Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
16 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 16 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
snoopy έγραψε:epidi exw parexigithei!!!den lew oti an ena mwraki ponaei kai klaei den to pernoume agalia!!!alimono!!!i dikia mou einai 7 minwn...griniazei den ponaei!!!giati etsi emathe!!!to na les oti to paidi einai kalomathimeno i kakomathimeno stis agalies den se kanei kakia mama alla eilikrini.to na min mporeis mporeis episis na kounitheis giati tsirizei xwris agalia den nomizw na min se ekneyrizei kapies stigmes!!!anthrwpoi eimaste kai apo tin kourasei ta neyra spane!kai xanalew milaw otan eimaste sigoures oti to paidi den ponaei,den peinaei apla griniazei giati etsi exei mathei..
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕ ΣΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ!ΑΠΛΩΣ ΔΙΑΦΩΝΗΣΑ...ΔΕ ΘΕΛΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΝΕΝΟΣ!ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΘΕ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΑΜΑ!ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.ΚΑΙ ΝΑΙ,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΙΩΘΩ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΤΟ ΤΑΒΑΝΙ...ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ!

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ουσιαστικα, ολες τα ιδια λεμε. Και εγω δεν ειμαι της αποψης οτι κακομαθαινει. Ας κακομαθει. Οκ δεν τρεχει και τπτ. Απλα ειμαι της αποψης οτι η αγκαλια δεν ειναι για ολες τις περιπτωσεις. Για να γινω κατανοητη. Καθε φορα που ψιλογκρινιαζει τον παιρνω αγκαλια. Τωρα που απασχολειται κανουμε και αλλα πραγματα. Σαφως και θα τον παρω αγκαλια. Δεν μπορω να αντισταθω. Και δεν θελω. Απλα δεν μπορω να κανω οπως κανουν αλλες μαμαδες, με το sling μεσα στο σπιτι και να ειναι παντου πανω μου. Πειτε το ιδιομορφια του χαρακτηρα μου.
Τωρα και εγω τσαντιζομαι με την φαση, οτι μπορει με την αγκαλια να κακομαθει. Οκ και???Μωρο ειναι και εχουν δικαιωμα να κακομαθουν. Και στην τελικη μου την σπανε να μου το λενε αλλοι.

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kalliopi mou koita ti wraia pou kathete o tzoutzoukos sou sto relax!!!!emena den kathete me tin kamia!!!giayto wres wres otan exantloume exw parapono!!ayto lew!nomizw pws katalaveneis ti ennow!na soou zisei kiolas!!!poli xaroumenos einai Very Happy

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
snoopy έγραψε:to thema den einai i mia agalia alla oi agalia oli ti meraaaaaaaaa!!!!ayto einai to thema!na min mporeis na pas toualeta!!!na sto spw etsi apla ...einai provlima pws na to kanoume???

ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΤΣΙ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΣΤΕΡΟΥΣΑ, ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΛΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΕΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΓΚΡΙΝΙΑΞΕΙ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ (ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΒΑΡΙΕΤΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ) ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ, ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝΑΠΤΥΣΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η ΒΑΡΕΜΑΡΑ ΑΝΑΓΚΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΑΛΛΕΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ.

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εννοειται πως και η βαρεμαρα ειναι αναγκη. Αλλωστε τα μωρα δεν εχουν και πολλες επιλογες. Οσο μεγαλωνει και ανεξαρτητοποιειται ομως και ολο και πιο ευκολο.
Snoopy φανταζομαι πως η κατασταση που περιγραφεις θα ειναι πολυ δυσκολη. Υπομονη θελει ομως.
Και κατι ακομα που σκεφτομαι για την αγκαλια ειναι οταν θα μεγαλωσει και θα εχει γινει αντρακι (π.χ. εκει γυρω στα 2,5 με 3) δεν θα θελει καθολου να τον παιρνω αγκαλια. Αλλη φαση και αυτη..

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Gianna_V έγραψε:Εννοειται πως και η βαρεμαρα ειναι αναγκη. Αλλωστε τα μωρα δεν εχουν και πολλες επιλογες. Οσο μεγαλωνει και ανεξαρτητοποιειται ομως και ολο και πιο ευκολο.
Snoopy φανταζομαι πως η κατασταση που περιγραφεις θα ειναι πολυ δυσκολη. Υπομονη θελει ομως.
Και κατι ακομα που σκεφτομαι για την αγκαλια ειναι οταν θα μεγαλωσει και θα εχει γινει αντρακι (π.χ. εκει γυρω στα 2,5 με 3) δεν θα θελει καθολου να τον παιρνω αγκαλια. Αλλη φαση και αυτη..
ontws otan perpatisoun kai paizoun mona meta tha pigenoume gia agalia kai tha mas diwxnoun!!!nai ontws i katastasi mas einai diskoli kai se kamia periptwsi den tin afinw na klaiei alla einai paidi pou thelei 2 atoma na tin koumantaroun!!!toso zwiri milame...

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
snoopy έγραψε:kalliopi mou koita ti wraia pou kathete o tzoutzoukos sou sto relax!!!!emena den kathete me tin kamia!!!giayto wres wres otan exantloume exw parapono!!ayto lew!nomizw pws katalaveneis ti ennow!na soou zisei kiolas!!!poli xaroumenos einai Very Happy
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!ΚΑΙ ΣΥ ΝΑ ΤΗ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΚΛΑ ΣΟΥ!
ΜΗ ΣΕ ΞΕΓΕΛΑΕΙ Η ΦΩΤΟ! Razz Razz Razz
ΚΑΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΘΟΤΑΝ ΜΕΧΡΙ 6-7 ΜΗΝΩΝ...ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χαχα, έχετε δίκιο! Όμως, τότε θα πρέπει να θεωρήσω 2 πιθανές περιπτώσεις για την μικρή μου:
1) Εγώ την κακοέμαθα, διότι όσο θηλάζαμε αποκλειστικά έτρωγε κάθε 1,5-2 ώρες μέσα στη μέρα, οπότε βρισκόταν σχεδόν συνεχώς στην αγκαλιά μου (δεν μπορούσα να κάνω κι αλλιώς)
2) Είναι στο χαρακτήρα της μικρής. Προσπαθώ εξαρχής στην κάθε ευκαιρία να την βάλω κάπου να κάθεται, να μάθει να παίζει και μόνη της. Να μπορώ να κάνω κι εγώ καμιά δουλειά ή να ξεκουραστεί η μέση μου. Όταν κλαίει δεν την σηκώνω με το παραμικρό. Πρώτα της δίνω παιχνιδάκι. Αν συνεχίσει να κλαίει της δίνω άλλο.. Δοκιμάζω παιχνίδια... Της κάνω εγώ παιχνιδάκια.. Της τραγουδάω... Τη σηκώνω και την καθίζω σε άλλο σημείο (πχ από το πάρκο στον καναπέ ή στο κρεβάτι κλπ). Και μόνο αν δεν πιάσουν αυτά καταλήγει στην αγκαλιά μου. Και συνήθως όπου και αν την βάλω, όλα αυτά πιάνουν για το πολύ 10 λεπτά!

Συμφωνώ προσωπικά ότι δεν χρειάζεται να σηκώνω το παιδί με το παραμικρό κλάμα. Αλλά η δικιά μου που ανήκει στα νευρικά μωράκια, ξεσπάει πολύ γρήγορα στο έντονο κλάμα. Μάλιστα στις αρχές της κοβόταν και η αναπνοή και γινόταν μελιτζανί το μουτράκι της, τώρα ευτυχώς είναι καλύτερα. Πώς να το κάνω, δε γίνεται να την αφήνω να κλαίει τόσο έντονα... Αναγκαστικά τη βγάζουμε αγκαλιά (όχι πως δεν το χαίρομαι, απλά είναι και η μεσούλα μου...).

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
crazymommy έγραψε:Χαχα, έχετε δίκιο! Όμως, τότε θα πρέπει να θεωρήσω 2 πιθανές περιπτώσεις για την μικρή μου:
1) Εγώ την κακοέμαθα, διότι όσο θηλάζαμε αποκλειστικά έτρωγε κάθε 1,5-2 ώρες μέσα στη μέρα, οπότε βρισκόταν σχεδόν συνεχώς στην αγκαλιά μου (δεν μπορούσα να κάνω κι αλλιώς)
2) Είναι στο χαρακτήρα της μικρής. Προσπαθώ εξαρχής στην κάθε ευκαιρία να την βάλω κάπου να κάθεται, να μάθει να παίζει και μόνη της. Να μπορώ να κάνω κι εγώ καμιά δουλειά ή να ξεκουραστεί η μέση μου. Όταν κλαίει δεν την σηκώνω με το παραμικρό. Πρώτα της δίνω παιχνιδάκι. Αν συνεχίσει να κλαίει της δίνω άλλο.. Δοκιμάζω παιχνίδια... Της κάνω εγώ παιχνιδάκια.. Της τραγουδάω... Τη σηκώνω και την καθίζω σε άλλο σημείο (πχ από το πάρκο στον καναπέ ή στο κρεβάτι κλπ). Και μόνο αν δεν πιάσουν αυτά καταλήγει στην αγκαλιά μου. Και συνήθως όπου και αν την βάλω, όλα αυτά πιάνουν για το πολύ 10 λεπτά!

Συμφωνώ προσωπικά ότι δεν χρειάζεται να σηκώνω το παιδί με το παραμικρό κλάμα. Αλλά η δικιά μου που ανήκει στα νευρικά μωράκια, ξεσπάει πολύ γρήγορα στο έντονο κλάμα. Μάλιστα στις αρχές της κοβόταν και η αναπνοή και γινόταν μελιτζανί το μουτράκι της, τώρα ευτυχώς είναι καλύτερα. Πώς να το κάνω, δε γίνεται να την αφήνω να κλαίει τόσο έντονα... Αναγκαστικά τη βγάζουμε αγκαλιά (όχι πως δεν το χαίρομαι, απλά είναι και η μεσούλα μου...).
poso miazoun ta paidakia mas!!!poli neuriki einai kai i dikia mou kai amesws tin pianoun klamata..otan de tin pianei isteria maurizei to moutraki tis

marilou mou


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Snoopy μου σε καταλαβαινω απολυτα! Η μικρη μου ειναι κολλημενη πανω μου 8 μηνες τωρα και συνεχιζουμε! Δεν της στερω την αγκαλια μου γιατι δεν μπορω να κανω αλλιως! Αν την αφησω ξεσηκωνει την γειτονια! Θελω να της μαθω να παιζει λιγακι μονη της στο παρκο αλλα στην υποψια οτι την αφηνω βαζει τα κλαματα! Δεν ξερω αν φταιω εγω ή το παιδι, ξερω οτι εχει γινει η προεκταση των χεριων μου και για να κανω καμια δουλεια πρεπει να κοιμαται...

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δε διαβασα ολες τις απαντησεις.. εμενα δε ξεσκαλωσαν ποτε γιατι δε σκαλωσαν καν. εγω δε τα αφησα. και τι εννοω..βεβαιως καιτα επερνα αγκαλιτσα νατα χαζευω. φυσικα και τα χαιδευα. οταν εκλαιγαν πηγαιναδιπλα τους. αλλα ως εκει. ποτε δε ταισα ομως κρεμα στην αγκαλια. ακομα και το γαλατακι προτιμουσα ναναι στο ριλαξ και να το δινω τις περισσοτερες φορες. ακριβως γιαυτο.. να μην εχω προβληματα μετα.
ειχα φυσικα και τις ωρες μου που απλα τα ειχα αγκαλια και τα ζουλουσα.. Very Happy

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κορίτσια εγω πιστευω οτι οταν το μωρο κλαιει η αγκαλιτσα το παρηγορει καλυτερα απο οτιδηποτε αλλο. Αναφερομαι ειδικοτερα σε παιδια σαν το δικο μου που δεν θελει μονη της καθολου.Ελαχιστες φορες θα ξεχαστει με τα παιχνιδακια της -εινια 2 μηνων ακομη. Αν μπορουσε μονη δεν θα την επαιρνα τοσο συχνα αγκαλια- αλλα οταν κλαιει κ τπτ αλλο δεν την παρηγορει θα την παρω...δεν μπορω να μην το κανω .

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:κορίτσια εγω πιστευω οτι οταν το μωρο κλαιει η αγκαλιτσα το παρηγορει καλυτερα απο οτιδηποτε αλλο. Αναφερομαι ειδικοτερα σε παιδια σαν το δικο μου που δεν θελει μονη της καθολου.Ελαχιστες φορες θα ξεχαστει με τα παιχνιδακια της -εινια 2 μηνων ακομη. Αν μπορουσε μονη δεν θα την επαιρνα τοσο συχνα αγκαλια- αλλα οταν κλαιει κ τπτ αλλο δεν την παρηγορει θα την παρω...δεν μπορω να μην το κανω .

Κουκίδα μου πίστεψέ με κάνεις την καλύτερη δουλειά! Είναι λίγο ζώρικο κάποιες φορές δε λέω, αλλά έχει και τα θετικά του. Αν μεγαλώσει λίγο (σε λίγους μήνες εννοώ) δεν θα θέλει πια την αγκαλιά σου σε τόσο μεγάλο βαθμό γιατί θα έχει και άλλα ενδιαφέροντα.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
koukida έγραψε:κορίτσια εγω πιστευω οτι οταν το μωρο κλαιει η αγκαλιτσα το παρηγορει καλυτερα απο οτιδηποτε αλλο. Αναφερομαι ειδικοτερα σε παιδια σαν το δικο μου που δεν θελει μονη της καθολου.Ελαχιστες φορες θα ξεχαστει με τα παιχνιδακια της -εινια 2 μηνων ακομη. Αν μπορουσε μονη δεν θα την επαιρνα τοσο συχνα αγκαλια- αλλα οταν κλαιει κ τπτ αλλο δεν την παρηγορει θα την παρω...δεν μπορω να μην το κανω .

Κουκίδα μου πίστεψέ με κάνεις την καλύτερη δουλειά! Είναι λίγο ζώρικο κάποιες φορές δε λέω, αλλά έχει και τα θετικά του. Αν μεγαλώσει λίγο (σε λίγους μήνες εννοώ) δεν θα θέλει πια την αγκαλιά σου σε τόσο μεγάλο βαθμό γιατί θα έχει και άλλα ενδιαφέροντα.

μωρε κ εγω ετσι πιστευω!! Smile

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
koukida έγραψε:
MariaM έγραψε:
koukida έγραψε:κορίτσια εγω πιστευω οτι οταν το μωρο κλαιει η αγκαλιτσα το παρηγορει καλυτερα απο οτιδηποτε αλλο. Αναφερομαι ειδικοτερα σε παιδια σαν το δικο μου που δεν θελει μονη της καθολου.Ελαχιστες φορες θα ξεχαστει με τα παιχνιδακια της -εινια 2 μηνων ακομη. Αν μπορουσε μονη δεν θα την επαιρνα τοσο συχνα αγκαλια- αλλα οταν κλαιει κ τπτ αλλο δεν την παρηγορει θα την παρω...δεν μπορω να μην το κανω .

Κουκίδα μου πίστεψέ με κάνεις την καλύτερη δουλειά! Είναι λίγο ζώρικο κάποιες φορές δε λέω, αλλά έχει και τα θετικά του. Αν μεγαλώσει λίγο (σε λίγους μήνες εννοώ) δεν θα θέλει πια την αγκαλιά σου σε τόσο μεγάλο βαθμό γιατί θα έχει και άλλα ενδιαφέροντα.

μωρε κ εγω ετσι πιστευω!! Smile
to mwraki sou einai poli mikro..!den milaw gia toso mwraki!akoma den mporei na asxolithei me kati.egw lew gia megalitera pou parolo pou mporoun na asxolithoun me kati griniazoun kai theloun agalia.. Wink

princess 05/05/10

princess 05/05/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
η δικια μου ευτυχως κοιμοταν κατα τη διαρκεια της ημερας και οταν αρχισε να καθετε επαιζε και μονη της..μη την εξης ομως προυποθεση :να μη με δει να κανω δουλειες στην κουζινα..ακομη κ τωρα που περπαταει αφηνει το παιχνιδι και τρεχει στην κουζινα να κρεμαστει πανω μου και να κλαει....νομιζω αυτο δε θα αλλαξει ποτεεεεε

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
princess 05/05/10 έγραψε:η δικια μου ευτυχως κοιμοταν κατα τη διαρκεια της ημερας και οταν αρχισε να καθετε επαιζε και μονη της..μη την εξης ομως προυποθεση :να μη με δει να κανω δουλειες στην κουζινα..ακομη κ τωρα που περπαταει αφηνει το παιχνιδι και τρεχει στην κουζινα να κρεμαστει πανω μου και να κλαει....νομιζω αυτο δε θα αλλαξει ποτεεεεε
xaxaxaxa prwti fora to akouw ayto!den ti thelei tin kouzina!apo twra to deixnei den tin vlepw na mageireyei! Very Happy

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
snoopy έγραψε:
crazymommy έγραψε:Χαχα, έχετε δίκιο! Όμως, τότε θα πρέπει να θεωρήσω 2 πιθανές περιπτώσεις για την μικρή μου:
1) Εγώ την κακοέμαθα, διότι όσο θηλάζαμε αποκλειστικά έτρωγε κάθε 1,5-2 ώρες μέσα στη μέρα, οπότε βρισκόταν σχεδόν συνεχώς στην αγκαλιά μου (δεν μπορούσα να κάνω κι αλλιώς)
2) Είναι στο χαρακτήρα της μικρής. Προσπαθώ εξαρχής στην κάθε ευκαιρία να την βάλω κάπου να κάθεται, να μάθει να παίζει και μόνη της. Να μπορώ να κάνω κι εγώ καμιά δουλειά ή να ξεκουραστεί η μέση μου. Όταν κλαίει δεν την σηκώνω με το παραμικρό. Πρώτα της δίνω παιχνιδάκι. Αν συνεχίσει να κλαίει της δίνω άλλο.. Δοκιμάζω παιχνίδια... Της κάνω εγώ παιχνιδάκια.. Της τραγουδάω... Τη σηκώνω και την καθίζω σε άλλο σημείο (πχ από το πάρκο στον καναπέ ή στο κρεβάτι κλπ). Και μόνο αν δεν πιάσουν αυτά καταλήγει στην αγκαλιά μου. Και συνήθως όπου και αν την βάλω, όλα αυτά πιάνουν για το πολύ 10 λεπτά!

Συμφωνώ προσωπικά ότι δεν χρειάζεται να σηκώνω το παιδί με το παραμικρό κλάμα. Αλλά η δικιά μου που ανήκει στα νευρικά μωράκια, ξεσπάει πολύ γρήγορα στο έντονο κλάμα. Μάλιστα στις αρχές της κοβόταν και η αναπνοή και γινόταν μελιτζανί το μουτράκι της, τώρα ευτυχώς είναι καλύτερα. Πώς να το κάνω, δε γίνεται να την αφήνω να κλαίει τόσο έντονα... Αναγκαστικά τη βγάζουμε αγκαλιά (όχι πως δεν το χαίρομαι, απλά είναι και η μεσούλα μου...).
poso miazoun ta paidakia mas!!!poli neuriki einai kai i dikia mou kai amesws tin pianoun klamata..otan de tin pianei isteria maurizei to moutraki tis

Εμείς οι 2 θα πρέπει να κάνουμε παρέα.. Αφού δε θα μας θέλουν οι άλλες μαμάδες, μην τους χαλάσουμε τα παιδάκια τους! Χαχαχαχαχαχαχ!!!! Laughing Laughing Laughing

Άσχετο: ρε κορίτσια, όποτε την έχω αγκαλιά και πάω να μιλήσω στο τηλέφωνο γίνεται έξαλλη! Αρχίζει τη γκρίνια, μου το σπρώχνει, γενικά θέλει να μου το πάρει... Μα πώς στο καλό καταλαβαίνει; Rolling Eyes Το κάνουν και τα δικά σας;

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
nai vre si!logika ta perisotera to kanoun!emena afiniazei kai thelei na to arpaxei na to valei sto stoma!

Rwxanh

Rwxanh
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εμένα ο δικός μου, που είναι τώρα 6 μηνών, από τη μέρα που γεννήθηκε θέλει όλο αγκαλίτσες! Αφού τον φωνάζουμε αγκαλίτσα! Από την πρώτη μέρα στο μαιευτήριο ήταν ο μόνος που με το που τον έβαζες στο πυρεξάκι άρχιζε το μουρμουρητο και το κλάμμα! Αφού φώναξα τη μαία να τη ρωτήσω μήπως είναι άρρωστος ή θέλει κάτι και αφού τον κοίταξε απο'δω κι απο'κει μου λέει: "Μην ανησυχείς, απλά αγκαλίτσα και στοργή θέλει". Νευριάζω όταν μου λένε ότι έτσι τον έμαθα γιατί δεν είναι καθόλου αλήθεια. Πιστεύω ότι κάθε μωράκι έχει τις ανάγκες του. Ο δικός μου για παράδειγμα κοιμάται αρκετές ώρες μέσα στη μέρα και παίρνει σερί όλο το βράδυ αλλά όταν είναι ξύπνιος με θέλει δίπλα του. Μόνος του δεν μπορεί καθόλου. Όταν ήταν πιο μωρό τον είχαμε όλο αγκαλιά αλλά και τώρα που ψιλομεγάλωσε μπορεί να κάθεται μόνος του για λίγη ώρα αλλά μην κάνεις το λάθος και φύγεις από δίπλα του τρελαίνεται. Θέλει παρεούλα ο κακομοίρης! Τι να τον κάνω? Σε κάποια φάση ακούγοντας που μου λέγανε οι άλλοι ότι τον έχω κακομάθει προσπάθησα να τον κάνω να κάθεται μόνος του. Όσο και να τον αφήσεις δε σταματάει να κλαίει. Άσε που μετά σου κάνει μούτρα κι ούτε να φάει θέλει ούτε να κοιμηθεί. Οπότε σταμάτησα κι εγώ να ακούει τους τρίτους και κάνω αύτό που λέει η καρδιά μου. Πιο μεγάλο κακό κάνουμε στα μωρά μας αν τα αφήνουμε να κλαίνε παρά αν είμαστε δίπλα τους κάθε λεπτό και ικανοποιούμε όλες τους τις ανάγκες.
Μάλιστα, τώρα που έχει αρχίζει και μπαμπαλίζει όλη την ώρα, δεν κλαίει αλλά είναι ικανός να μουρμουράει επι ώρες όταν τον αφήνεις, κι όταν τον πάρω αγκαλιά και του μιλάω βγάζει έναν βαθύ ανστεναγμό, σκάει χαμόγελο και ηρεμεί απολύτως. Είναι ικανός να αποκοιμηθεί στο λεπτό ο μικρούλης από την ανακούφισή του.
Πιστεύω όμως ότι όταν αρχίσει να ενδιαφέρεται για τα παιχνίδια του και περπατήσει (γιατί ακόμα δεν ενδιαφέρεται παρα μόνο όταν εγώ κάθομαι μαζί του και παίζουμε μαζί) να κάθεται και μόνος του!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ααα κι εμένα θέλει να το βάλει στο στόμα!!! Δίνουμε μάχες!!! Laughing Laughing Laughing

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Rwxanh έγραψε:Εμένα ο δικός μου, που είναι τώρα 6 μηνών, από τη μέρα που γεννήθηκε θέλει όλο αγκαλίτσες! Αφού τον φωνάζουμε αγκαλίτσα! Από την πρώτη μέρα στο μαιευτήριο ήταν ο μόνος που με το που τον έβαζες στο πυρεξάκι άρχιζε το μουρμουρητο και το κλάμμα! Αφού φώναξα τη μαία να τη ρωτήσω μήπως είναι άρρωστος ή θέλει κάτι και αφού τον κοίταξε απο'δω κι απο'κει μου λέει: "Μην ανησυχείς, απλά αγκαλίτσα και στοργή θέλει". Νευριάζω όταν μου λένε ότι έτσι τον έμαθα γιατί δεν είναι καθόλου αλήθεια. Πιστεύω ότι κάθε μωράκι έχει τις ανάγκες του. Ο δικός μου για παράδειγμα κοιμάται αρκετές ώρες μέσα στη μέρα και παίρνει σερί όλο το βράδυ αλλά όταν είναι ξύπνιος με θέλει δίπλα του. Μόνος του δεν μπορεί καθόλου. Όταν ήταν πιο μωρό τον είχαμε όλο αγκαλιά αλλά και τώρα που ψιλομεγάλωσε μπορεί να κάθεται μόνος του για λίγη ώρα αλλά μην κάνεις το λάθος και φύγεις από δίπλα του τρελαίνεται. Θέλει παρεούλα ο κακομοίρης! Τι να τον κάνω? Σε κάποια φάση ακούγοντας που μου λέγανε οι άλλοι ότι τον έχω κακομάθει προσπάθησα να τον κάνω να κάθεται μόνος του. Όσο και να τον αφήσεις δε σταματάει να κλαίει. Άσε που μετά σου κάνει μούτρα κι ούτε να φάει θέλει ούτε να κοιμηθεί. Οπότε σταμάτησα κι εγώ να ακούει τους τρίτους και κάνω αύτό που λέει η καρδιά μου. Πιο μεγάλο κακό κάνουμε στα μωρά μας αν τα αφήνουμε να κλαίνε παρά αν είμαστε δίπλα τους κάθε λεπτό και ικανοποιούμε όλες τους τις ανάγκες.
Μάλιστα, τώρα που έχει αρχίζει και μπαμπαλίζει όλη την ώρα, δεν κλαίει αλλά είναι ικανός να μουρμουράει επι ώρες όταν τον αφήνεις, κι όταν τον πάρω αγκαλιά και του μιλάω βγάζει έναν βαθύ ανστεναγμό, σκάει χαμόγελο και ηρεμεί απολύτως. Είναι ικανός να αποκοιμηθεί στο λεπτό ο μικρούλης από την ανακούφισή του.
Πιστεύω όμως ότι όταν αρχίσει να ενδιαφέρεται για τα παιχνίδια του και περπατήσει (γιατί ακόμα δεν ενδιαφέρεται παρα μόνο όταν εγώ κάθομαι μαζί του και παίζουμε μαζί) να κάθεται και μόνος του!
Εγώ πάλι έχω βασίσει τις ελπίδες μου στο περπάτημα... Ήδη δείχνει ενδιαφέρον για κάθε τι που πιάνουν τα χεράκια της αλλά η αγκαλιά-αγκαλιά!!!

Rwxanh

Rwxanh
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κι εγώ ελπίζω ότι με το περπάτημα θα ξεφύγει λίγο από πάνω μου. Μόνο που μετα θα τα κυνηγάμε όλη την ώρα μέσα στο σπίτι... Οπότε δεν ξέρω τι είναι καλύτερο... Πότε 'ξεσκάλωσε' το νινί απο πάνω σας? - Σελίδα 2 911307

Silvermist

Silvermist
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εμένα εδώ και μια εβδομάδα έχει αρχίσει και κάθεται κανένα μισαωράκι μέσα στη μέρα μόνη της, χωρίς να με βλέπει, με τα παιχνίδια της. Γενικά είναι πολύ δύσκολη, θέλει συνέχεια κάποιον δίπλα της και ας μην την κρατάει αγκαλιά. Και όπως και σε άλλες μανούλες αν με δει να μιλάω στο τηλέφωνο ή να σιδερώνω, χαλάει τον κόσμο.
Θυμάμαι ένα διάστημα που προσπάθησα να την κάνω να ξεσκαλώσει απο πάνω μου, μόνο πόνο δημιούργησε η κατάσταση, σπάραζε κ δεν άντεχα να την ακούω έτσι, οπότε το πήρα απόφαση, όταν θέλει θα φύγει απο μόνη της.

koukida υπομονή!!! Smile

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συγγνώμη που θα το ξαναπώ, αλλά γιατί μας φαίνεται περίεργο 6 και 7 μηνων μωρά να μη θέλουν να είναι μόνα τους? Είναι τελείως ανυπεράσπιστα πλάσματα και πιστέψτε με το ξέρουν! Έχετε δει κανένα μωράκι να κάθεται στο δωμάτιό του μόνο του και να παίζει? Είναι φυσιολογική η συμπεριφορά αυτή και δεν πρέπει να μας ξενίζει ούτε να μας ανησυχεί. Αντίθετα, πρέπει να μας χαροποιεί γιατί δείχνει φυσιολογική ανάπτυξη. Όσο για το αν "μαθαίνει" αγκαλιά το μωρό, ναι, μαθαίνει, ότι οι γονείς του καλύπτουν τις συναισθηματικές του ανάγκες... και έτσι γίνεται πιο χαρούμενο!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις