Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

76Ταμα σε αγιο-α - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταμα σε αγιο-α Δευ Ιουλ 15, 2013 10:37 pm

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ανάλογα την πίεση που δέχεσαι από τα πεθερικά και γενικά παππούδες.

77Ταμα σε αγιο-α - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταμα σε αγιο-α Δευ Ιουλ 15, 2013 11:19 pm

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
gallida έγραψε:Οταν κάνεις τάμα το όνομα πρέπει να βγάλεις μόνο του Αγίου ή μπορείς και 2 ονόματα να δώσεις?

κανονικα αμα κανεις ταμα το μωρο πρεπει να ακουει το ονομα του αγιου και μονο.. οχι οτι αν οχι θα γινει κατι αλλα το το ταζεις σε αγιο οποτε κατι αλλο περισσευει οτι και να σε λενε τα πεθερικα σου η οιγονεις σου... αν πιστευουν στο Θεο δεν θα πρεπει να σε πιεσουν

78Ταμα σε αγιο-α - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταμα σε αγιο-α Τρι Ιουλ 16, 2013 12:59 am

maria17


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
gallida έγραψε:Οταν κάνεις τάμα το όνομα πρέπει να βγάλεις μόνο του Αγίου ή μπορείς και 2 ονόματα να δώσεις?


καλημέρα!!!κανονικά δίνεις του Αγίου!!!εγώ την είχα τάξει στην Αγία Ειρήνη αλλά επειδη γεννήθηκε 18 Ιανουαρίου την έβγαλα Ειρήνη-Αθανασία.την φωνάζουμε Ειρήνη!!! η κουμπάρα μου έταξε να βγάλει το παιδάκι της στον ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ,αλλά επειδη έφαγε πολύ γκρίνια από άντρα,πεθερικά το έβγαλε Πελαγία-Ιλιάνα.εγώ ξέρω ότι το τάμα πάει πρώτο...δεν λένε άλλωστε ΜΗΝ ΤΑΞΕΙΣ ΣΕ ΑΓΙΟ ΚΕΡΙ Κ ΣΕ ΠΑΙΔΙ
(δεν θυμάμαι ακριβώς τι)

79Ταμα σε αγιο-α - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταμα σε αγιο-α Τρι Ιουλ 16, 2013 2:33 am

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ στον Άγιο Ραφαήλ το έταξα, θα είναι 1ο όνομα σίγουρα αλλά έλεγα μήπως έβγαζα και 2ο

80Ταμα σε αγιο-α - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταμα σε αγιο-α Τρι Ιουλ 16, 2013 8:51 am

evianna80

evianna80
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
στις 2 Απριλιου ΄13 πηγαμε με τον αντρουλη ταξιδι στην ευβοια πηγαμε στον ΑΓΙΟ ΜΑΣ ΔΑΥΙΔ Κ ΣΤΟΝ ΙΩΑΝΝΗ ΡΩΣΣΟ...μεσα απο την ψυχη μας ζητησαμε απο τους ΑΓΙΟΥΣ να μας χαρισουν ενα παιδακι που το θελαμε εδω κ χρονια....30 Απριλιου του ιδιου μηνα δλδ μετα απο 28 μερες εμαθα οτι ειμαι εγκυος κ μαλιστα ΔΙΔΥΜΑ!!!!!!τα ονοματα τους ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ θα τα βγαλω ΔΑΒΙΔΟΥΛΑ Κ ΙΩΑΝΝΑ!!!!!!

81Ταμα σε αγιο-α - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταμα σε αγιο-α Τρι Ιουλ 16, 2013 10:11 pm

matinaki1990

matinaki1990
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα κοριτσια..να ξερετε πως οπου ταζουμε τα μωρα και δεν τα φωναζουμε με το ονομα του αγιου ο αγιος δεν θυμωνει...ειμαι σιγουρη γι αυτο...εγω υποσχεθηκα στην παναγια τηνο οταν θα καταφερω να μεινω εγγυος να βαφτισω το μωρακι μου στην τηνο στην εκκλησια και να δωσω και το ονομα της μαζι με ενα αλλο...τα καταφερα..θεου θελοντος γενναω τον γεναρη..και ετσι ιουλη-αυγουστο θα βαφτισουμε το μικρουλη μας!!!! πρωτο ονομα θα δωσω της παναγιας..δευτερο δε ξερω καθως δε ξερουμε το φυλο.....οποτε δε ξερω πως θα το φωναζουμε..αν ειναι αγορι θα το φωνα ξω με το ονομα του πεθερου Μιχαηλ γτ ειναι κ αρρωστος και κριμα περιμενει πως και πως αν ειναι αγορι να ακουσει το ονομα του απο τον πρωτοτοκο!!! ..σε εναν αρρωστο παντα δινουμε χαρες

82Ταμα σε αγιο-α - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταμα σε αγιο-α Τετ Ιουλ 17, 2013 1:25 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να τάξω το παιδί μου σε έναν Αγιο να βγάλω το όνομα του ''για να τον ευχαριστήσω'' Αλλά δεν θέλω να το φώνάζω με αυτό το όνομα και δίνω δεύτερο. Ποτε δεν το κατάλαβα. Αφου είσαι τόσο ''υποχρεωμένη'' στον Αγιο και τον ευχαριστείς για το καλό που σου έκανε φώναζε το παιδί και με το όνομα του Αγίου που σε βοήθησε τόσο πολύ προς τιμήν του. Διαφορετικά βάφτισε το στο ναό του και τελείωσε. Τα υπολοιπα για εμένα ειναι κοροιδία.
Η εβιαννα ας πουμε που εγω προσωπικα δεν θα εβγαζα την κορη μου Δαβιδουλα και με τιποτα της βγαζω το καπελο γιατι μπροστά στο δώρο που της έκανε ο Αγιος που πιστεύει τέλος πάντων δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μπραβο της. Εβιαννα.........Ευτυχως μαρή που δεν σε βοηθησε η Αιγια Αικατερίνη και να έκανες αγόριαLaughing Laughing Laughing Laughing Laughing 

83Ταμα σε αγιο-α - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταμα σε αγιο-α Τετ Ιουλ 17, 2013 1:39 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε αυτο που λες εντε συμφωνω!!εγω εκανα ταμα στην πρωτη μου κορη οταν ημουν εγκυος,ομως δεν εβαλα οτι θα πω το ονομα γιατι δεν θα το φωναζα.θα το φωναζα στο ονομα της πεθερας(εχει και ωραιο ονομα!αριαδνη!)δεν καταλαβαινω το νοημα να το πεις στον αγιο και να μην το φωναζεις ετσι το παιδι.

84Ταμα σε αγιο-α - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταμα σε αγιο-α Τετ Ιουλ 17, 2013 2:02 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια εγώ το έχω γράψει και αλλού, δεν έχω σχέση με εκκλησία-πνευματικούς-παπάδες κτλ. Δεν πήγαινα ποτέ και ήμουν εντελώς αντίθετη, με εκνευρίζουν ορισμένα πράγματα που γίνονται εκεί.

Ωστόσο πιστεύω στον Θεό μέσα μου και πιστεύω ότι μου δίνει δύναμη. Σ' αυτήν την εγκυμοσύνη ένιωσα την ανάγκη να προσευχηθώ περισσότερο για να αντλήσω δύναμη, και βλέπω ότι με βοηθάει. Έχω κάνει μία υπόσχεση -όχι όνομα, γιατί δεν ήξερα ότι αυτό είναι το τάμα, αλλά μια άλλη. Δεν ξέρω καν αν λογίζεται για τάμα. Για εμένα όμως σημαίνει κάτι και θα το κάνω.

Δεν ξέρω κιόλας γιατί οπως σας είπα δεν έχω σχέση, αλλά η λογική μου λέει ότι οι άγιοι δεν κρατάνε τεφτέρι κι ούτε υπάρχουν κανόνες. Τους κανόνες της λατρείας τους βάλαμε εμείς οι άνθρωποι. Αν λοιπόν υπάρχει κάποια δύναμη, που πιστεύω ότι υπάρχει, Θεός, άγιοι κτλ, νομίζω η επίκλησή τους και η σκέψη τους είναι αυτή η θετική ενέργεια που μας χρειάζεται. Νιώθω ότι για αυτήν την θετική ενέργεια που παίρνω, πρέπει να κάνω κι εγώ κάτι πίσω, για να ευχαριστήσω. Αυτό μπορεί να είναι ό,τι νιώθει ο καθένας. Και βέβαια να ζεις γενικότερα με τον χριστιανικό τρόπο δλδ να είσαι καλός άνθρωπος, να μάθεις τα παιδιά σου σεβασμό και αξίες, δλδ να κάνεις αυτά που πρεσβεύει η θρησκεία

Έτσι το βλέπω εγώ αλλά δεν ξέρω, όπως σας είπα δεν ακολουθώ το τυπικό..

85Ταμα σε αγιο-α - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταμα σε αγιο-α Τετ Ιουλ 17, 2013 2:05 am

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ πιο πολύ βλέπω πάντως να φοριέται το τάμα σε πεθερό -πεθερά και όλα τα άλλα είναι απλή συζήτηση.

86Ταμα σε αγιο-α - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταμα σε αγιο-α Τετ Ιουλ 17, 2013 2:08 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγω νομιζω οτι το ταμα ειναι μία ξεχωριστη εσωτερικη υποθεση του καθενος και ο καθενας μας γνωριζει μεσα του ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος για να το εκπληρωσει

87Ταμα σε αγιο-α - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταμα σε αγιο-α Τετ Ιουλ 17, 2013 2:11 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
συμφωνω ιουλιάνα Smile 

88Ταμα σε αγιο-α - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταμα σε αγιο-α Τετ Ιουλ 17, 2013 2:29 am

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ πάντως αναφέρθηκα για 2ο όνομα στο παιδάκι μου από τη μεριά των γονιών κι όχι το 2ο να είναι του Αγίου. Cool 

89Ταμα σε αγιο-α - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταμα σε αγιο-α Τετ Ιουλ 17, 2013 4:39 am

maraki2002


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια όταν η μάνα μου ήταν έγκυος σε μένα αρρώστησε και έταξε στον Άι~Γιώργη να βγάλει το όνομα του...Η γιαγιά μου όμως ήθελε το όνομα της όταν γεννήθηκα...Έβαλε πρώτα το όνομα της πεθεράς και μετά του Αγίου....Σας πληροφορώ ότι τους παρουσιάστηκε o Άγιος στον ύπνο τους και στις δύο και τους είπε ότι το παιδί δηλαδή εγώ είμαι δικιά του....Και όταν ήταν έγκυος στον αδερφό μου της είπε πάλι ότι το μισό παιδί είναι δικό του...Δεν του έβγαλε το όνομα πάλι...Αν κάνω 3 παιδί εκεί που θα έβγαζα των γονιών μου θα βγάλω του Αγίου.....Εγώ στο πρώτο παιδί μου είχα δύσκολη γέννα και ούτε να σκεφτώ για δεύτερο..τελικά είπα ότι με τη βοήθεια της Παναγίας θα κάνω ακόμα ένα..Έταξα να το βαφτίσω στην Παναγία την Ελωνα και μου έδωσε απίστευτα φοβερή δύναμη.......Τα γράφω αυτά και βουρκώνω........

90Ταμα σε αγιο-α - Σελίδα 4 Empty Απ: Ταμα σε αγιο-α Τετ Ιουλ 17, 2013 5:55 am

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
maraki2002 έγραψε:Κορίτσια όταν η μάνα μου ήταν έγκυος σε μένα αρρώστησε και έταξε  στον Άι~Γιώργη να βγάλει το όνομα του...Η γιαγιά μου όμως ήθελε το όνομα της όταν γεννήθηκα...Έβαλε πρώτα το όνομα της πεθεράς και μετά του Αγίου....Σας πληροφορώ ότι τους παρουσιάστηκε o Άγιος στον ύπνο τους και στις δύο και τους είπε ότι το παιδί δηλαδή εγώ είμαι δικιά του....Και όταν ήταν έγκυος στον αδερφό μου της είπε πάλι ότι το μισό παιδί είναι δικό του...Δεν του έβγαλε το όνομα πάλι...Αν κάνω 3 παιδί εκεί που θα έβγαζα των γονιών μου θα βγάλω του Αγίου.....Εγώ στο πρώτο παιδί μου είχα δύσκολη γέννα και ούτε να σκεφτώ για δεύτερο..τελικά είπα ότι με τη βοήθεια της Παναγίας θα κάνω ακόμα ένα..Έταξα να το βαφτίσω στην Παναγία την Ελωνα και μου έδωσε απίστευτα φοβερή δύναμη.......Τα γράφω αυτά και βουρκώνω........
Aνατριχιαστικό. Εγώ πολύ πιστεύω σε αυτά. Δυστυχώς τα κολλήματα με το όνομα δεν έχουν τελειωμό.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις