Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
72 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 72 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1thilasmos - mpimpero Empty thilasmos - mpimpero Τρι Φεβ 22, 2011 7:29 am

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
koritsia tha thelei to mpimpero na pinei to gala otan stamatiso na thilazo.eimai se skepsi an stamatiso to thilasmo an tha thelei na piei apo to mpimpero.exete analogi empeiria?nero pados pou tis dino me to mpimpero den pinei.

2thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τρι Φεβ 22, 2011 8:45 am

Dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Τώρα θα σταματήσεις το θηλασμό που ξεκίνησαν και οι στερεές;; Γιατί μωρέ να χάσει το ζιζάκι του το παιδάκι και τη θαλπωρή της όλης διαδικασίας;; Πάντως αν θέλεις να σταματήσεις δοκίμασε για αρχή να του δώσει το γάλα κάποιος άλλος και εσύ να μην είσαι ούτε στο δωμάτιο. Μετά θα συνηθίσει και θα το πίνει πιστεύω. Η δικιά μου πίνει από όπου να είναι το γάλα της (πάντα δικό μου όμως).

3thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τρι Φεβ 22, 2011 11:20 am

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑΝ ΜΕΧΡΙ 18-24 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΕΠΙΝΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ.ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΟΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΣ.ΤΗ ΘΑΛΠΩΡΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ

4thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τρι Φεβ 22, 2011 12:02 pm

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
afto skeftomai mipos einai keiros siga siga na xorisoume.kapoia stigmi tha pao kai douleia.an kai tha einai proi vradi o thilasmos.alla vlepo kai sti mikri pos exei mia eksartisi apo mena pou den ksero an einai kali.isos to kratiso mexri ton xrono an exo mexri tote vevaia.

5thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τρι Φεβ 22, 2011 12:13 pm

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μιμή έγραψε:ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑΝ ΜΕΧΡΙ 18-24 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΕΠΙΝΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ.ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΟΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΣ.ΤΗ ΘΑΛΠΩΡΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ

Δεν συμφωνώ καθόλου με την θεωρία σου Smile

6thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τρι Φεβ 22, 2011 12:51 pm

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
συγγνώμη cassiani 6 μήνες το παιδί δεν έχει πιει ποτέ από το μπιμπερό γάλα (εννοώ να βγάλεις και να του το δώσει κάποιος άλλος)??????? Shocked Shocked Shocked Shocked

7thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τρι Φεβ 22, 2011 12:53 pm

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
oxi pote oute kanena xamomili i kati tetoio.

8thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τρι Φεβ 22, 2011 12:55 pm

eirini1


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλα συγγνώμη που ρωτάω αλλά μου κάνει εντύπωση 6 μήνες δε χρειάστηκε να πας πουθενά?????? ΗΡΩΙΔΑ!!!! Δεν έχω λόγια... Respect Respect Respect Respect
δεν ξέρω εάν θα έχει θέμα αλλά νομίζω πως όχι...στην αρχή μπορέι να της φανεί λίγο περίεργο αλλά θα το συνηθίσει...εάν εσύ νιώθεις καλά με αυτό νομίζω ότι θα το πάρει και πιο εύκολα!!

9thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τρι Φεβ 22, 2011 12:58 pm

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
den doulevo kopela mou kai esti mporesa min nomizeis den kleistika spiti alla eixe programma i mikri apo poli mikri etroge ana trioro stin arxi kai meta pio arga opote eixa xrono apla girnaga gia na tin taiso i tin eperna mazi mou.den xreiastike na pao kapou makria.

10thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τρι Φεβ 22, 2011 1:04 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ίσως αν ξεκινούσες με δικό σου γάλα στο μπιμπερό να το έπαιρνε καλύτερα? Νερό κι εμένα δεν πίνει αλλά το καλοκαίρι που χριεάστηκε να πιει από μπιμπερό δικο μου γάλα το ήπιε.

11thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τρι Φεβ 22, 2011 1:10 pm

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
an to apofasiso mallon afto tha akano gia arxidiko mou kai vlepoume.

12thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τρι Φεβ 22, 2011 10:39 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cassiani έγραψε:afto skeftomai mipos einai keiros siga siga na xorisoume.kapoia stigmi tha pao kai douleia.an kai tha einai proi vradi o thilasmos.alla vlepo kai sti mikri pos exei mia eksartisi apo mena pou den ksero an einai kali.isos to kratiso mexri ton xrono an exo mexri tote vevaia.

cassiani μην το σκεφτεσαι ετσι γιατι θα στρεσαριστεις κ θα στρεσαρεις κ το μικρο. Η εξαρτηση ειναι φυσιολογικη,ειναι μωρο ακομα.
Οσο για τον θηλασμο αν ειναι μονο η εξαρτηση που σε φοβιζει,αν δεν εχεις κουραστει δλδ θα σου λεγα να μην σταματησεις. Αν πιεζεσαι,παω πασο Very Happy
Με τις στερεες ειναι μεγαλυτερα τα διαστηματα που δεν θηλαζεις.Αν κρινω απο το πως θηλαζε το μικρο σου μεχρι τωρα το πιο πιθανο ειναι να εχει ιδια ρουτινα κ μετα με τις στερεες,οποτε αντλωντας γαλα θα καλυπτεις τις αναγκες του οσο λειπεις στη δουλεια. Η δικια μου που δεν ειχε προγραμμα σαν εσας κ αργησε να δεχτει στερεες κ παλι ειναι σαφως πιο ευκολο να την αφησω για λιγο οποτε χρειαστει. Κ οσο περναει ο καιρος κ ενδιαφερεται για το φαγητο περισσοτερο τοσο πιο ευκολο ειναι να την αποχωριστω. Το αν της αρεσει ο αποχωρισμος ειναι αλλο θεμα Laughing Laughing

13thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τετ Φεβ 23, 2011 12:40 am

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsako i mikri sigoura den thelei na xasei to meme xa xa.etsi kai allios kai ta alla fagita ego tis ta dino kai as exo tin dinatotita na tis to dosei kapoios allos kai na pao kapou.den ksero ti tha kano.eilikrina den ksero.isos to kratiso mexri enos etous kaii na ksekinisei kateftheian fresko kai oxi skoni.an kai to stithos mou exei ginei adeio nomizo.oxi oti den exo gala afou i mpempa troei kaiden peinaei noritera alla poli adeio mou fenete isos giati to gala einai mono gia ta treia gevmata kai se sxesi me prin mou fenete pio adeio xa xa .etsi ginete?

14thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τετ Φεβ 23, 2011 1:52 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το δικο μου φαινοταν αδειο νωριτερα,απο τον 4ο.Ειχα μπλοκαρει με το θεαμα Laughing αλλα το γαλα ερεε κανονικα. Προσαρμοζεται το στηθος στην ζητηση. Να σου πω,ειναι καλυτερη ιδεα αυτη.Να συνεχισεις μεχρι να πιει φρεσκο.Οσο για το ταισμα,παρομοιως.Μονο εγω την ταιζω.

15thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Παρ Φεβ 25, 2011 3:53 am

irene.paschou

irene.paschou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Koritsia ki ego ton thilazo ton mpempi mou mexri simera pou einai 5 minon kai deka meres.Stin arxi tou edina mpimpero pou evgaza apo to gala mou,meta kleistikame me ta krua kai ksexase na pinei apo kei etsi molis tou edinan oi alloi plantaze sto klama kai telika ton evaza sto stithos!Opos eipe kai i Kassiani ton epairna mazi mou i ton afina se ores pou koimotan i itan xortatos.Kassiani mi se apasxolei ti tha ginei argotera,dose sto paidaki sou olo sou to galataki mazi me tin agapi pou to sunodeuei.De tha kakomathei,de tha kollisei,mama tis eisai!kapoia stigmi tha endiaferetai gia alla pragmata kai tha to kopsei...Mi se noiazei ti leei o kosmos...Oso tou dineis to galataki sou kalo tis kaneis!Auti einai i gnomi mou:)

16thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Κυρ Φεβ 27, 2011 2:23 am

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mimi πηγαινε στο ολα για τον θηλασμο,θηλασμος μετα τον χρονο για να δεις τι προσφερει ο θηλασμος οταν χρονισουν και μετα,ετσι γιατι υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση και οφειλουν οι μαμαδες να ξερουν.Cassiani εμενα δεν πηρε το μπιμπερο ποτε ηθελε απο το ποτηρι απο 6 μηνων πολλα παιδια ομως το παιρνουν μια χαρα και κατι ακομα δεν θηλαζουμε για την θαλπωρη μονο αυτο ειναι σε δευτερη μοιρα

17thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Δευ Φεβ 28, 2011 4:04 am

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mariposa έγραψε:mimi πηγαινε στο ολα για τον θηλασμο,θηλασμος μετα τον χρονο για να δεις τι προσφερει ο θηλασμος οταν χρονισουν και μετα,ετσι γιατι υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση και οφειλουν οι μαμαδες να ξερουν.Cassiani εμενα δεν πηρε το μπιμπερο ποτε ηθελε απο το ποτηρι απο 6 μηνων πολλα παιδια ομως το παιρνουν μια χαρα και κατι ακομα δεν θηλαζουμε για την θαλπωρη μονο αυτο ειναι σε δευτερη μοιρα
ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΕΧΩ ΘΗΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΜΩΣ.ΚΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΤΟΙΜΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΧΙΛΙΟΔΙΑΒΑΣΜΕΝΕΣ.ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ.

18thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τρι Μαρ 01, 2011 11:52 am

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μιμή έγραψε:
mariposa έγραψε:mimi πηγαινε στο ολα για τον θηλασμο,θηλασμος μετα τον χρονο για να δεις τι προσφερει ο θηλασμος οταν χρονισουν και μετα,ετσι γιατι υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση και οφειλουν οι μαμαδες να ξερουν.Cassiani εμενα δεν πηρε το μπιμπερο ποτε ηθελε απο το ποτηρι απο 6 μηνων πολλα παιδια ομως το παιρνουν μια χαρα και κατι ακομα δεν θηλαζουμε για την θαλπωρη μονο αυτο ειναι σε δευτερη μοιρα
ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΕΧΩ ΘΗΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΜΩΣ.ΚΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΤΟΙΜΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΧΙΛΙΟΔΙΑΒΑΣΜΕΝΕΣ.ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ.

Βρε Μίμη μου, θέλεις να μας αναλύσεις λίγο καλύτερα την προσωπική σου εμπειρία..μήπως μάθουμε κάτι καινούργιο κ εμείς Smile ..

19thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τρι Μαρ 01, 2011 2:04 pm

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αν θες να σταματησεις τον θηλασμο καντο ! να ξερεις ομως γιατι τον σταματησες και μην ακους απο δω και απο κει οτι δεν θα ξαναπιει γαλα κλπ !! οσο για το νερο που δεν πινει ;; δεν το χρειαζεται παιρνει το νερο απο τον θηλασμο και δεν εχει ζεστες κατσε να ανοιξει ο καιρος και θα δεις πως θα το πιει !!
δεν θυμαμαι ποια κοπελια ειπε για παιδια που θηλαζουν πολυ καιρο αλλα εχω να πω οτι δεν δυσκολευονται καθολου να διακοψουν γιατι ειναι κατι που αποφασιζουν μονα τους και δεν εξαρταται απο κει η αυτονομια τους

20thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τετ Μαρ 02, 2011 7:54 am

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΠΑΜΕ ΞΑΝΑ ΠΩΣ ΑΠΛΩΣ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΕΞΥΠΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΘΑ ΤΑΥΤΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.ΕΓΩ ΒΙΩΣΑ ΕΝΑΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΩΔΥΝΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΟΣΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΑΜΑ ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑ.ΕΓΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ ΕΙΧΑ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ.ΑΠΛΩΣ Η ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ[ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΗ ΝΙΚΑΕΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ]ΜΟΥ ΥΠΕΔΕΙΞΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΑΛΛΟ.ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.ΜΕ ΠΑΡΟΤΡΥΝΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ .ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΗΚΕ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ.

21thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τετ Μαρ 02, 2011 1:52 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιμή έγραψε:ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑΝ ΜΕΧΡΙ 18-24 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΕΠΙΝΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ.ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΟΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΣ.ΤΗ ΘΑΛΠΩΡΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ


ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΕΧΩ ΘΗΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΜΩΣ.ΚΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΤΟΙΜΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΧΙΛΙΟΔΙΑΒΑΣΜΕΝΕΣ.ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ.[/quote]

μιμή έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΠΑΜΕ ΞΑΝΑ ΠΩΣ ΑΠΛΩΣ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΕΞΥΠΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΘΑ ΤΑΥΤΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.ΕΓΩ ΒΙΩΣΑ ΕΝΑΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΩΔΥΝΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΟΣΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΑΜΑ ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑ.ΕΓΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ ΕΙΧΑ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ.ΑΠΛΩΣ Η ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ[ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΗ ΝΙΚΑΕΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ]ΜΟΥ ΥΠΕΔΕΙΞΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΑΛΛΟ.ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.ΜΕ ΠΑΡΟΤΡΥΝΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ .ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΗΚΕ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ.

Έκανες καλα που σταματησες αφού ήταν πια υπερβολικά δύσκολο για σένα και αφού ήταν ανακούφιση η διακοπή του θηλασμού, δε γίνεται με το ζόρι! Σημασία έχει να είμασε καλά.
Τι σχέση έχει αυτό όμως με τα μωρά που θηλάζουν μέχρι 24 μηνών? Πώς σχετίζεται η εμπειρία σου με αυτή σου την άποψη? Σε ρωτώ γιατί εσύ μας είπες ότι η άποψή σου προκύπτει από όσα διάβασες αλλά και από την προσωπική σου εμπειρία και όχι από χιλιοδιαβασμένες απόψεις (δικά σου λόγια). Η εμπειρία σου όμως φτάνει τους λίγους μήνες. Ο θηλασμός 2 χρόνια είναι διαοφρετική περίπτωση, δε συμφωνείς?

22thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Τετ Μαρ 02, 2011 2:14 pm

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Rinoula έγραψε:
μιμή έγραψε:ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑΝ ΜΕΧΡΙ 18-24 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΕΠΙΝΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ.ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΟΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΣ.ΤΗ ΘΑΛΠΩΡΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ


ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΕΧΩ ΘΗΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΜΩΣ.ΚΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΤΟΙΜΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΧΙΛΙΟΔΙΑΒΑΣΜΕΝΕΣ.ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ.

μιμή έγραψε:ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΠΑΜΕ ΞΑΝΑ ΠΩΣ ΑΠΛΩΣ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΕΞΥΠΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΘΑ ΤΑΥΤΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.ΕΓΩ ΒΙΩΣΑ ΕΝΑΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΩΔΥΝΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΟΣΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΕΧΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΑΜΑ ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑ.ΕΓΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ ΕΙΧΑ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ.ΑΠΛΩΣ Η ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ[ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΗ ΝΙΚΑΕΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ]ΜΟΥ ΥΠΕΔΕΙΞΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΑΛΛΟ.ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.ΜΕ ΠΑΡΟΤΡΥΝΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ .ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΗΚΕ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ.

Έκανες καλα που σταματησες αφού ήταν πια υπερβολικά δύσκολο για σένα και αφού ήταν ανακούφιση η διακοπή του θηλασμού, δε γίνεται με το ζόρι! Σημασία έχει να είμασε καλά.
Τι σχέση έχει αυτό όμως με τα μωρά που θηλάζουν μέχρι 24 μηνών? Πώς σχετίζεται η εμπειρία σου με αυτή σου την άποψη? Σε ρωτώ γιατί εσύ μας είπες ότι η άποψή σου προκύπτει από όσα διάβασες αλλά και από την προσωπική σου εμπειρία και όχι από χιλιοδιαβασμένες απόψεις (δικά σου λόγια). Η εμπειρία σου όμως φτάνει τους λίγους μήνες. Ο θηλασμός 2 χρόνια είναι διαοφρετική περίπτωση, δε συμφωνείς?[/quote]

Rinoula την ιδια ακριβώς απορία με εσένα εχω κ εγω..

23thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Πεμ Μαρ 03, 2011 1:43 pm

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="Rinoula"][quote="μιμή

Έκανες καλα που σταματησες αφού ήταν πια υπερβολικά δύσκολο για σένα και αφού ήταν ανακούφιση η διακοπή του θηλασμού, δε γίνεται με το ζόρι! Σημασία έχει να είμασε καλά.
Τι σχέση έχει αυτό όμως με τα μωρά που θηλάζουν μέχρι 24 μηνών? Πώς σχετίζεται η εμπειρία σου με αυτή σου την άποψη? Σε ρωτώ γιατί εσύ μας είπες ότι η άποψή σου προκύπτει από όσα διάβασες αλλά και από την προσωπική σου εμπειρία και όχι από χιλιοδιαβασμένες απόψεις (δικά σου λόγια). Η εμπειρία σου όμως φτάνει τους λίγους μήνες. Ο θηλασμός 2 χρόνια είναι διαοφρετική περίπτωση, δε συμφωνείς?[/quote
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΘΕΩΡΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΜΕΣΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ''ΜΕΤΑΝΙΩΣΕ'' ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ 14 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΗΣ ΣΥΝΕΔΕΣΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ ΓΑΛΑ ΑΠΟ 14 ΜΗΝΩΝ.ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ.ΟΥΤΕ ΜΕ ΚΑΛΑΜΑΚΙ.ΕΝΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΑΝΕΤΑ ΜΕ ΚΑΛΑΜΑΚΙ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΡΩΕΙ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙΑ.ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΝΙΩΘΕΙ ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΥΨΕΙΣ.ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ ΛΙΓΟ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΤΑΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ.Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΖΗΣΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΔΕΧΘΕΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ.Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 3 ΕΤΩΝ ΕΒΑΖΕ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΙ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ.ΤΗΣ ΕΛΕΓΕ''ΚΑΤΣΕ ΜΑΜΑ ΝΑ ΦΑΩ ΤΖΙ''.ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΤΗΣ.ΕΓΩ ΕΥΚΟΛΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΕΛΙΚΑ

24thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Πεμ Μαρ 03, 2011 2:00 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="μιμή"]
Rinoula έγραψε:[quote="μιμή

Έκανες καλα που σταματησες αφού ήταν πια υπερβολικά δύσκολο για σένα και αφού ήταν ανακούφιση η διακοπή του θηλασμού, δε γίνεται με το ζόρι! Σημασία έχει να είμασε καλά.
Τι σχέση έχει αυτό όμως με τα μωρά που θηλάζουν μέχρι 24 μηνών? Πώς σχετίζεται η εμπειρία σου με αυτή σου την άποψη? Σε ρωτώ γιατί εσύ μας είπες ότι η άποψή σου προκύπτει από όσα διάβασες αλλά και από την προσωπική σου εμπειρία και όχι από χιλιοδιαβασμένες απόψεις (δικά σου λόγια). Η εμπειρία σου όμως φτάνει τους λίγους μήνες. Ο θηλασμός 2 χρόνια είναι διαοφρετική περίπτωση, δε συμφωνείς?[/quote
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΘΕΩΡΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΜΕΣΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ''ΜΕΤΑΝΙΩΣΕ'' ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ 14 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΗΣ ΣΥΝΕΔΕΣΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ ΓΑΛΑ ΑΠΟ 14 ΜΗΝΩΝ.ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ.ΟΥΤΕ ΜΕ ΚΑΛΑΜΑΚΙ.ΕΝΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΑΝΕΤΑ ΜΕ ΚΑΛΑΜΑΚΙ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΡΩΕΙ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙΑ.ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΝΙΩΘΕΙ ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΥΨΕΙΣ.ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ ΛΙΓΟ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΤΑΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ.Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΖΗΣΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΔΕΧΘΕΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ.Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 3 ΕΤΩΝ ΕΒΑΖΕ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΙ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ.ΤΗΣ ΕΛΕΓΕ''ΚΑΤΣΕ ΜΑΜΑ ΝΑ ΦΑΩ ΤΖΙ''.ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΤΗΣ.ΕΓΩ ΕΥΚΟΛΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΕΛΙΚΑ
Κι εγώ φυσικό το βρίσκω να μη θέλουν μετά το μπιμπερό. Αν τρώνε γιαουρτάκια και τυράκι δεν είναι απολύτως απαραίτητο το γάλα, παίρνουν τα συστατικά, ευτυχώς! Το έχω σκεφτεί ότι ίσως υπάρχει δυσκολία αλλά δε νομίζω ότι ισχύει αυτό για ολα τα παιδιά.
Επίσης, θεωρώ ότι τα οφέλη του θηλασμού για το παιδί αντισταθμίζουν την όποια δυσκολία κατανάλωσης αγελαδινου γάλακτος.

25thilasmos - mpimpero Empty Απ: thilasmos - mpimpero Παρ Μαρ 04, 2011 3:51 am

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="μιμή"]
Rinoula έγραψε:[quote="μιμή

Έκανες καλα που σταματησες αφού ήταν πια υπερβολικά δύσκολο για σένα και αφού ήταν ανακούφιση η διακοπή του θηλασμού, δε γίνεται με το ζόρι! Σημασία έχει να είμασε καλά.
Τι σχέση έχει αυτό όμως με τα μωρά που θηλάζουν μέχρι 24 μηνών? Πώς σχετίζεται η εμπειρία σου με αυτή σου την άποψη? Σε ρωτώ γιατί εσύ μας είπες ότι η άποψή σου προκύπτει από όσα διάβασες αλλά και από την προσωπική σου εμπειρία και όχι από χιλιοδιαβασμένες απόψεις (δικά σου λόγια). Η εμπειρία σου όμως φτάνει τους λίγους μήνες. Ο θηλασμός 2 χρόνια είναι διαοφρετική περίπτωση, δε συμφωνείς?[/quote
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΘΕΩΡΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΜΕΣΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ''ΜΕΤΑΝΙΩΣΕ'' ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ 14 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΗΣ ΣΥΝΕΔΕΣΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ ΓΑΛΑ ΑΠΟ 14 ΜΗΝΩΝ.ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ.ΟΥΤΕ ΜΕ ΚΑΛΑΜΑΚΙ.ΕΝΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΑΝΕΤΑ ΜΕ ΚΑΛΑΜΑΚΙ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΡΩΕΙ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙΑ.ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΝΙΩΘΕΙ ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΥΨΕΙΣ.ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ ΛΙΓΟ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΤΑΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ.Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΖΗΣΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΔΕΧΘΕΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ.Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 3 ΕΤΩΝ ΕΒΑΖΕ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΙ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ.ΤΗΣ ΕΛΕΓΕ''ΚΑΤΣΕ ΜΑΜΑ ΝΑ ΦΑΩ ΤΖΙ''.ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΤΗΣ.ΕΓΩ ΕΥΚΟΛΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΕΛΙΚΑ
΄

Μπορεί να έτυχε βρε Μιμή Smile . Πάντως το μπιμπερό ή το ποτηράκι με λίγη προσπάθεια το συνηθίζουν. Η μικρή μου, μια-δυο-τρείς-δεκατρείς Laughing .. όταν ξεκινήσαμε το νεράκι (στους 6 μήνες) το συνήθισε κ το μπιμπερό κ το ποτηράκι.
Τώρα το πόσο γρήγορα - εύκολα θα πίνει το αγελαδινό- κατσικίσιο γάλα, δεν το ξέρω ακόμα γιατί προς το παρόν δεν έχουμε μπει σε διαδικασία αποθηλασμού. Πάντως η μια από τις αδερφές μου που θήλασε κ τα 2 της παιδιά σχεδόν 2 χρόνια, δεν είχε κανένα πρόβλημα μετά με το γάλα. Το έπιναν κ πίνουν μια χαρούλα, ακόμα κ τώρα που έχουμε περάσει χρόνια από τον αποθηλασμό.
Νομίζω ότι εάν τα πράγματα δεν γίνουν βεβιασμένα, το παιδί συνηθίζει σιγά σιγά κ τον τρόπο- (μπουκάλι-ποτηράκι) κ την γεύση του γάλακτος. Δεν νομίζω ότι η αδερφή σου έχει λόγο να αισθάνεται άσχημα.. κ εμένα μου που δεν με θήλασε καθόλου η μαμά μου, το γάλα το έριχνα στις γλάστρες μικρή.. Αντίθετα η μεσαία μου αδερφή που την θήλασε 1 χρόνο κ μετά τον αποθηλασμό έπινε το γάλα με τα λιτρα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις