Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
88 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 88 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

RIKI


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΈΓΩ! ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΑ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΟΤΑΝ ΜΑΘΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΟ BEBE ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΧΑΡΙΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΠΕΡΝΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ (ΒΑΣΙΛΙΚΗ) ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΚΤΙΜΩ ΠΟΛΥ.ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣΗ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΓΓΟΝΗ ΘΑ ΧΑΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! ΛΟΙΠΟΝ! ΔΕΝ ΠΟΛΥ-ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΡΩΤΗΣΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΟΥΜΕ(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ) ΑΛΛΑ ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΙ ΖΟΡΙ ΤΡΑΒΑΝΕ? ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΗΘΗΚΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΚΟΥΛΑ? Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 679259 ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΩ..Η ΚΟΥΛΑ?? Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 679259 ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ!ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΩ ΕΤΣΙ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ? ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.

kiki201208-270310


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ...ΟΧΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΜΑΡΙΑ,ΕΛΕΝΗ,ΓΙΑΝΝΗΣ Η ΓΙΩΡΓΟΣ!!!ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΑΜΕ ΜΕΛΙΤΙΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ(16/9)ΚΑΙ ΤΗ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΜΕΛΙΝΑ ΟΥΤΕ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ(ΕΛΕΝΗ) ΟΥΤΕ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ(ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ)!ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑΤΑΚΙ...ΚΑΙ ΤΩΝ 2 ΜΑΣ ΟΙ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΓΓΕΛΗΔΕΣ!ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΑΓΓΕΛΗ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ. ΦΙΛΙΠΠΟ ΗΘΕΛΑ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑΤΟΝ ΤΙΜΗΣΩ ΘΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΒΑΓΓΕΛΗ.ΣΑΣ ΜΙΛΑΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΟΜΩΣ ΑΝ ΖΟΥΣΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΑΓΓΕΛΗ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΛΥΣΑΓΑΝΕ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ!ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ,ΛΟΓΟ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ!ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΠΟΥ ΒΑΦΤΙΣΕ ΤΗ ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΩΣ ΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ...ΟΙ ΓΙΑΓΙΟΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΚΟΥΣΑΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΓΓΟΝΗΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΝΕΝΟΣ...
Wink

mamymou


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμένα το θέμα μου είναι λίγο διαφορετικό. Πριν 4,5 μήνες γέννησα ένα αγοράκι το οποίο όταν θα το βαπτίσουμε θα πάρει το όνομα του πεθερού μου. Ως εδώ καλά είμαστε. Ο άντρας μου είναι δύο αδέρφια, ο αδερφός του έχει ένα παιδάκι κοριτσάκι και του έχουν δώσει το όνομα της πεθεράς του-γιατί η γυναίκα του είναι μοναχοπαίδι-και δε θέλουν να κάνουν άλλο παιδί. Από τώρα-πριν καν μείνω έγκυος στο δεύτερο- έχουν αρχίσει και κάνουν σχέδια για το όνομα του δεύτερου παιδιού να πάρει το όνομα της πεθεράς μου. Δεν έχω πρόβλημα-μάλιστα το θεωρώ και δίκαιο να δώσουμε το όνομά της, η μαμά μου το έχει ακούσει 3 φορές από τα άλλα μου τα αδέρφια, το ίδιο και ο πατέρας μου-όμως δεν είμαι έγκυος ΚΑΝ και κανονίζουν το όνομα???Μάλιστα το είπαν στον άντρα μου, και εκείνος τους απάντησε ότι θα δώσουμε από τους γονείς μου όνομα. Εγώ πραγματικά σκέφτομαι ώρες ώρες να συνδυάσω τα ονόματα -αν είναι κοριτσάκι-αλλά τις έχω ικανές και τις δύο να τρελάνουν το παιδί, γιατί η καθεμιά θα το φωνάζει με το δικό της όνομα...ειδικά η πεθερά μου θα είναι ανένδοτη για το όνομά της...ΚΑλές οι παραδόσεις, αλλά αυτή η κατάσταση με τα ονόματα τρελαίνει πολλά ζευγάρια και διχάζει οικογένειες.

valentina


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
poso se katalavainw glykia moy.... Very Happy otan emeina egkyos sthn mpempa moy,(5 mhnwn twra),eixame apofasisei me ton antra moy na ths vgaloyme ena asxeto onoma.otan anakoinwsame sthn pethera moy oti to mwro einai koritsaki to edese sxoini kordoni oti tha parei to onoma ths k to elege synexeia..h Mairoyla k h Mairoyla....genika metaxy mas den einai kales oi sxeseis gt einai megalh patsavoyra k olo xwnetai na dhmioyrghsei provlhma..katalavaineis..telospantwn,egw kaloproaireta proteina ston antra moy na dwsoyme k ta dyo onomata twn goniwn toy(maria+iwannhs) k na thn fwnazoyme marianna..symfwnhse poy les.kapoia stigmh loipon poy hrthe ayth k arxise to idio tropari ths to rixnw oti to mwro tha vgei maria-iwanna k se plhroforw oti kateytheian moy gyrise ton kwlo ths,nevriase,na moy leei oti den tairiazoyn mazi ta onomata,oti den mporw to arseniko(iwannhs)na to kanw thyliko k oti ithele na vgei mono to diko ths!!!!k to apaitoyse kiolas!ena oloklhro mhna den milage oyte ston gio ths k na leei trigyrw oti ton exw kanei mal..a!!!!!fysika nevriasame toso poly egw k o antras moy poy eipame oti den tha vgaloyme kanena apo ta dyo k oti tha thn poyme Balentina gt thn syllavame toy ag.valentinoy!!!!!!
ennoia soy omws k phra to aima moy pisw k to kataeyxarisththika!!!!! Twisted Evil
parallhla me mena htan egkyos k h korh ths....opote hlpize oti to mwro tha einai koritsaki k oti entelei tha to vgalei ekeinh to onoma ths..arxise loipon na kayxietai oti tha parei thn ekdikhsh ths ktl...egw eixa ena proaisthima oti tha einai agori to eggoni k to eyxithika kiolas tetoia poy einai k tetoia taraxh poy perasa exaitias ths na mhn vgei pote to onoma ths k na skasei h patsavoyra!!!!!
erxetai poy les ena wraio apogevma poy toys leei o giatros oti telika den einai koritsi,opws arxika fainotan,alla AGORI!!!!!XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXA!!!!!Den elega na kerdisw kanena lotto h royfiana???!
ayth apogohhhhteeeyshhhhhhhhh!!!!ta eixe vapsei mavra!!!!!!!! Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 654316 fysika meta arxise na me exei apo konta,olo thlefwna ti kanw an thelw kati...mhpws k allaxw gnwmh,alla kai pali mono gia to diko ths onoma...alla den tha ths perasei!!1!!
ayta ta atoma theloyn thrasos k tsampoyka gt einai k oi idioi thrasytatoi!!esy mh xalas th zaxarenia soy!na eisai hremh gia to mwraki soy k me to kalo na to pareis sthn agkalia soy!

mamateta


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Απο προσωπικη εμπειρια ενα εχω να πω οποιος αγαπαει το εγγονι του το αγαπαει οτι ονομα και να εχει,το σημαντικο ειναι να τα βρουν οι γονεις για να μην υπαρχουν καβγαδες.
Εγω στον πρωτο μου γιο αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα τον φωναζαν με το ονομα του πεθερου χωρις να ρωτησουν και επειδη υπηρχαν προβληματα ηδη στη σχεση μας(ποτε τους δεν με χωνεψαν και με κατηγορουσαν παντα) δεν ηθελα να παρει το ονομα του τελικα δεχτηκα μετα απο ατελειωτους καβγαδες να δωσουμε 2 ονοματα στο μωρο αλλα και παλι ευχαριστημενοι δεν εμειναν δεν τους αρεσει που εχει 2 ονοματα θελουν αποκλειστικοτητα,στη βαπτιση δεν ηρθε επειδη δεν δωσαμε το ονομα του η πεθερα μου ερχετε 2-3 φορες το χρονο και ας μενει κοντα, ποτε δεν κρατησε παιδι ποτε δεν βοηθησε και ο πεθερος μια φορα συναντηθηκαμε να δει τα παιδια στα 3 χρονια και παλι εκανε φασαρια οποτε και το ονομα να δωσεις αμα ειναι στραβος ο ανθρωπος δεν αλλαζει κατι θα βρει, ευτυχως καταλαβε ο αντρας μου οτι δεν ημουν εγω υπερβολικη τοσα χρονια,αφου τον ακουσε να με βριζει μπροστα στα παιδια μου τελειωσε και η ιστορια γιατι τις αλλες φορες δεν ηταν μπροστα και δεν ηθελε να το πιστεψει
Πρεπει να σταματησει αυτο το πραγμα και νευριαζω οταν ακουω ολους τους συγγενεις να λενε ετσι πρεπει.

marbe

marbe
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγώ τους είχα πει από την ημέρα που με γνώρισαν κι έλεγαν για τα παιδια που θα κάναμε μια μέρα με το γιο τους, ότι αν κάνω κορίτσι θα πάρει το όνομα της μαμάς μου, οπότε όταν έμεινα έγκυος ήξεραν ότι αν ήταν κορίτσι θα ήταν Στέλλα... τελικά το μωρό βγήκε αγόρι οπότε θα πάρει το όνομα του πεθερού μου.
Βέβαια είχα προτείνει να πάρει της πεθεράς μου μια και εκείνος είχε ήδη ακούσει το όνομά του, και το επόμενο ότι και να ναι θα πάρει τελικά το όνομα της μαμάς μου (στο αρσενικό ή στο θηλυκό), αλλά εκείνοι επέλεξαν αλλιώς...
το χρέος μου απέναντί τους το ολοκλήρωσα...και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι..... Very Happy

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ortikaki έγραψε:καλημερα κοριτσια!! εχω ενα θεμα που οσο κοντευω να γεννησω γινετε ολο και πιο εντονο. οσοι γνωστοι και συγγενεις με βλεπουν το τελευταιο διαστημα απο το σοι του αντρα μου με ρωταν το ιδιο πραγμα.μαλλον δε με ρωταν μου το λενε ευθεως!!!! '' ποτε με το καλο θα γεννησεις τη Νικολετα μας?΄΄οπως καταλαβενετε Νικο λενε το πεθερο μου και μας φερνουν σε πολυ δυσκολη θεση ειδικα οταν ειναι μπροστα τα πεθερικα μου. η πεθερα μου ακουσε το ονομα της απο τη πρωτη μου κορη και μαλλον θελουν και το δευτερο να παρει ονομα απο αυτους γιατι εφτασαν και στο σημειο να βαζουν λογια και στη μεγαλη μου κορη. με ρωταει συνεχεια ΄΄μαμα τη μπεμπα θα την πουμε Νικολετα?΄΄ δεν εχω προβλημα να βαλω το ονομα του ηδη απο τη μερα που μαθαμε οτι ειμαι εγκυος αυτο ειχαμε πει αλλα ειναι εκνευριστικο να σε πιεζουν με αυτο το τροπο. εχω αδικο?

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω κάποια πράγματα έτσι όπως τα περιγράφεις. Απ' ότι κατάλαβα, από αυτά που λες, τα πεθερικά σου δε σε πιέσαν αλλά άλλοι συγγενείς που αναφέρθηκαν μπροστά στα πεθερικά σου. Σ' αυτή την περίπτωση μιλάς, το κόβεις ευγενικά λέγοντας ότι δεν αποφασίσαμε ακόμα για το όνομα. Για την κόρη σου, είσαι σίγουρη ότι της βάζουν λόγια κι ότι το παιδί δεν ακούει εσάς ή άλλους συγγενείς να το κουβεντιάζουν; Όμως παρακάτω λες ότι το αποφασίσατε να το βγάλετε έτσι από τη στιγμή που έμαθες ότι είσαι έγκυος και απότι κατάλαβα χωρίς πίεση. Τότε γιατί εκνευρίζεσαι τόσο όταν σου το λένε οι άλλοι;

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:
Τότε γιατί εκνευρίζεσαι τόσο όταν σου το λένε οι άλλοι;

φανταζομαι εκνευριζεται η κοπελα -και κατα τη γνωμη μου εχει δικιο- γιατι ο καθενας εχει την αδιακρισια να λεει τη γνωμη του σε τοσο λεπτα θεματα!και απο τη στιγμη που δεν το ανακοινωσαν οι ιδιοι δε θεωρειται ληξαν το θεμα!ανα πασα στιγμη μπορει να αλλαξουν γνωμη,να ταξουν το παιδι σε καποιον αγιο ή οτιδηποτε!!!ολοι αυτοι γιατι καλλιεργουν ενα κλιμα που αν ολα πανε καλα και παρει το ονομα το παιδι θα εχουν ανα πασα στιγμη το θρασος της γνωμης που ποτε δε τους ζητησαν και αν τα παιδια αλλαξουν γνωμη σχετικα με το ονομα θα πρεπει να δωσουν εξηγησεις σε ολους αυτους????στην τελικη οταν αυτες οι θειαδες εδιναν ονομα στα παιδια τους τους αρεσε που δεν ειχαν γνωμη και το παιδι επαιρνε σχεδον παντα ονομα απο του αντρα και ποτε απο της γυναικας???οχι!!!ε λοιπον γιατι αυτες οι ιδιες το διαιωνιζουν??????εγω με αυτο θα τσατιζομουν!!!ας κανει κυρα μου το δικο σου παιδι μωρο και ανακατεψου εκει!!!στο ξενο σπιτι τι σπερνεις τριβολια εκει που δεν υπαρχουν??? Twisted Evil

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:....δε συγχιστηκα τωρα,κλαιω μονο με μαυρο δακρυ που εχει κανει τοσο σκατα τις ομορφοτερες μερες στη ζωη των παιδιων μου..........

Ευάκι μου άστα να πάνε!
Μέρες τώρα τους έχω φάει σερί στη μάπα και δεν αντέχω άλλο!
Κλαίω κι εγώ από τα νεύρα μου...
Σήμερα έμπηξα κάτι φωνές στο Νίκο, άλλο πράμα! Δεν του έχω ξαναφωνάξει έτσι! Θα τα γράψω αναλυτικά...

cinderella έγραψε:Η απόλυτη δικτατορία του ονόματος!!Νομίζεις πως πνίγεσαι,ακόμα κι αν εσύ αυτό θα έκανες(θα έβγαζες το ονομα που θέλουν..) σου στερούν το δικαίωμα και τη χαρά να το ανακοινώσεις εσύ αυτό κάνοντάς τους την τιμή... αλλά στις δικτατορίες δεν έχεις δικαιώματα... Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 215994 Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 215994 Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 215994
Εμένα με το που έμεθαν ότι είχα κορίτσια-δίδυμα ξεκίνησαν τα όργανα..και μόλις γεννήθηκαν,ήρθε ο κουνιάδος στο μαιευτήριο και το πρώτο που είπε ήταν:"Ελευθερία και Ελένη,ε?"...

Εμείς είχαμε συζητήσει τα ονόματα αρκετό καιρό πριν μάθουμε το φύλο, μη σας πω κι από πριν να παντρευτούμε...
Λοιπόν. Την πεθερά μου τη λένε Δέσποινα. Δέσποινα λένε και τη γιαγιά μου κι επειδή είναι ο πιο αξιαγάπητος άνθρωπος του κόσμου, πάντα ήθελα να τη βγάλω (συγκεκριμένα ήθελα να με λένε έτσι).
Από πείσμα όμως και μόνο, άλλαξα γνώμη, για να μην ακούσει η σκατόγρια το όνομά της. Δεν της αξίζει. Κι επειδή δεν ξέρω αν θα κάνουμε 2ο παιδάκι, είπαμε με τον άντρα μου, τελικά να δώσουμε το όνομα του πεθερού - Θεοδώρα, που μου αρέσει και πολύ το νόημά του.

Στον 8ο λοιπόν, τους ανακοινώσαμε το όνομα που θα δώσουμε (οι δικοί μου το ήξεραν ήδη και ήταν 100% σύμφωνοι, γιατί "έτσι πρέπει" αλλά και γιατί τους αρέσει σαν όνομα) και έδειξαν να χαίρονται πολύ! Ο πεθερός δε, αναφώνησε: "Θα τη φωνάζουμε Δώρα!"
Η σκατόγρια όμως με το που γέννησα άρχισε να πετάει τις μπηχτές. Στο μαιευτήριο ακόμα: "Αν την πείτε Δέσποινα, θα βγάλεις κι εσύ τη γιαγιά σου!"
Δε μιλάω Twisted Evil .
2ο σκηνικό: "Αν κάνετε 2ο και είναι αγοράκι να πάρει αυτό το όνομα του Θόδωρα!". Δε μιλάω.... Twisted Evil

Προχθές: Λέγαμε ότι το 2ο θα είναι αγόρι από κάποια "σημάδια" που έχει η μικρή, έτσι λοιπόν με αφορμή αυτό, παίρνει φόρα και λέει: "Μίλαγα τις προάλλες με την -μια άσχετη- και είπε ότι αν σκοπεύετε να κάνετε 2ο, τότε αυτήν να τη βγάλετε Δέσποινα έτσι ώστε αν το 2ο είναι αγόρι να βγει Θοδωρής" Mad
Μαζεύω τις δυνάμεις μου και όσο πιο ψύχραιμα μπορώ, της απαντώ: "Την ίδια συζήτηση είχαμε με το Νίκο τις προάλλες (αλήθεια έλεγα). Τον ρώτησα αν είναι σίγουρος για το όνομα. Αλλιώς να την πούμε πχ Ευφροσύνη (η μαμά μου) και να αφήσουμε το Θεόδωρος/Θεοδώρα για το 2ο (περισσότερο σε περίπτωση που είναι αγοράκι). Αλλά τελικά θα μείνουμε σε αυτό που είπαμε από την αρχή, γιατί την έχουμε συνηθίσει τώρα"
Η γριά έμεινε Shocked

Δηλαδή τι νόμιζε????
Ότι εγώ δε θέλω να βγάλω τους γονείς μου?????? Εντάξει δεν τρελαίνομαι για τα ονόματά τους, αλλά αν θέλει τόσο πολύ να ακούσει το όνομά της, να της κάνει εγγόνι η κόρη της και να σταματήσει να πρήζει εμένα! ΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝ ΠΙΑ!

Αλλά έχω και τον άντρα μου! Η συζήτηση όπως είπα πιο πάνω όντως έγινε. Κι όταν τον ρώτησα για το 2ο τι μου είπε?????? Shocked
Παναγιώτης !!!!! Shocked
Το πλέον άσχετο!!!!
Επειδή λέει δεν υπάρχει Δέσποινος!
Και του ξεκαθάρισα βέβαια πως ααααν με το καλό έρθει ποτέ 2ο παιδάκι κι είναι αγόρι, θα βγει Μανώλης - πάει και τελείωσε! Να δείτε τώρα που δεν πρόκειται να βγάλει το προφυλακτικό.... Συνέχεια με το σκούφο θα είμαστε... Crying or Very sad

Πνίξιμο όσο δεν παίρνει!
Πάω στις θανάσιμες πεθερές να σας γράψω κι άλλα! Με έχει φέρει στο αμήν! Θα σκάσω! Mad Mad Mad

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cinderella ευτυχώς εμένα η μάνα μου ήταν ξεκάθαρη από την αρχή.
Βγάλανε τον αδερφό μου Αλέξανδρο (ωραίο όνομα, τηρήσανε και το έθιμο, είχε χάσει κι ο πατέρας μου τον πατέρα του). Του είπε λοιπόν "το 2ο δικό μου"
Έτσι με την αδερφή μου που είμαστε δίδυμες, βγήκα εγώ Αγγελική -του μπαμπά της μαμάς, όπως και το είχε πει- και αδερφή μου που βγήκε δεύτερη από την κοιλίτσα, Σοφία -της μαμάς του μπαμπά. Κι αν κάνανε και 4ο θα πήγαινε ή η γιαγιά, μαμά της μαμάς -αν ήταν κορίτσι, ή αλλιώς κάτι άσχετο...
Δίκαια πράματα.

ortikaki

ortikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
desT έγραψε:
ortikaki έγραψε:καλημερα κοριτσια!! εχω ενα θεμα που οσο κοντευω να γεννησω γινετε ολο και πιο εντονο. οσοι γνωστοι και συγγενεις με βλεπουν το τελευταιο διαστημα απο το σοι του αντρα μου με ρωταν το ιδιο πραγμα.μαλλον δε με ρωταν μου το λενε ευθεως!!!! '' ποτε με το καλο θα γεννησεις τη Νικολετα μας?΄΄οπως καταλαβενετε Νικο λενε το πεθερο μου και μας φερνουν σε πολυ δυσκολη θεση ειδικα οταν ειναι μπροστα τα πεθερικα μου. η πεθερα μου ακουσε το ονομα της απο τη πρωτη μου κορη και μαλλον θελουν και το δευτερο να παρει ονομα απο αυτους γιατι εφτασαν και στο σημειο να βαζουν λογια και στη μεγαλη μου κορη. με ρωταει συνεχεια ΄΄μαμα τη μπεμπα θα την πουμε Νικολετα?΄΄ δεν εχω προβλημα να βαλω το ονομα του ηδη απο τη μερα που μαθαμε οτι ειμαι εγκυος αυτο ειχαμε πει αλλα ειναι εκνευριστικο να σε πιεζουν με αυτο το τροπο. εχω αδικο?

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω κάποια πράγματα έτσι όπως τα περιγράφεις. Απ' ότι κατάλαβα, από αυτά που λες, τα πεθερικά σου δε σε πιέσαν αλλά άλλοι συγγενείς που αναφέρθηκαν μπροστά στα πεθερικά σου. Σ' αυτή την περίπτωση μιλάς, το κόβεις ευγενικά λέγοντας ότι δεν αποφασίσαμε ακόμα για το όνομα. Για την κόρη σου, είσαι σίγουρη ότι της βάζουν λόγια κι ότι το παιδί δεν ακούει εσάς ή άλλους συγγενείς να το κουβεντιάζουν; Όμως παρακάτω λες ότι το αποφασίσατε να το βγάλετε έτσι από τη στιγμή που έμαθες ότι είσαι έγκυος και απότι κατάλαβα χωρίς πίεση. Τότε γιατί εκνευρίζεσαι τόσο όταν σου το λένε οι άλλοι;



ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΗ ΟΤΙ ΒΑΖΟΥΝ ΛΟΓΙΑ ΣΤΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ Τ Ο ΕΙΠΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΔΕ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ.ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΣΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΛΕΕΙ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗ ΠΩ ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΚΑΙ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΓΟΡΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ. ΤΩΡΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ?

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ 'ΣΥΝΕΧΕΙΑ' ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ. ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΙΩΑΝΝΑ. ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑ ΑΛΛΑ ΙΩΑΝΝΑ. ΟΚ ΒΓΑΛΑΜΕ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΗΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ. ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΜΙΑ ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙ-ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΥΕΤΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ-ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ...... ΗΜΑΡΤΟΝ... Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΧΕ 4 ΝΑΙ 4 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ.... ΕΜΕΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ???? ΕΓΩ ΠΑΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΗΛΑΔΗ??????
ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΙΠΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ ΚΡΕΜΑΣΕ ΤΗΝ ΜΟΥΡΗ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ....ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑ ΘΕΣΗ.... ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΕ ΚΟΡΙΤΣΙ, ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΖΟΡΙΑ... ΑΣΕ ΠΟΥ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΑΛΛΑ ΕΓΓΟΝΙΑ....
ΕΥΤΥΧΩΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΣΤΑΣΗ ΟΥΔΕΤΕΡΗ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΡΘΕΙ ΤΟ 2 ΠΑΔΙΑΚΙ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ....
ΑΦΗΣΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΕΝ 'ΠΙΑΝΟΝΤΑΙ' ΠΟΥΘΕΝΑ....

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Να, μαι και εγω.. Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα. Εγω, παλι ηθελα απο παντα να βγει το ονομα του παιδιου μου ενα ασχετο ονομα και οχι απο την οικογενεια. Ο αντρας μου ανενδοτος. ''Πρεπει να βγει ο πατερας μου''. Όσο ημουν εγκυος και το συζηταγαμε, επειδη ο αντρας μου δεν ηθελε να με στενοχωρει, μου ελεγε οτι θα το ξαναδουμε το θεμα. Τελικα με το που γεννησα, άλλαξε παλι συμπεριφορα και παρμενει ανενδοτος. Θεωρει οτι οποιοδηποτε αλλο ονομα δεν ειναι καλο. Αυτο που μου την σπαει και μεχρι προτινος το παλευα το θεμα ειναι αυτο το ''ετσι θελω''.. Σιγα καλε, μη μου χτυπησεις και το χερι στο τραπεζι και μου το επιβαλεις. Με τετοια συμπεριφορα ημουν αποφασισμενη οτι αν δεν βρουμε μια αλλη λυση, το παιδι θα μεινει αβαπτιστο Shocked Shocked
Τελικα μετα απο πολυ σκεψη αποφασισα οτι δεν θα καθισω να ασχοληθω αλλο με ενα τοσο γελοιο θεμα. Ας ειναι καλα το παιδακι μου ( ταρακουνηθηκα και με ενα θεμα που μας προεκυψε) και ας τον βγαλουμε οπως να'ναι. Απλα στην ολη φαση μου τη σπανε ατακες του στυλ '' τι θα πουν στην γειτονια'', ''εγω ετσι μεγαλωσα, με βαση τις παραδοσεις΄΄, ''τι θα πουν τα αδερφια, ξαδερφια και ολο το σοι του πατερα μου'' και αλλες τετοιες μ@...

Litsaki89

Litsaki89
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εγω κατι τετοιο δεν αντιμετοπιζω γιατι ηθελα να παρει το ονομα του πεθερου μου που ειναι ενασ γλυκιτατοσ ανθρωπος.
Αλλα γνωστη μου ειχε ενα προβλημα με την εγκυμοσυνη τησ και τα πεθερικα την χωρισ να το ξερει το ταξανε σον αγιο Δημητριο και η μαμα τησ ηταν πεπισμενη οτι θα το πουν στο ονομα της Βηθλεεμ και εγινε το μπερδεμα μ τα ονοματα τσατιστικε η κοπελα και οταν την ρωτουσαν πως θα φωναζουμε το παιδι αφου πηρε και τα 2 ονοματα ελεγε κανενα.Αν ρωτησεισ την μικρη πωσ την λενε θα σου πει Νενα απο το κανενα.Το ονομα ειναι το τελευταιο που πρεπει να μας ενδιαφερει η υγεια τησ μανας και του παιδιου εχουν μεγαλυτερη σημασια απ ολα!!!

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mamateka:"Απο προσωπικη εμπειρια ενα εχω να πω οποιος αγαπαει το εγγονι του το αγαπαει οτι ονομα και να εχει,το σημαντικο ειναι να τα βρουν οι γονεις για να μην υπαρχουν καβγαδες."
Έτσι γίνεται,ε?????Γιατί εμένα υποφέρει η ψυχούλα μου,που όταν έρχεται η καραβλαχάρα στο σπίτι ασχολείται μόνο με τη Ρία κ τα άλλα τα έχει γραμμένα..την απομονώνει κιόλας κ της κάνει πλύση εγκεφάλου..να έρθεις να σε πάρω στα ..(την πόλη της),να σε γνωρίσω σε άλλες Ελευθερίες,ζωγραφίζει 2 μορφές κ λέει"να,η μεγάλη Ελευθερία και η μικρή" και εγώ να φτάνω πίεση 20!!!Και τα άλλα 2 ούτε βόλτα τα πάει,ούτε καν τα κοιτάει..και μην τολμήσει κανείς να επαινέσει άλλο παιδί(τα αδερφάκια εννοώ!),αμέσως να πει το αντίθετο.."μονο η Ρία τα κάνει καλά.."Έχω μεγάλο μένος..θα πάω κιόλας για 25η Μαρτίου στο μέρος της..είχα 2 χρόνια να πατήσω,από τότε που ήμουν έγκυος στη Ραφαέλα.Και να μην μπορώ να μιλήσω γιατί ο αγαπητός αντρούλης μου δε σηκώνει κουβέντα για τη μαμάκα..αι στο καλό!!Καποιες φορές τα βάζω με τον εαυτό μου που δεν της λέω αυτά που με πειράζουν,αλλά σε τοίχο καλύτερα θα ήταν,αν μιλούσα Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 679259 Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 679259 Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 679259
Θες να το φωνάζεις με ολόκληρο το όνομα?κάν'το,αλλά μη με μπριζώνεις με τα ύπουλα μυαλά σου,χρυσή μου-είναι κ συνταξιούχος εκπειδευτικός τρομάρα της!!!!Εν τω μεταξύ ο νονός της τη βάφτισε Ελευθερία,γιατί ήταν κομμουνιστής κ ουδεμία σχέση έχει το όνομα με οικογενειακή ιστορία..είναι τόσο εγωίστρια κ κακιά..πολύ κακιά όμως..αλλά όχι direct,πλαγίως κ με δόλιο τρόπο πάντα.. Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 679259
Εγώ,αν δε μου έκαναν όλα αυτά, το κοριτσάκι μου Ελευθερία θα το φώναζα,αλλά τώρα..φτου!!ακόμα κι αν διαλέξει μόνη της,εγώ θα τη φωνάζω με υποκοριστικό!!

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κατι μου θυμιζουν ολα αυτα και τοσο καιρο λεω να μην ανοιξω αυτο το θεμα αλλα θα το ανοιξω κι οτι θελει ας κατεβασει!!!!!!!!
η γιαγια μου -πεθερα της μανας μου- ηταν μια στριμμενη γυναικα,ποτε μα ποτε δε βοηθησε τουςς γονεις μου κι ας υπηρχαν περιοδοι που πεινασαμε λογω ανεργιας...την δε κορη της την αναγκαζε να κλεβει απο το ταμειο του μαγαζιου τους για να της τα δινει.στη ζωη της δε δουλεψε ποτε,στα χωραφια απο 6 χρονων εστελνε το πατερα μου!οταν πεθανε ο παππους μου γυρισε ειπε στον πατερα μου "εσυ φταις που πεθανε ο πατερας σου!αν εσυ δεν εφτιαχνες το σπιτι δε θα σκονταφτε να πεσει να σπασει το ισχυο του" Shocked Shocked Shocked
λες και ο πατερας μου το σπιτι το εφτιαξε γι'αυτον και οχι γι'αυτους!δε φτανει που τους εφτιαξε εργονομικα τους χωρους να βολευονται ακομη και με "πι" γεροι ανθρωποι,ντουζιερες στα μπανια να μπορουν να κανουν ευκολα μπανιο,τους εφτιαξε καινουρια κουφωματα να μην κρυωνουν και ολα με δικα του λεφτα τα ακουσε κιολας!το λοιπον βαζει λογια στην κορη της για τον πατερα μου και το αντιστροφο και αυτοι οι βλακες την πιστεψαν και δε μιλιουνταν,που πιο αγαπημενα αδερφια δεν ειχα δει ποτε λατρευε ο ενας τον αλλο!το αποκορυφωμα???για να καταστρεψει και τα 2 της παιδια,να τους αφησει τραγικες μνημες πριν 3 χρονια ξημερωνε η ημερα που εχω γενεθλια(μια ημερα σημαντικη δλδ για τον πατερα μου κ για εμενα εννοειται) και πηγε και επεσε απο το μπαλκονι της κορης της και σκοτωθηκε ετσι για να εχει ευχαριστα πραγματα να θυμαται η ερμη η γυναικα οταν βγαινει στη βεραντα...αν βγαινει δλδ....
αυτες ειναι πεθερες..................η δικη μου τελικα ισως ειναι και καλη..........
αυτης της γιαγιας το ονομα εχω...που πριν με δει κι'αυτη με ειχε βαφτισει.......

Kateka

Kateka
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Bre manoules kai egkuoules me ta petherika koutsa straba me ton ena i allo tropo ta kataferneis.Outos i allos tha thimosoun an den exoun tin apokleistikotita.Otan exeis koritsia to ena sti pethera kai to logiko einai to deutero na bgei sti mama sou i sto mpampa sou kai o antras sou den thelei ti kaneis?Poso na kougadiseis?

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kateka έγραψε:...Otan exeis koritsia to ena sti pethera kai to logiko einai to deutero na bgei sti mama sou i sto mpampa sou kai o antras sou den thelei ti kaneis?Poso na kougadiseis?

Αυτό όντως είναι πρόβλημα...
Και το βλέπω κι εγώ να έρχεται! Πλησιάζει! Αν κάνω 2ο με βλέπω να σφάζομαι! Άκου Παναγιώτης!
Από πού κι ως πού ρε φίλε, εσύ να βγάλεις τους δύο γονείς σου κι εγώ κανέναν????? Ε??? Twisted Evil

mamateta


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
cinderella και εγω οταν ερχετε η πεθερα ευτυχως σπανια χτυπαω πανω απο 20 πιεση, μια απο τα ιδια, ο γιος μου εχει 2 ονοματα αλλα τον φωναζουμε με το πρωτο και οχι με του πεθερου η πεθερα ηρθε στα 1α γενεθλια και τον ξεμοναχιαζε για του πει να μην τον φωναζουν με το 1ο ονομα αλλα με του πεθερου και οταν καποιος τον φωναζε ελεγε οχι ετσι αλλα ετσι αξεχαστα γενεθλια, ευτυχως ο γιος μου πηρε απο εμενα και τη γραφει, απο τοτε που γεννησα το 2ο 2-3 φορες που εχει ερθει δινει σημασια μονο στο μωρο!!!
Ποσα σπιτια θα ειχαν κλεισει αν δεν εβαζε κανεις το ονομα? Ακουω μικρα παιδιακια να λενε οτι τα αγορια πρεπει να εχουν το ονομα του παππου και τρελενομαι πληση εγκεφαλου απο την κουνια Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 654655
Ποτε θα καταλαβουν οτι ειναι εγγονια τους οτι ονομα και να παρουν?ΠΟΤΕ

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamateta έγραψε:..Ποτε θα καταλαβουν οτι ειναι εγγονια τους οτι ονομα και να παρουν?ΠΟΤΕ

Εγώ με τη σειρά μου θα θέσω το εξής ερώτημα:
Πότε θα τελειώσει αυτή η μ@κία που μας δέρνει -σαν λαό- με τα ονόματα?
Άραγε θα "πεθάνει" με τη γενιά των παππούδων μας και των γονιών μας, ή θα συνεχίσει να διαιωνίζεται????
Ειλικρινά θέλω να πιστεύω το πρώτο.
Δε μπορώ να φανταστώ τη γενιά μας, σε καμιά 30αριά χρόνια να πλακώνεται για το τι όνομα θα πάρει το εγγόνι!

Αλλά από τα λεγομενά σου καταλαβαίνω πως η "πλύση εγκεφάλου" όπως τη λες κι εσύ, δε θα τελειώσει ποτέ...

Ranou

Ranou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tziz έγραψε:
mamateta έγραψε:..Ποτε θα καταλαβουν οτι ειναι εγγονια τους οτι ονομα και να παρουν?ΠΟΤΕ

Εγώ με τη σειρά μου θα θέσω το εξής ερώτημα:
Πότε θα τελειώσει αυτή η μ@κία που μας δέρνει -σαν λαό- με τα ονόματα?
Άραγε θα "πεθάνει" με τη γενιά των παππούδων μας και των γονιών μας, ή θα συνεχίσει να διαιωνίζεται????
Ειλικρινά θέλω να πιστεύω το πρώτο.
Δε μπορώ να φανταστώ τη γενιά μας, σε καμιά 30αριά χρόνια να πλακώνεται για το τι όνομα θα πάρει το εγγόνι!

Αλλά από τα λεγομενά σου καταλαβαίνω πως η "πλύση εγκεφάλου" όπως τη λες κι εσύ, δε θα τελειώσει ποτέ...
πες τα χρυσόστομη!'ελεος δηλαδή η δυναστεία του του ονόματος..Μα δεν μου λέτε αν δεν έχει το όνομα της μαμάς μου η της πεθεράς μου δεν θα το αγαπάει???? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

refaki

refaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ranou έγραψε:
Tziz έγραψε:
mamateta έγραψε:..Ποτε θα καταλαβουν οτι ειναι εγγονια τους οτι ονομα και να παρουν?ΠΟΤΕ

Εγώ με τη σειρά μου θα θέσω το εξής ερώτημα:
Πότε θα τελειώσει αυτή η μ@κία που μας δέρνει -σαν λαό- με τα ονόματα?
Άραγε θα "πεθάνει" με τη γενιά των παππούδων μας και των γονιών μας, ή θα συνεχίσει να διαιωνίζεται????
Ειλικρινά θέλω να πιστεύω το πρώτο.
Δε μπορώ να φανταστώ τη γενιά μας, σε καμιά 30αριά χρόνια να πλακώνεται για το τι όνομα θα πάρει το εγγόνι!

Αλλά από τα λεγομενά σου καταλαβαίνω πως η "πλύση εγκεφάλου" όπως τη λες κι εσύ, δε θα τελειώσει ποτέ...
πες τα χρυσόστομη!'ελεος δηλαδή η δυναστεία του του ονόματος..Μα δεν μου λέτε αν δεν έχει το όνομα της μαμάς μου η της πεθεράς μου δεν θα το αγαπάει???? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

αχ ρανου μου μην το πεις ουτε του παπα αλλα υπαρχουν κ τετοιοι ανθρωποι!!! ειχε ερθει προχτες η πεθερα μου (η οποια εχει τρεις εγγονες μια τη δικια μου και δυο του κουνιαδου μου) και γυριζει και λεει και καλα στο μωρο μου αντε να μεγαλωσεις θα παιρνω εσενα απ το ενα χερι και την αλλη απ το αλλο (τα εγγονια δλδ που εχουν το ονομα της) και θα σας πηγαινω βολτα!!! μου αναψαν τα λαμπακια η διακριση σε ολο της το μεγαλειο!!!!! και το τριτο το εγγονι στο φτυσιμο και αν το δειτε εκεινο το κοριτσακι ειναι τοσο καλουλι μωρε!!!!

Ranou

Ranou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχ ρανου μου μην το πεις ουτε του παπα αλλα υπαρχουν κ τετοιοι ανθρωποι!!! ειχε ερθει προχτες η πεθερα μου (η οποια εχει τρεις εγγονες μια τη δικια μου και δυο του κουνιαδου μου) και γυριζει και λεει και καλα στο μωρο μου αντε να μεγαλωσεις θα παιρνω εσενα απ το ενα χερι και την αλλη απ το αλλο (τα εγγονια δλδ που εχουν το ονομα της) και θα σας πηγαινω βολτα!!! μου αναψαν τα λαμπακια η διακριση σε ολο της το μεγαλειο!!!!! και το τριτο το εγγονι στο φτυσιμο και αν το δειτε εκεινο το κοριτσακι ειναι τοσο καλουλι μωρε!!!![/quote]

και ξανά Ε Λ Ε Ο Σ...δεν μπορώ τρελένομαι μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι (και δεν κάνει στην κατάστασή μου) Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τραγελαφικές καταστάσεις,βρε κορίτσια..ευτυχώς υπάρχει κ το forum κ ξεσπαθώνουμε..εμένα στα 1α τους γενέθλια δεν κουνήθηκε να έρθει και ούτε τηλέφωνο πήρε να μας ευχηθεί φυσικά..ρεζίλι γίναμε! Embarassed Embarassed και να φανταστείτε ότι δεν ανταλλάξαμε λόγια,τπτ!μαλώσαμε χωρίς να μιλήσουμε!! Twisted Evil
Και το 3ο μου ήθελε φυσικά να είναι αγόρι-κι εγώ το ήθελα,βέβαια,αλλά αυτό είναι αλλο θέμα και μόλις γεννήθηκε.."ε,αφού δεν είναι Βασιλάκης.."αυτό είχε μόνο να πει.. Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 534787 Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 534787 Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 534787
ο άντρας μου μου άφησε(και καλά) την επιλογή του ονόματος πάνω μου,λες και δεν ξέρω εγώ ότι πήρε πρώτα έγκριση από τη ΜΑΜΑ!! No Τέλος πάντων,αποφασίζω να την πω Ραφαέλα,αλλά ακόμα 16μηνών αβάπτιστη είναι γιατί ο ένας νονός μας ξυνίζει,ο άλλος μας μυρίζει..
Ξέχασα να σας πω ότι το μικρότερο δίδυμο ήθελα να το πω Βασιλική,στον πεθερό μου και αν έκανα αγόρι πάλι Βασίλη θα το έλεγα,αλλά σήκωσαν κεφάλι και είπαν..άκουσον άκουσον..ότι θέλω να το βγάλω το παιδί στη γιαγιά μου,που δεν άκουσε το όνομα από την κόρη της κ θέλει να το ακούσει από την εγγονή!!!!!! Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 679259 Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 679259 Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 679259
Ένα καλό πας να κάνεις κ μετανιώνεις 1000φορές..και βρίσκεις κ τον μπελά σου.. Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 2 911307

valentina


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ευάκι έγραψε:
desT έγραψε:
Τότε γιατί εκνευρίζεσαι τόσο όταν σου το λένε οι άλλοι;

φανταζομαι εκνευριζεται η κοπελα -και κατα τη γνωμη μου εχει δικιο- γιατι ο καθενας εχει την αδιακρισια να λεει τη γνωμη του σε τοσο λεπτα θεματα!και απο τη στιγμη που δεν το ανακοινωσαν οι ιδιοι δε θεωρειται ληξαν το θεμα!ανα πασα στιγμη μπορει να αλλαξουν γνωμη,να ταξουν το παιδι σε καποιον αγιο ή οτιδηποτε!!!ολοι αυτοι γιατι καλλιεργουν ενα κλιμα που αν ολα πανε καλα και παρει το ονομα το παιδι θα εχουν ανα πασα στιγμη το θρασος της γνωμης που ποτε δε τους ζητησαν και αν τα παιδια αλλαξουν γνωμη σχετικα με το ονομα θα πρεπει να δωσουν εξηγησεις σε ολους αυτους????στην τελικη οταν αυτες οι θειαδες εδιναν ονομα στα παιδια τους τους αρεσε που δεν ειχαν γνωμη και το παιδι επαιρνε σχεδον παντα ονομα απο του αντρα και ποτε απο της γυναικας???οχι!!!ε λοιπον γιατι αυτες οι ιδιες το διαιωνιζουν??????εγω με αυτο θα τσατιζομουν!!!ας κανει κυρα μου το δικο σου παιδι μωρο και ανακατεψου εκει!!!στο ξενο σπιτι τι σπερνεις τριβολια εκει που δεν υπαρχουν??? Twisted Evil


tha symfwnhsw me to evaki...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις