Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 19  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 19]

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν εχουν λόγο οι γονείς;;;;;;; τι λες;; Δεν εχεις και αδικο γιατι οντως ετσι νομιζουν αλλά στο νομίζουν θα κατσουν.....πωπω με αυτο το θεμα συγχιζομαι, εχω μια ξαδερφη που ο αντρας της της έκανε καυγα, την κοπέλα λέμε την εβριζαν τα πεθερικα, την εβριζαν χυμα και την πεταξαν εξω απο το σπιτι τους και ο άλλος της έκανε και καυγα......η κοπέλα συννενοήθηκε με την κουμπαρα και ειπε αλλο ονομα ετσι για να του τη σπασει και αυτος σηκωθηκε κι εφυγε απο την εκκλησια, μιλαμε για τραβηγμενα πράγματα και αυτό γιατι δεν έγινε το δικο του, τον ενοιζε οτι θα ξευτιλιζοταν στον κυκλο του αλλά την γυναικα του δεν τον ενοιξε με ολα αυτα που της έκανε η μανα του...καταλαβαίνεται μετά τι εγινε και για να μην γινοντουσαν ολα αυτα επρεπε η κοπέλα να κάνει πίσω, έλα ομως που το κοροιδακι ξύπνησε και τους εβαλε ολους στην θεση τους...καλα του εκανε πάντως εγω το χαρηκα γιατί πολύ την είχε δεί ο μάγκας!!

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
vasoula έγραψε: Δεν εχουν λόγο οι γονείς;;;;;;; τι λες;; Δεν εχεις και αδικο γιατι οντως ετσι νομιζουν αλλά στο νομίζουν θα κατσουν.....πωπω με αυτο το θεμα συγχιζομαι, εχω μια ξαδερφη που ο αντρας της της έκανε καυγα, την κοπέλα λέμε την εβριζαν τα πεθερικα, την εβριζαν χυμα και την πεταξαν εξω απο το σπιτι τους και ο άλλος της έκανε και καυγα......η κοπέλα συννενοήθηκε με την κουμπαρα και ειπε αλλο ονομα ετσι για να του τη σπασει και αυτος σηκωθηκε κι εφυγε απο την εκκλησια, μιλαμε για τραβηγμενα πράγματα και αυτό γιατι δεν έγινε το δικο του, τον ενοιζε οτι θα ξευτιλιζοταν στον κυκλο του αλλά την γυναικα του δεν τον ενοιξε με ολα αυτα που της έκανε η μανα του...καταλαβαίνεται μετά τι εγινε και για να μην γινοντουσαν ολα αυτα επρεπε η κοπέλα να κάνει πίσω, έλα ομως που το κοροιδακι ξύπνησε και τους εβαλε ολους στην θεση τους...καλα του εκανε πάντως εγω το χαρηκα γιατί πολύ την είχε δεί ο μάγκας!!

ΤΟ ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΚΟΣΜΟ, ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΔΗΛΑΔΗ??

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaIoanna έγραψε:Το πρόβλημα είναι όταν σε πιέζουν να το κάνεις και δεν θέλεις.
Εκεί τι κάνεις?? Μαλώνεις με τον άντρα σου και με τους λοιπούς?
Ναι φυσικά ένα όνομα είναι αλλά συνήθως στη χώρα μας ακόμη και σήμερα οι άλλοι έχουν τον πρώτο λόγο και δυστυχώς όχι οι γονείς..
Τα παιδάκια μας να είναι καλά
αυτό έχει σημασία

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ, ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ-ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΜΟΛΙΣ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑ ΕΓΓΟΝΙ.. ΓΙΆΥΤΟ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ, ΒΑΛΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΓΚΡΙΝΙΡΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και αν καποιος δεν βγαλει των πεθερικων για εμενα ειναι ΄΄ενταξει΄΄να μην βγαλει ουτε των γονιων του..η κανενα η όλα..αλλιως δεν ειναι δικαιο...[/quote]

Κ γω αυτο πιστευω,στην τελικη νομιζω οτι πολυς ντορος γινεται για ενα ονομα,που στην τελικη το παιδι χρειαζεται ονομα για να το αποκαλουνε,το θεωρω γελοιο να γινονται τσακωμοι γιαυτο το λογο.Να συννενοηθεις ομορφα κ ωραια κ να λυθουνε οι αντιθεσεις ναι,αλλα βρισιες κ ναμην ερχονται οι γιαγιαδες κτλ στις βαφτισεις επειδη δν θα ακουστει το ονομα το δικο τουςη του αντρος ελεος δλδ το θεωρω πολυ γελοιο.

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημερα....
Εγω παντα ηθελα τα παιδια μου να εχουν δικα τους ονοματα..Απο μικρη ετσι μας μεγαλωσαν οι γονεις μου..
Καποια κοπελα ειπε οτι της αρεσει το ονομα "Φιλιππος"...Εμενα μου αρεσει πολυ το Ορεστης,απο μικρη..
Εγω χθες το ειπα στον αντρα μου οτι μια μικρη αφορμη θελω να μου δωσουν,που θα την κανουν την μαλακια τους δεν υπαρχει περιπτωση και να ξεχασουν τα παντα..
Με ενοχλησε η φραση της πεθερως που μου ειπε οτι απαιτει για τα ονοματα τους να μπουν..
Που απαιτεις,συγνωμη δλδ...Στα δικα μου τα παιδια?Εμενα και του αντρα μου?Εσυ οτι ηταν να κανεις το εκανες τωρα παιρνουν αλλοι σειρα..
Αχ θελω...Δε ξερω τι θελω..

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tatijana έγραψε:Καλημερα....
Εγω παντα ηθελα τα παιδια μου να εχουν δικα τους ονοματα..Απο μικρη ετσι μας μεγαλωσαν οι γονεις μου..
Καποια κοπελα ειπε οτι της αρεσει το ονομα "Φιλιππος"...Εμενα μου αρεσει πολυ το Ορεστης,απο μικρη..
Εγω χθες το ειπα στον αντρα μου οτι μια μικρη αφορμη θελω να μου δωσουν,που θα την κανουν την μαλακια τους δεν υπαρχει περιπτωση και να ξεχασουν τα παντα..
Με ενοχλησε η φραση της πεθερως που μου ειπε οτι απαιτει για τα ονοματα τους να μπουν..
Που απαιτεις,συγνωμη δλδ...Στα δικα μου τα παιδια?Εμενα και του αντρα μου?Εσυ οτι ηταν να κανεις το εκανες τωρα παιρνουν αλλοι σειρα..
Αχ θελω...Δε ξερω τι θελω..

ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΧΑΛΙΕΣΑΙ!! ΟΥΤΕ ΕΣΥ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΚΟΝΤΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ..
ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΙ ΕΓΩ ΛΕΩ, ΒΑΛΕ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΚΡΑΣΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΕΙΣ!! ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΟΝΟΜΑ!!!!! Wink Wink ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ- ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ ΕΝΝΟΩ- ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΩΡΑ-ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ....

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οι καβγάδες που σχετίζονται με τα ονόματα θεωρώ είναι πιο πολλή ποια μεριά θα υπερισχύσει παρά το θέμα δεν μου αρέσει το όνομα .Συνήθως τα στερεώτυπα να πάρει το όνομα του παππού απο το μπαμπά αν είναι αγόρι η της πεθερά αν είναι κορίτσι και πάει λέγοντας δηλαδή για να μείνουν ευχαριστημένοι οι άλλοι μια γυναίκα πρέπει να κάνει 4 παιδιά ; Το θέμα του ονόματος ανήκει αποκλειστικά και μόνο στους γονείς σε κανένα άλλον το παιδί ποιανού είναι ; και όταν το ζευγάρι αποφασίσει πρέπει οι άλλοι να κάνουν τουμπεκί ....
Μια γειτόνισσα μου είχε κάνει ένα γιο και τον είχε βγάλει Αναστάσιο το όνομα του πεθερού κάποια στιγμή έμεινε έγκυος και έκανε κοριτσάκι ο άντρας της ανένδοτος ήθελε να το βγάλει το όνομα της μάνας του ξέρετε πως την έλεγαν ; ΠΥΡΓΟ ναι καλά διαβάσατε δεν ξέρω αν ήταν της Θεσσαλονικής η κάποιος άλλος αλλά η γυναίκα έκλαιγε αν είναι δυνατόν όνομα είναι αυτό πιο λογικός άνθρωπος θα ήθελε κάτι τέτοιο . Της είπαμε ότι με βάση την εκκλησία αν ένα όνομα δεν γιορτάζει ο παπάς δεν το βγάζει και ησύχασε να που ο άντρας της είχε σκάσει που δνε θα έβγαζε τη μανούλα...και πάει στο καφενείο και άρχισε να λεει το πόνο του και ο πατέρας μου Θεός σχωρέστον αλλά είχε κάνει την πατάτα αλλά τη να πεις άντρας και αυτός πάει και του λεει να πας στην μητρόπολη να πάρεις άδεια και πήγε καλά χαμός η κοπέλα να οδύρετε αυτός χαρούμενος και βέβαια τα άκουσε και ο πατέρας μου τη ηθελε και ανακατευόταν και τελικά σκασμένη η μαμά και τότε της λεει η μάνα μου (αυτό είχε εξελιχτεί σε κόντρα ΑΝΤΡΕΣ -ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ) μην στεναχωριέσαι το παιδί το έχεις τάξει τι της λεει η άλλη α ναι το έχεις τάξει και ΄'ετσι το είπαν ΕΙΡΗΝΗ και καλά το είχαν τάξει και έτσι το έβγαλαν . Καλά δεν σας λέω ο άντρας της μέσα στη μαυρη μελαχολία και μετά του έκαναν και χαβαλέ στο καφενείο ....
έχουν περάσει 25 χρόνια η ειρήνη είναι μια κούκλά φαντάζεστε να την έλεγαν Πυργο ;

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:

έχουν περάσει 25 χρόνια η ειρήνη είναι μια κούκλά φαντάζεστε να την έλεγαν Πυργο ;

Χριστε μου!!!!!
Ανατριχιλα μου ηρθε... Razz

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vasoula έγραψε:...κι εμένα αν ήταν καλός απο την αρχή θα του έβγαζα το ονομα δεν το συζητάμε..επισης Μαράκι μου δεν ειπα πως ο ρόλος του πατερα δεν είναι ισχυρός αλλά αυτά που περασα εγώ στην γέννα, στην αποβολή και στα χειρουργεία δεν συγκρίνονται με τίποτα, εγω ισα ισα στο παιδι οταν του μιλω μολις ξυπνησει του λεω για τον μπαμπα του γιατι θελω πρώτα να πει μπαμπα δεν ξερω γιατι αλλά θελω πρώτα να πεί μπαμπά, ο άντρας μου επαθε σοκ με ολα οσα μου ετυχαν εκλαιγε, λιποθυμησε αρρωστησε, ταιζει το μωρο το αλλαζει το κανει μπανιο, ασχολειται πολυ, εμενα με λετρευει και ευχαριστω το θεο που τον εστειλε στο δρομο τον ευχαριστω καθε μερα.......αλλά όμως αν ήθελε πολύ το ονομα του μπαμπα του θα τσακωνομασταν δεν θα τσακωνομασταν βρε κορίτσια;; Πως λετε λοιπον οτι το θεμα ειναι να μην τσακωθεις με τον αλλον;; ....και τι σημαινει το μην χαλιέστε;;;; ή το μην τσακωνεστε;; Για να γινει τσακωμος πρεπει καποιος να κανει πισω..και το θεμα ειναι ποιος να κανει;;;; οπως παντα η γυναικα.

Βασούλα μου έχεις απόλυτο δίκιο να μην συμπαθείς τα πεθερικά σου στο έχω ξαναπεί. Και εγώ στη θέση σου έτσι θα αντιδρούσα, ίσως και χειρότερα. Το καλό με εσένα και στην δική σου περίπτωση που είναι πολύ δύσκολη, ήταν και είναι ότι ο άντρας σου είναι με το μέρος σου και παρόλο που αγαπάει τους γονείς του αναμφισβήτητα είναι ρεαλιστής και βλέπει τα λάθη τους και ότι σε έχουν αδικήσει. Και αυτός είναι ο λόγος που δεν σου δίνει αφορμές για να τσακωθείτε για εκείνους. Όμως δεν είναι ολοι οι άντρες έτσι. Πολλοί άντρες αλλά και γυναίκες θεωρούν τους γονείς τους άγιους και δεν θέλουν να αναγνωρίσουν τα λάθη που κάνουν. Έχουν αμυντική στάση επειδή είναι στην μέση και αυτό μεταφράζεται ως έλλειψη κατανόησης. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνεις; Τσακώνεσαι; Βάζεις τα πεθερικά ανάμεσά σας; Και μη μου πεις ότι το κάνει ο ίδιος ο άντρας γιατί όπως είπα εκείνος έχει αμυντική στάση γιατί δεν θέλει να δει τα πράγματα όπως είναι. Δεν του αρέσει αυτή η κατάσταση, δεν μπορεί να την αλλάξει, είναι στην μέση και επιλέγει να το πάρει ελαφριά και να μην πάρει το μέρος κανενός... Λάθος κατά την γνώμη μου και είσαι πολύ τυχερή που ο δικός σου άντρας είναι έτσι. Όμως τι γίνεται αν ο αντρας της φίλης μας δεν είναι έτσι; Μπορεί κατά τα άλλα και για αυτήν να είναι ο καλύτερος άντρας του κόσμου, να είναι το άλλο της μισό και αυτό να είναι το μόνο του ελάττωμα! Συμβαίνει αυτό που λέω ή δεν συμβαίνει; Σε αυτή την περίπτωση γιατί να χαλάσουν τις καρδιές τους με τσακωμούς; Έχω ακούσει ζευγάρια για το θέμα του ονόματος να φτάνουν μέχρι και στον χωρισμό... Όχι ότι δεν θα είχαν και άλλους λόγους αλλά το πείσμα και οι βαριές κουβέντες που ανταλλάσονται πάνω στα νεύρα είναι κακός σύμβουλος και πολλές φορές δεν ξεχνιούνται. Οπότε επιμένω στο ότι δεν πρέπει να "χαλαστούνε" μεταξύ τους, αλλά να μιλήσουν ειρηνικά. Σίγουρα με τον τσακωμό θα πετύχει πολύ λιγότερα αλλά θα χάσει πολλά περισσότερα. Είναι θέμα σεβασμού μεταξύ του ζευγαριού. Δεν λύνουμε τις διαφορές μας ξεκινώντας πόλεμο.

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
βανια έγραψε:

Το θέμα του ονόματος ανήκει αποκλειστικά και μόνο στους γονείς σε κανένα άλλον το παιδί ποιανού είναι ; και όταν το ζευγάρι αποφασίσει πρέπει οι άλλοι να κάνουν τουμπεκί ....

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΣΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΒΑΝΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ... ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΘΕΡΙΚΑ- ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΜΕΡΙΕΣ- ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΑΜΠΑΡΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!! ΕΚΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?? ΜΑΛΩΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ? ΜΑΛΩΝΕΙ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ? ΑΞΙΖΕΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΦΑΣΑΡΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΙ ΕΣΥ??

ΟΣΟ ΓΙΑ "ΠΥΡΓΟ" ΠΟΥ ΛΕΣ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η' Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ Η' ΤΗΣ ΠΙΖΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΗΛΥΚΑ Laughing Laughing Laughing

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:
βανια έγραψε:

έχουν περάσει 25 χρόνια η ειρήνη είναι μια κούκλά φαντάζεστε να την έλεγαν Πυργο ;

Χριστε μου!!!!!
Ανατριχιλα μου ηρθε... Razz

Πύργο;;; Ούτε υποκοριστικό δεν μπορείς να βγάλεις για να το "κρύψεις" κάπως! Πω-πω, ευτυχώς... Μα τι κόλλημα και αυτός με το όνομα της μάνας του... Ακόμα και εμένα που μου αρέσουν οι παραδόσεις αν έλεγαν την πεθερά μου έτσι ή τον πεθερό μου Ζερβούλη (ναι υπάρχει αυτό το όνομα και έχει και γιορτή, της Ζωοδόχου Πηγής), δεν υπήρχε καμία περίπτωση να καταδικάσω το παιδί μου να το κουβαλάει σε όλη του τη ζωή! Ευτυχώς τον πεθερό μου τον λένε Γιάννη, Laughing !

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:οι καβγάδες που σχετίζονται με τα ονόματα θεωρώ είναι πιο πολλή ποια μεριά θα υπερισχύσει παρά το θέμα δεν μου αρέσει το όνομα .Συνήθως τα στερεώτυπα να πάρει το όνομα του παππού απο το μπαμπά αν είναι αγόρι η της πεθερά αν είναι κορίτσι και πάει λέγοντας δηλαδή για να μείνουν ευχαριστημένοι οι άλλοι μια γυναίκα πρέπει να κάνει 4 παιδιά ; Το θέμα του ονόματος ανήκει αποκλειστικά και μόνο στους γονείς σε κανένα άλλον το παιδί ποιανού είναι ; και όταν το ζευγάρι αποφασίσει πρέπει οι άλλοι να κάνουν τουμπεκί ....
Μια γειτόνισσα μου είχε κάνει ένα γιο και τον είχε βγάλει Αναστάσιο το όνομα του πεθερού κάποια στιγμή έμεινε έγκυος και έκανε κοριτσάκι ο άντρας της ανένδοτος ήθελε να το βγάλει το όνομα της μάνας του ξέρετε πως την έλεγαν ; ΠΥΡΓΟ ναι καλά διαβάσατε δεν ξέρω αν ήταν της Θεσσαλονικής η κάποιος άλλος αλλά η γυναίκα έκλαιγε αν είναι δυνατόν όνομα είναι αυτό πιο λογικός άνθρωπος θα ήθελε κάτι τέτοιο . Της είπαμε ότι με βάση την εκκλησία αν ένα όνομα δεν γιορτάζει ο παπάς δεν το βγάζει και ησύχασε να που ο άντρας της είχε σκάσει που δνε θα έβγαζε τη μανούλα...και πάει στο καφενείο και άρχισε να λεει το πόνο του και ο πατέρας μου Θεός σχωρέστον αλλά είχε κάνει την πατάτα αλλά τη να πεις άντρας και αυτός πάει και του λεει να πας στην μητρόπολη να πάρεις άδεια και πήγε καλά χαμός η κοπέλα να οδύρετε αυτός χαρούμενος και βέβαια τα άκουσε και ο πατέρας μου τη ηθελε και ανακατευόταν και τελικά σκασμένη η μαμά και τότε της λεει η μάνα μου (αυτό είχε εξελιχτεί σε κόντρα ΑΝΤΡΕΣ -ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ) μην στεναχωριέσαι το παιδί το έχεις τάξει τι της λεει η άλλη α ναι το έχεις τάξει και ΄'ετσι το είπαν ΕΙΡΗΝΗ και καλά το είχαν τάξει και έτσι το έβγαλαν . Καλά δεν σας λέω ο άντρας της μέσα στη μαυρη μελαχολία και μετά του έκαναν και χαβαλέ στο καφενείο ....
έχουν περάσει 25 χρόνια η ειρήνη είναι μια κούκλά φαντάζεστε να την έλεγαν Πυργο ;

στη συγκεκριμενη περιπτωση ειχε δικιο..τι ονομα ηταμ αυτο...αλλά με κατι τετοια βλεπεις πως το ταξιμο το εχουν ολοι σαν μεσο πια να μην βαλουν ενα ονομα!!!!..και δικαιως καποια πεθερικα αντιδρουν..μη μου πειτε οτι στην εποχη μας ξαφνικα ολες οι κοπελες ειναι τοσο πιστες και γιαυτο όλα τα μωρα ταγμενα ...έλεος!!

και προς Θεου δεν το λεω για την τατιανα γιατι η κοπελα ειπε απο την αρχη πως ηθελε απλα να ακουστει στην εκκλησια και τιποτα αλλο..

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:

Πολλοί άντρες αλλά και γυναίκες θεωρούν τους γονείς τους άγιους και δεν θέλουν να αναγνωρίσουν τα λάθη που κάνουν. Έχουν αμυντική στάση επειδή είναι στην μέση και αυτό μεταφράζεται ως έλλειψη κατανόησης......
Όχι ότι δεν θα είχαν και άλλους λόγους αλλά το πείσμα και οι βαριές κουβέντες που ανταλλάσονται πάνω στα νεύρα είναι κακός σύμβουλος

ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΜΑΡΑΚΙ, ΤΟ ΜΕΤΡΑΦΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΩΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ!! ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΑΛΛΑ- ΟΠΩΣ ΧΙΛΙΟΕΙΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ- ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΟΣ ΠΑΝΤΑ.. ΔΕΝ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΟΥΝ ΤΟΟΟΟΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΘΕΜΑ, ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ! ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΟΡΚΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΓΚΡΙΝΙΑ!! ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ, ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ...
ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΕΣ, ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΑΣ!!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
CHRISLA2216 έγραψε:
MariaM έγραψε:

Πολλοί άντρες αλλά και γυναίκες θεωρούν τους γονείς τους άγιους και δεν θέλουν να αναγνωρίσουν τα λάθη που κάνουν. Έχουν αμυντική στάση επειδή είναι στην μέση και αυτό μεταφράζεται ως έλλειψη κατανόησης......
Όχι ότι δεν θα είχαν και άλλους λόγους αλλά το πείσμα και οι βαριές κουβέντες που ανταλλάσονται πάνω στα νεύρα είναι κακός σύμβουλος

ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΜΑΡΑΚΙ, ΤΟ ΜΕΤΡΑΦΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΩΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ!! ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΑΛΛΑ- ΟΠΩΣ ΧΙΛΙΟΕΙΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΕΘΕΡΕΣ- ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΟΣ ΠΑΝΤΑ.. ΔΕΝ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΟΥΝ ΤΟΟΟΟΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΘΕΜΑ, ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ! ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΟΡΚΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΓΚΡΙΝΙΑ!! ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ, ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ...
ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΕΣ, ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΑΣ!!!!

Άμα σου πω ότι σε τέτοια θέματα εγώ με τον άντρα μου λειτουργούμε εντελώς (εντελώς όμως) ανάποδα, τι θα μου πεις; Laughing Εκείνος είναι που γκρινιάζει συνήθως και εγώ είμαι αυτή που δεν δίνω και μεγάλη σημασία...

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Άμα σου πω ότι σε τέτοια θέματα εγώ με τον άντρα μου λειτουργούμε εντελώς (εντελώς όμως) ανάποδα, τι θα μου πεις; Laughing Εκείνος είναι που γκρινιάζει συνήθως και εγώ είμαι αυτή που δεν δίνω και μεγάλη σημασία...[/quote]

ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΑΙΣΘΗΤΗ Very Happy Very Happy
(ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΒΕΒΑΙΑ Η ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΑΡΑΚΙ) ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Wink

ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ, ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΞΕΨΕΙΡΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑ!!! ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΘΑΥΜΑΖΩ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΤΣΙ- ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ- ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΣΥΧΝΑ ΤΟΝ ΠΡΗΖΩ..... ΜΑΚΑΡΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΥΤΟ- ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΡΧΙΣΑ ΦΙΛΟΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ!!

ΚΑΛΗΜΕΡΟΥΔΙΑ Δε Θελω Να Του Βγαλω Το Ονομα Του Πεθερου Μου.. - Σελίδα 3 417472 Δε Θελω Να Του Βγαλω Το Ονομα Του Πεθερου Μου.. - Σελίδα 3 417472

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
CHRISLA2216 έγραψε:Άμα σου πω ότι σε τέτοια θέματα εγώ με τον άντρα μου λειτουργούμε εντελώς (εντελώς όμως) ανάποδα, τι θα μου πεις; Laughing Εκείνος είναι που γκρινιάζει συνήθως και εγώ είμαι αυτή που δεν δίνω και μεγάλη σημασία...

ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΑΙΣΘΗΤΗ Very Happy Very Happy
(ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΒΕΒΑΙΑ Η ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΑΡΑΚΙ) ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Wink

ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ, ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΞΕΨΕΙΡΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑ!!! ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΘΑΥΜΑΖΩ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΤΣΙ- ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ- ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΣΥΧΝΑ ΤΟΝ ΠΡΗΖΩ..... ΜΑΚΑΡΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΥΤΟ- ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΡΧΙΣΑ ΦΙΛΟΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ!!

ΚΑΛΗΜΕΡΟΥΔΙΑ Δε Θελω Να Του Βγαλω Το Ονομα Του Πεθερου Μου.. - Σελίδα 3 417472 Δε Θελω Να Του Βγαλω Το Ονομα Του Πεθερου Μου.. - Σελίδα 3 417472 [/quote]

Να σου πω, εγώ από τότε που γέννησα το παιδί μου όλα μου φαίνονται πολύ ασήμαντα. Έτσι την εχω δει. Και επιλέγω να μην χαλάω φαιά ουσία σε πράγματα που κρίνω ότι δεν αξίζει, τα οποία όμως ο άντρας μου αξιολογεί διαφορετικά και τους δίνει μεγαλύτερη σημασία. Laughing Μου λέει χαρακτηριστικά, "εσύ θα ζήσεις πολλά χρόνια!". Εμένα προσωπικά, δεν με νοιάζει το "πολλά" αλλά το "καλά" χρόνια και ξέρω ότι αυτό είναι μόνο στο χέρι μου γιατί εγώ αποφασίζω για την ζωή μου. Βέβαια εδώ να πω ότι δεν έχω σημαντικά εμπόδια όπως πχ, μια κακιά πεθερά που δεν θα με αφήνει σε ησυχία. Νομίζω πως αν είχα μια τέτοια πεθερά, θα ήταν πολύ δύσκολο να την βγάλω απο το μυαλό μου και να σκεφτώ πιο καθαρά...

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια ναι ένα όνομα είναι και σιγά μη τρελαθούμε
αλλά... συνήθως μετά από αυτό έρχονται και άλλα...σοβαρά
Θέλω να πω πως το όνομα είναι μόνο μια αρχή. Από κει και έπειτα το πως θα φερθούμε εμείς δίνουμε και τα περιθώρια στους τρίτους (γονείς-πεθερικά) να παρέμβουν και σε μελλοντικά πιο σοβαρά ζητήματα..

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MariaM έγραψε:
Βέβαια εδώ να πω ότι δεν έχω σημαντικά εμπόδια όπως πχ, μια κακιά πεθερά που δεν θα με αφήνει σε ησυχία. Νομίζω πως αν είχα μια τέτοια πεθερά, θα ήταν πολύ δύσκολο να την βγάλω απο το μυαλό μου και να σκεφτώ πιο καθαρά...

εμ αυτά είναι
μέχρι και στο ψυχιατρείο είναι ικανή να σε στείλει μια πολύ κακιά πεθερά που θα σου κάνει τη ζωή ποδήλατο

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="MariaM"]
CHRISLA2216 έγραψε:

Να σου πω, εγώ από τότε που γέννησα το παιδί μου όλα μου φαίνονται πολύ ασήμαντα. Έτσι την εχω δει. Και επιλέγω να μην χαλάω φαιά ουσία σε πράγματα που κρίνω ότι δεν αξίζει, τα οποία όμως ο άντρας μου αξιολογεί διαφορετικά και τους δίνει μεγαλύτερη σημασία. Laughing Μου λέει χαρακτηριστικά, "εσύ θα ζήσεις πολλά χρόνια!". Εμένα προσωπικά, δεν με νοιάζει το "πολλά" αλλά το "καλά" χρόνια και ξέρω ότι αυτό είναι μόνο στο χέρι μου γιατί εγώ αποφασίζω για την ζωή μου. Βέβαια εδώ να πω ότι δεν έχω σημαντικά εμπόδια όπως πχ, μια κακιά πεθερά που δεν θα με αφήνει σε ησυχία. Νομίζω πως αν είχα μια τέτοια πεθερά, θα ήταν πολύ δύσκολο να την βγάλω απο το μυαλό μου και να σκεφτώ πιο καθαρά...

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΟΛΗ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΣ.
ΕΝΝΟΩ ΠΩΣ ΑΝ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΚΡΙΝΙΑΡΑ ΚΑΙ "ΨΕΙΡΑΣ", ΟΛΑ ΘΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΝΟΥΣΙΑ..
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ "ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ" ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ- ΕΝΤΑΞΕΙ, ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ, ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ.. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ Κ ΑΣΗΜΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!!

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaIoanna έγραψε:
MariaM έγραψε:
Βέβαια εδώ να πω ότι δεν έχω σημαντικά εμπόδια όπως πχ, μια κακιά πεθερά που δεν θα με αφήνει σε ησυχία. Νομίζω πως αν είχα μια τέτοια πεθερά, θα ήταν πολύ δύσκολο να την βγάλω απο το μυαλό μου και να σκεφτώ πιο καθαρά...

εμ αυτά είναι
μέχρι και στο ψυχιατρείο είναι ικανή να σε στείλει μια πολύ κακιά πεθερά που θα σου κάνει τη ζωή ποδήλατο

ΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΚΙ ΕΣΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΣΤΟ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ!!!
ΤΡΕΛΑ ΑΥΤΕΣ, ΤΡΕΛΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ!!
ΑΣ ΤΙΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΚΕΙ...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="CHRISLA2216"]
MariaM έγραψε:
CHRISLA2216 έγραψε:

Να σου πω, εγώ από τότε που γέννησα το παιδί μου όλα μου φαίνονται πολύ ασήμαντα. Έτσι την εχω δει. Και επιλέγω να μην χαλάω φαιά ουσία σε πράγματα που κρίνω ότι δεν αξίζει, τα οποία όμως ο άντρας μου αξιολογεί διαφορετικά και τους δίνει μεγαλύτερη σημασία. Laughing Μου λέει χαρακτηριστικά, "εσύ θα ζήσεις πολλά χρόνια!". Εμένα προσωπικά, δεν με νοιάζει το "πολλά" αλλά το "καλά" χρόνια και ξέρω ότι αυτό είναι μόνο στο χέρι μου γιατί εγώ αποφασίζω για την ζωή μου. Βέβαια εδώ να πω ότι δεν έχω σημαντικά εμπόδια όπως πχ, μια κακιά πεθερά που δεν θα με αφήνει σε ησυχία. Νομίζω πως αν είχα μια τέτοια πεθερά, θα ήταν πολύ δύσκολο να την βγάλω απο το μυαλό μου και να σκεφτώ πιο καθαρά...

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΟΛΗ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΣ.
ΕΝΝΟΩ ΠΩΣ ΑΝ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΚΡΙΝΙΑΡΑ ΚΑΙ "ΨΕΙΡΑΣ", ΟΛΑ ΘΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΝΟΥΣΙΑ..
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ "ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ" ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ- ΕΝΤΑΞΕΙ, ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ, ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ.. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ Κ ΑΣΗΜΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!!

Ακριβώς! Είναι και θέμα αλληλεπίδρασης κατά την γνώμη μου. Δηλαδή αν ο άντρας μου στεναχωριέται για τα πάντα, πρέπει εγώ να το ψυχολογήσω διαφορετικά για να τον στηρίξω ή αν γκρινιάζει πρέπει και εγώ να του δώσω να καταλάβω ότι δεν αξίζει να ασχολείται. Τουλάχιστον στην δική μας περίπτωση είναι θέμα αλληλεπίδρασης. Εμένα το μόνο που μπορεί να με ρίξει πραγματικά και να μην ξέρω πως να αντιδράσω είναι θέματα υγείας όπως πολύ σωστά ανέφερες. Είναι το μόνο που δεν μπορώ να ελέγξω.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaIoanna έγραψε:
MariaM έγραψε:
Βέβαια εδώ να πω ότι δεν έχω σημαντικά εμπόδια όπως πχ, μια κακιά πεθερά που δεν θα με αφήνει σε ησυχία. Νομίζω πως αν είχα μια τέτοια πεθερά, θα ήταν πολύ δύσκολο να την βγάλω απο το μυαλό μου και να σκεφτώ πιο καθαρά...

εμ αυτά είναι
μέχρι και στο ψυχιατρείο είναι ικανή να σε στείλει μια πολύ κακιά πεθερά που θα σου κάνει τη ζωή ποδήλατο

Εδώ δεν φταις εσύ η ίδια, αλλά μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο άντρας που την αφήνει να σου κάνει την ζωή ποδήλατο.

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="MariaM"][quote="CHRISLA2216"][quote="MariaM"]
CHRISLA2216 έγραψε:

Εμένα το μόνο που μπορεί να με ρίξει πραγματικά και να μην ξέρω πως να αντιδράσω είναι θέματα υγείας όπως πολύ σωστά ανέφερες. Είναι το μόνο που δεν μπορώ να ελέγξω.

ετσι ειναι μαρακι!! κι εγω σ'αυτο το σταδιο βρισκομαι πια... τα πεθερικα κ τους γονεις τα εχω ξεπερασει σε μεγαλο βαθμο!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="CHRISLA2216"][quote="MariaM"][quote="CHRISLA2216"]
MariaM έγραψε:
CHRISLA2216 έγραψε:

Εμένα το μόνο που μπορεί να με ρίξει πραγματικά και να μην ξέρω πως να αντιδράσω είναι θέματα υγείας όπως πολύ σωστά ανέφερες. Είναι το μόνο που δεν μπορώ να ελέγξω.

ετσι ειναι μαρακι!! κι εγω σ'αυτο το σταδιο βρισκομαι πια... τα πεθερικα κ τους γονεις τα εχω ξεπερασει σε μεγαλο βαθμο!!

Καλά δεν λέω ότι με τους γονείς μου δεν θυμώνω καποιες φορές, ούτε είμαι τέρας ηρεμίας. Αλλά προσπαθώ να μην μιλάω εν βρασμώ γιατί μετά έχω τύψεις για αυτά που θα πω γιατί δεν μου αρέσει να τους πληγώνω. Προσπαθώ γενικά να μην αντιδρώ παρορμητικά. Και αυτό το ωφείλω στον άντρα μου όπως είπα που είναι εκείνος πιο πολύ "της φασαρίας" και έτσι έχω το ρόλο να τον ησυχάζω. Για φανταστείτε όταν γκρίνιαζε αυτός να γκρίνιαζα και εγώ περισσότερο... Δεν θα τελείωνε ποτέ και δεν θα συνεννοούμασταν και ποτέ. Ή όταν τσακωνόταν με κάποιον να πήγαινα και εγώ να τσακωθώ παρέα! Laughing Laughing Laughing Θα ήταν πολύ αστείο το θέαμα! Νομίζω ότι όταν ο ένας γκρινιάζει ο άλλος "αναγκάζεται" να το δει πιο χαλαρά. Βέβαια η γκρίνια είναι συνήθως χαρακτηριστικό των γυναικών αλλά αν έχετε έναν άντρα που γκρινιάζει ή ένα παιδί που γκρινιάζει, μπορείτε να καταλάβαιτε πόσο ψυχοφθόρο είναι. Ίσως αν ήταν και εμένα ο άντρας μου αναίσθητος να ήμουν και εγώ περισσότερο γκρινιάρα. Very Happy

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="MariaM"][quote="CHRISLA2216"][quote="MariaM"]
CHRISLA2216 έγραψε:
MariaM έγραψε:
CHRISLA2216 έγραψε:

Εμένα το μόνο που μπορεί να με ρίξει πραγματικά και να μην ξέρω πως να αντιδράσω είναι θέματα υγείας όπως πολύ σωστά ανέφερες. Είναι το μόνο που δεν μπορώ να ελέγξω.

ετσι ειναι μαρακι!! κι εγω σ'αυτο το σταδιο βρισκομαι πια... τα πεθερικα κ τους γονεις τα εχω ξεπερασει σε μεγαλο βαθμο!!

Καλά δεν λέω ότι με τους γονείς μου δεν θυμώνω καποιες φορές, ούτε είμαι τέρας ηρεμίας. Αλλά προσπαθώ να μην μιλάω εν βρασμώ γιατί μετά έχω τύψεις για αυτά που θα πω γιατί δεν μου αρέσει να τους πληγώνω. Προσπαθώ γενικά να μην αντιδρώ παρορμητικά. Και αυτό το ωφείλω στον άντρα μου όπως είπα που είναι εκείνος πιο πολύ "της φασαρίας" και έτσι έχω το ρόλο να τον ησυχάζω. Για φανταστείτε όταν γκρίνιαζε αυτός να γκρίνιαζα και εγώ περισσότερο... Δεν θα τελείωνε ποτέ και δεν θα συνεννοούμασταν και ποτέ. Ή όταν τσακωνόταν με κάποιον να πήγαινα και εγώ να τσακωθώ παρέα! Laughing Laughing Laughing Θα ήταν πολύ αστείο το θέαμα! Νομίζω ότι όταν ο ένας γκρινιάζει ο άλλος "αναγκάζεται" να το δει πιο χαλαρά. Βέβαια η γκρίνια είναι συνήθως χαρακτηριστικό των γυναικών αλλά αν έχετε έναν άντρα που γκρινιάζει ή ένα παιδί που γκρινιάζει, μπορείτε να καταλάβαιτε πόσο ψυχοφθόρο είναι. Ίσως αν ήταν και εμένα ο άντρας μου αναίσθητος να ήμουν και εγώ περισσότερο γκρινιάρα. Very Happy

Laughing Laughing Laughing
εεεεεετσι ειναι, πολυ σωστα!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 19]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 19  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις