Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
316 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 316 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giouli73 έγραψε:Κοίτα στο θέμα διατροφής δεν είμαι και η πιο ειδική να σου απαντήσω, τώρα με τα παιδιά προσπαθώ να μάθω κι εγώ. Πως και τρώει κανονικό γιαούρτι κι όχι βρεφικό? στο είπε η παιδίατρος? Όσον αφορά το φρέσκο γάλα 3-4 παιδίατρους που έχω αλλάξει για την διατροφή πάνω κάτω τα ίδια μου έλεγαν. Το φρέσκο συνήθως το προτείνουν συνήθως μετά τον 2ο χρόνο λόγω ότι τα άλλα έχουν περισσότερο σίδηρο κλπ. Δε νομίζω να παθαίνουν κάτι απλά ίσως δεν παίρνουν ότι θα έπρεπε από ένα άλλο γάλα. Οπότε γιατί να το δώσεις προτίμησε κάποιο άλλο. Εγώ στον γιο μου μου είχε πει τότε ο παιδίατρος και του έδινα το noulac περίπου 1,5 χρόνο. Μετά διάβασα κάτι της greenpeace για τα μεταλαγμένα και φοβηθηκα και του δίνω ΟΛΥΜΠΟΣ ή ΑΓΝΟ. Στην μικρή που χρόνισε πρόσφατα της έδινα το frisomel και τώρα λέω να συνεχίσω με το frisogrow (για όσο αντέξω τη διαδικασία της σκόνης), το οποίο βέβαια της νουνου είναι κι αυτό.

Γιούλη του έδινα τα βρεφικά γιαούρτια μέχρι να χρονίσει, που ηταν ορός γιαουρτιού άρα και πιο κατάλληλα για την ηλικία του αλλά από κει και ύστερα και εφόσον δεν είχε ποτέ κάποιο πρόβλημα με αλλεργίες του δίνω κανονικά. Εγώ συνήθως παίρνω Ολυμπος για τον λόγο που ανέφερες. Τώρα για το γάλα, θα μείνω σε αυτό που πίνει το παιδικό και μετά τον 1,5 ή 2 χρόνια αν συμφωνεί και η παιδίατρος θα αρχίσω το φρέσκο. Νομίζω πως η παστερίωση είναι απαραίτητη προς το παρρόν. Αλλά με τόσες τροφές που τρώει πλέων, παίρνει τόσες βιταμίνες και άλλα στοιχεία από παντού οπότε άνοιξα αυτό το θέμα αμφισβητώντας κατά κάποιο τρόπο την αξία του "ειδικού για την ηλικία" γάλακτος... Αλλά, αρχίζουν σιγά-σιγά να μου λύνονται απορίες με τόσα που διαβάζω από μαμάδες! Σας ευχαριστώ όλες!

κουγκακι


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εμενα ο γιος μου ειναι 21 μηνων και σχεδον απο 12 μηνων και μετα εχει την εξης παραξενια, οταν ειναι ξυπνιος δεν πινει με τιποτα το γαλα του στο μπιμπερο αλλα μονο με καλαμακι, ετσι οταν θα του δωσω γαλα ξυπνιο του δινω φρεσκο (ή αγνο ή μακεδονικο) η αληθεια ειναι οτι του ειχα δοκιμασει σχεδον ολα τα παιδικα φρεσκα και εβαπορε αλλα δεν του αρεσαν με το που επινε λιγο κατευθειαν επινε και νερο απο πισω, οποτε ειναι και τι αρεσει στα παιδια, επισης πολλες φορες μπορει να το φαει μαζι με κορν φλεικς που ευτυχως του αρεσουν πολυ! ααα ξεχασα να σου πω οτι αν ξυπνησει το βραδυ ή νωρις το πρωι του δινω σκονη το αλμιρον1+, οχι επειδη μου το εχει πει η παιδιατρος αλλα γιατι με βολευει!! Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 328109 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 328109

http://[url=http://www.etickr.com]

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κουγκακι έγραψε:εμενα ο γιος μου ειναι 21 μηνων και σχεδον απο 12 μηνων και μετα εχει την εξης παραξενια, οταν ειναι ξυπνιος δεν πινει με τιποτα το γαλα του στο μπιμπερο αλλα μονο με καλαμακι, ετσι οταν θα του δωσω γαλα ξυπνιο του δινω φρεσκο (ή αγνο ή μακεδονικο) η αληθεια ειναι οτι του ειχα δοκιμασει σχεδον ολα τα παιδικα φρεσκα και εβαπορε αλλα δεν του αρεσαν με το που επινε λιγο κατευθειαν επινε και νερο απο πισω, οποτε ειναι και τι αρεσει στα παιδια, επισης πολλες φορες μπορει να το φαει μαζι με κορν φλεικς που ευτυχως του αρεσουν πολυ! ααα ξεχασα να σου πω οτι αν ξυπνησει το βραδυ ή νωρις το πρωι του δινω σκονη το αλμιρον1+, οχι επειδη μου το εχει πει η παιδιατρος αλλα γιατι με βολευει!! Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 328109 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 328109

Σε ευχαριστώ πολύ! Με βραδυνό ξύπνημα δεν έχουμε θέματα ευτυχώς αλλα και να έχουμε στην ηλικία που είναι δεν πρόκειται να του δώσω γάλα. Εμένα συνήθως κάνει ανήσυχο ύπνο όταν βγάζει δόντια και τώρα είμαστε σε μια τέτοια φάση και έχει βγάλει 2 καινούρια και κάτι μου λέει ότι δεν τελειώσαμε... Τα βγάζει μαζεμένα, αλλά φάση είναι, θα περάσει! Ήθελα να σε ρωτήσω για τα κορν φλέικς. Πώς του τα δίνεις και ποια παίρνεις; Τρώει και κουάκερ αλλά βρασμένο με γάλα που γίνεται χυλός και του αρέσει. Τα κορν φλέικς απλά τα μουλιάζεις;

naysika

naysika
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμενα μεχρι 16 μηνων επινε σκονη του Νο 3 αλλα επειδη δεν μου επινε γαλα το αλλαξα και τωρα της δινω το ΝΟΥΛΑΚ και ευτυχως παμε μια χαρα!

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμας ο παιδιατρος μας ειπε φρεσκο οταν γινει ενος!οποτε απο 28 Μαιου ξεκινησα κ της εβαζα σιγα σιγα φρεσκο μεσα στη σκονη,1 μεζουρα μετα 2 μετα 3 κ.ο.κ τωρα πινει μονο φρεσκο κ πινει περισσοτερο γαλα απ οτι πριν,της αρεσει περισσοτερο,οπως κ γιαουρτι μονο κανονικο τρωει απο 8 μηνων,προβειο ομως!ο γιατρος μας ειναι κατα για τα παιδικα γιαουρτια κ γαλατα κ συμφωνω κ γω!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
andith έγραψε:Εμας ο παιδιατρος μας ειπε φρεσκο οταν γινει ενος!οποτε απο 28 Μαιου ξεκινησα κ της εβαζα σιγα σιγα φρεσκο μεσα στη σκονη,1 μεζουρα μετα 2 μετα 3 κ.ο.κ τωρα πινει μονο φρεσκο κ πινει περισσοτερο γαλα απ οτι πριν,της αρεσει περισσοτερο,οπως κ γιαουρτι μονο κανονικο τρωει απο 8 μηνων,προβειο ομως!ο γιατρος μας ειναι κατα για τα παιδικα γιαουρτια κ γαλατα κ συμφωνω κ γω!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Με ενδιαφέρει η θεωρία του γιατρού σου. Γιατί είναι κατά στα παιδικά γιαούρτια και γάλατα;

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MariaM έγραψε:
andith έγραψε:Εμας ο παιδιατρος μας ειπε φρεσκο οταν γινει ενος!οποτε απο 28 Μαιου ξεκινησα κ της εβαζα σιγα σιγα φρεσκο μεσα στη σκονη,1 μεζουρα μετα 2 μετα 3 κ.ο.κ τωρα πινει μονο φρεσκο κ πινει περισσοτερο γαλα απ οτι πριν,της αρεσει περισσοτερο,οπως κ γιαουρτι μονο κανονικο τρωει απο 8 μηνων,προβειο ομως!ο γιατρος μας ειναι κατα για τα παιδικα γιαουρτια κ γαλατα κ συμφωνω κ γω!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Με ενδιαφέρει η θεωρία του γιατρού σου. Γιατί είναι κατά στα παιδικά γιαούρτια και γάλατα;

τα παιδικα γιαουρτακια ειναι επιδορπια γιαουρτιου,οχι κανονικο γιαουρτι δηλαδη κ μετα το χρονο,που τρωνε απ ολα τα παιδακια κ περνουν βιταμινες δεν χρειαζονται κατι εμπλουτισμενο κ γαλα μετα το χρονο μεχρι μισο λιτρο πρεπει να πινουν οχι περισσοτερο.(συμφωνα με τον δικο μας παιδιατρο παντα,το πρεπει με εισαγωγικα!μην παρεξηγηθω!)

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
andith έγραψε:
MariaM έγραψε:
andith έγραψε:Εμας ο παιδιατρος μας ειπε φρεσκο οταν γινει ενος!οποτε απο 28 Μαιου ξεκινησα κ της εβαζα σιγα σιγα φρεσκο μεσα στη σκονη,1 μεζουρα μετα 2 μετα 3 κ.ο.κ τωρα πινει μονο φρεσκο κ πινει περισσοτερο γαλα απ οτι πριν,της αρεσει περισσοτερο,οπως κ γιαουρτι μονο κανονικο τρωει απο 8 μηνων,προβειο ομως!ο γιατρος μας ειναι κατα για τα παιδικα γιαουρτια κ γαλατα κ συμφωνω κ γω!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Με ενδιαφέρει η θεωρία του γιατρού σου. Γιατί είναι κατά στα παιδικά γιαούρτια και γάλατα;

τα παιδικα γιαουρτακια ειναι επιδορπια γιαουρτιου,οχι κανονικο γιαουρτι δηλαδη κ μετα το χρονο,που τρωνε απ ολα τα παιδακια κ περνουν βιταμινες δεν χρειαζονται κατι εμπλουτισμενο κ γαλα μετα το χρονο μεχρι μισο λιτρο πρεπει να πινουν οχι περισσοτερο.(συμφωνα με τον δικο μας παιδιατρο παντα,το πρεπει με εισαγωγικα!μην παρεξηγηθω!)

Σε ευχαριστώ! Και εγώ συμφωνώ με αυτή την άποψη.

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τελικά MariaM, τί γάλα προτίμησες??? Εγώ άλλαξα πάλι.... αφού το έψαξα λίγο- πήρα κ την έγκριση του παιδιάτρου και το Όλυμπος βιολογικό έγινε Όλυμπος κατσικίσιο, όπως και το γιαούρτι επίσης!!! Δε διαμαρτυρήθηκαν για τη γεύση, ούτε που το κατάλαβαν μπορώ να πω, αν κ δεν μυρίζει καθόλου.. είναι 3,5 βέβαια τα δικά μου κ με παίρνει για τέτοιες αλλαγές! Η Ραφαέλα θηλάζει ακομα-19 μηνών-! Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cinderella έγραψε:Τελικά MariaM, τί γάλα προτίμησες??? Εγώ άλλαξα πάλι.... αφού το έψαξα λίγο- πήρα κ την έγκριση του παιδιάτρου και το Όλυμπος βιολογικό έγινε Όλυμπος κατσικίσιο, όπως και το γιαούρτι επίσης!!! Δε διαμαρτυρήθηκαν για τη γεύση, ούτε που το κατάλαβαν μπορώ να πω, αν κ δεν μυρίζει καθόλου.. είναι 3,5 βέβαια τα δικά μου κ με παίρνει για τέτοιες αλλαγές! Η Ραφαέλα θηλάζει ακομα-19 μηνών-! Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472 Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 417472

Έχω μείνει στο μακράς διάρκειας το νεσλακ, (την συσκευασία του λίτρου προτιμώ) αλλά μάλλον μόλις γίνει 18 μηνών θα του δίνω φρέσκο. Τώρα φοβάμαι επειδή δεν είναι παστεριωμένο. Να σε ρωτήσω για το κατσικίσιο. Γιατί είναι καλύτερο από το αγελαδινό; Λόγω των αλλεργιών στο αγελαδινό μήπως; Να σημειώσω ότι παρόλο που του δίνω γάλα μακράς διάρκειας γιαουρτάκι τρώει κανονικό αγελαδινό Όλυμπος συνήθως.

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια...αρχίζουμε κι εμείς το φρέσκο και μπερδεύτηκα λιγάκι.Πήγα σε τρία σουπερμάρκετ και το δέλτα advance με λιγότερη λακτόζη μου είπαν το κατήργησαν το φρέσκο και υπάρχει μόνο το μακράς διαρκείας.Αυτό το όλυμπος βιολογικό που λέτε είναι καλό??Το πίνουν τα μικρά σας??Να του παίρνω το μακράς ή όχι???θέλω πολύ την γνώμη σας!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια...αρχίζουμε κι εμείς το φρέσκο και μπερδεύτηκα λιγάκι.Πήγα σε τρία σουπερμάρκετ και το δέλτα advance με λιγότερη λακτόζη μου είπαν το κατήργησαν το φρέσκο και υπάρχει μόνο το μακράς διαρκείας.Αυτό το όλυμπος βιολογικό που λέτε είναι καλό??Το πίνουν τα μικρά σας??Να του παίρνω το μακράς ή όχι???θέλω πολύ την γνώμη σας!!!

Aπό ότι λένε τα κορίτσια και η παιδίατρός μας, το μακράς διάρκειας είναι καλύτερο σε αυτή την ηλικία γιατί είναι παστεριωμένο.

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ολα τα γαλατα ειναι παστεριωμενα, αν δεν ηταν, θα απαγορευοταν η καταναλωση τους!! αυτα που ειναι εκτος ψυγειου και αυτα παστεριωμενα ειναι αλλα με αλλη μεθοδο που λεγεται 'υψηλης παστεριωσης' που σκοτωνει και τους σπορους των μικροβιων και ετσι μπορουν να μεινουν εκτος ψυγειου, αλλα εν μερει καταστρεφονται και ορισμενα θρεπτικα συστατικα. Ενω τα φρεσκα του ψυγειου ειναι παστεριωμενα αλλα παραμενουν οι σποροι εως την ημερομηνια ληξης του γαλατος και μετα αυτοι δρουν και το γαλα ξινιζει. Τα ειπα λιγο απλουστευμενα, αλλα η ουσια ειναι οτι τα γαλατα του ψυγειου οπως και ολα ειναι παστεριωμενα.. με την παστεριωση η θερμοκρασια ειναι χαμηλοτερη για να προστατευονται θα θρεπτικα συστατικα

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maya έγραψε:Ολα τα γαλατα ειναι παστεριωμενα, αν δεν ηταν, θα απαγορευοταν η καταναλωση τους!! αυτα που ειναι εκτος ψυγειου και αυτα παστεριωμενα ειναι αλλα με αλλη μεθοδο που λεγεται 'υψηλης παστεριωσης' που σκοτωνει και τους σπορους των μικροβιων και ετσι μπορουν να μεινουν εκτος ψυγειου, αλλα εν μερει καταστρεφονται και ορισμενα θρεπτικα συστατικα. Ενω τα φρεσκα του ψυγειου ειναι παστεριωμενα αλλα παραμενουν οι σποροι εως την ημερομηνια ληξης του γαλατος και μετα αυτοι δρουν και το γαλα ξινιζει. Τα ειπα λιγο απλουστευμενα, αλλα η ουσια ειναι οτι τα γαλατα του ψυγειου οπως και ολα ειναι παστεριωμενα.. με την παστεριωση η θερμοκρασια ειναι χαμηλοτερη για να προστατευονται θα θρεπτικα συστατικα

Να το διορθωσω τότε γιατί φάνηκε σαν να εννοώ ότι δεν είναι καθόλου παστεριωμένα. Very Happy Θεωρείς αυτά τα μικρόβια που παραμένουν στο φρέσκο γάλα είναι ικανά να βλάψουν ένα παιδί κάτω των 2 ετών; (Εννοώ φυσικά το γάλα να καταναλωθεί πριν την ημερομηνία λήξης).

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαράκι,κατάλαβα,οπότε να μην το φοβηθώ το μακράς διαρκείας.
Maya,οπότε δεν έχουν και πολύ διαφορά με τα φρέσκα...σωστά????

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ναι Μαρία μου! Με την παστεριωση σκοτωνονται ολοι οι παθογονοι μικροοργανισμοι και μερικοι παραγουν σπορια που ειναι καποιες ανθεκτικες μορφες, τα οποια δεν ειναι βλαπτικα. Το γαλα ειναι αριστο αλλα θελει ψυγειο γιατι στο ψυγειο τα σπορια που ειναι οι ανθεκτικες μορφες των μικροβιων δεν αναπτυσσονται, παρα μονο αν περασει πολυς χρονος (δηλαδη η ημερομηνια ληξης.) Το ιδιο και αν μεινει το γαλα εκτος ψυγειου, αναπτυσσονται τα σπόρια και παραγονται ουσιες που κανουν το γαλα να ξινιζει. Τα σπόρια δηλαδή ειναι ακινδυνα στη μορφη αυτη το γαλα ειναι αψογο απαλλαγμενο απο παθογονους μικροοργανισμους. Η παστεριωση αυτη που μετα θελει ψυγειο ειναι ηπια μεθοδος που προστατευει τις βιταμινες και αλλα πολυτιμα συστατικα. Με την μεθοδο υψηλης παστεριωσης (UHT) Ultra High Temperature καταστρέφονται τα πάντα, ΚΑΙ τα σπόρια γι αυτό δε μας νοιαζει να μεινει εκτος ψυγειου μεχρι να το ανοιξουμε. Το ιδιο αποστειρωνονται και οι κονσερβες. Ομως μερικα θρεπτικα συστατικα μπορει να υποβαθμιστουν. Παντως το γαλα οταν ειναι στο ψυγειο και πριν την ημερομηνια ληξης δεν παιθαινει τιποτα ουτε κανενας οποιος το πιει

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maya έγραψε:Ναι Μαρία μου! Με την παστεριωση σκοτωνονται ολοι οι παθογονοι μικροοργανισμοι και μερικοι παραγουν σπορια που ειναι καποιες ανθεκτικες μορφες, τα οποια δεν ειναι βλαπτικα. Το γαλα ειναι αριστο αλλα θελει ψυγειο γιατι στο ψυγειο τα σπορια που ειναι οι ανθεκτικες μορφες των μικροβιων δεν αναπτυσσονται, παρα μονο αν περασει πολυς χρονος (δηλαδη η ημερομηνια ληξης.) Το ιδιο και αν μεινει το γαλα εκτος ψυγειου, αναπτυσσονται τα σπόρια και παραγονται ουσιες που κανουν το γαλα να ξινιζει. Τα σπόρια δηλαδή ειναι ακινδυνα στη μορφη αυτη το γαλα ειναι αψογο απαλλαγμενο απο παθογονους μικροοργανισμους. Η παστεριωση αυτη που μετα θελει ψυγειο ειναι ηπια μεθοδος που προστατευει τις βιταμινες και αλλα πολυτιμα συστατικα. Με την μεθοδο υψηλης παστεριωσης (UHT) Ultra High Temperature καταστρέφονται τα πάντα, ΚΑΙ τα σπόρια γι αυτό δε μας νοιαζει να μεινει εκτος ψυγειου μεχρι να το ανοιξουμε. Το ιδιο αποστειρωνονται και οι κονσερβες. Ομως μερικα θρεπτικα συστατικα μπορει να υποβαθμιστουν. Παντως το γαλα οταν ειναι στο ψυγειο και πριν την ημερομηνια ληξης δεν παιθαινει τιποτα ουτε κανενας οποιος το πιει

Σε ευχαριστώ Μάγια μου. Μάλλον με βοήθησες να πάρω την μεγάλη απόφαση (χαχαχα) και να το γυρίσω σε φρέσκο. Ε, νομίζω μεγάλος είναι πια. Και τρώει και τα πάντα οπότε ας είναι το κάθε πράγμα στην πιο "φυσική" του μορφή.

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 911307 !!!!!Δηλαδή το φρέσκο έχει διαφορά με το μεγάλης διαρκείας?????
Μην με πείτε χαζή χαχα!!!!!Μάλλον είναι ώρα να πάω να την πέσω λιγάκι...να ξεκουραστεί κι αυτός ο κακομοίρης ο εγκέφαλος!!!!!!!Αλλά δεν κατάλαβα....

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σε καταλαβαινω Μαρακι κι εγω στο κατωφλι αυτων των μεγαλων αποφασεων ειμαι.. Νομιζω οτι θα προτιμησω κι εγω φρεσκο αλλα σε ειδικες περιπτωσεις (οταν τελειωνει το φρεσκο, εκδρομες, οταν ειμαστε μακρια απο ψυγειο η σουπερ μαρκετ) θα εχω σιγουρα και απο τα αλλα στο ντουλαπι. Μιλουσα τοση ωρα για τα εβαπορε, τα φρεσκα γαλατα μακριας διαρκειας με παρατεταμενη ημερομηνια ληξης ειναι μια ενδιαμεση κατασταση που βολευουν για να τα εχεις σε στοκ και να μην παιρνεις γαλα ανα δυο μερες..
Διαβαζω συχνα το θεματακι γιατι κι εμεις στη φαση που διαλεγουμε γαλα ειμαστε.. Παντως διαβασα σε λιστες της greenpiece οτι το νουνου και το νεσλακ ενοχοποιουνται για μεταλλαγμενης προελευσης, οπως και το αγνο. Το πιο 'καθαρο' θεωρειται το Ολυμπος..

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maya έγραψε:Σε καταλαβαινω Μαρακι κι εγω στο κατωφλι αυτων των μεγαλων αποφασεων ειμαι.. Νομιζω οτι θα προτιμησω κι εγω φρεσκο αλλα σε ειδικες περιπτωσεις (οταν τελειωνει το φρεσκο, εκδρομες, οταν ειμαστε μακρια απο ψυγειο η σουπερ μαρκετ) θα εχω σιγουρα και απο τα αλλα στο ντουλαπι. Μιλουσα τοση ωρα για τα εβαπορε, τα φρεσκα γαλατα μακριας διαρκειας με παρατεταμενη ημερομηνια ληξης ειναι μια ενδιαμεση κατασταση που βολευουν για να τα εχεις σε στοκ και να μην παιρνεις γαλα ανα δυο μερες..
Διαβαζω συχνα το θεματακι γιατι κι εμεις στη φαση που διαλεγουμε γαλα ειμαστε.. Παντως διαβασα σε λιστες της greenpiece οτι το νουνου και το νεσλακ ενοχοποιουνται για μεταλλαγμενης προελευσης, οπως και το αγνο. Το πιο 'καθαρο' θεωρειται το Ολυμπος..

Και εγώ προς το Όλυμπος πάω μάλλον γιατί παίρνω τα γιαούρτια. Μάλλον θα προτιμήσω το φρέσκο και όπως λες θα έχω εβαπορέ μόνο για ειδικές περιπτώσεις που βολεύει.

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
http://www.holism.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=517%3A2010-09-22-15-05-51&catid=66%3A2010-08-25-17-21-41&Itemid=119&lang=el
είναι λίγο μακροσκελές, αλλά αξίζει να το διαβάσετε..

http://www.olympos.gr/products/katsikisio_gala.php#a1
αυτό παίρνω κ είμαι ευχαριστημένη..

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε: Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 911307 !!!!!Δηλαδή το φρέσκο έχει διαφορά με το μεγάλης διαρκείας?????
Μην με πείτε χαζή χαχα!!!!!Μάλλον είναι ώρα να πάω να την πέσω λιγάκι...να ξεκουραστεί κι αυτός ο κακομοίρης ο εγκέφαλος!!!!!!!Αλλά δεν κατάλαβα....


Αλικάκι, από ότι είπε η Μάγια η διαφορά είναι στην μέθοδο παστερίωσης. Το υψηλής παστερίωσης είναι θεωρείται πιο ασφαλές γιατί έχουν καταστραφεί τα μικρόβια που θα το έκαναν να ξινίσει. Αυτά τα μικρόβια υπάρχουν στο φρέσκο γι' αυτό και έχει μικρή διάρκεια. Όμως στην ουσία αυτά τα μικρόβια δεν βλάπτουν το παιδί εφόσον το γάλα δεν έχει ξινίσει. Άρα εγώ ψηφίζω φρέσκο και θα το αλλάξω γιατί γενικά από την αρχή δεν μου αρέσει ότι υπάρχουν γάλατα ειδικά για παιδιά και επίσης δεν μου αρέσει και το ότι θεωρούνται ή ότι είναι (αν είναι) εμπλουτισμένα. Προτιμώ το γάλα να είναι γάλα και τα πάντα να έχουν υποστεί την όσο το δυνατόν μικρότερη παρέμβαση. Αλλά αυτό ισχύει για εμένα προσωπικά γιατί με φοβίζουν τα "ειδικά" ή τα "εμπλουτισμένα" προϊόντα γενικά.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cinderella έγραψε:http://www.holism.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=517%3A2010-09-22-15-05-51&catid=66%3A2010-08-25-17-21-41&Itemid=119&lang=el
είναι λίγο μακροσκελές, αλλά αξίζει να το διαβάσετε..

http://www.olympos.gr/products/katsikisio_gala.php#a1
αυτό παίρνω κ είμαι ευχαριστημένη..

Μακάρι να το βρω και εγώ!

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
αλικακι έγραψε: Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 911307 !!!!!Δηλαδή το φρέσκο έχει διαφορά με το μεγάλης διαρκείας?????
Μην με πείτε χαζή χαχα!!!!!Μάλλον είναι ώρα να πάω να την πέσω λιγάκι...να ξεκουραστεί κι αυτός ο κακομοίρης ο εγκέφαλος!!!!!!!Αλλά δεν κατάλαβα....


Αλικάκι, από ότι είπε η Μάγια η διαφορά είναι στην μέθοδο παστερίωσης. Το υψηλής παστερίωσης είναι θεωρείται πιο ασφαλές γιατί έχουν καταστραφεί τα μικρόβια που θα το έκαναν να ξινίσει. Αυτά τα μικρόβια υπάρχουν στο φρέσκο γι' αυτό και έχει μικρή διάρκεια. Όμως στην ουσία αυτά τα μικρόβια δεν βλάπτουν το παιδί εφόσον το γάλα δεν έχει ξινίσει. Άρα εγώ ψηφίζω φρέσκο και θα το αλλάξω γιατί γενικά από την αρχή δεν μου αρέσει ότι υπάρχουν γάλατα ειδικά για παιδιά και επίσης δεν μου αρέσει και το ότι θεωρούνται ή ότι είναι (αν είναι) εμπλουτισμένα. Προτιμώ το γάλα να είναι γάλα και τα πάντα να έχουν υποστεί την όσο το δυνατόν μικρότερη παρέμβαση. Αλλά αυτό ισχύει για εμένα προσωπικά γιατί με φοβίζουν τα "ειδικά" ή τα "εμπλουτισμένα" προϊόντα γενικά.


Σ'ευχαριστώ,Μαρία μου,κατάλαβα.Κι εγώ φρέσκο ψηφίζω.Και λέω να του πάρω το όλυμπος βιολογικό.Εκτός κι αν βρω το κατσικίσιο,που απ'ότι είδα στο λινκ,μοιάζει και με το μητρικό.Αυτό που είπες το τελευταίο,είναι και για μένα το πιο σημαντικό.Να έχουν υποστεί την μικρότερη παρέμβαση.Που θα πάει...θα την βρω την άκρη!!!Κάτι πάει να γίνει!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:
MariaM έγραψε:
αλικακι έγραψε: Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 2 911307 !!!!!Δηλαδή το φρέσκο έχει διαφορά με το μεγάλης διαρκείας?????
Μην με πείτε χαζή χαχα!!!!!Μάλλον είναι ώρα να πάω να την πέσω λιγάκι...να ξεκουραστεί κι αυτός ο κακομοίρης ο εγκέφαλος!!!!!!!Αλλά δεν κατάλαβα....


Αλικάκι, από ότι είπε η Μάγια η διαφορά είναι στην μέθοδο παστερίωσης. Το υψηλής παστερίωσης είναι θεωρείται πιο ασφαλές γιατί έχουν καταστραφεί τα μικρόβια που θα το έκαναν να ξινίσει. Αυτά τα μικρόβια υπάρχουν στο φρέσκο γι' αυτό και έχει μικρή διάρκεια. Όμως στην ουσία αυτά τα μικρόβια δεν βλάπτουν το παιδί εφόσον το γάλα δεν έχει ξινίσει. Άρα εγώ ψηφίζω φρέσκο και θα το αλλάξω γιατί γενικά από την αρχή δεν μου αρέσει ότι υπάρχουν γάλατα ειδικά για παιδιά και επίσης δεν μου αρέσει και το ότι θεωρούνται ή ότι είναι (αν είναι) εμπλουτισμένα. Προτιμώ το γάλα να είναι γάλα και τα πάντα να έχουν υποστεί την όσο το δυνατόν μικρότερη παρέμβαση. Αλλά αυτό ισχύει για εμένα προσωπικά γιατί με φοβίζουν τα "ειδικά" ή τα "εμπλουτισμένα" προϊόντα γενικά.


Σ'ευχαριστώ,Μαρία μου,κατάλαβα.Κι εγώ φρέσκο ψηφίζω.Και λέω να του πάρω το όλυμπος βιολογικό.Εκτός κι αν βρω το κατσικίσιο,που απ'ότι είδα στο λινκ,μοιάζει και με το μητρικό.Αυτό που είπες το τελευταίο,είναι και για μένα το πιο σημαντικό.Να έχουν υποστεί την μικρότερη παρέμβαση.Που θα πάει...θα την βρω την άκρη!!!Κάτι πάει να γίνει!!!

Χαχαχα, που θα πάει θα την βρούμε την άκρη!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις