι ΕΑΝ ειναι παντρεμενοι πρεπει με θρησκευτικο για τους γονεις πλεον δε ρωτανε καν

εγώ τώρα αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω, με τι σκεπτικό δλδ οι νονοί να έχουν θρησκευτικό και οι γονείς ας είναι και με πολιτικό
και γενικός τι είναι αυτό που έχει αλλάξει και τώρα το γυρνάνε έτσι ;
πριν αν ήταν ανύπαντρη η μητέρα η εκκλησία σε πετούσε έξω....

και μετά μου λένε για την θρησκεία μας, οτι τους συμφέρει κάνουν !!

ποια μπορεί να μου το εξηγήσει ρε κορίτσια ; μια λογική εξήγηση όμως !
Ακόμη κι έτσι να είναι Λεμονάκι, να άλλαξαν καθ’ οδόν, η Εκκλησία πρέπει να τους απομακρύνει; Και αυτό απομακρύνοντας από τους κόλπους της ουσιαστικά το παιδί; Και αν η μητέρα είναι ανύπαντρη, εφόσον το θεωρεί κανείς αμαρτία, η Εκκλησία πρέπει να αρνηθεί τη θεία χάρη στο παιδί; Βέβαια κάποιοι ιερείς σκέπτονται ακόμα έτσι, ευτυχώς όμως όχι όλοι.. Εξάλλου ο Χριστός δεν είπε Άφετε τὰ παιδία καὶ μὴ κωλύετε αὐτὰ ελθείν πρός με, των γὰρ τοιούτων εστὶν ἡ βασιλεία των ουρανών;

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
toutounaki έγραψε:
Λεμονάκι έγραψε:
arco iris έγραψε:Για τη βαφτιση που αναφερατε δε χρειαζεται πλεον να ειναι οι γονεις παντρεμενοι με θρησκευτικο
μονο οι νονοι ΕΑΝ ειναι παντρεμενοι πρεπει με θρησκευτικο για τους γονεις πλεον δε ρωτανε καν

εγώ τώρα αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω, με τι σκεπτικό δλδ οι νονοί να έχουν θρησκευτικό και οι γονείς ας είναι και με πολιτικό
και γενικός τι είναι αυτό που έχει αλλάξει και τώρα το γυρνάνε έτσι ;
πριν αν ήταν ανύπαντρη η μητέρα η εκκλησία σε πετούσε έξω....

και μετά μου λένε για την θρησκεία μας, οτι τους συμφέρει κάνουν !!

ποια μπορεί να μου το εξηγήσει ρε κορίτσια ; μια λογική εξήγηση όμως !
Ακόμη κι έτσι να είναι Λεμονάκι, να άλλαξαν καθ’ οδόν, η Εκκλησία πρέπει να τους απομακρύνει; Και αυτό απομακρύνοντας από τους κόλπους της ουσιαστικά το παιδί; Και αν η μητέρα είναι ανύπαντρη, εφόσον το θεωρεί κανείς αμαρτία, η Εκκλησία πρέπει να αρνηθεί τη θεία χάρη στο παιδί; Βέβαια κάποιοι ιερείς σκέπτονται ακόμα έτσι, ευτυχώς όμως όχι όλοι.. Εξάλλου ο Χριστός δεν είπε Άφετε τὰ παιδία καὶ μὴ κωλύετε αὐτὰ ελθείν πρός με, των γὰρ τοιούτων εστὶν ἡ βασιλεία των ουρανών;
αυτό ακριβώς λέω τουτουνάκι μου, με ποια λογική κρίνουν και επιλέγουν και πως κάθε φορά η εκκλησία βγάζει νέους ''νόμους'' ;
ο Θεος του στέλνει επιστολές ;
μιλάω για την βάφτιση πάντα.

????????


Επισκέπτης
Λεμονάκι έγραψε:
arco iris έγραψε:Για τη βαφτιση που αναφερατε δε χρειαζεται πλεον να ειναι οι γονεις παντρεμενοι με θρησκευτικο
μονο οι νονοι ΕΑΝ ειναι παντρεμενοι πρεπει με θρησκευτικο για τους γονεις πλεον δε ρωτανε καν

εγώ τώρα αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω, με τι σκεπτικό δλδ οι νονοί να έχουν θρησκευτικό και οι γονείς ας είναι και με πολιτικό
και γενικός τι είναι αυτό που έχει αλλάξει και τώρα το γυρνάνε έτσι ;
πριν αν ήταν ανύπαντρη η μητέρα η εκκλησία σε πετούσε έξω....

και μετά μου λένε για την θρησκεία μας, οτι τους συμφέρει κάνουν !!

ποια μπορεί να μου το εξηγήσει ρε κορίτσια ; μια λογική εξήγηση όμως !
επειδη το συζητησα με ιερεα, μου ειπε πως θεωρειται οτι οι νονοι ειναι που συμμετεχουν ενεργα στο μυστηριο οποτε εκεινοι ειναι που πρεπει να εχουν κανει θρησκευτικο αν ειναι παντρεμενοι......πολλα περιεργα εχει η θρησκεια μας κοπελα μου τι να σου πω.....ψεμματα?? πιστευω και μαλιστα πολυ αλλα με το παπαδαριο δεν τα εχω και πολυ καλα......πριν τρια χρονια η γειτονισσα μου πηγε να βαφτισει το παιδακι της και την εδιωξαν γιατι ειναι αλβανιδα.....σου εφερε το παιδι της να το κανεις χριστιανοπουλο κι εσυ τη διωχνεις??? δεν τα χωραει το μυαλο μου ολα αυτα...και η κολλητη μου αναγκαστηκε να πει οτι ειναι παντρεμενη ψεμματα για να βαφτισει το παιδι της, στο δευτερο ομως ειχε αλλαξει το σκηνικο και δεν την ρωτησαν καν, η κοπελα ειναι με πολιτικο.....

EleniAd


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την EleniAd στις Κυρ Μαρ 17, 2013 3:41 pm, 1 φορά

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Υποθέτω Λεμονάκι ότι είναι όλα σημεία των καιρών. Αναλόγως με τους νόμους της Πολιτείας πράττει και οι εκκλησία αν και ομολογώ ότι με το εκκλησιαστικό δίκαιο δεν έχω τις καλύτερες σχέσεις...
Αυτό όμως : Το άφετε τα παιδία ελθείν προς με των γὰρ τοιούτων εστὶν ἡ βασιλεία των ουρανών ο Ιησούς δεν το είπε; Δεν έκανε διάκριση στο αν οι γονείς ήταν αλλόθρησκοι ή αμαρτωλοί ή ενάρετοι κ.λ.π
Συνεπώς, δε βλέπω το λόγο να αρνηθεί κανείς να βαπτίσει ένα παιδάκι επειδή οι γονείς είναι παντρεμένοι με πολιτικό, ή αν η μητέρα είναι Αλβανίδα κ.λ.π Και μας θυμάμαι ένας παππάς μας ειχε βρίσει όταν πήγα για σαραντισμό επειδή ο άνδρας μου είναι καθολικός ενώ συμφωνούσαμε τα παιδιά να είναι ορθόδοξα ως Έλληνες πολίτες! Μετά πήγα σε άλλο ιερέα βέβαια και ο άνθρωπος πραγματικά στεναχωρήθηκε όταν του τα ειπα, αλλά τί να πεις...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την toutounaki στις Σαβ Φεβ 23, 2013 9:16 am, 1 φορά

????????


Επισκέπτης
Παιδια αυτα απ οτι γνωριζω τα αποφασιζει η Ιερα Συνοδος .....
προχτες ελεγε μια κοπελα οτι πηγε να κλεισει γαμοβαφτιση καπου στη λαρισα η βολο νομιζω και δεν την αφησαν της ειπαν με το ζορι σαββατο απογευμα ο γαμος και κυριακη πρωι η βαφτιση........
καποτε λεγανε αμα βαφτισεις κοριτσι μετα δε μπορεις να βαφτισεις αγορι η το αντιθετο γιατι ειναι πνευματικα αδερφια και πρεπει να ειναι του ιδιου φυλου,το θυμαστε? τωρα παει κι αυτο.....
αλλα το θεωρω απιστευτο να σου φερνουν ενα παιδακι να γινει χριστιανος και να το διωχνεις......

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω πολλά κομμάτια και ποτέ δεν θα βρω απάντηση ολοκληρωμένη για κάποια πιστεύω που ενίοτε αλλάζουν....
Υποταγή και υπακοή όπως λένε κάποιοι Rolling Eyes Mad

????????


Επισκέπτης
Λεμονάκι έγραψε:Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω πολλά κομμάτια και ποτέ δεν θα βρω απάντηση ολοκληρωμένη για κάποια πιστεύω που ενίοτε αλλάζουν....
Υποταγή και υπακοή όπως λένε κάποιοι Rolling Eyes Mad
αυτο.........το "πιστευε και μη ερευνα" αλλα βαζεις το κομμα οπου θες εσυ!

EleniAd


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την EleniAd στις Κυρ Μαρ 17, 2013 3:42 pm, 1 φορά

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
EleniAd έγραψε:

Κι αλλα πολλα! Ποια ιερα συνοδος λοιπον? Ο,τι φαμε, κι ο,τι πιουμε, κι ο,τι αρπαξει ο...παπας!!!
Razz Razz Razz Razz Razz Razz

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν μπορεί να αρνηθεί κανένας σε κάποιο παιδί να βαπτισθεί. Αν οι γονείς είναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο ο παπάς οφείλει απλά να προσπαθήσει να τους πείσει να κάνουν κάποια στιγμή και θρησκευτικό (το λέει και η Ιερά Σύνοδος). Η βάπτιση δεν είναι απλή ονοματοδοσία, αυτό γίνεται και στο ληξιαρχείο. Η βάπτιση σημαίνει πως γίνεται ο βαπτιζόμενος Χριστιανός Ορθόδοξος. Γι' αυτό πρέπει και οι νονοί αν είναι παντρεμένοι να είναι με θρησκευτικό γάμο. Για την εκκλησία, δεν μπορεί κάποιος που αρνήθηκε το μυστήριο του γάμου να γίνει πνευματικός γονιός ενός μικρού χριστιανού, γιατί ο νονός είναι αυτός που οφείλει να καθοδηγήσει το πνευματικό του παιδί στις αξίες της θρησκείας.
Μην ρωτάτε πώς τα ξέρω, ασχολήθηκα και το έψαξα λιγάκι γιατί θα γίνω νονά σε λίγους μήνες και έχω κάνει πολιτικό γάμο και ήθελα να ξέρω αν το λέει κάπου ότι δεν μπορώ να γίνω νονά. Δυστυχώς υπάρχει απόφαση Ιεράς Συνόδου (νομίζω... πάντως κάποιου ανώτατου οργάνου της εκκλησίας) και τώρα αγχώνομαι τι θα κάνω αν με ρωτήσει ο παπάς... ψέματα δεν θέλω να πω... αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μην βαφτίσω το κοριτσάκι της κολλητής μου... Μάλλον θα του πω "δεν είμαι παντρεμένη" και θα μουρμουρίσω "για την εκκλησία" χωρίς να το ακούσει...

EleniAd


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την EleniAd στις Κυρ Μαρ 17, 2013 3:42 pm, 2 φορές συνολικά

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ότι οι αποφάσεις της Ιεράς Συνόδου μπορεί να αλλάζουν μου φαίνεται λογικό. Όλοι οι κανόνες δικαίου, συμπεριλαμβανομένων των Θείων και Ιερών Κανόνων είναι θεμιτό να προσαρμόζονται στα δεδομένα της εποχής, όπως άλλωστε και οι νόμοι του κράτους. Παλαιά η μοιχεία ήταν ποινικό αδίκημα και τρέχανε τους δράστες με τα σεντόνια στο Αστυνομικό Τμήμα. Σήμερα, αυτό θεωρείται αδιανόητο…
Δεν είναι περίεργο λοιπόν να αλλάζουν ως προς κάποια σημεία οι Θείοι και Ιεροί Κανόνες. Περίεργο είναι που ορισμένοι ιερείς διαφοροποιούνται και άλλος ζητάει να προηγηθεί ο γάμος της βάφτισης, άλλοι δέχονται να τα κάνουν και τα δύο, άλλοι δε ρωτάνε τους γονείς καν αν είναι παντρεμένοι κι άλλοι ρωτάνε (το ίδιο και για τους νονούς), άλλος αρνείται να βαφτίσει το Αλβανάκι και άλλος το βαφτίζει. Αυτό έχει δύο εξηγήσεις : το οικονομικό μέρος που προείπατε και την προσωπική συμπεριφορά του κάθε ιερέα, συνήθως οι νεότεροι σε ηλικία και απόφοιτοι της Θεολογικής είναι πιο προοδευτικοί….

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αυτό που λέει η Άννα είναι λογικό, όμως και πάλι, από τη στιγμή που ο νονός θέλει να βαφτίσει ένα παιδί από μόνη η επιλογή του πολιτικού γάμου, δε σημαίνει ότι αρνήθηκε τη χριστιανική του ιδιότητα.
Γιατί όπως πολύ σωστά προαναφέρηκε, άλλο η ονοματοδοσία και άλλο η βάφτιση. Από την εμπειρία μας, δεν είναι εκ προοιμίου δεδομένο ότι αυτός που παντρεύτηκε με θρησκευτικό γάμο, είναι καλύτερος χριστιανός από αυτόν που για κάποιους λόγους επέλεξε κάποια στιγμή τον πολιτικό γάμο. Η ουσία είναι ότι ενδιαφερει να γινει Χριστιανός το παιδί και δεν κρίνεται η πίστη του γονιού ή του νονού εφόσον είναι Χριστιανός ορθόδοξος και ΘΕΛΕΙ να βαφτίσει ένα άλλο Χ.Ο...

????????


Επισκέπτης
οι επιμερους αποφασεις κοριτσια απ οσο ξερω γιατι εχω συγγενη παπα ειναι των εκαστοτε μητροπολεων ....δεν ασχολειται με ολα η ιερα συνοδος.... πχ πρωτες οι εκκλησιες στη βεροια - δεν ξερω που υπαγονται- απαγορευσαν τους στολισμους με ολοκληρα κατεβατα με οδηγιες για τα μυστηρια και μετα το θεμα απλωθηκε και αλλου....... τωρα βλεπω παλι η γαμοβαφτιση καπου απαγορευτηκε σε μητροπολη που την ειχα ακουστα για αυστηρη, παιζουν πολλα λοιπον......και αυτο με το ονομα που ειπωθηκε πιο πανω ισχυει, αλλοι δεχονται ολα τα ονοματα και αλλοι μονο οσα γιορταζουν ......το θεμα για μενα ειναι ενα
να μη διωχνουν τον κοσμο με τη συμπεριφορα τους......

????????


Επισκέπτης
εκανα search να βρω κανενα σοβαρο αρθρο να παραθεσω για το λεμονακι και δειτε τι βρηκα απο δω απο το φορουμ μας
http://aridaianews.blogspot.gr/2010/08/5_22.html

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ δεν μπορώ να δεχτώ κανένα "έτσι θέλω" κανενός, αν δεν μπορεί να μου προσκομίσει γραπτές αποδείξεις ότι έχει δικαίωμα να το κάνει. Αν υπάρχει απόφαση ανώτερου από αυτόν οργάνου, οφείλει να την τηρήση. Αν η απόφαση του ανώτερου οργάνου αφήνει θέματα στη διακριτική ευχέρεια της εκάστοτε μητρόπολης ή του κάθε παπά, τότε ΟΚ, ψάχνεις να βρεις τον παπά που ταιριάζει με τα δικά σου θέλω.

Εγώ αυτό είχα βρει για τους αναδόχους: "Το πρόσωπο του αναδόχου είναι ιερό. Συνάπτει δεσμό πνευματικής συγγένειας με τον αναδεκτό (ή την αναδεκτή) και την οικογένειά του. Κατά τον Άγιο Συμεών Θεσσαλονίκης ο ανάδοχος είναι «εγγυητής εις Χριστόν , ώστε τηρείν τα της πίστεως και χριστανικώς ζήν». (PG 155, 213). Ως εκ της φύσεως του λειτουργήματος του επιβάλλεται να τυγχάνει της εμπιστοσύνης και αποδοχής της Εκκλησίας, και να είναι ενεργό μέλος αυτής.

Επομένως δεν επιτρέπεται να παρίστανται ως ανάδοχοι εις το μυστήριο του Βαπτίσματος: οι αλλόθρησκοι, οι ετερόδοξοι, οι σχισματικοί, και αφορισμένοι. Δεν γίνονται επίσης δεκτοί οι γονείς του βαπτοζομένου (ν. 26 Λέοντος του Δ΄ ), οι κληρικοί και οι μοναχοί(1), ενώ από της επικρατήσεως του νηπιοβαπτισμού είναι αδιάφορο το φύλο του αναδόχου. Αποκλείονται ωσαύτως οι δεδηλωμένοι άθεοι και άπιστοι, οι ανήλικοι και οι τελέσαντες πολιτικό γάμο, οι τελευταίοι ως επιδεικτικώς παραβιάζοντες τις εντολές και αποφάσεις της Εκκλησίας(2)."


http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/commitees/dogma/dogmatics_anadoxos.htm

????????


Επισκέπτης
καταπληκτικο το αρθρο σου σε ευχαριστουμε......καπου πριν λιγες μερες ελεγε μια κοπελα οτι θα βαλει το ενα παιδι της να βαφτισει το αλλο (ανηλικα και τα δυο) και της ελεγα οτι εφοσον προκειται να ειναι πνευματικος του γονιος δε νομιζω να γινεται......κι ομως μια κοπελα της ειπε οτι κι εκεινη το εκανε και δεν της ειπαν τιποτα
το μονο που φανταζομαι ειναι οτι το αποκρυπτουν.....ο παπας δε μπορει να ξερει ποιος ειναι ο καθενας.....

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
EleniAd έγραψε:Πες ψεματα, σιγα.. και μετα εξομολογησου σε μια εικονα.. το εκανε και η νατασσα που ειναι πολυ της θρησκειας.. νο προμπλεμ!

(αστειευομαι... πειραζω εσενα δλδ.. την αλλη δεν τη δικαιολογω)


Δεν έχω εξομολογηθεί ποτέ, ούτε προτίθεμαι να το κάνω (απλά δεν συνηθίζω να λέω ψέματα). Για την ακρίβεια, εξομολογούμαι συνεχώς στη συνείδησή μου, η οποία είναι και πολύ αυστηρός κριτής. Τώρα, αν κάποιος καλός χριστιανός θέλει να κάνει "αμαρτίες" τις οποίες σβήνει με την εξομολόγηση τι να πω... δικαίωμά του. Απλά εγώ αυτό δεν το θεωρώ πίστη σε καμία περίπτωση (όπως και εσύ αν κρίνω από την απάντησή σου). Μου θυμίζει τους ιερείς σε κάποιο μοναστήρι που βάφτιζαν το κρέας μαρούλι και περιδρόμιαζαν τα παϊδάκια σε περίοδο νηστείας. Γενικά δεν έχω καλή σχέση με την εκκλησία και τους τύπους της, πηγαίνω σπάνια (γάμους, βαπτίσεις κλπ), θεωρώ όμως πως έχω καλή σχέση με το Θεό (όπως έχουμε μάθει να τον λέμε - επίσης αδιάφορο). Και τα βαφτιστήρια μου, όπως και το παιδάκι μου) δεν με ενδιαφέρει να τα κάνω καλούς χριστιανούς (με την έννοια να πηγαίνουν στην εκκλησία να νηστεύουν κτλ) αλλά καλούς ανθρώπους.

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κι εκεί ακριβώς μπαίνει το ερώτημα: Τί εννοούμε να είναι ο ανάδοχος εγγυητής εις Χριστόν; Μόνο τηρώντας τον τύπο ή και την ουσία της χριστιανικής διδαχής; Γιατί εγώ μπορεί να έχω κάνει θρησκευτικό γάμο και να κλέβω, να ψεύδομαι, να απατώ το σύζυγό μου, να κάνω τα αίσχη γενικώς κι εσύ που έχεις κάνει πολιτικό γάμο να είσαι καθόλα σωστή σαν άνθρωπος. Βέβαια στο μέτρο που ο πολιτικός γάμος είναι ένα αναμφισβήτητο κριτήριο, μπορεί από την εκκλησία να θεωρηθεί ως ένδειξη άρνησης της πίστης. Αν όμως λ.χ εγώ έχω παντρευτεί εβραίο με πολιτικό γάμο, γιατί θεωρείται ότι αρνούμαι την πίστη μου; Είναι λίγο δυσδιάκριτα τα όρια. Σε κάθε περίπτωση και κάποιος που τέλεσε πολιτικό γάμο μπορεί να τελέσει αργότερα θρησκευτικό. Δεν είναι δεδομένη η επιδεικτική παραβίαση των κανόνων της εκκλησίας.

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
toutounaki έγραψε:Κι εκεί ακριβώς μπαίνει το ερώτημα: Τί εννοούμε να είναι ο ανάδοχος εγγυητής εις Χριστόν; Μόνο τηρώντας τον τύπο ή και την ουσία της χριστιανικής διδαχής; Γιατί εγώ μπορεί να έχω κάνει θρησκευτικό γάμο και να κλέβω, να ψεύδομαι, να απατώ το σύζυγό μου, να κάνω τα αίσχη γενικώς κι εσύ που έχεις κάνει πολιτικό γάμο να είσαι καθόλα σωστή σαν άνθρωπος. Βέβαια στο μέτρο που ο πολιτικός γάμος είναι ένα αναμφισβήτητο κριτήριο, μπορεί από την εκκλησία να θεωρηθεί ως ένδειξη άρνησης της πίστης. Αν όμως λ.χ εγώ έχω παντρευτεί εβραίο με πολιτικό γάμο, γιατί θεωρείται ότι αρνούμαι την πίστη μου; Είναι λίγο δυσδιάκριτα τα όρια. Σε κάθε περίπτωση και κάποιος που τέλεσε πολιτικό γάμο μπορεί να τελέσει αργότερα θρησκευτικό. Δεν είναι δεδομένη η επιδεικτική παραβίαση των κανόνων της εκκλησίας.


Συμπεθέρα, εσύ μια χαρά λογικά τα λες... το θέμα με τη θρησκεία και τους νόμους της είναι πολύ μπλεγμένο. Οι τύποι πνίγουν το σωστό, αν θες τη γνώμη μου. Αυτός είναι και ο λόγος που απέχω από τα της θρησκείας (τα τυπικά). Με ενδιαφέρει η ουσία. Δλδ να είσαι μέσα σου καλός άνθρωπος, να βοηθάς τον συνάνθρωπο, να είσαι δίκαιος, να προστατεύεις τον αδύναμο και αυτόν που αδικείται, αυτά που, σύμφωνα με το δόγμα μας, είπε ο Χριστός. Όχι το πώς τα ερμήνευσαν όπως τους βόλευε άνθρωποι που αυτοκυρήχθηκαν "εκπρόσωποί Του επί γης".

Υ.Γ.1. Ήθελα να σου γράψω για τον καρδιοτοκογράφο, αλλά δεν ήθελα να αλλάξω κουβέντα στο θέμα της κοπέλας... Κάρμα δεν λες τίποτα...

Υ.Γ.2.Πώς είναι η τουτουνοοικογένεια; Ελπίζω να είσαστε όλοι καλύτερα!

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
toutounaki έγραψε:Κι εκεί ακριβώς μπαίνει το ερώτημα: Τί εννοούμε να είναι ο ανάδοχος εγγυητής εις Χριστόν; Μόνο τηρώντας τον τύπο ή και την ουσία της χριστιανικής διδαχής; Γιατί εγώ μπορεί να έχω κάνει θρησκευτικό γάμο και να κλέβω, να ψεύδομαι, να απατώ το σύζυγό μου, να κάνω τα αίσχη γενικώς κι εσύ που έχεις κάνει πολιτικό γάμο να είσαι καθόλα σωστή σαν άνθρωπος. Βέβαια στο μέτρο που ο πολιτικός γάμος είναι ένα αναμφισβήτητο κριτήριο, μπορεί από την εκκλησία να θεωρηθεί ως ένδειξη άρνησης της πίστης. Αν όμως λ.χ εγώ έχω παντρευτεί εβραίο με πολιτικό γάμο, γιατί θεωρείται ότι αρνούμαι την πίστη μου; Είναι λίγο δυσδιάκριτα τα όρια. Σε κάθε περίπτωση και κάποιος που τέλεσε πολιτικό γάμο μπορεί να τελέσει αργότερα θρησκευτικό. Δεν είναι δεδομένη η επιδεικτική παραβίαση των κανόνων της εκκλησίας.
διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα και εγω αυτά ακριβώς ήθελα να γράψω αλλά το έκανες ήδη Very Happy
να προσθέσω επίσης πως άντε και τα ακολουθούμε όλα σαν καλή πιστοί,
αν ο παπάς είναι τραγόπαπας
αυτό δεν επηρεάζει το μυστήριο ;
όχι μόνο τις βαφτίσεις αλλά και του γάμου.
Αντε μωρέ ο κάθε ένας κάνει οτι θέλει, μια επιχείρηση είναι.

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μα η διδασκαλία του Χριστού είναι σαφής. Δεν επικροτεί τον τύπο, αλλά την ουσία για να θυμηθούμε και τον Τελώνη με το Φαρισαίο.
Τώρα το πως παρερμηνεύεται αυτή η διδασκαλία από κάποιους εκπροσώπους της εκκλησίας, δεν το βλεπουμε μόνο στο τυπικό τέλεσης των μυστηρίων αλλά και παλαιότερα, πόσα εγκλήματα δεν είχαν γίνει στο όνομα της θρησκείας (από πού ν' αρχίσω, από τους Σταυροφόρους, την Ιερά Εξέταση... είναι μακρύς ο κατάλογος)

Κατά τα λοιπά η τουτουνο-οικογένεια αναρρώνει σιγά-σιγά. Εγώ εχθές ήμουν πολύ χάλια, με πυρετό, ρίγη, καταρροή και πολύ δυνατό πονοκέφαλο. Εν τω μεταξύ αν και παίρνω αποχρεμπτικό, οι βλεννες με επνιγαν και μου έφερναν αναγούλες, χώρια τα 'γατάκια' στο στήθος. Σήμερα είμαι καλύτερα! Δεν πετάω, αλλά υπάρχει βελτίωση. Ο γιος μου είναι καλύτερα από όλους, σημερα του έπεσε και ο πυρετός εντελως, η μπέμπα μου έχει μυξούλες και βηχα αλλά το παλέυει.Μόλις πριν λίγο τα έβαλα για ύπνο. Εσείς όλοι καλά;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις