Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 2:21 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

Η ΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ!
Πιστεύω στα θαύματα!
Κι ευχαριστώ πολύ τον Θεό που με βοήθησε να συναντήσω τον παππούλη Νεκτάριο!
Άγιος άνθρωπος που αγαπάει όλο τον κόσμο και έρχονται από όλα τα μέρη του πλανήτη να τον δουν από κοντά,βοηθάει τους πάντες!
Είχε καρκίνο και τελικά έγινε καλά, διαψεύδοντας γιατρούς, ακτινογραφίες και προβλέψεις θανάτου.

27υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 3:25 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αnna1975 έγραψε:κατερινακι ευχαριστω που εβαλες τα λινκ γιαυτο που ειπα .ειδα και για το αγγελο .οντως ολοι μας εχουν καποιον που μας προστατευει στην ζωη μας .


τιποτα Αννα να σαι καλα! θα σας εξομολογηθω τωρα κατι και ξερω πως θα φανει ασχημο αλλα θα σας το πω μιας και πλησιαζει ο 15 αυγουστος

γενικα στη ζωη μου μετα απο συζητησεις με ανθρωπους και καποια πραγματα που διαβασα πιστευα πιο πολυ στο παραγοντα ανθρωπο παρα σε οτιδηποτε αλλο.. με καποιες κοπελες που εκανα παρεα ερχομασταν συχνα σε αντιπαραθεση γιαυτο το λογο και με ρωταγανε "δηλαδη δεν πιστευεις στο θεο?" εγω τους ελεγα "πως να πιστεψω αφου δεν μου εχει δωσει κανενα σημαδι πως υπαρχει αν μου δωσει θα πιστεψω"
περσι λοιπον τετοια εποχη ημουν διακοπες στο γυθειο και μετα απο 8 με 9 μηνες προσπαθειας για δευτερο μπεμπε ειχα απελπιστει εξετασεις κλαμα και στεναχωρια με ειχαν στοιχιωσει για τα καλα! τα ειχα κανει ολα και δεν ερχοτανε!!! στις διακοπες λοιπον λιγο πριν τον 15αυγουστο για πρωτη φορα στηη ζωη μου προσευχηθηκα στην παναγια και της ζητησα μεσα απο την καρδια μου ενα μωρο μαζι με ενα ταμα που εκανα!!! ηρθαμε σε επαφη με τον αντρα μου πολυ λιγες φορες ολο το μηνα θα τανε 3η 4 το πολυ ενω αλλες φορες καναμε μερα παρα μερα για να επιτυχουμε εγκυμοσυνη!!! 20 μερες μετα ειχα καθυστερηση και εκλαιγα νομιζοντας πως μου χαλασε η περιοδος επειδη ομως ειχα τεστ με το κιλο (τα ειχα παρει απο το ιντερνετ μαζι με οωρρηξιας) ειπα να κανω ενα και ναι ημουν εγκυος!!!! ηταν το σημαδι που περιμενα απο τοτε οχι μονο πιστεψα αλλα η ψυχη μου ειναι πλημμυρισμενη απο πιστη και χαρα!!!!!! τη μικρη μου θα τη βαφτισω στην εκκλησια Της Παναγιας μας και παντα θα ειμαι κοντα στο θεο.. για μενα εγινε ενα μικρο θαυμα εκει που δεν το περιμενα και σε αυτο με βοηθησε οτι πιστεψα εστω και τελευταια στιγμη

σορυ για το μεγαλο ποστ και σορυ αμα διαβασατε κατι που δεν σας αρεσε εγω ενιωσα την αναγκη να το εξομολογηθω γιατι αυτο που εζησα δεν περιγραφεται! φιλακια σε ολες! υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 334590 υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 334590

υ.γ ηρθα σε επαφη 14 αυγουστου πιθανη ημερομηνια συλληψης ητανε 15 αυγουστου!!! τουλαχιστον ετσι μου ειπε ο γιατρος! Wink Wink Wink

28υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 3:36 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βρε Κατερινάκι κάτι τέτοια διαβάζω κι έχω πίστη. Έχω και δικά μου περιστατικά αλλά τα έχω ξαναγράψει.

Δεν είμαι ιδιαίτερα θρήσκα, δεν πάω εκκλησία παρα μόνο για να ανάψω κεράκι που και που και όταν βρω τα σκούρα προσεύχομαι. Δεν ξεχνάω να ευχαριστήσω όταν κάτι πάει καλά. Όμως είμαι σίγουρη πως κάποιος είναι μαζί μου και με προσέχει, γιατί με έχει βοηθήσει πολλές φορές.

Για το αρχικό ποστ της Άννας,
θα μπορούσαμε να πούμε στη χειρότερη πως ήταν απλώς σύμπτωση, αλλά αν βάλουμε όλοι απο μία τέτοια "σύμπτωση" που μας έχει τύχει πολλές δεν μαζεύονται; Wink

29υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 4:14 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
Αnna1975 έγραψε:κατερινακι ευχαριστω που εβαλες τα λινκ γιαυτο που ειπα .ειδα και για το αγγελο .οντως ολοι μας εχουν καποιον που μας προστατευει στην ζωη μας .


τιποτα Αννα να σαι καλα! θα σας εξομολογηθω τωρα κατι και ξερω πως θα φανει ασχημο αλλα θα σας το πω μιας και πλησιαζει ο 15 αυγουστος

γενικα στη ζωη μου μετα απο συζητησεις με ανθρωπους και καποια πραγματα που διαβασα πιστευα πιο πολυ στο παραγοντα ανθρωπο παρα σε οτιδηποτε αλλο.. με καποιες κοπελες που εκανα παρεα ερχομασταν συχνα σε αντιπαραθεση γιαυτο το λογο και με ρωταγανε "δηλαδη δεν πιστευεις στο θεο?" εγω τους ελεγα "πως να πιστεψω αφου δεν μου εχει δωσει κανενα σημαδι πως υπαρχει αν μου δωσει θα πιστεψω"
περσι λοιπον τετοια εποχη ημουν διακοπες στο γυθειο και μετα απο 8 με 9 μηνες προσπαθειας για δευτερο μπεμπε ειχα απελπιστει εξετασεις κλαμα και στεναχωρια με ειχαν στοιχιωσει για τα καλα! τα ειχα κανει ολα και δεν ερχοτανε!!! στις διακοπες λοιπον λιγο πριν τον 15αυγουστο για πρωτη φορα στηη ζωη μου προσευχηθηκα στην παναγια και της ζητησα μεσα απο την καρδια μου ενα μωρο μαζι με ενα ταμα που εκανα!!! ηρθαμε σε επαφη με τον αντρα μου πολυ λιγες φορες ολο το μηνα θα τανε 3η 4 το πολυ ενω αλλες φορες καναμε μερα παρα μερα για να επιτυχουμε εγκυμοσυνη!!! 20 μερες μετα ειχα καθυστερηση και εκλαιγα νομιζοντας πως μου χαλασε η περιοδος επειδη ομως ειχα τεστ με το κιλο (τα ειχα παρει απο το ιντερνετ μαζι με οωρρηξιας) ειπα να κανω ενα και ναι ημουν εγκυος!!!! ηταν το σημαδι που περιμενα απο τοτε οχι μονο πιστεψα αλλα η ψυχη μου ειναι πλημμυρισμενη απο πιστη και χαρα!!!!!! τη μικρη μου θα τη βαφτισω στην εκκλησια Της Παναγιας μας και παντα θα ειμαι κοντα στο θεο.. για μενα εγινε ενα μικρο θαυμα εκει που δεν το περιμενα και σε αυτο με βοηθησε οτι πιστεψα εστω και τελευταια στιγμη

σορυ για το μεγαλο ποστ και σορυ αμα διαβασατε κατι που δεν σας αρεσε εγω ενιωσα την αναγκη να το εξομολογηθω γιατι αυτο που εζησα δεν περιγραφεται! φιλακια σε ολες! υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 334590 υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 334590

υ.γ ηρθα σε επαφη 14 αυγουστου πιθανη ημερομηνια συλληψης ητανε 15 αυγουστου!!! τουλαχιστον ετσι μου ειπε ο γιατρος! Wink Wink Wink

Κατερινακι μου να μην εχεις αμφιβολιες... Γιατι ομως λες πως θα φανει ασχημο; Νομιζω πως αν καποιος δεν πιστευει δεν χρειαζεται να το σχολιασει. Δεν πηγες να αλλάξεις την πιστη κανενος, ειπες την εμπειρια σου και οσα αισθάνθηκες και πιστεύεις. Μια καταθεση ψυχης ήταν και σε ευχαριστουμε γι' αυτον. Οι σκέψεις σου και το "μυστικο' που μας ειπες δεν είναι αντικειμενο χλευασμου η αμφισβητησης, ουτε καν συζητησης. Και εγω συνελαβα λιγες μερες πριν η μετα απο την επισκεψη μου στην Παναγια της Τηνου. Και οπως ηταν φυσικο για εμενα, εκανα μια παρομοια ευχή οταν μπήκα στην εκκλησια. Και πιστευω οτι τελικά τίποτα δεν ειναι τυχαίο και το μονο που πρεπει να κανει καποιος ειναι απλα να πιστεψει. Εχω γραψει και αλλου την ιστορια μου για το πως γεννηθηκα εγω και αυτο με κανει να λέω με μεγαλύτερη σιγουρια, πως τίποτα δεν ειναι τυχαίο. Να σαι καλα Κατερινακι!

30υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 4:20 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτο ειναι πραγματικα ενα θεμα για το οποιο δεν εχω αποψη..
δεν ξερω αν συμβαινουν θαυματα- ή αν ολα ειναι θεμα τυχαιων συμβαντων με καλο timing.

επειδη ομως μαρεσει πολυ η ιδεα του 'θαυματος' ειναι φορες που το πιστευω- ετσι νιωθω δλδ οτι συμβαινει.

κ εγω θαυμα θεωρω την υπαρξη της κορης μου αν κ θα μπορουσα να πιστευω οτι ειναι ενα τυχαιο γεγονος που στηριζεται σε καλες συγκυρίες που προεκυψαν συνδυαστικα μεσα στις ατυχιες.

δεν ειμαι θρυσκα - αλλα τωρα πια που εγινα μαμα το παιδι μου το σταυρωνω- και κανω την προσευχή μου παντα για να το φυλάει η παναγία.

ααχ...το πλασματακι αυτο με εχει αλλαξει πολυ.

31υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 4:31 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ετσι ειναι κατερινακι μου το ζητησες και σου δειξε το σημαδι του .οντως αυτα ειναι ομαρφα πραγματα που αγαλιαζουν την φυχη του ανθρωπου .και εγω την παναγια την εχω παντα σαν προστατισσα μου .και με την δικη σου εξομολογηση πηρα και εγω το θαρρος να σας αποκαλυψω κατι που βιωσα και δεν το ξεχνω ποτε .οταν ημουν στην εφηβεια με τους προβληματισμους που εχει αυτη η ηλικια .καποιο βραδυ εκει που κοιμομουνα ξαφνικα δεν μπορω να το εντοπισω ξεκαθαρα ενιωσα σαν μια λαμψη και ειδα το πρωσοπο της παναγιας τοσο ηρεμη και γλυκια αφου τα λεω και ανατριχιαζω να μου λεει πως θα σε προταστευω παντα στην ζωη σου .και αυτο που μου τοχει αποδειξει .εμεινα εγκυος αμεσως και το προβλημα που ανιμετωπισα και γεννησα πρωωορα .και πηγαν ολα καλα και το μωρακι μου μια χαρα ουτε θερμοκοιτιδα δεν χρειαστηκε .η πιστη ειναι μεγαλο αγαθο και πηγαζει απο μεσα μας

32υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 4:39 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αnna1975 έγραψε: .η πιστη ειναι μεγαλο αγαθο και πηγαζει απο μεσα μας


ομολογω πως συμφωνω μαζί σου απόλυτα!!

33υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 4:49 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
απλα καποιες φορες λεγοντας πως "δεν πιστευω" ισως παρεξηγηθεις! λυπαμαι πολυ για τον εαυτο μου που περιμενα "αποδειξη" για να πιστεψω!!! τωρα πια δεν χρειαζομαι τιποτα γιατι οπως λεει και η Αννα πολυ σωστα πηγαζει απο μεσα μου και τωρα νιωθω πραγματικα ετυχισμενη!

34υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 5:42 am

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και μονο που ζουμε κι εχουμε την ευτυχια να χαιρομαστε την καθημερινοτητα μας και να φερνουμε στον κοσμο παιδια υγιη.. κι αυτο θαυμα ειναι..

35υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 6:45 am

dolfin


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
κι εγω τα παιδακια μου πιστευω πως ειναι ενα θαυμα της Παναγιας μας και η συλληψη και η δυσκολη εγκυμοσυνη και η δυσκολη γεννα.ακομη και το οτι ζω γιατι επαθα προεκλαμψια.τα παιδακια μου θα παρουν το ονομα Της και θα βαφτιστουν σε εκκλησια Της.

36υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 7:29 am

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θαυματα υπαρχουν παντου γυρω μας αλλα αρκει να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα να τα δουμε

37υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 8:44 am

silvina


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια καλησπέρα! πραγματικά πολύ ωραίο το θεματάκι που έβαλες Άννα! Είναι όντως πολύ καλό να μπορείς να ελπίζεις σε ένα θαύμα όταν το χρειάζεται! Κατερίνα η ιστορία σου είναι πολύ συγκινητική ! Πάντως αν το καλοσκεφτείτε το μεγαλύτερο θαύμα είναι να φέρνεις στο κόσμο ένα παιδάκι.Πραγματικά πιστεύω πως αυτό που βιώνουμε εμείς οι γυναίκες είναι μια πραγματική ευλογία απο τον Θεό. Εγώ προσωπικά τον ευχαριστώ κάθε μέρα που νίωθω το κοριτσάκι μου να κουνιέται μέσα μου και τον παρακαλάω να γεννηθεί υγιέστατο!

38υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 8:53 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επειδή κατάλαβα πως το "πρόβλημα" το δημιούργησε μάλλον το δικό μου ποστ, θα σου πως το γεγονός ότι έδωσα ένα "χιουμοριστικό" τόνο στη συζήτηση -που ούτε καν είχε ξεκινήσει- δε σημαίνει αν πιστεύω ή όχι.

Αnna1975 έγραψε:...οσο γιατην μαρια ναι το εικονιοδο με μπερδεψε γιατι δεν απαντησε οκ .

Τι εννοείς "δεν απάντησε οκ" ???
Οι φατσούλες είναι στα δεξιά για να μπορούμε να τις χρησιμοποιούμε.
Εσύ δηλαδή τι είδους απάντηση περίμενες?

[quote="Αnna1975"]
MariaM έγραψε:
Ευχαριστω Αngie μου. Δεν με πειραξε ομως γιατι δεν νιωθω πως πρεπει να αποδειξω την πιστη μου σε καποιον.

σιγουρα μαρια δεν εχεις να μου αποδειξεις τιποτα και δεν το βαλα να πεισω κανεναν .ο καθενας ειναι ελεθευρος να πιστευει οτι θελει .εγω ειμαι ανθρωπος που ποτε δεν κρινω κανενα και δεν ηθελα να φανει οτι σε εκρινα τελιωσε ολα μια χαρα

Θα αρκεστώ στα λόγια της Μαρίας -που διαβάζει τη σκέψη μου- και δε θα μιλήσω για τον εαυτό μου.

Αν όμως Αννούλα δεν το έβαλες για να πείσεις κανέναν και δεν ήθελες να κρίνεις, τότε γιατί σχολιάζεις τις αντιδράσεις???
Ήθελες να σου χαϊδέψουμε τα αυτάκια ή απλά να αναφωνήσουμε: "Ωωωωωωωω!!! Θαύμα!!!!" να βάλουμε και κάνα smile να προσκυνάει και καμιά εικόνα.... ????

Στις "συζητήσεις" πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις, είτε τις συμμεριζόμαστε είτε όχι (ακόμα κι αυτός που εκφράζει μία άποψη, δε σημαίνει ότι συμφωνεί με αυτή, σκέψου ότι είναι σα να γράφεις έκθεση) αλλιώς κάτσε και μίλα μόνη σου.
Επίσης, πρέπει να είσαι έτοιμη, από τη στιγμή που ανοίγεις ένα θέμα, να ακούσεις τα πάντα.

Η άποψή μου επί του θέματος τώρα:
(και αφού έχω διαβάσει όλο το άρθρο) δε νομίζω πως υπήρξε θαύμα - στη συγκεκριμένη περίπτωση. Υπήρξε απλά η δουλειά των γιατρών και ίσως η ενέργεια των ανθρώπων που μαζεύτηκαν γύρω από την κοπέλα...

39υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 11:22 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="Tziz"]Επειδή κατάλαβα πως το "πρόβλημα" το δημιούργησε μάλλον το δικό μου ποστ, θα σου πως το γεγονός ότι έδωσα ένα "χιουμοριστικό" τόνο στη συζήτηση -που ούτε καν είχε ξεκινήσει- δε σημαίνει αν πιστεύω ή όχι.

Αnna1975 έγραψε:...οσο γιατην μαρια ναι το εικονιοδο με μπερδεψε γιατι δεν απαντησε οκ .

Τι εννοείς "δεν απάντησε οκ" ???
Οι φατσούλες είναι στα δεξιά για να μπορούμε να τις χρησιμοποιούμε.
Εσύ δηλαδή τι είδους απάντηση περίμενες?

Αnna1975 έγραψε:
MariaM έγραψε:
Ευχαριστω Αngie μου. Δεν με πειραξε ομως γιατι δεν νιωθω πως πρεπει να αποδειξω την πιστη μου σε καποιον.

σιγουρα μαρια δεν εχεις να μου αποδειξεις τιποτα και δεν το βαλα να πεισω κανεναν .ο καθενας ειναι ελεθευρος να πιστευει οτι θελει .εγω ειμαι ανθρωπος που ποτε δεν κρινω κανενα και δεν ηθελα να φανει οτι σε εκρινα τελιωσε ολα μια χαρα

Θα αρκεστώ στα λόγια της Μαρίας -που διαβάζει τη σκέψη μου- και δε θα μιλήσω για τον εαυτό μου.

Αν όμως Αννούλα δεν το έβαλες για να πείσεις κανέναν και δεν ήθελες να κρίνεις, τότε γιατί σχολιάζεις τις αντιδράσεις???
Ήθελες να σου χαϊδέψουμε τα αυτάκια ή απλά να αναφωνήσουμε: "Ωωωωωωωω!!! Θαύμα!!!!" να βάλουμε και κάνα smile να προσκυνάει και καμιά εικόνα.... ????

Στις "συζητήσεις" πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις, είτε τις συμμεριζόμαστε είτε όχι (ακόμα κι αυτός που εκφράζει μία άποψη, δε σημαίνει ότι συμφωνεί με αυτή, σκέψου ότι είναι σα να γράφεις έκθεση) αλλιώς κάτσε και μίλα μόνη σου.
Επίσης, πρέπει να είσαι έτοιμη, από τη στιγμή που ανοίγεις ένα θέμα, να ακούσεις τα πάντα.

Η άποψή μου επί του θέματος τώρα:
(και αφού έχω διαβάσει όλο το άρθρο) δε νομίζω πως υπήρξε θαύμα - στη συγκεκριμένη περίπτωση. Υπήρξε απλά η δουλειά των γιατρών και ίσως η ενέργεια των ανθρώπων που μαζεύτηκαν γύρω από την κοπέλα...


οχι τσιζ δεν θελω ουτε να προσκυνησεις ουτε τιποτα απλως μολις το βαλα το θεμα αμα δεις τι απαντησα ειπα πως εσεις μπορεινα το ειεης χιουμουριστικα και ειναι η απαντηση σου και ειπα ο καθενας εχει την γνωμη του .εισαι πολυ προκλητικη με τα λογια σου εγω δεν πιστευω οτι σε προσβαλλα .και ουτε εβαλα το θεμα να μεεπικροτησετε .και εγω μαθει στην ζωη μου να κανω διαλογο και ειμαι ανοιχτη και σε ολα .αμα δεις απο ολα θεματα .καλα κανεις και δεν το πιστευεις δικαιωμα σου .και δικαιωμα μου να σχολιαζω ουτε σε προκαλεσα ουτε σε προσβαλα .ειπα μονο οτι το ειδες χιουμοουριστικα .και δεν εχω ανοιξει πρωτη φορα θεμα και ξερω να φερομαι και δεν θελω υποδειξεις απο κανενα .

40υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 11:31 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
και το λεω ξανα το βαλα το θεμα γιατι εγω το πιστεψα .δεν θελω να πεισω κανεναν .εγινε πολυ ντορος .ο καθενας ας πιστευει οτι θελει .ομως εγω το ξαναλεω δεν ημουν προκλητικη με κανεναν .μπορει να επαναλμαβανομαι αλλα αν πας στη αρχη θα δεις πως ειπα στην απαντηση μου ο καθενας ειναι ελεθευρος να απαντα οτι θελει ..και δεν μπορω να κατακλαβω γιατι θικτηκες τοσο .εσυ ξερεις . αλλα εγω μαθει να μην χαρακτηριζω τους ανθρωπους .οπως εκανες εσυ με μενα με τα λογια σου οτι δεν ξερω να ακουω .

41υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 12:26 pm

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οκ. Δεν έχω πρόβλημα, ούτε με το θέμα που άνοιξες, ούτε με εσένα προσωπικά. Όποια κοπέλα κι αν ήταν τα ίδια θα έλεγα.

Απλά έχουν γίνει "θρησκευτικές" συζητήσεις και στο παρελθόν και επειδή θεωρώ πως είναι ένα θέμα που ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά, σίγουρα δε μπορείς να το προσεγγίσεις από ένα και μοναδικό γεγονός.

Ακόμα κι αυτό με τον άγγελο που έβαλε η άλλη κοπέλα, θα μπορούσε κάποιος να πει, πως είναι η αντανάκλαση του φωτός, ή ότι η κάμερα τα έφτυσε και δεν παίρνει ο φακός όσο φως χρειάζεται ή δεν ξέρω γω τι (δεν είμαι οπερατέρ)....

Για όλα τα "θαύματα" υπάρχει μία λογική εξήγηση.
Και έτσι, κουβέντα να γίνεται, κι εγώ πιστεύω στα θαύματα. Και στις προσευχές και στα τάματα...
Απλά δε μου αρέσει όταν τα μμε το μεγαλοποιούν με σκοπό το κέρδος και την ακροαματικότητα. Το ίδιο και κάποιοι άλλοι, όπως πχ κάτι μοναχοί σε μοναστήρια κτλ....

Ιστορίες θα ακούσουμε και θα διαβάσουμε πολλές. Όμως ο καθένας μας είτε δέχεται είτε απορρίπτει ανάλογα με τα δεδομένα και τις εμπειρίες που έχει τη συγκεκριμένη στιγμή. Βλ. την ιστορία της Κατερίνας.

Αυτά από μένα και συγνώμη για το ύφος προηγουμένως. Απλά δε γίνεται τη μία να λες "γιατί απαντάτε έτσι" και την άλλη "δεν προσπαθώ να σε πείσω/ δε σε κρίνω".
Very Happy

42υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Παρ Αυγ 12, 2011 12:36 pm

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:Οκ. Δεν έχω πρόβλημα, ούτε με το θέμα που άνοιξες, ούτε με εσένα προσωπικά. Όποια κοπέλα κι αν ήταν τα ίδια θα έλεγα.

Απλά έχουν γίνει "θρησκευτικές" συζητήσεις και στο παρελθόν και επειδή θεωρώ πως είναι ένα θέμα που ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά, σίγουρα δε μπορείς να το προσεγγίσεις από ένα και μοναδικό γεγονός.

Ακόμα κι αυτό με τον άγγελο που έβαλε η άλλη κοπέλα, θα μπορούσε κάποιος να πει, πως είναι η αντανάκλαση του φωτός, ή ότι η κάμερα τα έφτυσε και δεν παίρνει ο φακός όσο φως χρειάζεται ή δεν ξέρω γω τι (δεν είμαι οπερατέρ)....

Για όλα τα "θαύματα" υπάρχει μία λογική εξήγηση.
Και έτσι, κουβέντα να γίνεται, κι εγώ πιστεύω στα θαύματα. Και στις προσευχές και στα τάματα...
Απλά δε μου αρέσει όταν τα μμε το μεγαλοποιούν με σκοπό το κέρδος και την ακροαματικότητα. Το ίδιο και κάποιοι άλλοι, όπως πχ κάτι μοναχοί σε μοναστήρια κτλ....

Ιστορίες θα ακούσουμε και θα διαβάσουμε πολλές. Όμως ο καθένας μας είτε δέχεται είτε απορρίπτει ανάλογα με τα δεδομένα και τις εμπειρίες που έχει τη συγκεκριμένη στιγμή. Βλ. την ιστορία της Κατερίνας.

Αυτά από μένα και συγνώμη για το ύφος προηγουμένως. Απλά δε γίνεται τη μία να λες "γιατί απαντάτε έτσι" και την άλλη "δεν προσπαθώ να σε πείσω/ δε σε κρίνω".
Very Happy


ναι ειναι λαθος μου που απαντησα πως το ειδατε .εκει οντως δεν επρεπε να το κανω .αλλα διπλα ειπα ο καθενας εχει την αποπψη του .ηταν λαθος να σχολιασω την απαντηση σου .δεν ειμαι θρσησκολυπτη και με τους παπαδες εχω νευριασει που αμαυρωνουν την θρησκεια μερικοι. ,απλως πιστευω στα θαυματα και στην δυναμη της πιστης που εχουμε μεσα μας .σιγουρα ειναι πως τα κατανοει ο καθενας .

43υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Σαβ Αυγ 13, 2011 2:29 am

maria2010

maria2010
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καμιά φορά γίνεται κάτι καλό στον κόσμο, κάποιος πχ. που είναι βαριά άρρωστος και οι γιατροί δεν του δίνουν ελπίδα θεραπείας τελικά γίνεται καλά. Αυτό είναι μία περίπτωση στο τρισεκατομμύριο και τότε λέμε ότι ο Θεός έκανε το θαύμα του. Στην καθημερινή ζωή όμως εκατομμύρια άνθρωποι αρρωσταίνουν και πεθαίνουν κάθε μέρα, παιδιά πεθαίνουν από την πείνα, άλλα δεν έχουν να πιουν ούτε νερό, κακοποιούνται, βασανίζονται, ταλαιπωρούνται από βαριές ασθένειες. Αυτός είναι ο κανόνας και η καθημερινότητα για δισεκατομμύρια ανθρώπους στον κόσμο. Αν πούμε ότι υπάρχει θεός, για ποιον υπάρχει; Για τον ένα στο τρισεκατομμύριο; Η μόνη δικαιολογία που μπορούμε να δώσουμε στο Θεό είναι να υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει.

44υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Σαβ Αυγ 13, 2011 2:31 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα κορίτσια . Λοιπόν ας καταθέσω και εγώ την άποψη μου και την προσωπική μου εμπειρία επάνω στο θέμα ΘΑΥΜΑ
Τα θαύματα για μένα δεν έχουν να κάνουν με το πόσο πιστός είσαι αν πηγαίνεις συχνά στην εκκλησία αν νηστεύεις αν κάνει μετάνοιες και όλα τα υπόλοιπα , το Θαύμα έχει να κάνει με κάτι βαθύτερο πιο ουσιαστικό πιο μεγάλο . Είμαι ένα άτομο που μα ναι πιστεύω στην ορθοδοξία είμαι χριστιανή ορθόδοξος και ναι θεωρώ ότι η πίστη μου με έχει βοηθήσει πολύ σε δύσκολες στιγμές.
Στα 23 μου χρόνια παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα στην υγεία μου όχι σοβαρό πολύ αλλά αρκετό για να ταλαιπωρηθώ αργότερα πολύ . Τότε είχα κάνει ένα τάμα στην Παναγία να φοράω μαύρα για όλο το δεκαπενταύγουστο και να ανάβω μια λαμπάδα κάθε χρόνο ήταν κάτι που το ήθελα το είχα ανάγκη .Τα χρόνια πέρναγαν - κάποια στιγμή το 1999 είχα μια αναποδιά σοβαρή στην υγειά μου και χρειάστηκε να περάσω κάποιες όχι κα τόσο ευχάριστες καταστάσεις τα πράγματα πλέον ήταν σοβαρά και έπρεπε να βάλω τη ζωή μου σε ένα νέο πλάνο δεν χωρούσαν μέσα σε αυτήν σχέδια και προγραμματισμός .Τότε μέσα μου πίστεψα ότι εγω απο αυτό θα βγω ζωντανή αλλά και καλά και ενώ όλοι έλεγαν ότι η περίπτωση μου ήταν 1/100 εγω μπόρεσα και βγήκα νικήτρια η πίστη μου με βοήθησε , σαφώς και οι γιατροί . Τον Ιούλιο του 1999 και συγκεκριμένα 31/7/1999 μοιράζαμε τα προσκλητήρια του γάμου και πηγαίναμε στην Π. Επίδαυρο για να δώσουμε στους εκεί συγγενείς , τότε εκεί που ήμασταν περίπου 10 λεπτά απο το χωριό σε ένα σημείο με στροφές λέω στον άντρα μου :Πρόσεχε θα πατήσεις τη κοπέλα !Ποιά μου λεει εκείνος ; και εκείνη τη στιγμή με κοίταξε ; τη κοπέλα του λέω με το άσπρο φόρεμα !έμεινε ο άνθρωπος και μου εξήγησε ότι δνε υπήρχε καμιά κοπέλα -πηγαίνοντας στο σπίτι της πεθεράς μου της είπα τη είχε γίνει και ξέρετε μια παράξενη σύμπτωση; το σημείο που περνάγαμε ήταν η εκκλησία της Παναγίας της Αγνοούντος και εγω είχα ξεχάσει ότι την άλλη μέρα έπρεπε να φορέσω τα μαύρα ήταν 31/7 το είχα ξεχάσει....
Μου έχει τύχει και άλλο περιστατικό :έβλεπα στον ύπνο μου για πολλή καιρό να μου συμβαίνουν διάφορα πράγματα να πέφτω και να με σηκώνει ένα νέος με στολή και γενικά έβλεπα αυτόν το άντρα να με βοηθάει μου έλεγαν κάποιος άγιος είναι αφου φοράει στολή και η στολή ήταν ναυτικού ... Ο Άγιος Νικόλαος ... Αυτά τα έβλεπα περίπου 2 χρόνια όταν κάποια στιγμή πήγα στην Επίδαυρο και κοιτάζοντας την εκκλησία απο μακρία χωρίς να ξέρω ποια είναι είπα :αν μείνω έγκυος θα δώσω το όνομα αυτού του Αγίου η Αγίας και θα το βαφτίσω εδώ . Ρώτησα λοιπόν τον άντρα μου πως λέγετε Η εκκλησία και μου είπε Άγιος Νικόλαος , πέρασε ένα διάστημα και είχα κάποια καθηστέρηση 15 ημερών μετά μου ήρθε περίοδος τότε έψαξα να βρω γιατρό ο οποίος να είναι στο Λητώ επειδή είχα κάποια ασφάλεια που ηταν άμεσα συμβεβλημένη με το νσοοκομείο. Τότε μια φίλη μαία που σύστησε το γιατρό με τον οποίο είχε συνεργαστεί και ήταν πολύ καλός απο όσο έλεγε . Πήγα λοιπόν να με δει δεν με ήξερε δνε τον ήξερα και μόλις άνοιξε η πόρτα του ιατρείου έπαθα σοκ !ή μορφή που έβλεπα στα όνειρα μου .. ήταν αυτός ο άνθρωπος ... το όνομα του Νίκος .... σύμπτωση θα πείτε ; ήταν στρατιωτικός γιατρός τοθ ναυτικού !και άλλη σύμπτωση ; μετά το πρώτο σοκ σαφώς και δεν είπα τίποτα μόνο μετά στον άντρα μου ο γιατρός μου είπε ότι με το ιστορικό που είχα και λόγω μια κύστης που είχε παρουσιαστεί μια εγκυμοσύνη τη χρονική εκείνη στιγμή θα ήταν Θείο δώρο . Συμφωνήσαμε να κάνουμε έναν ορμονικό έλεγχο όταν θα μου ερχόταν η επόμενη περίοδος . Εγώ είχα πάει στο γιατρό 26 Ιουνίου και τελευταία περίοδο είχα 10 Ιουνίου εκείνο λοιπόν το βράδυ στεναχωρημένη κάναμε έρωτα με τον άντρα μου . Περίμενα να έρθει η επόμενη περίοδος γύρω στις 8 Ιουλίου αλλά τίποτα . Τρομοκρατημένη με την ιδέα ότι κάτι κακό μου συμβαίνει και απογοητευμένη δεν πήγε στο μυαλό μου η πιθανότητα για κάτι άλλο και έτσι μετά από 26 μέρες μετά πο επιμονή της φαρμακοποιού πήρα ένα τεστ και ναι έδειξε Θετικό να μην σας πω τη έγινε ... τι σκηνές ακολούθησαν ; ο γιατρός μου έμεινε άφωνος αλλά ήταν τόση η χαρά του που ειλικρινά όταν το ρώτησα στη πλάκα :μήπως στο ιατρείο σου έχεις τίποτα κρίνους ; μου είπε ποτέ δεν ξέρεις !
Να σας αναφέρω επίσης ότι για να με πείσουν απο το τμήμα υπερηχων στο Ιασώ να κάνω αμινοπαρακέντηση ότι το παιδί είχε κάτι στη καρδιά ο γιατρός μου αρνητικός δνε το πίστεψε ποτέ εγώ θα ξαναέκανα το Β επιπέδου στις 6 /12/2003 ημέρα του Αγίου Νικολάου και ήξερα ότι όλα θα είναι καλά. Ο γιός μου γεννήθηκε 2/3/2004 ημέρα που γιορτάζει :Νικόλαος ο Πλανάς επίσης το σπίτι που μένουμε και το πήραμε με κλήρωση της εργατικής κατοικίας μας το παρέδωσαν στις 2/3/2006 τυχαίο ; όλα αυτά τελικά είναι συμπτώσεις; Ξέρω το ποστ είναι μεγάλο αλλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας όλο αυτό . Δεν έχω ποτέ σταματήσει να πιστεύω ότι ο προστάτης μας είναι ο άγιος Νικόλαος .

45υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Σαβ Αυγ 13, 2011 3:48 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maria2010 έγραψε:Καμιά φορά γίνεται κάτι καλό στον κόσμο, κάποιος πχ. που είναι βαριά άρρωστος και οι γιατροί δεν του δίνουν ελπίδα θεραπείας τελικά γίνεται καλά. Αυτό είναι μία περίπτωση στο τρισεκατομμύριο και τότε λέμε ότι ο Θεός έκανε το θαύμα του. Στην καθημερινή ζωή όμως εκατομμύρια άνθρωποι αρρωσταίνουν και πεθαίνουν κάθε μέρα, παιδιά πεθαίνουν από την πείνα, άλλα δεν έχουν να πιουν ούτε νερό, κακοποιούνται, βασανίζονται, ταλαιπωρούνται από βαριές ασθένειες. Αυτός είναι ο κανόνας και η καθημερινότητα για δισεκατομμύρια ανθρώπους στον κόσμο. Αν πούμε ότι υπάρχει θεός, για ποιον υπάρχει; Για τον ένα στο τρισεκατομμύριο; Η μόνη δικαιολογία που μπορούμε να δώσουμε στο Θεό είναι να υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει.


συγνωμη αλλα βρισκω την αποψη σου λιγο υβριστικη...οκ καταλαβαμε οτι δεν πιστευεις..αλλα να λες ΄΄αν πούμε ότι υπάρχει θεός, για ποιον υπάρχει; Για τον ένα στο τρισεκατομμύριο;'''.............να ξερεις πως αυτο ειναι βλασφιμια....και δεν σε κρινω αλλα εστω και μια στο εκκατομυριο που λες και εσυ να υπαρχει Θεός...δεν θα επρεπε να μην ξεστομιζεις τετοιες κουβεντες??

46υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Σαβ Αυγ 13, 2011 6:37 am

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βανια έγραψε:

Βάνια μου με συγκίνησε πολύ η ιστορία σου...Να σου ζήσει το παιδάκι σου και να είσαστε πάντα καλά...Όλοι έχουμε κάποιον που μας προστατεύει αλλά οι περισσότεροι δεν ξέρουμε ποιος είναι ενώ εσύ ξέρεις..

47υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Σαβ Αυγ 13, 2011 10:49 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
maria2010 έγραψε:Καμιά φορά γίνεται κάτι καλό στον κόσμο, κάποιος πχ. που είναι βαριά άρρωστος και οι γιατροί δεν του δίνουν ελπίδα θεραπείας τελικά γίνεται καλά. Αυτό είναι μία περίπτωση στο τρισεκατομμύριο και τότε λέμε ότι ο Θεός έκανε το θαύμα του. Στην καθημερινή ζωή όμως εκατομμύρια άνθρωποι αρρωσταίνουν και πεθαίνουν κάθε μέρα, παιδιά πεθαίνουν από την πείνα, άλλα δεν έχουν να πιουν ούτε νερό, κακοποιούνται, βασανίζονται, ταλαιπωρούνται από βαριές ασθένειες. Αυτός είναι ο κανόνας και η καθημερινότητα για δισεκατομμύρια ανθρώπους στον κόσμο. Αν πούμε ότι υπάρχει θεός, για ποιον υπάρχει; Για τον ένα στο τρισεκατομμύριο; Η μόνη δικαιολογία που μπορούμε να δώσουμε στο Θεό είναι να υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει.


συγνωμη αλλα βρισκω την αποψη σου λιγο υβριστικη...οκ καταλαβαμε οτι δεν πιστευεις..αλλα να λες ΄΄αν πούμε ότι υπάρχει θεός, για ποιον υπάρχει; Για τον ένα στο τρισεκατομμύριο;'''.............να ξερεις πως αυτο ειναι βλασφιμια....και δεν σε κρινω αλλα εστω και μια στο εκκατομυριο που λες και εσυ να υπαρχει Θεός...δεν θα επρεπε να μην ξεστομιζεις τετοιες κουβεντες??

Είναι δύσκολο σε ένα φόρουμ όταν ανοίγονται τέτοια θέματα να υπάρχει ταύτιση απόψεων σίγουρα μέσα στο φόρουμ υπάρχουν μέλη που πιστεύουν σε άλλες θρησκείες , οι οποίες πιστεύουν σε άλλο Θεό , μπορεί και να υπάρχουν και κάποιοι άθεοι . Προσωπικά δεν μπορώ να τους κρίνω και επειδή εγώ πιστεύω στον ευρύ κύκλο έξω από εδώ δεν θα τους κάνω κολλητούς αν τους κάνω δεν θα μιλάω για αυτό το θέμα γιατί είναι κάτι που με ενοχλεί δεν είναι το ίδιο με κάποιον άλλον που πιστεύει κάπου αλλού . Τώρα όσο αφορά το παράδειγμα που έβαλες Μαρία είπες ότι υπάρχει Θεός για λίγους ; όχι Μαρία υπάρχει Θεός για όλους ακόμα και για αυτά τα δυστυχισμένα πλάσματα που πεθαίνουν κάθε μέρα , δεν πιστεύεις ότι ακόμα και η ανθρωπιστική δύναμη που φτάνει σε αυτούς τους ανθρώπους με κάποιο τρόπο φτάνει δεν πιστεύεις ότι εκεί έχει βοηθήσει ο Θεός ; Ξέρω αν δεν πιστεύεις είναι δύσκολο και δεν μπορείς να καταλάβεις αλλά υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν .
Μπουμπουκίτσα μάλλον έγινε θαύμα σε ένα θέμα συμφωνούμε ! Laughing

48υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Σαβ Αυγ 13, 2011 10:59 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν υπαρχει υβρις στο να θεωρει καποιος οτι δεν υπαρχουν θαυματα - ελευθερια εχουμε .
μην γινομαστε ακραιες ρε κοριτσια- οποιος θελει πιστευει στα θαυματα- οποιος θελει δεν πιστευει.

κ εγω λογικο το βρισκω να αναρωτηθει καποιος γιατι η εκδηλωση του θαυματος γινεται-επιλεκτικά-
ο κοσμος πεθαινει απο ασιτια-δυστυχία και πολλα αλλα κ εκει δεν γινονται θαυματα. εκει απλα ειναι δυσμοιροι οι ανθρωποι...
κ εγω το θεωρω αδικο.

αυτοι δλδ ειναι παιδια ενος κατωτερου θεου?? ή μηπως το 'θαυμα' ειναι μια πολυτελεια του δυτικου κοσμου?

49υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Σαβ Αυγ 13, 2011 11:57 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:δεν υπαρχει υβρις στο να θεωρει καποιος οτι δεν υπαρχουν θαυματα - ελευθερια εχουμε .
μην γινομαστε ακραιες ρε κοριτσια- οποιος θελει πιστευει στα θαυματα- οποιος θελει δεν πιστευει.

κ εγω λογικο το βρισκω να αναρωτηθει καποιος γιατι η εκδηλωση του θαυματος γινεται-επιλεκτικά-
ο κοσμος πεθαινει απο ασιτια-δυστυχία και πολλα αλλα κ εκει δεν γινονται θαυματα. εκει απλα ειναι δυσμοιροι οι ανθρωποι...
κ εγω το θεωρω αδικο.

αυτοι δλδ ειναι παιδια ενος κατωτερου θεου?? ή μηπως το 'θαυμα' ειναι μια πολυτελεια του δυτικου κοσμου?

δεν θεωρησα υβρι το οτι δεν πιστευει στα θαυματα..δικαιωμα του καθενος ειναι....αλλα το προχωρησε παραπερα και ειπε ΄΄αν υπαρχει Θεος για ποιον υπαρχει?""....σαν να ΄΄εκρινε΄΄ τον Θεο για το που κανει θαυματα...βεβαια ποιον Θεο αφου αυτην δεν Τον πιστευει?!...

τεσπα ..ειναι μεγαλο θεμα για εδω...οστωσο τα θαυματα δεν γινονται επιλεκτικα ...αλλα ειναι επακολουθο πίστης...αν δεν πιστευεις πως να το δεις?? επισης δεν ξερεις ο καθενας που περναει μια δυσκολια η δοκιμασια τι αμαρτιες πληρωνει που λεμε λαικα....
ουτε ξερεις αν αυτοι ολοι που πεθαινουν καθημερινα απο την πεινα δεν πανε σαν μαρτυρες και αγιοι ....αλλα παλι για να τα πιστεψεις αυτα πρεπει να πιστευεις πως υπαρχει Θεος...οτι υπαρχει αλλη ζωη..κολαση παραδεισος κλπ....και τοτε θα ρωταγες ακριβως το αντιθετο....γιατι εμας μας ξεχασε ο Θεος και ζουμε καλα και ευημερουμε και δεν εχουμε καμια πιθανοτητα να ΄΄αγιασουμε΄΄ και θυμαται μονο αυτους τους φαινομενικα δυσμοιρους?

πολυ μεγαλη κουβεντα ολο αυτο...μαλλον δεν εχει νοημα να την ανοιξουμε!

Υ.Γ....οντως συμφωνησαμε Βανια πρωτη φορα εδω και καιρο σε ενα θεμα ..!

50υπαρχουν θαυματα  - Σελίδα 2 Empty Απ: υπαρχουν θαυματα Σαβ Αυγ 13, 2011 12:06 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειναι οντως μεγαλο θεμα και πολυ προσωπικο θα ελεγα- οποτε δεν εχει νοημα να το αναλυσουμε πιστευω..
υπαρξιακες συζητησεις χωρις τελος θα κανουμε Smile

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις