Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
59 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 59 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
βανια έγραψε:Επίσης να αναφέρω ότι δεν είναι υποχρεωμένη οι παππούδες και οι γιαγιάδες να κρατάνε τα παιδιά μας θεωρώ ότι τα παιδιά είναι αποκελιστική ευθύνη δική μας αν θέλουμε διακοπές θα της κάνουμε με τα παιδιά μας αν μπορούμε θα τους το προσφέρουμε αν όχι τη να κάνουμε; Μεγαλώνοντας το παιδί υπάρχει η λύση της κατασκήνωσης που μαθαίνουν και την ομαδικότητα και την πειθαρχία και έχουν πολλά περισσότερα ενδιαφέροντα γιατί κακά τα ψέματα τη κοινό μπορεί να έχει ένα παιδάκι 7 χρονών με τη γιαγιά και το παππού ; και ειδικά αν αυτοί είναι πιεστικοί και επειδή νιώθουν και την ευθύνη μεγαλύτερη πολλές φορές δεν τα αφήνουν να ανασάνουν έτσι οιυποτιθέμενες διακοπές για αυτά γυρίζοντας πίσω είναι τιμωρία για εμάς . Όχι και να μπορούσαν να τον κρατούσαν δνε θα το έστελνα διακοπές τα παιδιά μόνο με τους γονείς .
συμφωνώ και μαζί σου...!!

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ολα καλα αυτα που λετε βρε κοριτσια.. Απλα περισσοτερο συμφωνω με την αποψη μιας μανουλας ( Ioannouli νομιζω) που ειπε οτι δεν μπορει να στερησει απο τα παιδια της αυτο που εζησε εκεινη οταν ηταν μικρη στο χωριο.
Ναι κανενας δεν τα αγαπαει οπως ο μπαμπας και η μαμα. Ναι το προγραμμα τους το ξερει καλυτερα ο μπαμπας και η μαμα. Ναι οι παππουδες δεν ειναι υποχρεωμενεοι να τα κρατανε. Και ναι συμφωνω με την αποψη της Βανιας που ειπε οτι στις περισσοτερες φορες τα παιδια δεν τα ρωτας αν θελουν να πανε απλα τους ετοιμαζεις τις αποσκευες. Ειναι απλο ομως κοριτσια. Αν συνδυαστουν οι παραπανω αποψεις βγαινει το καλυτερο αποτελεσμα. Αν το παιδι σου ειναι σε ηλικια να ερωτηθει, το ρωτας και πραττεις αναλογα. Το γεγονος οτι το παιδι σου φευγει να παει να ξεσκασει λιγο απο την πολη και την βαβουρα και την ζεστη δεν σημαινει αυτοματα οτι το παρατας και δεν το αγαπας. Ισα-ισα.. Αν οι παππουδες μπορουν και θελουν ας το κρατησουν και λιγο στο χωριο. Για οσες εχετε ζησει σε χωριο μπορουν να αντιληφθουν την διαφορα στην ποιοτητα ζωης. Και στην τελικη ρε κοριτσια πιστευετε οτι αν το παιδι πεσει και χτυπησει οι παππουδες δεν θα το φροντισουν? Θα το αφησουν στο ελεος του? Εδω πεφτει ενα ξενο παιδακι διπλα μας στο δρομο και τρεχουμε να το σηκωσουμε και να το βοηθησουμε. Το εγγονι τους θα παρατησουν?

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Gianna_V έγραψε:Ολα καλα αυτα που λετε βρε κοριτσια.. Απλα περισσοτερο συμφωνω με την αποψη μιας μανουλας ( Ioannouli νομιζω) που ειπε οτι δεν μπορει να στερησει απο τα παιδια της αυτο που εζησε εκεινη οταν ηταν μικρη στο χωριο.
Ναι κανενας δεν τα αγαπαει οπως ο μπαμπας και η μαμα. Ναι το προγραμμα τους το ξερει καλυτερα ο μπαμπας και η μαμα. Ναι οι παππουδες δεν ειναι υποχρεωμενεοι να τα κρατανε. Και ναι συμφωνω με την αποψη της Βανιας που ειπε οτι στις περισσοτερες φορες τα παιδια δεν τα ρωτας αν θελουν να πανε απλα τους ετοιμαζεις τις αποσκευες. Ειναι απλο ομως κοριτσια. Αν συνδυαστουν οι παραπανω αποψεις βγαινει το καλυτερο αποτελεσμα. Αν το παιδι σου ειναι σε ηλικια να ερωτηθει, το ρωτας και πραττεις αναλογα. Το γεγονος οτι το παιδι σου φευγει να παει να ξεσκασει λιγο απο την πολη και την βαβουρα και την ζεστη δεν σημαινει αυτοματα οτι το παρατας και δεν το αγαπας. Ισα-ισα.. Αν οι παππουδες μπορουν και θελουν ας το κρατησουν και λιγο στο χωριο. Για οσες εχετε ζησει σε χωριο μπορουν να αντιληφθουν την διαφορα στην ποιοτητα ζωης. Και στην τελικη ρε κοριτσια πιστευετε οτι αν το παιδι πεσει και χτυπησει οι παππουδες δεν θα το φροντισουν? Θα το αφησουν στο ελεος του? Εδω πεφτει ενα ξενο παιδακι διπλα μας στο δρομο και τρεχουμε να το σηκωσουμε και να το βοηθησουμε. Το εγγονι τους θα παρατησουν?

όχι απλά το θέμα είναι ότι εξαρτάται από τους ίδιους..δηλαδή δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι...!άλλοι παππούδες και γιαγιάδες είναι αξιοι και τα καταφέρνουν μια χαρά και αλλοι όχι..απλώς άλλοι το παραδέχονται και άλλοι παλι οχι..!!!και εδώ σαυτή τη φάση έρχεται ο γονιός να κρίνει αν πρέπει να πάει το παιδί του διακοπές με τους παππουδες-γιαγιαδες ή όχι..!!!!

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλα σαφως εννοειται. Και εμενα ο πεθερος μου εναι λιγο ξεροκεφαλος και θελει να κανει το δικο του αλλα με ωραιο τροπο του εξηγουμαστε και τελικα γινεται αυτο που θελουν οι γονεις. Κοιτα μπορει να λεω τα δικα μου απο προσωπικη εμπειρια και με γνωμονα το γεγονος οτι το χωριο που λεω να στειλω τον δικο μου του χρονου με το καλο ειναι καμια ωρα δρομος απο εδω που μενουμε. Οποτε οτι τυχει πεταγομαστε στο φτερο που λεει ο λογος. Αλλα το βλεπεις αυτο. Αν οι παππουδες ειναι στην κοσμαρα τους ή δεν αντεχουν να φροντισουν ενα μικρο παιδακι δεν το πας.

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μανουλες................
πχ
ο γιος μου πέρσυ τέτοιο καιρο περίπου......και έχουμε πάει στον πεθερό μου και στην πεθερά μου!!!ο μιρκός ήταν 7 μηνών.....!!!καθόμασταν ήρεμα κι ωραία στο μπαλκόνι (ΣΤΟΝ 2ο ΌΡΟΦΟ) και πίναμε καφεδάκι ενώ ο μικρός άλλαζε αγκαλιές!!!!!!!!!!!κάποια στιγμή λοιπον βγαίνει μια γειτόνισσα απτο απέναντι μπαλκόνι και μιλούσε με τα πεθερικά μου ενώ παράλληλα προσπαθούσε να δει και τον μικρό ο οποίος δεν φαινόταν πολύ καλά γιατί ήταν τα κάγκελα..........και σε εκείνη ακριβώς τη φάση ο ...........ο πεθερός μου παίρνει αγκαλιά το μικρό και τον έβγαλε έξω απτα κάγκελαααααααααααααααααααααα για να τον δείξει στην γειτόνισσα!!!!!!!!!!δεν θέλετε να συνεχίσω......αφού του πήραμε το μωρό απτα χέρια φανταστείτε από μόνες το τι επακολούθησε!μπορεί να είναι καλός άνθρωπος να σου δίνει τα πάντα κτλ κτλ κτλ αλλά πείτε μου πως να εμπιστευτώ εγώ το παιδί μου σαυτόν τον άνθρωπο όταν στα 56 του χρόνια που υποτίθεται ότι έχει μυαλό και εχει μεγαλώσει και δυο παιδια και αγαπάει το εγγόνι του κτλ κτλ κτλ το παιδί μου πείτε μου πως?γιατυό υποστηρίζω στην δική μου την περίπτωση ότι για να πάει το παιδί μου διακοπές χωρίς εμένα ή τον μπαμπα του θα πρέπει να μεγαλώσει και να μαθει να προστατεύει τον εαυτό του!!!!!!!!!!!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Gianna_V έγραψε:Καλα σαφως εννοειται. Και εμενα ο πεθερος μου εναι λιγο ξεροκεφαλος και θελει να κανει το δικο του αλλα με ωραιο τροπο του εξηγουμαστε και τελικα γινεται αυτο που θελουν οι γονεις. Κοιτα μπορει να λεω τα δικα μου απο προσωπικη εμπειρια και με γνωμονα το γεγονος οτι το χωριο που λεω να στειλω τον δικο μου του χρονου με το καλο ειναι καμια ωρα δρομος απο εδω που μενουμε. Οποτε οτι τυχει πεταγομαστε στο φτερο που λεει ο λογος. Αλλα το βλεπεις αυτο. Αν οι παππουδες ειναι στην κοσμαρα τους ή δεν αντεχουν να φροντισουν ενα μικρο παιδακι δεν το πας.

Από την δική μου προσωπική εμπειρία λοιπόν έχω να πω τα εξής:
-Εξαρτάται από την ηλικία του παιδιού. Εγώ δεν αφήνω το παιδί μου σε κανέναν αν δεν μάθει να μιλάει και να συνενοείται.
-Εξαρτάται από τον λόγο που το αφήνεις και αν είναι ο άλλος ικανός να το φροντίσει. Εμένα πχ. που μένω στην Χαλκίδα μια χαρά είναι εδώ και δεν χρειάζεται να πάει το παιδί μου σε χωριό για να ξεσκάσει. Οπότε η περίπτωση να στείλω το παιδί διακοπές με τους γονείς μου σε ένα τυχαίο μέρος (γιατί χωριό δεν έχουμε) δεν υπάρχει. Και όπως έχω αναφέρει οι δικοί μου γονείς δεν ξέρουν να προσέχουν το παιδί. Είναι θέμα ανθρώπου λοιπόν. Και δυστυχώς όχι, δεν παίρνουν όλοι οι άνθρωποι από λογια. διακοπές με τον παππού και την γιαγιά...!!!!ναι ή όχι? - Σελίδα 4 679259
-Εξαρτάται και από το ίδιο το παιδί. Αν είναι μεγάλο και θέλει να πάει στον παππού και στην γιαγιά, δεν θα του το απαγορεύσω. Αλλά προς το παρρόν περνάει καλύτερα με την μαμά και τον μπαμπά, με διαφορά! Πήγαμε διακοπές και δεν σκεφτήκαμε ούτε μια στιγμη να αφήσουμε το μωρό πίσω. Και τελικά ανακαλύψαμε ότι ο μικρός χρειαζόταν διακοπές πιο πολύ από εμάς! Και βγήκε και από το πρόγραμμά του και ξεσάλωσε, αλλά δεν έγινε και τίποτα... Μια χαρά σε 2 μέρες αφού γυρίσαμε ξαναμπήκε σε πρόγραμμα. Ενώ αν τον αφήναμε με τον παππού και την γιαγιά δεν θα περνούσε το ίδιο καλά. Έχει ανάγκη από νέες εικόνες στην ηλικία του.

Για όλα λοιπόν πρέπει να υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις για να συμβούν. Για εμένα πχ. με τα δικά δεδομένα που έχω δεν παίζει το σενάριο να στείλω το μικρό διακοπές με τους γονείς μου σε κάποιο τυχαίο μέρος της Ελλάδας. Ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του με τα δεδομένα που έχει. Wink

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω μπορω να στειλω τον αντρα μου να κανει διακοπες με τον παππου και την γιαγια του για κανα μηνα να ηρεμησει λιγακι που μου σπαει τα νευρα και μετα να ξαναρθει????ή θα ειναι σα να τον στελνω σαν βαλιτσα???? Twisted Evil

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:εγω μπορω να στειλω τον αντρα μου να κανει διακοπες με τον παππου και την γιαγια του για κανα μηνα να ηρεμησει λιγακι που μου σπαει τα νευρα και μετα να ξαναρθει????ή θα ειναι σα να τον στελνω σαν βαλιτσα???? Twisted Evil

Χαχαχαχα! Στείλε τον κατασκήνωση!

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜαριαΜ δεν το συζητω για να παει διακοπες σε καποιο μερος της Ελλαδας με τον παππου και την γιαγια. Ολη αυτη η αναλυση που εκανα εννοουσα υπο προυποθεσεις τις οποιες και τις ανεφερες στο ποστ σου παραπαανω ( να μιλαει, να υπαρχει συνεννοηση κτλ)..
Εφοσον υπαρχει ενα χωριο, με ενα παππου και μια γιαγια που και θελουν και μπορουν να φροντισουν ενα παιδι, κα το παιδι γουσταρει να παει, ας παει..
Απλα διαφωνω με την αποψη οτι το παιδι πρεπει να μενει προσκολλημενο στους γονεις του χωρις να συντρεχουν αλλοι λογοι. Π,χ το παραδειγμα που ειπε η ντινα που το παιδι το εδειχνε ο παππους απο το μπαλκονι ειναι too much ακομα και με τα δικα μου δεδομενα που ειμαι ιδιαιτερα χαλαρη. Τωρα βεβαια η καθε οικογενεια αποφασιζει οτι ειναι πιο σωστο κατα τη δικη της κριση..

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ntina έγραψε:μανουλες................
πχ
ο γιος μου πέρσυ τέτοιο καιρο περίπου......και έχουμε πάει στον πεθερό μου και στην πεθερά μου!!!ο μιρκός ήταν 7 μηνών.....!!!καθόμασταν ήρεμα κι ωραία στο μπαλκόνι (ΣΤΟΝ 2ο ΌΡΟΦΟ) και πίναμε καφεδάκι ενώ ο μικρός άλλαζε αγκαλιές!!!!!!!!!!!κάποια στιγμή λοιπον βγαίνει μια γειτόνισσα απτο απέναντι μπαλκόνι και μιλούσε με τα πεθερικά μου ενώ παράλληλα προσπαθούσε να δει και τον μικρό ο οποίος δεν φαινόταν πολύ καλά γιατί ήταν τα κάγκελα..........και σε εκείνη ακριβώς τη φάση ο ...........ο πεθερός μου παίρνει αγκαλιά το μικρό και τον έβγαλε έξω απτα κάγκελαααααααααααααααααααααα για να τον δείξει στην γειτόνισσα!!!!!!!!!!δεν θέλετε να συνεχίσω......αφού του πήραμε το μωρό απτα χέρια φανταστείτε από μόνες το τι επακολούθησε!μπορεί να είναι καλός άνθρωπος να σου δίνει τα πάντα κτλ κτλ κτλ αλλά πείτε μου πως να εμπιστευτώ εγώ το παιδί μου σαυτόν τον άνθρωπο όταν στα 56 του χρόνια που υποτίθεται ότι έχει μυαλό και εχει μεγαλώσει και δυο παιδια και αγαπάει το εγγόνι του κτλ κτλ κτλ το παιδί μου πείτε μου πως?γιατυό υποστηρίζω στην δική μου την περίπτωση ότι για να πάει το παιδί μου διακοπές χωρίς εμένα ή τον μπαμπα του θα πρέπει να μεγαλώσει και να μαθει να προστατεύει τον εαυτό του!!!!!!!!!!!!!


Ε, όχι.....Και αν του έπεφτε?Δεν σκέφτονται ρε κορίτσια..

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
Ευάκι έγραψε:εγω μπορω να στειλω τον αντρα μου να κανει διακοπες με τον παππου και την γιαγια του για κανα μηνα να ηρεμησει λιγακι που μου σπαει τα νευρα και μετα να ξαναρθει????ή θα ειναι σα να τον στελνω σαν βαλιτσα???? Twisted Evil

Χαχαχαχα! Στείλε τον κατασκήνωση!

οχι μαρακι μου...αν τον στειλω κατασκηνωση θα γυρισει και χαρουμενος...ας παει ξανα εκει στα σκ@τ@ που ηταν για να εκτιμησει μερικες καταστασεις...... Twisted Evil

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Gianna_V έγραψε:ΜαριαΜ δεν το συζητω για να παει διακοπες σε καποιο μερος της Ελλαδας με τον παππου και την γιαγια. Ολη αυτη η αναλυση που εκανα εννοουσα υπο προυποθεσεις τις οποιες και τις ανεφερες στο ποστ σου παραπαανω ( να μιλαει, να υπαρχει συνεννοηση κτλ)..
Εφοσον υπαρχει ενα χωριο, με ενα παππου και μια γιαγια που και θελουν και μπορουν να φροντισουν ενα παιδι, κα το παιδι γουσταρει να παει, ας παει..
Απλα διαφωνω με την αποψη οτι το παιδι πρεπει να μενει προσκολλημενο στους γονεις του χωρις να συντρεχουν αλλοι λογοι. Π,χ το παραδειγμα που ειπε η ντινα που το παιδι το εδειχνε ο παππους απο το μπαλκονι ειναι too much ακομα και με τα δικα μου δεδομενα που ειμαι ιδιαιτερα χαλαρη. Τωρα βεβαια η καθε οικογενεια αποφασιζει οτι ειναι πιο σωστο κατα τη δικη της κριση..

Ε εντάξει δνε νομίζω να είπε καμιά μαμά ότι δεν στέλνει το παιδί διακοπές μόνο και μόνο γιατί το θέλει προσκολλημένο πάνω της. Εννοείται πως η κάθε μαμά θα κοιτάξει το καλό του παιδιού της.

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ξαναεπαναφερω το θεμα γιατι ο Διονυσακης μου φευγει διακοπας στου ςπαπουδες του στην ζακυνθο.
ειναι πολυ καλοι με το παιδι και το ροσεχουν πολυ δεν λεω αλλα μια ανησυχια την εχω .και αν το παιδι του λειπουμε και δεν το καταλαβει η γιαγια?
ο μικρος ταλιμπανακος μου ειναι 22,5 μηνων .Φευγει το Σαββατο με το μπαμπα του ,την δευτερα ο μπαμπας θα γυρισει γιατι ξεκιναμε φυσικοθεραπειες για την κλειδα του που εσπασε.Το παιδι φετος δεν θα παει διακοπες αν δεν παει εστω και λιγο στο νησι .
Εχω ετοιμασει εναν οδηγο επιβιωσης της γιαγιας και μια λιστα με το τι κανει και τι οχι .

Μακαρι να καταφερω να παει λιγες μερες.
Θα τον αφησω μεχρι μεσα Ιουλιου λογικα και αν ολα βαινουν καλως .

astroneraidoula

astroneraidoula
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι κι αυτό ένα ερώτημα που δεν μπορεί να απαντηθεί με ένα ναι ή ένα όχι. Είναι πολλοί οι παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται η απάντηση. Ηλικία παιδιού και παπού - γιαγιάς, απόσταση, εμπιστοσύνη.... Αν το πρόγραμμα της οικογένειας προβλέπει διακοπές ή όχι....
Στον πεθερό μου δεν θα άφηνα παιδιά μόνα τους ούτε για μια ώρα γιατί δεν υπολογίζει ούτε κίνδυνο ούτε τίποτα. Τα αφήνει να κάνουν ότι θέλουν κι ας παίζουν στο χείλος του γκρεμού. Στους γονείς μου, δεν θα εμπιστευόμουν μετακίνηση με αυτοκίνητο γιατί θεωρούν περιττό να δένουν τα παιδιά με ζώνη. Θεωρούν υπερβολή να τα κυνηγάνε για καπέλο και αντηλιακό και μπορεί να πάνε στη θάλασσα και 1 η ώρα το μεσημέρι. Βέβαια, αν δεν προβλεπόντουσταν οικογενειακές διακοπές, θα τα άφηνα με τους γονείς μου για να μην νταλακιάσουν στην Αθήνα όλο το καλοκαίρι, αλλά θα τους έπρηξα στα τηλέφωνα φαντάζομαι !!!

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
περυσι το καλοκαιρι η μαμα μου πηρε αδεια τον Ιουλιο!εμεις ειχαμε προγραμματισει διακοπες για Αυγουστο.....οι μικρες ηταν 31 μηνων και 18 μηνων!!!!ειπαμε να μην της κρατησουμε μεσα στη ζεστη αφου και εγω δουλευα και τις αφησαμε να πανε με τη μαμα μου στο χωριο,στο σπιτι της μητριας του αντρα μου και της νονας της μικρης!!!!
αλλα δεν ειχα κανενα θεμα γιατι ετσι και αλλιως η μαμα μου της κρατουσε πολυ ολο το χειμωνα,ειναι σχετικα πιο αυστηρη απο μενα και οι υπολοιποι στο χωριο ξερω οτι τις προσεχουν απιστευτα!!!!!

οι μικρες περασαν υπεροχα...την μερα που γυρισαν η πρωτη τους κουβεντα ηταν ποτε θα ξαναπαμε στο χωριο....μεσα στη βδομαδα ΜΟΝΟ μια φορα με ζητησε η μικρη και περναγαν τοσο καλα που στο τηλ μου ελεγαν Γεια και γεια γιατι ηθελαν να παιξουν!!!!!
ανετα θα τις ξαναεστελνα!!!

dora74

dora74
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμένα ο μικρός μου φεύγει σήμερα για 25 ημέρες στο χωριό με την μητέρα μου η οποία τον κρατάει συνέχεια επειδή δουλεύω. Πηγαίνει κάθε χρόνο και περνάει τέλεια. Ευτυχώς η μητέρα μου είναι σχετικά μικρή και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

????????


Επισκέπτης
εγω τελικα αποφασισα για να μην κλεισω μεσα τα παιδια μου και να χαρουν τη θαλασσα να παω κι εγω μαζι με τα πεθερικα οτι κι αν σημαινει αυτο (τα εχω πει σε αλλο τοπικ) γιατι τα παιδια θελουν θαλασσα και ο συζυγος δουλευει......μονα τους ποτε και πουθενα!

evagelitsas

evagelitsas
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εγώ θα τα πάω μαζί με το μπαμπά τους(εγώ μόνο θα τα πάω,δεν θα μείνω) στο χωριό του παππού τους,που είναι εκεί,για 15-20 μέρες.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις