Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
547 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 547 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λιτσακος μου χε χε χε παιρνω την σημαια μου και φευγω!!!! Laughing Laughing

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και ποιος θα μεινει να απανταει τοτε?? Razz
oles oi ipoloipes eisaste eftixos polles.ego tha kratiso tin empeiria mou me ton thilasmo gia mena kai gia opoion me rotisei mono.kali epitixia se oles tis manoulesssssss.kai palikalimera Smile

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Χωρις πλακα λυπαμαι πολυ γιατι ειναι απλα παρεξηγησεις και γιατι ειμαστε μια πολυ ομορφη παρεα και ειναι κριμα μωρε....τελος παντων καλημερα να εχετε ολες σας! Smile

Dim


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Για να καταλάβω η κοπέλα έκανε μια ερώτηση και κάποιες από εμάς της απαντήσαμε μέσα από την εμπειρία τους. Τι δουλειά έχει κάποιες να τα βάζουν με τις άλλες γιατί δεν τους άρεσε η συμβουλή που έδωσαν. Δηλαδή η κάθε μία από εμάς που ρωτάει κάτι είναι ανίκανη να βγάλει τα συμπεράσματά της και χρειάζεται δικηγόρους;; Δεν το καταλαβαίνω αυτό, αν κάποια την ενοχλούν συμβουλές που προέρχονται από την LLL να ανοίξει θέμα και να εκδηλώσει τις διαμαρτυρίες της. Εγώ πάντως ως εκπαιδευόμενη LLL θα λέω αυτά που διαβάζω, έζησα, ενημερώθηκα και είδα να βοηθάνε πολλές πολλές γυναίκες.

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλησπερα,ευχαριστω ολες τις μανουλες για τις απαντησεις τους και που μοιραστηκαν την εμπειρια τους,πηρα τηλ και σε συμβουλο θηλασμου και αυτο που μου ειπε ειναι να αφηνω το μωρο να τρωει οσο θελει απο το ενα στηθος μπορει να μεινει και 1 ωρα μου ειπε και μετα αφου κανει τα κακακια του0που συνηθως τα κανει και αφησει το στηθος,να τον βαζω και στο αλλο για οσο θελει,να μην τον αφηνω να κοιμαται για πανω απο 3 ωρες,εκτος το βραδυ,και οταν τρωει απο το στηθος και συνεχιζει αν ειναι πρησμενο να βγαζω λιγες γουλιτσες για να ξαλαφρωνω!Σημερα αυτο ακολουθησα και ειδα οτι το μωρο ξυπνησε μονο του πριν το 3ωρο,και εφαγε παραπανω απο 15 σχεδον 25λεπτο,απο το ενα και κανα 10λεπτο απο το αλλο,στο επομενο θηλαμσο του εδωσα αυτο που εφαγε τελευταια,καναδυο φορες μεσα στη μερα ξυπνησε και στην μιαμιση ωρα για να φαει του εδωσα 10 λεπτα και κοιμηθηκε,χρονο δεν κρατησα οπως εκανα πριν απλα τον αφησα να φαει οσο θελει και ειδα τοι τρωει σχεδον 25 λεπτα,αυριο που θα ερθει ο παιδιατρος θα του πω οτι σε μας το τεταρτο δεν πιανει που μας ειπε Twisted Evil !!!Τελικα ειναι πολυ ευκολο να τα παρατησει μια κοπελα με το θηλασμο εξαιτιας λαθος οδηγιων που δινουν μαιες και γιατροι,στο νοσοκομειο η μαια μας ειπε να τον αφηνω να κοιμαται οσο θελει αλλα να μην ξεπερναει το 6 ωρο και να τρωει κανα τεταρτο απο το καθε στηθος,ο γιατρος μας ειπε 15 λεπτα απο στηθος και να τρωει καθε 3ωρο,η συμβουλες μου ειπε να τον αφηνω χωρις ωρα απλα για αρχη να βλεπω ποσο τρωει...Κατι αλλο βρε κοριτσια,μας κανει συνεχεια εμετο ο παιδιατρος μας ειπε ειναι γαστροισοφαγικη παλλινδρομηση και οτι ειναι φυσιολογικο,και απλα να τον εχουμε σε αναρωπη θεση μετα το γευμα,εσας ειχε το παιδακι σας?Πως το αντιμετωπιζετε?

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ωραια Νενα θα βρει τον ρυθμο του,θα ηρεμησει,εχε εμπιστοσυνη στον εαυτο σου Smile . Η κορη μου εκανε μικρους εμετους τον πρωτο καιρο που ηταν λεχουδι, την ειχα και εγω οπως σου ειπε ο γιατρος σας σε τετοια θεση.Σταματησε πριν κλεισει το 3μηνο,ποτε ακριβως δεν θυμαμαι αναμεσα στον 2ο με 3ο μηνα ηταν. Δεν ξανακανε απο τοτε.Εβγαζε παντα μετα το γευμα κ καποιες φορες χωρις να εχει φαει εβγαζε γουλιες.Θα το ξεπερασετε, αφου γνωριζετε κ ποιο ειναι το θεμα θα το παρακολουθεις κ εσυ κ ο παιδιατρος.No worries ολα καλα θα πανε. Smile

Λογω των εμετων την ταιζα συχνα, μαλιστα προς το τελος του 3μηνου ειχα αρχισει να την ξυπναω το βραδυ ,εκανε πολλες ωρες να φαει απο τις 9 ξυπνουσε στις 4 κ μετα στις 6.Αυτα τις παλιες καλες εποχες,μετα ετρωγε αβερτα το βραδυ Razz αλλα εγω ειχα και αλλο θεμα ειχε μειωθει η παραγωγη μου κ για να την αυξησω εδωσα βαρος στους νυχτερινους θηλασμους.Δεν εχει να κανει με σενα αυτο,ειπα να πω τον καημο μου χαχα.

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:Ωραια Νενα θα βρει τον ρυθμο του,θα ηρεμησει,εχε εμπιστοσυνη στον εαυτο σου Smile . Η κορη μου εκανε μικρους εμετους τον πρωτο καιρο που ηταν λεχουδι, την ειχα και εγω οπως σου ειπε ο γιατρος σας σε τετοια θεση.Σταματησε πριν κλεισει το 3μηνο,ποτε ακριβως δεν θυμαμαι αναμεσα στον 2ο με 3ο μηνα ηταν. Δεν ξανακανε απο τοτε.Εβγαζε παντα μετα το γευμα κ καποιες φορες χωρις να εχει φαει εβγαζε γουλιες.Θα το ξεπερασετε, αφου γνωριζετε κ ποιο ειναι το θεμα θα το παρακολουθεις κ εσυ κ ο παιδιατρος.No worries ολα καλα θα πανε. Smile

Λογω των εμετων την ταιζα συχνα, μαλιστα προς το τελος του 3μηνου ειχα αρχισει να την ξυπναω το βραδυ ,εκανε πολλες ωρες να φαει απο τις 9 ξυπνουσε στις 4 κ μετα στις 6.Αυτα τις παλιες καλες εποχες,μετα ετρωγε αβερτα το βραδυ Razz αλλα εγω ειχα και αλλο θεμα ειχε μειωθει η παραγωγη μου κ για να την αυξησω εδωσα βαρος στους νυχτερινους θηλασμους.Δεν εχει να κανει με σενα αυτο,ειπα να πω τον καημο μου χαχα.


μας ειπε ο παιδιατρος οτι αυτο μπορει να το εχει μεχρι και 6 μηνων,νταξει δεν στεναχωριμαι απλα στην αρχη δεν κοιμομουν το βραδυ καθομουν το και τον κοιτουσα γιατι φοβομουν να μην πνιγει.. Embarassed Embarassed Embarassed!!!!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nena1988 έγραψε:
litsakos έγραψε:Ωραια Νενα θα βρει τον ρυθμο του,θα ηρεμησει,εχε εμπιστοσυνη στον εαυτο σου Smile . Η κορη μου εκανε μικρους εμετους τον πρωτο καιρο που ηταν λεχουδι, την ειχα και εγω οπως σου ειπε ο γιατρος σας σε τετοια θεση.Σταματησε πριν κλεισει το 3μηνο,ποτε ακριβως δεν θυμαμαι αναμεσα στον 2ο με 3ο μηνα ηταν. Δεν ξανακανε απο τοτε.Εβγαζε παντα μετα το γευμα κ καποιες φορες χωρις να εχει φαει εβγαζε γουλιες.Θα το ξεπερασετε, αφου γνωριζετε κ ποιο ειναι το θεμα θα το παρακολουθεις κ εσυ κ ο παιδιατρος.No worries ολα καλα θα πανε. Smile

Λογω των εμετων την ταιζα συχνα, μαλιστα προς το τελος του 3μηνου ειχα αρχισει να την ξυπναω το βραδυ ,εκανε πολλες ωρες να φαει απο τις 9 ξυπνουσε στις 4 κ μετα στις 6.Αυτα τις παλιες καλες εποχες,μετα ετρωγε αβερτα το βραδυ Razz αλλα εγω ειχα και αλλο θεμα ειχε μειωθει η παραγωγη μου κ για να την αυξησω εδωσα βαρος στους νυχτερινους θηλασμους.Δεν εχει να κανει με σενα αυτο,ειπα να πω τον καημο μου χαχα.


μας ειπε ο παιδιατρος οτι αυτο μπορει να το εχει μεχρι και 6 μηνων,νταξει δεν στεναχωριμαι απλα στην αρχη δεν κοιμομουν το βραδυ καθομουν το και τον κοιτουσα γιατι φοβομουν να μην πνιγει.. Embarassed Embarassed Embarassed!!!!

Αχ σε νιώθω γιατί κι εμένα έβγαζε πολλές γουλίτσες μέχρι 6 μηνών (αλλά έπαιρνε βάρος κανονικά). Είχα το νου μου πάντοτε και τη φοβία μήπως πνιγεί. Μετά από κάθε τάισμα την κρατούσα όρθια στον ώμο μου για 15 λεπτά, πάνω σε αυτό θα σε συμβουλεύσει κι ο γιατρός σου.
Αυτά που σου είπε η σύμβουλος αυτά ακριβώς έκανα κι εγώ. Θηλάζω ακόμα και η μικρή μου κοντεύει 11 μηνών.
Κασσιανή, δεν υπάρχει λόγος για καβγά. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει εμείς να μη δηλώνουμε τη διαφωνία μας μαζί σου όταν εσύ λες ξεκάθαρα (και καλά κάνεις) ότι διαφωνείς μαζί μας. Κάθε άποψη που μπαίνει στο τραπέζι, μπορεί να συζητηθεί, όχι μόνο κάποιες, δε συμφωνείς?
Πάντως αν στην αρχή του θηλασμού είχα τις δικές σου συμβουλές μόνο, σίγουρα θα είχα αποθηλάσει γιατί το δικό μου μωρό δεν είναι σαν το δικό σου, αλλά σαν το 99% των μωρων και θέλει γάλα λίγο και συχνά. Μια ένδειξη ότι αυτό είναι το πιο συνηθισμένο, είναι ότι ενώ βρέθηκαν πολλές μαμάδες εδώ μέσα που συμφωνούν μεταξύ τους, καμία δε συμφώνησε μαζί σου, όχι από κακία όπως νομίζεις αλλά γιατί όσα έχουμε διαβάσει και ζήσει είναι αντίθετα με αυτά που λες.
Όμως όλες σου λέμε ότι αφού το μωρό σου θέλει να θηλάζει έτσι, καλά κάνετε και ο τρόπος που ακολουθείτε είναι ο σωστός για εσάς. Δε σημαίνει όμως ότι είναι και για τους άλλους.

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
rinoula kalispera.den thelo na akolouthisei kamia manoula afto pou ekana ego.stin kopela egrapsa na tis po pos iparxei kai afti i peiptosi kai afto mono.alla epeidi i periptosi mou einai isos i meionotita aporiptete amesos san na einai lathos kai afto den mporo.telos padon eipa den thelo na ksanamiliso gia afto to thema giati den vgazei pouthena.efxomai oles na kataferoun me ton enan i me ton allon tropo na thilasoun an mporoun kai theloun kai na xairode ta pedia tous.afta Very Happy

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cassiani έγραψε:rinoula kalispera.den thelo na akolouthisei kamia manoula afto pou ekana ego.stin kopela egrapsa na tis po pos iparxei kai afti i peiptosi kai afto mono.alla epeidi i periptosi mou einai isos i meionotita aporiptete amesos san na einai lathos kai afto den mporo.telos padon eipa den thelo na ksanamiliso gia afto to thema giati den vgazei pouthena.efxomai oles na kataferoun me ton enan i me ton allon tropo na thilasoun an mporoun kai theloun kai na xairode ta pedia tous.afta Very Happy
Δε λέμε ότι είναι λάθος αυτό που κάνεις, αντίθετα, είναι το σωστό για εσάς! Κάθε δίδυμο μαμάς-μωρού είναι μοναδικό. Αυτό που λέμε είναι ότι σαν συμβούλη είναι λάθος γιατί μπορεί να αποπροσανατολίσει μια νέα μαμά. Αν το μωρό της θέλει λίγα γεύματα, θα φανεί στην πορεία, αφού θα του προσφέρει αλλά εκείνο δε θα θέλει. Αν όμως το μωρό της θέλει πολλά γεύματα, με τη δική σου πρακτική αυτό δε θα φανεί και θα έχει πρόβλημα με το θηλασμό. Γι'αυτό οι άλλες κοπέλες επισημαίνουν ότι συνήθως δεν είναι έτσι και δεν μπορούμε να το αφήσουμε να αιωρείται ως το σύνηθες. Αντίθετα, είναι πολύ σπάνιο.
Πάντως στην προκειμένη περίπτωση τελικά μόλις άφησε η μαμά το μωρό να αποφασίσει, θηλασε πιο πολλή ώρα, άρα πριν περιοριζόταν με το τέταρτο.

Όσο για το τί ξέρουν οι γιατροί,έχω ξαναπεί ότι ο γυναικολόγος μου μου ψηλάφισε το στήθος στις 20 μέρες μετά τον τοκετό και μου είπε ότι δεν έχω πολύ γάλα (ενώ θήλαζα αποκλειστικά) και ότι σε 3 μήνες θα έχω πάρει χάπια να σταματήσω. Εννοείται ότι η ψηλάφιση για να δει πότε θα αποθηλάσω έχει τόσο νόημα όσο και το φλιτζάνι ή τα ταρω, κι όμως το έκανε. Το γιατί είναι ένα άλλο θέμα αλλά αποδεικνύεται ότι είναι άσχετος με το θηλασμό παρότι είναι μεγαλογιατρός σε πληροφορώ, grammatiki, κι αν θέλεις σου δίνω με pm το όνομά του. (Φυσικά δε θα ξαναπατήσω ποτέ). Η παιδίατρος μου είναι πολύ πιο ενημερωμένη, δεν έχω παράπονο, αλλά μη φανταστείς ότι ξέρει όσα ένας σύμβουλος...

cassiani

cassiani
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
rinoula den eipa pouthena na min taizei to moro opote thelei kai oso thelei se parakalo.epeidi elege pos koimate polles ores tis eipa pos einai fisiko einai xortato.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις