Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
87 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 87 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:

Η διαπαιδαγωγηση για μενα ξεκινα απο μικρουλακια.Εγω μεχρι και τωρα που ειμαι γρια βλεπω την μανα μου -ακομη πιο γρια- που βγαινει απο το μπανιο γυμνη.Ποτε δε ντραπηκα.Εγω ξεντυνομαι μπροστα στον μικρο μου κι αςμη καταλαβαινει ακομη,κι οατν θα με ρωταει θα του απανταω και αμα με ρωτησει απο που βγηκα μαμα δε θα του πω απο το στομα,ξερασα οπως μου ειχε πει η γιαγια μου του πατερα μου.... Razz Razz



Χαχαχαχα, απο το στόμα λέει...

Τατιάνα να ξέρεις πως στο καπακι θα σε ρωτήσει και το πως μπήκε εκει μέσα! Αυτη είναι η απάντηση που πρεπει όλες μας να προσέξουμε πως θα την δώσουμε. Και νομίζω πως απο αυτη την ερώτηση ξεκινάει η συζητηση για το σεξ. Πρέπει νομιζω η εισαγωγή να ειναι ειλικρινης. Να μην πουμε δηλαδη ότι μπήκε και βγήκε απο το στόμα όπως η γιαγιά της Τατιάνας γιατί μετά το ένα ψέμα φέρνει το αλλο και χάνουμε την ευκαιρια να μιλησουμε στα παιδιά μας για το σεξ και να τους πουμε την αλήθεια όπως πρέπει να την ξέρουν. Απλά και στην αλήθεια πρέπει να ειμαστε προσεκτικες. Παίζει δηλαδή ρόλο και πως θα τους την πλασαρουμε την αληθεια για να μην τα τρομάξουμε. Ήμουν μεγάλη όταν η μαμα μου μου μιλησε για το σεξ. Σας ορκιζομαι μέχρι τότε ειχα άγνοια! Ήμουν 13. Όταν μου ειπε πως γίνεται η πράξη αποφάσισα ότι δεν θα κανω ποτέ σχέση, δεν θα παντρευτώ και δεν θα κανω παιδιά, χαχαχα! Και το τήρησα οπως βλεπετε, χαχα! Απλά νομίζω πως η απάντηση πρέπει να είναι αληθης 100% και λίγο τρυφερή.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αρνουμαι να δω εστω κι ενα δευτερόλεπτο απο συγκεκριμένα βινταάκια. Προσωπικά δε βλέπω ουτε το λογο για τον οποίο ανεβαινουν, και ειδικα εδω. Για να σοκάρουν? Για να προκαλέσουν? Για να δυνμώσουν μια άποψη? Γιατι?

Δε νομίζω οτι ειπε καμια απο εμας "χαχαχουχα, τι ωραιο πράγμα που ειναι η εκτρωση, λαλαλαλα". Για ποιο λόγο να υποστηρίξω μια άποψη, που ειναι κατα βάση σωστή, με τετοιες σκηνές?

Και μια μανουλα που θα εχει δει το βιντεάκι και θα εχει αναγκαστει να κάνει αμβλωση λόγω κάποιας ανωμαλίας του εμβρύου, πώς λετε να νιωσει? Θα σκεφτει οτι το δικό της πονεσε λιγοτερο επειδη υπήρχε ιατρικο πρόβλημα???

Όπως ειπε και η Μαρια, και πολλές άλλες, δεν μπορουμε να κρίνουμε κάποια η οποία εχει υποστει όλη αυτην τη διαδικασία. Ναι, ειμαι αντίθετη. Όχι, δεν θα το έκανα. Αλλά μιλάω θεωρητικά. Πιθανως να μην το έκανα ουτε και πρακτικά, αλλά δεν μπορώ να ξερω αυτη τη στιγμή. Γιαυτο κ μονο το λόγο δεν μπορουμε να κρινουμε.

Για μενα ειναι πιο σωστο αυτο που ειπώθηκε, οτι πρεπει να αρχισει η σεξουαλική διαπαιδαγωγηση. Καλώς ή κακώς το σεξ αρχιζει απο πιο μικρες ηλικίες πλέον. Εκτος απο ελάχιστες που αποτελουν κι εξαιρεσεις, ειναι σπάνιο να βρεις πλέον σε μια "απελευθερωμένη" κοινωνία άτομα που μεγαλύτερα απο 20 ετων (πιθανοτατα και λιγοτερο) και να μην εχουν κανει σεξ. Αλλα ειναι ταμπου το να το συζητας. Μπορει η τηλεοραση να δειχνει όλω ξωβυζα, ξεκωλα, σεξ, σεξ σεξ, αλλα ειναι ταμπου το να ρωτησεις "μαμα? πώς γινονται τα παιδια????"

Σκεψου οτι εχεις μια πισίνα στο σπίτι σου. Μεχρι κάποια ηλικία μπορεις να απαγορεύεις τα παιδια να βουτηξουν στην πισίνα με αρκετα μέσα (κλέιδωμα πόρτας, σκεπασμα πισίνας, άδειασμα νερου κτλ - δεν ξερω κ πολλά απο πισινες Razz ) Απο κάποια ηλικία όμως και μετα, το παιδι θα μπορει να ανοιγει την πόρτα, να βγαζει το κάλυμμα, να γεμίζει την πισίνα με νερο. Τι ειναι προτιμότερο? να του το απαγορεύεσεις δείχνοντάς του βιντεάκια με πνιγμένους? Ή να του μαθεις κολύμπι?


Τατιάνα να ξέρεις πως στο καπακι θα σε ρωτήσει και το πως μπήκε εκει μέσα! Αυτη είναι η απάντηση που πρεπει όλες μας να προσέξουμε πως θα την δώσουμε.
Εμένα με ρωτησε πώς βγηκε απο εκει μέσα.. "Δηλαδη μαμα, εχει τρυπα εκει κάτω???" Shocked Shocked



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nena στις Τετ Νοε 16, 2011 3:04 am, 1 φορά

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
tatijana έγραψε:

Η διαπαιδαγωγηση για μενα ξεκινα απο μικρουλακια.Εγω μεχρι και τωρα που ειμαι γρια βλεπω την μανα μου -ακομη πιο γρια- που βγαινει απο το μπανιο γυμνη.Ποτε δε ντραπηκα.Εγω ξεντυνομαι μπροστα στον μικρο μου κι αςμη καταλαβαινει ακομη,κι οατν θα με ρωταει θα του απανταω και αμα με ρωτησει απο που βγηκα μαμα δε θα του πω απο το στομα,ξερασα οπως μου ειχε πει η γιαγια μου του πατερα μου.... Razz Razz



Χαχαχαχα, απο το στόμα λέει...

Τατιάνα να ξέρεις πως στο καπακι θα σε ρωτήσει και το πως μπήκε εκει μέσα! Αυτη είναι η απάντηση που πρεπει όλες μας να προσέξουμε πως θα την δώσουμε. Και νομίζω πως απο αυτη την ερώτηση ξεκινάει η συζητηση για το σεξ. Πρέπει νομιζω η εισαγωγή να ειναι ειλικρινης. Να μην πουμε δηλαδη ότι μπήκε και βγήκε απο το στόμα όπως η γιαγιά της Τατιάνας γιατί μετά το ένα ψέμα φέρνει το αλλο και χάνουμε την ευκαιρια να μιλησουμε στα παιδιά μας για το σεξ και να τους πουμε την αλήθεια όπως πρέπει να την ξέρουν. Απλά και στην αλήθεια πρέπει να ειμαστε προσεκτικες. Παίζει δηλαδή ρόλο και πως θα τους την πλασαρουμε την αληθεια για να μην τα τρομάξουμε. Ήμουν μεγάλη όταν η μαμα μου μου μιλησε για το σεξ. Σας ορκιζομαι μέχρι τότε ειχα άγνοια! Ήμουν 13. Όταν μου ειπε πως γίνεται η πράξη αποφάσισα ότι δεν θα κανω ποτέ σχέση, δεν θα παντρευτώ και δεν θα κανω παιδιά, χαχαχα! Και το τήρησα οπως βλεπετε, χαχα! Απλά νομίζω πως η απάντηση πρέπει να είναι αληθης 100% και λίγο τρυφερή.


παντως αυτο ..το αν δηλαδη τα παιδια πρεπει η οχι να βλεπουν τους γονεις γυμνους ..ειναι ολοκληρο κεφαλαιο..
και μου κανει εντυπωση που δεν το εχει ανοιξει κανεις ως θεμα μεχρι τωρα...

παντως η ενημερωση για το σεξ δεν πιστευω οτι εχει αμεση σχεση,..
...δεν νομιζω πως το αν βλεπει η οχι τους γονεις γυμνους εχει να κανει με το το αν θα μαθει να προσεχει...

και μαλιστα θυμαμαι οτι η γιαγια μου ειχε αρκετους γιους..και ηταν ολοι ενημερωμενοι ...απο εκεινη την εποχη...
ομως ποτε δεν την ειχαν δει γυμνη ..μαλιστα ητνα με τα μαυρα και το τσεμπερι..ουτε τον αστραγαλο της δεν νομιζω να εβλεπαν που λεει ο λογος..

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μου άρεσε η παρομοιωση σου με την πισίνα! Είναι η λαχτάρα να μπεις στο νερο και όσο και να σε καθυστερήσουν κάποια στιγμή θα μπεις. Θέλουν λοιπον να κάνουν μπάνιο στα "βαθια' απο μικρά; Εντάξει, αρκει να ξέρουν τα υπερ και τα κατά και να αποφασίσουν αν θα περιμένουν ή όχι. Αυτο που δεν πρέπει να διαπραγματεύονται είναι να μην φορέσουν 'σωσίβιο'... (Του αλλαξα τα φώτα...)

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ όταν έμεινα έγκυος επειδή υπήρχαν πάρα πολλά προβλήματα, ήμουν σε μεγάλο δίλημμα για το αν θα κρατήσω αυτό το παιδί ή για το αν θα το ρίξω τελικά. Κανένας από την οικογένεια μου δεν το ήθελε και η πρώτη αντίδραση της μητέρας μου ήταν, ε τώρα θα πας να κάνεις έκτρωση, όπως τα έκανες ..κάπως έτσι αντέδρασε και την μίσησα τότε για αυτό.

Ο άντρας μου? Ούτες αυτό το ήθελε..ο λόγος επειδή δεν είχε δουλειά, ζούσαμε σε μια γκαρσονιέρα και είχε 1 χρόνο που είχε χωρίσει από την πρώην γυναίκα του και είχε ήδη ένα παιδί...και είμασταν μόλις 6 μηνες μαζί τότε...

Όλα αυτά τον έπνιγαν, έλεγε δεν μπορώ τι θα κάνουμε κλπ κλπ...

Μου έκαναν όλοι έναν ψυχολογικό πόλεμο επί 15-20 μέρες. Αφού είδα και απόειδα λέω από μέσα μου εντάξει θα πάω να το ρίξω και με τη σκέψη και αυτή μόνο άρχισα να κλαίω με λυγμούς, να κλαίω για ώρες...δε μπορούσα να το κάνω βρε κορίτσια με τίποτα.

Ώσπου τους είπα το εξής Εγώ θα το κρατήσω αυτό το μωρό και αν δεν συμφωνείτε, θα σας ξεγράψω όλους από τη ζωή μου...

Του άντρα μου του είπα αν δε μπορείς φύγε θα το μεγαλώσω μόνη μου...

Το είχα πάρει πατριωτικά. Αφού πήγα στην 2η επίσκεψη στον γυναικολόγο μου και άκουσα και την καρδούλα τότε το αποφάσισα αμετάκλητα.

Εγώ δεν θέλω να κρίνω τις γυναίκες που το έχουν κάνει, αλλά κατ εμέ είναι εγκληματικό, δεν ξέρω αν ισχύουν όλα αυτά που βλέπουμε και ακούμε για την έκτρωση, ίσως πολλά να είναι και υπερβολικά. αλλά το σίγουρο είναι ότι από τη στιγμή που υπάρχει μια ζωή μέσα σου, που την έστειλε ο Θεός, είναι αμαρτία να την ρίξεις..Δεν είναι ένα κομμάτι αίμα απλά για να το πετάξεις έτσι, επειδή θεωρείς ότι θα σου χαλάσει την ζωή και τα σχέδια σου ή οτιδήποτε, άλλωστε υπάρχουν πάρα πολλές μέθοδοι αντισύλληψης για να μην φτάνουμε σε αυτό το σημείο...

Εγώ τότε ήξερα ότι δεν πρόσεχα και κατά κάποιο τρόπο ήξερα ότι μπορεί να συμβεί, αλλά λέω αν ποτέ συμβεί θα δεχτώ τις συνέπειες.

Αυτά από εμένα..

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
MariaM έγραψε:
tatijana έγραψε:

Η διαπαιδαγωγηση για μενα ξεκινα απο μικρουλακια.Εγω μεχρι και τωρα που ειμαι γρια βλεπω την μανα μου -ακομη πιο γρια- που βγαινει απο το μπανιο γυμνη.Ποτε δε ντραπηκα.Εγω ξεντυνομαι μπροστα στον μικρο μου κι αςμη καταλαβαινει ακομη,κι οατν θα με ρωταει θα του απανταω και αμα με ρωτησει απο που βγηκα μαμα δε θα του πω απο το στομα,ξερασα οπως μου ειχε πει η γιαγια μου του πατερα μου.... Razz Razz



Χαχαχαχα, απο το στόμα λέει...

Τατιάνα να ξέρεις πως στο καπακι θα σε ρωτήσει και το πως μπήκε εκει μέσα! Αυτη είναι η απάντηση που πρεπει όλες μας να προσέξουμε πως θα την δώσουμε. Και νομίζω πως απο αυτη την ερώτηση ξεκινάει η συζητηση για το σεξ. Πρέπει νομιζω η εισαγωγή να ειναι ειλικρινης. Να μην πουμε δηλαδη ότι μπήκε και βγήκε απο το στόμα όπως η γιαγιά της Τατιάνας γιατί μετά το ένα ψέμα φέρνει το αλλο και χάνουμε την ευκαιρια να μιλησουμε στα παιδιά μας για το σεξ και να τους πουμε την αλήθεια όπως πρέπει να την ξέρουν. Απλά και στην αλήθεια πρέπει να ειμαστε προσεκτικες. Παίζει δηλαδή ρόλο και πως θα τους την πλασαρουμε την αληθεια για να μην τα τρομάξουμε. Ήμουν μεγάλη όταν η μαμα μου μου μιλησε για το σεξ. Σας ορκιζομαι μέχρι τότε ειχα άγνοια! Ήμουν 13. Όταν μου ειπε πως γίνεται η πράξη αποφάσισα ότι δεν θα κανω ποτέ σχέση, δεν θα παντρευτώ και δεν θα κανω παιδιά, χαχαχα! Και το τήρησα οπως βλεπετε, χαχα! Απλά νομίζω πως η απάντηση πρέπει να είναι αληθης 100% και λίγο τρυφερή.


παντως αυτο ..το αν δηλαδη τα παιδια πρεπει η οχι να βλεπουν τους γονεις γυμνους ..ειναι ολοκληρο κεφαλαιο..
και μου κανει εντυπωση που δεν το εχει ανοιξει κανεις ως θεμα μεχρι τωρα...

παντως η ενημερωση για το σεξ δεν πιστευω οτι εχει αμεση σχεση,..
...δεν νομιζω πως το αν βλεπει η οχι τους γονεις γυμνους εχει να κανει με το το αν θα μαθει να προσεχει...

και μαλιστα θυμαμαι οτι η γιαγια μου ειχε αρκετους γιους..και ηταν ολοι ενημερωμενοι ...απο εκεινη την εποχη...
ομως ποτε δεν την ειχαν δει γυμνη ..μαλιστα ητνα με τα μαυρα και το τσεμπερι..ουτε τον αστραγαλο της δεν νομιζω να εβλεπαν που λεει ο λογος..
Νομίζω πως η Τατιάνα θέλει να περάσει το μήνυμα να απενοχοποιήσουμε το γυμνό για να μην πονηρεύουν τα παιδιά αν μας δουν να καλυβόμαστε βιαστικά αν μας πετύχουν γυμνές. Δεν λέω να κυκλοφορουμε μεσα στο σπίτι χωρίς ρούχα (χαχα, φαντάζεστε) σαν τους πρωτόπλαστους, αλλά να ξέρουν τα παιδιά πχ. ότι κάναμε μπάνιο και τώρα ντυνόμαστε και να ξέρουν ότι η μαμά δεν έχει πουλάκι ή ότι έχει στήθος μεγάλυτερο απο του μπαμπά που έχει άλλωστε την πιο σημαντική χρήση που ειναι ο θηλασμός και γι αυτο ειναι σχεδιασμένο έτσι. Να μην σκεπάζουμε βιαστικά δηλαδή αυτο που ειναι φυσικό. Νομίζω πως έτσι το παιδι πονηρεύει περισσότερο. Οχι ότι δεν πονηρεύουν και απο μονα τους κάποια στιγμή,ουτως ή αλλως δηλαδή. Απλά να διατηρουμε το ενδιαφέρον σε χαμηλα επιπεδα για να μην δίνουμε τροφή. Καπως έτσι το σκέφτομαι εγώ. Δηλαδή να μην ειμαστε επιδειξίες αλλα ούτε να πανικοβαλόμαστε αν μας δουν γυμνους.

Veraki

Veraki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δεν προλαβενω να διαβασω ολες τις απαντησεις,οχι πως δεν τις σεβομε.ειμαι σιγουρη οτι συμφωνουμε σε ολα.να προσθεσω κατι μονο ,το πρωτο βιντεο το ειχα δει πρι καν μεινω εγκυος,και ρε κοριτσια αυτη η μανα που συμφωνησε να καταγραψουν την εκτρωση του μωρου ΕΣΤΩ για χαρη της επηστημης!!!για μενα ειναι ΠΟΛΥ ψυχακιας!!!!!

Για το δευτερο ,δεν εχω συνελθει ακομα,πο ΠΟ δεν μπορω!!!θα συφωνησω ομως με αυτο
Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι να μην ανεβάζουμε τέτοια βίντεο γιατί ταραζονται γυναίκες που είτε έχασαν ένα μωρακι είτε διέκοψαν την κύησης οι ίδιες και αναστατωνονται. Ο καθένας ας κάνει τις επιλογές του κι ας μην τον «λιθοβολουμε». Οι συνθήκες δεν είναι πάντοτε ιδανικές για να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί. Μακάρι να ήταν...

Με πονεσε εμενα που δεν εχω κανει εκτρωση,σκεφτητε τι μωλις επαθε μια κοπελα που για λογους ιατρικους ΕΠΡΕΠΕ να κανει εκτρωση!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν εχει αμεση σχεση το να εχεις μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη με το να μην εχεις διαπαιδαγωγηθει σεξουαλικα?

Ή δεν εχει σχεση η θεα του γυμνου σωματος με τη σεξουαλαική διαπαιδαγωγηση?

Κατα τη γνωμη μου και τα δυο εχουν αμεση σχεση, και το ενα με το άλλο και μεταξυ τους. (αν με καταλαβατε... Shocked Shocked )

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τα βιντεάκια αυτά δεν τα είδα γιατί είμαι με τις κόρες μου αυτή τη στιγμή αλλά η θεολόγος μου στην 1η λυκείου μας είχε δείξει ένα με έκτρωση.Είχαμε πάθει όλοι μας σοκ.Μετά από τόσα χρόνια, μόνο "Μπράβο" της μπορώ να πω.Δεν έχω κάνει ποτέ μου έκτρωση.Πάντα πρόσεχα και μόλις είπαμε με το σύζυγο να αρχίσουμε τις προσπάθειες, μόνο τότε κάναμε κάτι χύμα.
Δεν κρίνω καμία κοπέλα που έκανε.Ξέρω μία κοπέλα και ο Θεός μόνο μπορεί να καταλάβει τον πόνο της ακόμα και μετά από τόσα χρόνια.

Όσο για τα παιδιά μας έχω σκοπό, όταν έρθει φυσικά η ώρα, να τις πάω σε γυναικολόγο να τους τα πει όπως πρέπει και να απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις και σωστά.
Έχω βέβαια πολλά χρόνια ακόμα μπροστά μου.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Veraki έγραψε:δ

Με πονεσε εμενα που δεν εχω κανει εκτρωση,σκεφτητε τι μωλις επαθε μια κοπελα που για λογους ιατρικους ΕΠΡΕΠΕ να κανει εκτρωση!


απλα καποιοι δεν δεχονται αυτο που λες ΕΠΡΕΠΕ να κανει εκτρωση...τι θα πει επρεπε..?..η τελικη αποφαση ειναι της μανας ακομη και οταν της πουν πως το παιδι θα γεννηθει με καποιο προβλημα η καθυστερηση..
γιατι όπως και να το κανουμε υπαρχουν πολλες γυναικες που εχουν κρατησει παιδια με συνδρομα κλπ..
δεν θα κρινω εγω γιατι και πως ...αλλα επρεπε δεν υπαρχει ποτε...ολα ειναι θεμα επιλογων..


Nena έγραψε:Δεν εχει αμεση σχεση το να εχεις μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη με το να μην εχεις διαπαιδαγωγηθει σεξουαλικα?

Ή δεν εχει σχεση η θεα του γυμνου σωματος με τη σεξουαλαική διαπαιδαγωγηση?

Κατα τη γνωμη μου και τα δυο εχουν αμεση σχεση, και το ενα με το άλλο και μεταξυ τους. (αν με καταλαβατε... Shocked Shocked )

η ανεπιθύμητη εγκυμοσυνη ναι εχει αμεση σχεση με την σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση..

αλλα η θεα του γυμνου σωματος του γονιου...πραγματιακα δεν βλεπω την συνδεση...δεν λεω αμα τυχει να δουν κατι να αντιδραμε υστερικα ,οπως ειπε και η Μαρια...αλλα το να επιδιωκουμε να μας βλεπουν γυμνουσ τα παιδια δεν βλεπω σε τι ωφελει..

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:απλα καποιοι δεν δεχονται αυτο που λες ΕΠΡΕΠΕ να κανει εκτρωση...τι θα πει επρεπε..?..η τελικη αποφαση ειναι της μανας ακομη και οταν της πουν πως το παιδι θα γεννηθει με καποιο προβλημα η καθυστερηση..
γιατι όπως και να το κανουμε υπαρχουν πολλες γυναικες που εχουν κρατησει παιδια με συνδρομα κλπ..
δεν θα κρινω εγω γιατι και πως ...αλλα επρεπε δεν υπαρχει ποτε...ολα ειναι θεμα επιλογων..
Υπάρχει η εγκυμοσύνη που μπορει σε καποιες καταστασεις υγείας (της μητέρας εννοώ) να προκαλέσει προβλήματα στην ιδια την εγκυμονούσα.

bou-boukitsa έγραψε:
η ανεπιθύμητη εγκυμοσυνη ναι εχει αμεση σχεση με την σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση..

αλλα η θεα του γυμνου σωματος του γονιου...πραγματιακα δεν βλεπω την συνδεση...δεν λεω αμα τυχει να δουν κατι να αντιδραμε υστερικα ,οπως ειπε και η Μαρια...αλλα το να επιδιωκουμε να μας βλεπουν γυμνουσ τα παιδια δεν βλεπω σε τι ωφελει..
Ειπώθηκε και παραπάνω, το θεμα ειναι η απενοχοποίηση του γυμνου σωματος, οτι δεν ειναι κατι για το οποίο πρεπει να ντρεπεσαι. Να μάθεις απο μικρός να σεβεσαι το σωμα σου και τις αναγκες του και να εχεις μια καλη σχεση μαζι του. Να το φροντιζεις, διοτι ειναι ο οικος της ψυχης σου, αν θελεις την πιο θρησκευτική έννοια. Και με αυτον τον τρόπο θα μαθεις να σεβεσαι και φροντιζεις και τα σωματα των πλησίον σου.
Δεν ειπώθηκε το να επιδιωκουμε να μας βλέπει το παιδι γυμνούς. Ουτε το να το παροτρύνουμε να ειναι γυμνο και να βλέπει γυμνά σωματα, διοτι αυτη δεν ειναι η καθημερινή κατάσταση. Το να επιδιωξουμε όμως να το κανουμε να γνωρισει το σωμα του, ειναι θεμιτο! Να το κατανοήσει, να του δειξουμε ότι κάποια πραγματα ειναι ωραια για το σωμα μας, κάποια ειναι ασχημα, κανουν κακο, και καποια ειναι εντελώς προσωπικά.
Το σεξ δε γινεται πισω απο κλειστες πόρτες επειδη ειναι ντροπή. Γινεται επειδη τα άτομα που συμμετεχουν θελουν να ειναι μονα τους το ένα με το άλλο.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="Nena"]
bou-boukitsa έγραψε:απλα καποιοι δεν δεχονται αυτο που λες ΕΠΡΕΠΕ να κανει εκτρωση...τι θα πει επρεπε..?..η τελικη αποφαση ειναι της μανας ακομη και οταν της πουν πως το παιδι θα γεννηθει με καποιο προβλημα η καθυστερηση..
γιατι όπως και να το κανουμε υπαρχουν πολλες γυναικες που εχουν κρατησει παιδια με συνδρομα κλπ..
δεν θα κρινω εγω γιατι και πως ...αλλα επρεπε δεν υπαρχει ποτε...ολα ειναι θεμα επιλογων..
Υπάρχει η εγκυμοσύνη που μπορει σε καποιες καταστασεις υγείας (της μητέρας εννοώ) να προκαλέσει προβλήματα στην ιδια την εγκυμονούσα.


το καταλαβαίνω τι λες..αλλά ακομη και εκει κανείς δεν σου βαζει το μαχαίρι στο λαιμό...και σε τέτοιες βαριές περιπτώσεις..που όλοι μας θα είχαμε διλημα ..υπάρχουν ακόμη και σε αυτες γυναίκες που προτίμησαν να πεθάνουν..η πέθαναν αυτές και σώθηκε το παιδί...η προσευχήθηκαν και εισακούστηκαν και σώθηκαν και οι δυο...
δεν τα κρίνω ..και εγω δεν θα ηξερα τι να κανω...αλλά την επιλογή θα την είχα..


στα αλλα συμφωνω...

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="bou-boukitsa"]
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:απλα καποιοι δεν δεχονται αυτο που λες ΕΠΡΕΠΕ να κανει εκτρωση...τι θα πει επρεπε..?..η τελικη αποφαση ειναι της μανας ακομη και οταν της πουν πως το παιδι θα γεννηθει με καποιο προβλημα η καθυστερηση..
γιατι όπως και να το κανουμε υπαρχουν πολλες γυναικες που εχουν κρατησει παιδια με συνδρομα κλπ..
δεν θα κρινω εγω γιατι και πως ...αλλα επρεπε δεν υπαρχει ποτε...ολα ειναι θεμα επιλογων..
Υπάρχει η εγκυμοσύνη που μπορει σε καποιες καταστασεις υγείας (της μητέρας εννοώ) να προκαλέσει προβλήματα στην ιδια την εγκυμονούσα.


το καταλαβαίνω τι λες..αλλά ακομη και εκει κανείς δεν σου βαζει το μαχαίρι στο λαιμό...και σε τέτοιες βαριές περιπτώσεις..που όλοι μας θα είχαμε διλημα ..υπάρχουν ακόμη και σε αυτες γυναίκες που προτίμησαν να πεθάνουν..η πέθαναν αυτές και σώθηκε το παιδί...η προσευχήθηκαν και εισακούστηκαν και σώθηκαν και οι δυο...
δεν τα κρίνω ..και εγω δεν θα ηξερα τι να κανω...αλλά την επιλογή θα την είχα..


στα αλλα συμφωνω...



και όταν υπάρχει κίνδυνος και για τη μητέρα και για το παιδί; τι προτείνεις; να αφήσει ορφανά και τα τυχον άλλα παιδιά της στηριζόμενη στην προσευχή;;;;;

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="florentiab"]
bou-boukitsa έγραψε:
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:απλα καποιοι δεν δεχονται αυτο που λες ΕΠΡΕΠΕ να κανει εκτρωση...τι θα πει επρεπε..?..η τελικη αποφαση ειναι της μανας ακομη και οταν της πουν πως το παιδι θα γεννηθει με καποιο προβλημα η καθυστερηση..
γιατι όπως και να το κανουμε υπαρχουν πολλες γυναικες που εχουν κρατησει παιδια με συνδρομα κλπ..
δεν θα κρινω εγω γιατι και πως ...αλλα επρεπε δεν υπαρχει ποτε...ολα ειναι θεμα επιλογων..
Υπάρχει η εγκυμοσύνη που μπορει σε καποιες καταστασεις υγείας (της μητέρας εννοώ) να προκαλέσει προβλήματα στην ιδια την εγκυμονούσα.


το καταλαβαίνω τι λες..αλλά ακομη και εκει κανείς δεν σου βαζει το μαχαίρι στο λαιμό...και σε τέτοιες βαριές περιπτώσεις..που όλοι μας θα είχαμε διλημα ..υπάρχουν ακόμη και σε αυτες γυναίκες που προτίμησαν να πεθάνουν..η πέθαναν αυτές και σώθηκε το παιδί...η προσευχήθηκαν και εισακούστηκαν και σώθηκαν και οι δυο...
δεν τα κρίνω ..και εγω δεν θα ηξερα τι να κανω...αλλά την επιλογή θα την είχα..


στα αλλα συμφωνω...



και όταν υπάρχει κίνδυνος και για τη μητέρα και για το παιδί; τι προτείνεις; να αφήσει ορφανά και τα τυχον άλλα παιδιά της στηριζόμενη στην προσευχή;;;;;


δεν διάβασες καλα τι έγραψα...δεν είπα τι θα έκανα ,ούτε πρότεινα κάτι τέτοιο..
και η προσευχή εχει να κανει με την πιστη του καθενός..εγω θα την προτείνω??..
μακαρι ο Θεός να μας λυπηθεί και να μην μπούμε πότε σε αυτο το δηλλημα..
...δεν ξερω καθόλου τι θα εκανα..

άλλα δεν παύουν να υπάρχουν άνθρωποι που ακομη και εκει επέλεξαν να μην προχωρήσουν σε διακοπή..

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="bou-boukitsa"]
florentiab έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:απλα καποιοι δεν δεχονται αυτο που λες ΕΠΡΕΠΕ να κανει εκτρωση...τι θα πει επρεπε..?..η τελικη αποφαση ειναι της μανας ακομη και οταν της πουν πως το παιδι θα γεννηθει με καποιο προβλημα η καθυστερηση..
γιατι όπως και να το κανουμε υπαρχουν πολλες γυναικες που εχουν κρατησει παιδια με συνδρομα κλπ..
δεν θα κρινω εγω γιατι και πως ...αλλα επρεπε δεν υπαρχει ποτε...ολα ειναι θεμα επιλογων..
Υπάρχει η εγκυμοσύνη που μπορει σε καποιες καταστασεις υγείας (της μητέρας εννοώ) να προκαλέσει προβλήματα στην ιδια την εγκυμονούσα.


το καταλαβαίνω τι λες..αλλά ακομη και εκει κανείς δεν σου βαζει το μαχαίρι στο λαιμό...και σε τέτοιες βαριές περιπτώσεις..που όλοι μας θα είχαμε διλημα ..υπάρχουν ακόμη και σε αυτες γυναίκες που προτίμησαν να πεθάνουν..η πέθαναν αυτές και σώθηκε το παιδί...η προσευχήθηκαν και εισακούστηκαν και σώθηκαν και οι δυο...
δεν τα κρίνω ..και εγω δεν θα ηξερα τι να κανω...αλλά την επιλογή θα την είχα..


στα αλλα συμφωνω...



και όταν υπάρχει κίνδυνος και για τη μητέρα και για το παιδί; τι προτείνεις; να αφήσει ορφανά και τα τυχον άλλα παιδιά της στηριζόμενη στην προσευχή;;;;;


δεν διάβασες καλα τι έγραψα...δεν είπα τι θα έκανα ,ούτε πρότεινα κάτι τέτοιο..
και η προσευχή εχει να κανει με την πιστη του καθενός..εγω θα την προτείνω??..
μακαρι ο Θεός να μας λυπηθεί και να μην μπούμε πότε σε αυτο το δηλλημα..
...δεν ξερω καθόλου τι θα εκανα..

άλλα δεν παύουν να υπάρχουν άνθρωποι που ακομη και εκει επέλεξαν να μην προχωρήσουν σε διακοπή..



και το θεωρείς σωστό που δεν προχώρησαν στη διακοπή; με δεδομένα τα παραπάνω

θα ήθελα πολύ τη γνώμη σου

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Φυσικα και ειναι θεμα επιλογων. Όλα ειναι θεμα επιλογων. Το αν θα αποφασισεις να αφησεις εναν συζυγο ακι 2 παιδια ορφανα επειδη ειναι αμαρτια να ριξεις ενα εμβρυο το οποιο θα σε σκοτωσει και ή θα πεθανει κι αυτο, ή θα ειναι κι αυτο ορφανο μαζι με τα άλλα...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:[
άλλα δεν παύουν να υπάρχουν άνθρωποι που ακομη και εκει επέλεξαν να μην προχωρήσουν σε διακοπή..



και το θεωρείς σωστό που δεν προχώρησαν στη διακοπή; με δεδομένα τα παραπάνω

θα ήθελα πολύ τη γνώμη σου[/quote]


πραγματικα δεν καταλαβαινω τι αξια εχει η γνωμη μου...
ετσι και αλλιως οτι και να πω μονο να παρεξηγηθει μπορει..

πραγματιακα ειναι κατι πολυ λεπτο ..που δεν εχει καν τυχει σε καποιον απο το αμεσο περιβαλλον μου..οποτε δεν εχω σαφη γνωμη..

η ανθρώπινη λογικη λεει πως πρεπει να επιβιωσει η μανα ,γιατι έχει και άλλα παιδια πισω..
..κάποιοι που πιστεύουν θα ελπίσουν σε ενα θαυμα η αν συμβεί το μοιραιο θα πουν πως ηταν θέλημα Θεού....

ομως σαν ερωτηση ειναι οπως οταν οι ψυχολογοι ρωτανε ...
εχεις εγκλωβιστεί εσυ και τα παιδια σου στο αυτοκινητο ,,που εχει πεσει μεσα στη θαλλασα...εχει λιγα δευτερόλεπτα να σωσεις μονο ένα ..ποιο θα ηταν αυτο..?
πως θα επιλέξεις??


γιαυτο σου λεω ..δεν ξερεις...και δεν μπορω να πω τι θα εκανα με σιγουρια...και ευχομαι και εγω και καμια μας ποτε να μην χρειαστει να μαθει..

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:η ανθρώπινη λογικη λεει πως πρεπει να επιβιωσει η μανα ,γιατι έχει και άλλα παιδια πισω..
..κάποιοι που πιστεύουν θα ελπίσουν σε ενα θαυμα η αν συμβεί το μοιραιο θα πουν πως ηταν θέλημα Θεού....

ομως σαν ερωτηση ειναι οπως οταν οι ψυχολογοι ρωτανε ...
εχεις εγκλωβιστεί εσυ και τα παιδια σου στο αυτοκινητο ,,που εχει πεσει μεσα στη θαλλασα...εχει λιγα δευτερόλεπτα να σωσεις μονο ένα ..ποιο θα ηταν αυτο..?
πως θα επιλέξεις??


γιαυτο σου λεω ..δεν ξερεις...και δεν μπορω να πω τι θα εκανα με σιγουρια...και ευχομαι και εγω και καμια μας ποτε να μην χρειαστει να μαθει..
Στην περιπτωση που βρεθουν παντως μπροστα στο διλημμα "ή τη μανα ή το παιδι" ο κανονας των γιατρων ειναι να σωζουν τη μανα.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Όσο αφορά την δημοσίευση των βίντεο το έχω ξαναπεί καλό είναι να προσέχουμε απο την άλλη όταν έχει τίτλο κάποιο βίντεο αφήνετε στην επιλογή της κάθε μιας απο το αν θέλει να το ανοίξει . Δυστυχώς δεν μπορούμε να αναλύουμε μόνο ελαφριά θέματα , υπάρχουν και αυτά που σίγουρα θα υπάρχουν διάφορες απόψεις .
Δεν νομίζω καμιά απο εδώ μέσα να είναι υπέρμαχος της έκτρωσης αλλά σίγουρα δεν μπορούμε να κρίνουμε .. Ας σκεφτούμε λίγο πως θα νιώθαμε αν ερχόταν ο 15 χρόνος γιος μας η κόρη μας και μας ανακοίνωναν κάτι τέτοιο; τι θα λέγαμε; ναι αγάπη μου πάμε για γάμο; δεν ξέρω ρε κορίτσια . Τώρα όσο αφορά τον τύπο που έκανε το βίντεο ναι ξέρω είναι ένας άνθρωπος με εμμονές και τέτοιοι υπάρχουν πολλοί .
Η αμινοπαρακέντηση γίνετε για να μας αποκλείσει τυχόν ανωμαλίες στο έμβρυο και θα διαφωνήσω με τη κοπέλα που λεει ότι δεν είναι συχνό φαινόμενο δυστυχώς είναι και καλό είναι να ξέρει το ζευγάρι , τις περισσότερες φορές αυτά τα έμβρυα φεύγουν απο τη ζωή μετά από λίγο καιρό αλλά ακόμα και έτσι να μην εί πιστεύω ότι πρέπει να ξέρει το ζευγάρι ...
Και εγω στην εγκυμοσύνη μου μετά το Β επίπεδου ο τύπος που το έκανε επειδή έβλεπε το golf bold μου είπε να κάνω αμινοπαρακέντηση αλλά ο γυναικολόγος μου μόλις ενημερώθηκε μου εξήγησε ότι δεν χρειάζεται και με την ψυχολογία που είχα αν έμπαινα να την κάνω θα είχα θέμα γιατί απαιτεί να είναι ήρεμη η μητέρα .
Όσο αφορά την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στα παιδιά μας στο χέρι μας είναι ο Σταύρος σε απορία του πως γεννιούνται τα παιδιά , κάποια στιγμή έβλεπα κάτι βιντεάκια στο yoytube και επέλεξα τα πιο απαλά συγκεκριμένα μια γέννα σε νερό μέσα και άλλο ένα την ώρα που έβγαζαν το μωράκι και τα είδε , μάλιστα θυμάμαι ότι όταν έβλεπε την γυναίκα να έχει τις ωδίνες μου είπε :μαμά σε αγαπάω παρά πολύ που πέρασες τόσους πόνους για μένα ...
Πρέπει να μιλάμε στα παιδιά μας εμείς και να τα ενημερώνουμε

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
βανια έγραψε:................Ας σκεφτούμε λίγο πως θα νιώθαμε αν ερχόταν ο 15 χρόνος γιος μας η κόρη μας και μας ανακοίνωναν κάτι τέτοιο; τι θα λέγαμε; ναι αγάπη μου πάμε για γάμο;............

Με το μυαλό που έχω τώρα, αν ερχόταν σε 13 χρόνια η κόρη μου και μου ανακοίνωνε εγκυμοσύνη θα της εξηγούσα τι θα συμβεί στο σώμα της, θα την βοηθούσα να καταλάβει γιατί έγινε όλο αυτό και η δική μου η συμβουλή θα ήταν να δωθεί το παιδάκι για υιοθεσία.
Όχι δεν θα έβαζα την κόρη μου στα 15 της να κάνει μια έκτρωση, αν αυτή είναι η ερώτηση.
Τώρα αν εκείνη ήθελε να κάνει έκτρωση, δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα, το πιθανότερο είναι να την στήριζα και σε αυτή της την επιλογή. Όμως θα της ξαναέλεγα τι θα συμβεί στο σώμα της και σε αυτή την περίπτωση.
Θέλω βέβαια να πιστεύω πως το δικό μου το παιδί θα ξέρει απο νωρίς τι είναι η έκτρωση και πως μεταδίδονται τα ΣΜΝ.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι αυτή είναι μια άποψη - τώρα όσο αφορά το θέμα της υιοθεσίας είναι σχετικό από τη στιγμή που μεγαλώνει μέσα σου μια ζωή έχεις συναισθήματα οπότε μπορεί να μην θέλει να το δώσει και το θεωρώ λογικό. Έχω γιο και όπως τώρα του μιλάω για τη συμπεριφορά του στα κορίτσια (τους λέει γλυκόλογα ) έτσι και μεγαλώνοντας θα του μιλήσω για το ασφαλές υγιής σεξ .Τώρα αν έρθει κάποια στιγμή και μου πει :μαμά έτυχε κουβέντα που την ακούμε συχνά από ενήλικες θα μιλήσουμε με την οικογένεια της κοπέλας και τα παιδιά για το ποια είναι η πιο ορθή λύση , με τις λιγότερες απώλειες και κινδύνους

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
βανια έγραψε:Ναι αυτή είναι μια άποψη - τώρα όσο αφορά το θέμα της υιοθεσίας είναι σχετικό από τη στιγμή που μεγαλώνει μέσα σου μια ζωή έχεις συναισθήματα οπότε μπορεί να μην θέλει να το δώσει και το θεωρώ λογικό. Έχω γιο και όπως τώρα του μιλάω για τη συμπεριφορά του στα κορίτσια (τους λέει γλυκόλογα ) έτσι και μεγαλώνοντας θα του μιλήσω για το ασφαλές υγιής σεξ .Τώρα αν έρθει κάποια στιγμή και μου πει :μαμά έτυχε κουβέντα που την ακούμε συχνά από ενήλικες θα μιλήσουμε με την οικογένεια της κοπέλας και τα παιδιά για το ποια είναι η πιο ορθή λύση , με τις λιγότερες απώλειες και κινδύνους

Συμφωνώ πως η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία.
Σε περίπτωση όμως που η προληψη δεν είναι αρκετή, δεν θα το αντιμετώπιζα εγώ σαν μαμά μαζί με την οικογένεια του αγοριού. Λογικό εσύ που έχεις αγόρι να θεωρείς πως πρέπει να έχει μερίδιο ευθύνης, όμως νομίζω πως για το κορίτσι απλά θα περιπλέκονταν τα πράγματα.
Εν κατακλείδι, δε λέω ποτέ μεγάλες κουβέντες, αλλά θα προσπαθήσω το παιδί μου να σέβεται το σώμα του. Αυτό και μόνο αυτό νομίζω θα είναι αποτρεπτικό για τέτοιου είδους ψυχοφθόρες κινήσεις.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σίγουρα την μεγάλη μπόρα το κορίτσι την τραβάει το δικό της σώμα θα ταλαιπωρηθεί και η δική της ψυχολογία θα περάσει απο δοκιμασίες αλλά πρέπει στα παιδιά μας πάντα να μιλάμε και να είναι υπεύθυνα για τις πράξεις τους

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το ενδεχομενο να σου πει chicken οτι θελει να το κρατησει το εχεις σκεφτει;γιατι μονο για υιοθεσια και εκτρωση μιλησες. Very Happy

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειμαι κατα των εκτρωσεων υπο συνθηκες ! δηλ τωρα που ειμαι σε εναν γαμο και ειμαι συνηδιτοποιημενη .... αν ομως ημουν σε μια αβεβαιη σχεση θα το εκανα εν προκειμενου να μην υποφερουμε ολοι! παντως θελει πολυυυυυυ μεγαλη ψυχικη δυναμη για να ξυπνησεις ενα πρωι και να πας στο ραντεβου για να υποβληθεις στην ολη διαδικασια !!

τουλαχιστον οσο μπορουμε να ενημερωσουμε καλα τα παιδια μας εν αναγκη να τους πιπιλισουμε το μυαλο αν ειναι να σωθουν απο σμν κλπ !!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις