Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
74 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 74 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 6]

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Λεμονάκι έγραψε:
toutounaki έγραψε:Κι εκεί ακριβώς μπαίνει το ερώτημα: Τί εννοούμε να είναι ο ανάδοχος εγγυητής εις Χριστόν; Μόνο τηρώντας τον τύπο ή και την ουσία της χριστιανικής διδαχής; Γιατί εγώ μπορεί να έχω κάνει θρησκευτικό γάμο και να κλέβω, να ψεύδομαι, να απατώ το σύζυγό μου, να κάνω τα αίσχη γενικώς κι εσύ που έχεις κάνει πολιτικό γάμο να είσαι καθόλα σωστή σαν άνθρωπος. Βέβαια στο μέτρο που ο πολιτικός γάμος είναι ένα αναμφισβήτητο κριτήριο, μπορεί από την εκκλησία να θεωρηθεί ως ένδειξη άρνησης της πίστης. Αν όμως λ.χ εγώ έχω παντρευτεί εβραίο με πολιτικό γάμο, γιατί θεωρείται ότι αρνούμαι την πίστη μου; Είναι λίγο δυσδιάκριτα τα όρια. Σε κάθε περίπτωση και κάποιος που τέλεσε πολιτικό γάμο μπορεί να τελέσει αργότερα θρησκευτικό. Δεν είναι δεδομένη η επιδεικτική παραβίαση των κανόνων της εκκλησίας.
διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα και εγω αυτά ακριβώς ήθελα να γράψω αλλά το έκανες ήδη Very Happy
να προσθέσω επίσης πως άντε και τα ακολουθούμε όλα σαν καλή πιστοί,
αν ο παπάς είναι τραγόπαπας
αυτό δεν επηρεάζει το μυστήριο ;
όχι μόνο τις βαφτίσεις αλλά και του γάμου.
Αντε μωρέ ο κάθε ένας κάνει οτι θέλει, μια επιχείρηση είναι.
Καλά Λεμονάκι ο τραγόπαπας όλα τα λεφτά! ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ Ή ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ;;; - Σελίδα 5 328109

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λεμονάκι έγραψε:
toutounaki έγραψε:Κι εκεί ακριβώς μπαίνει το ερώτημα: Τί εννοούμε να είναι ο ανάδοχος εγγυητής εις Χριστόν; Μόνο τηρώντας τον τύπο ή και την ουσία της χριστιανικής διδαχής; Γιατί εγώ μπορεί να έχω κάνει θρησκευτικό γάμο και να κλέβω, να ψεύδομαι, να απατώ το σύζυγό μου, να κάνω τα αίσχη γενικώς κι εσύ που έχεις κάνει πολιτικό γάμο να είσαι καθόλα σωστή σαν άνθρωπος. Βέβαια στο μέτρο που ο πολιτικός γάμος είναι ένα αναμφισβήτητο κριτήριο, μπορεί από την εκκλησία να θεωρηθεί ως ένδειξη άρνησης της πίστης. Αν όμως λ.χ εγώ έχω παντρευτεί εβραίο με πολιτικό γάμο, γιατί θεωρείται ότι αρνούμαι την πίστη μου; Είναι λίγο δυσδιάκριτα τα όρια. Σε κάθε περίπτωση και κάποιος που τέλεσε πολιτικό γάμο μπορεί να τελέσει αργότερα θρησκευτικό. Δεν είναι δεδομένη η επιδεικτική παραβίαση των κανόνων της εκκλησίας.
διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα και εγω αυτά ακριβώς ήθελα να γράψω αλλά το έκανες ήδη Very Happy
να προσθέσω επίσης πως άντε και τα ακολουθούμε όλα σαν καλή πιστοί,
αν ο παπάς είναι τραγόπαπας
αυτό δεν επηρεάζει το μυστήριο ;
όχι μόνο τις βαφτίσεις αλλά και του γάμου.
Αντε μωρέ ο κάθε ένας κάνει οτι θέλει, μια επιχείρηση είναι.

Η συμπεθέρα είναι πάντα ένα βήμα μπροστά!!!
Εγώ είχα μείνει άφωνη, όταν μία θεούσα (στο περιτύλιγμα, ξέρετε τώρα, δεκαπέντε "δόξα τω Θεώ" το λεπτό, όλες τις νηστείες ευλαβικά, κάθε Κυριακή στην εκκλησία πρώτο στασίδι πίστα κλπ και από την άλλη μέσα στην κουτοπονηριά, τη λούφα και το γλυψιμο) τύπισσα στη δουλειά, πάνω σε μια διαφωνία για τη θρησκεία (εγώ μάλλον τα έχωνα στα παπαδαριά) μου είπε το αμίμητο: "Ο παπάς την ώρα που φοράει τα ράσα είναι ο δίαυλος επικοινωνίας με το Θεό. Άρα δεν με ενδιαφέρει τι κάνει στην κοσμική του ζωή, η αμαρτία πάνω του". Δηλαδή αν αυτός είναι παιδεραστής, δε σε νοιάζει... Λες και ο θεός θα διάλεγε ποτέ έναν τέτοιον για εκπρόσωπό του... Δυστυχώς η θρησκεία ήταν, είναι και θα είναι το όπιο του λαού, ένας τρόπος να φοβούνται και έτσι να χειραγωγούνται οι μάζες. Ιστορικά ο Θείος Λόγος ερμηνευόταν από τους κατέχοντες την εξουσία όπως τους βόλευε (βλέπε όλα τα εγκλήματα, όπως είπε και η Βιβή). Και φυσικά όλοι χάνουν την ουσία. Ότι όλες οι θρησκείες ξεκινούν από τον ίδιο παρονομαστή... μια ανάγκη του ανθρώπου να ερμηνεύσει πράγματα για τον κόσμο γύρω του που δεν κατανοεί και μια προσπάθεια να θέσει τις βάσεις μιας γαλήνιας ψυχής στην πορεία της ζωής του.

Εμείς όλοι καλά, δόξα τω Θεώ (ή τον Αλλάχ, ή τον Βούδα ή όπως θέλεις πες το)!!!

vacky

vacky
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Λεμονάκι έγραψε:
arco iris έγραψε:Για τη βαφτιση που αναφερατε δε χρειαζεται πλεον να ειναι οι γονεις παντρεμενοι με θρησκευτικο
μονο οι νονοι ΕΑΝ ειναι παντρεμενοι πρεπει με θρησκευτικο για τους γονεις πλεον δε ρωτανε καν

εγώ τώρα αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω, με τι σκεπτικό δλδ οι νονοί να έχουν θρησκευτικό και οι γονείς ας είναι και με πολιτικό
και γενικός τι είναι αυτό που έχει αλλάξει και τώρα το γυρνάνε έτσι ;
πριν αν ήταν ανύπαντρη η μητέρα η εκκλησία σε πετούσε έξω....

και μετά μου λένε για την θρησκεία μας, οτι τους συμφέρει κάνουν !!

ποια μπορεί να μου το εξηγήσει ρε κορίτσια ; μια λογική εξήγηση όμως !
χρήμα Λεμονάκι, χρήμα.... Πλέον που όλο κ πιο πολλοί δεν παντρεύονται ή κάνουν πολιτικό γάμο, θα αδειάζαν τα παγκάρια έτσι κ δεν επετρέπαν όλους αυτούς να βαφτίσουν τα παιδιά τους!!! Παρεμπιπτόντως εγώ ανύπαντρη μητέρα είμαι κ μια χαρά βάφτισα τον μικρό μου και επίσης η μεγάλη μου είναι αβάπτιστη και μια χαρά βάφτισε την ανηψιά μου!!! Ουτώς ή άλλως η εκκλησία έχει γίνει μπάχαλο και μαγαζάκι.... τι να λέμε τώρα

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Anna - mana έγραψε:
Λεμονάκι έγραψε:
toutounaki έγραψε:Κι εκεί ακριβώς μπαίνει το ερώτημα: Τί εννοούμε να είναι ο ανάδοχος εγγυητής εις Χριστόν; Μόνο τηρώντας τον τύπο ή και την ουσία της χριστιανικής διδαχής; Γιατί εγώ μπορεί να έχω κάνει θρησκευτικό γάμο και να κλέβω, να ψεύδομαι, να απατώ το σύζυγό μου, να κάνω τα αίσχη γενικώς κι εσύ που έχεις κάνει πολιτικό γάμο να είσαι καθόλα σωστή σαν άνθρωπος. Βέβαια στο μέτρο που ο πολιτικός γάμος είναι ένα αναμφισβήτητο κριτήριο, μπορεί από την εκκλησία να θεωρηθεί ως ένδειξη άρνησης της πίστης. Αν όμως λ.χ εγώ έχω παντρευτεί εβραίο με πολιτικό γάμο, γιατί θεωρείται ότι αρνούμαι την πίστη μου; Είναι λίγο δυσδιάκριτα τα όρια. Σε κάθε περίπτωση και κάποιος που τέλεσε πολιτικό γάμο μπορεί να τελέσει αργότερα θρησκευτικό. Δεν είναι δεδομένη η επιδεικτική παραβίαση των κανόνων της εκκλησίας.
διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα και εγω αυτά ακριβώς ήθελα να γράψω αλλά το έκανες ήδη Very Happy
να προσθέσω επίσης πως άντε και τα ακολουθούμε όλα σαν καλή πιστοί,
αν ο παπάς είναι τραγόπαπας
αυτό δεν επηρεάζει το μυστήριο ;
όχι μόνο τις βαφτίσεις αλλά και του γάμου.
Αντε μωρέ ο κάθε ένας κάνει οτι θέλει, μια επιχείρηση είναι.

Η συμπεθέρα είναι πάντα ένα βήμα μπροστά!!!
Εγώ είχα μείνει άφωνη, όταν μία θεούσα (στο περιτύλιγμα, ξέρετε τώρα, δεκαπέντε "δόξα τω Θεώ" το λεπτό, όλες τις νηστείες ευλαβικά, κάθε Κυριακή στην εκκλησία πρώτο στασίδι πίστα κλπ και από την άλλη μέσα στην κουτοπονηριά, τη λούφα και το γλυψιμο) τύπισσα στη δουλειά, πάνω σε μια διαφωνία για τη θρησκεία (εγώ μάλλον τα έχωνα στα παπαδαριά) μου είπε το αμίμητο: "Ο παπάς την ώρα που φοράει τα ράσα είναι ο δίαυλος επικοινωνίας με το Θεό. Άρα δεν με ενδιαφέρει τι κάνει στην κοσμική του ζωή, η αμαρτία πάνω του". Δηλαδή αν αυτός είναι παιδεραστής, δε σε νοιάζει... Λες και ο θεός θα διάλεγε ποτέ έναν τέτοιον για εκπρόσωπό του... Δυστυχώς η θρησκεία ήταν, είναι και θα είναι το όπιο του λαού, ένας τρόπος να φοβούνται και έτσι να χειραγωγούνται οι μάζες. Ιστορικά ο Θείος Λόγος ερμηνευόταν από τους κατέχοντες την εξουσία όπως τους βόλευε (βλέπε όλα τα εγκλήματα, όπως είπε και η Βιβή). Και φυσικά όλοι χάνουν την ουσία. Ότι όλες οι θρησκείες ξεκινούν από τον ίδιο παρονομαστή... μια ανάγκη του ανθρώπου να ερμηνεύσει πράγματα για τον κόσμο γύρω του που δεν κατανοεί και μια προσπάθεια να θέσει τις βάσεις μιας γαλήνιας ψυχής στην πορεία της ζωής του.

Εμείς όλοι καλά, δόξα τω Θεώ (ή τον Αλλάχ, ή τον Βούδα ή όπως θέλεις πες το)!!!


Κορίτσια οκ εχουμε καταλάβει οτι δεν θεωρειτε απαραίτητο το θρησκευτικό...κλπ..κλπ...

αλλά μην το κουράζεται το θέμα!!!

μπορεί κάνεις να μην απαντάει αλλα ολες αυτές οι κατηγοριες για παπάδες , εκκλησίες κλπ ειναι υπερβολές!!

δεν χρειάζεται να μας αποδείξετε οτι έχετε και δίκιο να κάνετε πολίτικο..
ειναι επιλογή σας ..άλλα ως εκεί...!!


κάποιοι τον πολίτικο δεν τον θεωρούν καν γαμο...

οποτε ας τελειώνουμε με τις ανούσιες λογομαχίες.

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
Anna - mana έγραψε:
Λεμονάκι έγραψε:
toutounaki έγραψε:Κι εκεί ακριβώς μπαίνει το ερώτημα: Τί εννοούμε να είναι ο ανάδοχος εγγυητής εις Χριστόν; Μόνο τηρώντας τον τύπο ή και την ουσία της χριστιανικής διδαχής; Γιατί εγώ μπορεί να έχω κάνει θρησκευτικό γάμο και να κλέβω, να ψεύδομαι, να απατώ το σύζυγό μου, να κάνω τα αίσχη γενικώς κι εσύ που έχεις κάνει πολιτικό γάμο να είσαι καθόλα σωστή σαν άνθρωπος. Βέβαια στο μέτρο που ο πολιτικός γάμος είναι ένα αναμφισβήτητο κριτήριο, μπορεί από την εκκλησία να θεωρηθεί ως ένδειξη άρνησης της πίστης. Αν όμως λ.χ εγώ έχω παντρευτεί εβραίο με πολιτικό γάμο, γιατί θεωρείται ότι αρνούμαι την πίστη μου; Είναι λίγο δυσδιάκριτα τα όρια. Σε κάθε περίπτωση και κάποιος που τέλεσε πολιτικό γάμο μπορεί να τελέσει αργότερα θρησκευτικό. Δεν είναι δεδομένη η επιδεικτική παραβίαση των κανόνων της εκκλησίας.
διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα και εγω αυτά ακριβώς ήθελα να γράψω αλλά το έκανες ήδη Very Happy
να προσθέσω επίσης πως άντε και τα ακολουθούμε όλα σαν καλή πιστοί,
αν ο παπάς είναι τραγόπαπας
αυτό δεν επηρεάζει το μυστήριο ;
όχι μόνο τις βαφτίσεις αλλά και του γάμου.
Αντε μωρέ ο κάθε ένας κάνει οτι θέλει, μια επιχείρηση είναι.

Η συμπεθέρα είναι πάντα ένα βήμα μπροστά!!!
Εγώ είχα μείνει άφωνη, όταν μία θεούσα (στο περιτύλιγμα, ξέρετε τώρα, δεκαπέντε "δόξα τω Θεώ" το λεπτό, όλες τις νηστείες ευλαβικά, κάθε Κυριακή στην εκκλησία πρώτο στασίδι πίστα κλπ και από την άλλη μέσα στην κουτοπονηριά, τη λούφα και το γλυψιμο) τύπισσα στη δουλειά, πάνω σε μια διαφωνία για τη θρησκεία (εγώ μάλλον τα έχωνα στα παπαδαριά) μου είπε το αμίμητο: "Ο παπάς την ώρα που φοράει τα ράσα είναι ο δίαυλος επικοινωνίας με το Θεό. Άρα δεν με ενδιαφέρει τι κάνει στην κοσμική του ζωή, η αμαρτία πάνω του". Δηλαδή αν αυτός είναι παιδεραστής, δε σε νοιάζει... Λες και ο θεός θα διάλεγε ποτέ έναν τέτοιον για εκπρόσωπό του... Δυστυχώς η θρησκεία ήταν, είναι και θα είναι το όπιο του λαού, ένας τρόπος να φοβούνται και έτσι να χειραγωγούνται οι μάζες. Ιστορικά ο Θείος Λόγος ερμηνευόταν από τους κατέχοντες την εξουσία όπως τους βόλευε (βλέπε όλα τα εγκλήματα, όπως είπε και η Βιβή). Και φυσικά όλοι χάνουν την ουσία. Ότι όλες οι θρησκείες ξεκινούν από τον ίδιο παρονομαστή... μια ανάγκη του ανθρώπου να ερμηνεύσει πράγματα για τον κόσμο γύρω του που δεν κατανοεί και μια προσπάθεια να θέσει τις βάσεις μιας γαλήνιας ψυχής στην πορεία της ζωής του.

Εμείς όλοι καλά, δόξα τω Θεώ (ή τον Αλλάχ, ή τον Βούδα ή όπως θέλεις πες το)!!!


Κορίτσια οκ εχουμε καταλάβει οτι δεν θεωρειτε απαραίτητο το θρησκευτικό...κλπ..κλπ...

αλλά μην το κουράζεται το θέμα!!!

μπορεί κάνεις να μην απαντάει αλλα ολες αυτές οι κατηγοριες για παπάδες , εκκλησίες κλπ ειναι υπερβολές!!

δεν χρειάζεται να μας αποδείξετε οτι έχετε και δίκιο να κάνετε πολίτικο..
ειναι επιλογή σας ..άλλα ως εκεί...!!


κάποιοι τον πολίτικο δεν τον θεωρούν καν γαμο...

οποτε ας τελειώνουμε με τις ανούσιες λογομαχίες.

Καλημέρα.
Πού ακριβώς είδες τις λογομαχίες, ειδικά στις αναρτήσεις που παρέθεσες, δεν κατάλαβα... Και πού ακριβώς είδες κάποιον να είναι ενάντια στο θρησκευτικό γάμο... Εν πάσει περιπτώσει, τη γνώμη μας λέμε και κυρίως για τη διαφορά δογμάτων και ουσίας. Αν δε θες, μην διαβάζεις τις αναρτήσεις.
Από εκεί και πέρα αν η κοπέλα που άνοιξε το θέμα ενοχλείται, μπορεί να μας ενημερώσει. Θα της ζητήσουμε αμέσως συγνώμη.

Φιλικά

????????


Επισκέπτης
Μπουμπουκιτσα, πολλες φορες εχουμε συμφωνησει οι δυο μας σε θεματα θρησκειας, αλλα νομιζω οτι αυτο σου το μηνυμα ξεφευγει λιγο των συνηθισμενων τροπων σου...
Ειμαι σιγουρη οτι οι ανθρωποι που μιλουν πιο πανω για καποιο λογο απομακρυνθηκαν απο την εκκλησια και απλα λενε τη γνωμη τους δεν ειδα να προσπαθει κανεις να πεισει κανεναν
Κι εγω εξεφρασα παραπονα για καποιους εκπροσωπους της εκκλησιας αλλα δεν θα αλλαζα την πιστη μου για καμια αλλη.....
Τι ακριβως ονομαζεις "υπερβολες" το οτι βαζουν ταριφες στα μυστηρια? Το οτι αν εισαι "καποιος" βαφτιζεις την κορη σου Σιεννα (ονομα πολης στην Ιταλια- γνωστος δημοσιογραφος) η Λαουρα (γνωστη τηλεπερσονα) κι αν δεν εισαι δε μπορεις να βαλεις Μαργαριτα γιατι δεν εχει γιορτη? Το οτι υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα? Ενα απ τα χιλιαδες παραδειγματα των υπερβολων σου ανεφερα....
Εκανα πολιτικο γαμο που καθολου δεν τον λογαριασα για γαμο, απλα επειδη χρειαζοταν λογω εγκυμοσυνης να μπω στο βιβλιαριο υγειας του συζυγου μου, δυο μηνες πριν τον θρησκευτικο γαμο που ηταν ηδη προγραμματισμενος φυσικα...... για μενα γαμος ειναι η ενωση ενωπιον του Θεου, και χαρτι να μη μου δινανε καθολου εγω εκεινο το μυστηριο θεωρω ιερο........
Αλλα ναι ο παπας ζητησε απ τους δυο κουμπαρους μου χωρια να δωσουν απο 150 ευρω.....
Δεν τους βαζουμε ολους σε ενα τσουβαλι προς θεου.....εμας ο θειος μας ειναι ιερεας και τους λεει "οποιος εχει ευχαριστηση οτι θελει στο παγκαρι".......ο παππους μου ηταν παπας και ολη του η ζωη ηταν η εκκλησια, την εχτισε κιολας! (και σε εποχη που δεν επαιρναν καν μισθο οι παπαδες)
Ε, βλεποντας οσα συμβαινουν σημερα, και ο ιδιος ο Κυριος θα τους εκανε οτι τους εκανε οταν τους ειδε με τα μαγαζακια τους στημενα να πουλανε και να αγοραζουνε μπροστα στο Ναο Του Πατερα Του..

ΥΓ 1 τουτουνακι γιατι σε λεει συμπεθερα η αννα μανα? μας πουλησες???
ΥΓ 2 σε μια συζητηση για τη θρησκεια καλο ειναι να μην ειναι κανεις ουτε ο "Σφακιανακης" αλλα και ουτε η ...... "Λουκα"!---γενικα το λεω μην παρεξηγηθω
Ε Ι Ρ Η Ν Η
Η Μ Ι Ν !!!!!!!!!!!

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
toutounaki έγραψε:
Από κει και πέρα, όποιος πιστεύει επιβάλλεται να ζητήσει την ευλογία της εκκλησίας και ν’ ακολουθήσει το τυπικό της ορθόδοξης ιερολογίας. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα θρησκευτικής φύσης κι έχει να κάνει με την πίστη του καθενός...
...
Συνεπώς, τα πράγματα είναι κουκιά μετρημένα.

....Όσοι όμως είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι και πιστεύουν, πρέπει να επιλέξουν την Ορθόδοξη Ιερολογία. Το κόστος, δεν έχει σημασία. Αν το θέλει κανείς πραγματικά, μπορεί να πάει σ’ ένα ξωκλήσι με 20 πολύ στενά πρόσωπα και για φαγητό σε μια κοντινή εξοχική ταβέρνα και το κόστος θα είναι πραγματικά πολύ μικρό. Άλλωστε κανείς δε συνδέει αυτό καθαυτό το μυστήριο με πανηγύρια, είναι η δική μας επιθυμία για επίδειξη που είναι άσχετη με τις βουλές του Θεού. Συνεπώς φίλη μου αν ο μόνος λόγος για να κάνεις πολιτικό γάμο είναι οικονομικός, σκέψου ότι μπορείς να κάνεις έναν οικονομικότατο θρησκευτικό γάμο.
bouboukitsa μου αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις όλες τις αναρτησεις, θα έβλεπες ότι τάσσομαι σαφώς υπέρ του θρησκευτικού γάμου (εξ' ου και η παράθεσή μου). Που λοιπόν είδες ότι προσπαθώ να πείσω ότι είναι καλύτερος ο πολιτικός γάμος; Το γεγονός ότι εκφράστηκε κάποιος προβληματισμός μ'επιχειρήματα (πού είδες τη λογομαχία καλή μουWinkόχι φωνασκίες τύπου Αντώνη, στον οποίο προβληματισμό συμμετείχα με κάνει λιγότερο καλή Χριστιανή από τον Αντώνη ας πούμε (ήτοι iwanna-41, ήτοι bebaboubou κ.λ.π);
Εν πάσει περιπτώσει, όσο με αφορά, τη γνώμη μου στη θεματοθετρια την είπα ξεκάθαρα (στην παράθεση), δε μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι...
Με κάθε καλή διάθεση σου απαντώ Very Happy

Χαχα Στελλίτσα μου, μ' έκανες και γέλασα εκεί που δεν το περίμενα! Με την Άννα ονομαστήκαμε συμπεθέρες λόγω καρμικής σχέσης, γιατί περίπου έχουμε τα ίδια βιώματα και τις ίδιες απόψεις σε πολλά θέματα (όπως και με σένα). Την Όλια μου δεν την έχω λογοδωσει ακόμα, οπότε θα τη δωσω σε όποιον μου τη ζητήσει επισήμως(γαμπρό εννοώ, γιατί ό,τι και αν λέει η μανούλα του γαμπρού, αυτός αποφασίζει!). Αν μου τη ζητήσετε επισήμως εσείς πρώτοι, εννοείται θα τη δώσω σε σας!
Πάντως εγώ αν εκανα συμπεθερα οποιαδήποτε από τις δυο σας θα ήμουν ευχαριστημένη. Το θέμα είναι όταν μεγαλώσουν οι γιοι σας (εσένα και της Άννας) τί θα πούνε... ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ Ή ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ;;; - Σελίδα 5 417472

????????


Επισκέπτης
εγω παντως του την εδειξα και ειπε οτι ειναι κουκλα......τωρα μη μαλλιοτραβηχτουμε κιολας, αν εχετε καρμικες συνδεσεις θα παω πασο.....χιχιχι
σορρυ για το οφφ

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
Anna - mana έγραψε:
Λεμονάκι έγραψε:
toutounaki έγραψε:Κι εκεί ακριβώς μπαίνει το ερώτημα: Τί εννοούμε να είναι ο ανάδοχος εγγυητής εις Χριστόν; Μόνο τηρώντας τον τύπο ή και την ουσία της χριστιανικής διδαχής; Γιατί εγώ μπορεί να έχω κάνει θρησκευτικό γάμο και να κλέβω, να ψεύδομαι, να απατώ το σύζυγό μου, να κάνω τα αίσχη γενικώς κι εσύ που έχεις κάνει πολιτικό γάμο να είσαι καθόλα σωστή σαν άνθρωπος. Βέβαια στο μέτρο που ο πολιτικός γάμος είναι ένα αναμφισβήτητο κριτήριο, μπορεί από την εκκλησία να θεωρηθεί ως ένδειξη άρνησης της πίστης. Αν όμως λ.χ εγώ έχω παντρευτεί εβραίο με πολιτικό γάμο, γιατί θεωρείται ότι αρνούμαι την πίστη μου; Είναι λίγο δυσδιάκριτα τα όρια. Σε κάθε περίπτωση και κάποιος που τέλεσε πολιτικό γάμο μπορεί να τελέσει αργότερα θρησκευτικό. Δεν είναι δεδομένη η επιδεικτική παραβίαση των κανόνων της εκκλησίας.
διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα και εγω αυτά ακριβώς ήθελα να γράψω αλλά το έκανες ήδη Very Happy
να προσθέσω επίσης πως άντε και τα ακολουθούμε όλα σαν καλή πιστοί,
αν ο παπάς είναι τραγόπαπας
αυτό δεν επηρεάζει το μυστήριο ;
όχι μόνο τις βαφτίσεις αλλά και του γάμου.
Αντε μωρέ ο κάθε ένας κάνει οτι θέλει, μια επιχείρηση είναι.

Η συμπεθέρα είναι πάντα ένα βήμα μπροστά!!!
Εγώ είχα μείνει άφωνη, όταν μία θεούσα (στο περιτύλιγμα, ξέρετε τώρα, δεκαπέντε "δόξα τω Θεώ" το λεπτό, όλες τις νηστείες ευλαβικά, κάθε Κυριακή στην εκκλησία πρώτο στασίδι πίστα κλπ και από την άλλη μέσα στην κουτοπονηριά, τη λούφα και το γλυψιμο) τύπισσα στη δουλειά, πάνω σε μια διαφωνία για τη θρησκεία (εγώ μάλλον τα έχωνα στα παπαδαριά) μου είπε το αμίμητο: "Ο παπάς την ώρα που φοράει τα ράσα είναι ο δίαυλος επικοινωνίας με το Θεό. Άρα δεν με ενδιαφέρει τι κάνει στην κοσμική του ζωή, η αμαρτία πάνω του". Δηλαδή αν αυτός είναι παιδεραστής, δε σε νοιάζει... Λες και ο θεός θα διάλεγε ποτέ έναν τέτοιον για εκπρόσωπό του... Δυστυχώς η θρησκεία ήταν, είναι και θα είναι το όπιο του λαού, ένας τρόπος να φοβούνται και έτσι να χειραγωγούνται οι μάζες. Ιστορικά ο Θείος Λόγος ερμηνευόταν από τους κατέχοντες την εξουσία όπως τους βόλευε (βλέπε όλα τα εγκλήματα, όπως είπε και η Βιβή). Και φυσικά όλοι χάνουν την ουσία. Ότι όλες οι θρησκείες ξεκινούν από τον ίδιο παρονομαστή... μια ανάγκη του ανθρώπου να ερμηνεύσει πράγματα για τον κόσμο γύρω του που δεν κατανοεί και μια προσπάθεια να θέσει τις βάσεις μιας γαλήνιας ψυχής στην πορεία της ζωής του.

Εμείς όλοι καλά, δόξα τω Θεώ (ή τον Αλλάχ, ή τον Βούδα ή όπως θέλεις πες το)!!!


Κορίτσια οκ εχουμε καταλάβει οτι δεν θεωρειτε απαραίτητο το θρησκευτικό...κλπ..κλπ...

αλλά μην το κουράζεται το θέμα!!!

μπορεί κάνεις να μην απαντάει αλλα ολες αυτές οι κατηγοριες για παπάδες , εκκλησίες κλπ ειναι υπερβολές!!

δεν χρειάζεται να μας αποδείξετε οτι έχετε και δίκιο να κάνετε πολίτικο..
ειναι επιλογή σας ..άλλα ως εκεί...!!


κάποιοι τον πολίτικο δεν τον θεωρούν καν γαμο...

οποτε ας τελειώνουμε με τις ανούσιες λογομαχίες.
την λογομαχία που ακριβώς την είδες;
αν δεν κατάλαβες συμφωνούμε όλες πλην του τρόλλ και εσένα.

Και εγώ υπέρ του θρησκευτικού είμαι αλλά ποια είμαι εγώ που θα κρίνω το τι θέλει ο κάθε ενας όταν μάλιστα βλέπω να μας κρίνουν κάτι τραγοπαπάδες !!

υπάρχει και η άλλη λύση, να μην διαβάζεις το θέμα, εξάλλου επιλεκτικά δεν απαντάς; βάλε ένα χ και σε αυτό.




toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ε, αν εκφράστηκε επισήμως και ο γιος σου, εννοείται ότι σας τη δίνω (εκτός αν αλλάξετε άποψη), διότι της Αννούλας είναι μικρούλης και δεν έχει εκφραστεί, άλλωστε η καρμική σχέση είναι με την Αννούλα, ο γιος της έχει τη δική του προσωπικότητα και άγνωστες οι βουλές του. Νομίζω πάντως, ότι η κορούλα μου είναι χαριτωμένο κοριτσάκι (όχι πως είμαι κουκουβάγια Embarassed Embarassed Embarassed ).
Πολύ συμφωνώ και με την προηγούμενη παράθεσή σου και τα παράδειγμα του θειου σου και του παππού σου- ιερέα που έχτισε μόνος του την εκκλησία ήταν πολύ δυνατά. Σαφώς και υπάρχουν τέτοιοι κληρικοί και ας μη κοροιδεύομαστε, αυτοί φέρνουν πιο κοντά το ποίμνιο στην εκκλησία. Γιατί ας μη μου πει κάποιος ότι το σκάνδαλο με τους καθολικούς ιερείς (υπόθεση παιδεραστίας) δεν απομάκρυνε κόσμο από την Καθολική Εκκλησία (αναφέρομαι επίτηδες σε άλλο δόγμα, για να μη νομίζει η bouboukitsa ότι προσπαθώ να περάσω κάποια άλλη άποψη όσον αφορά τα καθ’ ημάς).
Και να πω και τούτο: Εγώ προσωπικά, έδωσα μάχη με το σύζυγό μου για να βαπτισθούν τα παιδιά μου σύμφωνα με το Ορθόδοξο δόγμα, όχι από εγωισμό, αλλά επειδή πραγματικά πιστεύω, όταν άλλοι φίλοι με συμβούλευαν να υποχωρήσω (έλα καλέ, Χριστιανοί και οι μεν και οι δε, πρέπει να ακολουθήσουν το δόγμα του πατέρα τους, εσύ τι επιμένεις ; )

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ορθόδοξοι ήμαστε, για τι θα μιλάμε ;
για το μουσουλμανικό δόγμα ; Razz
Εξάλλου όλες ξέρουμε πως οτι γίνεται εδώ γίνεται και κει και παραπέρα.
Σίγουρα και υπάρχουν καλοί αλλά είναι τόσο λίγοι που δεν αρκούν.

Mamma Tomato

Mamma Tomato
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
toutounaki έγραψε:
toutounaki έγραψε:
Από κει και πέρα, όποιος πιστεύει επιβάλλεται να ζητήσει την ευλογία της εκκλησίας και ν’ ακολουθήσει το τυπικό της ορθόδοξης ιερολογίας. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα θρησκευτικής φύσης κι έχει να κάνει με την πίστη του καθενός...
...
Συνεπώς, τα πράγματα είναι κουκιά μετρημένα.

....Όσοι όμως είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι και πιστεύουν, πρέπει να επιλέξουν την Ορθόδοξη Ιερολογία. Το κόστος, δεν έχει σημασία. Αν το θέλει κανείς πραγματικά, μπορεί να πάει σ’ ένα ξωκλήσι με 20 πολύ στενά πρόσωπα και για φαγητό σε μια κοντινή εξοχική ταβέρνα και το κόστος θα είναι πραγματικά πολύ μικρό. Άλλωστε κανείς δε συνδέει αυτό καθαυτό το μυστήριο με πανηγύρια, είναι η δική μας επιθυμία για επίδειξη που είναι άσχετη με τις βουλές του Θεού. Συνεπώς φίλη μου αν ο μόνος λόγος για να κάνεις πολιτικό γάμο είναι οικονομικός, σκέψου ότι μπορείς να κάνεις έναν οικονομικότατο θρησκευτικό γάμο.
bouboukitsa μου αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις όλες τις αναρτησεις, θα έβλεπες ότι τάσσομαι σαφώς υπέρ του θρησκευτικού γάμου (εξ' ου και η παράθεσή μου). Που λοιπόν είδες ότι προσπαθώ να πείσω ότι είναι καλύτερος ο πολιτικός γάμος; Το γεγονός ότι εκφράστηκε κάποιος προβληματισμός μ'επιχειρήματα (πού είδες τη λογομαχία καλή μουWinkόχι φωνασκίες τύπου Αντώνη, στον οποίο προβληματισμό συμμετείχα με κάνει λιγότερο καλή Χριστιανή από τον Αντώνη ας πούμε (ήτοι iwanna-41, ήτοι bebaboubou κ.λ.π);
Εν πάσει περιπτώσει, όσο με αφορά, τη γνώμη μου στη θεματοθετρια την είπα ξεκάθαρα (στην παράθεση), δε μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι...
Με κάθε καλή διάθεση σου απαντώ Very Happy

Καλά, η Μπουμπουκίτσα συμφώνησε με την τρολοανάρτηση που μιλούσε με το χειρότερο τρόπο, τι λές τώρα....

Κατά τη γνώμη μου πάντα, γάμος είναι ό,τι παίρνεις εσύ σοβαρά. Θυμάμαι πόστ σε ένα φόρουμ οπου η κοπέλα είχε κάνει πολιτικό γάμο και ετοιμαζόταν για θρησκευτικό. Η σχέση τους αντιμετώπιζε κάποια προβλήματα και η κοπέλα αναρωτιόταν αν έπρεπε να κάνει και τον θρησκευτικό, ή να πεσριμένει μήπως χωρίσουν και πάνε τζάμπα τόσα έξοδα. Ε αυτός ο γάμος, και χίλιες ευχές να τους διαβαζε ο παπάς δε θα στέριωνε γιατί τη νύφη την ένοιαζε να παραστήσει την πριγκήπισσα για μια μέρα και όχι που θα έδενε τη ζωη της με κάποιον. Έχω αντίστοιχα παραδείγματα για άντρες αλλά νομίζω ότι καταλάβατε τι θέλω να πω. Εμένα και τον Ντομάτο δεν μας ρώτησαν ποτέ πότε θα κάνουμε "πραγματικό" γάμο, γιατί ξέρουν ότι είμαστε μια γροθια και ο γάμος μας είναι πιο πραγματικός από πολλούς.

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Λεμονάκι έγραψε:Ορθόδοξοι ήμαστε, για τι θα μιλάμε ;
για το μουσουλμανικό δόγμα ; Razz
Εξάλλου όλες ξέρουμε πως οτι γίνεται εδώ γίνεται και κει και παραπέρα.
Σίγουρα και υπάρχουν καλοί αλλά είναι τόσο λίγοι που δεν αρκούν.

Λεμονάκι μου το δόγμα αφορά την ίδια θρησκεία (Χριστιανική). Αν κάποιος είναι Μουσουλμάνος πάμε πια σε άλλο θρήσκευμα Razz Razz Razz

Κατά τα λοιπά αν και έχουμε και μεις υποθέσεις που άγγιξαν το κοινό αίσθημα (π.χ υπόθεση Βατοπαιδίου), δε νομίζω όμως ότι είχαμε ποτέ ως τώρα ένα τέτοιο συγκλονιστικό σκάνδαλο όπως αυτό των καθολικών.

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arco iris έγραψε:Μπουμπουκιτσα, πολλες φορες εχουμε συμφωνησει οι δυο μας σε θεματα θρησκειας, αλλα νομιζω οτι αυτο σου το μηνυμα ξεφευγει λιγο των συνηθισμενων τροπων σου...
Ειμαι σιγουρη οτι οι ανθρωποι που μιλουν πιο πανω για καποιο λογο απομακρυνθηκαν απο την εκκλησια και απλα λενε τη γνωμη τους δεν ειδα να προσπαθει κανεις να πεισει κανεναν
Κι εγω εξεφρασα παραπονα για καποιους εκπροσωπους της εκκλησιας αλλα δεν θα αλλαζα την πιστη μου για καμια αλλη.....
Τι ακριβως ονομαζεις "υπερβολες" το οτι βαζουν ταριφες στα μυστηρια? Το οτι αν εισαι "καποιος" βαφτιζεις την κορη σου Σιεννα (ονομα πολης στην Ιταλια- γνωστος δημοσιογραφος) η Λαουρα (γνωστη τηλεπερσονα) κι αν δεν εισαι δε μπορεις να βαλεις Μαργαριτα γιατι δεν εχει γιορτη? Το οτι υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα? Ενα απ τα χιλιαδες παραδειγματα των υπερβολων σου ανεφερα....
Εκανα πολιτικο γαμο που καθολου δεν τον λογαριασα για γαμο, απλα επειδη χρειαζοταν λογω εγκυμοσυνης να μπω στο βιβλιαριο υγειας του συζυγου μου, δυο μηνες πριν τον θρησκευτικο γαμο που ηταν ηδη προγραμματισμενος φυσικα...... για μενα γαμος ειναι η ενωση ενωπιον του Θεου, και χαρτι να μη μου δινανε καθολου εγω εκεινο το μυστηριο θεωρω ιερο........
Αλλα ναι ο παπας ζητησε απ τους δυο κουμπαρους μου χωρια να δωσουν απο 150 ευρω.....
Δεν τους βαζουμε ολους σε ενα τσουβαλι προς θεου.....εμας ο θειος μας ειναι ιερεας και τους λεει "οποιος εχει ευχαριστηση οτι θελει στο παγκαρι".......ο παππους μου ηταν παπας και ολη του η ζωη ηταν η εκκλησια, την εχτισε κιολας! (και σε εποχη που δεν επαιρναν καν μισθο οι παπαδες)
Ε, βλεποντας οσα συμβαινουν σημερα, και ο ιδιος ο Κυριος θα τους εκανε οτι τους εκανε οταν τους ειδε με τα μαγαζακια τους στημενα να πουλανε και να αγοραζουνε μπροστα στο Ναο Του Πατερα Του..

ΥΓ 1 τουτουνακι γιατι σε λεει συμπεθερα η αννα μανα? μας πουλησες???
ΥΓ 2 σε μια συζητηση για τη θρησκεια καλο ειναι να μην ειναι κανεις ουτε ο "Σφακιανακης" αλλα και ουτε η ...... "Λουκα"!---γενικα το λεω μην παρεξηγηθω
Ε Ι Ρ Η Ν Η
Η Μ Ι Ν !!!!!!!!!!!

Στέλλα μου καλημέρα!
Σέβομαι πάρα πολύ τις απόψεις σου που δείχνουν έναν βαθιά θρησκευόμενο (με την ουσία της λέξης) άνθρωπο αλλά και σκεπτόμενο ταυτόχρονα! Και εγώ συμφωνώ πως όποιος θεωρεί τον θρησκευτικό γάμο απαραίτητο για να πάρει την ευλογία του Κυρίου, θα πρέπει να τον κάνει, άσχετα με τα μέσα (τα υλικά) που διαθέτει. Είναι ένα μυστήριο της θρησκείας μας και μόνο ως τέτοιο πρέπει να εκλαμβάνεται. Όλες οι τυμπανουκρουσίες και οι φανφάρες, όταν γίνονται αυτοσκοπός, αλλοιώνουν την ουσία και για εμένα αυτό είναι και ιεροσυλία και υποκρισία. Εννοείται πως δεν βάζουμε όλους τους παπάδες στο ίδιο τσουβάλι. Όπως σε όλα τα λειτουργήματα - επαγγέλματα υπάρχουν καλοί και κακοί παπάδες. Έχω γνωρίσει παπάδες που ευχαρίστως θα τους έδερνα (αυτοί που "ποιούν τον οίκο του Κυρίου οίκο εμπρίου") και άλλους τόσο φωτισμένους που πραγματικά νιώθεις τη χάρη Του πάνω τους και μέσα τους. Εγώ προσωπικά, έκανα πολιτικό γάμο, κατ' αρχήν γιατί ο σύζυγος δεν ήθελε θρησκευτικό. Θα το έκανε μόνο αν το ήθελα εγώ πάρα πολύ, πράγμα που δεν συνέβαινε επειδή στο δικό μου μυαλό την ευλογία την έχω ήδη αφού γνώρισα τον άνθρωπό μου και δεν νιώθω ότι αν πάω στην εκκλησία θα προσθέσω κάτι. Αλλά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη για την οποία δε θέλω να πείσω κανέναν.

Υ.Γ. Είμαι σίγουρη ότι η κόρη της Βιβής το αξίζει, αλλά όχι να κονταροχτυπηθούν και τα καμάρια μας... Απλά η μικρή μας θα έχει να διαλέξει!!! Και πού ξέρουμε; Μπορεί (να 'μαστε καλά) να κάνω και εγώ ένα κοριτσάκι, οπότε να έχουμε κι άλλες ευκαιρίες συμπεθεριού και με τη Βιβή αλλά και με εσένα (που δε με χαλάει καθόλου)!

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Mamma Tomato έγραψε:
toutounaki έγραψε:
toutounaki έγραψε:
Από κει και πέρα, όποιος πιστεύει επιβάλλεται να ζητήσει την ευλογία της εκκλησίας και ν’ ακολουθήσει το τυπικό της ορθόδοξης ιερολογίας. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα θρησκευτικής φύσης κι έχει να κάνει με την πίστη του καθενός...
...
Συνεπώς, τα πράγματα είναι κουκιά μετρημένα.

....Όσοι όμως είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι και πιστεύουν, πρέπει να επιλέξουν την Ορθόδοξη Ιερολογία. Το κόστος, δεν έχει σημασία. Αν το θέλει κανείς πραγματικά, μπορεί να πάει σ’ ένα ξωκλήσι με 20 πολύ στενά πρόσωπα και για φαγητό σε μια κοντινή εξοχική ταβέρνα και το κόστος θα είναι πραγματικά πολύ μικρό. Άλλωστε κανείς δε συνδέει αυτό καθαυτό το μυστήριο με πανηγύρια, είναι η δική μας επιθυμία για επίδειξη που είναι άσχετη με τις βουλές του Θεού. Συνεπώς φίλη μου αν ο μόνος λόγος για να κάνεις πολιτικό γάμο είναι οικονομικός, σκέψου ότι μπορείς να κάνεις έναν οικονομικότατο θρησκευτικό γάμο.
bouboukitsa μου αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις όλες τις αναρτησεις, θα έβλεπες ότι τάσσομαι σαφώς υπέρ του θρησκευτικού γάμου (εξ' ου και η παράθεσή μου). Που λοιπόν είδες ότι προσπαθώ να πείσω ότι είναι καλύτερος ο πολιτικός γάμος; Το γεγονός ότι εκφράστηκε κάποιος προβληματισμός μ'επιχειρήματα (πού είδες τη λογομαχία καλή μουWinkόχι φωνασκίες τύπου Αντώνη, στον οποίο προβληματισμό συμμετείχα με κάνει λιγότερο καλή Χριστιανή από τον Αντώνη ας πούμε (ήτοι iwanna-41, ήτοι bebaboubou κ.λ.π);
Εν πάσει περιπτώσει, όσο με αφορά, τη γνώμη μου στη θεματοθετρια την είπα ξεκάθαρα (στην παράθεση), δε μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι...
Με κάθε καλή διάθεση σου απαντώ Very Happy

Καλά, η Μπουμπουκίτσα συμφώνησε με την τρολοανάρτηση που μιλούσε με το χειρότερο τρόπο, τι λές τώρα....

Κατά τη γνώμη μου πάντα, γάμος είναι ό,τι παίρνεις εσύ σοβαρά. Θυμάμαι πόστ σε ένα φόρουμ οπου η κοπέλα είχε κάνει πολιτικό γάμο και ετοιμαζόταν για θρησκευτικό. Η σχέση τους αντιμετώπιζε κάποια προβλήματα και η κοπέλα αναρωτιόταν αν έπρεπε να κάνει και τον θρησκευτικό, ή να πεσριμένει μήπως χωρίσουν και πάνε τζάμπα τόσα έξοδα. Ε αυτός ο γάμος, και χίλιες ευχές να τους διαβαζε ο παπάς δε θα στέριωνε γιατί τη νύφη την ένοιαζε να παραστήσει την πριγκήπισσα για μια μέρα και όχι που θα έδενε τη ζωη της με κάποιον. Έχω αντίστοιχα παραδείγματα για άντρες αλλά νομίζω ότι καταλάβατε τι θέλω να πω. Εμένα και τον Ντομάτο δεν μας ρώτησαν ποτέ πότε θα κάνουμε "πραγματικό" γάμο, γιατί ξέρουν ότι είμαστε μια γροθια και ο γάμος μας είναι πιο πραγματικός από πολλούς.
Καλά Mamma Tomato τί να πω, τα είπες (ή μάλλον συμπλήρωσες όλα)! Ειδικά η τρολοαναρτηση (που τη λες και τρελλοαναρτηση διότι δε μου κάνει ως πλήρως συνάδουσα με τη χριστιανική ηθική) ήταν πολύ εύστοχη! Respect

Αννούλα και ο γιόκας μου πρέπει να σου πω πως είναι γλυκούλης (ρώτα τη Στέλλα Embarassed ), οπότε να σας έκανα συμπεθέρες και τις δυο, η καλύτερή μου! ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ Ή ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ;;; - Σελίδα 5 417472 ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ Ή ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ;;; - Σελίδα 5 417472

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma Tomato έγραψε:
Καλά, η Μπουμπουκίτσα συμφώνησε με την τρολοανάρτηση που μιλούσε με το χειρότερο τρόπο, τι λές τώρα....

Κατά τη γνώμη μου πάντα, γάμος είναι ό,τι παίρνεις εσύ σοβαρά. Θυμάμαι πόστ σε ένα φόρουμ οπου η κοπέλα είχε κάνει πολιτικό γάμο και ετοιμαζόταν για θρησκευτικό. Η σχέση τους αντιμετώπιζε κάποια προβλήματα και η κοπέλα αναρωτιόταν αν έπρεπε να κάνει και τον θρησκευτικό, ή να πεσριμένει μήπως χωρίσουν και πάνε τζάμπα τόσα έξοδα. Ε αυτός ο γάμος, και χίλιες ευχές να τους διαβαζε ο παπάς δε θα στέριωνε γιατί τη νύφη την ένοιαζε να παραστήσει την πριγκήπισσα για μια μέρα και όχι που θα έδενε τη ζωη της με κάποιον. Έχω αντίστοιχα παραδείγματα για άντρες αλλά νομίζω ότι καταλάβατε τι θέλω να πω. Εμένα και τον Ντομάτο δεν μας ρώτησαν ποτέ πότε θα κάνουμε "πραγματικό" γάμο, γιατί ξέρουν ότι είμαστε μια γροθια και ο γάμος μας είναι πιο πραγματικός από πολλούς.
συμπληρώνει η μία την άλλη !!
Υ.Γ κατά τα άλλα διαφωνούμε Razz Razz
εγώ να σας πω οτι φίλη μου, κόρη παπά παρακαλώ και πραγματικά ένας άνθρωπος πολύ καλός, πάντρεψε την κόρη του με πολιτικό γιατί έμεινε έγκυος και φέτος το καλοκαίρι μετά την βάφτιση θα κάνουν και το γάμο.

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
EleniAd έγραψε:
νατασσα έγραψε:Καλημερα θ σ πω την δικη μ αποψη εγω εκανα πολιτικο ενω ηθελα τρελλα θρησκευτικο για ποιο λογο γιατι ολα ειναι ενα πανυγηρ...
ειμαι πολυ της θρησκειας...
...εγω πηγα στην εκκλησια μ διαβασαν τις βερες ειπα οτι ειναι για αρραβωνα κ δεν ειπα ψεμματα γιατι στην εκκλησια πρωτα σε αρραβωνιαζουν...

σε ρωτανε παντρευτηκες μ θρησκευτικο?εγω ειπα ναι δεν ειναι κακο κ μευα εξομολογηθηκα στν εικονα της παναγιας......


Καπου φασκεις και αντιφασκεις..
Εισαι πολυ της θρησκειας αλλα θεωρεις τον θρησκευτικο γαμο πανηγυρι...
Ειπες ΔΥΟ φορες ψεματα στον παπα!!!
Και μετα πηγες και εξομολογηθηκες κιολας... τι υποκρισια...

Ετσι ειναι οσοι ειναι πολυ της θρησκειας??? Shocked Shocked
Μωρε μπραβο....
Καταρχην ποια εισαι εσυ για ν μ κρινεισ κατα 2 οταν οι γονεις μας θελουν τοσα ατομα και εγω δεν εχω να πληρωσω τι θεσ να κανω 3 ο παππας ηξερε οτι θα κανω πολιτικο τον ειχα ενημερωσει κ εκανα μια μακρα συζητηση μαζι τ οπου τον βρηκα συμφωνω σε πολλα και 4 αν εισαι της εκκλησιας φυσικα κ θα ξερεις πως μονο ο θεος μπορει ν σε κρινει κ κανενας παππας οποτε μν λες αυτα π λες κ να σκεφταισε πριν απαντησεις συγνωμη για τν συμπεριφορα μ σε ολες αλλα εμενα οι δηθεν απαντησεις μ εκνευριζουν κ κανεις δεν μπορει ν κρινει κανεναν.Εδω δινουμε συμβουλες κ ιδεες δεν ειμαστε για να κατηγορουμε ευχαριστω πολυ

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

AnastasiaMM

AnastasiaMM
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Διάβασα μόνο το ποστ της οικοδέσποινας και συγχωρήστε με που δεν διάβασα τις άλλες κοπέλες αλλα είναι αρκετές οι απαντήσεις και θα μου πάρει αρκετό χρόνο!!!!!!! ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ Ή ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ;;; - Σελίδα 5 667478 ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ Ή ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ;;; - Σελίδα 5 667478

Η δική μου γνώμη είναι να συμφωνήσει το ζευγάρι μετά απο συζήτηση και να κάνουν αυτό που πραγματικά αισθάνονται είτε αυτός είναι πολιτικός γάμος είτε θρησκευτικός!

Για οποιοδήποτε λόγο αποφασίσουν τον ένα ή τον άλλο δρόμο απο κοινού, δεν έχει κανένας το δικαίωμα να τους κρίνει και δεν θα πρέπει και το ζευγάρι να αφήσει κανέναν να επηρεάσει την απόφαση τους αυτή.

Βάλτε τα κάτω και δείτε τί σας συμφέρει να κάνετε, αν αυτό είναι το πρόβλημα σας, και επιλέξτε αυτό που σηκώνει η τσέπη σας!

Το παν είναι να υπάρχει αγάπη μεταξύ σας! Την αγάπη αυτή την ευλογεί ό θεός ανα πάσα στιγμή όπου κι αν είστε και αν το πιστεύετε, είτε έχετε κάνει θρησκευτικό γάμο είτε πολιτικό! Αυτή είναι η δική άποψη.
Rolling Eyes

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
AnastasiaMM έγραψε:Διάβασα μόνο το ποστ της οικοδέσποινας και συγχωρήστε με που δεν διάβασα τις άλλες κοπέλες αλλα είναι αρκετές οι απαντήσεις και θα μου πάρει αρκετό χρόνο!!!!!!! ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ Ή ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ;;; - Σελίδα 5 667478 ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ Ή ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ;;; - Σελίδα 5 667478

Η δική μου γνώμη είναι να συμφωνήσει το ζευγάρι μετά απο συζήτηση και να κάνουν αυτό που πραγματικά αισθάνονται είτε αυτός είναι πολιτικός γάμος είτε θρησκευτικός!

Για οποιοδήποτε λόγο αποφασίσουν τον ένα ή τον άλλο δρόμο απο κοινού, δεν έχει κανένας το δικαίωμα να τους κρίνει και δεν θα πρέπει και το ζευγάρι να αφήσει κανέναν να επηρεάσει την απόφαση τους αυτή.

Βάλτε τα κάτω και δείτε τί σας συμφέρει να κάνετε, αν αυτό είναι το πρόβλημα σας, και επιλέξτε αυτό που σηκώνει η τσέπη σας!

Το παν είναι να υπάρχει αγάπη μεταξύ σας! Την αγάπη αυτή την ευλογεί ό θεός ανα πάσα στιγμή όπου κι αν είστε και αν το πιστεύετε είτε έχετε κάνει θρησκευτικό γάμο είτε πολιτικό! Αυτή είναι η δική άποψη.
Rolling Eyes

Συννονοματη τα ειπες πολυ ωραια κ συμφωνω μαζι σ μπραβο σου ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ Ή ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ;;; - Σελίδα 5 587529

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

AnastasiaMM

AnastasiaMM
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
νατασσα έγραψε:
AnastasiaMM έγραψε:Διάβασα μόνο το ποστ της οικοδέσποινας και συγχωρήστε με που δεν διάβασα τις άλλες κοπέλες αλλα είναι αρκετές οι απαντήσεις και θα μου πάρει αρκετό χρόνο!!!!!!! ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ Ή ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ;;; - Σελίδα 5 667478 ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ Ή ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ;;; - Σελίδα 5 667478

Η δική μου γνώμη είναι να συμφωνήσει το ζευγάρι μετά απο συζήτηση και να κάνουν αυτό που πραγματικά αισθάνονται είτε αυτός είναι πολιτικός γάμος είτε θρησκευτικός!

Για οποιοδήποτε λόγο αποφασίσουν τον ένα ή τον άλλο δρόμο απο κοινού, δεν έχει κανένας το δικαίωμα να τους κρίνει και δεν θα πρέπει και το ζευγάρι να αφήσει κανέναν να επηρεάσει την απόφαση τους αυτή.

Βάλτε τα κάτω και δείτε τί σας συμφέρει να κάνετε, αν αυτό είναι το πρόβλημα σας, και επιλέξτε αυτό που σηκώνει η τσέπη σας!

Το παν είναι να υπάρχει αγάπη μεταξύ σας! Την αγάπη αυτή την ευλογεί ό θεός ανα πάσα στιγμή όπου κι αν είστε και αν το πιστεύετε είτε έχετε κάνει θρησκευτικό γάμο είτε πολιτικό! Αυτή είναι η δική άποψη.
Rolling Eyes

Συννονοματη τα ειπες πολυ ωραια κ συμφωνω μαζι σ μπραβο σου ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ Ή ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ;;; - Σελίδα 5 587529

Σ΄ευχαριστώ συννονόματη !!!!!! Embarassed Embarassed Embarassed
Τιμή μου που διάβασες την άποψη μου!
Razz Razz

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λεμονάκι έγραψε:
arco iris έγραψε:Για τη βαφτιση που αναφερατε δε χρειαζεται πλεον να ειναι οι γονεις παντρεμενοι με θρησκευτικο
μονο οι νονοι ΕΑΝ ειναι παντρεμενοι πρεπει με θρησκευτικο για τους γονεις πλεον δε ρωτανε καν

εγώ τώρα αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω, με τι σκεπτικό δλδ οι νονοί να έχουν θρησκευτικό και οι γονείς ας είναι και με πολιτικό
και γενικός τι είναι αυτό που έχει αλλάξει και τώρα το γυρνάνε έτσι ;
πριν αν ήταν ανύπαντρη η μητέρα η εκκλησία σε πετούσε έξω....

και μετά μου λένε για την θρησκεία μας, οτι τους συμφέρει κάνουν !!

ποια μπορεί να μου το εξηγήσει ρε κορίτσια ; μια λογική εξήγηση όμως !
κοριτσια εμας μας ρωτησανε κ μετα αλλαξαμε εκκλησια δεν μας αφησαν δεν ξερω γιατι οι αποψεις διοιστανται γιατι κ ο κοθμπαρος μ τ ιδιο επαθε και λεμονακι μ τ ν σπω κανεις δεν ξερει γιατι γινετε ολο αυτο τ μπερδεμα γενικοτερα

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

foteinoula


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Δεν εχω διαβάσει όλα τα ποστ. Απλά ήθελα να σου πω να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Εμείς κάναμε πρώτα πολιτικό, μετά έμεινα έγκυος και τέλος κάναμε γάμο και βάφτιση. Παντρεμένη με θεωρώ από τον πολιτικό κανονικά. Το ίδιο και ο καλός μου. Στον θρησκευτικό ήμουν ήδη έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μας. Ο πολιτικός δεν μας κόστισε τίποτα. ούτε καινούργια ρούχα πήραμε ούτε κόσμο είχαμε. Με γονεις-αδελφια στο δημαρχείο, σε μια ταβερνα το μεσημερι και τέλος. Στον θρησκευτικό με την βάφτιση, τα κάναμε όλα μόνοι μας. Μαζευαμε χρήματα για τον σκοπό αυτό. Μας κόστισε τελη του 2011 8000 ευρω. Δωρα κουμπάρων, εξοδα γάμου-βαφτισης, τα πάντα. Κάναμε απλά πράγματα, οικονομικά και όμορφα. Κι εμείς τις άποψης να μην χαλάσεις πολλά είμασταν όμως αν δεν καναμε το τραπέζι θα το μετανιώναμε. Είχαμε περάσει διάφορα τα προηγούμενα χρόνια με ασθένειες και ίσως να το είχαμε αναγκη το γλέντι. Περάσαμε τόσο όμορφα που λέω χαλάλι. Συμφωνω με τις κοπέλες που λένε ότι δεν χρειάζεται να ξοδέψεις χρήματα γα τον γάμο, δεν χρειάζεται τραπέζι όμως κακα τα ψέματα. Είναι η χαρά σου και αν νιώθεις την αναγκή να κάνεις τραπέζι, τότε να το κάνεις. Μια φορά παντρεύεσαι (συνήθως Laughing ) και αξίζει να το χαρείς εφόσον το θες.

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
νατασσα έγραψε:
Λεμονάκι έγραψε:
arco iris έγραψε:Για τη βαφτιση που αναφερατε δε χρειαζεται πλεον να ειναι οι γονεις παντρεμενοι με θρησκευτικο
μονο οι νονοι ΕΑΝ ειναι παντρεμενοι πρεπει με θρησκευτικο για τους γονεις πλεον δε ρωτανε καν

εγώ τώρα αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω, με τι σκεπτικό δλδ οι νονοί να έχουν θρησκευτικό και οι γονείς ας είναι και με πολιτικό
και γενικός τι είναι αυτό που έχει αλλάξει και τώρα το γυρνάνε έτσι ;
πριν αν ήταν ανύπαντρη η μητέρα η εκκλησία σε πετούσε έξω....

και μετά μου λένε για την θρησκεία μας, οτι τους συμφέρει κάνουν !!

ποια μπορεί να μου το εξηγήσει ρε κορίτσια ; μια λογική εξήγηση όμως !
κοριτσια εμας μας ρωτησανε κ μετα αλλαξαμε εκκλησια δεν μας αφησαν δεν ξερω γιατι οι αποψεις διοιστανται γιατι κ ο κοθμπαρος μ τ ιδιο επαθε και λεμονακι μ τ ν σπω κανεις δεν ξερει γιατι γινετε ολο αυτο τ μπερδεμα γενικοτερα

Είναι κανόνες της εκκλησίας και έχουν τη λόγική που επιβάλλει το δόγμα. Τώρα το αν είναι σύμφωνοι αυτοί οι κανόνες με την κοινή λογική είναι άλλο θέμα. Για εμένα παράδειγμα είναι τελείως παράλογη η αντιμετώπιση της εκκλησίας προς τη γυναίκα.
Τέλος πάντων, αυτή είναι άλλη μεγάλη κουβέντα. Για τα ερωτήματά σου αν θες διάβασε τα παρακάτω. Τα είχα βρει κάποια στιγμή που έψαχνα το θέμα.

"Βάπτιση τέκτων,
τα οποία προέρχονται από πολιτικό γάμο

Είναι γνωστόν ότι οι τελούντες πολιτικό γάμο ορθόδοξοι θέτουν εαυτούς μόνοι τους εκτός Εκκλησίας, εφ΄ όσον ενσυνείδητα και δημοσία απαρνούνται την περί των 7 μυστηρίων δογματική διδασκαλία της Εκκλησίας(1). Δεδομένου ότι , κατά τον Απόστολο Παύλο, «το μυστήριον τούτο (του γάμου), μέγα εστίν» όσοι εκ των Χριστιανών προκρίνουν τον πολιτικό γάμο αντί του εκκλησιαστικού μυστηρίου στερούν εκουσίως εαυτούς της ευλογίας της Εκκλησίας. Και ούτως ειπείν μόνοι των θεωρoύν εαυτούς αναξίους της εκκλησιαστικής ευλογίας.

H άρνηση όμως βαπτίσεως , εκ μέρους ορισμένων ιερέων, τέκνων, τα οποία προέρχονται εκ πολιτικού γάμου των γονέων των « είναι άστοργος και αδικαιολόγητος, νευ ουδανός κανονικού και θεολογικού ερείσματος»(2). Τοιουτοτρόπως, εφ’ όσον οι γονείς, οι οποίοι έχουν τελέσει πολιτικό γάμο , προσέρχονται εις την Εκκλησία για να βαπτίσουν τα παιδιά τους, έκαστον των οποίων αποτελεί ιδίαν εικόνα του Θεού και ανεξάρτητη ηθική προσωπικότητα, η Εκκλησία ως φιλόστοργος μητέρα εκδέχεται ως θετική την ενέργεια αυτή. Και με τη συγκατάβαση και στοργή της Εκκλησίας επηρεάζονται ευμενώς κα διευκολύνονται τα μέγιστα εις την εν καιρώ τέλεση και του θρησκευτικού τους γάμου, προς πλήρη αποκατάσταση των πνευματικών των δεσμών με τη Μητέρα Εκκλησία."

http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/commitees/dogma/dogmatics_vaptisi.htm

"Το πρόσωπο του αναδόχου είναι ιερό. Συνάπτει δεσμό πνευματικής συγγένειας με τον αναδεκτό (ή την αναδεκτή) και την οικογένειά του. Κατά τον Άγιο Συμεών Θεσσαλονίκης ο ανάδοχος είναι «εγγυητής εις Χριστόν , ώστε τηρείν τα της πίστεως και χριστανικώς ζήν». (PG 155, 213). Ως εκ της φύσεως του λειτουργήματος του επιβάλλεται να τυγχάνει της εμπιστοσύνης και αποδοχής της Εκκλησίας, και να είναι ενεργό μέλος αυτής.

Επομένως δεν επιτρέπεται να παρίστανται ως ανάδοχοι εις το μυστήριο του Βαπτίσματος: οι αλλόθρησκοι, οι ετερόδοξοι, οι σχισματικοί, και αφορισμένοι. Δεν γίνονται επίσης δεκτοί οι γονείς του βαπτοζομένου (ν. 26 Λέοντος του Δ΄ ), οι κληρικοί και οι μοναχοί(1), ενώ από της επικρατήσεως του νηπιοβαπτισμού είναι αδιάφορο το φύλο του αναδόχου. Αποκλείονται ωσαύτως οι δεδηλωμένοι άθεοι και άπιστοι, οι ανήλικοι και οι τελέσαντες πολιτικό γάμο, οι τελευταίοι ως επιδεικτικώς παραβιάζοντες τις εντολές και αποφάσεις της Εκκλησίας(2)."

http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/commitees/dogma/dogmatics_anadoxos.htm

Anna - mana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
AnastasiaMM έγραψε:

Το παν είναι να υπάρχει αγάπη μεταξύ σας! Την αγάπη αυτή την ευλογεί ό θεός ανα πάσα στιγμή όπου κι αν είστε και αν το πιστεύετε, είτε έχετε κάνει θρησκευτικό γάμο είτε πολιτικό! Αυτή είναι η δική άποψη.
Rolling Eyes



Τα είπες όλα!!!

????????


Επισκέπτης
απο αυτα τα αρθρα της εκκλησιας ενημερωθηκα πολυ και ευχαριστω προσωπικα για την παραθεση, ειδικα στο θεμα της νεκρωσιμης ακολουθιας για αβαπτιστο βρεφος χρονια ημουν εναντια στην εκκλησια γιατι νομιζα οτι απαγορευεται και τωρα βλεπω οτι το αλλαξε ο Αρχιεπισκοπος Χριστοδουλος, ο θεος να τον αναπαυει .......
η εκκλησια μας εχει πολλα "πρεπει" που θελουν ανανεωση......αλλα δεν ειμαστε εμεις που θα το κρινουμε αυτο.....καποια κοπελα (συγνωμη αλλα μολις ξυπνησα ειμαι ζαλισμενη) ειπε οτι ειμαι θρησκευομενο ατομο.... λοιπον στην εκκλησια εχω να παω χρονια........γιατι την τελευταια φορα που πηγα, ηταν Πασχα, ημουν με την κοιλια στο στομα εγκυος, με ενα διχρονο αγκαλια να κλωτσοχτυπιεται, να σερνομαι γιατι δε μπορουσα να περπατησω λογω της παθησης, και βρεθηκαν καποιες απ αυτες τις καλες κυριες που ολη μερα κανουν το σταυρο τους και περιμενουν καθε κυριακη να μαζεψουν τα κουλουρακια απ τα μνημοσυνα να περασουν καμια βδομαδα και να δουν τι φορανε οι αλλοι.........βρεθηκαν λοιπον δυο τρεις τετοιες και μου εκαναν παρατηρηση γιατι μπηκα μπροστα στην Θεια Κοινωνια.......ενω ηταν εμφανες οτι εκτος απ την εγκυμοσυνη και το παιδι που το πηρε εντελλει ο αντρας μου εγω δεν μπορουσα να περπατησω λογω κινητικου.......τους ειπα ευγενεστατα οτι η θρησκεια μας δε λεει πουθενα να φερονται ετσι στο συνανθρωπο, με επιασαν ομως κατι κλαμματα, ημουν απαρηγορητη γιατι με εβρισαν οι κυριες, και ειπα δεν ξαναπαταω.......προτιμω μια μερα που δεν ειναι σημαντικη, που δεν εχει κοσμο, να παω με την ησυχια μου και συνηθως προτιμω οταν δεν εχει καν λειτουργια........
θα μου πειτε δεν εφταιγε ο παπας......να που ομως και ο παπας, την ωρα που ηρθε η σειρα μου να κοινωνησω, του αδειασε το αγιο δισκοποτηρο, και ενω ειχε αλλον διπλα του (κοινωνουσαν 2 απο μπροστινη πλευρα ειχε πολυ κοσμο) αυτος ο αλλος λοιπον εκανε οτι δε με ειδε......ο κοσμος φωναζε, "την εγκυο πατερ, θα πεσει, την εγκυο πατερ, δε μπορει η κοπελα" ημουν μπροστα του κυριολεκτικα και πηγαινε στους διπλανους......περιμενα να παει ο αλλος παπας να ξαναγεμισει κλαιγοντας.....
τωρα το οτι αυτος που εκανε οτι δε με βλεπει ειναι αυτος που στα μνηματα βλεπει καθε φορα οτι μας κανει τρισαγιο ο αλλος στον πατερα μου (να τους δειτε μονο στα μνηματα πως κανουν, χωριζουν τους ταφους δικα μου δικα σου) εγω δεν το θεωρω τυχαιο.......
αν λοιπον καταφεραν εμενα να μην πηγαινω, με μαμα παπαδοκορη που πηγαινει συνεχεια και αλλο συγγενη παπα που δυστυχως ειναι πολυ μακρια η ενορια του........αν καταφεραν εμενα να με κανουν να μην παω σκεφτειτε ανθρωπους που δεν ειχαν και καποιο ιδιαιτερο δεσιμο
μην τα λεμε λοιπον οπως μας βολευει και μην βαζουμε ενα μπουρλοτο και φευγουμε.....
πιστευω στον Ιησου Χριστο, λατρευω την Παναγια μας και οτι πρεσβευει η χριστιανικη ορθοδοξη εκκλησια, τιμω τον καθε Αγιο, προσευχομαι, ευχαριστω το θεο την καθε μου μερα
αλλα με τους "εκπροσωπους" θα με συγχωρεσετε.........δεν!!!!!!

ΥΓ συμπεθερες ενωμενες ποτε νικημενες, Αννα και ο γιος τουτουνακης ειναι καρακουκλαρος το επιβεβαιωνω!!!! αντε κανονιστε......

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις