Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
73 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 73 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

valentina


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ranou έγραψε:
Tziz έγραψε:
mamateta έγραψε:..Ποτε θα καταλαβουν οτι ειναι εγγονια τους οτι ονομα και να παρουν?ΠΟΤΕ

Εγώ με τη σειρά μου θα θέσω το εξής ερώτημα:
Πότε θα τελειώσει αυτή η μ@κία που μας δέρνει -σαν λαό- με τα ονόματα?
Άραγε θα "πεθάνει" με τη γενιά των παππούδων μας και των γονιών μας, ή θα συνεχίσει να διαιωνίζεται????
Ειλικρινά θέλω να πιστεύω το πρώτο.
Δε μπορώ να φανταστώ τη γενιά μας, σε καμιά 30αριά χρόνια να πλακώνεται για το τι όνομα θα πάρει το εγγόνι!

Αλλά από τα λεγομενά σου καταλαβαίνω πως η "πλύση εγκεφάλου" όπως τη λες κι εσύ, δε θα τελειώσει ποτέ...
πες τα χρυσόστομη!'ελεος δηλαδή η δυναστεία του του ονόματος..Μα δεν μου λέτε αν δεν έχει το όνομα της μαμάς μου η της πεθεράς μου δεν θα το αγαπάει???? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
dhladh an ta onomata toys as poyme einai pelopidas h afroxylanthi ktl tha prepei k emeis na vgaloyme etsi to paidi mas????einai geloio!!!!prepei na exaleifthei ayth h paradosh gt einai megalh mpoyrda kata th gnwmh moy!!!!!!! Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 3 311356 Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 3 679259

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
valentina έγραψε:dhladh an ta onomata toys as poyme einai pelopidas h afroxylanthi ktl tha prepei k emeis na vgaloyme etsi to paidi mas????einai geloio!!!!prepei na exaleifthei ayth h paradosh gt einai megalh mpoyrda kata th gnwmh moy!!!!!!! Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 3 311356 Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 3 679259

Κι ομως ετσι ειναι.. Αυτο θα θελουν παντα οι παππουδες και οι γιαγιαδες. Το τιμημενο λαβαρο να σηκωθει ξανα...Ή αλλιως το τιμημενο ονομα να το παρει το παιδι του παιδιου τους.. Ημαρτον.. Όπως ερχονται στο σπιτι απροειδοποιητα, όπως ερχονται και σου λενε τα παντα για το μωρο ( λες και εσυ δεν ξερεις για ποιο λογο κλαιει το μωρο σου) ετσι θα σου πουνε πως θα το βγαλεις. Οπως επισης εχουν άποψη και για την βαφτιση. Απο το πως πρεπει να ειναι ο σταυρος μεχρι ποιους θα πρεπει να καλεσουμε. Αν ας πουμε δεν καλεσω στην βαφτιση του παιδιου μου τον πρωτοξαδερφο του μπαρμπα-Νικου απο το χωριο θα γινει της τρελλης. Αμ δε.. Στον γαμο καλεσαμε όσους ηθελαν τα πεθερικα μου. Στην βαφτιση δεν παιζει.. Δεν προκειται να πεσει και αυτο το προπυργιο!!!

Kateka

Kateka
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ranou έγραψε:
Tziz έγραψε:
mamateta έγραψε:..Ποτε θα καταλαβουν οτι ειναι εγγονια τους οτι ονομα και να παρουν?ΠΟΤΕ

Εγώ με τη σειρά μου θα θέσω το εξής ερώτημα:
Πότε θα τελειώσει αυτή η μ@κία που μας δέρνει -σαν λαό- με τα ονόματα?
Άραγε θα "πεθάνει" με τη γενιά των παππούδων μας και των γονιών μας, ή θα συνεχίσει να διαιωνίζεται????
Ειλικρινά θέλω να πιστεύω το πρώτο.
Δε μπορώ να φανταστώ τη γενιά μας, σε καμιά 30αριά χρόνια να πλακώνεται για το τι όνομα θα πάρει το εγγόνι!

Αλλά από τα λεγομενά σου καταλαβαίνω πως η "πλύση εγκεφάλου" όπως τη λες κι εσύ, δε θα τελειώσει ποτέ...
πες τα χρυσόστομη!'ελεος δηλαδή η δυναστεία του του ονόματος..Μα δεν μου λέτε αν δεν έχει το όνομα της μαμάς μου η της πεθεράς μου δεν θα το αγαπάει???? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Tha simfoniso mazi sou,den paizei kati tetoio na min to agapoun.Auto ginetai gia na sou spane apla ta neura.Eite petherika ,eite goneis to kanoun apla gia na sou spasoun ta neura.Emeis arafe otan tha ginoume papoudes ti tha kanoume??????????

mary karkgiok

mary karkgiok
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ευάκι έγραψε:
mary karkgiok έγραψε:emeis eimaste tuxeroi,kai ton mpampa mou kai ton pe8ero mou tous lene giannh ki etsi den uparxei provlhma!alla ta sogia lene panta tis malakies tous...h xaderfh tou antra mou apo to soi ths manas tou mas eipe mia mera... anagkastika twra 8a to peite giannh e?afou etsi lene kai ton allo pe8ero,den mporeses na to glitwseis!!!epeidh den ton goustarei auth ton pe8ero mou!!!!ki autos o kahmenos enan gio exei kai perimenei na to akousei to onoma tou.den einai na dineis shmasia giati opws kai na xei thn kakia tous 8a thn poun!!!

που ακριβως την ειδες την τυχη στο θεμα της συνονυμιας των γονιων σας???
εμενα και ο πατερας μου και ο πεθερος μου κωνσταντινοι.πριν καν γεννηθει ο γιος μου και αφου με επρηξαν να μη τους πουμε το φυλο για να ειναι εκπληξη,γεγονος που μου δημιουργουσε τρελο πονοκεφαλο οσο ψωνιζα για το μωρο αφου δεν ηθελα να τους το χαλασω και τα ψωνιζα ολα ουδετερα(τοσο ζωον ημουνα) γονεις και πεθερικα ειχαν την χαρα οτι θα ειναι κοριτσακι και το ειχαν κιολας βαφτισει "αντε στην υγεια της ελενιτσας" "ποτε θα περασουν οι μηνες να δουμε την ελενιτσα" και αλλες πολλες αηδιες που με εκνευριζαν αφανταστα!πρωτον γιατι εμμεσως πλην σαφως ειχαν αποφασισει για το ονομα του παιδιου (ελενη απο την πεθερα μου) και αυτο μου δημιουργησε σοβαροτατο θεμα γιατι η πεθερα μου το εδεσε σκοινι κορδονι οτι θα ειναι κοριτσι και οταν ηρθε στην κλινικη ειχε μια μουρη μεχρι το πατωμα που ηταν αγορι και η μονη της κουβεντα ηταν "ποτε θα κανετε κοριτσι τωρα???" Shocked Shocked Shocked
οταν εγινε η βαφτιση λεει ο πεθερος μου αφου το παιδι εχει ολοκληρο το δικο μου ονομα(επιθετο πατρωνυμο τα παντα ιδια) και μια που ο γαμος εγινε στα μερη της νυφης να γινει η βαφτιση στο χωριο τους.μεχρι εδω ολα δικαια και σωστα.αλλα στη βαφτιση ειχε αγκαζαρει το νονο,τον φωτογραφο,το κλαρινο στο κεντρο λες και το ονομα ηταν μονο δικο του και οχι και του πατερα μου............
παμε τωρα στη γεννηση της μικρης μου....η πεθερα μου δεν ηρθε καν να μας δει οταν γεννησα,ηρθε 15 μερες μετα για 3-4 ωρες με τα μουτρα παλι στο πατωμα γιατι το ειχε σιγουρο οτι δε θα μπει το ονομα της...κι εδω που τα λεμε αυτο ηταν και το σωστο...να μπει το ονομα της μανας μου που εχει γινει τιραμολα να τα προλαβαινει ολα και να μου κραταει τα παιδια ενω η αλλη η ματαμ μου ξεκωλωνεται στα ταξιδακια και στα ψωνια μονο για παρτη της...εχει λοιπον ενα υφος οταν ηρθε αλλο πραγμα...τα μουτρα κρεμασμενα...τραβαει και μια καταθλιψη για να το δεσει και να!!!!ο γιος της αρχισε τα "θα πεθανει η μανα μου και θα λεν ολ.οι πως εγω φταιω" και αλλες πολλες τριχες κατσαρες και τσουουουουουπ το παιδι ΕΛΕΝΗ!!!
αλλος ποναει αλλος γενναει αλλος ξενυχταει και στο τελος αλλουνου μ@@νι χαρηκε.......να μην ξεχασω να αναφερω οτι στη βαφτιση δεν προσφερθηκε να πληρωσει τιποτα,ουτε καν το κερασμα που εγραφε το κωλοονομα της.....ηρθε στις 11 το πρωι και εφυγε στις 5 το απογευμα...παλι με τα μουτρα στο πατωμα....οπως παντα.....
κι εγω εμεινα με την απορια: τελικα εγω εβγαλα τον πατερα μου ή οχι?και αν οχι,γιατι για οχι μου μοιαζει γιατι η σκατοψυχη δε με αφησε να τιμησω τη μανα μου παρα με πουτ@νιστικες μεθοδους πηρε κι αυτη τη χαρα απο τη μανα μου??????
δε συγχιστηκα τωρα,κλαιω μονο με μαυρο δακρυ που εχει κανει τοσο σκατα τις ομορφοτερες μερες στη ζωη των παιδιων μου..........




Η ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ,ΕΓΩ ΑΓΑΠΩ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ ΘΑ ΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑ,ΕΞΑΛΛΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟΣ!ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΓΑΠΑΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΟΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕ Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΙ ΑΝ ΤΑ ΛΕΝΕ ΤΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ,ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ Η ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ,ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ ευτυχως πολλες ιστοριες δν ειχαμε γτ τα βρηκαμε εξαρχης μεταξυ μας και μου ελεγε ο συζηγος οτι αν ειναι γιος θα παρει το ονομα του πεθερου κ φυσικο ακουγετε για να συνεχιστει το επιθετο.Αλλα οταν μαθαμε οτι ειναι κορη,εγω ξεκαθαρισα οτι θελω απο το σοι μας ονομα η καποιο ασχετο,δν με πειραζει.Κ η πεθερα μου μας ειπε με περιεργο μεν υφος εγω το ονομα μου το ακουσα,δν θελω κιαλλο!Κ ειπαμε να το βγαλουμε διονυσια της μανας μου,αλλα δντ ης αρεσει σε μωρο λεει το διονυσια.Ε κα σκεφτομασταν,κ λεει η ιδια να κανουμε 2ονοματα τα αρχικα μου κ του πατερα σου κ βγηκε η μαριαντζελα αν κ βαφτιστηκε μαρια αγγελικη.Κτωρα λεμε οτι αν κανουμε 2ρο κ ειναι γιος θα παρει του πεθερου,αν παλι ειναι κορη θα δουμε!Μαλλον θα βαλουμε καποιο ασχετο.Αλλα ειναι πολυ χαζο να γινονται τοσοι τσακωμοι για ονοματα!

stardust

stardust
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
EMENA Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ.ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΥΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΠΑΕΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΝΤΟΥ ΔΗΛΩΝΑΝ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΝΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΗΣ.ΕΓΩ ΠΕΙΣΜΩΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΜΙΑ ΖΩΗ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΒΟΗΘΑΝ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΩΝ ΠΑΝΤΑ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΥΠΗΡΧΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΛΕΝΕ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΑ ΤΟΥ ΧΑ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟΥ ΧΑ ΠΕΙ ΕΝΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ.ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΠΗΓΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΙΚΑΙΟ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΙΜΗΣΩ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ.ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΓΕΙ ΑΓΟΡΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΙ ΚΡΙΜΑ...........ΓΙΩΡΓΟ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ Wink

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mary karkgiok έγραψε:
Ευάκι έγραψε:
mary karkgiok έγραψε:emeis eimaste tuxeroi,kai ton mpampa mou kai ton pe8ero mou tous lene giannh ki etsi den uparxei provlhma!alla ta sogia lene panta tis malakies tous...h xaderfh tou antra mou apo to soi ths manas tou mas eipe mia mera... anagkastika twra 8a to peite giannh e?afou etsi lene kai ton allo pe8ero,den mporeses na to glitwseis!!!epeidh den ton goustarei auth ton pe8ero mou!!!!ki autos o kahmenos enan gio exei kai perimenei na to akousei to onoma tou.den einai na dineis shmasia giati opws kai na xei thn kakia tous 8a thn poun!!!

που ακριβως την ειδες την τυχη στο θεμα της συνονυμιας των γονιων σας???
εμενα και ο πατερας μου και ο πεθερος μου κωνσταντινοι.πριν καν γεννηθει ο γιος μου και αφου με επρηξαν να μη τους πουμε το φυλο για να ειναι εκπληξη,γεγονος που μου δημιουργουσε τρελο πονοκεφαλο οσο ψωνιζα για το μωρο αφου δεν ηθελα να τους το χαλασω και τα ψωνιζα ολα ουδετερα(τοσο ζωον ημουνα) γονεις και πεθερικα ειχαν την χαρα οτι θα ειναι κοριτσακι και το ειχαν κιολας βαφτισει "αντε στην υγεια της ελενιτσας" "ποτε θα περασουν οι μηνες να δουμε την ελενιτσα" και αλλες πολλες αηδιες που με εκνευριζαν αφανταστα!πρωτον γιατι εμμεσως πλην σαφως ειχαν αποφασισει για το ονομα του παιδιου (ελενη απο την πεθερα μου) και αυτο μου δημιουργησε σοβαροτατο θεμα γιατι η πεθερα μου το εδεσε σκοινι κορδονι οτι θα ειναι κοριτσι και οταν ηρθε στην κλινικη ειχε μια μουρη μεχρι το πατωμα που ηταν αγορι και η μονη της κουβεντα ηταν "ποτε θα κανετε κοριτσι τωρα???" Shocked Shocked Shocked
οταν εγινε η βαφτιση λεει ο πεθερος μου αφου το παιδι εχει ολοκληρο το δικο μου ονομα(επιθετο πατρωνυμο τα παντα ιδια) και μια που ο γαμος εγινε στα μερη της νυφης να γινει η βαφτιση στο χωριο τους.μεχρι εδω ολα δικαια και σωστα.αλλα στη βαφτιση ειχε αγκαζαρει το νονο,τον φωτογραφο,το κλαρινο στο κεντρο λες και το ονομα ηταν μονο δικο του και οχι και του πατερα μου............
παμε τωρα στη γεννηση της μικρης μου....η πεθερα μου δεν ηρθε καν να μας δει οταν γεννησα,ηρθε 15 μερες μετα για 3-4 ωρες με τα μουτρα παλι στο πατωμα γιατι το ειχε σιγουρο οτι δε θα μπει το ονομα της...κι εδω που τα λεμε αυτο ηταν και το σωστο...να μπει το ονομα της μανας μου που εχει γινει τιραμολα να τα προλαβαινει ολα και να μου κραταει τα παιδια ενω η αλλη η ματαμ μου ξεκωλωνεται στα ταξιδακια και στα ψωνια μονο για παρτη της...εχει λοιπον ενα υφος οταν ηρθε αλλο πραγμα...τα μουτρα κρεμασμενα...τραβαει και μια καταθλιψη για να το δεσει και να!!!!ο γιος της αρχισε τα "θα πεθανει η μανα μου και θα λεν ολ.οι πως εγω φταιω" και αλλες πολλες τριχες κατσαρες και τσουουουουουπ το παιδι ΕΛΕΝΗ!!!
αλλος ποναει αλλος γενναει αλλος ξενυχταει και στο τελος αλλουνου μ@@νι χαρηκε.......να μην ξεχασω να αναφερω οτι στη βαφτιση δεν προσφερθηκε να πληρωσει τιποτα,ουτε καν το κερασμα που εγραφε το κωλοονομα της.....ηρθε στις 11 το πρωι και εφυγε στις 5 το απογευμα...παλι με τα μουτρα στο πατωμα....οπως παντα.....
κι εγω εμεινα με την απορια: τελικα εγω εβγαλα τον πατερα μου ή οχι?και αν οχι,γιατι για οχι μου μοιαζει γιατι η σκατοψυχη δε με αφησε να τιμησω τη μανα μου παρα με πουτ@νιστικες μεθοδους πηρε κι αυτη τη χαρα απο τη μανα μου??????
δε συγχιστηκα τωρα,κλαιω μονο με μαυρο δακρυ που εχει κανει τοσο σκατα τις ομορφοτερες μερες στη ζωη των παιδιων μου..........




Η ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ,ΕΓΩ ΑΓΑΠΩ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ ΘΑ ΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑ,ΕΞΑΛΛΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟΣ!ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΓΑΠΑΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΟΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕ Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΙ ΑΝ ΤΑ ΛΕΝΕ ΤΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ,ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ Η ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ,ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

εγω που εβαλα το ονομα της ομως τι ακριβως τιμησα μου λες??? scratch Twisted Evil

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valentina έγραψε:dhladh an ta onomata toys as poyme einai pelopidas h afroxylanthi ktl tha prepei k emeis na vgaloyme etsi to paidi mas????einai geloio!!!!prepei na exaleifthei ayth h paradosh gt einai megalh mpoyrda kata th gnwmh moy!!!!!!! Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 3 311356 Ακόμα δε το είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε!!!! - Σελίδα 3 679259

Ναι αλλά έτσι, αν το καλοσκεφτούμε, κάποια ονόματα θα πάψουν να υπάρχουν με το πέρασμα του χρόνου. Το Πελοπίδας και το Αφροξυλάνθη, δεν αρέσει σε κανέναν, όμως αν κανείς δε βαφτίσει το παιδί του έτσι, τότε αυτά τα ονόματα τι θα απογίνουν??
Όλοι Γιάννηδες και Γιώργηδες θα είμαστε??? Αν με εννοείτε...

Gianna_V έγραψε:...Ή αλλιως το τιμημενο ονομα να το παρει το παιδι του παιδιου τους.. Ημαρτον.. Όπως ερχονται στο σπιτι απροειδοποιητα, όπως ερχονται και σου λενε τα παντα για το μωρο ( λες και εσυ δεν ξερεις για ποιο λογο κλαιει το μωρο σου) ετσι θα σου πουνε πως θα το βγαλεις. Οπως επισης εχουν άποψη και για την βαφτιση. Απο το πως πρεπει να ειναι ο σταυρος...

Τι μου θύμησες τώρα...
Όταν παντρευτήκαμε, πήραμε βέρες που είναι μισές-μισές. Μισή χρυσό, μισή λευκόχρυσο, σαν δύο δαχτυλίδια κολλημένα. Ε, η πεθερά μου, μας την είπε ακόμα και σ'αυτό. "Η βέρα πρέπει να είναι όοοολη χρυσή! Ο χρυσός είναι το πιο γερό μέταλλο!"
Τα ίδια μου έλεγε και για το σταυρό που διάλεξε κάποτε όταν βάφτισε ένα κοριτσάκι... Twisted Evil Βλαμένη γκιόσα ούουουουουουουού! Twisted Evil

Kateka έγραψε:
Ranou έγραψε:
Tziz έγραψε:
mamateta έγραψε:..Ποτε θα καταλαβουν οτι ειναι εγγονια τους οτι ονομα και να παρουν?ΠΟΤΕ

Εγώ με τη σειρά μου θα θέσω το εξής ερώτημα:
Πότε θα τελειώσει αυτή η μ@κία που μας δέρνει -σαν λαό- με τα ονόματα?
Άραγε θα "πεθάνει" με τη γενιά των παππούδων μας και των γονιών μας, ή θα συνεχίσει να διαιωνίζεται????
Ειλικρινά θέλω να πιστεύω το πρώτο.
Δε μπορώ να φανταστώ τη γενιά μας, σε καμιά 30αριά χρόνια να πλακώνεται για το τι όνομα θα πάρει το εγγόνι!

Αλλά από τα λεγομενά σου καταλαβαίνω πως η "πλύση εγκεφάλου" όπως τη λες κι εσύ, δε θα τελειώσει ποτέ...
πες τα χρυσόστομη!'ελεος δηλαδή η δυναστεία του του ονόματος..Μα δεν μου λέτε αν δεν έχει το όνομα της μαμάς μου η της πεθεράς μου δεν θα το αγαπάει???? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Tha simfoniso mazi sou,den paizei kati tetoio na min to agapoun.Auto ginetai gia na sou spane apla ta neura.Eite petherika ,eite goneis to kanoun apla gia na sou spasoun ta neura.Emeis arafe otan tha ginoume papoudes ti tha kanoume??????????

Κι όμως....
Υπάρχουν κι άνθρωποι που ΔΕΝ αγαπάνε τα εγγόνια τους, αν δεν έχουν το όνομά τους... Το έχω δει. Δεν το κάνουν για να σου σπάσουν τα νεύρα. Απλά, δε δίνουν δεκάρα.

Η γιαγιά μου (μαμά του μπαμπά μου), όταν γεννηθήκαμε, ήρθε και "διάλεξε"! Ναι! Η μάνα μου εγινε τούρκος! Έδειξε την αδερφή μου με χαρά και είπε: "αυτή είναι η δικιά μου!" λες κι εγώ δεν υπήρχα! Βέβαια εγώ ως 2ο κατά σειρά παιδί, έτσι κι αλλιώς θα έπαιρνα του παππού μου και η αδερφή μου που θεωριτικά ήταν το 3ο έτσι κι αλλιώς θα ήταν της βλαμένης γιαγιάς (πεθεράς της μάνας μου), αλλά και μόνο που το άκουσε η μάνα μου, τη χάλασε! Βέβαια δε μπορώ να πω ότι η γιαγιά δε με αγαπούσε, αλλά σίγουρα το Σοφάκι μας το ξεχώριζε...

mary karkgiok έγραψε:... ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΙ ΑΝ ΤΑ ΛΕΝΕ ΤΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ,ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ Η ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ,ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

Εμείς τα αγαπάμε. Οι άλλοι δεν τα αγαπάνε!
Κοίτα τι είπες:
Να ΤΟΥΣ τιμήσω ΕΓΩ "βαραίνοντας" το παιδί μου με ένα όνομα που πιθανόν και να μην του ταιριάζει! Εμπλέκω δηλαδή ένα ΤΡΙΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ στη μεταξύ μας σχέση (μεταξύ εμού και των γονιών μου). Το παιδί μου το ρώτησε κανείς?
Αν θέλει κάποιος να τιμήσει τους γονείς του, μπορεί να το κάνει με ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ, και να αφήσει τα παιδιά του ήσυχα! Κι αν με ρωτούσατε εγώ αυτό θα έκανα, αλλά έχε χάρη που αγαπώ κι εγώ τον άντρα μου...
Κατ' εμέ, θα έπρεπε το ίδιο το παιδί να διαλέγει το όνομά του, ή να έπαιρνε όνομα ανάλογα με τις ιδιότητες του, όπως γινόταν παλιά και με τα επίθετα. Το όνομα πρέπει να είναι αντιπροσωπευτικό και "αναγνωριστικό" κι όχι να φωνάζω "Νίκο!" και να γυρνάνε 14 κεφάλια!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις