Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
90 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 90 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

ΦΩΤΕΙΝΗ ΔΗΜ-ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΑΡΤΥ

ΦΩΤΕΙΝΗ ΔΗΜ-ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΑΡΤΥ
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
desT έγραψε:Τον είχα ρωτήσει το γιατρό μου πριν την επέμβαση και μου είχε πει ότι τα λέιζερ τώρα διορθώνουν και τον αστιγματισμό και ότι θα διορθωθεί και ο δικός μου.
Είδομεν!

Αυτο σου ,λεω , ισως εχουμε κανει διαφορετικη μεθοδο καθοτι θυμαμαι οτι εσυ ειχε πολλους βαθμους, αφου στο λεει, δεν εχει λογο να τον αμφισβητεις, περιμενε λιγο καιρο και περιμενουμε παλι νεαSmile

http://www.paidikaglentia.blogspot.com

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:Τη προηγούμενη Πέμπτη έβγαλα τους προστατευτικούς φακούς και μάλλον απογοητεύτηκα αρχικά γιατί δεν έβλεπα και τόσο καλά.
Το Σάββατο έβλεπα κάπως καλύτερα. Την Κυριακή με είδε ο γιατρός μου και μου είπε να μην απογοητεύομαι διότι η όραση θα βελτιωθεί με τον καιρό. Το ίδιο διάβασα και σε διάφορα site που το έψαξα. Ότι δηλ. η όραση ειδικά σε όσους έκαναν την επέμβαση PRK βελτιώνεται σταδιακά. Απογοητεύομαι γιατί με τα γυαλιά έβλεπα καλύτερα και πίστευα ότι με την επέμβαση θα έβλεπα αμέσως καλά. Είναι, τι να σας πω, σα να μου έχει μείνει ο αστιγματισμός που είχα.
Πάντως 100% όραση δεν είναι. Ελπίζω σε ένα μήνα να βλέπω καλύτερα.

Εσείς κορίτσια ΦΩΤΕΙΝΗ ΔΗΜ & ΑΛΙΚΑΚΙ που κάνατε με την ίδια μέθοδο είχατε την σταδιακή βελτίωση της όρασης; Βασικά με ενοχλεί περισσότερο στο διάβασμα και στον υπολογιστή.
Κι εμένα σταδιακά βελτιώθηκε,αλλά μου είχε πει ότι ο ασθιγματισμός μου θα μείνει..βέβαια δεν κατάλαβα διαφορά ούτε και τώρα μια χαρά βλέπω.
Περίμενε λίγο καιρό θα είναι σαφώς πολύ καλύτερα όσο περνάει ο καιρός και όπως σου είπε και η κοπέλα μην ζορίζεις τα μάτια σου ακόμα με Η/Υ.
Όλα καλά θα πάνε!!!!!!!!!!!

vicky81

vicky81
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΜΥΩΠΙΑΣ ΛΕΙΖΕΡ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΘΕΛΩ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Α ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ...

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μακρυά.
Κανένας δε σου λέει τις παρενέργειες και όμως υπάρχουν.
Έκανα πριν 4 χρόνια. Ναι μεν η επέμβαση πέτυχε και βλέπω άψογα αλλά απέκτησα μετά την επέμβαση αυξημένη πίεση στο μάτι (η οποία βέβαια διορθώθηκε μετά από καιρό) και ξηροφθαλμία. Ακόμα έχω έντονη ξηροφθαλμία. Μην το κάνεις.

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Έκανα κι εγώ, αλλά έχει χρόνια, το 2001....... δεν ξέρω τι πήγε στραβά, τα πρώτα δυο χρόνια έβλεπα τέλεια, (ο αστιγματισμός παρέμεινε, η μυωπία ήταν 6 και εξαφανίστηκε)
μετά από δύο χρόνια άρχισα να "θολώνω" και τώρα πλέον έχω πρόβλημα με το οπτικό νεύρο και μάλιστα δεν διορθώνεται αυτή τη φορά
ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ!

vicky81

vicky81
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ευχαριστω για τις απαντησεις λυπαμαι που δεν ειχατε καλο αποτελεσμα και νομιζα οι επιπλοκες ειναι σπανιες...

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
σπανιες και καμια σχεσημε οπτικο νευρο!

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σπάνιες αλλά συμβαίνουν. Εγώ δεν θα ξαναέκανα ποτέ την επέμβαση.
Ο πόνος δε την ώρα που την έκανα ασύλληπτος. Δεν με είχε πιάσει αναισθησία. Φρίκη. Το έλεγα στον γιατρό και αυτός μου έλεγε να μην κουνηθώ καθόλου και ότι τελειώνει πολύ σύντομα.

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
και προχθες πεθανε μια πανω στη γεννα.... δεν παει ετσι...οσο για τον πονο τι να πω..ουτε μια φορα δε μας ετυχε...

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Οφθαλμίατρος μπας και είσαι? Να υποθέσω ναι μιας και μιλάς ότι για τον πόνο ότι δεν σου έχει ξανατύχει.

Νομίζω ότι η σύγκριση μιας γέννας με τη διόρθωση της μυωπίας είναι πολύ άστοχη. Άνετα με γυαλιά βλέπεις... παιδί πως θα γεννήσεις? Το παραγγέλνεις?




mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ είμαι λίγο περίεργη υπόθεση, διότι έχω εκ γενετής μυωπία μόνο στο αριστερό μάτι. Για να καταλάβετε, πρώτη φορά αντιλήφθηκα ότι δεν βλέπουν όλοι οι άνθρωποι θολά από αριστερά όταν πήγα Γ' Δημοτικού κι ήρθαν σχολικοί επιθεωρητές υγείας να μας εξετάσουν. Δεν με ενόχλησε ποτέ, καθώς για κάποιο λόγο το δεξί μάτι που ήταν "ελεύθερο" υπερκάλυπτε το πρόβλημα του αριστερού. Τα τελευταία χρόνια από 3,75, έπεσε στα 3,25 όπου και παρέμεινε. Φακό επαφής φορώ μόνον όταν πρόκειται να μείνω πολλές ώρες μπροστά σε οθόνη. Κάποια στιγμή που φόρεσα γυαλιά στην ΣΤ' Δημοτικού, αναγκάσθηκα να τα πετάξω σύντομα, διότι ένιωθα για αρκετό καιρό ότι το πεζοδρόμιο έκανε κλίση κάτω από τα πόδια μου άνω των 45 μοιρών...
Θα με ωφελούσε άραγε ένα laser; Ο οφθαλμίατρός μου με είχε συμβουλεύσει αν το αποφασίσω, να το κάνω πριν από τα 40, οπότε κι επελαύνει η πρεσβυωπία, και να αφήσω ένα 0,75 μυωπίας για να αναστείλω την ταχεία αύξηση της πρεσβυωπίας. Σωστά μου το λέει;

vicky81

vicky81
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mhtsaina παρομοιο προβλημα εχω, ειχα μονο στο αριστερο 3.5 και εδω και λιγα χρονια εχω και στο δεξι λιγο αυτο που λες με το πεζοδρομιο που εχει κλιση το εχω κ εγω με ζαλιζουν τα γυαλια με ενοχλουν απιστευτα και οι φακοι..γι αυτο σκεφτομαι για λειζερ.καποιες φορες που ειμαι πολυ κουρασμενη το ματι με την μυωπια κλεινει και κοιταει αλλου για αλλου λογω οτι εχει κουραστει πολυ...

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
margdimitra έγραψε:Οφθαλμίατρος μπας και είσαι?  Να υποθέσω ναι μιας και μιλάς ότι για τον πόνο ότι δεν σου έχει ξανατύχει.

Νομίζω ότι η σύγκριση μιας γέννας με τη διόρθωση της μυωπίας είναι πολύ άστοχη.  Άνετα με γυαλιά βλέπεις... παιδί πως θα γεννήσεις?  Το παραγγέλνεις?





δεν ειμαι οφθαλμιατρος. το παραδειγμα με τη γεννα ηταν για να πω οτι επιπλοκες υπαρχουν σε οποιαδηποτε επεμβαση σπανιες μεν αλλα υπαρχουν..αυτο ομως που λες ομως ειναι αλλο ...το επιλεγω να βλεπω μαι ζωη με γυαλια γιατι δεν θελω το ρισκαρω ουτε για το μια στο εκατομμυριο αλλα επειδη δεν εχω αλλο τροπο να γινω μανα θα το ρισκαρω...ειναι ομως αδικο να ακυρωνουμε ολοκληρες τεχνικες και κατα βαση πετυχημενες γιατι υπαρχουν και μια δυο περοπτωσης που δεν πηγαν οπως θα επρπεπε!

mhtsaina

mhtsaina
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Άντε! Νόμιζα ότι είμαστε πολύ λίγες οι περιπτώσεις σαν τη δική μου.. Εγώ έχω 3,25 και 0!!! Το έχω μετρήσει άπειρες φορές και βγαίνει πάντα 0  Very Happy Razz  Κι εμένα με ενοχλούσαν τα γυαλιά και μου το εξήγησε στα 16 μου ένας οφθαλμίατρος, διότι έτσι αναγκαζόταν το μάτι που δεν είχε φακό αλλά κρύσταλλο να συνεργαστεί με το φακό των γυαλιών στο άλλο μάτι και γινονταν τα ανεβοκατεβάσματα χαχαχα. Γενικά μου είχε πει, ότι όταν υπάρχει διαφορά μεγαλύτερη από 2 - 2,5 βαθμούς μυωπίας ανάμεσα στους δύο οφθαλμούς, καλό θα είναι να αποφεύγονται τα γυαλιά και να προτιμώνται οι φακοί επαφής, οι οποίοι όμως και πάλι δεν είναι η καλύτερη λύση... Βέβαια, εμένα μου φτουρούσαν, γιατί έβαζα μόνο στο ένα μάτι χαχαχαχα. Όμως, τα καλοκαίρια και όταν ήμουν αδιάθετη, άρα οι φυσικές βλέννες του οργανισμού ξηραίνονταν, ένιωθα το φακό να μου πέφτει από το μάτι και μάλιστα μια δυο φορές αυτό έγινε στα αλήθεια.
Τώρα για το laser δεν ξέρω, με αυτά που διαβάζω, προσπαθώ να δω αν αξίζει τον κόπο. Το καλύτερο να στο πω; Μέχρι πριν από μερικά χρόνια τουλάχιστον που είχα ρωτήσει εγώ, δεν υπήρχε τιμή μόνο για το ένα μάτι. Το "πακέτο" ήταν φίξ και για τα δύο μάτια
Αυτό που λες για το μάτι σου όταν κουραστεί, πού και πού το νιώθω κι εγώ, όχι τόσο έντονα όμως ... Μήπως έχεις αναπτύξει και καμία π.χ. υπερμετρωπία;

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
και για να μη νομιζεις οτι τα λεω απλα επειδη ειμαι της κλαδικης...παραδειγμα προσωπικο..ο αντρας μου εκανε επεμβαση κιρσοκηλης..εκτοτε εχει πονο στους ορχεις(πανε 2 χρονια τωρα) και το σπερμα δε βελτιωθηκε! ο γιατρος βεβαια το εκανε γαργαρα....αλλος ουρολογος μας ενημερωσε οτι ο πονος ειναι μια απο τις πειπλοκες του χειρουργιου..ωστοσο σε κανεναν δεν εχωουμε πει ΜΑΚΡΙΑ.. το οτι δεν εκατσε σε μας δεν παει ναπει οτι η επεμαση δεν ειναι σωτηρια για αλλα ζευγαρια....πολλα εχουν καταφερει μετα εγκυμοσυνη... εμεις δεν ημασταν ενα απο αυτα δυστυχως και μας αφησε και δωρακι πονο... επισης την μαλακια την εκανε ο γιατρος γιατι διαλεξε λαθος μεθοδο... οποτε δεν μας φταιει η μεθοδος...

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ πάντως αν ήξερα ότι θα ήμουν συνέχεια με ξηροφθαλμία (μια αίσθηση ότι έχω συνέχεια σκουπιδάκι στο μάτι) δεν θα το έκανα.
Δυστυχώς πριν την επέμβαση δεν το είχα ψάξει. Με ένα απλό γκουγκάρισμα μετά την επέμβαση τα διάβασα όλα αυτά για τις παρενέργειες. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα. Βιάστηκα και την πλήρωσα.

Αν ξέρεις ότι κάτι θα πάει στραβά γιατί να το κάνεις? Ακόμα και μικρές να είναι οι πιθανότητες να συμβεί σε σένα. Το ρισκάρεις?

vicky81

vicky81
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
οχι δεν εχω υπερμετρωπια δεν φαινεται πολυ εντονα το καταλαβαινω μονο εγω βασικα σε φωτογραφιες το προσεξα οτι το ματι μικραινει λιγο δεν εστιαζει

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ε μα βρε ετσι δεν θα επρεπε να παιρναμε ουτε παναντολ! παντως η ξηροφθαλμια ειναι απο τα πρωτα πραγματα που λεμε στους ασθενεις ! κραταει αρκετο καιρο και γιάυτο εισαι συνεχεια με τα τεχνητα δακρυα! οχι ομως και τοσο καιρο οσο λες εσυ! κακως που δεν σου τα ειπανε αυτα!

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
eirini.pav έγραψε:ε μα βρε ετσι δεν θα επρεπε να παιρναμε ουτε παναντολ! παντως η ξηροφθαλμια ειναι απο τα πρωτα πραγματα που λεμε στους ασθενεις ! κραταει αρκετο καιρο και γιάυτο εισαι συνεχεια με τα τεχνητα δακρυα! οχι ομως και τοσο καιρο  οσο λες εσυ! κακως που δεν σου τα ειπανε αυτα!

Άστα να πάνε. Πιο πολλά έχω δώσει μέχρι τώρα σε δάκρυα και φυσιολογικούς ορούς παρά στο λέιζερ  Laughing 

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eirini.pav έγραψε:σπανιες και καμια σχεσημε οπτικο νευρο!

'Οπως προείπα ήδη, δεν ξέρω τι πήγε στραβά....έχω κάνει την επέμβαση και κατέθεσα την εμπειρία μου...επίσης, Μαργαρίτα, κι εμένα μου φάνηκε αφόρητος ο πόνος, κόψιμο, κάψιμο, τσούξιμο μαζί, αλλά θεωρώ ότι στα χρόνια που πέρασαν θα έχει βελτιωθεί η μέθοδος. Δεν αφορίζω καμία μέθοδο, μπορεί να μην ήταν η σωστή για μένα, αλλά και πάλι, το αποτέλεσμα δεν ήταν το επιθυμητό. ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν...

*όντως, η ξηροφθαλμία, ήταν το πρώτο που μου είπαν...

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κι 0μως εχει βελτιωθει και αλλο! βγηκε και καινουριο μηχανημα! απλα στη δικη σου περισπτωση η βλαβη που λες στο νευρο εγινε για τον αλλον λογο! σαφως και θελει προσοχη γιάυτο και πρεπει να προσεξεις και που θα πας! ομως αυτο ισχυει για ολα τα ιατρικα θεματα!

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eirini.pav έγραψε:Κι 0μως εχει βελτιωθει και αλλο! βγηκε και καινουριο μηχανημα!  απλα στη δικη σου περισπτωση η βλαβη που λες στο νευρο εγινε για τον αλλον λογο! σαφως και θελει προσοχη γιάυτο και πρεπει να προσεξεις και που θα πας! ομως αυτο ισχυει για ολα τα ιατρικα θεματα!

Πίστεψέ με το έψαξα πάαααρα πολύ τόσα χρόνια.....αλλιώς δε θα μιλούσα! Η κορτιζόνη που πήρα για το άλλο μου θέμα, κάνει στην χειρότερη περίπτωση καταρράκτη ή γκλαύκωμα, και δεν έχει καμία σχέση με το οπτικό νεύρο......σαφώς και μέσα σε 10 χρόνια και βάλε θα έχουν βγει πολύ καλύτερα μηχανήματα και πολύ πιο ανώδυνοι τρόποι, γι αυτό και δεν είπα να μην κάνει η κοπέλα, είπα απλά προσοχή.....το ίδιο λέμε ουσιαστικά!

theanw

theanw
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπερα κ απο μενα.Εκανα λειζερ με την συγκεκριμενη μεθοδο πριν 5 χρονια.Διορθωσα τον αστιγματισμό αλλα οχι την υπερμετροπια κ μπορω να πω οτι εβλεπα καλυτερα.Βεβαια κ γω ειχα κ εχω ακομα ξηροφθαλμια αλλα δεν ειναι κατι που θα με εμποδιζε να το κανω.Βεβαια παλι ανεβηκαν βαθμοι αλλων θεματων.Τον γιατρο μου τον εμπιστευομουνα με κλειστα ματια κ ευτυχως μεχρι τωρα εξω δεν επεσα

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
πιθανων να ειναι τυχαιο, αλλα οσοι οφθαλμιατροι γνωριζω εχουν μυωπια και ποτε δεν επιδειωξαν μεχρι τωρα να κανουν την επεμβαση, επησεις οι περισσοτεροι εχουν και παιδια με μυωπια αλλα δεν τους αφηνουν να κανουν την επεμβαση. Η δικη μου οφθαλμιατρος (απο αυτες που μπορουν να θεωρηθουν "κορυφη" αφου ειναι διδακτωρ στην ιατρικη αθηνων και διευθυντρια οφθαλμολογικης κλινης δημοσιου νοσοκομειου) την τελευταια φορα που της ζητησα τη γνωμη της (δεν κανει αυτη τετοιες επεμβασεις/ εχει και αυτη και σχεδον ολη της η οικογενεια μυωπια) ηταν κατηγορηματικα αρνητικη. Οταν της ειπα οτι γνωριζω ατομα που δεν ειχαν παρενεργειες η απαντηση της ηταν "καθημερινα με επισκεπτονται ασθενεις με παρενεργειες απο την επεμβαση, μικρης σημασιας η και οχι" 

Τωρα τι να σας πω, θα θελα να απαλαγω απο την μυωπια μου αλλα βλεποντας οτι οι ιδιοι οι οφθαλμιατροι μου λενε οχι, και το σημαντικοτερο δεν το κανουν στους εαυτους η στα παιδια τους δεν ξερω.. η επιστημη εξελισσεται, μπορει σε μερικα χρονια οι μεθοδοι να ειναι πιο ασφαλης. 

αυτα απο εμενα..  Very Happy

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Aν η μυωπία είναι τόσο μεγάλη που να επηρρεάζεται η ποιότητα ζωής, και αν όντως ο πόνος δεν είναι τόσο φρικτός όσο αυτός που ένιωσα (καλύτερα δέκα γέννες, γέννησα και εύκολα!) τι να πω......μπορεί κάποιος να τα ζυγίσει και να αποφασίσει......
Αλλά επειδή ξέρω και κάτι κοπελούδες με 1 βαθμό μυωπία που το πρόβλημά τους είναι οτι κομπλάρουν με γυαλιά....εκεί θα ήμουν πιο επιφυλακτική..
Προσωπική γνώμη πάντα, γιατρός δεν είμαι...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις