Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
9 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 9 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

26ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τρι Ιουλ 26, 2011 1:28 am

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
alstxr έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ.Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ Β΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟ ΚΑΙ ΄΄ΔΙΑΒΑΣΤΕΡΟ ΄΄ ΠΑΙΔΙ .ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ;ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΟΤΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΚΑΝΑΝ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (ΜΟΝΟ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ )ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΕΙ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ.ΤΙ ΛΕΤΕ; Rolling Eyes

Συγνώμη που εκμεταλλεύτηκα το θέμα σου. ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 667478

27ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τρι Ιουλ 26, 2011 1:30 am

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
aggelina25 έγραψε:ti na sou pw den kserw k egw thetos hthela na steilw tin dikia moy alla den tin esteila

Κι εγώ δεν μπορώ να αποφασίσω ακόμα...Μάλλον για του χρόνου αφού έμεινε ένας μήνας μόνο καλοκαίρι.

28ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τρι Ιουλ 26, 2011 1:35 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
επειδή το 'μαθημα' των αγγλικων στο φροντηστήριο γινεται περισσοτερο σαν παιχνίδι στα νηπια/πρωτάκια, δεν ειναι καθολου κακη ιδεα να αρχισει. θα του αρεσει κ θα κανει μια καλη αρχή στη γλώσσα.
Very Happy

29ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τρι Ιουλ 26, 2011 2:28 am

alstxr

alstxr
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ!!!ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΣΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΤΟΥΣ.ΤΟ <<ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΗΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ >>ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ;ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ;ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ; ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΙΔΕΕΣ!!!ΦΙΛΑΚΙΑ !!!ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ!!! Very Happy

30ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τρι Ιουλ 26, 2011 3:09 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Προσωπικά είμαι αντίθετη με τον βομβαρδισμό που δέχονται τα παιδιά απο διάφορα πράγματα και το θέμα είναι κατά πόσο το θέλει το παιδί ή είναι ανάγκη δική μας; ένα παιδάκι προσχολικής ηλικίας η ακόμα και τα πρωτα χρόνια σχολικής έχουν ανάγκη απο την κοινωνικοποίηση τους και αυτό γίνετε μέσα απο την ομαδικότητα και αυτό η το βρίσκεις στο προνήπιο -νήπιο δημοτικό η το βρίσκεις μέσα απο κάποιες αθλητικές ομάδες αλλά σίγουρα εκεί που το βρίσκεις άφθονο και χωρίς να σου στοιχίσει τίποτα είναι απο το παιχνίδι . Στην ηλικία αυτή τα παιδιά έχουν ανάγκη το παιχνίδι και ναι θεωρώ το γιό μου πολύ τυχερό που ο χώρος που ζούμε μας δίνει αυτή τη δυνατότητα - είχα χρόνια να δω παιδιά να παίζουν κρυφτό όπως έπαιζα εγω .
Αγγλικά :πονεμένο θέμα δηλαδή αν ένα παιδάκι το βάλεις απο τα πρώτα χρόνια ης μαθησιακής του ζωής θα τα μάθει καλύτερα; δηλαδή θεωρητικά θα φτάσει 18 χρονών και όλα όσα έχει διαδιαχτεί θα είναι αρκετά για να μπορέσει να συνενοηθεί σωστά ; δηλαδή αν το κάνει αργότερα; Αντίθετα ο αθλητισμός είναι καλό να ξεκινάει νωρίς ειδικά κάποια αθήματα όπως ενόργανη ρυθμική έχεις μεγάλη ευλιυγυσία όχι ότι αργότερα δνε μπορείς αλλά όσο πιο μικρό είναι και καλύτερα πλάθεται το σώμα .
Στο σχολείο στα δημοτιοκά οι περισσότερες που διδάσουν τη γλώσσα έχουν ένα στυλάκι που θέλεις να τις χαστουκίσεις Twisted Evil έχουν την εντύπωση ότι όλα έχουν γεννηθεί με το να μάθουν Αγγλικά και αν κάποιο παιδάκι δεν πάει φροντηστηριο έξω δεν ασχολούνται ενω υποτίθετε ότι είναι υποχρεωμένες να ασχοληθούν . Εγω το Σταύρο επειδή αντιμετωπίζουμε και το θέμα με την δυσκολία στην ομιλία όχι δεν θα βιαστώ να το βάλω ας το κάνει σε κάποια φάση που θα είναι πάνω απο όλα ώριμος και θα καταλαβαίνει τη σπουδαιότητα μέχρι τότε ας ασχοληθεί με άλλα πράγματα . Εν κατακλείδι τα πάντα εξαρτιούνται απο το χαρακτήρα κάθε παιδιού και δεν θα μπω στο σύστημα επειδή το πάει η φίλη μου θα το πάω και εγώ ....

31ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τρι Ιουλ 26, 2011 3:28 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:
Στο σχολείο στα δημοτιοκά οι περισσότερες που διδάσουν τη γλώσσα έχουν ένα στυλάκι που θέλεις να τις χαστουκίσεις Twisted Evil έχουν την εντύπωση ότι όλα έχουν γεννηθεί με το να μάθουν Αγγλικά και αν κάποιο παιδάκι δεν πάει φροντηστηριο έξω δεν ασχολούνται ενω υποτίθετε ότι είναι υποχρεωμένες να ασχοληθούν . .... Εν κατακλείδι τα πάντα εξαρτιούνται απο το χαρακτήρα κάθε παιδιού και δεν θα μπω στο σύστημα επειδή το πάει η φίλη μου θα το πάω και εγώ ....

θα διαφωνήσω- λιγο το γενικεύεις Βάνια -δεν ειναι ο κανόνας αυτος.
Άλλο η γνωμη σου για το αν η ξενη γλωσσα πρεπει να ξεκιναει πιο αργα- αυτο ειναι η γνωμη σου.αλλα το στυλακι των καθηγητων δεν καταλαβαινω γιατι σου φαινεται ετσι. γνωρισες πολλους ? μηπως επεσες στην περιπτωση?

τα αγγλικα μαθαινονται με βαση το παιχνίδι στις προσχολικες ηλικιες και στα πρωτα χρονια του Δημοτικου.


τα αγγλικά δεν ειναι 'κατσε -μαθε τους κανονες και πες τα απ'έξω.' αυτες οι εκπαιδευτικοί μεθοδοι ειναι πεπαλαιωμένες και δεν εφαρμοζονται πια- εκτος κ αν -ξαναλέω- επεσες στην περιπτωση.

εξαλλου η φιλη μας ειπε οτι δειχνει να εχει ενα παιδακι που εχει καλη σχεση με τη μαθηση.

αυτα τα λεω ως καθηγητρια αγγλικων -ελαφρώς θιγμενη απ'τα λεγομενα σου Wink

32ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τρι Ιουλ 26, 2011 3:30 am

tha ginw mama

tha ginw mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Είμαι καθηγήτρια Αγγλικών. Θα σου έλεγα οτι γενικός κανόνας δεν υπάρχει. ΄Ολα εξαρτώνται απο το κάθε παιδί και την ωριμότητά του,γιατί κάθε παιδί θέλει τον χρόνο του. Κάποιο παιδί δηλ. μπορεί να ανταποκριθεί πολύ καλά στην ξένη γλώσσα απο νωρίς ενω άλλο να πιεστεί και να χρειάζεται ακόμα μια χρονιά παιχνίδι..Αυτό το κομμάτι πρέπει να λάβεις πολύ σοβαρά!! Το δεύτερο που θα σου έλεγα είναι τί θα έκανα εγώ σε ανάλογη περίπτωση-μιας και ανέφερς οτι το παιδί σου "τραβάει".Εγώ θα τον ξεκινούσα με κάποιο καλό φροντιστήριο οπου θα ήμουν σίγουρη για το ποιά θα ήταν η καθηγήτρια του(σχεδόν ΄΄ολα τα juniorάκια τα δίνουν σε γυναίκες) οποπυ θα βεβαιωνόμουν οτι η κοπέλα εχει πρόγραμμα και μεθοδικότητα και οτι το παιδί θα μάθαινε το 80% μέσα απο την τάξη και στο σπίτι απλώς θα ασχολιόταν λίγο!! Δεν είναι παράλογο αυτό που λέω-ξέρω οτι πολλές φορές δεν γίνεται,όμως έτσι θα έπρεπε να είναι αν η δασκάλα νοιάζεται...Τώρα, αν για κάποιο λόγο "στραβώσει" η δουλειά και δεν μπορεί να ανταπεξέλθει,πάντα θα έχεις το δικαίωμα να κατέβει ενα επίπεδο και να πάει στα pre-junior όπου θα μάθει τα πάντα προφορικά μέσα απο παιχνίδια,τραγούδια κτλ χωρίς το καθημερινό αγχος της ορθογραφίας,αντιγραφής.

33ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τρι Ιουλ 26, 2011 3:37 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω θα ελεγα τριτη δημοτικου ειναι καλα, αλλα τωρα δεν ξερω που αρχιζουν απο την πρωτη στο σχολειο αγγλικα τι πρεπει να γινει, εμενα θα παει φετος πρωτη και θα σχολαει στις 2 νομιζω ειναι πειραματικο και το δικο μας δεν ειμαι σιγουρη αλλα κατι τετοιο εχω ακουσει, εγω να ρωτησω κατι ασχετο; οταν γυρναει απο το σχολειο, ποτε διαβαζουμε; οκ θα ερθει θα φαει μετα τι κανετε; εμενα δεν κοιμαται μεσημερι, να τον αφησω να δει κανα παιδικο για καμια ωρα μετα και μετα να αρχισουμε διαβασμα; πως το κανετε εσεις;

34ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τρι Ιουλ 26, 2011 4:13 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:
βανια έγραψε:
Στο σχολείο στα δημοτιοκά οι περισσότερες που διδάσουν τη γλώσσα έχουν ένα στυλάκι που θέλεις να τις χαστουκίσεις Twisted Evil έχουν την εντύπωση ότι όλα έχουν γεννηθεί με το να μάθουν Αγγλικά και αν κάποιο παιδάκι δεν πάει φροντηστηριο έξω δεν ασχολούνται ενω υποτίθετε ότι είναι υποχρεωμένες να ασχοληθούν . .... Εν κατακλείδι τα πάντα εξαρτιούνται απο το χαρακτήρα κάθε παιδιού και δεν θα μπω στο σύστημα επειδή το πάει η φίλη μου θα το πάω και εγώ ....

θα διαφωνήσω- λιγο το γενικεύεις Βάνια -δεν ειναι ο κανόνας αυτος.
Άλλο η γνωμη σου για το αν η ξενη γλωσσα πρεπει να ξεκιναει πιο αργα- αυτο ειναι η γνωμη σου.αλλα το στυλακι των καθηγητων δεν καταλαβαινω γιατι σου φαινεται ετσι. γνωρισες πολλους ? μηπως επεσες στην περιπτωση?

τα αγγλικα μαθαινονται με βαση το παιχνίδι στις προσχολικες ηλικιες και στα πρωτα χρονια του Δημοτικου.


τα αγγλικά δεν ειναι 'κατσε -μαθε τους κανονες και πες τα απ'έξω.' αυτες οι εκπαιδευτικοί μεθοδοι ειναι πεπαλαιωμένες και δεν εφαρμοζονται πια- εκτος κ αν -ξαναλέω- επεσες στην περιπτωση.

εξαλλου η φιλη μας ειπε οτι δειχνει να εχει ενα παιδακι που εχει καλη σχεση με τη μαθηση.

αυτα τα λεω ως καθηγητρια αγγλικων -ελαφρώς θιγμενη απ'τα λεγομενα σου Wink
έλα κουκίδα ναι δυστυχώς μιλάω με μαμάδες ... βασικά αναφέρομαι σε εκείνες τις καθηγήτριες που διδάσκουν σε σχολεία δημόσια και όχι σε φροντηστήρια - θεωρούν φυσιολογικό ένα παιδάκι να πηγαίνει φροντηστήριο έξω και το σύστημα τους δνε είναι δίκαιο - σίγουρα δεν θα είναι όλες έτσι αλλά κακά τα ψέματα όλες θέλουν λιγότερη δουλειά και ασχολούνται μόνο με εκείνα τα παιδιά που γνωρίζουν.
Περιστατικό σε σχολείο στα γλυκά νερά πάει μια μαμά με 2 παιδιά χήρα και λεει στην δασκάλα ότι ο γιός της ο οποίος πήγαινε πέμπτη δημοτικού ένα μαθητής άριστος στα αγγλικά του έβαζε χαμηλό βαθμό δεν ξέρω πόσο και έκανε παράπονα στη μαμά ότι ο μικρός είχε πρόβλημα . Της εξήγησε η γυναίκα ότι το παιδί δεν πάει κάπου έξω και ότι κάνει το κάνει μόνο του και εκείνη είπε α εγω δεν μπορώ πρέπει να συνέχισω με βωλαση το τμημα και ΄χοι με βάση την υ΄λη και όπως ορίζει το υπουργείο !εν ολιγίς επειδή υπήρχαν παιδιά τα οποία ήξεραν αυτή έτρεχε και άφηνε τα 2-3 [αιδάκια που ίσως δνε πήγαιναν η δνε μπορούσαν να τα καταλάβουν . Τώρα όταν μιλάμε για ένα χαρισματικό παιδί ναι σίγπουρα καλό είναι να ενισχυούμε τις γνώσεις του αλλά να μην ξεχνάμε ότι είναι παιδί

35ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τρι Ιουλ 26, 2011 4:21 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sto pεριστατικο που μου περιγράφεις - θα σου πω το εξης απλό-
ξερεις πως αγανακτουμε και φωναζουμε οι ειδικοτητες των ξενων γλωσσων που το Υπουργειο δεν μας αφηνει να εχουμε ταξεις με διαφορετικα επίπεδα?
ουτε τα παιδια ειναι του ιδιου γνωστικου επιπέδου- αλλα και ουτε γινεται σωστο μαθημα (αφου υπαρχουν διαφορετικα επιπεδα στο τμημα.)
Ο καθηγητης αν δεν καλυψει την υλη απο την άλλη μερια πρεπει να λογοδοτησει τον διαυθυντη γιατι δεν το έκανε και εκεινος στην Διευθυνση.
Ειναι στο χερι του καθηγητη λοιπον -μιας κ το Υπουργειο μας εχει φτυσμένους για να μην καλυπτει οργανικες θεσεις και πληρωνει καθηγητες- να κανει δουλεια με διαφορετικα επιπεδα σε ενα τμημα.

36ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τρι Ιουλ 26, 2011 4:52 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγώ πάντα διαβαστερό παιδί ήμουν και αγάπησα πολύ το σχολείο και τα γράμματα. στην β' δημοτικού ξεκίνησα τα αγγλικά,στην ε' τα γαλλικά και στην στ' ισπανικά.και τα κατάφερα πολύ καλά ,χωρίς να έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. θα σου έλεγα να το κάνεις!! Very Happy

37ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τρι Ιουλ 26, 2011 5:20 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lidiaki έγραψε:
alstxr έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ.Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ Β΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟ ΚΑΙ ΄΄ΔΙΑΒΑΣΤΕΡΟ ΄΄ ΠΑΙΔΙ .ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ;ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΟΤΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΚΑΝΑΝ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (ΜΟΝΟ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ )ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΕΙ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ.ΤΙ ΛΕΤΕ; Rolling Eyes
Πιστευω καλυτερα απο την Τριτη δημοτικου που ξεκινησαμε και εμεις στην εποχη μας..

Θα συμφωνήσω με το Λιδιάκι.
Τα παιδιά στην εποχή που ζούμε έχουν πολύ λίγο ελεύθερο χρόνο και πιέζονται πολύ για τη μάθηση. Ιδίως εδώ στην Ελλάδα.
Εγώ σκέφτομαι να την στείλω στην Γ' δημοτικού.
Γερά και χαρούμενα να είναι και όλα τα άλλα έρχονται!
Τι ένας χρόνος πριν τι ένας χρόνος μετά.

38ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τρι Ιουλ 26, 2011 6:07 am

vivliolatreia

vivliolatreia
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Αυτό το θέμα το σκέφτομαι καιρό... αν και είναι μόλις 15 μηνών. Θα ήθελα να του ξεκινήσω εγώ πρώτα (έχω τις γνώσεις λόγω σπουδών-επαγγέλματος). Αλλά πότε να του μιλάμε με δεύτερη γλώσσα? Επίσης είμαι της άποψης τις πρώτες τάξεις των ξένων γλωσσών τα παιδιά να τις κάνουν με ιδιαίτερα μαθήματα ή 2-3 μελών γκρουπ.

http://www.ksanthompoumpouras.blogspot.com

39ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τρι Ιουλ 26, 2011 6:31 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vivliolatreia έγραψε: Επίσης είμαι της άποψης τις πρώτες τάξεις των ξένων γλωσσών τα παιδιά να τις κάνουν με ιδιαίτερα μαθήματα ή 2-3 μελών γκρουπ.

εγω ειμαι της άποψης οτι τα ολιγομελη τμημτα/ ιδιαιτερα δεν υποστηριζουν το παιχνίδι- οπότε δεν θα εχει την ευκαιρια να παιξει και να μαθει- κατι που μπορει να το κανει συντομα βαρετο- τα μικράκια πρεπει να ειναι συνεχως σε εγρήγορση- να εναλλασσονται μπροστα τους εικόνες- χρώματα- ήχοι- να παιξουν -να φωνάξουν δυνατα- να μιλησουν την γλώσσα οπως μπορουν μεσα απο role play- ότι καλυτερο για ενα τμημα με 5-6 παιδακια -
αλλιως νομιζω θα βαρεθούν...
τα ιδιαιτερα ειναι καλα όταν θελουμε να επικεντρωσουμε σε αδυναμίες ή να προετοιμαστούμε για εξετάσεις.
Very Happy

40ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τρι Ιουλ 26, 2011 8:07 am

kata


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
koukida έγραψε:
vivliolatreia έγραψε: Επίσης είμαι της άποψης τις πρώτες τάξεις των ξένων γλωσσών τα παιδιά να τις κάνουν με ιδιαίτερα μαθήματα ή 2-3 μελών γκρουπ.

εγω ειμαι της άποψης οτι τα ολιγομελη τμημτα/ ιδιαιτερα δεν υποστηριζουν το παιχνίδι- οπότε δεν θα εχει την ευκαιρια να παιξει και να μαθει- κατι που μπορει να το κανει συντομα βαρετο- τα μικράκια πρεπει να ειναι συνεχως σε εγρήγορση- να εναλλασσονται μπροστα τους εικόνες- χρώματα- ήχοι- να παιξουν -να φωνάξουν δυνατα- να μιλησουν την γλώσσα οπως μπορουν μεσα απο role play- ότι καλυτερο για ενα τμημα με 5-6 παιδακια -
αλλιως νομιζω θα βαρεθούν...
τα ιδιαιτερα ειναι καλα όταν θελουμε να επικεντρωσουμε σε αδυναμίες ή να προετοιμαστούμε για εξετάσεις.
Very Happy

Συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες (και κάθε προηγούμενο post σου πάνω στο θέμα Wink ) συνάδελφε!!! Κι εγώ (δασκάλα Αγγλικών)τα δικά μου τα παιδιά θα τα στείλω σε φροντιστήριο με groups για να μπορούν να αλληλεπιδρούν με άλλα παιδάκια μιλώντας τη γλώσσα. Η εξατομικευμένη διδασκαλία ενός ιδιαίτερου μαθήματος είναι πιο χρήσιμη σε επίπεδο πτυχίου (και αυτό όχι απαραίτητα)

41ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τρι Ιουλ 26, 2011 11:01 am

????????


Επισκέπτης
Νομιζω οτι καλα ειναι να ξεκινησει β δημοτικου!! Οχι ιδιαιτερα, θα βαρεθει. Να διαλεξεις ενα φροντιστηριο που να εχει διαδραστικο πινακα, θα τρελαθει το παιδακι απο χαρα και θα λατρεψει τα Αγγλικα!!!! Εχω δει τη διαφορα στην ταξη και πραγματικα αξιζει!!!!

42ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τετ Ιουλ 27, 2011 1:30 am

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
alstxr έγραψε:ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΗ Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΑΓΓΛΙΚΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΟΥΝ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ( ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ).ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ -ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΣΧΟΛΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΤΙΣ 2-ΚΑΝΟΥΝ ΛΙΓΑ ΑΓΓΛΙΚΟΥΛΙΑ.Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ!ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΚΑΙ ΜΑΘΗΣΗ !!!ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΦΕΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ Γ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ;Η΄ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΑΛΑΡΟΙ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ; Wink
Σαν καθηγητρια ισπανικων θα σας ελεγα να μην βιαζεστε. Δεν ξερω τι γραμματικη ξερει ενα παιδι στην Β Δημοτικου γιατι αλλαξαν τα βιβλια. Αλλα θυμαμαι εγω που ζητησα μονη μου στην Γ δημοτικου να παω Αγγλικα..τα βρηκα σκουρα. Και ημουν αριστη μαθητρια και λατρευω τις ξενες γλωσσες, αλλα δεν ηξερα καλα καλα τους χρονους, τι ειναι το απαρεμφατο, οι αντωνυμιες....δεν τα ειχαμε κανει στο σχολειο και μπερδευομουν απιστευτα. Μου ελεγαν ποιητικο αιτιο και κοιτουσα το ταβανι! Παιδια ομως που ηταν στην Δ' δημοτικου και φυσικα καθε χρονο πιο μεγαλα απο μενα δεν ειχαν κανενα προβλημα.
Γενικα πιστευω πως πρωτα μαθαινουμε καλα την μητρικη μας για ν αεχουμε γερες βασεις και μετα ειναι πιο ευκολο να μαθεις οποιαδηποτε γλωσσα.

43ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τετ Ιουλ 27, 2011 2:20 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σιγουρα δε νυπάρχει λόγος βιασυνης- αλλα βρε κορίτσια τα μωρα δεν μαθαινουν κανονες με απαρεμφατα και ποιητικά αίτια στο δημοτικό! οι κανονες τις γραμματικης μαθαινονται μεσα απο την επανάληψη- και ειναι εξαιρετικά απλοποιημένοι-
εξαλλου τα ιδια επαναλαμβανονται πολλες φορες στα πρωτα επίπεδα της γλώσσας-
αν μπουμε στο τρυπάκι να τους μαθουμε συνθετους κανονες- το χασαμε το παιχνιδι με παραπάνω απο τα μισα παιδάκια.
δεν ειναι σε θεση να κατανοησουν πραγματα που δεν τα εχουν μαθει καν στη μητρική τους γλωσσα (για τους κανονες μιλάω) Very Happy

44ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τετ Ιουλ 27, 2011 3:52 am

mirantini

mirantini
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Να σας πω και εγώ την άποψή μου..... για μένα εξαρτάται απο τις δυνατότητες του παιδιού..... για πρώτη δημοτικού, δεν το συζητάω βέβαια γιατι θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να μπουν στο κλίμα των μαθημάτων, διαβάσματος, γραψίματος κάτι που για τα πρωτάκια θεωρείται βουνό και είναι φυσιολογικό.....
Τώρα, εγώ το παιδί μου το ξεκίνησα στην 3η δημοτικού γιατί καταρχήν πιστεύω ότι έχουν χρόνο μπροστά τους και δεν χρειάζεται να τα φορτώνουμε απο τόσο νωρίς και γιατί θεωρώ ότι πρέπει να δώσουμε χρόνο στα παιδιά μας να μας δείξουν τις δυνατότητές τους και τις αντοχές τους.... στο κάτω κάτω, κάποια στιγμή μπορούν τα περάσουν σε μια χρονιά δύο τάξεις μαζί εφόσον μπορούν..... πολλά φροντιστήρια το κάνουν.....
Οσον αφορά το δικό μου παιδί, είδα ότι και 2α δημοτικού να το ξεκινούσα, όλα μια χαρά θα πήγαιναν απο θέμα κατανόησης και δυνατοτήτων.... γενικά είναι πολύ καλός μαθητής και όπως μου λένε ακόμη και τώρα, έχει ταλέντο στις ξένες γλώσσες (κικιριιιικουυυυ Very Happy )
Αν όμως για παράδειγμα πάρω την ανηψιά μου που ξεκίνησε στη 2α δημοτικού όταν ακόμα δεν είχε κατανοήσει τίποτα απο τα Ελληνικά και μέχρι την 5η-6η δημοτικού καλά-καλά δεν μπορούσε να διαβάσει.... όπως καταλαβαίνετε και τα Αγγλικά της είναι ακόμη και τώρα σχεδόν ανύπαρκτα, και είναι 13,5 ετών....
Θέλω να πω.... πως το κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του.... και αυτο έχουμε χρόνο εμεις οι γονεις να το δούμε στις πρωτες τάξεις του Δημοτικού και απο κει να κρίνουμε ανάλογα και να αποφασίσουμε για την 2η γλώσσα....
Χρόνος υπάρχει για να φορτωθούν, να πιεστούν ίσως, και να μάθουν.... πολλές φορές όταν νιώθουν ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα τους έρχονται απο διάφορες μεριές πληροφορίες, γνώσεις και απαιτήσεις.... αντιδρούν και τότε γίνονται αρνητικά.... γιατί ακόμα τα ίδια τα παιδιά νιώθουν τις δυνατότητές τους και τα όριά τους...

45ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; Τετ Ιουλ 27, 2011 4:43 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mirantini έγραψε:...πιστεύω ότι έχουν χρόνο μπροστά τους και δεν χρειάζεται να τα φορτώνουμε απο τόσο νωρίς ...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

goldy213

goldy213
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κορίτσια καλησπέρα εγώ έχω τρία παιδάκια.Τα δύο μεγάλα (7 και 6)τα ξεκίνησα πέρυσι αγγλικά με μία κοπέλα στο σπίτι και τους δύο μαζί μόνο για λεξούλες με εικόνες σαν παιχνίδι.Τους άρεσε...σας πληροφορώ ότι είχαν μάθει πάρα πολλές λέξεις μέχρι το καλοκαίρι.Έτσι αποφάσισα να ξεκινήσω τον μεγάλο κανονικά φέτος φροντιστήριο.Πάει α' και είναι και πολύ καλός. Τα παιδιά σ΄αυτήν την ηλικία έχουν τρομερή μνήμη και η γνώμη μου είναι να το εκμεταλλευτούμε όσο περισσότερο μπορούμε.Δεν το έχω μετανιώσει και το ίδιο θα κάνω και στην κόρη μου του χρόνου.

http://www.leptomeria.gr

mkiam


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
koukida έγραψε:σιγουρα δε νυπάρχει λόγος βιασυνης- αλλα βρε κορίτσια τα μωρα δεν μαθαινουν κανονες με απαρεμφατα και ποιητικά αίτια στο δημοτικό! οι κανονες τις γραμματικης μαθαινονται μεσα απο την επανάληψη- και ειναι εξαιρετικά απλοποιημένοι-
εξαλλου τα ιδια επαναλαμβανονται πολλες φορες στα πρωτα επίπεδα της γλώσσας-
αν μπουμε στο τρυπάκι να τους μαθουμε συνθετους κανονες- το χασαμε το παιχνιδι με παραπάνω απο τα μισα παιδάκια.
δεν ειναι σε θεση να κατανοησουν πραγματα που δεν τα εχουν μαθει καν στη μητρική τους γλωσσα (για τους κανονες μιλάω) Very Happy

Καλημέρα σε όλες! Ας καταθέσω κι εγώ την άποψή μου, ως καθηγήτρια αγγλικών!

Πρώτα από όλα, συμφωνώ με την koukida. Στις μικρές τάξεις η γραμματική δε μαθαίνεται μέσω κανόνων που πρέπει να παπαγαλίσει το παιδί. Οι κανόνες υπάρχουν στο βιβλίο της γραμματικής αλλά όχι τόσο σύνθετοι και ακαταλαβίστικοι (ποιητικό αίτιο κλπ). Η γραμματική δίνεται μέσα από κείμενα, δραστηριότητες, ασκήσεις και παιχνίδια και σαφώς μεγάλη βοήθεια είναι και οι διαδραστικοί πίνακες, στους οποίους επενδύουν όλο και περισσότερα φροντιστήρια πλέον.

Αν το παιδάκι δείξει ενδιαφέρον, μπορεί να ξεκινήσει από τη Β' Δημοτικού στην A´Junior, η οποία είναι μία πολύ καλή εισαγωγή στη γλώσσα, βάζει το παιδί στο νόημα των αγγλικών χωρίς να το επιβαρύνει ιδιαίτερα με ασκήσεις για το σπίτι κλπ (έχουν, αλλά είναι πιο βατές και σαφώς λιγότερες). Επίσης, από άποψη κόστους είναι αρκετά οικονομική για το γονέα. Στη Γ' Δημοτικού μπορεί πλέον να μπει κανονικά στην A´ Senior, η οποία αν διαβάζει δεν θα του φανεί ιδιαίτερα δύσκολη, μιας και κάποιες βάσεις θα έχει ήδη πάρει, οπότε θα έρθει να συμπληρώσει αυτά που ήδη ξέρει το παιδί. Κατά τη γνώμη μου, η ενδιάμεση B' Junior δεν είναι απαραίτητη και πολλές φορές γίνεται για εμπορικούς λόγους. Μπορεί το παιδί άνετα να μεταπηδήσει από την A' Junior στην A' Senior.

Όσον αφορά τα ιδιαίτερα μαθήματα, γίνεται καλή δουλειά συνήθως αλλά σε μικρές ηλικίες δεν θα το πρότεινα, μιας και τα παιδιά μαθαίνουν μέσα από την αλληλεπίδραση, τη συνεργασία και τον υγιή ανταγωνισμό με τους συμμαθητές τους. Ένα μικρό παιδί θα βαρεθεί στα ιδιαίτερα, κατά τη γνώμη μου, όσο καλός και να είναι ο δάσκαλος. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα για επίπεδο D' Senior και άνω, που θα είναι να δώσει και για Lower (αν και πάλι εξαρτάται από το φροντιστήριο, γιατί σε μερικά γίνεται πολύ καλή δουλειά -αυτό θα το κρίνετε εσείς ως γονείς).

Σημαντικός παράγοντας που θα πρέπει να λάβετε υπόψη είναι ο αριθμός των παιδιών σε κάθε τμήμα. Αυτό ρωτήστε το οπωσδήποτε, γιατί υπάρχουν φροντιστήρια που βάζουν 4-5 παιδιά στο τμήμα και άλλα που βάζουν 15 για λόγους κέρδους, με αποτέλεσμα ούτε ο δάσκαλος να μπορεί να ασχοληθεί συστηματικά με το κάθε παιδί, ούτε το παιδί να μπορεί να λύσει άνετα τις απορίες του γιατί συνήθως ντρέπεται να ρωτήσει. Επίσης, βεβαιωθείτε ότι ο καθηγητής μιλά στα παιδιά αγγλικά μέσα στην τάξη, ακόμα και σε μικρότερα επίπεδα.

Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να ξεκινήσει σε ηλικία Β' - Γ' Δημοτικού γιατί αν το αφήσουμε περισσότερο, τότε το παιδί μας που θα είναι π.χ. Ε' - Στ΄ Δημοτικού και θα θέλει να ξεκινήσει τότε αγγλικά έξω, θα είναι δύσκολο να ενταχθεί σε τμήμα, γιατί οι συμμαθητές του ίδιου επιπέδου στο φροντιστήριο θα είναι μικρότερης ηλικίας και ίσως αυτό του δημιουργήσει πρόβλημα αυτοπεποίθησης, απόδοσης, ανησυχίας μέσα στην τάξη κλπ.

Αυτά λοιπόν από εμένα. Συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά ελπίζω να προσθέτει κάτι χρήσιμο στην όλη συζήτηση!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να ρωτήσω τις μαμάδες οι οποίες τα παιδάκια τους πάνε ήδη Αγγλικά ακόμα και όσες κοπέλες διδάσκουν Αγγλικά :στα δημοτικά η εισαγωγή γίνεται στην Γ δημοτικού εκτός αν το σχολείο είναι με το πιλοτικό πρόγραμμα που ξεκινάνε από την πρώτη , είναι μια καλή αρχή για να μπορέσουν να μπουν στο σωστό δρόμο και αργότερα να πάνε έξω φροντιστήριο; Το ρωτάω αυτό με τα εξής δεδομένα :στην περιοχή μου δεν υπάρχει φροντιστήριο ξένων γλωσσών θα πρέπει να κάνω ιδιαίτερα η να πηγαίνω σε γειτονική περιοχή αλλά εγώ δεν οδηγώ , δεύτερος παράγοντας είναι το οικονομικό , και τρίτος παράγοντας είναι οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε με την ομιλία και τις μαθησιακές δυσκολίες που έχει ; είναι απόλυτο ότι θα δυσκολευτεί και στην ξένη γλώσσα; χτες ο Σταύρος με ρωτούσε πότε θα πάει Αγγλικά βλέπετε πάει ένας συμμαθητής του και αρχίζει και το ζητάει αλλά΄δεν θέλω να κάνω βιαστικές κινήσεις .

joannakuba

joannakuba
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η ΚΑΤΑΛΗΛΟΤΕΡΗ τάξη λένε οτι είναι η Γ'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

αλλά τα τελευταία χρόνια τα περισσότερα φροντιστήρια δημιουργησανε την PRE-JUNIOUR ταξούλα, η οποία είναι ΔΩΡΕΑΝ, δεν έχει διάβασμα για το σπίτι και είναι καθαρά εισαγωγική για την επομένη Wink

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eγω ξεκινησα 2ρα δημοτικου κι μεσω των αγγλικων καταφερα μονη μου κι εμαθα να διαβαζω κι την μητρικη μου γλωσσα καθως τα μιλουσα απταιστα αλλα δν ηξερ ακομα να διαβαζω-
Κι με τη κορη μ σκοπευω στην 2ρα να την βαλω κανονικα αγγλικα.

Κι πριν τελειωσει το δημοτικο ακομα 1 ξενη γλωσσα.
Δν παθαινουν τιποτα,τα μυαλα τους ειναι σφουγγαρια κι μονο καλο θα τους κανει να μαθουν να μιλανε πολλες γλωσσες.

Κι που ξερετε στο μελλον ισως τους φανει χρησιμο,εδω ειδικα που ειναι νησι οι ξεναγοι καθε χρονο πλουτιζουν με τις ξεναγησεις,μια ωρα ξεναγηση κ νατο το 50ρακι η το 100ρακι.Ασχημα ειναι??Να βγαζουν καθε καλοκαιρι διπλα λεφτα?Μην το σκεφτεστε προχωρηστε.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις