Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
131 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 131 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ήθελα πάρα πολύ να σας γράψω την ιστορία μου και παρέθεσα εδώ το θέμα για κοπέλες που θέλουν να μείνουν έγκυος!!
Απο μικρή γνώριζα πως έχω στίγμα ευτυχώς οχι μεσογειακής, όταν αποφασισαμε με τον ανθρωπο μου να παντρευτούμε τον ρώτησα αν γνωρίζει αν έχει κι αυτός στίγμα, μου είπε πως η μητέρα του του είχε κάνει εξετάσεις και δεν είχε!!
Γνωρίζεται πως στην περίπτωση που ο ένας απο τους δυο δεν έχει τότε δεν χρειάζεται περεταίρω ιατρική παρακολούθηση.
Το 2007 πήγαμε σε καποιο μικροβιολογικό για να κάνει εξετάσεις ρουτίνας, δεν ξέρω πως και γιατί και είπα στην μικροβιολόγο να του κάνει και εξέταση για το στίγμα.
Τα αποτέλεσματα δεν βιαστήκαμε να πάμε να τα παρουμε γιατι δεν έτρεχε κάποιος σημαντικός λόγος κι έτσι πήγα εγώ και τα πήρα όπου στο στίγμα βγήκε θετικός!!
Η μητερα του επέμενε ως ήταν λάθος και τότε επαναλάβαμε την εξέταση η οποία έδειξε το ίδιο αποτέλεσμα.
..κι απο εδω και πέρα αρχίζει ο μεγάλος μας αγώνας, χρειάστηκε περεταίρω ελεγχος διότι τα στιγματα και των δυο μας ήταν άγνωστα, προχωρήσαμε σε ηλεκτροφόρηση
αιμοσφαιρίνης και μοριακό έλεγχο παρόλη την διαφωνία κάποιω ειδικών να μην ασχοληθουμε περεταιρω και να το κοιτάξουμε οταν έμενα έγκυος.
Επέμενα ομως εγώ, έτσι φτιάξαμε μια βαλιτσούλα πήγαμε Αθήνα και αρχίσαμε να ψαχνόμαστε, καταλήξαμε στο χορέμιο στο παιδων για DNA, θέλαμε να δούμε τη επίδραση θα είχαν τα στίγματα στο μελλοντικό παιδάκι μας!!
Εκεί μιλήσαμε με ένα σπουδαίο γενετιστή ο οποίος με ρώτησε ¨πόσο μηνών είσαι;¨ δεν είμαι έγκυος του είπα ¨και πως ήρθατε εδώ;¨ απο μόνοι μας του λέω.
Απόρησε πάρα πολύ γιατί όλα τα ζευγάρια καταφεύγουν σε αυτό τον έλεγχο αφού η γυναικα κυοφορεί κι εδώ είναι το θέμα μας ¨έλλειψη πληροφόρησης ¨.
Μας πήραν αίμα για DNA και περιμέναμε για τα αποτελέσματα 2,5 μήνες, οταν τηλεφώνησα μετά απο 25 μέρες για να μάθω μου είπαν πως ακόμα δεν έχουν βγεί, ξαναφτιάξαμε βαλίτσες και πήγαμε πάλι Αθήνα, ο γενετιστής μας είπε πως βρήκαν τι είδους στίγματα είχαμε αλλά λόγω του οτι το δικό μου ήταν τελείως άγνωστο στα ιατρικά δεδομένα έστειλαν τα αποτελέσματα σε Γαλλία, Αγγλία και Κίνα ( μην απορείται γιατί στην Κίνα θα καταλάβετε παρακάτω ) ώστε να γίνει διασταύρωση και των δυό και να βγεί το αποτελεσμα.
Οι εβδομάδες περνούσαν κι εγώ ζούσα μια κόλαση...
Δεχτηκα ένα τηλέφωνο και αμέσως ανεβήκαμε πάλι Αθήνα, μόλις άνοιξε η πόρτα του Γενετιστή μείναμε άναυδοι καθώς είδαμε πολλά άτομα μέσα με φακέλους και όχι Ελληνες, με πήραν τα κλάματα αμέσως αυσήχησα.
Τα αποτελέσματα ήταν ικανοποιητικά, η διασταύρωση των αιμοσφαιρίνων μας έδειξαν πως το μελλοντικό μωράκι μας θα ήταν εντελώς υγιέστατο, οι Γενετιστές μας είπαν πως το δικό μου στίγμα βρέθηκε σε μια οικογένεια στην Κίνα και σε μια άλλη στην Ελλάδα, δεν το γνώριζαν καθόλου και ηταν η αιτία να ασχοληθούν πολλοί ειδικοί με αυτό, θα ακολουθούσε συνέδριο με ιατρούς απο όλη την Ευρώπη για να κάνουν λόγο αποκλειστικά για αυτό!!
Οταν μας είπαν πως ολα θα είναι καλά έκλαιγα απο χαρά, θα μπορούμε να κάνουμε μέχρι και 4 παιδάκια υγιέστατα οχι παραπάνω και δεν θα χρειαζόταν αμνιοπαρακέντηση!!!
Αυτη ηταν η ιστορία μου την οποία παρέθεσα για να διαβάσετε και να κάνετε όλοι τις εξετάσεις σας πρίν μείνετε έγκυος, αν ημουν έγκυος και περνουσα αυτό το άγχος δεν ξέρω τι εγκυμοσύνη θα είχα!!!!!
Μας έδωσαν όλοι συγχαρητήρια που κάναμε όλα αυτά και μας είπαν είστε απο τα ελάχιστα σχεδον μηδαμινά ζευγάρια που ασχοληθήκαμε πρίν την σύλληψη!!!
Στον προγεννετηκό ελεγχο οταν βγήκε θετικό το στιγμα και των δυό μας ο γυναικολογος μας είπε η λήψη τροφοβλάστης η αμνιοπαρακέντηση και αμέσως του έδωσα το φακελό μου ο οποίος με κοιτούσε άναυδος και η απάντηση του ηταν Μπράβο!!
Δεν είμαι ειδικός ούτε έχω σπουδάσει σε ανώτερη σχολή, μια μικρή σχολή έβγαλα και μεγάλωσα σε ένα μικρό χωριουδάκι, αυτά όμως δεν με εμπόδισαν να ψάξω, να μάθω, να διαβασω και να προβώ σε όλες τις παραπάνω ενέργειες!!
Εχω ένα μωράκι 3 μηνών υγιέστατο, τελικά οπως έδειξαν τα αποτελέσματα το μωρακι μας δεν έχει αρνητική επίδραση απο την ¨ένωση¨ των αιμοσφαιρίνων μας!!!
...και τέλος παρά την αντίρρηση συγγενών δεν έκανα αμνιοπαρακέντηση!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την vasoula στις Παρ Μαρ 25, 2011 12:31 am, 1 φορά

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
vasoula έγραψε: Ήθελα πάρα πολύ να σας γράψω την ιστορία μου και παρέθεσα εδώ το θέμα για κοπέλες που θέλουν να μείνουν έγκυος!!
Απο μικρή γνώριζα πως έχω στίγμα ευτυχώς οχι μεσογειακής, όταν αποφασισαμε με τον ανθρωπο μου να παντρευτούμε τον ρώτησα αν γνωρίζει αν έχει κι αυτός στίγμα, μου είπε πως η μητέρα του του είχε κάνει εξετάσεις και δεν είχε!!
Γνωρίζεται πως στην περίπτωση που ο ένας απο τους δυο δεν έχει τότε δεν χρειάζεται περεταίρω ιατρική παρακολούθηση.
Το 2007 πήγαμε σε καποιο μικροβιολογικό για να κάνει εξετάσεις ρουτίνας, δεν ξέρω πως και γιατί και είπα στην μικροβιολόγο να του κάνει και εξέταση για το στίγμα.
Τα αποτέλεσματα δεν βιαστήκαμε να πάμε να τα παρουμε γιατι δεν έτρεχε κάποιος σημαντικός λόγος κι έτσι πήγα εγώ και τα πήρα όπου στο στίγμα βγήκε θετικός!!
Η μητερα του επέμενε ως ήταν λάθος και τότε επαναλάβαμε την εξέταση η οποία έδειξε το ίδιο αποτέλεσμα.
..κι απο εδω και πέρα αρχίζει ο μεγάλος μας αγώνας, χρειάστηκε περεταίρω ελεγχος διότι τα στιγματα και των δυο μας ήταν άγνωστα, προχωρήσαμε σε ηλεκτροφόρηση
αιμοσφαιρίνης και μοριακό έλεγχο παρόλη την διαφωνία κάποιω ειδικών να μην ασχοληθουμε περεταιρω και να το κοιτάξουμε οταν έμενα έγκυος.
Επέμενα ομως εγώ, έτσι φτιάξαμε μια βαλιτσούλα πήγαμε Αθήνα και αρχίσαμε να ψαχνόμαστε, καταλήξαμε στο χορέμιο στο παιδων για DNA, θέλαμε να δούμε τη επίδραση θα είχαν τα στίγματα στο μελλοντικό παιδάκι μας!!
Εκεί μιλήσαμε με ένα σπουδαίο γενετιστή ο οποίος με ρώτησε ¨πόσο μηνών είσαι;¨ δεν είμαι έγκυος του είπα ¨και πως ήρθατε εδώ;¨ απο μόνοι μας του λέω.
Απόρησε πάρα πολύ γιατί όλα τα ζευγάρια καταφεύγουν σε αυτό τον έλεγχο αφού η γυναικα κυοφορεί κι εδώ είναι το θέμα μας ¨έλλειψη πληροφόρησης ¨.
Μας πήραν αίμα για DNA και περιμέναμε για τα αποτελέσματα 2,5 μήνες, οταν τηλεφώνησα μετά απο 25 μέρες για να μάθω μου είπαν πως ακόμα δεν έχουν βγεί, ξαναφτιάξαμε βαλίτσες και πήγαμε πάλι Αθήνα, ο γενετιστής μας είπε πως βρήκαν τι είδους στίγματα είχαμε αλλά λόγω του οτι το δικό μου ήταν τελείως άγνωστο στα ιατρικά δεδομένα έστειλαν τα αποτελέσματα σε Γαλλία, Αγγλία και Κίνα ( μην απορείται γιατί στην Κίνα θα καταλάβετε παρακάτω ) ώστε να γίνει διασταύρωση και των δυό και να βγεί το αποτελεσμα.
Οι εβδομάδες περνούσαν κι εγώ ζούσα μια κόλαση...
Δεχτηκα ένα τηλέφωνο και αμέσως ανεβήκαμε πάλι Αθήνα, μόλις άνοιξε η πόρτα του Γενετιστή μείναμε άναυδοι καθώς είδαμε πολλά άτομα μέσα με φακέλους και όχι Ελληνες, με πήραν τα κλάματα αμέσως αυσήχησα.
Τα αποτελέσματα ήταν ικανοποιητικά, η διασταύρωση των αιμοσφαιρίνων μας έδειξαν πως το μελλοντικό μωράκι μας θα ήταν εντελώς υγιέστατο, οι Γενετιστές μας είπαν πως το δικό μου στίγμα βρέθηκε σε μια οικογένεια στην Κίνα και σε μια άλλη στην Ελλάδα, δεν το γνώριζαν καθόλου και ηταν η αιτία να ασχοληθούν πολλοί ειδικοί με αυτό, θα ακολουθούσε συνέδριο με ιατρούς απο όλη την Ευρώπη για να κάνουν λόγο αποκλειστικά για αυτό!!
Οταν μας είπαν πως ολα θα είναι καλά έκλαιγα απο χαρά, θα μπορούμε να κάνουμε μέχρι και 4 παιδάκια υγιέστατα οχι παραπάνω και δεν θα χρειαζόταν αμνιοπαρακέντηση!!!
Αυτη ηταν η ιστορία μου την οποία παρέθεσα για να διαβάσετε και να κάνετε όλοι τις εξετάσεις σας πρίν μείνετε έγκυος, αν ημουν έγκυος και περνουσα αυτό το άγχος δεν ξέρω τι εγκυμοσύνη θα είχα!!!!!
Μας έδωσαν όλοι συγχαρητήρια που κάναμε όλα αυτά και μας είπαν είστε απο τα ελάχιστα σχεδον μηδαμινά ζευγάρια που ασχοληθήκαμε πρίν την σύλληψη!!!
Στον προγεννετηκό ελεγχο οταν βγήκε θετικό το στιγμα και των δυό μας ο γυναικολογος μας είπε η λήψη τροφοβλάστης η αμνιοπαρακέντηση και αμέσως του έδωσα το φακελό μου ο οποίος με κοιτούσε άναυδος και η απάντηση του ηταν Μπράβο!!
Δεν είμαι ειδικός ούτε έχω σπουδάσει σε ανώτερη σχολή, μια μικρή σχολή έβγαλα και μεγάλωσα σε ένα μικρό χωριουδάκι, αυτά όμως δεν με εμπόδισαν να ψάξω, να μάθω, να διαβασω και να προβώ σε όλες τις παραπάνω ενέργειες!!
Εχω ένα μωράκι 3 μηνών υγιέστατο, τελικά οπως έδειξαν τα αποτελέσματα το μωρακι μας δεν έχει αρνητική επίδραση απο την ¨ένωση¨ των αιμοσφαιρίνων μας!!!
...και τέλος παρά την αντίρρηση συγγενών δεν έκανα αμνιοπαρακέντηση!!!


mpravo sou koritsaki....ontws sas a3izoun sygxaritiria....itan poly sofo ayto pou 3ekinises esy na kanete....ki egw otan emeina egkyos ki ekana tis e3etaseis mou eixe pei ayti sto mikroviologiko oti mporei na exw stigma kai xreiazomoun parapanw e3etaseis...omologw oti panikovli8ika....eytixws den itan stigma alla pesmenos sidiros kai xamilos aimatikritis....mpravo gia to kouragio sas..... Very Happy

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να σαι καλα κουκλιτσα μου και σε ευχαριστω, βασικα δεν ηθελα να τα γραψω γιατι θυμηθηκα την αγωνια και το αγχος μου κι εκλαιγα πρωινιάτικα αλλα πρπει να τα λεμε αυτα να τα βλεπουν οι μελλουσες μανουλες γιατι εχω ακουσει απο άντρες την εξης φραση ¨εγω γιατι να κανω εξετασεις, δεν εχω τιποτα¨ συγκεκριμενα το ακουσα προχθες που μιλουσα με ενα ζευγαρι.

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
vasoula έγραψε: Να σαι καλα κουκλιτσα μου και σε ευχαριστω, βασικα δεν ηθελα να τα γραψω γιατι θυμηθηκα την αγωνια και το αγχος μου κι εκλαιγα πρωινιάτικα αλλα πρπει να τα λεμε αυτα να τα βλεπουν οι μελλουσες μανουλες γιατι εχω ακουσει απο άντρες την εξης φραση ¨εγω γιατι να κανω εξετασεις, δεν εχω τιποτα¨ συγκεκριμενα το ακουσα προχθες που μιλουσα με ενα ζευγαρι.

kala ayto einai entelws aparadexto....emena o antroulis mou mwre amesws mou eipe na e3etastei an xreiazetai....eytyxws pou den eixa telika....imoun poly xazi....8a eprepe na to eixa koita3ei apo prin symfwnw me ayta pou les..... Very Happy

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Φυσικα και δεν εισαι χαζη καμια δεν ειναι χαζη δεν τιθεται θεμα επι τουτου, αυτο που φταιει ειναι η ελλειψη πληροφορησης!!!!

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
vasoula έγραψε: Φυσικα και δεν εισαι χαζη καμια δεν ειναι χαζη δεν τιθεται θεμα επι τουτου, αυτο που φταιει ειναι η ελλειψη πληροφορησης!!!!


meta tsantistika kai me ton eayto mou kai genika me to "systima"mas....den i3era kan ti einai ayto....akrivws ayto pou les elleipsi pliroforisis.....

steef


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εγω καπως ετσι...πριν μεινω εγκυος εκανα ολες τις εξετασεις.να ναι καλα η γιατρος μου βεβαια που δεν ηθελε να αφησουμε τιποτα στην τυχη,γιατι πραγματικα απο αποψη ψυχολογιας δεν ειναι οτι καλυτερο ολες αυτες οι εξετασεις οταν εισαι ηδη εγκυος.τωρα που ειμαι εγκυος τουλαχιστον δεν εχω ΚΑΙ για αυτα να ανησυχω περα απο το να πανε ολα καλα!!!!

VASOG1

VASOG1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εγώ έχω στίγμα και το ανακαλυψα κατα τύχη. Δεν είχα δώσει καθόλου σημασία γιατί και κανένας δεν με έιχε ενημερώσει. Όταν έμεινα εγκυος με ρωτήσε η γυναικολογος μας....κοκαλο...ο αντρας μου δεν ήξερε τι είναι αύτο και τι σημαινει...Μέχρι να βγουν τα αποτελεσματα οτι δεν έχει τίποτα, μας πήγε η καρδία μας και γύρισε..καλό είναι να υπάρχει ενημερωσει γιατί πολλά κορίτσια , όπως και εγώ , δεν το γνωρίζουν......

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΟΥ!ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ Κ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΑΣ!
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ Κ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Κ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΩΡΑΚΙ.

AthinaKolovou

AthinaKolovou
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Να εισαστε παντα καλα. Αυτη η προνοητικοτητα σε εσωσε απο το να τα περασεις ολα αυτα τα αγχη μεσα στην εγκυμοσυνη!!! Εγω ξερω απο μικρη οτι εχω στιγμα μεσογειακης αναιμιας.... Εχουν γινει εξετασεις, υπαρχουν χαρτια κτλ.. Και αφου κανουμε τις απαραιτητες ξανα εξετασεις για σιγουρια στην εγκυμοσυνη, αποδεικνυεται οτι τελικα εχω στιγμα δρεπανοκυτταρικης αναιμιας και τοσα χρονια ειχε γινει λαθος διαγνωση. Κουφο;;;;

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σας ευχαριστω παρα πολυ.
..κι εμενα μου λεγανε πως εχω δρεπανοκυτταρικη αλλα ηταν λαθος, αν οντως ειχα δρεπανοκυτταρικη με το στιγμα του αντρα μου θα καναμε αμνιοπαρακεντηση αλλα εγω το εψαξα παραπανω και τελικα δεν ειχα δρεπ. το DNA είναι η καλυτερη εξεταση.
Η Ηλεκτροφόρηση της Αιμοσφαιρίνης και το test Δρεπανώσεως θα δείξει αν κάποιος από το ζευγάρι ή και οι δύο έχουν το στίγμα της Β΄μεσογειακής αναιμίας ή το στίγμα της Δρεπανοκυτταρικής.Ειναι πιο ευκολο σε αυτή τη φαση να αποκαλυφθει ένα [κρυφο] στιγμα και να γινουν οι απαραιτητες μοριακες τεχνικες για αξιολογηση του
..κι εγω επεσα στην περιπτωση στο ¨κρυφο¨

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
VASOG1 έγραψε:Και εγώ έχω στίγμα και το ανακαλυψα κατα τύχη. Δεν είχα δώσει καθόλου σημασία γιατί και κανένας δεν με έιχε ενημερώσει. Όταν έμεινα εγκυος με ρωτήσε η γυναικολογος μας....κοκαλο...ο αντρας μου δεν ήξερε τι είναι αύτο και τι σημαινει...Μέχρι να βγουν τα αποτελεσματα οτι δεν έχει τίποτα, μας πήγε η καρδία μας και γύρισε..καλό είναι να υπάρχει ενημερωσει γιατί πολλά κορίτσια , όπως και εγώ , δεν το γνωρίζουν......

Φυσικα και εμεινε κοκκαλο ο ανθρωπος, μα δεν μας πληροφορουν, ουτε ο γυναικολογοι αν το καλοσκεφτεις, για την αμνιοπαρακεντηση ομως ξερουμε!!
Φροντιζουν να μας εημερωνουν.

Σούλα

Σούλα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μπραβοοοοοοο...
εγω εχω το στηγμα και το ηξερα απο πολυ μικρη σαν κι εσενα,της β μεσογειακης..ο αντρας μου μπηκε στην διαδηκασια να το ψαξει μετα τον αρραβωνα μας..
εκανε την εξεταση σε ενα μικροβιολογικο εξω,και βγηκε αρνητικος!!!
ολα καλα δηλαδη...
ελα μου ομως που οταν τα χαρτια μου (εγω ημουν στον πεμπτο μηνα εγκυος)επεσαν στα χερια καποιας γνωστης που δουλευει στο αιματολιγικο ιποκρατειου και ειναι στο τμημα μεσογειακης,μας ειπε οτι πρεπει να κανει εξεταση εκει ο αντρας μου...
εμεις σιγουρη με τα εξωτερικα αποτελεσματα ειχαμε μια ηρεμια!!!πηγαμε καθαρα για τυπικους λογους...
και ναι του βρισκουν ενα ειδος στηγματος το οποιο δεν το ξερουν καλα και το στελνουν στην αθηνα για dna...
πεσαμε ολοι απο τα συννεφα,καναμε και μια ωραιοτατη φασαρια στην μικροβιολογο που ειχε παει τοτε ο συζηγος(τωρα θα μου πεις με την στεναχωρια που ειχες εκανες και φασαρια?)..
δεν ηξερα τι να προτοσκεφτω,και αν θα επηρεαζε το μωρακι?
τι θα καναμε?ημουν και σε προχωρημενη εγκυμοσυνη
τελικα μετα απο μια βδομαδα(το εκαναν συντομα γιατι θεωρηθηκε επειγον)μας τηλ και μας ειπαν οτι τα δυο μαζι δεν προκαλουν αρρωστια στο μωρο...αχ ηρεμησα..
τωρα μενει να κανουμε μια εξεταση τον μπεμπακο μας για να δουμε αν εχει παρει το δικο μου,του αντρα μου η και κανενος...αλλα μαλλον εχει γιατι ο καημενος εχει πολυ χαμηλο αιματοκριτη..
συγνωμη αν τα εχω γραψει ολα γρηγορα,αλλα εχω τον μικρουλη με πυρετο και ειμαι χαλια..

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Περαστικα στον μικρουλη σου, ποσο ειναι κι εγω κρυωμενο τον εχω Crying or Very sad
βλεπεις που τελικα δεν ειναι ολα αξιοπιστα παρα μονο το dna? Πάλι καλα που επεσε στα χέρια της γνωστής ο φάκελος κορίτσι μου!!
Βεβαια και ηταν επέιγον και για αυτο βγηκε αμεσως!!
Μηπως μπορείς να δείς στα χαρτιά κάποια στιγμή τι στιγμα βρηκαν στον άντρα σου;; Προφανως θα το γραφουν με λατινικους χαρακτηρες και ισως καμια παυλιτσα ενδοιαμεσα, σαν τυπος μαθηματικων περιπου!!!

NIKH990990

NIKH990990
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
σαν να εξιστορω την δικη μου ιστορια!!!μονο που εγω ημουν εγκυος!!!περασαν 4 μηνες μεχρι να μαθω τι συμβαινει !η γυναικολογος μας πιεζε και επαιρνε τηλεφωνα στο λαικο για απαντησεις ..ο χρονος μας πιεζε κι εγω ουτε σα σκεψη δεν ηθελα να ξερω πως μπορει να γεννησω μωρο με μεσογειακη αναιμια.....τελικα εχω στιγμα α και ο αντρας μου στιγμα β..οποτε δεν συντρεχει λογος ανυσηχιας,,,δεν υπαρχει σωστη ενημερωση ομως ..ολες πρεπει να τον κοιταξουν αυτο πριν μεινουν εγκυος..ειναι πολυ ψιχοφθορο να περιμενεις τοσο καιρο γι ανα μαθεις αν θα γεννησεις παιδι υγιες

nomikoula

nomikoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΒΑΣΟΥΛΑ ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΧΟ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΕ Κ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΗΞΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΨΑΧΤΩ Κ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ......
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ....
ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
συγχαρητηρια μπραβο σου,πραγματικα ειστε και οι δυο αξιοι συγχαρητηριων..Να χαιρεστε το παιδακι σας..

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

refaki

refaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bravo vasoula mou sou aksizei ena megalo bravo! ego pote mou dn exo akousei zeugaria na kanoun proliptika eksetaseis kai na to psaxnoun toso... kai go exo stigma alla to ematha stis protes eksetaseis pou ekana otan emeina egkuos alla pali kala o antras mou dn eixe!
episis thelo na sou po oti h paidia enos anthropou kai to pos antilamvanetai kapoia pragmata kai tous dinei tin analogh aksia dn exei na kanei panta me to an exei teleiosei panepistimio i dimotiko exei na kanei me tin anatrofi kai to epipedo ths oikogeneias tou... Wink

ninaki.

ninaki.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εγω εχω στιγμα. ειμαι το παιδι της 4ης εγκυμοσυνης της μητερας μου. τα 3 πρωτα ειχαν μεσογειακη αναιμια. καναν αμνιοπαρακεντιση και στις 4 εγκυμοσυνες. τοτε μαλιστα ηταν μονο 1 γιατρος σε ολη την ελλαδα που εκανε τεοιου ειδους εξετασεις. δυστυχως τα 3 πρωτα αναγκαστικαν να τα ριξουν και μαλιστα σε καπως προχωρημενη εγκυμοσυνη (ξεραν και το φυλο) γιατι αργουν καπως να βγουν τα αποτελεσματα. οταν εμαθα για την εγκυμοσυνη μου η μανα μου το πρωτο που μου ειπε ειναι να βαλω τον φιλο μου τοτε, αντρα μου πια να κανει εξεταση για το στιγμα για να σιγουρευτουμε οτι δεν εχει... καποια στιγμη η μητερα μου μου ειχε πει: φαντασου πως ειναι να κανεις συνεχεια εξετασεις να προχωραει η εγκυμοσυνη και τελικα να σου λενε οτι δεν μπορεις να κρατησεις αυτο το παιδι και να μενεις με αδεια την αγκαλια. εκεινη τη στιγμη μπηκα στη θεση της και πραγματικα με εκανε να την αγαπαω διπλα. μικρη της ζητουσα συνεχεια αδερφακι αλλα καταλαβαινετε οτι δεν γινοταν αυτο. ειχα ομως 3 αδερφια... που ποτε δεν γνωρισα αλλα τοσο πολυ ηθελα!
καντε λοιπον προληπτικα ολες τις εξετασεις!

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
NIKH990990 έγραψε:σαν να εξιστορω την δικη μου ιστορια!!!μονο που εγω ημουν εγκυος!!!περασαν 4 μηνες μεχρι να μαθω τι συμβαινει !η γυναικολογος μας πιεζε και επαιρνε τηλεφωνα στο λαικο για απαντησεις ..ο χρονος μας πιεζε κι εγω ουτε σα σκεψη δεν ηθελα να ξερω πως μπορει να γεννησω μωρο με μεσογειακη αναιμια.....τελικα εχω στιγμα α και ο αντρας μου στιγμα β..οποτε δεν συντρεχει λογος ανυσηχιας,,,δεν υπαρχει σωστη ενημερωση ομως ..ολες πρεπει να τον κοιταξουν αυτο πριν μεινουν εγκυος..ειναι πολυ ψιχοφθορο να περιμενεις τοσο καιρο γι ανα μαθεις αν θα γεννησεις παιδι υγιες

Ναι πέρασαν 4 μήνες γιατί έπρεπε να τα διασταυρωσουν πάνω απο μια φορά κι αυτό θελει χρόνος ιδιως αν και τα 2 στιγματα είναι μεσογειακης ειτε α ειτε β, πωπω κορίτσι μου φανταζομαι αγχος και αγωνια που περασατε!!!

nomikoula έγραψε:ΒΑΣΟΥΛΑ ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΧΟ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΕ Κ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΗΞΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΨΑΧΤΩ Κ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ......
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ....
ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ

Πρέπει να βρώ τηλ και διευθυνσεις να τα παραθεσω εδώ μηπως χρειαζεται κάποια κοπέλα, ειναι στο Λαικο, στο χορεμιο και σε καποιο κεντρο μεσογειακης αναιμιας θα τα ψαξω αυριο!!!

ninaki.

ninaki.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εγω εχω στιγμα. ειμαι το παιδι της 4ης εγκυμοσυνης της μητερας μου. τα 3 πρωτα ειχαν μεσογειακη αναιμια. καναν αμνιοπαρακεντιση και στις 4 εγκυμοσυνες. τοτε μαλιστα ηταν μονο 1 γιατρος σε ολη την ελλαδα που εκανε τεοιου ειδους εξετασεις. δυστυχως τα 3 πρωτα αναγκαστικαν να τα ριξουν και μαλιστα σε καπως προχωρημενη εγκυμοσυνη (ξεραν και το φυλο) γιατι αργουν καπως να βγουν τα αποτελεσματα. οταν εμαθα για την εγκυμοσυνη μου η μανα μου το πρωτο που μου ειπε ειναι να βαλω τον φιλο μου τοτε, αντρα μου πια να κανει εξεταση για το στιγμα για να σιγουρευτουμε οτι δεν εχει... καποια στιγμη η μητερα μου μου ειχε πει: φαντασου πως ειναι να κανεις συνεχεια εξετασεις να προχωραει η εγκυμοσυνη και τελικα να σου λενε οτι δεν μπορεις να κρατησεις αυτο το παιδι και να μενεις με αδεια την αγκαλια. εκεινη τη στιγμη μπηκα στη θεση της και πραγματικα με εκανε να την αγαπαω διπλα. μικρη της ζητουσα συνεχεια αδερφακι αλλα καταλαβαινετε οτι δεν γινοταν αυτο. ειχα ομως 3 αδερφια... που ποτε δεν γνωρισα αλλα τοσο πολυ ηθελα!
καντε λοιπον προληπτικα ολες τις εξετασεις!

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΝΑ ΣΕ ΑΞΙΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 3 ΠΑΙΔΑΚΙΑ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νinaki εχεις κανει στο παιδι εξετασεις να δεις αν εχει το στιγμα, εγω οχι και ξεχασα να το συζητησω με την παιδιατρο, επισης ειχε και ο μπαμπας σου στιγμα μεσογειακης;;

manoula mou σε ευχαριστώ πολύ!!

Κορίτσια μάλλον πρέπει να αλλάξω τον τίτλο να φαινεται καπου η λέκη στιγμα, ωστε να βρισκεται ευκολα στην αναζητηση αλλα δεν ξερω πως, olivia αν δεις το θεματακι μπορεις να βοηθήσεις;;

Ranou

Ranou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ πάλι θα σε συγχαρώ για την πρωτοβουλία που πήρες να ενημερώσεις και άλλες μελλοντικές μανούλες.Εγώ είχα υποψία για στίγμα το οποίο κανένας απο την οικογένεια μου δεν έχει απλά ενας γιατρός επειδή έβλεπε τις χαμηλές τιμές στις εξετάσεις μου(αιματοκρίτης,σίδηρος,φερυτίνη)μου είπε ότι ίσως έχω και να κάνω ηλεκτροφόρυση αιμοσφαιρίνης όπου και την έκανα πριν πολλά χρόνια κάπου στο Αλεξάνδρας σε ένα παράρτημα του που βρίσκεται ακριβως απο πίσω(δεν θυμάμαι πως λέγεται ήταν όμως του Αλεξάνδρα)και βγήκα αρνητική.Επίσης με το σύζηγο κάναμε εξετάσεις πρίν το γάμο όπου και βγήκανε ικανοποιητικές.Καλή τύχη σε όλες μας και γερά παιδάκια.Διότι ως γνωστόν η πρόληψη σώζει ζωές cheers cheers cheers cheers cheers cheers

Σούλα

Σούλα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
vasoula έγραψε: Περαστικα στον μικρουλη σου, ποσο ειναι κι εγω κρυωμενο τον εχω Crying or Very sad
βλεπεις που τελικα δεν ειναι ολα αξιοπιστα παρα μονο το dna? Πάλι καλα που επεσε στα χέρια της γνωστής ο φάκελος κορίτσι μου!!
Βεβαια και ηταν επέιγον και για αυτο βγηκε αμεσως!!
Μηπως μπορείς να δείς στα χαρτιά κάποια στιγμή τι στιγμα βρηκαν στον άντρα σου;; Προφανως θα το γραφουν με λατινικους χαρακτηρες και ισως καμια παυλιτσα ενδοιαμεσα, σαν τυπος μαθηματικων περιπου!!!
ευχαριστω για τον μικρουλη και σε εσας περαστικουλια!!!
το απογευμα θα σου γραψω ακριβως και για τους δυο μας.. Στίγμα και DNA. Σπανια περιπτωση αξια συγχαρητηριων!!!!! 417472

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις