Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
52 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 52 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ntina έγραψε:Ήσουν και εσύ εκεί με τον άντρα σου εδώ λεμε αν θα άφηνες τα παιδιά σου για διακοπές με τον παππού και την γιαγιά όχι για κανα δυο ωρίτσες!

1ον οχι δεν ημουν και εγω εκει,αλλου ηταν η βολτα τους.
2ον για το θεμα των διακοπων σχολιαζω και εγω.Που μπερδευτηκες?

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
jojo_mama έγραψε:
Εγω ομως που ειμαι διαολου καλτσα σε αυτα εχω ηδη ξεκαθαρισει με τον αντρα μου οτι το παιδι δεν θα βγει απο το προγραμμα του ακομα κ αν χρειαστει να βγω απο το νοσοκομειο την ιδια μερα...και ξερει οτι ειμαι αρκετα τρελη για να το κανω!

εγω ειμαι ακομη πιο τρελη και το εκανα!εκατσα μια μερα στην κλινικη και απο την επομενη μαγειρευα κανονικοτατα γιατι τα πηρα στο κρανιο και με την πεθερα μου και δεν ηθελα να της δωσω δικαιωμα και χωρο να μπλεχτει στα ποδια μας...αρκετα μαζι τους...


Αnna1975 έγραψε:και χτυπα ξυλο αμα συμβει κατι τι γινεται μετα .οπως ενα παπους που πηγε για μπανιο το εγγονακι του .εφυγε απο την προσοχη του και πνιγηκε .οχι να το χεις εσυ να εχεις εσυ την ευθυνη για οτι τυχει .ειδικα στην ηλικα που λες και αργοτερα

εγω νομιζω αν τα αφηνα στα πεθερικα μου θα ειχε πνιγει το αγορι μου θα ειχαν παρει ενα συνομηλικο γυφτακι και θα επεμεναν οτι αυτο ειναι το παιδι μου αλλα μαυρισε απο τον ηλιο....γιατι οπως εχει ηδη πει ο πεθερος μου "ΚΩΝ/ΝΕ ΑΥΤΗ Η ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΔΕ ΞΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...." Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
ntina έγραψε:
litsakos έγραψε:
Ατυχηματα μπορουν να συμβουν και με μας βρε κοριτσια,λογικο ειναι οταν ειναι εξοχη τα παιδια με αυλες κ παραλιες να πεφτουν κ να χτυπουν.Αφου εχουν χωρο να τρεξουν,να εξερευνησουν..και δεν με πειραζει αν φανε κ μια αηδια μια φορα τον χρονο,ή σοκολατα παραπανω.Στο εξοχικο οταν πηγαιναμε ο πεθερος μου επαιρνε τον γιο μου κ πηγαιναν βολτα στην θαλασσα,ε καθε φορα του επαιρνε ή σοκολατα ή παγωτο (μου το καρφωνε ο μικρος Very Happy ) αλλα δεν ειπα κατι,δεν χαλασε κ ο κοσμος,το παιδακι περναγε καλα,εκανε κ bonding με τον παππου (ετσιν το λεμε στο χωριο μου Razz ) και εγω ειχα ενα 2ωρο -με την μικρη μαζι- κ τον αντρα μου να κατσουμε στην αυλη κ να μοιραζομαστε την μικρη.Αυτο εβλεπ κ σκεφτομουν πως θα ειναι αν μας τα κραταγε καποιος ΚΑΙ τα δυο!Θα αδειαζε το κεφαλι μας για λιγο,θα μιλουσαμε για μας..ειναι τυχη να εχεις προθυμους παππουδες (κ νορμαλ) για να αφησεις τα παιδια σου για λιγο.

το θέμα είναι να έχεις εμπιστοσύνη στον άλλον αυτό μετράει και αυτό το αποκτάς με τον καιρό βλεποντας το συμπεριφέρονται στα παιδιά σου.
Ήσουν και εσύ εκεί με τον άντρα σου εδώ λεμε αν θα άφηνες τα παιδιά σου για διακοπές με τον παππού και την γιαγιά όχι για κανα δυο ωρίτσες!και όσο για τα γλυκά δεν έβλαψαν κανέναν σε λογική ποσότητα αλλά δεν θεωρώ σωστό να δίνει μια γιαγιά σε ένα μωρό 20 μηνών σοκολάτα πριν το μεσημεριανό φαγητό μόνο και μόνο για να το καλοπιάσει γιατι τουλάχιστον η δικιά μου γιαυτό το κάνει...και εμείς όταν είμασταν μικροι μας έδινε κρυφά απτους γονείς μας η γιαγιά μας σοκοφρέτες αλλά μια ώρα λογική αφού έχουμε φάει το φαγητό μας.....και εμείς σαν παιδάκια το θεωρούσαμε καταπλητικό όλο αυτό και γελούσαμε και μας έχει αφήσει μια γλυκιά ανάμνηση!εξάλλου είναι και γιαυτό οι γιαγιάδες και οι παππουδες για να κανουν ότι δεν κάνουμε εμείς στα παιδιά μας όμως μέσα σε λογικά πλαίσια.
φαντάσου να ήξερες ότι θα αφήσεις το παιδί σου στην γιαγιά και στον παππού και κάθε μερα θα τρώει σκατολοίδια, όχι εγώ το θεωρώ λαθος ειδικά σε τόσο μικρή ηλικία.

Εμένα Λιτσάκι αν πω να αφήσω το παιδί με την μάνα μου είναι σαν να το αφήνω μόνο του. Το ένα και το αυτό δυστυχώς! Και όπως είπα όλα μεσα στην ζωή είναι και τα χτυπήματα και τα πεσίματα και όλα. Αλλά όχι τα πεσίματα από την σκάλα γιατί αυτή η ζωή κινδυνεύει... Και καλά και τα σκατολοίδια. Αλλά καραμέλα σε 15 μηνών παιδί που θα του σταθεί στο λαιμό και απαγορευεται; Ναι το έχει κάνει και αυτό μπροστά μου. Πάντως επειδή μεγάλωσε παιδιά πραγματικά απορώ... Σαν να ξέχασε, τι να πω... Όπως ανέφερε και η Ντίνα, είναι πάνω από όλα θέμα εμπιστοσύνης και αυτή προς το παρόν τουλάχιστον λείπει διακοπές.

Μαρια μου για να το λες ετσι θα ναι,δεν μπορω να ξερω πως ειναι καθε μια γιαγια. Στην πεθερα μου εχω εμπιστοσυνη στα θεματα προγραμματος αλλα δεν μ αρεσει ο χαρακτηρας της οποτε δεν θα αφηνα τα μικρα,αν και δεν μου το ζητησε και κανεις Razz Στον παππου τους εχω εμπιστοσυνη,και στους δυο παππουδες.Για τα ατυχηματα,θα πω μονο οτι μπορει να συμβουν και με ατομο εμπιστοσυνης.Αν ξερεις οτι ο αλλος ειναι κουκουρουκου οκ δεν το αφηνεις το παιδι ουτε για λιγο.

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:
ntina έγραψε:Ήσουν και εσύ εκεί με τον άντρα σου εδώ λεμε αν θα άφηνες τα παιδιά σου για διακοπές με τον παππού και την γιαγιά όχι για κανα δυο ωρίτσες!

1ον οχι δεν ημουν και εγω εκει,αλλου ηταν η βολτα τους.
2ον για το θεμα των διακοπων σχολιαζω και εγω.Που μπερδευτηκες?

συγγνώμη μάλλον εγώ δεν κατάλαβα καλά...πάντως να σου πω την αλήθεια και εγώ θα ήθελα να είχα εμπιστοσυνη στα πεθερικά μου δηλαδή θέλω να πω πως δεν μου αρέσει που το παιδί είναι πιο δεμένο με τους γονείς μου γιατί το θεωρώ και λιγο άδικο για τον άντρα μου..!!είναι ωραίο ρε γαμώτο τα παιδιά να έχουν ωραία σχέση και με τους μεν και με τους δε και γιατί όχι να μπορείς και να τα αφήσεις ακόμα και ένα μήνα να κάνουν τα μπάνια τους μαζί τους σε μια λογική ηλικία βέβαια και να περνάνε καλά!αλλά δυστυχώς για μένα δεν είναι έτσι είναι στον κόσμο τους οι άνθρωποι.....

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσια εγω θα τον αφηνα ανετα να κατσει με τον παππου και την γιαγια.. Δεν φοβαμαι καθολου. Ισα-ισα νομιζω οτι εγω ειμαι πολυ περισσοτερο χαλαρη και θεωρω οτι οι παππουδες εχουν μια ευθυνη παραπανω γιατι φοβουνται περισσοτερο απο τους γονεις που ξερουν το παιδι τους. Περιμενω πως και πως το επομενο καλοκαιρι να τον αφησω για οσο θελει στο χωριο. Αλλη ποιοτητα ζωης εστω και για λιγες ημερες..Εξοχη, καθαρος αερος, καλυτερο φαγητο, μπανακι στην θαλασσα, βολτες. Γιατι να τον κρατησω ολη την ημερα κλεισμενο σε ενα διαμερισμα και να βγει μια βολτα για λιγο το απογευμα? Θα κατεβαινουμε και εμεις σαββατοκυριακα με τον αντρα μου και μια χαρα. Βεβαια δεν ξερω πως θα ειναι του χρονου τα πραγματα υποθεσεις κανω. Και εμενα θα μου λειπει αλλα πιστευω οτι θα περασει πολυ καλα. Αν δω οτι δυσαναχετει θα τον φερω παλι στην Αθηνα..

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ntina έγραψε:
litsakos έγραψε:
ntina έγραψε:Ήσουν και εσύ εκεί με τον άντρα σου εδώ λεμε αν θα άφηνες τα παιδιά σου για διακοπές με τον παππού και την γιαγιά όχι για κανα δυο ωρίτσες!

1ον οχι δεν ημουν και εγω εκει,αλλου ηταν η βολτα τους.
2ον για το θεμα των διακοπων σχολιαζω και εγω.Που μπερδευτηκες?

συγγνώμη μάλλον εγώ δεν κατάλαβα καλά...πάντως να σου πω την αλήθεια και εγώ θα ήθελα να είχα εμπιστοσυνη στα πεθερικά μου δηλαδή θέλω να πω πως δεν μου αρέσει που το παιδί είναι πιο δεμένο με τους γονείς μου γιατί το θεωρώ και λιγο άδικο για τον άντρα μου..!!είναι ωραίο ρε γαμώτο τα παιδιά να έχουν ωραία σχέση και με τους μεν και με τους δε και γιατί όχι να μπορείς και να τα αφήσεις ακόμα και ένα μήνα να κάνουν τα μπάνια τους μαζί τους σε μια λογική ηλικία βέβαια και να περνάνε καλά!αλλά δυστυχώς για μένα δεν είναι έτσι είναι στον κόσμο τους οι άνθρωποι.....

ntina μη θεωρείς τπτ άδικο,το παιδί θα δεθεί με όποιον επιδιώξει να το προσεγγίσει.Αφου εσύ μιλάς στο παιδί για τους παππούδες απο εκεί κ πέρα είναι ευθύνη τους η σχέση τους με το μικρό.Αν δεν μπορούν να σεβαστούν τον τρόπο που το μεγαλώνεις...να κάνουν τις υποχωρήσεις τους για να κάνεις και εσύ τις δικές σου,τότε είναι πρόβλημα τους.

????????


Επισκέπτης
lidiaki έγραψε:Eμενα ο γιος μου ειναι 17 μηνων και τον κραταει η πεθερα μου και η μανα μου.Επειδη ειμαι εγκυος και δεν εχω ευκολη εγκυμοσυνη λογω διδυμων πρεπει καποιος να κραταει τον μικρο ολη μερα γιατι εγω δεν μπορω ουτε να τον κυνηγαω ουτε να τον σηκωνω καθως ειναι και πολυ ζωηρος.Το πρωι τον κραταει η πεθερα μου και το απογευμα η μανα μου στο σπιτι μας οχι στα δικα τους.Αν μου ελεγαν να τον παρουν διακοπες θα τους τον εδινα κι ας φοβομουν μην παθει κατι , στο κατω κατω κι αυτες παιδια μεγαλωσαν και μαλιστα εμας τους ιδιους ,τι δηλαδη δεν μας αναθρεψαν σωστα αν το πιστευουμε αυτο τοτε να μην μας τα κρατανε ποτε τα παιδια..να τα βλεπουν μονο σε επισκεψεις..Εγω τον λυπαμε που καθετε στην Αθηνα γιατι δε με αφηνει ο γιατρος ουτε στην παραλια να παω..αλλα δυστυχως εμενα φοβουνται απο μονες τους να τον παρουν και να πανε στο εξοχικο μας, εγω τους ειπα να τον πανε αλλα το σκεφτονται..Τελος παντων ο καθε ανθρωπος σκεφτεται διαφορετικα ..αυτα απο μενα ..Φιλια

Το θεμα ειναι οτι οταν μεγαλωσαν αυτοι οι γονεις παιδια, ηταν πολυ νεοι και ειχαν κουραγια και την δυναμη πχ να τρεξουν να πιασουν το παιδι που πνιγεται στη θαλασσα. Μπορει να ακουστω ακραια, αλλα φαντασου να χτυπησει το παιδι και να πρεπει ο παππους να τρεξει να το πιασει... Θα ξημερωσει!!! Εκτος φυσικα αν οι παππουδες ειναι νεοι. Εμενα πχ οι γονεις μου ειναι κοντα στα 50, νεοτατοι, ενω η πεθερα μου κοντα στα 70... Ε,δεν ειναι το ιδιο!!! Δε θα εμπιστευομουν ποτε το παιδι σε καποιον πανω απο 60-65, ουτε για τα πρωινα,ουτε για καιρο εννοειται!!!

Δευτερον, οι γονεις (τις περισσοτερες φορες) ειναι ξεροκεφαλοι. Να σου πω το κλασικο παραδειγμα, λιγοι παππουδες δενουν τα παιδια στο καθισματακι στο αυτοκινητο,απ οτι ακουω, γιατι το θεωρουν ''περιττο''. Πως λοιπον να εμπιστευτεις το παιδι σου σε καποιον 70χρονο, που κατα πασα πιθανοτητα θα εχει ψιλοχαλια οδηγικες ικανοτητες και που δε θα δενει και το παιδι σου...;;;
Να σου πω αλλο παραδειγμα... Η πεθερα μου μενει στο ισογειο και η πορτα της ειναι απο τις παλιες με τα τζαμια. Ολη μερα εχει ανοιχτο το ενα τζαμακι για να μπαινουν οι φιλες της χωρις να χτυπουν κουδουνι... Πες μου εσυ... Θα αφηνες το παιδι σου ξεροντας οτι ανα πασα στιγμη μπορει να μπει ενας κλεφτης, να τους σκοτωσει;;;; Και δε περιμενω να καταλαβει.. Της το εξηγουμε χροοονια... Κραταει τα εγγονια της και το εχει ανοιχτο, οποτε αποκλειεται να το αλλαζε για το δικο μου παιδι, απλα θα το εκανε κρυφα... Η ξεροκεφαλια που λεγαμε!!!

Εγω λοιπον,για ολους αυτους τους λογους και γιατι μου τη δινει που προσπαθουν να μας επιβαλλουν το τι θα κανουμε στα παιδια ΜΑΣ ,δε θα το αφηνα το παιδι.. Ουτε για 3ημερο... Βλεπω απο τωρα τους γονεις ΜΟΥ πρωτα πρωτα που οταν τους λεω κατι αρχιζουν τα υπαρξιακα, οτι ειμαι περιεργη και οτι θα το κανω μυγιαγγιχτο και γενικα προσπαθουν να επιβαλλουν τη γνωμη τους και με τρελαινουν και βαρεθηκα την ατακα ''εσεις πως μεγαλωσατε;;;''. Δε καταλαβαινουν και ειναι και νεοι σχετικα... Γι αυτο δε θα αφηνα με τιποτα το παιδι, για να εχω το κεφαλακι μου (και τα νευρα μου!!!) ησυχα.... διακοπές με τον παππού και την γιαγιά...!!!!ναι ή όχι? - Σελίδα 3 679259 διακοπές με τον παππού και την γιαγιά...!!!!ναι ή όχι? - Σελίδα 3 679259 διακοπές με τον παππού και την γιαγιά...!!!!ναι ή όχι? - Σελίδα 3 679259

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
etoile δεν πιστεύω οτι παίζει η ηλικία τόσο ρόλο όσο η ξεροκεφαλιά! Εμένα τα πεθερικά μου είναι 71 και σε πληροφορώ είναι ιδιαίτερρα προσεκτικοί επειδή ακριβώς τα αντανακλαστικά τους δεν είναι τόσο καλά! Όποτε παίζουν με τον μεγάλο μου ποτέ δεν τον αφήνουν από τα μάτια τους γιατί είναι ιδιαίτερα ζωηρό παιδί!

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν κάποιοι είναι οτι βάζουν τον εγωισμό τους πάνω απο το καλό του παιδιού ! Δυστυχώς το κάνουν απο βλακεία και γιατί δεν πιστεύουν οτι θα συμβεί το κακό σε αυτούς!


giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πω πω βρε κορίτσια μεγάλο θέμα. Τι να πω και τι να αφήσω. Συμφωνώ με όλες ή τις περισσότερες αλλού πιο πολύ αλλού πιο λίγο. Καταρχήν ο γιος μου κοντεύει τα 3 και η κόρη μου είναι 14 μηνών. Η μαμά μου έχει να φροντίσει τον μπαμπά μου που είναι με ζάχαρο ινσουλίνες κλπ. Να τον σηκώσει να τον πλύνει κλπ. Την λυπάμαι να της πω κράτα και τα παιδιά. Η πεθερά μου προσφέρεται για τον αγαπημένο της εγγονό (γιατί την μικρή την έχει χεσμ...νη).3 χρόνια τώρα όσες φορές έχουμε βγει με τον άντρα μου έρχεται κάποιος και κοιμάται σπίτι. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα είναι εκτός σπιτιού. Η πεθερά μου παίζει με το παιδί, ασχολείται αλλά είναι αφηρημένη. Λέει συνέχεια ψέματα κι άμα την καταλάβεις παίρνει το κλαψο...κο ύφος για να την λυπηθείς. Γενικά θέλει να το παίζει θύμα και την λυπούνται. Εδώ στην αθήνα μέσα στο ίδιο μου το σπίτι και αυτά μου της λέω τα γράφει στο τέτοιο της και κάνει τα δικά της. Πως να της έχω εμπιστοσύνη. Από μωρό που ήταν ο βίκτωρας της έλεγα έχω πρόβλημα με την χλωρίνη. Δεν θέλω να βάζετε όταν είναι κοντά το παιδί. Όποτε τύχαινε να βγω έξω και να μείνει μόνη της το σπίτι μύριζε συνέχεια χλωρίνη. Την άλλη φορά μόλις μάθαινε να περπατάει ο βίκτωρας αλλά δεν καθόταν μόνος του όρθιος μετά από λίγα δευτερόλεπτα έπεφτε. Το είχε παρατήσει το παιδί όρθιο στηριζόταν σε μια καρέκλα, δίπλα ήταν ο τοίχος γωνία, από την άλλη ήταν τραπέζι και ανεμηστήρας ανοιχτός να βάλει και κανά δάχτυλο να του το κόψει. και η κυρία μίλαγε στο τηλέφωνο. Τι να πρωτοπώ για αυτή τη γυναίκα. Το τελευταίο μου λέει να της τον δώσω να τον πηγαίνει για μπάνιο τον πόρτο ράφτη με κάτι λεωφορεία που βάζουν. Είστε τρελή? τη ρωτάω. Γιατί πολλές γιαγιάδες τα πάνε. Που κάθονται τα παιδιά τα δένουν? Όχι αγκαλιά θα τον έχω. Τα χέρια σας κλειδώνουν κάπως? άμα γίνει κάτι πως θα τον κρατήσετε? Έλα μου λέει είσαι υπερβολική τι να γίνει? Εξάλλου πάει σιγά. Πόσο σιγά πάει την ρωτάω σα να περπατάμε? Δεν μπορώ να καταλάβω το μυαλό τους. Ευτυχώς δεν έχει εξοχικό. Έχει κάτι συγγενείς στην κάρπαθο. Άμα μου τον ζητήσει να είστε από μια μεριά. Θα την εμπιστευτώ εγώ στο καράβι. Που μπαίνεις Ιούλιο και φτάνεις Αύγουστο τόσες ώρες ταξίδι. Μάλλον όμως έγραψα πολλά. Όταν θα είναι σε ηλικία διακοπών θα τα στείλω καμιά κατασκήνωση φαντάζομαι. Μέχρι τότε βλέπουμε.

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα η ηλικια δεν παιζει ρολο και οι δυο γονεις μου ειναι 70 ετων αλλα
τα δυο ανιψια μου 5χρονων και 2μιση τα κρατανε χωρις προβλημα και καλυτερα και απο τους γονεις τους. Στο θεμα του φαγητου η μαμα μου τα εχει μαθει να τρωνε τα παντα χορτα, ψαρια, οσπρια. Στο θεμα του υπνου τα εχει στρατιωτακια κοιμουνται χωρις διαμαρτυριες τις ωρες που πρεπει και δεν εχει σηκωσει κανενα διακοσμητικο ενω στο σπιτι του αδερφου μου πειραζουν τα παντα στη μαμα μου παναγιτσες. Ο μικρος φοβοτανε τη θαλασσα και οι γονεις μου το μαθανε σιγα σιγα και τωρα δε βγαινει απο το νερο και να σημειωσω οτι απο τον ελεγχο των γονιων του εφυγε και επεσε στην πισινα του εξοχικου τους και οχι απο τους γονεις μου. Τα παιδια παρακαλανε να μενουν στους γονεις μου γιατι τα πηγαινουν κουνιες, ζωολογικο κηπο και θαλασσα πρωι απογευμα και δε ζητανε ποτε τους γονεις τους. Οπως καταλαβατε η κορη μου μολις γεννηθει με το καλο εχει δυο ετοιμες babysitter.

http://www.worldjamboree.gr

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΘΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ! ΚΑΛΑ ΟΛΕΣ ΙΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ;;;;
ΕΜΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ. ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ, ΤΗ ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΜΩΡΑ (ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ). ΟΠΩΣ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ Ο ΚΑΚΟΣ ΧΑΜΟΣ!!!
ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΣΤΗ ΜΠΡΙΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ 9:30 ΜΕ 10:00. ΓΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΚΑΝΕΙΣ! ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΡΙΝ ΚΑΨΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ...
Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΑΝΙΨΟΥΛΑ ΗΛΙΚΙΑΣ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΧΕ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΖΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΤΟΥ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ, ΤΟΝ ΜΑΛΩΝΕ, ΤΣΙΡΙΖΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΦΤΙΑ ΤΟΥ, ΤΟΥ ΚΟΥΝΟΥΣΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ...
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΛΕΓΕ ΑΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ, ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΈΛΕΓΑΝ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΑΓΑΠΑΕΙ!!!
ΕΓΩ Ο ΚΑΚΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΠΑΛΙ.
ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗ ΓΚΡΙΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ...

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΝΤΙΔΙΑΚΟΠΩΝ ΓΙΑΤΙ ΓΥΡΙΣΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΠΙΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΦΥΓΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΤΕ Η ΜΑΜΑ ΣΑΣ ΕΙΤΕ Η ΠΕΘΕΡΑΣ ΣΑΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΣΑΣ;;;

ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΩΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ, ΘΕΙΕΣ, ΦΙΛΟΙ ΚΤΛ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.
ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμενα οι γονεις μου φευγουν για διακοπες
κι ενω πολυ θα ηθελαν να παρουν τον μικρο μαζι τους φοβουνται γιατι πανε μακρια(στην μυτιληνη)


ο μικρος ειναι 3 χρονων και με τους γονεις μου περναει παντα πολυ καλα και ειναι ασφαλης
ειναι σαν να ειναι με εμενα και ετσι κι εγω ειμαι ησυχη οτι δεν θα παθει τιποτα

σε κανα δυο χρονια μου ειπαν που θα ειναι καπως πιο μεγαλος ισως μπορεσουν να τον παρουν μαζι τους

εγω δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να τον παω διακοπες μπορω ομως να τον πηγαινω στην θαλασσα καθε μερα.

και επεισης δεν θεωρω κακο να παει διακοπες με την γιαγια και τον παππου οταν γνωριζω οτι τον προσεχουν τοοοοσο πολυ!!!


Neraidoni

Neraidoni
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
MAROULOU έγραψε:ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΘΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ! ΚΑΛΑ ΟΛΕΣ ΙΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ;;;;
ΕΜΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ. ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ, ΤΗ ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΜΩΡΑ (ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ). ΟΠΩΣ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ Ο ΚΑΚΟΣ ΧΑΜΟΣ!!!
ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΣΤΗ ΜΠΡΙΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ 9:30 ΜΕ 10:00. ΓΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΚΑΝΕΙΣ! ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΡΙΝ ΚΑΨΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ...
Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΑΝΙΨΟΥΛΑ ΗΛΙΚΙΑΣ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΧΕ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΖΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΤΟΥ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ, ΤΟΝ ΜΑΛΩΝΕ, ΤΣΙΡΙΖΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΦΤΙΑ ΤΟΥ, ΤΟΥ ΚΟΥΝΟΥΣΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ...
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΛΕΓΕ ΑΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ, ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΈΛΕΓΑΝ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΑΓΑΠΑΕΙ!!!
ΕΓΩ Ο ΚΑΚΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΠΑΛΙ.
ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗ ΓΚΡΙΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ...

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΝΤΙΔΙΑΚΟΠΩΝ ΓΙΑΤΙ ΓΥΡΙΣΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΠΙΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΦΥΓΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΤΕ Η ΜΑΜΑ ΣΑΣ ΕΙΤΕ Η ΠΕΘΕΡΑΣ ΣΑΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΣΑΣ;;;

ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΩΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ, ΘΕΙΕΣ, ΦΙΛΟΙ ΚΤΛ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.
ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.

Πόσο με αγχωσες! Σε λίγες μέρες πρόκειται να ζήσω παρόμοιες εφιαλτικες καταστάσεις, όπου όμως στην περίπτωση μου, τα παιδιά, ηλικίας 2-4 προσέχουν περισσότερο το μωρο (είναι όντως πολύ γλυκουλια), απο τους ενήλικες της παρέας (εξαιρούνται οι γονείς μου, που δεν ξέρω εάν το αγαπούν περισσότερο απο εμένα, απλώς το λατρεύουν). Οι λοιποί, κυρίως οι θειες νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με κούκλα και φταίω εγω που δεν το έχω μάθει με κόσμο και εκνευριζεται... Hello it´ s a baby!!! Αλλά τα δικά του, κανένας δεν τα θυμάται. Δεν πειράζει, είμαι παράξενη κι αυτο είναι το ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!! Ούτε εγω συμφωνώ με το πως μεγαλωνετε τα παιδιά σας! Εμα πια!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επίσης να αναφέρω ότι δεν είναι υποχρεωμένη οι παππούδες και οι γιαγιάδες να κρατάνε τα παιδιά μας θεωρώ ότι τα παιδιά είναι αποκελιστική ευθύνη δική μας αν θέλουμε διακοπές θα της κάνουμε με τα παιδιά μας αν μπορούμε θα τους το προσφέρουμε αν όχι τη να κάνουμε; Μεγαλώνοντας το παιδί υπάρχει η λύση της κατασκήνωσης που μαθαίνουν και την ομαδικότητα και την πειθαρχία και έχουν πολλά περισσότερα ενδιαφέροντα γιατί κακά τα ψέματα τη κοινό μπορεί να έχει ένα παιδάκι 7 χρονών με τη γιαγιά και το παππού ; και ειδικά αν αυτοί είναι πιεστικοί και επειδή νιώθουν και την ευθύνη μεγαλύτερη πολλές φορές δεν τα αφήνουν να ανασάνουν έτσι οιυποτιθέμενες διακοπές για αυτά γυρίζοντας πίσω είναι τιμωρία για εμάς . Όχι και να μπορούσαν να τον κρατούσαν δνε θα το έστελνα διακοπές τα παιδιά μόνο με τους γονείς .

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:Επίσης να αναφέρω ότι δεν είναι υποχρεωμένη οι παππούδες και οι γιαγιάδες να κρατάνε τα παιδιά μας θεωρώ ότι τα παιδιά είναι αποκελιστική ευθύνη δική μας αν θέλουμε διακοπές θα της κάνουμε με τα παιδιά μας αν μπορούμε θα τους το προσφέρουμε αν όχι τη να κάνουμε; Μεγαλώνοντας το παιδί υπάρχει η λύση της κατασκήνωσης που μαθαίνουν και την ομαδικότητα και την πειθαρχία και έχουν πολλά περισσότερα ενδιαφέροντα γιατί κακά τα ψέματα τη κοινό μπορεί να έχει ένα παιδάκι 7 χρονών με τη γιαγιά και το παππού ; και ειδικά αν αυτοί είναι πιεστικοί και επειδή νιώθουν και την ευθύνη μεγαλύτερη πολλές φορές δεν τα αφήνουν να ανασάνουν έτσι οιυποτιθέμενες διακοπές για αυτά γυρίζοντας πίσω είναι τιμωρία για εμάς . Όχι και να μπορούσαν να τον κρατούσαν δνε θα το έστελνα διακοπές τα παιδιά μόνο με τους γονείς .
Αχ, αυτό ξαναπές το! Μας είχε αφήσει η μάνα μου στον παππού και την γιαγιά ένα καλοκαίρι και είχε πάει ένα μήνα με τον πατέρα μου που τότε δούλευε σε καράβι. Ο αδερφός μου 8 και εγώ 15... Μας πρήξανε! Ο παππούς μου εκεί που εβλεπε ο αδερφός μου τηλεόραση πήγαινε και την έκλεινε για να μην χαλάει ρεύμα. Shocked Του έσπαγε τα νεύρα. Και άντε κάτσε στο διαμέρισμα και κοίτα το ταβάνι... Είχε το παιδί της ξαδέρφης μας γενέθλια και δεν μας άφησε να πάμε -μεγάλη εγώ ήμουν όπως είπα- γιατί φοβότανε... Shocked Shocked Μια φορά μας άφησαν να πάμε για να πάρουμε κάτι να φάμε απέξω ένα απόγευμα με τα 1000 ζόρια και πήρα τον αδερφό μου και κάτσαμε σε ένα παρκάκι να τα φάμε και μετά γυρίσαμε. Θέλαμε να ξεσκάσουμε, σαν φυλακισμένα ήμασταν... Στο τέλος, με τα πολλά μαζέψαμε τα μπογαλάκια μας και πήγαμε στο σπίτι μας και μας πρόσεχε η γειτόνισσα.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Noμίζω πως όλα εξαρτώνται από την ηλικία του παιδιού και το πόσο μπορούμε να εμπιστευτούμε τους παππούδες/γιαγιάδες.
Γενικά, ένα παιδάκι κάτω των 5 πχ είναι πιο δύσκολο να το προσέχουν διότι είναι στην ηλικία της τρέλλας. Όχι ότι ένα 7χρονο είναι εύκολο, αλλά υπάρχουν περισσότερα πράγματα για να απασχοληθεί. Επίσης ένα παιδί άνω των ~12 είναι δύσκολο να μείνει με τους παππούδες διότι, όπως είπε κ η Μαρία πιο πάνω, θα βαρεθει.
Εγω μικρή πήγαινα στο χωριό της μάνας μου και ομολογώ ότι περνούσα τέλεια, αλλά πρωτον, υπήρχαν 1200 θείοι και θείες που με είχαν εκ περιτροπής και καμια 25ρια ξαδέλφια με τα οποία έπαιζα (ειμαστε κ μεγάλο σόι). Οπότε δεν μπορώ να πω ότι με φρόντιζε η γιαγια αποκλειστικά. Αλλά μόνο καλά έχω να θυμάμαι απο το χωριό. Και φυσικά τη λατρεμένη μου γιαγια, την οποία έχασα όταν πλέον ημουν 20 χρονών, και πολύ χαίρομαι που έχω συνδέσει με αυτην τα τόσα καλοκαίρια και την περίοδο της ανεμελιάς.

Τωρα δεν θα άφηνα και τα δυο μωρά για να πάω διακοπές. Ούτε στη μάνα μου ουτε στην πεθερά μου. Ομολογώ ότι αισθάνομαι μεγαλύτερη ασφάλεια όταν είναι στη μάνα μου τα παιδιά (όταν δουλεύαμε και οι δύο πχ κι έπρεπε να τα κρατήσει κ τα δύο για όλη τη μέρα σχεδόν). Κι αυτό διότι η μάνα μου έχει και τον μπαμπά μου για βοήθεια, και είναι και οι δύο σε άριστη κατάσταση για να προσέχουν παιδιά, παρόλο που μου τη σπάνε ώρες ωρες γιατι όλα τα κάνω λάθος Rolling Eyes Rolling Eyes . Η πεθερά μου από την άλλη δεν μουρμουρίζει για τις ικανότητες μου, αλλά επειδή ο πεθερός μου έχει πεθάνει και είναι μόνη της, δεν της αφήνω ποτέ και τους δύο, μόνο τον μεγάλο καμια φορά την εβδομάδα για κανενα δίωρο, να τον δει και να τον χαρεί. Και τον καλομαθαίνει απίστευτα, πράγμα που με εκνευρίζει, διότι αν το παιδί κανει καμια ζημιά δεν το μαλώνει, του λέει ένα "δεν πειράζει, δεν το ήθελες" για να μην αρχίσει να κλαίει και όλα καλά. Δε λέω να του κάνει και φάλαγγα ρε κορίτσια, αλλά ένα "αυτο που έκανες ηταν κακό και δεν μου αρεσε" ας πει! Αφηστε που κουράζεται εύκολα και δεν εμπιστεύομαι και πολύ τα αντανακλαστικά της.

Επίσης, ο μεγάλος έχει πάει στη θάλασσα με τους γονείς μου αρκετές φορές. Ειναι και οι δύο άριστοι κολυμβητές και τους εμπιστεύομαι. Η πεθερά μου δεν ξέρει κολύμπι οπότε δεν θα της άφηνα κανενα παιδί να το προσέχει σε παραθαλάσσιο μέρος.

Αλλά να αφήσω 2 παιδιά για 4-5 μέρες, ούτε για αστείο. Φοβάμαι. Εδω εγω και ωρες ωρες θέλω να πηδήξω από το παράθυρο, πόσο μάλλον αυτοι που είναι και μεγαλύτεροι και με λιγότερη υπομονή. Όταν μεγαλώσουν τα παιδιά και θα μπορούν να καταλαβαίνουν και να είναι πιο λογικά (πότε θα συμβεί αυτο??? δεν εχω ιδέα, σε 2-4-7-10 χρόνια?????????? scratch ) θα νιώθω πιο άνετα να τα αφήνω για κάποιες μέρες μόνα τους με τον παππού και τη γιαγια. Αν και είμαι της γνώμης, τα παιδιά να τα παίρνουμε μαζί μας στις διακοπές που πηγαίνουμε, μόνο καλό θα τους κάνει.

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω στα πεθερικα μου δεν θα τον αφηναν γιατι δεν τον ξερουν δεν το εχουν ζησει καθολου σχεδον ουτε τι τρωει ξερουν,τι ωρα τρωει,πως κοιμαται κτλ μονο για επισκεψη τον παμε και αυτο μονο.Στον μπαμπα μου δεν θα τον αφηνα επισης γιατι φοβαμαι θεωρω οτι ειναι ακομα νωρις και εκτος αυτου δεν ξερει να τον αλλαζει κτλ.Σε μερικα χρονια παντως θα τον αφηνα στον μπαμπα μου γιατι τον αγαπαει πολυ και οταν τον πηγαινει βολτα δεν εχω κανενα προβλημα

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
Αχ, αυτό ξαναπές το! Μας είχε αφήσει η μάνα μου στον παππού και την γιαγιά ένα καλοκαίρι και είχε πάει ένα μήνα με τον πατέρα μου που τότε δούλευε σε καράβι. Ο αδερφός μου 8 και εγώ 15... Μας πρήξανε! Ο παππούς μου εκεί που εβλεπε ο αδερφός μου τηλεόραση πήγαινε και την έκλεινε για να μην χαλάει ρεύμα. Shocked Του έσπαγε τα νεύρα. Και άντε κάτσε στο διαμέρισμα και κοίτα το ταβάνι... Είχε το παιδί της ξαδέρφης μας γενέθλια και δεν μας άφησε να πάμε -μεγάλη εγώ ήμουν όπως είπα- γιατί φοβότανε... Shocked Shocked Μια φορά μας άφησαν να πάμε για να πάρουμε κάτι να φάμε απέξω ένα απόγευμα με τα 1000 ζόρια και πήρα τον αδερφό μου και κάτσαμε σε ένα παρκάκι να τα φάμε και μετά γυρίσαμε. Θέλαμε να ξεσκάσουμε, σαν φυλακισμένα ήμασταν... Στο τέλος, με τα πολλά μαζέψαμε τα μπογαλάκια μας και πήγαμε στο σπίτι μας και μας πρόσεχε η γειτόνισσα.

πωπω τι μου θυμησε ολο αυτο...ενα εφιαλτικό καλοκαιρι στην γιαγια μου .... θεε μου τι τραβηξαμε - ηταν ο ορισμός της παραξενης θεούσας...μας εκανε τη ζωη ποδήλατο-

γενικά, και εγω ειμαι της άποψης να παίρνουμε τα παιδια στις διακοπές μαζί.

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμάς οι γονείς μας με το που έκλειναν τα σχολεία μας πήγαιναν στην γιαγιά και μας έπαιρναν αρχές Σεπτέμβρη. Θυμάμαι πως ήταν ωραία, έπαιζα με την αδερφή μου, κάθε μέρα μας πήγαινε ο θείος μου με την θεία μου στις κούνιες, πολύ ωραία περνάγαμε & θα ήθελα να το περάσει και το παιδί μου αυτό Very Happy
Δυστυχώς όμως εξοχικό έχουν οι γονείς μου & όχι τα πεθερικά μου & δεν εμπιστεύομαι την μαμά μου καθόλου μα καθόλου με την κόρη μου. Την προηγούμενη φορά έβαλε γάλα σε μια αδέσποτη γάτα να πιεί και πήγε την κόρη μου (έντεκα μηνών τότε) κοντά να δει τη γάτα....
Είχα πάει για κατούρημα η δόλια & μόλις γύρισα είδα το αδέσποτο γατί να χαιδεύεται απο την κόρη μου... Mad Mad
Φυσικά και δεν μίλησα γιατί πρώτο μου μέλημα ήταν να πάρω το παιδί και να το πλύνω και να του αλλάξω ρούχα, αλλά μετά ποιός είδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε! Μα αδέσποτο ζώο? και άστα τα μικρόβια, αν της γάτας της τη βάραγε διαφορετικά και γρατζούναγε τα μούτρα του παιδιού? Mad Mad
Επειδή λοιπόν δεν σκέφτεται καθόλου η μαμά μου, δεν υπάρχει καμμία μα καμμία περίπτωση να της αφήσω τη μικρή διακοπές με τον παππού και την γιαγιά...!!!!ναι ή όχι? - Σελίδα 3 587529

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ούτε εγώ θα έστελνα τα παιδιά μου διακοπές με τον παππού και τη γιαγιά!
Θα ανησυχούσα κάθε ώρα και λεπτό.. διακοπές με τον παππού και την γιαγιά...!!!!ναι ή όχι? - Σελίδα 3 534787
Αφήστε που τα παιδιά θα γυρνούσαν πίσω μεταλλαγμένα (γιατί συνήθως οι παππουδογιαγιάδες δε χαλούν χατήρι στα εγγονάκια τους με αποτέλεσμα να τα κακομαθαίνουν!) affraid affraid

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δυστυχώς εμένα δεν τίθεται θέμα διακοπών αλλά εξεταστικής (ναι ναι ακόμη φοιτήτρια) οπότε δεν εχω και την πολυτέλεια να πω θα τα πάω μαζί μου! Αντε και τα παίρνω στην Αθήνα μέσα σε ένα ξενοδοχείο δεν νομίζω οτι είναι και το καλυτερό τους!

Δεν ξέρω πως θα νιώσω ,δεν ξέρω αν τα παιδιά μου θα ανταπεξέλθουν και δεν ξέρω αν θα τους κάνω κακό που θα λείψω πρώτη φορα έστω και για 5 μέρες! Κυρίως για τον μικρό που ακόμη θηλάζει και προσπαθώ να ελαττώσω τους θηλασμούς!Και για τον μεγάλο ο οποίος είναι προσκολλημένος και στους δυο μας!

Το μόνο καλό είναι οτι θα με βοηθήσουν και η μαμα και η πεθερά μου!

????????


Επισκέπτης
Κοριτσια τι θυμηθηκα τωρα...
Στο εξοχικο μας απο πισω μενει μια γιαγια... Εχει τα εγγονια το καλοκαιρι.. Το μονο που ακουω ειναι αυτην να τσιριζει για τα παντα (τα παιδακια ακουγονται ελαχιστα!!!) και να... τα βριζει... μιλαμε για χοντρες βρισιες... Ε, απορω πως της τα αφηνουν... διακοπές με τον παππού και την γιαγιά...!!!!ναι ή όχι? - Σελίδα 3 679259

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ή δεν το ξέρουν ή δεν τους νοιάζει! Μπορεί η γυναίκα να μην μπορεί να ανταπεξέλθει και οι γονείς αυτό να μην το καταλαβαίνουν! Πάντως δεν δικαιολογείται να βρίζει τα παιδια σε καμμία περίπτωση!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
όλα είναι σχετικά υπάρχουν οικογένειες που στέλνουν τα παιδιά τους στο χωριό με τους παππούδες και τις γιαγιάδες γιατί έχουν δουλειές και τα σχολεία κλείνουν και δεν έχουν κανένα να τα κρατήσει υπάρχουν κάποιοι που απλά σου λένε να ηρεμήσουν -το θέμα είναι τα παιδιά ρωτιούνται ; η απλά τα ετοιμάζουν σαν αποσκευές και τα στέλνουν ; πολλές φορές τα παιδια τους αρέσει στο χωριό επειδή εκεί κάνουν παρέες του καλοκαιριού .Μιλάμε πάντα για μεγαλύτερες ηλικίες εμένα προσωπικά ο Σταύρος δεν θα καθόταν πάνω απο ώρες μαζί μας όμως δεν θα είχε κανένα πρόβλημα είναι διαφορετικό επειδή το πρόγραμμα που βάζουμε εμείς είναι πάντα με βάση τα παιδιά μας

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MAROULOU έγραψε:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΤΕ Η ΜΑΜΑ ΣΑΣ ΕΙΤΕ Η ΠΕΘΕΡΑΣ ΣΑΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΣΑΣ;;;

ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΩΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ, ΘΕΙΕΣ, ΦΙΛΟΙ ΚΤΛ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.
ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.
συμφωνώ μαζί σου !!!!!!!!!!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις