Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
76 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 76 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Παρ Ιουν 11, 2010 9:45 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Dimitra_Elena έγραψε:Κορίτσια σε τί ηλικία βάλατε τα μωρά σας σε κάθισμα αυτοκινήτου;Η δική μου είναι 3,5 μηνών και το φοβάμαι ακόμα...Πήραμε ένα της CHICCO που είναι 0+,αλλά μου φαίνεται ότι κωλοκάθεται το μωρό,και δεν κάνει ακόμα.Είναι σχεδόν πλήρως καθιστό.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Το πρώτο είναι καρεκλάκι μόνο για νεογέννητα και χρησιμοποιείται και ως εξάρτημα για το καρότσι (κουμπώνει πάνω στα μπράτσα). Αυτό είναι πιο ξαπλωτό. Το δεύτερο το δίνουν για 0+ αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ξαπλώνει αρκετά. Υπάρχει βέβαια το ειδικό μαξιλαράκι και εφόσον η εταιρία το δίνει για 0+ φαντάζομαι είναι ασφαλές αρκεί για τους πρώτους μήνες να μπει ανάποδα και όσο πιο ξαπλωτά γίνεται (το δικό μου έχει 4 σκάλες). Η αλήθεια είναι ότι για τους πρώτους μήνες προτίμησα το 1ο αφού υπήρχε και μετά το 2ο. Το μωρό σου όμως εφόσον είναι 3,5 μηνών νομίζω ότι μπορεί άνετα να μπει στο μεγάλο (το 2ο). Βάλε το μαξιλαράκι για τα πολύ μικρά μωρά, ανάποδα το κάθισμα, σωστό δέσιμο με τη ζώνη και δε νομίζω ότι θα έχετε κανένα πρόβλημα

27Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Παρ Ιουν 11, 2010 10:47 pm

Ηλιάννα

Ηλιάννα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ο 2ος και ο 3ος εκατσαν στο αντιστοιχο της Pegperego μεχρι 13 μηνων ο ενας και μεχρι 15 ο αλλος,τα κιλα τους το επετρεπαν,ελπιζω να μην ειχα κανει λαθος.... Crying or Very sad

28Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Σαβ Ιουν 12, 2010 5:24 am

vasomits

vasomits
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εμείς με καθισματάκι αυτοκινήτου θα φύγουμε!!!
Πρόεχει η ασφάλεια του μωρού!!!

29Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Σαβ Ιουν 12, 2010 5:29 am

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
emeis eixame car cot...kati san kala8ouna autokinitou pou topo8etite kai ston skeleto tou karotsiou.
to paidiko ka8ismata to xrisoplirwsame kai parolo pou to xrisimopoioume o mikroulis to sixenet
ta ka8ismatakia den kanei na
xrisimopoiountai panw apo misi wra
kata ta legomena tou kataskeuasti

30Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Τετ Ιουν 16, 2010 8:22 am

ΣΤΕΓΙΑ


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΑΧ, ΤΥΧΑΙΟ?
ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ.....
ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΖΟΝΤΑΝ....ΧΑΧΑΧΑ
Ε ΛΟΙΠΟΝ ΕΜΕΙΣ ΠΗΓΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ......ΔΙΠΛΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΠΟΤΕ ΤΟΝ ΜΕΤΕΦΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΣΛΙΝΓΚ!!!!ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟ ΔΕΙΤΕ ΜΑΣ!!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Uploaded with ImageShack.us

31Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Τετ Ιουν 16, 2010 10:37 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΣΤΕΓΙΑ έγραψε:ΑΧ, ΤΥΧΑΙΟ?
ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ.....
ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΖΟΝΤΑΝ....ΧΑΧΑΧΑ
Ε ΛΟΙΠΟΝ ΕΜΕΙΣ ΠΗΓΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ......ΔΙΠΛΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΠΟΤΕ ΤΟΝ ΜΕΤΕΦΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΣΛΙΝΓΚ!!!!ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟ ΔΕΙΤΕ ΜΑΣ!!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Uploaded with ImageShack.us
Είστε πρώτοι! Πολύ ωραία η ιδέα του sling αν δε χρειάζεσαι αυτοκίνητο!

32Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Τετ Ιουν 16, 2010 10:39 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
iaggelop έγραψε:emeis eixame car cot...kati san kala8ouna autokinitou pou topo8etite kai ston skeleto tou karotsiou.
to paidiko ka8ismata to xrisoplirwsame kai parolo pou to xrisimopoioume o mikroulis to sixenet
ta ka8ismatakia den kanei na
xrisimopoiountai panw apo misi wra
kata ta legomena tou kataskeuasti
Αν κατάλαβα καλά και εννοείς ότι τα καθισματάκια του τύπου που αναφέραμε πιο πάνω δεν είναι για πάνω από μισή ώρα νομίζω ότι κάτι παρεξηγήσατε! Τα καθισματάκια αυτά είναι για ταξίδια και δεν υπάρχει δέσμευση χρόνου. Δηλαδή αν είναι να πας κάπου πιο μακριά ένα παιδάκι που το βάζεις; Αν αναφέρεται κάτι τέτοιο σε προσπέκτους κατασκευαστή θα με ενδιέφερε να το δω!

33Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Τετ Ιουν 16, 2010 12:16 pm

Ηλιάννα

Ηλιάννα
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ο μικρος μου ειχε κανει ατελειωτες ωρες στο Primo Viaggio,οταν κοιμοταν στο αυτοκινητο τον ανεβαζα σπιτι με αυτο και ηταν αλλες 2-3 ωρες εκει
Δεν εχω κι εγω διαβασει κατι τετοιο για τις ωρες....
Εχει κανει και 6ωρο ταξιδι με μια σταση

34Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Τετ Ιουν 16, 2010 3:44 pm

μαρσυ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καθισματακι αυτοκινητου δαγκωτο!!!!!!
αφου να φανταστειτε επειδη γεννησα τελικα πριν της ωρας μου και μαλιστα ματφερθηκα και σε νοσοκομειο 45 λεπτα απο το σπιτι μας ο αντρας μου επειδη δεν ειχαμε προλαβει να βαλουμε την βαση isofix στην οποια κουμπωνει το πηρε μαζι και το εδεσε με τις ζωνες στο παρκιν του νοσοκομειου!!!

35Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Τετ Ιουν 16, 2010 9:39 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καθισματάκι αυτοκινήτου. Αυτό είναι το ασφαλέστερο για το μωρό. Το χρησιμοποιούν σε όλο τον κόσμο από την ημέρα που γεννιούνται τα μωρά. Εγώ ακόμα και για τις μικρότερες διαδρομές αυτό χρησιμοποιώ. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα γίνει το κακό οπότε ας έχουμε κάνει ότι καλύτερο μπορούμε. Βέβαια και εγώ το είχα σκεφτεί οτι μπορεί το νεογέννητο να μην είναι άνετα όμως ήταν μια χαρά.

36Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Τετ Ιουν 16, 2010 9:41 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θα ήθελα ακόμη να προσθέσω ότι στη Σουηδία (ξέρετε στον πολιτισμό) τα καθισματά τα έχουν γυρισμένα με την πλάτη στον οδηγό μέχρι τα 4 περίπου έτη. Έχουν καταλήξει ότι αυτό είναι ασφαλέστερο. Και εδώ εμείς μόλις πάνε 9 μηνών τα γυρίζουμε.

37Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Τετ Ιουν 16, 2010 10:19 pm

oneirena

oneirena
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μεχρι τα 4 γυρισμένο προς τα πίσω? Και τα πόδια που χωράνε???

38Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Τετ Ιουν 16, 2010 10:25 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
florentiab έγραψε:Θα ήθελα ακόμη να προσθέσω ότι στη Σουηδία (ξέρετε στον πολιτισμό) τα καθισματά τα έχουν γυρισμένα με την πλάτη στον οδηγό μέχρι τα 4 περίπου έτη. Έχουν καταλήξει ότι αυτό είναι ασφαλέστερο. Και εδώ εμείς μόλις πάνε 9 μηνών τα γυρίζουμε.
Στην Ελλάδα οι κατασκευαστές δίνουν περιθώριο μέχρι τα 13 κιλά άσχετα με την ηλικία.

- Για το Group 0+ (μέχρι 13 Kg.) θα πρέπει να τοποθετείται το κάθισμα με αντίθετη φορά από τα καθίσματα. (Μπλε σημεία στήριξης).
- Από 9 έως 18 Kg. θα μπορεί να τοποθετηθεί με κατεύθυνση προς τα εμπρός (κόκκινα σημεία στήριξης) (πηγή Chicco).

Η αλήθεια είναι ότι εμείς τα γυρνάμε πολύ πριν φτάσουνε τα 13 κιλά.

39Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Τετ Ιουν 16, 2010 11:39 pm

μαρσυ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
τα καθισματακια οπως ειπε κι η κοπελα παραπανω πρεπει να κοιτανε πισω μεχρι τα 4 χρονια!!!!Δεν ειναι τυχαιο που νορβηγοι και σουηδοι εχουν βγαλει και isofix καθισματακια 0-18 που κοιτανε πισω.Οποτε,κλαιει δεν κλαιει η μικρη προς τα πισω θα κοιταει μεχρι τοτε!!!!

40Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Πεμ Ιουν 17, 2010 10:14 pm

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Είναι σχετικά καινούργιες οι έρευνες που έβγαλαν τα πορίσματα αυτά, γι'αυτό και δεν είναι διαδεδομένη πρακτική ακόμα να κοιτάζει το μωρό προς τα πίσω. Πιστεύω ότι σύντομα θα βγάλουν όλοι οι κατασκευαστές. Εμένα είναι μικρό ακόμα το μωράκι μου οπότε κοιτάζει προς τα πίσω ούτως ή άλλως, αλλά έχω αποφασίσει ότι και το επόμενο καθισματάκι μας θα είναι έτσι!
Πάντως κι εμείς με το καθισματάκι τη βγάλαμε και απλά της στήριζα το κεφαλάκι, περισσότερο από δικό μου άγχος. Τώρα κάθεται μια χαρούλα!

41Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Πεμ Ιουν 17, 2010 10:58 pm

mummy

mummy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εμείς ακόμη δεν εχουμε αγοράσει τίποτα και η αλήθεια είναι πως δεν έχουμε καταλήξει τι ακριβώς θέλουμε.
πορτ μπεμπε λογικά θα έχει το καρότσι, κάθισμα αυτοκινήτου μπορεί να πάρουμε εξτρα,αλλά τι να πάρω?? Ουφ! Rolling Eyes
πρέπει να προσέξω να ξαπλώνει αρκετά η πλάτη έτσι δεν είναι? υπάρχει και κάτι άλλο??

42Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Πεμ Ιουν 17, 2010 11:49 pm

maroulaki


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα κι από μένα!
επειδή τυχαίνει να είμαι σύζυγος ενός από αυτά τα γουρουνάκια όπως ειπώθηκε νωρίτερα, που κόβουν τσουχτερά πρόστιμα στους δρόμους,θα σας έλεγα πως αν βρισκόσασταν κι εσείς στη φρικτή θέση να μαζεύετε μωρά από χωράφια που εκτινάχτηκαν 300 μέτρα μακρυά από το αυτοκίνητο των γονιών, θα κάνατε ακριβώς το ίδιο. Το κίνητρο για να φοράμε ζώνες και να παίρνουμε όλα τα μέτρα ασφαλείας για μας και τα παιδιά μας ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ, αλλά η ασφάλειά μας και μόνο.
Συγνώμη για το κύρηγμα πρωί πρωί αλλα η πραγματικότητα ετσι έχει. φιλιααααααα

43Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Σαβ Ιουν 19, 2010 12:33 pm

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
maroulaki έγραψε:Καλημέρα κι από μένα!
επειδή τυχαίνει να είμαι σύζυγος ενός από αυτά τα γουρουνάκια όπως ειπώθηκε νωρίτερα, που κόβουν τσουχτερά πρόστιμα στους δρόμους,θα σας έλεγα πως αν βρισκόσασταν κι εσείς στη φρικτή θέση να μαζεύετε μωρά από χωράφια που εκτινάχτηκαν 300 μέτρα μακρυά από το αυτοκίνητο των γονιών, θα κάνατε ακριβώς το ίδιο. Το κίνητρο για να φοράμε ζώνες και να παίρνουμε όλα τα μέτρα ασφαλείας για μας και τα παιδιά μας ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ, αλλά η ασφάλειά μας και μόνο.
Συγνώμη για το κύρηγμα πρωί πρωί αλλα η πραγματικότητα ετσι έχει. φιλιααααααα

maroulaki καλά τα λες (αν και δεν έχω κανένα δικό μου στο σώμα)! Καθημερινά βλέπουμε έκτροπα στους δρόμους. Γονείς να κρατάνε τα μωρά τους αγκαλίτσα στη θέση του συνοδηγού (ή και στις πίσω θέσεις), περήφανους πατεράδες να καμαρώνουν τον γιόκα τους να κρατάει το τιμόνι ενώ το αυτοκίνητο βρίσκεται εν κινήσει, παιδάκια να είναι όρθια στο πίσω κάθισμα ή άλλα σε μηχανές χωρίς καν να τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας κ.ά. πολλά... Οι Έλληνες πρέπει επιτέλους να βάλουν μυαλό και να προστατέψουν τα παιδάκια τους αλλά και τους ίδιους τους εαυτούς τους!
Τρελλαίνομαι όταν βλέπω κυρίες συνοδηγούς που στο όνομα της άνεσής τους έχουν απλώσει τα πόδια τους στο μπαρμπρίζ, λες και λιάζονται στη παραλία καθισμένες σε σαιζ-λονγκ! Έλεος πια!!!!
Και μετά μας πειράζει που τρώμε πρόστιμα από την αστυνομία!....

Και επειδή ξέφυγα λίγο από το θέμα, ας επανέλθω. Στο εξωτερικό δεν σ'αφήνουν να παραλάβεις παιδί από το μαιευτήριο αν δεν έχεις καρεκλάκι αυτοκινήτου μαζί!

44Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Σαβ Ιουν 19, 2010 12:45 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tolazarakimou! έγραψε:
maroulaki έγραψε:Καλημέρα κι από μένα!
επειδή τυχαίνει να είμαι σύζυγος ενός από αυτά τα γουρουνάκια όπως ειπώθηκε νωρίτερα, που κόβουν τσουχτερά πρόστιμα στους δρόμους,θα σας έλεγα πως αν βρισκόσασταν κι εσείς στη φρικτή θέση να μαζεύετε μωρά από χωράφια που εκτινάχτηκαν 300 μέτρα μακρυά από το αυτοκίνητο των γονιών, θα κάνατε ακριβώς το ίδιο. Το κίνητρο για να φοράμε ζώνες και να παίρνουμε όλα τα μέτρα ασφαλείας για μας και τα παιδιά μας ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ, αλλά η ασφάλειά μας και μόνο.
Συγνώμη για το κύρηγμα πρωί πρωί αλλα η πραγματικότητα ετσι έχει. φιλιααααααα

maroulaki καλά τα λες (αν και δεν έχω κανένα δικό μου στο σώμα)! Καθημερινά βλέπουμε έκτροπα στους δρόμους. Γονείς να κρατάνε τα μωρά τους αγκαλίτσα στη θέση του συνοδηγού (ή και στις πίσω θέσεις), περήφανους πατεράδες να καμαρώνουν τον γιόκα τους να κρατάει το τιμόνι ενώ το αυτοκίνητο βρίσκεται εν κινήσει, παιδάκια να είναι όρθια στο πίσω κάθισμα ή άλλα σε μηχανές χωρίς καν να τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας κ.ά. πολλά... Οι Έλληνες πρέπει επιτέλους να βάλουν μυαλό και να προστατέψουν τα παιδάκια τους αλλά και τους ίδιους τους εαυτούς τους!
Τρελλαίνομαι όταν βλέπω κυρίες συνοδηγούς που στο όνομα της άνεσής τους έχουν απλώσει τα πόδια τους στο μπαρμπρίζ, λες και λιάζονται στη παραλία καθισμένες σε σαιζ-λονγκ! Έλεος πια!!!!
Και μετά μας πειράζει που τρώμε πρόστιμα από την αστυνομία!....

Και επειδή ξέφυγα λίγο από το θέμα, ας επανέλθω. Στο εξωτερικό δεν σ'αφήνουν να παραλάβεις παιδί από το μαιευτήριο αν δεν έχεις καρεκλάκι αυτοκινήτου μαζί!
Κορίτσια συμφωνώ και επαυξάνω!! Πρώτα η ασφάλεια των παιδιών μας μετράει και τα πρόστιμα είναι το λιγότερο. Έχω γνωστό που ήρθε στο σπίτι μου τα παιδιά μας είχαν την ίδια ηλικία 8 μηνών τότε, και έβαλε το παιδί να καθήσει στη θέση του συνοδηγού χωρίς καθισματάκι και χωρίς ζώνη (όχι ότι η ζώνη θα το προστάτευε)! Μόλις κατάλαβα τι συμβαίνει άρχισα να του λέω πόσο επικίνδυνο είναι και ότι Θεός φυλάξοι αν γίνει κάτι το παιδί θα το μαζεύει και η απάντηση; Έλα μωρέ κοντά είναι το σπίτι μας δε θα πάθει τίποτα! Πόσο άσχημα ένιωσα για αυτό το πλασματάκι που δε φταίει σε τίποτα να πληρώσει την απερισκεψία του πατέρα.... με πονάει και μόνο που το σκέφτομαι.

45Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Σαβ Ιουν 19, 2010 12:49 pm

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ετσι ειναι... αντι να σεβομαστε απο μονοι μας τους νομους για το καλο το δικο μας και των παιδιων μας καταρχην, πρεπει να εχουμε τους μπαμπουλες απο πανω μας... γιαυτο προοδευουμε με τοσο γοργους ρυθμους..

46Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Νεογέννητο & αυτοκίνητο. Τετ Ιουν 30, 2010 4:14 am

daddycool


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ο ένας & μοναδικός τρόπος μεταφοράς του μωρού από την πρώτη μέρα είναι το βρεφικό κάθισμα αυτο/του Group0(0-12kg).Το Πορτ Μπεμπέ ακόμη & με ειδικά βοηθήματα που το σταθεροποιούν, αποκλείεται, αφού το μώρο είναι μέσα άδετο, άρα θα ...εκτοξευθεί!Το ίδιο βέβαια (η εκτόξευση δηλαδή!) ισχύει & για την ...αγκαλιά(σε σύγκρουση με 40χλμ/ώρα, το μωρό ζυγίζει λόγω των δυνάμεων που ασκούνται...το δεκαπλάσιο του βάρους του Rolling Eyes .Όσο για τον παιδίατρο που είπε ότι κινδυνέυει ο αυχένας του μωρού στο κάθισμα...τα σχόλια περιτέυουν Mad Οι προδιαγραφές των (σοβαρών)καθισμάτων είναι παγκόσμιες & απόλυτες, ανεξαρτήτως μάρκας.
Τα σχόλια συγγενών, φίλων η & γιατρών ,περιτέυουν, όταν υπάρχει κοινή λογική.

47Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Νεογέννητο & αυτοκίνητο 2. Τετ Ιουν 30, 2010 4:16 am

daddycool


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Στην Ευρώπη ΔΕΝ παίρνεις εξιτήριο από την κλινική εάν δεν τους επιδείξεις το κάθισμα αυτοκινήτου Very Happy

48Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Τετ Ιουν 30, 2010 4:26 am

NATASHA


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Hookie να παρεις καθισματακι αυτοκινητου,υπαρχουν ειδικα για νεογεννητα λεει απο 0-24 νομιζω το δικο μας,και μετα παιρνεις για πιο μεγαλο μωρακι.Πρωτα η ασφαλεια των παιδιων μας!!!!!!! Very Happy

49Εξοδος απο μαιευτηριο... - Σελίδα 2 Empty Απ: Εξοδος απο μαιευτηριο... Τετ Ιουν 30, 2010 4:27 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
daddycool έγραψε:Στην Ευρώπη ΔΕΝ παίρνεις εξιτήριο από την κλινική εάν δεν τους επιδείξεις το κάθισμα αυτοκινήτου Very Happy
Και πολύ καλά κάνουν! Αλλά εμείς οι Ελληνάρες όχι μόνο δεν προστατεύουμε τα ίδια μας τα παιδιά (τα αφήνουμε στο πίσω κάθισμα άδετα κτλ) αλλά και αν κάποιος μας κάνει παρατήρηση του λέμε και να πάει να..... γιατί δικαίωμά μας είναι και να μην τον νοιάζει!!

daddycool


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
maroulaki έγραψε:Καλημέρα κι από μένα!
επειδή τυχαίνει να είμαι σύζυγος ενός από αυτά τα γουρουνάκια όπως ειπώθηκε νωρίτερα, που κόβουν τσουχτερά πρόστιμα στους δρόμους,θα σας έλεγα πως αν βρισκόσασταν κι εσείς στη φρικτή θέση να μαζεύετε μωρά από χωράφια που εκτινάχτηκαν 300 μέτρα μακρυά από το αυτοκίνητο των γονιών, θα κάνατε ακριβώς το ίδιο. Το κίνητρο για να φοράμε ζώνες και να παίρνουμε όλα τα μέτρα ασφαλείας για μας και τα παιδιά μας ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ, αλλά η ασφάλειά μας και μόνο.
Συγνώμη για το κύρηγμα πρωί πρωί αλλα η πραγματικότητα ετσι έχει. φιλιααααααα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις