Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
105 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 105 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 19]

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Very Happy eytixwssssss emeis eixame koini apopsi...i mikri tha vgei zaitsa kai den einai to onoma kamias giagias...oute oi giagiades vevea exoun provlima...den eixa pote kanena provlima giayto!!simfwnisan oloi..oxi pws tous rwtisame apla to anakoinwsame

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πολύ ωραίο το Σωτήρης, δεν το συζητώ... Κάτι τέτοιοι "καλοί Χριστιανοί" ήταν και οι παππούδες μου (συγχωρέθηκαν τώρα) που θύμωσαν και παραλίγο να μην έρθουν στην βάπτισή μου στην Τήνο (τους έκαναν οι γονείς μου τα εισητήρια Shocked ) γιατί δεν θα έπαιρνα το όνομα της γιαγιάς μου - πεθεράς της μαμάς μου. Να σημειώσω ότι η γιαγιά και ο παππούς είχαν άλλους 2 γιους παντρεμένους με 1 αγόρι και ένα κορίτσι ο καθένας που όλα είχαν τα ονόματα του παππού και της γιαγιάς. Είχαμε 2 Σούλες και 2 Νίκους που τους ξεχωρίζαμε λέγοντας πχ η Σούλα η μικρή, ο Νίκος ο μεγάλος κτλ... Έλειπε δηλαδή ακόμα μια Σούλα; Και εμένα πως θα με φωνάζανε; Η Σούλα η κούτσικη; Μεγάλη πικοιλία σε ονόματα ε; Που κανονικά θα έπρεπε να πάρω το όνομα της άλλης μου γιαγιάς μου μέχρι τότε δεν το είχε ακούσει κιόλας. Με έταξαν λοιπόν γιατί η μαμά μου δυσκολευόταν να κάνει παιδί και αν και 30 χρόνια πριν δεν νίκησαν τα πεθερικά. Απλά το δέχθηκαν και στην πορεία έστρωσαν και σαν χαρακτήρες. Την περίοδο όμως που ήταν να γίνει η βάπτιση η μαμά μου θυμάται κουβέντα με τον παππού μου να της λέει "αυτό το παιδί ανήκει στην πεθερά σου" (επειδή έμεναν μαζί τότε και η μαμά μου ήταν στο κρεβάτι 7 μήνες σαν κατάκοιτη). Και το απάντησε η μαμά μου (γεια σου ρε μάνα!) "πιο πολύ από ότι ανήκει στην Παναγία;;;"

Το παιδί ανήκει στους γονείς. Και στον Άγιο εφόσον είναι ταμμένο. Σε κανέναν άλλο. Συμφώνησε με τον άντρα σου, πες του ότι είναι αμαρτία να μην ακουστεί το όνομα εφόσον είναι ταμμένο και αν γίνεται βρείτε μια χρυσή τομή με το να μπει το Κωνσταντίνος δεύτερο. Βέβαια εδώ υπάρχει ένα ρίσκο... Ίσως όλο το σόι του άντρα σου να φωνάζουν το παιδί Κωνσταντίνο και όλοι οι υπόλοιποι Σωτήρη οπότε θα μπερδευτεί το παιδάκι.

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οχι,οχι....Το Σωτηρης ειναι για να ακουστει μια φορα στην εκκλησια.....Να εκπληρωθει το ταμα μου...Δεν θελω να τον φωναζω Σωτηρη..Απο την αρχη λεγαμε Κων/νος θα βγει και θα τον φωναζουμε,αλλα τωρα μου την εχει δωσει κι αν συνεχιστει ολο αυτο ειμαι ικανη να του βγαλω αλλο ονομα π.χ.Αλεξανδρος-Σωτηρης

[ειπα ενα στην τυχη]

Αη στο καλο πια..Εχω καιρο παντως μεχρι τον Σεπτεμβρη..Τους περιμενω που λενε στην γωνια για την επομενη μαλακια τους..Εκει δε θα τους την χαρισω αλλο..Φτανει...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:Οχι,οχι....Το Σωτηρης ειναι για να ακουστει μια φορα στην εκκλησια.....Να εκπληρωθει το ταμα μου...Δεν θελω να τον φωναζω Σωτηρη..Απο την αρχη λεγαμε Κων/νος θα βγει και θα τον φωναζουμε,αλλα τωρα μου την εχει δωσει κι αν συνεχιστει ολο αυτο ειμαι ικανη να του βγαλω αλλο ονομα π.χ.Αλεξανδρος-Σωτηρης

[ειπα ενα στην τυχη]

Αη στο καλο πια..Εχω καιρο παντως μεχρι τον Σεπτεμβρη..Τους περιμενω που λενε στην γωνια για την επομενη μαλακια τους..Εκει δε θα τους την χαρισω αλλο..Φτανει...

Μέχρι τον Σεπτέμβρη είμαι σίγουρη ότι δεν θα σου δώσουν μόνο μία αφορμή... Καλό αυτό! Ίσως πειστεί και ο άντρας σου μέχρι τότε.

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βρε κορίτσια μου ούτε εγώ αυτό το καταλάβα ποτέ!!!!!!!!!
Τα δικά μου πεθερικά είναι καλά τωρα μαζί μου, κόκκινα χαλιά μου στρώνουν αλλά άλλαξαν 1 μήνα πρίν γεννήσω, οι γονείς μου με στηριξαν πολυ πάρα πολύ, μου πήραν σπίτι, το επίπλωσαν, μας πλήρωναν ενοίκια τόσα χρόνια, μας δίνουν χρήματα κάθε μήνα, τα πεθερικά μου ήταν όλα αυτά τα χρόνια απών σε όλα, αλλά δεν με νοιάξανε ποτε τα λεφτά εγώ ηθελα να με αγκαλιάσουν οπως οι δικοί μου αγκάλιασαν τον άντρα μου....απο πριν μείνω εγκυος του είχα πει πως δεν υπάρχει περίπτωση να μιλάω στο παιδί μου με το ονομα τους, φυσικά και με καταλαβε αλλά και αν δεν με καταλαβαινε δεν με ενοιζε καθολου..το παιδάκι μου θα βγεί του μπαμπά μου και να φανταστείτε πως ο πατερας μου μας φωνάζει και λεει οχι να βγάλω του πεθερου αλλά τετοια περίπτωση δεν υπάρχει ποτέ......
..και δεν καταλαβα τι σημαινει αυτο το αντρας μου θελει να βγει του πατερα του, αυτό λενε όλοι οι άντρες μα καλα δεν καταλαβα εμεις οι μαμαδες τι ρόλο παιζουμε;;;;;;
Εγω και καλα να ηταν οι σχεσεις μας απο την αρχη αυτο δεν θα το δεχομουν, θα το εβγαζα του πατερα του επειδη θα το ηθελα και οχι γιατι και καλα ο άντρας είναι αντρας και πρεπει να βγει του πατερα του, προσωπικά αυτά σε εμενα δεν περνάνε, δεν ειμαι μανα του παιδιου που πονεσα και ξαναγραφω πονεσα πονεσα πονεσα πονεσα πονεσα για να το κανω, εγώ τρυπιομουν καθε 2 ωρες με ενεσεις, εγω νοσηλεύτηκα 2 μήνες, εγω κοντεψα να κινδυνεψει και η ζωή μου, εγω σφαχτηκα με καισαρική, εγω εκανα ενεσεις πεθιδινες για να μην ποναω και να το φροντιζω, εγω εκλαιγα και φοβομουν στο χειρουργειο και την δική μου καρδια γνωρισε το παιδι οταν το έβαλα στο στηθος μου και ακουγε με το αυτακι του, εγω ειμαι η μανα τουυυυυυυυυυυυυυυυ ε τα πήρα τωρα δεν ειναι μονο ο πατερας γονιος που θα αποφασιζει για το παιδι.....επισης εγω ετσι ειμαι και δεν αλλαζω αποψη επι του θεματος...τα ονοματα των παιδιων ειναι τιμη και εγω θα τιμησω τον π'ατερα μου που ηταν και ειναι σπαθι απεναντι μας, που ποτε δεν μας πρόσβαλλε δεν μας μειωσε και δεν εξευτιλισε και το καθε ιχνος της τελευταιας αξιοπρεπειας μας!!!

...σορρυ αλλά τα πήρα τώρα, είμαι σκύλα το ξέρω αλλά φανταστείτε για να γίνω σκύλα τι εχω περάσει!!!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω θα διαφωνήσω με τις κοπέλες..όχι γιατι πέρνω το μέρος των πεθερικών..κάθε άλλο...αλλά καλως η κακώς στην Ελλάδα οι πρεισσότεροι άντρες πιστεύουν πως το όνομα και κυριως του αγοριού ειναι ΄΄συνεχιση του ονόματος΄΄ και αισθανονται περιφανοι οτι κατι κανανε...σωστό? όχι... αλλά νομίζω οτι και ο άντρας σου έτσι είναι και μήπως αν δεν βαλεις τελικά το όνομα αντί να ΄΄την μπεις΄΄ στα πεθερικά ,μήπως στεναχωρηθεί αυτός πιο πολύ...
επίσης ειναι αλλη μια μαχη να δώσεις (για το όνομα) που όμως δεν ειναι τοσο σημαντική γιατί ενα όνομα δεν προκειτε να επιρεσει τη ζωη σου και την οικογενειά σου...ενώ υπάρχουν άλλα πιο σημαντικά όπως να μην μπλεκονται στα πόδια σου.....εγω πιστεύω πρέπει να διαλέγεις τια ΄΄μάχες '' που δινεις γιατί μετά ο άντρασ σου θα νομίζει απλά πως εσύ είσαι η ΄΄κακια΄΄ και γκρινιάραα που σου φατινε όλα οτι εχει να κανει με το σόι του..
και αυτο το λεω γιατι ξερω απο αλλο θεμα τι κανει η καλη σου η πεθερουλα...
επίσης δεν ειναι καλυτερα να βγαλεις του πεθερου παρα στο μελλον την πεθερασ??? εκει δεν θα σου γυριζαν τα άντερα χεορότερα?..γιατι αν βγαλεις ασχετο μη νομιζεις πως θα σε αφησουν σε ησυχια..θα σε πριζουν συνεχεια να ειναι δικο τους το επομενο όνομα...
για σκεψου το..!

tattooed_snowhite

tattooed_snowhite
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χωσε Βασουλα μαζι σουυυυυυυυυυυυυυ

ουφ εκανα κατι κουλουρακια βουτηρουυυυυυυυυυ κοπιαστε! και ζελε βεβαια για μενα! χιχιχι

tattooed_snowhite

tattooed_snowhite
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το θεμα ειναι η κοπελα να μην στεναχωριεται και να μην αγχωνεται! σιγα σιγα και με κουβεντα θα βρεθει η λυση αλλιως ειπαμε.... Razz

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το θέμα όμως δεν είναι να βάλουμε την κοπέλα να τσακωθεί με τον άντρα της. Είναι παιδί και των δύο και μαζί θα βρουν την λύση που θα βολεύει και τους 2. Ούτε μπορούμε να απαιτήσουμε από τον άλλον να έχει κατανόηση. Η κατανόηση δεν απαιτείται αλλά κερδίζεται. Οι άντρες μπορεί να μην γεννούν (είναι στην φύση τους και με την φύση δεν τα βάζουμε) αλλά ο ρόλος τους είναι εξίσου σημαντικός με της μαμάς, ίσως όχι τόσο από την αρχή αλλά αργότερα όσο το παιδί μεγαλώνει. Δεν θα απαξιώσουμε τον ρόλο τους. Η απόφαση αφορά και τους 2 είτε μας αρέσει είτε όχι. Είναι δικό τους παιδί, μαζί το έκαναν, μαζί θα παίρνουν και τις αποφάσεις για το παιδί τους. Το θέμα εδώ δεν είναι τι θέλουν τα πεθερικά αλλά τι θέλει το ζευγάρι.

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΒΑσουλα σε καταλαβαινω απολυτα γιατι σχεδον τα ιδια περασα κι εγω και μονο ο αντρας μου και η μανα μου ξερανε τι μου συνεβαινε τοτε....Αλλα ναι,δε θελω να σκοτωθω με τον αντρα μου και αν μου δωσουν αφορμη ναι δε θα το βγαλω το ονομα του πεθερου γιατι τους τα εχω μαζεμενα..Και φυσικα της πεθερας Μπουμπουκιτσα δε προκειται απο μενα να βγει αμα με το καλο κανω κοριτσακι ουτε με σφαιρες....Να μαθει να μην λεει για τον γιο μου "ΕΕΕΕΕ,ΚΑΑΑΑΑΛΟ ΕΙΝΑΙ!" την πρωτη φορα που το ειδε ενω εγω ειχα σφαχτει και ταλαιπωρηθει ψυχολογικα για 7 μηνες...

Αχχχχ,Βασουλα με εκανες κομματια γιατι με πηγες πισω σε οτι εχω περασει..

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ καταλαβαίνω και εσένα και την Βασούλα. Αν μου είχαν φερθεί και εμένα άσχημα δεν θα ήθελα ούτε να ακούω γι' αυτούς, πόσο μάλλον να βγάλω το παιδί μου έτσι. Νομίζω ότι αν καθίσετε και συζητήσετε με τον άντρα σου και αν του εξηγήσεις πόσο πληγωμένη είσαι από την συμπεριφορά τους και ότι είναι κάτι που σε έχει στιγματίσει, ότι δεν σου έχει φερθεί έτσι κανένας ποτέ αλλά ότι το άντεξες για να μην πληγώσεις τον ίδιο, ίσως να είναι πιο εύκολο να συμφωνήσει μαζί σου. Από την άλλη και γι' αυτόν ίσως είναι περισσότερο θέμα παράδοσης όπως είπε η μπουμπουκίτσα παρά θέμα προσώπου... Πρέπει να το συζητήσετε κάποια στιγμή που θα κρίνεις εσύ κατάλληλη (πχ μετά από κάποιο επόμενο σκηνικό που θα κάνουν οι γονείς του). Δεν αξίζει να χαλαστείτε μεταξύ σας.

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΑΙ ΓΩ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ. ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Ο,ΤΙ ΣΤΡΑΒΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΣΟΓΙΑ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΑΣ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΣΧΕΤΟ ΟΝΟΜΑ (ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΧΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ ΜΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΓΑΜΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ, ΤΗ ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΗ..)
ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΔΥΟ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΣ, ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΑΠΠΟΥ.
Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΕΚΛΑΙΓΕ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΜΕ ΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΟΛΟΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΦΗΣΑΜΕ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ.
ΤΩΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΥΠΟΚΟΡΙΣΤΙΚΟ;

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Λυπαμαι που θα το πω αλλα επειδη ειχα πεθερο παπα το ξερω απο εκεινον, οτι αν ταξεις ενα παιδι να βγαλεις το ονομα ενος Αγιου θα πρεπει να το βγαλεις και να ειναι το πρωτο που θα ακουστει στην εκκλησια και θα πρεπει να ειναι και αυτο με το οποιο θα το φωναζεις. Αλλιως τι νοημα εχει το ταμα.
Δεν ξερω σκεψουτο και αναλογος πραξε...Καπου στο φορουμ εχουμε θεματακι με τα ταματα... Αν το βρω θα σου το αναρτησω εδω να το διαβασεις, για να καταλαβεις γιατι σου το αναφερω...

Σούλα

Σούλα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εύχομαι να κάνεις στο τέλος αυτό που πραγματικά θέλεις!!!
περισσότερο με εκνευρίζει η στάση τους πάνω στο τάμα που έχεις κάνει!!
εκεί θα έλεγα εγώ να πατήσεις πόδι..

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΑΜΕ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ-ΘΕΟΠΙΣΤΗ. ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΝΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΑΜΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΗ ΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ.
ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ Κ ΟΧΙ ΘΕΟΠΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗ ΡΩΤΑΝΕ ΠΩΣ ΤΗ ΛΕΝΕ ΤΑ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.
ΤΥΧΑΙΟ???? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ????
ΤΩΡΑ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ... Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Κ ΑΥΤΟΣ Κ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ Κ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΟΥ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟ ΣΑΒΒΑ ΔΕ ΜΟΥ ΚΑΛΟΑΚΟΥΓΕΤΑΙ!!!!! ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΟΝΟΜΑΣΤΕΙ ΤΟ ΒΛΑΣΤΑΡΙ ΜΟΥ Mad

ΓΕΡΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΣΑΒΒΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ...ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ????
ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΧΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΔΕ ΘΑ ΕΒΓΑΖΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΡΑΒΗ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ Mad

ΑΣΧΕΤΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΦΙΛΙΠΠΟΣ Razz Razz Razz

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΙΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΝΤΡΟΓΥΝΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΝΕ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΑΞΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΑΞΕΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΑΞΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΩ ΣΕ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΟΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑ
ΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΠΗΓΑ ΣΤΝ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΣΤΟ ΧΑΙΔΑΡΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΠΡΩΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΑΜΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΣΟΥ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΠΕΡΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΤΟ ΒΓΑΛΑΜΕ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΒΟΥΛΑ ΑΠΟ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΣ ΚΑΤΑ<ΛΛΗΛΕΣ ΣΧΕΣΙΣ ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΙΠΑΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΗΣ ΜΑΜΑ ΜΟΥ Η ΤΟΥ ΜΠΜΑΜΠΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
...κι εμένα αν ήταν καλός απο την αρχή θα του έβγαζα το ονομα δεν το συζητάμε..επισης Μαράκι μου δεν ειπα πως ο ρόλος του πατερα δεν είναι ισχυρός αλλά αυτά που περασα εγώ στην γέννα, στην αποβολή και στα χειρουργεία δεν συγκρίνονται με τίποτα, εγω ισα ισα στο παιδι οταν του μιλω μολις ξυπνησει του λεω για τον μπαμπα του γιατι θελω πρώτα να πει μπαμπα δεν ξερω γιατι αλλά θελω πρώτα να πεί μπαμπά, ο άντρας μου επαθε σοκ με ολα οσα μου ετυχαν εκλαιγε, λιποθυμησε αρρωστησε, ταιζει το μωρο το αλλαζει το κανει μπανιο, ασχολειται πολυ, εμενα με λετρευει και ευχαριστω το θεο που τον εστειλε στο δρομο τον ευχαριστω καθε μερα.......αλλά όμως αν ήθελε πολύ το ονομα του μπαμπα του θα τσακωνομασταν δεν θα τσακωνομασταν βρε κορίτσια;; Πως λετε λοιπον οτι το θεμα ειναι να μην τσακωθεις με τον αλλον;; ....και τι σημαινει το μην χαλιέστε;;;; ή το μην τσακωνεστε;; Για να γινει τσακωμος πρεπει καποιος να κανει πισω..και το θεμα ειναι ποιος να κανει;;;; οπως παντα η γυναικα.

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα το ονομα τελικα εχει σχεση με το ποσο ειναι ανοιχτο το μυαλο του καθενος.Ο μπαμπας μου οταν γεννηθηκα, επειδη η μαμα μου ειχε δυο αποβολες, εβγαλε το ονομα του μπαμπα του και οταν γεννηθηκε ο αδερφος μου εβγαλε το ονομα του μπαμπα της μαμας μου ουτε που τον ενοιαξε οτι δεν συνεχιστηκε το σοι και ο πεθερος μου ηταν 7 αδελφια και στον αντρα μου εδωσε το ονομα αποστολης,απο το ονομα του χωριου αγιοι αποστολοι,γιατι τα 3 αδελφια ειχαν βγαλει ηδη το μπαμπα του και αυτα εγιναν πριν απο 37 χρονια αυτα.

http://www.worldjamboree.gr

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΑΛΙΕΣΤΕ ΓΙΑ ΑΝΟΥΣΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑΥΤΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΟ??

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αμαν πια αυτο το χαλι με τα ονοματα! ελεος! σιγα τις δυναστειες που πρεπει να τις συνεχισουμε κιολας.! εγω του το ειχα ξεκαθαρισει του αντρα μου οτι αν θελει να ακουσουν το ονομα θα γινει μονο αν μου αρεσουν τα ονοματα κι αν δεν μας κανουν μ------ς. τελικα δεν το ακουσαν. δεν πληρουσαν τις προυποθεσεισ!....εκνευριζομαι παντως που διεκδικουν τιτλους που δεν τους αξιζουν. εμενα η πεθερα μου ποτε δεν μου κρατησε το παιδι, οχι για να παω για καφε, αλλα ουτε και για σουπερ μαρκετ. το φανταζεστε? κι ας μην εχω βοηθεια καθολου μιας κι η μανουλα μου ειναι μακρυα. τι να πω... εχουν θρασσος!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
CHRISLA2216 έγραψε:ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΑΛΙΕΣΤΕ ΓΙΑ ΑΝΟΥΣΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑΥΤΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΟ??

συμφωνώ..τι σχεση εχει το ονομα με το προσωπο...χιλιοι ανθρωποι εχουν το ιδιο ονομα..οταν το εχει το παιδι σου γινεται μοναδικο!!
οσο για αυτο με τα πεθερικα ολες εχουν καποιο παραπονο...ε τοτε δεν θα εβγαζε κανεις πλεον τα ονοματα..αυτο δεν το θεωρω δικαιολογια...και αν καποιος δεν βγαλει των πεθερικων για εμενα ειναι ΄΄ενταξει΄΄να μην βγαλει ουτε των γονιων του..η κανενα η όλα..αλλιως δεν ειναι δικαιο...

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΙ ΘΕΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΜΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΝ ΒΓΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΛΛΗΣΙΑ !

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
trilly έγραψε:αμαν πια αυτο το χαλι με τα ονοματα! ελεος! σιγα τις δυναστειες που πρεπει να τις συνεχισουμε κιολας.! εγω του το ειχα ξεκαθαρισει του αντρα μου οτι αν θελει να ακουσουν το ονομα θα γινει μονο αν μου αρεσουν τα ονοματα κι αν δεν μας κανουν μ------ς. τελικα δεν το ακουσαν. δεν πληρουσαν τις προυποθεσεισ!....εκνευριζομαι παντως που διεκδικουν τιτλους που δεν τους αξιζουν. εμενα η πεθερα μου ποτε δεν μου κρατησε το παιδι, οχι για να παω για καφε, αλλα ουτε και για σουπερ μαρκετ. το φανταζεστε? κι ας μην εχω βοηθεια καθολου μιας κι η μανουλα μου ειναι μακρυα. τι να πω... εχουν θρασσος!

..κι εγώ έτσι έκανα, ειμαι κάθετη και σκληρή σε αυτό το θέμα...
κορίτσια ούτε εγώ χαλιέμαι για τα ονομάτα αλλά δεν νομίζετε πως κάποτε όλα εδώ πληρώνονται;;; Της κοπέλας εδώ ποτε δεν της το κράτησε αρα δεν ήθελε οπότε και καλά έκανε και δεν της έβγαλε το ονομα, δίκαια πραγματα!!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την vasoula στις Κυρ Μάης 01, 2011 1:30 pm, 1 φορά

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
vasoula έγραψε:
trilly έγραψε:αμαν πια αυτο το χαλι με τα ονοματα! ελεος! σιγα τις δυναστειες που πρεπει να τις συνεχισουμε κιολας.! εγω του το ειχα ξεκαθαρισει του αντρα μου οτι αν θελει να ακουσουν το ονομα θα γινει μονο αν μου αρεσουν τα ονοματα κι αν δεν μας κανουν μ------ς. τελικα δεν το ακουσαν. δεν πληρουσαν τις προυποθεσεισ!....εκνευριζομαι παντως που διεκδικουν τιτλους που δεν τους αξιζουν. εμενα η πεθερα μου ποτε δεν μου κρατησε το παιδι, οχι για να παω για καφε, αλλα ουτε και για σουπερ μαρκετ. το φανταζεστε? κι ας μην εχω βοηθεια καθολου μιας κι η μανουλα μου ειναι μακρυα. τι να πω... εχουν θρασσος!

..κι εγώ έτσι έκανα, ειμαι κάθετη και σκληρή σε αυτό το θέμα...
κορίτσια ούτε εγώ χαλιέμαι για τα ονομάτα αλλά δεν νομίζετε πως κάποτε όλα εδώ πληρώνονται;;; Της κοπέλας εδώ ποτε δεν της το κράτησε αρα δεν ήθελε οπότε και καλά έκανε και της έβγαλε το ονομα, δίκαια πραγματα!!!!

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΙΣΤΕ ΚΑΘΕΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΘΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΘΕΡΟΥΣ ΑΦΟΥ ΣΑΣ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ........
ΑΠΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΛΕΩ ΞΑΝΑ, ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ- ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ- ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥΣ???
ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ??
ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΩΣ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΤΕ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το πρόβλημα είναι όταν σε πιέζουν να το κάνεις και δεν θέλεις.
Εκεί τι κάνεις?? Μαλώνεις με τον άντρα σου και με τους λοιπούς?
Ναι φυσικά ένα όνομα είναι αλλά συνήθως στη χώρα μας ακόμη και σήμερα οι άλλοι έχουν τον πρώτο λόγο και δυστυχώς όχι οι γονείς..
Τα παιδάκια μας να είναι καλά
αυτό έχει σημασία

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 19]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 10 ... 19  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις