Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

ntinaki


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πόσο δίκιο έχεις.Ετσι ακριβώς είναι Very Happy

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
χωρίς να θέλω να το παίξω ειδήμων ή ξερόλας, εγώ απλά αναφέρθηκα σε εργαστηριακά πειράματα και έρευνες του τομέα ψυχολογίας, γηριατρικής, παιδιατρικής και άλλων φορέων που απλά δείχνουν ότι η ικανότητα του εγκεφάλου για μάθηση δεν είναι καλύτερη στα 6 απ'ότι στα 30 ή στα 50. Και είναι σημαντική πληροφορία γιατί πολλές γενιές ανθρώπων ανατράφηκαν με το σκεπτικό τώρα που είσαι 12 μάθε 2 γλώσσες, 14 διαφορετικά σχολικά εγχειρίδια, βιολί, και απομνημόνευσε όλες τις χώρες του χάρτη.
Επίσης εγώ ποτέ δεν αναφέρθηκα στις τριγύρω συνθήκες. Δηλ. εγώ έμεινα έγκυος στα 20, προφανώς και ποτέ δεν τελειώνω τα μαθήματα κιθάρας, δε προλαβαίνω για πτυχία γλωσσών ή μεταπτυχιακό.
Αλλά δεν ήταν αυτό στο οποίο στόχευα να σας κάνω να σκεφτείτε.
Όπως ο ενήλικας έχει έλλειψη χρόνου και εππομένως δε μπορεί να αφοσιωθεί στα αγγλικά του εν προκειμένω, έτσι και το παιδί σχολικής ηλικίας, στα 6 του ειδικά που ήταν το αρχικό θέμα, αρχίζει να έρχεται σε επαφή με μια γλώσσα την πρωταρχική που θα χρησιμοποιήσει, και ναι, αν σκεφτουμε τη σημαντικότατη ανάγκη του για εξερεύνηση και παιχνίδι αλλά και για σχολική μελέτη, δεν έχει ούτε αυτό χρόνο για αγγλικά(και ξανατονίζω γιατί μάλλον δεν το επεσήμανα αρκετά, αν ένα παιδί τα θέλει τα ζητάει και διαβάζει εννοείται του παρέχουμε όσα περισσότερα μπορούμε αγγλική λογοτεχνία ντοκιμαντέρ κτλ δεν είπα ποτέ το αντίθετο). ΄Ομως επειδή εμείς επιλέγουμε συνήθως σε αυτές τις ηλικίες για αυτά και επειδή όπως βλέπω είναι κοινά παραδεκτό ότι κάτι παίζει με τα 9 χρόνια για ένα πτυχίο(!!!!) πρότεινα την εναλλακτική του να ασχοληθεί το παιδί σε τέτοια τρυφερή ηλικία με κάτι πιο δημιιουργικό όπως η μουσική πχ ή εκτονωτικό όπως ένα άθλημα ή έστω να ζήσει λίγο παραπάνω την ξεγνοιασιά του ελεύθερου χρόνου και να τα αρχίσει όταν και αν αυτό το θέλει(γιατί αρνούμαι το σκεπτικό δε θέλω να μάθω ξένη γλώσσα αλλά θα το κάνω γιατί πρέπει για το μέλλον μου, είμαι επαναστατικό μυαλό για να δεχτεί κάτι τέτοιο, ότι έχω μάθει το έκανα με τη θέληση μου καμία συνθήκη δε μου το επέβαλε, και είμαι ευτυχισμένη με τις ΔΙΚΕΣ μου επιλογές, οπότε θα προσπαθήσω να το περάσω και στο παιδί μου),όταν και αν αυτό τα ζητήσει, όποτε νιώσει έτοιμο ή έστω βρει τα σκούρα σχολείο και ζητήσει στήριξη.
Να τονίσω ότι ό,τι λέω το λέω αναφορικά με το αρχικό θέμα, το να στείλουμε νωρίτερα ή αργότερα ηλικιακά το παιδί αγγλικά στην Ελλάδα, στο ελληνικό σχολείο με τα παρόντα δεδομένα. Δεν αναφέρθηκα ποτέ στην αγάπη μου για την εν λόγω γλώσσα ούτε το έπαιξα διαλλακτική στην περίπτωση που αρχίσω να διδάσκω φέτος.

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου Ντινάκι, και ιδεολογικά με βρίσκουν σύμφωνη. Στο να επιλέγει δηλαδή κάποιος με βάση τα θέλω του και όχι τα πρέπει της κοινωνίας. Αλλά όσο ωραίο και ιδανικό και αν ακούγεται αυτό νομίζω πως δεν βρίσκει εφαρμογή στην κοινωνία που ζούμε.

Όταν ήμουν μικρή, περίπου στην 5η-6η δημοτικού, επαναστάτησα και έλεγα πως δε θα ξαναπάω αγγλικά γιατί τα βαριέμαι. Η μάνα μου όμως δε με άφησε. Μου είπε "πάρε το lower και μετά κάνε ό,τι θες". Τότε τη μίσησα, τώρα την ευγνωμονώ. Και το λέω εγώ που με τη μάνα μου τα πάμε όπως ο σκύλος με τη γάτα. Ο άντρας μου, όταν ήταν και αυτός στην ηλικία που αρχίζουν τα παιδάκια αγγλικά δεν ήθελε με τίποτα να πάει και οι γονείς του τον αφήσανε. Το αποτέλεσμα είναι να έχει χάσει πολλές προκηρύξεις και ευκαιρίες δουλειάς επειδή δεν έχει lower. Τώρα τρέχει και δεν φτάνει που λέει ο λόγος.

Και πάλι θα πω το εξής: με αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε να αφήνουμε τα παιδιά ελεύθερα να αποφασίζουν αν θέλουν ή όχι να πάνε στο σχολείο και πότε;

Τα παιδιά καλώς ή κακώς δεν ξέρουν ποιο είναι το όφελός τους. Θα ήταν ευχαριστημένα αν απλά έπαιζαν όλη τη μέρα. Οι γονείς και οι δάσκαλοι οφείλουν να τα πιέσουν προς κάποια κατέυθυνση για το δικό τους καλό και για το μέλλον τους. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να τα φορτώνουν με πάμπολλες υποχρεώσεις.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και επειδή τώρα που ξαναδιάβασα αυτό που πόσταρα κατάλαβα πως το ύφος μου μοιάζει λίγο δασκαλίστικο, να διευκρινίσω πως σε καμία περίπτωση δε λέω πως αυτό που υποστηρίζω εγώ είναι το σωστό. Την άποψή μου απλά καταθέτω!

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και εκεί λοιπόν έρχεται το σχολείο που τους δίνει μια γεύση από αυτή τη γλώσσα, τα ωθεί να τη γνωρίσουν και επομένως βλέπουμε κι εμείς αν έχουν μια κλίση, αγάπη ή έστω περιέργεια γι'αυτή τη γλώσσα. οπότε πράττουμε ανάλογα.
Αντίστοιχα με σένα ο Διαμαντίδης θα έλεγε ευχαριστώ τους γονείς μου που με έστειλαν μικρό μπάσκετ Razz
Εγώ από μικρή είχα έφεση στις γλώσσες παρ'όλα αυτά ολοκλήρωσα μόνο μια, πχ έκανα 3 χρόνια γαλλικά και κατάλαβα ότι δε μου αρέσει και παρ'όλο που ακόμα και τότε κυριαρχούσε η άποψη 2 γλώσσες στο τέλος του λυκείου, ακόμα δεν έχω μετανιώσει, δε μου αρέσει τίποτα από αυτά.
Με λίγα λόγια λέω ότι δεν τα αφήνουμε αέρα πατέρα, βλέπουμε τα παιδιά μας, δε θέλω και ιδιαίτερη ευφυία να καταλάβω ότι η δίχρονη κόρη μου είναι αρκετά εύστροφο παιδάκι με πιθανή αγάπη για το χορό. Δεν έχω άλλα παιδιά αλλά η συνεργασία με το δάσκαλο είναι σημαντική και εδώ, λογικά η δασκάλα του σχολείου αν πει φαίνεται ενθουσιώδες το παιδάκι στο μάθημα των αγγλικών, και το παιδάκι από μόνο του ζητάει γιατί πάνε οι φίλοι του ή γιατί του έχει ξυπνήσει το ενδιαφέρον μου φαίνεται πιο λογικό από το σκεπτικό πρέπει να πάρει βάσεις το παιδί στείλτο νωρίς να τελειώσει και νωρίς.
υ.γ. Δε φαίνεται δασκαλίστικο μωρέ μην αγχώνεσαι
Wink
υ.γ.2 Τα παιδιά, αν δεν κάνω λάθος με παιδιά ασχολείσαι οπότε θα έχεις προσέξει, έχουν έμφυτη περιέργεια να ανακαλύψουν πράγματα και γνώσεις μέχρι το σημείο που γίνονται βαρετά και ναι βαριούνται. Το ότι δε θα έκαναν τίποτα και θα έπαιζαν όλη μέρα ταιριάζει περισσότερο σε έφηβο αγόρι Razz

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν ασχολούμαι με παιδιά, έχω απλά δουλέψει για ένα διάστημα ως καθηγήτρια αγγλικών.

Καταλαβαίνω τι εννοείς και γενικά συμφωνώ με αυτό το σκεπτικό, ότι αφήνεις δηλαδή το παιδί να δει από μόνο του τι το ενδιαφέρει και προς τα πού κλίνει. Μόνο στο συγκεκριμένο θέμα έχω ένσταση και διαφωνώ γιατί πλέον τα αγγλικά είναι απαίτηση και όχι προαίρεση. Αν δηλαδή δεν έχεις έστω το κατώτατο πτυχίο στα αγγλικά δεν μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτα. Και στα σχολεία είναι ελάχιστοι οι δάσκαλοι και οι καθηγητές οι οποίοι θα δώσουν την προσοχή που πρέπει γιατί όλοι θεωρούν ότι τα παιδιά πάνε φροντιστήριο και θα τα μάθουν εκεί όλα.

Anyway, (για να είμαστε και στο κλίμα!) σου ξαναλέω, συμφωνώ με την άποψή σου αλλά νομίζω πως δεν μπορεί να βρει εφαρμογή με τα σημερινά δεδομένα. Θα ήταν πολύ ωραίο όμως και δίκαιο να μπορούσε ο καθένας να επιλέξει χωρίς επιπτώσεις να κάνει αυτό που του αρέσει!

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Η κόρη μου πάει Β΄Δημοτικού και πάει αγγλικά στην Α jounior.

Tα πάει πολύ καλά ¨Ολο 20 παίρνει εκτός από 2 19 και ενα 19,5. ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ; - Σελίδα 4 328109

Της αρέσουν πολύ.

Αύριο έχουμε το τεστ τριμήνου.

Γενικά έχω να πω, ότι προχωράνε πολύ γρήγορα, σε εχέση με μας όταν πηγαίναμε στην Aj.

Nα φανταστείτε μαθανε ήδη γενική κτιτική, πλυθηντικό αριθμό, να μετράνε μέχρι το 20, 8 χρώματα, ΄να κλείνουν το ρημα to be και κάποια σχολικά αντικείμενα όπως sharpener, pencil case και άλλα.



ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
didumomama έγραψε:Εμένα οι μικρές μου είναι τεσσάρων και σκέφτομαι από τώρα τι πρέπει να κάνω και που να τις γράψω και πότε..Μήπως έπρεπε ήδη να τις έχω γράψει κάπου?Και που?Ίσως σε χορούς ή γυμναστήριο ή κάτι άλλο για να δραστηριοποιηθούν και να γνωρίσουν παιδάκια?Είναι κακό που δεν έχω φίλες μαμάδες για να βλέπω τι κάνουν με τα παιδάκια τους για να παίρνω παραδείγματα...Πάντως για αγγλικά σκέφτομαι να τις πάω στην τρίτη δημοτικού που είχα ξεκινήσει κι εγω και στην πέμπτη γερμανικά αν δω και τις ενδιαφέρει..Έχουμε και σόι γερμανούς και κάπως πρέπει να μάθουν να τους μιλάνε....

Για 4 ετών νομίζω ότι θα ζοριστούν σε κάτι με μορφή μαθήματος.Η κόρη μου είναι 3μισι και την πηγαίνω στο κατάστημα παιχνιδιών ELC-Mothercare.Μια ώρα την εβδομάδα έχουν δραστηριότητες (δωρεάν) χειροτεχνίες, παιχνίδια και έτσι εξοικειώνεται με άλλα παιδάκια,με την ύπαρξη μιας "κυρίας" και φυσικά είμαι κι εγώ παρούσα, οπότε δε ζορίζεται.

Όσο για αγγλικά, από όσο ξέρω (είμαι δασκάλα, όχι αγγλικών) ξεκινούν στη Γ' τάξη.Νωρίτερα δίνουμε έμφαση στα ελληνικά,να μη μπερδευτούν.Και στο σχολείο νομίζω ότι είναι πιο χαλαρά ενώ από Γ΄ και μετά, έχουν περισσότερες απαιτήσεις.

alstxr

alstxr
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ,ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑΤΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝΕΧΕΣ ΤΡΕΞΙΜΟ.ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΣΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕ ΞΑΝΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΓΡΑΨΑ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ,ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΜΗΜΑ 8 ΜΑΘΗΤΩΝ, ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ!ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑΚΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ,ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΙΚΡΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΤΑΞΗ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ.ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΕΖΕΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ;ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΚΑΘΩΣ ΕΧΩ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΙΣ Β΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΩ(ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΑΝΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ)ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ,ΤΕΛΙΚΑ,ΑΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ Η΄ ΟΧΙ.ΑΥΤΑΑΑ!!!ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΣΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ ΓΑΛΗΝΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑ! santa

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σε πολλα συμφωνω με το Ντινάκι. Εμενα ο αδερφος μου στα 5 του ξεκινησε μουσικη.Πως? Τυχαια μας αγορασαν ενα πιανακι για μενα που ημουν πιο μεγαλη. Ο μικρος ξετρεκαθηκε, μονο μαζι του δεν κοιμοταν. Την ιδια χρονια ηρθε δασκαλα να κανει μαθηματα δωρεαν στο δημο μας και πηγα. Ηρθε και ο μικρος μαζι με την μαμα μου η οποια εγραφε αφου εκεις δεν μπορουσε. Απο τοτε ειδαμε οτι το παιδι εχει μια κλιση στη μουσικη και φυσικα τον εγραψαν στο ωδειο και φυσικα τα πηγε καλυτερα απο μενα που τα παρατησα αμεσως. Πρωτα εμαθε σολφεζ και μετα γραμματα Smile Εγω ξαναξεκινησα απο ζηλεια στα 12 αλλα τα ξαναπαρατησα. Ειανι μερικες φορες που οσο και να σε πιεζουν δεν τραβαει η ομαδα που λενε Smile Και οπως ειπαν και πιο πανω ο αθλιτισμος και η μουσικη ειναι πραγραματα που τα ξεκινας νωρις. Αλλιως μεγαλος δυσκολα θα ασχοληθεις. Η Μουσικη βοηθαει τα παιδια στα μαθηματικα, την φυσικη. Ο αθλιτισμος στον σωστο τροπο ζωης (γιατι εχουμε ξεφυγει σαν λαος με την παιδικη παχυσαρκια).

Εγω προσωπικα δεν νομιζω οτι αν ξεκινησεις ξενη γλωσσα απο τα 7 σου θα την μαθεις καλα..συγνωμη αλλα πιο 7χρονο καθεται να δει κατι στα αγγλικα? εστω στα 10-12? Οποτε οτι και να μαθει στο μαθημα των αγγλικων ελαχιστα θα του μεινουν. Υπαρχει περιπτωση να βρεθει με τους φιλους του να παιξει και να μιλαει αγγλικα (εστω μαι αλλη γλωσσα δεν κολλαω εκει)? Να ξεκινησει στο Γυνμασιο ειναι πιο λογικο και σε 3-4 χρονια να παρει το Lower και να τελειωνει, αλλωστε σημερα καθε φροντηστηριο κανει μονο του εξετασεις δεν ειναι οπως παλια που για να παρω το Lower του Kembrige(ουτε πως γραφετε θυμαμαι) εδωσα 2 φορες γιατι οσες δωσατε ξερετε ποσο αυστηρο ειναι. Μετα βγηκαν τα Migingan κτλ... Ασε που σημερα με το ΚΠΓ και η κουτση Μαρια το παιρνει γι αυτο και δεν μετραει και πολυ...απο Prof. και πανω θελουν πλεον.

Επισης να πω οτι εγω εμαθα Ισπανικα στα 25 μου ανετα και αφου πηρα οτι πτυχιο κυκλοφορουσε, περασα και στο Πανεπιστημιο και τελειωσα την ισπανικη σε 4 χρονια και οι γνωσεις μου, το λεξιλογιο μου, η προφορα μου ειναι αψογα. Τι παραπανω θα κερδιζα αν την μαθαινα στα 8? Εκτος αν ειχα μαμα ή μπαμπα ισπανο και την μιλουσα καθε μερα.

goldy213

goldy213
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και εγώ στέλνω τον γιο μου που πάει β'δημοτικού, φροντιστήριο junior a'.Eίναι όντως καταπληκτικό το πόσο γρήγορα μαθαίνουν και αφομιώνουν.Το ίδιο θα κάνω και στην κόρη μου του χρόνου που θα πάει β'δημοτικού.

http://www.leptomeria.gr

memberh


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
να τον στειλεις εφοσον το θελει! εγω ξεκινησα στη β' δημοτικου και αυτο γιατι ειχα ζαλισει τη μανα μου!!!! παρολο που για το σχολειο δεν τρελαινομουνα σε εκεινη τη φαση (μαλλον γιατι δεν μου εκανε κλικ η δασκαλα) για τα αγγλικα πεθαινα!!!! της ειχα σπασει τα νευρα. μου ψιλομαθαινε ο μπαμπας μου για να μου κουκουλωσει την επιθυμια αλλα ημουν ανενδοτη! ηθελα δασκαλα! βρε ο φουκαρας να μ παρει αγγλικα παραμυθια, ηχητικες κασετες... εγω τιποτα... ηθελα δασκαλα! και επειδη και η μανα μου ηταν σε διλημμα για το οτι μπορει να μου επεφταν πολλα σε συνδυασμο με τις ηδη υπαρχουσες εξωσχολικες δραστηριοτητες αποφασισε να με στειλει δοκιμαστικα. εψαξε τα φροντιστηρια της γειτονιας και ανακαλυψε τα δωρεαν μαθηματα!!! σπουδαια παροχη! τον πρωτο χρονο σε μικρα παιδακια γινονται δωρεαν τα μαθηματα. κ επειδη θελουν να σε πιασουν και πελατη ειναι πολυ καλα τα προγραμματα τους. μαθαινεις το αλφαβητο και καποια τραγουδακια, ζωγραφιζουνε, κανουνε και τις γιορτουλες και φυσικα και νεους φιλους. μια χαρα θα περασει. εγω ανυπομονουσα να ρθει η ωρα για να παω. αν δεν θελει ομως μην τον πιεσεις. γιατι μετα μπορει να στραβωσει και να τα αντιπαθησει. εσυ ριξε μια ματια παντως για το τι θα κανουν οι φιλοι του και τι προσφερουν τα φροντιστηρια της γειτονιας σου και αποφασιζεις. μην πιεζεσαι απο τωρα!!!

????????


Επισκέπτης
μετα απο 6 χρονια σε φροντιστηριο αγγλικων εχω περιληπτικα να πω τα εξης

το να μην κανουμε τιποτα γιατι μπορουμε στα 19 μας να το κανουμε σε λιγοτερο χρονο δεν το βρισκω λογικο.........

εγω πηγα δ δημοτικου αγγλικα γιατι ετσι ειχαν πεισει το μπαμπα μου καποιες μεγαλοφυεις ιδιοκτητριες φροντιστηριων και μετα ετρεχα με θερινα.........αρα για μενα η σωστη ταξη πλεον ειναι η δευτερα δημοτικου.........

αλλα μη πεφτετε στην παγιδα των pre pre pre junior παιδια..........για ενα τραγουδακι και 5 ζωακια μη δινετε λεφτα αδικα, αυτο ειναι μια μουφα που θα εκλειψει λογω οικονομικων ετσι κι αλλιως

κι εγω τωρα ψαχνω, ειναι 4,5 ο μεγαλος μου, πηγαμε κολυμβητηριο, μας ειπαν μετα τα 5 στη γειτονια μας, πηγαμε μπαλα, μας ειπαν 150 ευρω για ρουχα και εγγραφη και μιση-μια ωρα τρεξιματακι τη βδομαδα, πηγαμε μπασκετ μας ειπαν ο μικροτερος ειναι 6 χρονω.........στο τελος για κεντημα θα τον στειλω........

εγω τους μαθαινω στο σπιτι αγγλικα και ισπανικα, τον μεγαλο δλδ γιατι ο μικρος δε θελει καθολου, και ειμαι και αυτης της αποψης, οσες μανουλες ξερετε, εχει ενα σωρο ωραια προγραμματα ρε παιδια, με βιβλια, interactive, καντε κατι κι εσεις.........

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις