Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
317 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 317 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
αλικακι έγραψε:
MariaM έγραψε:
αλικακι έγραψε: Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 3 911307 !!!!!Δηλαδή το φρέσκο έχει διαφορά με το μεγάλης διαρκείας?????
Μην με πείτε χαζή χαχα!!!!!Μάλλον είναι ώρα να πάω να την πέσω λιγάκι...να ξεκουραστεί κι αυτός ο κακομοίρης ο εγκέφαλος!!!!!!!Αλλά δεν κατάλαβα....


Αλικάκι, από ότι είπε η Μάγια η διαφορά είναι στην μέθοδο παστερίωσης. Το υψηλής παστερίωσης είναι θεωρείται πιο ασφαλές γιατί έχουν καταστραφεί τα μικρόβια που θα το έκαναν να ξινίσει. Αυτά τα μικρόβια υπάρχουν στο φρέσκο γι' αυτό και έχει μικρή διάρκεια. Όμως στην ουσία αυτά τα μικρόβια δεν βλάπτουν το παιδί εφόσον το γάλα δεν έχει ξινίσει. Άρα εγώ ψηφίζω φρέσκο και θα το αλλάξω γιατί γενικά από την αρχή δεν μου αρέσει ότι υπάρχουν γάλατα ειδικά για παιδιά και επίσης δεν μου αρέσει και το ότι θεωρούνται ή ότι είναι (αν είναι) εμπλουτισμένα. Προτιμώ το γάλα να είναι γάλα και τα πάντα να έχουν υποστεί την όσο το δυνατόν μικρότερη παρέμβαση. Αλλά αυτό ισχύει για εμένα προσωπικά γιατί με φοβίζουν τα "ειδικά" ή τα "εμπλουτισμένα" προϊόντα γενικά.


Σ'ευχαριστώ,Μαρία μου,κατάλαβα.Κι εγώ φρέσκο ψηφίζω.Και λέω να του πάρω το όλυμπος βιολογικό.Εκτός κι αν βρω το κατσικίσιο,που απ'ότι είδα στο λινκ,μοιάζει και με το μητρικό.Αυτό που είπες το τελευταίο,είναι και για μένα το πιο σημαντικό.Να έχουν υποστεί την μικρότερη παρέμβαση.Που θα πάει...θα την βρω την άκρη!!!Κάτι πάει να γίνει!!!

Χαχαχα, που θα πάει θα την βρούμε την άκρη!


χαχα!!!!Ο άντρας μου ξέρεις τι λέει???Εγώ με νουνού μεγάλωσα και κοίτα τι παίδαρος έγινα!!!!!Τώρα εμείς το ψάχνουμε απο δω το ψάχνουμε από κει...τι να πω και γω!!!!Το ένα δεν είναι καλό,το άλλο είναι δύσπεπτο,το άλλο έτσι και γκιουβέτσι....χαμός γίνεται!!!!Άντε να ξεμπερδευτώ μετά.. χαχα!!!!!

lidiaki

lidiaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μου ειχε πει ο παιδιατρος απο 12 μηνων μεχρι 18μηνων να του δινω το Almiron growning up 1+ ..Τωρα ειμαστε 17 και του ξεκινησα το Ολυμπος( Γαλα ζωης) ..Το πινει ολο και θελει κι αλλο ..

https://www.facebook.com/#!/maria.triviza

vivliolatreia

vivliolatreia
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλησπέρα, με λένε Κατερίνα και έχω έναν γιο 16 μηνών, δεν θήλασε καθόλου λόγω προωρότητας, θερμοκοιτήδας και μεγάλου δικού μου άγχους. Έπινε almiron και στο χρόνο ξεκινήσαμε advance για 2 ημέρες.. με τίποτα! αναγούλα! δεν ηταν συνηθισμένος σε γλυκές γεύσεις. Ετσι ξεκινήσαμε ΕΒΟΛ κατσικίσιο βιολογικό, και το πίνει με τρελή ευχαρίστηση καθώς τρώει και το ίδιο γιαούρτι, έχω θέμα με τα "παιδικά".
δες εδώ: http://ksanthompoumpouras.blogspot.com/search/label/%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B1


http://ksanthompoumpouras.blogspot.com/2011/07/blog-post_08.html

http://ksanthompoumpouras.blogspot.com/2011/05/blog-post.html

http://www.ksanthompoumpouras.blogspot.com

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ όταν χρόνισαν άρχισα να τους δίνω Δέλτα Advance αλλά δεν το συστύνω γιατί έχει γλυκιά γεύση και καλό είναι τα παιδάκια να μη μαθαίνουν και πολύ στις γλυκιές γεύσεις. Και τα δικά μου γρήγορα το βαρέθηκαν και ξεκινήσαμε το κανονικό φρέσκο Wink

papaki

papaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γειά σας και από μένα...Εμένα η παιδιατρός μας μόλις χρόνισε η μικρή μου είπε οτι πλέον της δίνω οτι τρώμε εμείς με λιγότερο αλάτι όμως εκτός φράουλας,ξηρούς καρπούς και απο γάλα...δοκιμάσαμε της ΕΒΟΛ το κατσικίσιο....το πίνει μια χαρά και δεν την πειράζει στην αλλεργία(στο αγελαδινό γάλα και σε κάποειες τροφές)....το γιαούρτι όσο και αν προσπάθησα βάζοντας μπανανα που ξετρελένεται δεν το τρώει...επίσης το κατσικίσιο έρχεται πιο κοντά στο μητρικό γάλα......ελπίζω να σε βοήθησα... Very Happy

vivliolatreia

vivliolatreia
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
papaki!!! συμφωνούμε απόλυτα!!!!
http://ksanthompoumpouras.blogspot.com/2011/07/blog-post_08.html

εδώ έχω ανεβάσει πληροφορίες για το κατσικίσιο γάλα. Το ΕΒΟΛ είναι και βιολογικό.

http://www.ksanthompoumpouras.blogspot.com

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω τους δινω ολυμπος η αγνο ! η μικρη το πινει σκετο η μεγαλη θελει και hemo μεσα !!

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ξεκινήσαμε κι εμείς.. Ολυμπος ή Πρώτο (τοπική γαλακτοβιομηχανία Αχαίας). Εχω και ενα κουτι novalac Που ξεμεινε, αυτες τις μερες για οταν βγαινουμε εξω βραδυ και μερικα εβαπορε νουλακ καβαντζα για οταν ξεμενουμε απο φρεσκο

papaki

papaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια εγώ δοκίμασα να της δώσω Όλυμπος κατσικίσιο αλλά η μικρή ήπιε μια γουλιά και το έφτυσε .....δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά βρήκε ειλικρινά..... Rolling Eyes

τζενη

τζενη
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
το noulac h to neslac σε κουτι.και οταν δεν εχω τις πιο πολλες φορες το αγνο

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
papaki έγραψε:Κορίτσια εγώ δοκίμασα να της δώσω Όλυμπος κατσικίσιο αλλά η μικρή ήπιε μια γουλιά και το έφτυσε .....δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά βρήκε ειλικρινά..... Rolling Eyes

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω δεν μυρίζει διαφορετικά. Εγώ γενικά με το γάλα δεν τα έχω καλά. Ακόμα και το γιαουρτι όλυμπος κατσικίσιο που παίρνουμε δεν έχει περίεργη μυρωδιά. Αλλά σίγουρα το παιδί σου κάτι θα εντόπισε που δεν του αρέσει οπότε ίσως είναι κάτι στην γεύση...

papaki

papaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ούτε εγώ τα παω καλά...ο άντρας μου δοκίμασε κι από τα δυο κι δεν βρηκε καμμία διαφορά....

vivliolatreia

vivliolatreia
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
MariaM έγραψε:
papaki έγραψε:Κορίτσια εγώ δοκίμασα να της δώσω Όλυμπος κατσικίσιο αλλά η μικρή ήπιε μια γουλιά και το έφτυσε .....δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά βρήκε ειλικρινά..... Rolling Eyes

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω δεν μυρίζει διαφορετικά. Εγώ γενικά με το γάλα δεν τα έχω καλά. Ακόμα και το γιαουρτι όλυμπος κατσικίσιο που παίρνουμε δεν έχει περίεργη μυρωδιά. Αλλά σίγουρα το παιδί σου κάτι θα εντόπισε που δεν του αρέσει οπότε ίσως είναι κάτι στην γεύση...

Μαράκι έχεις δίκιο το κατσικίσιο έχει μία έντονη μυρωδιά αλλά τα οφέλη του δεν συγκρίνονται... εγώ είχα μεγαλο πρόβλημα με ότι είχε να κανει με οτι ειχε να κανει με το κατσικι, αλλά μόλις έμαθα για το τι προσφέρει στον μικρό, εκανα υπομονη και πλέον το εχω συνηθίσει. θα το παλέψω να μην χρειαστεί να αλλάξουμε γάλα, ο Διευθυντης της ΜΕΝΝ του ΙΑΣΩ Θεσσαλίας όπου γέννησα και του εκανε το τριπλεξ πριν λιγες μερες μας ειπε να το παλέψουμε να το πίνει τουλάχιστον μεχρι τα 4 για να πάρει όσο περισσότερο ασβέστιο και σίδηρο μπορεί.

http://www.ksanthompoumpouras.blogspot.com

papaki

papaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Υπάρχει και σε σκόνη κατσικίσιο γάλα αλλά δεν είναι 100% είναι 70% κατσικίσιο και 30% αγελαδινό το είχα ψάξει γιατί η μικρή έχει αλλεργία στο αγελαδινο και κοιτάγαμε μήπως βρώ καθαρά κατσικίσιο σε σκόνη.....

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ξέρετε τι πιστεύω; Αν όντως τα παιδιά εντοπίζουν μια διαφορετική μυρωδιά έχω την αίσθηση ότι όσα πίνουν ακόμα με μπιμπερό δεν δυσκολεύονται τόσο σε σχέση με αυτά που πίνουν από το ποτήρι οπου η μύτη έχει άμεση επαφή με το περιεχόμενο του ποτηριού... Βέβαια για όσες έχετε κόψει το μπιμπερο η λύση δεν είναι σε καμία περίπωση να το ξαναρχίσετε. Laughing Σαν ανέκδοτο που ακούστηκε αυτό, χααχχα! Αν πάρετε ίσως κάποιο πλαστικό ποτηράκι με καπάκι που έχει τρύπα για καλαμάκι υποθέτω πως μπορεί να κάνει δουλειά... Πραγματικά δεν ξέρω... scratch

ΥΓ: Μα γιατί ότι έχει ωραία γεύση είναι ανθυγειινό ενώ ότι πιο απαίσιο είναι πολύ θρεπτικό; Αδικία! Τι γάλα προτιμάτε για τα παιδιά σας (πάνω από 12 μηνών) όσες δεν θηλάζετε; - Σελίδα 3 597524

papaki

papaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Με μπιμπερό το πίνει ακόμη η δικιά μου.....και προσπάθησα για το όλυμπος γιατί το βρίσκω εύκολα σε όλα τα σουπερ μαρκετ ενώ το ΕΒΟΛ πιο δύσκολα

vivliolatreia

vivliolatreia
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
papaki έγραψε:Με μπιμπερό το πίνει ακόμη η δικιά μου.....και προσπάθησα για το όλυμπος γιατί το βρίσκω εύκολα σε όλα τα σουπερ μαρκετ ενώ το ΕΒΟΛ πιο δύσκολα

σκέψου ότι το ΕΒΟΛ το βρίσκω δύσκολα και εγω που μένω Βόλο. Δεν ειναι πολλές οι βιολογικες μονάδες που το τροφοδοτούν και ίσως γι'αυτό δεν έχει μεγάλες ποσότητες.

http://www.ksanthompoumpouras.blogspot.com

papaki

papaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Είναι αυτό που λες....και στα συνοικιακά σουπερ μάρκετ φέρνουν 3με4μπουκάλια και όταν λεω συνοικιακό μιλάω για ΑΒ,ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ,MY MARKET αλλά μικρά καταστήματα....κάθε φορά αναγκάζομαι να πηγαίνω σε ΑΒ Mega που είναι 20 λεπτά με το αυτοκίνητο....

vivliolatreia

vivliolatreia
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
και εμάς εδώ (μένω έξω από το Βόλο) δεν το φέρνουν το πρωί μαζί με το αγελαδινό, αλλά άλλη ώρα, ευτυχώς μου παίρνει ο πατέρας μου από τη γειτονιά του και έχω για 3 μέρες, εμένα πίνει 500ml την ημέρα. Το ίδιο κάνω και με τα γιαούρτια.

http://www.ksanthompoumpouras.blogspot.com

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επιτελους και Κωνσταντινος και Λυδια πινουν φρεσκο!!! Τα καταφερε η μανουλα χιχιχι!!! Πινουν το Ολυμπος αλλα εχει τυχη να πιουν και Δελτα και μια χαρα τους αρεσε!! Το καινουργιο το βιολογικο..

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Η Μαρκελλα πινει φρεσκο, ο ιωαννης εβαπορε, αλλα σκεφτομαι να του το γυρισω σε φρεσκο!!!

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μεχρι προχθες της εδινα το frisomel. χθες δοκιμασαμε το frisogrow αλλα δεν το θελει με ΤΙΠΟΤΑ!!!! σημερα πηραμε να δοκιμασουμε το almiron και βλεπουμε.

αν δεν της αρεσει τι αλλο μπορουμε να δοκιμασουμε σε σκονη ?

happiness


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω μολις χρονισε του ξεκινησα το νουλακ,το οποιο σκεφτομαι να δινω μεχρι 18 μηνων,μετα λεω να του ξεκινησω το ολυμπος...ο παιδιατρος που πηγαιναμε μεχρι τωρα,δεν συνηστα φρεσκο γιατι επιμενει οτι στην ελλαδα δεν εχουμε φρεσκα γαλατα,αφου ερχονται σε παγοκολονες απο το εξωτερικο σε διαστημα 15 ημερων...ειναι δυσκολο να αποφασισεις μια μητερα τι γαλα να δωσει...εγω διαλεξα το νουλακ επειδη πιστευω οτι σε αυτη την ηλικια χρειαζεται να ειναι εμπλουτισμενο το γαλα του,και δεν ηθελα να δωσω μακρας διαρκειας ουτε το advance γιατι ειναι πολυ γλυκο

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:(Δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα και γι' αυτό άνοιξα καινούριο. Αν έχει συζητηθεί ξανά ας κλειδωθεί το δικό μου.)

Όσες έχετε παιδάκια 1-2 ετών και δεν θηλάζετε τι γαλατάκι τους δίνετε; Ακούτε την συμβουλή του παιδίατρου ή αποφασίζετε πλέων με μεγαλύτερη ελευθερία;

Ο μικρός μου από 6 μηνών και έπειτα από συμβουλή της παιδιάτρου μας πίνει το neslac 1+ (του λίτρου μακράς διάρκειας, όχι εβαπορέ). Αναρωτιέμαι αν μπορώ να του δώσω φρέσκο γάλα μικρής διάρκειας και πίστευα ότι θα μου το πρότεινε και η παιδίατρος μετά το χρόνο, αλλά αντίθετα μου είπε να μην το αλλάξω. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν δώσω στον μικρό μου φρέσκο γάλα; Ούτως ή άλλως ότιδήποτε άλλο φτιάχνω το φτιάχνω με φρέσκο γάλα και όχι με το δικό του. Να σημειώσω ότι ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα αλλεργίας ή δυσκοιλιότητας. Μήπως έχει να κάνει με το ότι το φρέσκο γάλα δεν έχει υποστεί υψηλή παστερίωση; Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά γιαουρτάκι τρώει κανονικό πλήρες και όχι βρεφικό.

Εσείς τι γαλατάκι δίνετε στα παιδάκια σας και με τι κριτήρια το επιλέξατε; Είσαστε ευχαριστημένες από την επιλογή σας; Μετανοιώσατε για κάτι;

Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά το Neslac διάβασα ότι είναι στη λίστα με τα μεταλλαγμένα..για του λόγου το αληθές http://xamaileonnews.blogspot.com/2011/09/blog-post_5564.html

Εγώ της δίνω το almiron growing up 1+ τα μικρά μπουκαλάκια των 500 ml, είναι το μόνο που πίνει από όσα έχουμε δοκιμάσει. Επίσης επειδή το έχω ψάξει, για το Noulac την κονσέρβα που της είχα δώσει κάποιες φορές μας, η παιδίατρος είπε ότι δεν τα συνιστά, το χαρακτηρισε τριτοκοσμικό..τώρα το γιατί δεν το ξέρω. Από 18 μηνών κ μετά είπε να της δίνω φρέσκο! Ελπίζω να βρεις αυτό που ταιριάζει στο παιδάκι σου!!

maryloo

maryloo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
papaki έγραψε:Υπάρχει και σε σκόνη κατσικίσιο γάλα αλλά δεν είναι 100% είναι 70% κατσικίσιο και 30% αγελαδινό το είχα ψάξει γιατί η μικρή έχει αλλεργία στο αγελαδινο και κοιτάγαμε μήπως βρώ καθαρά κατσικίσιο σε σκόνη.....

Και ο γιος μου είχε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα και είχα βρει 100% κατσικίσιο σκονη, σε καταστημα με βιολογικά προϊοντα. Δεν το έπινε, γιατί θήλαζε μέχρι 14 μηνών, αλλά το χρησιμοποιούσα για να φτιάχνω τις κρεμες του. Μετά περάσαμε κατευθειαν στο φρεσκο.

Τωρα πίνει το ΝΟΥΝΟΥ KID. Θα ηθελα να το αλλάξω σε κατσικίσιο....το θέμα είναι οτι δεν βρήσκεις ολους τους μηνες κατσικίσιο... οταν επινα εγω κατσικίσιο οταν θηλαζα, τον χειμώνα δεν εβρησκα ευκολα.... δεν φερνουν εδώ όλα τα σουπερ, ενώ αυτά που φέρνουν όλα κι όλα 5-6 μπουκάλια χαμηλής παστερίωσης, οπου ανοίξεις δεν ανοίξεις το μπουκάλι λήγει σε 4 μέρες...
Μάλλον θα καταλήζω στο Ολυμπος αγελαδινό...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις