Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
543 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 543 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 10:29 am

Σούλα

Σούλα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω ειχα τα μαυρα μου τα χαλια affraid
δεν μπορω να πω,ειχα εναν γρηγορο και ευκολο τοκετο!!φυσιολογικα με επισκληριδιο..ΕΝΝΟΗΤΕΕΕΕΕΕΕΕ... tongue
αλλα :
επαθα αδρανεια μητρας Sad μετα απο τρεις ωρες,εχασα παρα πολυ αιμα(δοξα τον θεο που δεν εχασα και την μητρα μου)..
εμεινα μια ολοκληρη μερα ξαπλωμενη με μεταγγιση και με ζαλαδες!!ουτε το μωρακι δεν ειχα κουραγιο να κρατησω Crying or Very sad Crying or Very sad σηκωθηκα την επομενη με τα χιλια ζορια (και αυτο μονο και μονο για να γλυτωσω τον καθητηρα pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 534787
τα ραματα δεν με ενοχλουσαν σχεδον καθολου,ηταν πολυ λιγα,δυο τρεια!!
αλλα με πονουσε το υδημα που εβγαλα στο παπακι μου Mad
με λιγα λογια ημουν για κλαματα Crying or Very sad
η κοιλια μου εφυγε μεσα σε κανενα μηνα,το μονο που μου εμεινε ειναι δυο ραγαδες σαν σφραγιδα εγκυμοσυνης Very Happy

27pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 10:55 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πρωτα απολα με το καλο να εχεις μια ευκολη γεννα. εγω θα σου πω τη δικια μου εμπειρια που ηταν μετα απο καισαρικη..(ευχομαι να γεννησεις φυσιολογικα αλλα ας εχεις και μια τετοια αποψη) Λοιπον σε μενα και στις 2 μου καισαρικες ηταν απλα η πιο ευτυχισμενες μερες. ειχα τους πονους μιας καισαρικης -οχι κατι τρελλο βεβαια- αλλα παρολα αυτα σκεφτομουν συνεχεια τομωρακι. τιποτα αλλο. ειδικα στο πρωτο τρεεελλλααα!!! μην ανησυχεις ολα καλα θα ειναι και θα ζησεις την απολυτη ευτυχια!!! οταν καταφερεις και το συνηδητοποιησεις βεβαια.. Very Happy Wink

28pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 10:57 am

irinifel


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εγω ήμουν μια χαρά! γέννησα 5.25 το πρωί φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο. κατά τις 11.00 πήγα και τουαλέτα....
απλά είχα θέμα με αιμοροίδα.... κάπως δυσκολευόμουν Sad

29pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 11:03 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gennie έγραψε:tziz, ... Αυτό που έπαθες λέγεται διάσταση ηβικής σύμφησης...

Το ξέρω. Μου το είπε και ο γιατρός μου, όταν του το είπα σε κάποιον υπέρηχο.
Όλα ξεκίνησαν μετά τον β' επιπέδου (είχα ήδη μπει στον 6ο), όπου ο γιατρός με πίεσε πάρα πολύ για να δει τη μικρή.
Έλεγα ότι θα περάσει αλλά τίποτα. Όσο προχωρούσε η εγκυμοσύνη τόσο δυσκόλευαν τα πράματα.
Δε μπορούσα να περπατήσω. Πήγαινα σαν τον πιγκουίνο. Τες πα, όλα πήγαν καλά. Στις εξωθήσεις δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα.

Όσο για την κοιλιά και το αίμα, κάνει 40 μέρες να φύγει.
Ραγάδες, δεν το συζητώ... είμαι χάλια.
Όσο για το στήθος, ούτε εγώ είχα κανένα μεγάλο, αλλά είχα συνηθίσει να το βλέπω φουσκωμένο (και με την εγκυμοσύνη αλλά και μετά με το γάλα) και τώρα μου φαίνεται κι αυτό σαν ξεφούσκωτη σαμπρέλα.... Ευτυχώς φοράω miracle!! (κάνουμε και διαφήμιση).

30pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 11:25 am

geonutr


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
irinifel έγραψε:εγω ήμουν μια χαρά! γέννησα 5.25 το πρωί φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο. κατά τις 11.00 πήγα και τουαλέτα....
απλά είχα θέμα με αιμοροίδα.... κάπως δυσκολευόμουν Sad
αχ αυτο με την αιμορροιδα,αχ,αχ,αχ,αχ...μετα απο 3 ωρες εξωθησεων φανταζεστε... Shocked Shocked

31pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 11:29 am

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tziz έγραψε:[Δε μπορούσα να περπατήσω. Πήγαινα σαν τον πιγκουίνο.

πωπω...τι μου θύμησες τώρα...

32pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 11:50 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ε να μην πω κι εγώ τα βιώματά μου???
Και τα δύο μου αγοράκια τα γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο.
Στον πρώτο γέννησα 6.20 το απόγευμα μετά από ολονυχτία και ολημερία συσπάσεων Shocked (όχι ιδιαίτερα επώδυνες αλλα επειδή ημουν πρωτάρα κ φοβόμουν δεν είχα κλείσει μάτι) και ήμουν κοινώς ένα πτώμα. Είχα χάσει ΠΟΛΥ αίμα, ο γιατρός χρειάστηκε να μου κάνει γύρω στα 15-16 ράμματα και οταν προσπάθησαν οι μαίες να με σηκώσουν από το κρεβάτι για να πάω στο δωμάτιο, λιποθύμισα... Δεν μπορούσα να κρατήσω αγκαλια το μωρό μου, ένιωθα τόσο αδύναμη που δεν μπορούσα ούτε το κουτάλι να κρατήσω για να φάω (με τάισε η μάνα μου...). Οι επόμενες 2 μέρες πέρασαν με παρόμοιο τρόπο, είχε περάσει και η επίδραση της επισκληριδίου και πονούσα πολύ. Επίσης ένιωθα σαν χαμένη, αμήχανη, δεν ήξερα πού μου πάν τα τέσσερα σχετικά με το μωρό.. και είχα ρίξει ΠΟΛΥ κλάμα...
Στον δεύτερο γέννησα στις 8μιση το βράδυ, κατά τις 3 το μεσημέρι με είχαν πιάσει οι συσπάσεις, και μπορούσα να σηκωθώ μετά μόνη μου για να πάω στο δωμάτιο. Είχα μόνο 2-3 ράμματα, γελούσα συνέχεια, ημουν μέσα στη τρελλή χαρα!
καμία σχέση η μια με την άλλη!!!

33pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 11:51 am

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δηλαδη εγω που ειμαι με +16 κιλα οταν γεννησω τι κοιλια θα εχω 6 μηνων?? χιχιχι Shocked

34pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 12:12 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
patience έγραψε:geia sas koritsia mou ...se ligo kairo gennaw ton allo mhna dhladh ....kai epeidh eimai poly fovitsiara 8a h8ela na sas rwthsw esas pws eiste hdh manoules pws einai h epomenh mera meta ton toketo ..?????ponas poly ,h koilitsa einai les kai eisai egyos akoma h einai xefouskwth ??egw epeidh eimai zouzouni 8elw na kinoume synexeia afou exw kanei plano apo twra na anevokatevainw tis skeles tou maieythrioy mpas kai perasei h wra ekei mesa ...peite mou kanw oneira h eisai ok meta thn genna ??milaw panta an ola pane kala kai fysiologika !!sas eyxaristw poly filakiaaaaaaaaaaaaaaaaaa pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 417472 Respect

Το μετά να είσαι σίγουρη πως είναι ανώδυνο. Δεν σκέφτεσαι καθόλου τον εαυτό σου, άρα και τον πόνο, γιατί πέφτεις με τα μούτρα στο μωράκι! Εγώ γέννησα φυσιολογικά και είχα λίγα ράμματα παραπάνω γιατί χρησιμοποίησε ο γιατρός εμβρυουλκό. Παρόλα αυτά μόνο την πρώτη μέρα δυσκολευόμουν να καθίσω και περπατούσα σαν πάπια. Την τέταρτη μέρα ένιωθα μόνο μια ενόχληση και τίποτε άλλο. Ακόμα και μετά τη γέννα η κοιλιά σου έχει κατάλειπα που θα τα αποβάλει μέσα στις επόμενες 40 μέρες που θα έχεις αίμα. Φαντάσου πως η κοιλιά σου θα είναι σαν στρώμα με νερό! Δεν έχει μαζέψει, είναι ξεχυλωμένη αλλά άδεια. Very Happy Μετά τις 40 μέρες η κοιλιά μου είχε μαζευτεί αρκετά! Very Happy Φυσικά μπορείς αν θες να κάνεις και γυμναστική. Γνωρίζω ότι υπάρχουν και ζώνες για την κοιλιά που βοηθούν να μαζευτεί.

35pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 12:30 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
blackrose έγραψε:δηλαδη εγω που ειμαι με +16 κιλα οταν γεννησω τι κοιλια θα εχω 6 μηνων?? χιχιχι Shocked

Εγώ που πήρα 23, είχα μια τέτοια κοιλιά!

36pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 12:45 pm

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Εγώ γέννησα πριν 4 μήνες και κάτι ψιλά, φυσιολογικά με επισκληρίδιο.
Το τρέμουλο το είχα κι εγώ αλλά μονο για κάποιες ώρες.
Η κοιλίτσα μου είχε γίνει σα χλαπάτσα... Φαινόταν. Αλλά με μια φαρδιά μπλούζα όπως λες κι εσύ, δε σε νοιάζει καθόλου.
Τώρα για τον πόνο...
Εγώ πονούσα. Όχι από κάτω. Αυτό ήταν περισσότερο σαν "τσούξιμο" από τα ράμματα.
Πονούσα χαμηλά στην κοιλιά, στο εφηβαίο. Δεν ξέρω, τα κοκαλά μου είχαν ανοίξει? Κάποιος μυς τραβήχτηκε? Ακόμα και τώρα κάποιες μέρες μπορεί να πονάω όταν πηδάω, τρέχω, σκύβω, κάνω μεγάλα βήματα, ανεβαίνω σκάλες.
Και επειδή είχα και το κλασσικό προβληματάκι με τις αιμορροίδες, δεν μπορούσα να κάτσω... Εκεί να δεις τσούξιμο! Και τρελό φόβο να πάω στην τουαλέτα. Πήγα την 5η πλέον μέρα που ήμουν εδώ στο σπίτι...με την ησυχία μου, γιατι στο νοσοκομείο γινόταν κι ένας ψιλοπανικός.
Αυτά από μένα.
Αφού λες ότι περπατάς, γιατί εγώ στον 8ο πλέον δε μπορούσα να πάρω τα πόδια μου, ακόμα και ο φούρνος ήταν άθλος! δε νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα, αλλά μια βοήθεια ίσως με το μπάνιο σου την πρώτη μέρα, θα τη χρειαστείς...

Tziz, για τους πόνους που λες ότι έχεις ακόμα μήπως στην εγκυμοσύνη ήταν πιο έντονοι το πρωί που σηκωνόσουν από το κρεβάτι ειδικά μέχρι να κάνεις τα πρώτα βήματα; Αν είναι έτσι τότε ενδέχεται να είναι κιρσοί.
Με το καλό patience.
Η εγκυμοσύνη και ο τοκετός της κάθε γυναίκας ή ακόμα και το μέγεθος της κοιλιάς της και ο ρυθμός που "πέφτεί" ή κοιλιά και ξεπρήζεται είναι μοναδικά πράγματα που η καθε μια μας τα βιώνει διαφορέτικά. Ακόμα και τον πόνο τον βιώνει διαφορέτικά η κάθε γυναίκα ανάλογα με τις αντοχές της.
Σου εύχομαι ότι καλύτερο και να γεννήσεις το γρηγορότερο δυνατό.

37pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 1:09 pm

f@ni

f@ni
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
patience... σαν να μου θυμιζεις λιγο .. ΕΜΕΝΑ!! χαχα!!!!
Κι εγω τις ιδιες αποριες ειχα.. και ελεγα πως θα περασουν οι μερες.. Very Happy και ολα τα σχετικα..

Λοιπον ειχα εναν πολυωρο φυσιολογικο τοκετο που κρατησε..χμμ.. 27 ωρες, ημουν μες στα νευρα-γκρινια-μουρμουρα.. χαχα και σα να μη μου εφταναν ολα αυτα.. μολις με πηγαν στο δωματιο ηθελα βγω, να πιω καφε... pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 328109
Εκανα μπανακι και εφυγα!!
Ημουν μια χαρα! (καλα οσο χαρα μπορεις να φανταστεις.. ραμματα-σερβιετες κτλ), αλλα ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!
Ουτε ζαλαδες, ουτε τιποτα.
(ειμαι και σκληρο καρυδι.. pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 911307 pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 911307 pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 911307 pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 911307 ..χαχα)
Οι μερες περασαν πολυ γρηγορα και η μικρη με εκανε να τα ξεχασω ολα.

Ευχομαι καλη λευτερια και να μη φοβασαι τιποτα!

Ολα θα πανε τελεια. Θα το δεις!
Φιλια πολλα!

38pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 1:17 pm

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
egw koritsia eixa mikri enoxlisi.genisa me kaisariki me oliki narkwsi kai sikwthika amesws! travigma eniwtha kai ola kala!!!!ola teleia tha to xanakana 100 fores! Laughing

39pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 1:30 pm

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
vre paidia kante mou mia xari!as mou milisei kapoia na dw an fenete ayto pou egrapsa!molis graftika kai den kserw polla pragmata!thanks pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 654316

40pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 1:34 pm

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
blackrose έγραψε:δηλαδη εγω που ειμαι με +16 κιλα οταν γεννησω τι κοιλια θα εχω 6 μηνων?? χιχιχι Shocked

Κι εγώ τόσα πήρα.
Ναι. Περίπου. 5ο-6ο μήνα... Μόνο που θα είναι σα χλαπάτσα. Δηλαδή χαλαρή. Όχι όπως όταν είναι το παιδί μέσα...
Και χαμηλά. Πέεεεεεφτει και χύυυυυυνεταιαιαιαιαιαι.....
Γιαυτό μπορείτε να πάρετε λαστέξ -που λέει και η Μαρία- το οποίο εγώ δεν το άντεξα για τους λόγους που προανέφερα (και φαίνονται και πιο κάτω) το οποίο θα σας "μαζέψει" την κοιλίτσα.

desT έγραψε:Tziz, για τους πόνους που λες ότι έχεις ακόμα μήπως στην εγκυμοσύνη ήταν πιο έντονοι το πρωί που σηκωνόσουν από το κρεβάτι ειδικά μέχρι να κάνεις τα πρώτα βήματα; Αν είναι έτσι τότε ενδέχεται να είναι κιρσοί.

Ναι κάπως έτσι. Ειδικά τα πρώτα βήματα. Ακόμα κι όταν καθόμουν αρκετή ώρα και μετά έπρεπε να σηκωθώ.
Κάποιες μέρες τύχαινε να είμαι καλά και να μην πονάω καθόλου. Να σκεφτείς μια μέρα, βρήκα ευκαιρία να κόψω τα νύχια μου (των ποδιών) αφού δεν πονούσα.
Αλλά αν είναι αυτό που λες, πώς θα το μάθω????
Και πρέπει να κάνω κάτι για να περάσει, ή περνάει με τον καιρό???

Συγνώμη που χαλάω το θέμα.
desT απάντησέ μου με πμ αν θες.
Ευχαριστώ!

41pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 1:36 pm

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
snoopy έγραψε:vre paidia kante mou mia xari!as mou milisei kapoia na dw an fenete ayto pou egrapsa!molis graftika kai den kserw polla pragmata!thanks pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 654316

φαίνεται καλέ!!!
Καλώς ήρθες!
Είμαι η Αγγελική.

42pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 2:07 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gennie έγραψε:
Tziz έγραψε:Τώρα για τον πόνο...
Εγώ πονούσα. Όχι από κάτω. Αυτό ήταν περισσότερο σαν "τσούξιμο" από τα ράμματα.
Πονούσα χαμηλά στην κοιλιά, στο εφηβαίο. Δεν ξέρω, τα κοκαλά μου είχαν ανοίξει? Κάποιος μυς τραβήχτηκε? Ακόμα και τώρα κάποιες μέρες μπορεί να πονάω όταν πηδάω, τρέχω, σκύβω, κάνω μεγάλα βήματα, ανεβαίνω σκάλες.

tziz, αν αισθάνεσαι ότι είχαν ανοίξει τα κόκκαλά σου...αυτό ακριβώς είχες πάθει. Αν πονούσες λίγο το είχες πάθει σε μικρό βαθμό. Αυτό που έπαθες λέγεται διάσταση ηβικής σύμφησης και αυτό που συμβαίνει είναι ότι ο χόνδρος που βρίσκεται εκεί στο εφηβαίο, ανοίγει στην ένωση από την πίεση του τοκετού. Εγώ όμως είχα πάθει αρκετά μεγάλη ζημιά, δεν μπορούσα να περπατήσω για μέρες, ο πόνος έκανε κανένα χρόνο να περάσει τελείως και απαγορέυονταν οι σκάλες, τα σκυψίματα, το πολύ περπάτημα και οι απότομες κινήσεις. Η μαία του μαιευτηρίου μου είχε φτάσει το πόδι στο σβέρκο και επειδή η μαία μου (την οποία κατά τα άλλα θυμάμαι με πολλή αγάπη) δεν με είχε καθοδηγήσει πολύ σωστά ως προς τις εξωθήσεις (εξωθούσα 45 λεπτά) την πάτησα...

Αλλά patience, να με σε τρομάζουμε. Αυτή είναι εξαιρετικά σπάνια περίπτωση (του γιατρού μου δεν του είχε ξανατύχει) και δεν είναι επικίνδυνη. Απλά θέλει πολλή ξεκούραση...

Με το κάλό το μωρό σας!!!

βρε κοριτσια αυτο το εχω παθει εγω τωρα και δεν εχω γεννησει...ακριβως αυτα που περιγραφετε.. σερνομαι μιλαμε υπαρχουν μερες που κλαιω απο τον πονο!!!!!!!

43pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 2:22 pm

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
gennie έγραψε:
Tziz έγραψε:Τώρα για τον πόνο...
Εγώ πονούσα. Όχι από κάτω. Αυτό ήταν περισσότερο σαν "τσούξιμο" από τα ράμματα.
Πονούσα χαμηλά στην κοιλιά, στο εφηβαίο. Δεν ξέρω, τα κοκαλά μου είχαν ανοίξει? Κάποιος μυς τραβήχτηκε? Ακόμα και τώρα κάποιες μέρες μπορεί να πονάω όταν πηδάω, τρέχω, σκύβω, κάνω μεγάλα βήματα, ανεβαίνω σκάλες.

tziz, αν αισθάνεσαι ότι είχαν ανοίξει τα κόκκαλά σου...αυτό ακριβώς είχες πάθει. Αν πονούσες λίγο το είχες πάθει σε μικρό βαθμό. Αυτό που έπαθες λέγεται διάσταση ηβικής σύμφησης και αυτό που συμβαίνει είναι ότι ο χόνδρος που βρίσκεται εκεί στο εφηβαίο, ανοίγει στην ένωση από την πίεση του τοκετού. Εγώ όμως είχα πάθει αρκετά μεγάλη ζημιά, δεν μπορούσα να περπατήσω για μέρες, ο πόνος έκανε κανένα χρόνο να περάσει τελείως και απαγορέυονταν οι σκάλες, τα σκυψίματα, το πολύ περπάτημα και οι απότομες κινήσεις. Η μαία του μαιευτηρίου μου είχε φτάσει το πόδι στο σβέρκο και επειδή η μαία μου (την οποία κατά τα άλλα θυμάμαι με πολλή αγάπη) δεν με είχε καθοδηγήσει πολύ σωστά ως προς τις εξωθήσεις (εξωθούσα 45 λεπτά) την πάτησα...

Αλλά patience, να με σε τρομάζουμε. Αυτή είναι εξαιρετικά σπάνια περίπτωση (του γιατρού μου δεν του είχε ξανατύχει) και δεν είναι επικίνδυνη. Απλά θέλει πολλή ξεκούραση...

Με το κάλό το μωρό σας!!!

βρε κοριτσια αυτο το εχω παθει εγω τωρα και δεν εχω γεννησει...ακριβως αυτα που περιγραφετε.. σερνομαι μιλαμε υπαρχουν μερες που κλαιω απο τον πονο!!!!!!!

Την απάντηση της desT την είδες???
Μήπως παίζει να είναι κι αυτό???
Έχω φοβηθεί μιλάμε...
Κι όταν το έλεγα στους δικούς μου με κορόιδευαν και μου έλεγε η μάνα μου "αμάν πια πώς κάνεις έτσι? εγώ σας είχα δίδυμα και έτσι δεν έκανα!"
Το ίδιο ακριβώς έχει και η αδερφή μου παρεπιπτόντως...
Μήπως είναι μεγάλο το μπεμπέ σου???
Αλλά δεν παίζει... γιατί της αδερφής μου ήταν μικρούλι... μόλις 2,5kg.
Άρα τι να φταίει???
Και δεν πήραμε και τα υπερβολικά τα κιλά... 16 κιλά πήραμε και εγώ κι αυτή...
Προβληματίστηκα βραδιάτικο...

44pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 2:27 pm

barbara

barbara
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Αχ τι να πρωτο θυμηθω ηταν απλα μια υπεροχη εμπειρια η γεννα μου!!Γεννησα προγραμματισμενα με καισαρικη λογο μυωπιας.Παρολο που γενικοτερα ειμαι υστερο και πολυ ανχωδης οταν πλησιαζαν οι μερες της γεννας πεταγα απο την χαρα μου!!Εκανα επισκληριδιο,μετα απο μια ωρα αφου γεννησα τον κουκλο μου κουναγα κανονικοτατα τα ποδια μου.Πονο δεν ενιωθα αν κι στο Ιασω που γεννησα την κρατανε την επισκληριδιο και την επομενη μερα ισως γι'αυτο.Ημουν σουπερ δεν εχω λογια,σηκωθηκα κατευθειαν,θηλασα αμεσως!!!!Αχχχχ ηταν υπεροχα,νιωθω ευγνωμων που εζησα αυτην την υπεροχη εμπειρια!!Ζηστω οσο πιο ομορφα μπορεις δεν θα καταλαβεις τιποτα...μολις θα σου φερνουν το μωρακι σου και θα σε κοιτανε δυο γλυκα ματακια θα λιωνειςςςςς!!! I love you I love you I love you I love you Καλα δεν το συζητω για την καψουρα που τρως!!Γεννησα 9:50 το πρωι και στις 12 τον ειχα στην αγκαλια μου να τον χαιδευω και να τον καμαρωνω..Το μονο ασχημο ηταν οτι τις επομενες μερες ημουν χωρις τον αντρα μου γιατι ο κακομοιρης ειχε αρρωστησει και δεν μπορουσε να ερθει και εκει εφαγα λιγη φρικη κι εκλαιγα!!Αχ αυτααααα!!Σου ευχομαι καλη λευτερια και ολα θα πανε φανταστικα!!!!

45pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Παρ Απρ 15, 2011 2:29 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:
mama katerina έγραψε:
gennie έγραψε:
Tziz έγραψε:Τώρα για τον πόνο...
Εγώ πονούσα. Όχι από κάτω. Αυτό ήταν περισσότερο σαν "τσούξιμο" από τα ράμματα.
Πονούσα χαμηλά στην κοιλιά, στο εφηβαίο. Δεν ξέρω, τα κοκαλά μου είχαν ανοίξει? Κάποιος μυς τραβήχτηκε? Ακόμα και τώρα κάποιες μέρες μπορεί να πονάω όταν πηδάω, τρέχω, σκύβω, κάνω μεγάλα βήματα, ανεβαίνω σκάλες.

tziz, αν αισθάνεσαι ότι είχαν ανοίξει τα κόκκαλά σου...αυτό ακριβώς είχες πάθει. Αν πονούσες λίγο το είχες πάθει σε μικρό βαθμό. Αυτό που έπαθες λέγεται διάσταση ηβικής σύμφησης και αυτό που συμβαίνει είναι ότι ο χόνδρος που βρίσκεται εκεί στο εφηβαίο, ανοίγει στην ένωση από την πίεση του τοκετού. Εγώ όμως είχα πάθει αρκετά μεγάλη ζημιά, δεν μπορούσα να περπατήσω για μέρες, ο πόνος έκανε κανένα χρόνο να περάσει τελείως και απαγορέυονταν οι σκάλες, τα σκυψίματα, το πολύ περπάτημα και οι απότομες κινήσεις. Η μαία του μαιευτηρίου μου είχε φτάσει το πόδι στο σβέρκο και επειδή η μαία μου (την οποία κατά τα άλλα θυμάμαι με πολλή αγάπη) δεν με είχε καθοδηγήσει πολύ σωστά ως προς τις εξωθήσεις (εξωθούσα 45 λεπτά) την πάτησα...

Αλλά patience, να με σε τρομάζουμε. Αυτή είναι εξαιρετικά σπάνια περίπτωση (του γιατρού μου δεν του είχε ξανατύχει) και δεν είναι επικίνδυνη. Απλά θέλει πολλή ξεκούραση...

Με το κάλό το μωρό σας!!!

βρε κοριτσια αυτο το εχω παθει εγω τωρα και δεν εχω γεννησει...ακριβως αυτα που περιγραφετε.. σερνομαι μιλαμε υπαρχουν μερες που κλαιω απο τον πονο!!!!!!!

Την απάντηση της desT την είδες???
Μήπως παίζει να είναι κι αυτό???
Έχω φοβηθεί μιλάμε...
Κι όταν το έλεγα στους δικούς μου με κορόιδευαν και μου έλεγε η μάνα μου "αμάν πια πώς κάνεις έτσι? εγώ σας είχα δίδυμα και έτσι δεν έκανα!"
Το ίδιο ακριβώς έχει και η αδερφή μου παρεπιπτόντως...
Μήπως είναι μεγάλο το μπεμπέ σου???
Αλλά δεν παίζει... γιατί της αδερφής μου ήταν μικρούλι... μόλις 2,5kg.
Άρα τι να φταίει???
Και δεν πήραμε και τα υπερβολικά τα κιλά... 16 κιλά πήραμε και εγώ κι αυτή...
Προβληματίστηκα βραδιάτικο...

να ειναι κιρσοι??? που?? αμαν!!!!! κι εμενα μικρο ειναι το μπεμπε και εχω παρει 4 με 5 κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη!!! μιλαμε ο πονος αβασταχτος και οπως λεει η dest το πρωι ειναι πιο εντονος γενικα δηλαδη οταν το σημειο ειναι "κρυο" ... θα ψαχτω δεν γινεται!!!

46pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Σαβ Απρ 16, 2011 12:02 am

geonutr


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
barbara έγραψε:Αχ τι να πρωτο θυμηθω ηταν απλα μια υπεροχη εμπειρια η γεννα μου!!Γεννησα προγραμματισμενα με καισαρικη λογο μυωπιας.Παρολο που γενικοτερα ειμαι υστερο και πολυ ανχωδης οταν πλησιαζαν οι μερες της γεννας πεταγα απο την χαρα μου!!Εκανα επισκληριδιο,μετα απο μια ωρα αφου γεννησα τον κουκλο μου κουναγα κανονικοτατα τα ποδια μου.Πονο δεν ενιωθα αν κι στο Ιασω που γεννησα την κρατανε την επισκληριδιο και την επομενη μερα ισως γι'αυτο.Ημουν σουπερ δεν εχω λογια,σηκωθηκα κατευθειαν,θηλασα αμεσως!!!!Αχχχχ ηταν υπεροχα,νιωθω ευγνωμων που εζησα αυτην την υπεροχη εμπειρια!!Ζηστω οσο πιο ομορφα μπορεις δεν θα καταλαβεις τιποτα...μολις θα σου φερνουν το μωρακι σου και θα σε κοιτανε δυο γλυκα ματακια θα λιωνειςςςςς!!! I love you I love you I love you I love you Καλα δεν το συζητω για την καψουρα που τρως!!Γεννησα 9:50 το πρωι και στις 12 τον ειχα στην αγκαλια μου να τον χαιδευω και να τον καμαρωνω..Το μονο ασχημο ηταν οτι τις επομενες μερες ημουν χωρις τον αντρα μου γιατι ο κακομοιρης ειχε αρρωστησει και δεν μπορουσε να ερθει και εκει εφαγα λιγη φρικη κι εκλαιγα!!Αχ αυτααααα!!Σου ευχομαι καλη λευτερια και ολα θα πανε φανταστικα!!!!
συγνωμη,αλλα ποση μυωπια εχεις??

47pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Σαβ Απρ 16, 2011 1:07 am

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tziz έγραψε:
blackrose έγραψε:δηλαδη εγω που ειμαι με +16 κιλα οταν γεννησω τι κοιλια θα εχω 6 μηνων?? χιχιχι Shocked

Κι εγώ τόσα πήρα.
Ναι. Περίπου. 5ο-6ο μήνα... Μόνο που θα είναι σα χλαπάτσα. Δηλαδή χαλαρή. Όχι όπως όταν είναι το παιδί μέσα...
Και χαμηλά. Πέεεεεεφτει και χύυυυυυνεταιαιαιαιαιαι.....
Γιαυτό μπορείτε να πάρετε λαστέξ -που λέει και η Μαρία- το οποίο εγώ δεν το άντεξα για τους λόγους που προανέφερα (και φαίνονται και πιο κάτω) το οποίο θα σας "μαζέψει" την κοιλίτσα.



ακομη και που ηταν πλακα η κοιλια μου πριν και την γυμναζα που και που....ακομα και τοτε δεν την γλιτωνω την χλαπατσα?? γαμωτι........ουφφφφφφ!!!! παντως ραγαδα δεν εχω ουτε μια!! και ειναι βελουδινο το δερματακι μου...(φροντιζα αρκετα την επιδερμιδα μου...ειμαι λατρεις των σπα και της φροντιδας του σωματος.....!!!!!!!)
οποτε και χλαπατσα να γινει θα την φροντισω την <<ντοματιτσα μου>> Very Happy Very Happy Very Happy

48pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Σαβ Απρ 16, 2011 1:11 am

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω γεννησα φισιολογικα χωρις κανενα φαρμακο.πονεσα μονο οταν εσπασαν τα νερα αλλα και παλι δεν ηταν κατι το τραγικο(για μενα τουλαχιστον)δεν πονεσα σχεδον καθολου περα απο τα ραματα που ειχα (3 μονο) που με ψιλοτραβουσαν.το μονο που μου κακο φανηκε λιγο ηταν αυτη η αισθηση του κενο μετα οταν σηκωθηκα να πλυθω μετα την γεννα.ενιωσα ξαφνικα αδεια και μου ειχε ερθει λιγο καπως pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 606100


49pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Σαβ Απρ 16, 2011 1:22 am

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
thequeen86 έγραψε:εγω γεννησα φισιολογικα χωρις κανενα φαρμακο.πονεσα μονο οταν εσπασαν τα νερα αλλα και παλι δεν ηταν κατι το τραγικο(για μενα τουλαχιστον)δεν πονεσα σχεδον καθολου περα απο τα ραματα που ειχα (3 μονο) που με ψιλοτραβουσαν.το μονο που μου κακο φανηκε λιγο ηταν αυτη η αισθηση του κενο μετα οταν σηκωθηκα να πλυθω μετα την γεννα.ενιωσα ξαφνικα αδεια και μου ειχε ερθει λιγο καπως pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 606100




αυτο το καπως pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 606100 οντως θα ειναι καπως pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 606100 ....

50pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! - Σελίδα 2 Empty Απ: pws einai h epomenh mera meta ton toketo..!! Σαβ Απρ 16, 2011 1:33 am

barbara

barbara
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
συγνωμη,αλλα ποση μυωπια εχεις??[/quote]


Δεν ηταν η μυωπια το προβλημα ακριβως αλλα η μυωψια που εχω(βλεπω μαυρες τριχιτσες στην οραση ή αλλιως μυγακια) Shocked ..και υπηρχε κινδυνος ο φυσιολογικος τοκετος να μου δημιουργουσε αποκολληση αμφιβλειστροειδη.Ο οφθαλμιατρος μου ηταν πολυ επιφυλακτικος(πηγα σε 3 για επιβεβαιωση).

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις