Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
468 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 468 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βρε κοριτσια εσεις που εισαστε εκπεδευτικοι ...
εχει πλεον καμια ελπιδα αυτη η δασκαλα??
εγω νομιζω πως αυτο το παιδι ΄΄το έχασε΄΄΄...πως ειναι δυνατον να την πάρει στα σοβαρα απο εδω και περα οταν φερθηκε ετσι παιδιαστικα??δεν λεω οτι θα του ξεριζωσε τα μαλια..αλλα και μονο η κινηση να τα τραβηξει ...
εχει καποιο νοημα να προσπαθησει η πρεπει να αλλαξει τμημα στα σιγουρα??

χαμομηλακι

χαμομηλακι
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:Βρε κοριτσια εσεις που εισαστε εκπεδευτικοι ...
εχει πλεον καμια ελπιδα αυτη η δασκαλα??
εγω νομιζω πως αυτο το παιδι ΄΄το έχασε΄΄΄...πως ειναι δυνατον να την πάρει στα σοβαρα απο εδω και περα οταν φερθηκε ετσι παιδιαστικα??δεν λεω οτι θα του ξεριζωσε τα μαλια..αλλα και μονο η κινηση να τα τραβηξει ...
εχει καποιο νοημα να προσπαθησει η πρεπει να αλλαξει τμημα στα σιγουρα??

επειδη ειναι μικρο το κοριτσακι,δεν νομιζω οτι το παιχνιδι εχει χαθει...ακομα τουλαχιστον...αν και οι ισορροπιες ειναι λεπτες!Καλο ειναι η δασκαλα να την παρει λιγο με το καλο για να ξανακερδισει την εμπιστοσυνη.Μην παει να το παιξει εκδικητικα και αδιαφορησει για την μικρη γιατι θα το κανει χειροτερο.Αν μπορεις και δεν το εχεις κανει ηδη,μιλησε και στην μικρη σου και εξηγησε της οτι πρεπει και η ιδια να μην ειναι επιθετικη τοσο πολυ και οτι κατι τετοιο στενοχωρει και τη δασκαλα.Δεν πρεπει η μικρη σου να πιστεψει σε καμια περιπτωση οτι η δασκαλα ειναι η κακια που χωρις λογο τιμωρει.Συμφωνω οτι η συμπεριφορα της δασκλας ηταν τουλαχιστον παιδιαστικη και μαλιστα καποιοι παιδαγωγοι ειναι υπερ της μεθοδου της (εξισωνουμε δλδ τον εαυτο μας με το παιδι)αλλα θεωρω οτι ο εκπαιδευτικος πρεπει παντα να υπερανω για να τον σεβαστει ενα παιδι.Ολα αυτα ειναι γνωμη μου,ετσι?επειδη ειναι κοριτσακι σιγουρα ξερεις πολυ καλυτερα πως να την χειριστεις.Παντως μην κατηγορησεις ποτε ΚΑΜΙΑ δασκαλα (ακομα και την χειροτερη) μπροστα στο παιδι σου!Μιλα απευθειας με τη δασκαλα και οταν σου αναφερθει τετοιο περιστατικο μην παρεις θεση μπροστα στο παιδι ακομα και αν συμφωνεις μαζι του!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Νομίζω δεν είναι καθόλου σωστό αυτό που έκανε η δασκάλα και δη σε παιδάκι νηπίου.
Να εξηγήσω την γνώμη μου που πηγάζει απο προσωπική εμπειρία, 6-7 χρονών στο μάθημα γυμναστικής προσπαθούσε ένα παιδάκι να πηδήξει τον ίππο και δεν τα κατάφερνε. Τελικά έχασε την ισορροπία του και έπεσε. Φυσικά και γελάσαμε όλοι, αλλά εγώ ήμουν πιο κοντά στην δασκάλα. Έρχεται λοιπόν κοντά και μου λέει: "Μην γελάς δεν είναι αστείο". Εγώ που να ακούσω αφού γελάγαμε όλα μας... και εκεί ξάφνου μου σκάει ένα φούσκο, αλλοιθώρησα. Κυρία εγώ, σηκώθηκα και έκανα το ίδιο. Θεώρησα πως αυτό ήταν το σωστό να κάνω αφού το έκανε πρώτα η δασκάλα μου.
Βέβαια τώρα σκάω στα γέλια που θυμάμαι τα μούτρα της μετά το χαστούκι, αλλά είναι λάθος όλο αυτό.

Η δική μου η πρόταση είναι να μιλήσεις με την δασκάλα να δείς γιατί τράβηξε τα μαλλιά του παιδιού, να επιβεβαιώσεις τι έγινε & μετά να ξεκαθαρίσεις την θέση σου: τι ανέχεσαι και τι όχι στο δικό σου παιδί. Αν πάς στον Διευθυντή ή σε κάποιον ανώτερό της & παρατήρηση να της γίνει είναι πιθανό να μην την νοιάξει. Σε μια θυμωμένη & λογική μαμά όμως, δεν μπορεί, θα υπακούσει Very Happy

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Είναι απαράδεκτο να σηκώσει χέρι με οποιοδήποτε τρόπο σε ένα παιδί ο οποιοσδήποτε . Αν απαγορεύετε από τους ίδιους τους γονείς εννοείτε και από τους υπόλοιπους .Δεν μπορώ να καταλάβω με πια λογική έκανε αυτή τη κίνηση να δείξει τι; σε ένα παιδάκι 4 χρονών; και να έχει και το θράσος να το παραδέχεται . Δεν ξέρω μπορεί κάποιες να το θεωρούν ειλικρίνεια εγώ πάλι το θεωρώ θρασύτητα .
Εγώ αρχικά θα τη ρώταγα τη έκανε η μικρή ; και επειδή μπορεί να περιμένει κάποια αντίδραση από σένα απευθείας θα πας στο προϊστάμενο εκπαίδευσης να κάνεις έγγραφή καταγγελία και μην λυγίσεις θα προσπαθήσουν να σε αποτρέψουν ξέρεις πες της το εξής :με τα πράγματα έτσι όπως έχουν γίνει ουδείς αναντικατάστατος .
Επίσης βασικό είναι η ψυχολογία της μικρής μην πηγαίνει και δεν μπορεί να ηρεμήσει θέλει δουλίτσα .
Ρε κορίτσια ειλικρινά αναρωτιέμαι που πάνε και της βρίσκουν ; αρκεί μόνο ένα πανεπιστήμιο για να μπορέσουν να ασχοληθούν με το ψυχικό κόσμο των παιδιών ;

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:Είναι απαράδεκτο να σηκώσει χέρι με οποιοδήποτε τρόπο σε ένα παιδί ο οποιοσδήποτε . Αν απαγορεύετε από τους ίδιους τους γονείς εννοείτε και από τους υπόλοιπους .Δεν μπορώ να καταλάβω με πια λογική έκανε αυτή τη κίνηση να δείξει τι; σε ένα παιδάκι 4 χρονών; και να έχει και το θράσος να το παραδέχεται . Δεν ξέρω μπορεί κάποιες να το θεωρούν ειλικρίνεια εγώ πάλι το θεωρώ θρασύτητα .
Εγώ αρχικά θα τη ρώταγα τη έκανε η μικρή ; και επειδή μπορεί να περιμένει κάποια αντίδραση από σένα απευθείας θα πας στο προϊστάμενο εκπαίδευσης να κάνεις έγγραφή καταγγελία και μην λυγίσεις θα προσπαθήσουν να σε αποτρέψουν ξέρεις πες της το εξής :με τα πράγματα έτσι όπως έχουν γίνει ουδείς αναντικατάστατος .
Επίσης βασικό είναι η ψυχολογία της μικρής μην πηγαίνει και δεν μπορεί να ηρεμήσει θέλει δουλίτσα .
Ρε κορίτσια ειλικρινά αναρωτιέμαι που πάνε και της βρίσκουν ; αρκεί μόνο ένα πανεπιστήμιο για να μπορέσουν να ασχοληθούν με το ψυχικό κόσμο των παιδιών ;

η μικρη τραβηξε τα μαλλια απο ενα αλλο κοριτσακι..αυτο μου ειπε η μικρη και το ιδιο και η δασκαλα...ηθελε λεει να της δειξει οτι ποναει ..για να καταλαβει ετσι οτι και το αλλο παιδακι ποναει και να μην το ξανακανει....

αλλα το ξερει πως ποναει...το αν της εκανε κατι το αλλο παιδακι και αντεδρασε ετσι ουτε καν αναφερθηκε τωρα που το σκεφτομαι...

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:


η μικρη τραβηξε τα μαλλια απο ενα αλλο κοριτσακι..αυτο μου ειπε η μικρη και το ιδιο και η δασκαλα...ηθελε λεει να της δειξει οτι ποναει ..για να καταλαβει ετσι οτι και το αλλο παιδακι ποναει και να μην το ξανακανει....

αλλα το ξερει πως ποναει...το αν της εκανε κατι το αλλο παιδακι και αντεδρασε ετσι ουτε καν αναφερθηκε τωρα που το σκεφτομαι...

Θα της εκοβα ταχερια απο την ριζα...Επειδη κι εγω εχω καποιες καλες αναμνησεις απο την δασκαλα μου στο δημοτικο κι οχι καλες,ποιος της εδωσε το δικαιωμα σε μικρο κορτισακι?Αυτα μενουν στο παιδι και στο λεω γιατι εχω περασει χειροτερα...
Αχ ευχομαι να μη συμβει κατι τετοιο στο παιδι μου ειλικρινα δε ξερω πως θα αντιδρασω...

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
απαραδεκτη συμπεριφορα.πως μπορεσε να κανει κατι τετοιο.παει και η κορη μου προνηπιο φετος και και ετσι και μου πει κατι τετοιο δεν ξερω και εγω τι θα γινει.μην το αφησεις ετσι παντως.πηγαινε στην διευθυντρια και μιλα με τις μαμαδες που τα παιδια τους πανε στα μεγαλα νηπια να μαθεις αν ειχε και αλλη φορα τετοιες αντιδρασεις.

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ωραιο τροπο βρηκε η κυρα δασκαλα να διαπεδαγωγει τα παιδια,θα την παρει και θα την σηκωσει αν τολμησει να κανει κατι τετοιο,μιλα με την διευθυντρια αν και δεν νομιζω να βγαλεις ακρη συνηθως τα καλυβουν μεταξυ τους..!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="Ευάκι"]συγγνωμη που θα διαφωνησω με ολες αλλα πριν μιλησεις με τη δασκαλα μην κανεις καμια κινηση που θα μετανιωσεις...εγω για παραδειγμα οταν ο μεγαλος μου δαγκωνε ενα διαστημα εμενα και τον μπαμπα του και δεν το καταλαβαινε με τα λογια και με την τιμωρια τον δαγκωσα εγω,οχι πολυ δυνατα,ισα ισα να δυσφορησει και να το νιωσει απο την απεναντι μερια...(μου το ειχε πει η παιδιατρος μας...)το εκοψε μαχαιρι...ειναι απιθανο να το εκανε γι'αυτο τον λογο η δασκαλα???μην βιαζομαστε να βγαλουμε συμπερασματα.... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes[/quote

Συνηθως συμφωνω με τις αποψεις σου,αλλα εδω εχω να πω οτι αυτο το εκανε εσυ που εισαι η μανα του.
Η δασκαλα δν εχει καμια δουλεια να το κανει για κανενα λογο.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τι διαβαζουν τα ματακια μου???? Shocked Shocked Shocked Shocked
που το πηρε το πτυχιο της η κυρια??
και αν ολα καλα με το πτυχιο- απο ψυχολογο περασε μπριν μπει στην ταξη??
που ακουστηκε αυτο ---σε 4χρονο ειδικα μωρο να συμπεριφερθει η δασκαλα ετσι??
να την αναφερεις-ΑΜΕΣΑ!
αυτες οι εκπαιδευτικες μεθοδοι ειναι κατάπτυστες και απαγορευονται δια ροπαλου .
η σωματικη βια και η εκδίκηση ως μεσο συμμόρφωσης δεν υπαρχει σε κανενα βιβλίο αποδεκτό απο κανενα εκπ/κο συστημα.

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μπουμπουκιτσα πιστέυω πως η συμπεριφορά της δασκάλας ηταν απαράδεκτη .που παμε χρόνια πισω που ειχαμε της δασκάλες με το χάρακα .τι πράγματα ειναι αυτα αυτη για μενα δεν ειναι εκπαιδευτικός αλλα ενα κοριτσακι 4 ετων .ετσι εδειξε η συμπεριφορα της .να αντιμετωπισει ετσι το γεγονος .ενω υπαρχουν τοσοι τροποι να το αντιμετωπίσει. δεν εχει δικιαωμα κανενας ακομα και μεις να του προκαλει βια .να το αναφερεις οπωσδηποτε να παει στην θεση της η κυρια σε εισαγωγικα .

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Νομίζω δεν είναι καθόλου σωστό αυτό που έκανε η δασκάλα και δη σε παιδάκι νηπίου.
Να εξηγήσω την γνώμη μου που πηγάζει απο προσωπική εμπειρία, 6-7 χρονών στο μάθημα γυμναστικής προσπαθούσε ένα παιδάκι να πηδήξει τον ίππο και δεν τα κατάφερνε. Τελικά έχασε την ισορροπία του και έπεσε. Φυσικά και γελάσαμε όλοι, αλλά εγώ ήμουν πιο κοντά στην δασκάλα. Έρχεται λοιπόν κοντά και μου λέει: "Μην γελάς δεν είναι αστείο". Εγώ που να ακούσω αφού γελάγαμε όλα μας... και εκεί ξάφνου μου σκάει ένα φούσκο, αλλοιθώρησα. Κυρία εγώ, σηκώθηκα και έκανα το ίδιο. Θεώρησα πως αυτό ήταν το σωστό να κάνω αφού το έκανε πρώτα η δασκάλα μου.
Βέβαια τώρα σκάω στα γέλια που θυμάμαι τα μούτρα της μετά το χαστούκι, αλλά είναι λάθος όλο αυτό.

Η δική μου η πρόταση είναι να μιλήσεις με την δασκάλα να δείς γιατί τράβηξε τα μαλλιά του παιδιού, να επιβεβαιώσεις τι έγινε & μετά να ξεκαθαρίσεις την θέση σου: τι ανέχεσαι και τι όχι στο δικό σου παιδί. Αν πάς στον Διευθυντή ή σε κάποιον ανώτερό της & παρατήρηση να της γίνει είναι πιθανό να μην την νοιάξει. Σε μια θυμωμένη & λογική μαμά όμως, δεν μπορεί, θα υπακούσει Very Happy
μια παρενθεση στο θεμα χαστουκισες την δασκαλα?διαβασα καλα?

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αnna1975 έγραψε:μπουμπουκιτσα πιστέυω πως η συμπεριφορά της δασκάλας ηταν απαράδεκτη .που παμε χρόνια πισω που ειχαμε της δασκάλες με το χάρακα .τι πράγματα ειναι αυτα αυτη για μενα δεν ειναι εκπαιδευτικός αλλα ενα κοριτσακι 4 ετων .ετσι εδειξε η συμπεριφορα της .να αντιμετωπισει ετσι το γεγονος .ενω υπαρχουν τοσοι τροποι να το αντιμετωπίσει. δεν εχει δικιαωμα κανενας ακομα και μεις να του προκαλει βια .να το αναφερεις οπωσδηποτε να παει στην θεση της η κυρια σε εισαγωγικα .


ξερεις τι φοβαμαι...μηπως η διευθυντρια την υποστιρίξει και απλα μετα φερεται στο παιδι τελειως αδιαφορα...αν ειναι χειροτερα μετα για το παιδί τι θα κάνω???

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
Αnna1975 έγραψε:μπουμπουκιτσα πιστέυω πως η συμπεριφορά της δασκάλας ηταν απαράδεκτη .που παμε χρόνια πισω που ειχαμε της δασκάλες με το χάρακα .τι πράγματα ειναι αυτα αυτη για μενα δεν ειναι εκπαιδευτικός αλλα ενα κοριτσακι 4 ετων .ετσι εδειξε η συμπεριφορα της .να αντιμετωπισει ετσι το γεγονος .ενω υπαρχουν τοσοι τροποι να το αντιμετωπίσει. δεν εχει δικιαωμα κανενας ακομα και μεις να του προκαλει βια .να το αναφερεις οπωσδηποτε να παει στην θεση της η κυρια σε εισαγωγικα .


ξερεις τι φοβαμαι...μηπως η διευθυντρια την υποστιρίξει και απλα μετα φερεται στο παιδι τελειως αδιαφορα...αν ειναι χειροτερα μετα για το παιδί τι θα κάνω???

Θα κάνεις το σωστό!!!.-

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ότι και να κάνει ένα παιδί δεν έχει δικαίωμα κανείς να απλώσει χέρι επάνω του δηλαδή αυτή άλλη επιλογή δεν έχει ; να του μιλήσει να της δείξει ; κοίτα αν αφήσεις το γεγονός να περάσει έτσι πολύ φοβάμαι ότι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα . Δεν θα κάνεις αναφορά στη δευθύντρια αλλά στην πρωτοβάθμια . Αν από τώρα 15 μέρες που έχουν ανοίξει τα σχολεία υπάρχει αυτή η συμπεριφορά τα Χριστούγεννα τι θα κάνει; Πήγαινε να μιλήσεις στη διευθύντρια (άσε που μπορεί να είναι και η ίδια διευθύντρια )δεν πρέπει να περνάνε έτσι αυτά

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γιαυτό υπάρχουν οι προϊστάμενοι και οι πρωτοβάθμιες. Μιλάς πρώτα και ξεκαθαρίζεις τη στάση σου με τη νηπιαγωγό και τη διευθύντρια και αναλόγως προχωράς στους ανωτέρους τους.
Η σωματική τιμωρία (και η συναισθηματική-ψυχολογική να προσθέσω) δεν επιτρέπεται σε καμία περίπτωση.

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΦΕΡΟΝΤΕ ΕΤΣΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.ΜΕ ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ? ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ!ΔΕΝ ΛΥΠΟΥΝΤΕ ΛΙΓΟ ΤΟΣΟΙ ΓΟΝΟΙΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΝΩΡΙΣ ΝΩΡΙΣ ΤΑ ΑΠΟΧΟΡΙΖΟΝΤΕ ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΣΕ ΚΑΛΑ ΧΕΡΙΑ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ.ΝΤΡΟΠΗ.. ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΑΔΕΡΦΟ 14 ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ.ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΡΙΝ 6 ΧΡΟΝΙΑ Η ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΤΟΥ ΤΡΑΒΟΥΣΑΝ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΑΚΙ ΤΟΥ.ΔΕΝ ΔΙΝΑΜΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑΚΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΜΠΛΟΥΖΑ ΕΚΛΑΙΓΕ.ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΕΣ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕ ΤΟ ΑΥΤΙ.Ε ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑΜΕ ΤΟ ΑΥΤΙ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΕΝΑ ΚΟΚΑΛΑΚΙ ΑΠΟ ΠΙΣΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΜΥΤΟΥΛΑ ΦΕΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ!!!ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΤΑ ΤΟ ΤΡΑΒΗΞΑΝ!ΕΓΩ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΗΤΑΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΑ ΠΩΣ ΤΣΙΡΗΖΑΝ ΟΛΗ ΜΕΡΑ,ΜΙΛΑΜΕ ΣΑΝ ΧΑΖΕΣ!ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΑ ΑΥΤΑ.

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
πρωτοβαθμια αμεσως μηπως παρει ποδι με τις απολυσεις που κανουν τωρα στο δημοσιο...δεν εχει κανενας το δικαιωμα να πειραξει ουτε τριχα απ τα παιδια.

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΟΥΦ.ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. ΝΑΙ ΟΚ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΦΑΣΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΗΝ ΠΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ? ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΕΓΩ ΘΑ ΜΙΛΑΓΑ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΝΗΠΙΟ. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΛΙΓΟ. ΑΝ ΕΡΧΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ, ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ. ΕΞΗΓΗΣΕ ΣΤΗΝ 'ΔΑΣΚΑΛΑ' ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΙΑΛΑΚΤΙΚΗ ΜΑΖΙ ΤΗΣ. ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΦΑΣΑΡΙΑ ΔΙΧΩΣ ΑΛΛΟ. ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ Η 'ΔΑΣΚΑΛΑ'ΕΙΝΑΙ ΕΚΔΙΚΗΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΣΚΕΨΟΥ ΠΡΙΝ ΠΡΑΞΕΙΣ. ΑΧ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ....

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σκεφτομαι συνειχεια και δεν ξερω τι πρεπει να κανω...
οσο θυμαμαι τοσο φουντωνω..

εκτος ρων αλλων η ΄΄εκπαιδευτηκος΄΄ μου ειπε το οτι τρανηξε τα μαλλια και εβαλε τιμωρια τη μικρη ειναι ΄΄σαν καθαρση ΄΄ για τα αλλα παιδια...
δεν ειναι τραγικο αυτο???

και το χειροτερο ειναι πως το σχολειο ειναι ιδιωτικο που θα επρεπε και καλα να ενδιαφερονται περισσοτερο...

μαλλον δεν εχει νοημα να δωσω αλλη μια ευκαιρια στη δασκαλα..Εχει??

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το να μαλώσει το παιδί αν έκανε κάτι κακό δεν το θεωρώ κακό αλλά Μπουμπουκίτσα μου η συγκεκριμένη είναι απαράδεχτη εκπαιδευτικός!Καταρχήν πρέπει πρωτα να πιάσεις αυτήν και να της πεις πως αυτές οι μέθοδοι δεν ¨πιάνουν" στα παιδιά ,τουλάχιστον στο δικό σου και πως αν θέλει να συνετίσει τα παιδιά ας ξεστραβωθεί να μάθει το ΠΩΣ!

Δηλαδή αν το παιδί έδινε μπάτσα σε άλλο παιδάκι ,για να το συνετίσει θα το χτυπούσε και εκείνη! Ποιά είναι πραγματικα τα όριο της κυρίας αυτής!

Για να μην το τραβήξεις το πραγμα στα άκρα μίλα μαζί της και αν δεις οτι δεν καταλαβαίνει τότε τράβηξε το και εσύ! Συγνώμη που θα το πω έτσι αλλά θα το πω, μην κωλώνεις πουθενά γιατί πρόκειται για το παιδί σου που της το εμπιστεύεσαι εκείνες τις ώρες και δεν είναι υπευθυνη μόνο για την σωματική του ακεραιότητα αλλά και για την ψυχική του!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sasanath έγραψε:Το να μαλώσει το παιδί αν έκανε κάτι κακό δεν το θεωρώ κακό αλλά Μπουμπουκίτσα μου η συγκεκριμένη είναι απαράδεχτη εκπαιδευτικός!Καταρχήν πρέπει πρωτα να πιάσεις αυτήν και να της πεις πως αυτές οι μέθοδοι δεν ¨πιάνουν" στα παιδιά ,τουλάχιστον στο δικό σου και πως αν θέλει να συνετίσει τα παιδιά ας ξεστραβωθεί να μάθει το ΠΩΣ!

Δηλαδή αν το παιδί έδινε μπάτσα σε άλλο παιδάκι ,για να το συνετίσει θα το χτυπούσε και εκείνη! Ποιά είναι πραγματικα τα όριο της κυρίας αυτής!

Για να μην το τραβήξεις το πραγμα στα άκρα μίλα μαζί της και αν δεις οτι δεν καταλαβαίνει τότε τράβηξε το και εσύ! Συγνώμη που θα το πω έτσι αλλά θα το πω, μην κωλώνεις πουθενά γιατί πρόκειται για το παιδί σου που της το εμπιστεύεσαι εκείνες τις ώρες και δεν είναι υπευθυνη μόνο για την σωματική του ακεραιότητα αλλά και για την ψυχική του!

αυτη παραδεχτηκε πως το εκανε..το ειπε και η ιδια στον αντρα μου που πηγε τη μικρη σχολειο...και οταν της μιλησα ελεγε ναι και δικιο εχετε..αρχικα...και της εξηγησα πως το παιδι ετσι δεν καταλαβε τιποτα ωστε να συνετιστει..το μονο που του εμεινε ηταν πως η δασκαλα του εκανε κατι και δεν του ζητησε συγνωμη..
και ξερεις τι μου απαντησε..
πως ουτε η μικρη ζηταει συγνωμη αμα της πει ..αρα δεν εχει το αισθημα του δικαιου...ειναι δυνατον?..επειδη κανει ενα πεισμα και δεν λεει συγνωμη ?...ε και πως θα μαθει το σωστο το παιδι αν ακολουθουμε αυτα που το ιδιο λανθασμενα κανει??
εγω δεν ειπα οχι στην τιμωρια...αλλα κατι νορμαλ...να το βαλει να σκεφτει...δεν ξερω και εγω τι αλλο...αυτη ειναι η δασκαλα και επρεπε να ειχε τροπους ..
επισης επιμενει οτι ποτε δεν της εχει ξανατυχει παιδι να μην την ακουει μετα απο τοσο καιρο...τοσο καιρο τη μια βδομαδα δηλαδη ..γιατι την πρωτη εβδομαδα ηταν ηρεμη...μονο αγγελακια ειχε αυτη στην ταξη της??

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:
sasanath έγραψε:Το να μαλώσει το παιδί αν έκανε κάτι κακό δεν το θεωρώ κακό αλλά Μπουμπουκίτσα μου η συγκεκριμένη είναι απαράδεχτη εκπαιδευτικός!Καταρχήν πρέπει πρωτα να πιάσεις αυτήν και να της πεις πως αυτές οι μέθοδοι δεν ¨πιάνουν" στα παιδιά ,τουλάχιστον στο δικό σου και πως αν θέλει να συνετίσει τα παιδιά ας ξεστραβωθεί να μάθει το ΠΩΣ!

Δηλαδή αν το παιδί έδινε μπάτσα σε άλλο παιδάκι ,για να το συνετίσει θα το χτυπούσε και εκείνη! Ποιά είναι πραγματικα τα όριο της κυρίας αυτής!

Για να μην το τραβήξεις το πραγμα στα άκρα μίλα μαζί της και αν δεις οτι δεν καταλαβαίνει τότε τράβηξε το και εσύ! Συγνώμη που θα το πω έτσι αλλά θα το πω, μην κωλώνεις πουθενά γιατί πρόκειται για το παιδί σου που της το εμπιστεύεσαι εκείνες τις ώρες και δεν είναι υπευθυνη μόνο για την σωματική του ακεραιότητα αλλά και για την ψυχική του!

αυτη παραδεχτηκε πως το εκανε..το ειπε και η ιδια στον αντρα μου που πηγε τη μικρη σχολειο...και οταν της μιλησα ελεγε ναι και δικιο εχετε..αρχικα...και της εξηγησα πως το παιδι ετσι δεν καταλαβε τιποτα ωστε να συνετιστει..το μονο που του εμεινε ηταν πως η δασκαλα του εκανε κατι και δεν του ζητησε συγνωμη..
και ξερεις τι μου απαντησε..
πως ουτε η μικρη ζηταει συγνωμη αμα της πει ..αρα δεν εχει το αισθημα του δικαιου...ειναι δυνατον?..επειδη κανει ενα πεισμα και δεν λεει συγνωμη ?...ε και πως θα μαθει το σωστο το παιδι αν ακολουθουμε αυτα που το ιδιο λανθασμενα κανει??
εγω δεν ειπα οχι στην τιμωρια...αλλα κατι νορμαλ...να το βαλει να σκεφτει...δεν ξερω και εγω τι αλλο...αυτη ειναι η δασκαλα και επρεπε να ειχε τροπους ..
επισης επιμενει οτι ποτε δεν της εχει ξανατυχει παιδι να μην την ακουει μετα απο τοσο καιρο...τοσο καιρο τη μια βδομαδα δηλαδη ..γιατι την πρωτη εβδομαδα ηταν ηρεμη...μονο αγγελακια ειχε αυτη στην ταξη της??

Κακώς συζητήσατε μαζί της, θα έπρεπε να της πείτε απλά να μη τολμήσει να σηκώσει ποτέ ξανά χέρι στο παιδί σας...οι εκπαιδευτικοί δεν είναι εκεί για αστυνομικοί ή τιμωροί αλλά για να μαθαίνουν στα παιδιά πράματα, που ζούμε? 100 χρόνια πριν? οταν ηταν στο δημοτικό η αδερφή μου (τώρα είναι 30 χρονών) της έίχε δώσει χαστούκι η δασκάλα και μετά πήγε ο πατέρας μου και την έκανε ρόμπα! κ καλά έκανε...δεν είναι δυνατόν καποιος να χρησιμοποιεί βία κάθε είδους στα παιδιά μας και να κάνει κατάχρηση της εξουσίας του, επειδή μπορεί να έχει τα νεύρα του για χίλιους δυο λόγους.. η δουλειά τους έχει να κάνει με τα παιδιά καλώς η κακώς και θα πρέπει να έχουν υπομονή! H δασκαλα της τραβηξε τα μαλλια!βοηθεια - Σελίδα 2 654655

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βρε μπουμπουκίτσα τι το συζητας? ειναι απαραδεκτο- να πας στο διευθυντη κ να τους ζητησεις να εγγυηθούν πως δεν θα επαναλειφθει- να ειναι παρουσα κ η δασκαλα στη συζήτηση.
μην εχεις ενδοιασμούς- ξερεις ποιο ειναι το σωστο-ειναι αυτονόητο!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΟΥΚΙΔΑ εχεις δίκιο!!
και το χειροτερο ειναι πως απο εκεινη τη μερα το παιδι ειναι αγριεμενο...λεει συνεχει ΄΄θα σε μαλωσω...θα σε δειρω..θα σου κανω το ένα ..το άλλο κλπ....
ποτε δεν εχει ξανασυμβει αυτο!!ποτε!!..ουτε εχει αναλογο παραδειγμα απο εμας...δεν υπαρχει λεκτικη βια στο σπιτι(ουτε σωματικη φυσικα)...αρα και αυτό απο το σχολείο το ξεσήκωσε...πως όμως??που ηταν η δασκαλα??και γιατι επελεξε το δικο μου παιδι για εξηλαστηριο θυμα??...δεν της ταιριαζει σαν χαρακτηρας??δεν ξερω...


θα παω να μιλησω και απο κοντα και θα δουμε..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις