Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
9 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 9 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

despina1984

despina1984
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσια μπορει να σας ακουγετε χαζη η ερωτηση μου και ηδη να γελατε αλλα αληθεια εχω προβληματιστει!!!Οταν εκανα το πρωτο μου παιδακι ημουν σιγουρη οτι ηθελα να ενα δευτερο!!Βλεπετε εχω ειμαι μοναχοπαιδι και ειχα αποφασισει οτι θα εκανα δυο παιδακια τουλαχιστον για να εχουν παρεα!!Μολις εκανα το δευτερο παιδακι μου λιγο η κουραση λιγο η δυσκολιες του να εχεις δυο μωρα στο σπιτι ημουν καθετη στο οτι δεν θελω αλλο μωρο!εβλεπα το βραστηρα και τον αποστειρωτη και παθαινα κρισεις πανικου!! Embarassed τωρα που το μωρο μας ειναι 8 μηνων και εχω αρχισει να μαζευω τα πολυ μωρουδιακα πραγματα τα τοσοδουλικα ρουχακια με την απιστευτη μυρωδια και ολα αυτα τα μωρο πραγματα που δεν χρειαζονται πια με πιανει μια νοσταλγια!Δεν μπορω να σκεφτω οτι δεν θα τα χρησιμοποιησω ποτε ξανα!!!!οτι δεν θα ζησω ξανα ολη την εμπειρια της εγκυμοσυνης της γενας (εστω κ με καισαρικη)οτι δεν θα εχω ενα τοσο δα φασολακι!!!!Αυτο το συναισθημα το εχετε και εσεις??Περναει ποτε οσα παιδια και αν κανεις?Η αν ακολουθησω το ενστικτο μου θα κανω παιδια μεχρι να με σταματησει η εμηνοπαυση??

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δέσποινα μου ολα αυτα ειναι πολυ ωραια συναισθηματα....και πολλες τα νοιωθουν...οχι ολες βεβαια...
θα σου πω κατι που μου ειπαν και πιστευω οτι ειναι πολυ σωστο.

Δεν χρειαζεται να αποφασισεις τιποτα απο πριν...ουτε ξερει κανεις στα αληθεια ποσα παιδια θελει να κανει αν δεν γινει πρωτα γονιος..τα λογια και οι θεωριες ειναι ευκολες..

καθε φορα που γινεσαι μανουλα και γονιοε γενικοτερα ..βλεπεις τις αντοχες σου και τα ορια σου ..και αν ολα ειναι καλα και εχεις και την επιθυμια μπορεις να αποφασισεις και για αλλο παιδακι...

η επιθυμια δεν ξερω αν σταματαει αλλα σιγουρα ο καθενας εχει καποια ορια που τα βλεπει στην πορεια...

δεν σημαινει πως θα κανεις παιδια μεχρι την εμμηνοπαυση ..αλλα απο την αλλη εισαι πολυ μικρη για να πεις με σιγουρια δεν θα κανω αλλο...
οποτε μη λες ποσα θες να κανεις..θα δεις πω θα σε παει η ζωη...

αν παντως το θελεις και αντεχεις και εσυ και ο αντρας σου ..τοτε ναι κανε και αλλο!!

και εγω ετσι εφτασα στα 3 ενω μετα το πρωτο που ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη και γεννα και ενα προωρο παιδι με πολλα τρεχαματα νομιζα πω ισως δεν κανω αλλο...και ειχα και ολους γυρω που λεγανε πως σιγουρα δεν θα κανω ποτε...ομως η θεληση μου τους διεψευσευσε!!

αντε θα σου ευχηθω με ενα ακομη μωρακι αργα η γρηγορα!!

πολλα φιλια!! ΠΩΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΤΕ ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ??? 417472 ΠΩΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΤΕ ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ??? 417472 ΠΩΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΤΕ ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ??? 417472

mamarena

mamarena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερα και να χαιρεσαι τα παιδακια σου!
Μου αρεσει πολυ πολυ να ακουω μανουλες που θελουν να κανουν πολλα παιδια. (Και για μενα, πολλα παιδια σημαινει σιγουρα πανω απο 1! )
Εγω ειμαι στη κατηγορια του ενος! Και Και ενω περασαν 3 χρονια, τωρα δειλα δειλα πιανω τον εαυτο μου να κανει σκεψεις και για δευτερο.
Παντα ηθελα να κανω 2 παιδακια.. αλλα το πρωτο μας δυσκολεψε τοσο πολυ..
Στην αρχη ουτε να σκεφτω για δευτερο! Και τωρα που ο γιος μου ειναι 3 1/2 ετων, θελω πολυ να του χαρισω ενα αδερφακι..αλλα τωρα.. εγω ειμαι χωρις δουλεια, και ο αντρας μου ναι μεν εχει "σιγουρη" δουλεια αλλα καθε μηνα βλεπουμε τον μισθο να λιγοστευει..
Ειμαι σιγουρη οτι θα κανω ακομα ενα μωρακι γιατι το θελουμε πολυ. Αλλα μεχρι εκει.. Το τριτο μου φαινεται θα ερθει...στην επομενη ζωη μας!!!


Πιστευω οτι ακομα και με ενα μισθο, μπορουμε να μεγαλωσουμε 2 παιδακια. Και σιγα σιγα ισως κι εγω μπορεσω να κανω κατιγια να βοηθησω την οικογενεια μου. Εχει ο Θεος...

τα παιδακια ειναι ευτυχια, πραγματικα. Αλλα μεχρι εκει που εχεις την οικονομικη δυνατοτητα. Και για την δικη μου οικογενεια νομιζω πως δυο ειναι αρκετα!

despina1984

despina1984
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εχετε πολυ δικιο!!!Τελικα η ζωη απο μονη της μαλλον περνει αυτην την αποφαση!!!καλητερα να μην το σκεφτομαι!!!ο χρονος θα δειξει!!!!και ετσι οπως πανε τα πραγματα δεν ξερουμε καν αν θα μπορεσουμε να προσφερουμε οσα πρεπει στα παιδακια που ηδη εχουμε!!!ουφ!!!τελικα ακομα και για αυτο αλλοι θα αποφασισουν!!!θα παρω τηλεφωνο το Βενιζελο και μετα θα σας πω τι θα κανω!!! Very Happy Very Happy

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!

Εγώ πάλι από την μία θέλω και από την άλλη όταν σκέφτομαι τους 9 μήνες και τη διαδικασία της γέννας (αν και έκανα καισαρική), εκεί το μετανιώνω..΄΄ασε που δεν μας παίρνει οικονομικά και πρώτον και κύριον ακόμα δεν έχουμε παντρευτει με τον άντρα μου οπότε υπάρχουν άλλες προτεραιότητες..Κάποια στιγμή σίγουρα θα μεγαλώσει η επιθυμία μου, ελπίζω πριν φτάσω τα 30, γιατί ένα αγοράκι είναι αλήθεια ότι θα ήθελα πολύ να είχα! Very Happy Very Happy Very Happy

mamarena

mamarena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
despina1984 έγραψε:!θα παρω τηλεφωνο το Βενιζελο και μετα θα σας πω τι θα κανω!!! Very Happy Very Happy

ΠΩΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΤΕ ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ??? 215994

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ απο μικρή πάντα έλεγα ότι θέλω 2 παιδάκια, 1 αγοράκι και 1 κοριτσάκι! Όχι πως μπορώ να κάνω και παραγγελία δηλαδή, χαχαχαχα! Μεγαλώνοντας και γνωρίζοντας τον άντρα μου πάλι λέγαμε ότι θέλουμε 2 παιδιά. Είμαστε και οι 2 απο οικογένειες με 2 παιδιά και έτσι το είχαμε ζήσει. Με το που έκανα το πρώτο, γλυκάθηκα. Δεν έχω κάνει ακόμα το δεύτερο και έχω αρχίσει να σκέφτομαι για τρίτο, χιχιχιχι! Αλλά δεν νομίζω να το κάνω πράξη, μάλλον στα 2 θα μείνουμε εκτός απροόπτου... Ομως είναι γεγονός πως όταν έκανα παιδί κατάλαβα πόσο μου αρέσουν τα παιδιά!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παλιά έλεγα πως δεν θέλω καθόλου παιδιά. ήμουν και αποφασισμένη τρομάρα μου!
μετά άλλαξα και ήθελα 3. 2 κορίτσια και ένα αγόρι. μεγάλωσα σε πολύτεκνη οικογένεια και ήταν ωραία.
τώρα έχω ένα και απ ότι φαίνεται εκεί θα μείνω για πολλούς και διάφορους λόγους.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
despina1984 έγραψε:Εχετε πολυ δικιο!!!Τελικα η ζωη απο μονη της μαλλον περνει αυτην την αποφαση!!!καλητερα να μην το σκεφτομαι!!!ο χρονος θα δειξει!!!!και ετσι οπως πανε τα πραγματα δεν ξερουμε καν αν θα μπορεσουμε να προσφερουμε οσα πρεπει στα παιδακια που ηδη εχουμε!!!ουφ!!!τελικα ακομα και για αυτο αλλοι θα αποφασισουν!!!θα παρω τηλεφωνο το Βενιζελο και μετα θα σας πω τι θα κανω!!! Very Happy Very Happy

βρε δεσποινουλα..ειπαμε να σου δειξει η ζωη κλπ....αλλα οχι και ο Βενιζελος..χαχα...έλεος δηλαδη...

ioannasani

ioannasani
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΗΘΕΛΑ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΥΣΗΧΟ ΜΩΡΟ ΕΛΕΓΑ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ 2ο ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΛΟΓΟ ΖΩΗΡΑΔΑΣ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ (ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΟΥΚΙΑ ΦΑΕ..) ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ 3ων ΕΤΩΝ Η ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑΜΕ ΜΕΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ 2ο ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΤΩΡΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΝΑΙ 9ΜΗΝΩΝ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΕΓΑΠΩΝΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ 4 ΟΠΩΣ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΑΓΚΗ ΜΟΥ ΑΧΧΧΧΧΧΧ ΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πονεμενη ιστορια!!!Εχω ενα αγορακι το αντρακι μου 14 μηνων!!Και θα ηθελα σιγουρα 3!Τωρα ετσι οπως εχει η κατασταση 2ο αν θα κανουμε αγνωστο!!Μονο με κανενα θαυμα!Δλδ εμεις με τον αντρα μου κανουμε ελευθερα εκτος των γονιμων και δεν πιανω φυσικα γιατι ειμαι ρομποτ με προγραμματισμενη ωορηξια χα χα χα χα !!!!! Laughing Laughing
Αν γινει θαυμα λοιπον και πιασω ετσι αλλιως ο αντρας μου με τετοιο αγχος για τα οικονομικα κλπ δεν το βλεπω να ερχεται αλλα εγω θελω σιγα σιγα για να ειναι κοντα ηλικιακα με τον μικρουλη μου να παιζουν κλπ....
Ουφ!!!Θελω τοσο πολυ πολλα παιδακια....ατιμη οικονομια Crying or Very sad Crying or Very sad

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λοιπον...αν και απαντησα πιο πριν...επειδη βλεπω πως το θεμα παει στο οικονομικο θα πω και εγω τη γνωμη μου...
λοιπον και εμενα στο μυαλο μου υπαρχουν ακομη πολλα μωρακια..εχω 3 ..θα ηθελα και αλλα 2 -3.....το οικονομικο δεν το σκεφτομαι τοσο πολυ..οχι γιατι μου περισευουν...αλλα γιατι πιστευω πως ΄΄εχει ο Θεός ΄΄ για όλους και κανεις δεν χανεται..
αλλά
αυτο που δεν παλευω ειναι ο χρονος...δεν προλαβαινω να τα κανω ολα...και σκεψου οτι οσο μεγαλωνουν εχεις και αλλα...γιατροι,,παιδιατροι,,οδοντιατροι..σχολεια...καποιανεξωσχολικη δραστηριοτητα...απλα ψωνια ...μαγειρεμα..το σπιτι...

παρα πολλα βρε κοριτσια...και συν των αλλων μετακομοιζουμς καθε τρεις και λιγο και δεν εχω κανεναν να τα αφησω εστω για λιγο..
παω π.χ. στο παιδιατρο για το ενα ..τα κουβαλαω ολα μαζι και γθνεται χαμος...

ειλικρινα θα εκανα πολλα αν καποιος που εχει ηδη μου ελεγε το μυστικο να μοιραζεις το χρονο σου...!!

aristina

aristina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ki εγω ετσι λεω εχει ο Θεος και ΕΧΕΙ πραγματικα το πιστευω το εχω νιωσει!Αλλα ο αντρας μου οχι πιστευει σε υπολογισμους οπως ειχα πει και παλιοτερα! Rolling Eyes
Πιστευω ειναι καλα τα 3 τελεια!Μετα αν τα πραγματα ειναι οπως λες εσυ μπουμπουκιτσα μου και εχεις και μετακομισεις και δεν εχεις ενα ανθρωπο δυσκολα μωρε για παραπανω.
Δεν βαριεστε βρε κοριτσια οπως τα φερει ο Θεος αν ειναι να κανουμε τρια παραπανω η λιγοτερα θα κανουμε αν οχι οχι Smile οπως τα φερει η ζωη!Να μαστε καλα! Smile

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω επειδη προερχομαι απο οικογενεια που τα αδερφια ειναι στο συνολο 4 δε θα μπορουσα να μη σκεφτω το παιδι μου να εχει αδερφακια....Και αφου μπορω να κανω θελω -αν με αξιωσει ο Θεος- να κανω 3 παιδακια...Να παιζουν,να πλακωνονται...Αλλα οταν μεγαλωσουν να μπορουν να λυνουν μεταξυ τους θεματα σοβαρα,οπως εγω με τα αδερφια μου,,,Δε θα του το στερησω αφηστε που θελω να ακουω παιδικες στο σπιτι μου..Ηδη θελω να κανω το 2ο.Αλλα περιμενω λιγουλακι...!)

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για κανενα μου παιδι δν αποφασισα εγω.
Ηθελε κι μου ταεστειλε ο Θεος.

Στην αρχη που γεννησα την κορη μου φοβηθηκα,τοσες αλλαγες,μεσα σε 9μηνες,γαμοι παιδια,κτλ κι ετσι ειπα το 2ρο αν κανω θα τοκαθυστερησω.

Φοβομουνα να κανω κιαλλο,μια το οικονομικο μια το ενα μια το αλλο κι περασαν 5χρονια κι σκεφτηκα οπως ο Θεος μου εστειλε τ ενα,αν θελει θα κανω κιαλλο.Αν οχι δν θα αφησει να μεινω.

Κι τωρα περιμενω το 2ρο θαυματακι μου.

Εξακολουθω να φοβαμαι για το μελλον τους αλλα θα τους μαθω να εχουν πιστη κι ολα καλα θα πηγαινουν.

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:Εγω επειδη προερχομαι απο οικογενεια που τα αδερφια ειναι στο συνολο 4 δε θα μπορουσα να μη σκεφτω το παιδι μου να εχει αδερφακια....Και αφου μπορω να κανω θελω -αν με αξιωσει ο Θεος- να κανω 3 παιδακια...Να παιζουν,να πλακωνονται...Αλλα οταν μεγαλωσουν να μπορουν να λυνουν μεταξυ τους θεματα σοβαρα,οπως εγω με τα αδερφια μου,,,Δε θα του το στερησω αφηστε που θελω να ακουω παιδικες στο σπιτι μου..Ηδη θελω να κανω το 2ο.Αλλα περιμενω λιγουλακι...!)

πολυ ωραια το εθεσες Τατι μου συμφωνω!!!!!! Very Happy

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω ηθελα 3 παιδια.Οπως ειμαι με τα αδερφια μου,ειμαστε 3,η αδερφη μου εχει 3 και τοσα θελω και εγω .Αλλα ο αντρας μου εχει αλλα "θελω" του φτανουν τα δυο,"ενα και ενα" που λεει κ η πεθερα μου -ιουυυ....θελω να εχουν παρεα το ενα το αλλο,να στηριζονται στα αδερφια τους στα δυσκολα. Βλεπω κ φιλους με 3,ποσο ζωντανο ειναι το σπιτι τους.Δεν χρειαζονται κανεναν!κανουν παταγο απο μονοι τους Laughing Laughing Laughing ελπιζω σε κανα 2 χρονια να μπορεσω να κανω και αλλο ενα.

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχω ηδη 2 και σιγουρα θελω αλλο ενα!τωρα εαν ερθει καποια στιγμη καλοδεχουμενο!το μονο θετικο ειναι οτι και ο αντρας μου θελει ακομα ενα!

xara

xara
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
despina1984 έγραψε:Εχετε πολυ δικιο!!!Τελικα η ζωη απο μονη της μαλλον περνει αυτην την αποφαση!!!καλητερα να μην το σκεφτομαι!!!ο χρονος θα δειξει!!!!και ετσι οπως πανε τα πραγματα δεν ξερουμε καν αν θα μπορεσουμε να προσφερουμε οσα πρεπει στα παιδακια που ηδη εχουμε!!!ουφ!!!τελικα ακομα και για αυτο αλλοι θα αποφασισουν!!!θα παρω τηλεφωνο το Βενιζελο και μετα θα σας πω τι θα κανω!!! Very Happy Very Happy

βρε δεσποινουλα..ειπαμε να σου δειξει η ζωη κλπ....αλλα οχι και ο Βενιζελος..χαχα...έλεος δηλαδη...

γελαστε γελαστε, στο επομενο χαρατσι θα μας φορολογησουν για τον αριθμο παιδιων...χαχααχ

Εγω κοριτσια ελεγα παντα 2, αλλα σε λιγες μερες γενναω το τριτο.
Επισης μεχρι πριν λιγο καιρο ελεγα και εγω οτι εχει ο θεος, αλλα απ οτι φαινεται στη χωρα που ζουμε μαλλον μας εχει ξεχασει.Θα μου πληρωσει δηλαδη ο θεος τον ημιυπαιθριο??τον κεφαλικο φορο η την δεη??ξερω γω ρε παιδια πλεον πρεπει να πραττουμε βαση τσεπης.Εγω αν δεν ειχα λιγα στην ακρη αυτη τη στιγμη θα ημουν για τα φαναρια..
Τι να πω Embarassed

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λατρεύω το γιό μου και να θα ήθελα να έχω ακόμα ένα παιδάκι αλλά όσο και η καρδιά να λεει ναι η λογική με κρατάει . Το βιοποριστικό κομμάτι για το καθένα είναι ξεχωριστό . Θέλω να μπορέσω να προσφέρω στα παιδιά μου όλα εκείνα που θεωρώ σημαντικά και έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα διαπιστώνω ότι δεν είναι εύκολο.
Τα παιδιά ζητάνε και οι γονείς δίνουν και ναι πιστεύω στο Θεό αλλά δεν μπορώ να σκέφτομαι στο α !έχει ο Θεός
γιατί έτσι όπως πάει που να προτοβοηθήσει και αυτός;

IreneM

IreneM
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια όταν γνωρίστικα με το άντρα μου λέγαμε και οι δύο ότι θέλαμε 4 παιδάκια!!!!!
Όταν γέννησα τον πρώτο μου αγοράκι με καισαρική ΄πριν βγω απο την κλινική ρώτησα τον γιατρό αν μπορούμε να κάνουμε 4 και μας απάντησε βλέπουμε.

Κάνω το δευτερο αγοράκι πάλι όλα καλά αλλά στο τρίτο αγοράκι.... Εκεί απογοητεύτικα, κουράστικα και είπα φτάνει δεν έχει άλλα μωρα. Είναι και το οικονομικό είναι και η κούραση είναι και η σημμασία που θέλουν τα μωρά. Ημουν σίγουρη ότι δεν θα κάνω αλλο μωρό, μου είπε και ο γιατρός μου να το αποφείγω. Πέρσι τέτοιο καιρό περίπου σκεφτόμουν ότι εγώ δε θα έχω ποτέ ένα κοριτσάκι να το ντύνω, να το χτενίζω .

Και να ξαφνικά ήρθε και η τέταρτη εγγύμοσύνη. Τώρα παρά τα οικονομικά μας που είναι χάλια εχουμε και το τέταρτο μας μωρό και είναι και κοριτσάκι. Αλήθεια ακόμη δεν το πιστεύω αλλα είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά!!!!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Το γυροφέρνω πολύ, πάρα πολύ είναι η αλήθεια, αλλά ακόμα δεν το έχω αποφασίσει. Αισθάνομαι πως έχω ολοκληρωθεί σαν γυναίκα και έχουμε ολοκληρωθεί σαν οικογένεια με την κόρη μου.
Όμως θέλω να έχει αδερφάκι...
Εγώ με την αδερφή μου περνάμε τέλεια!!! & θέλω να το ζήσει αυτό, να έχει αυτή τη σχέση στην ζωή της...
Αυτός είναι σωστός λόγος να κάνεις κιάλλο παιδί??? Rolling Eyes

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΝΑΙ είναι ο σωστός λόγος και να σου πω και κάτι ακόμα δεν θεωρώ την γέννηση ενός παιδιού λάθος απλά αν έχεις την επιλογή να αποφασίσεις είναι ορθό .
Τα παιδιά είναι δική μας απόφαση και πρέπει να είμαστε πάντα δίπλα τους

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
βανια έγραψε:ΝΑΙ είναι ο σωστός λόγος και να σου πω και κάτι ακόμα δεν θεωρώ την γέννηση ενός παιδιού λάθος απλά αν έχεις την επιλογή να αποφασίσεις είναι ορθό .
Τα παιδιά είναι δική μας απόφαση και πρέπει να είμαστε πάντα δίπλα τους

Ποτέ μου δεν θεώρησα την γέννηση ενός παιδιού λάθος. Κανενός παιδιού.
& επίσης δεν πιστεύω πως τα παιδιά είναι δική μας απόφαση. Πιστεύω σε κάτι μεγαλύτερο. Δική μου απόφαση ήταν να κάνω παιδί στα 26 μου και παλλινδρόμησε. Επίσης δική μου επιλογή ήταν και στα 27 και ήταν εξωμήτριο. Στα 29 δεν το σκέφτηκα καθόλου κιόμως γεννήθηκε το κοριτσάκι μου!
Οπότε δεν υπονόησα πουθενά πως μπορεί η γέννηση ενός παιδιού να είναι λάθος, πως θα μπορούσα άλλωστε?
Αναρωτήθηκα μήπως πρέπει να συντρέχουν κιάλλοι λόγοι, μήπως δεν είναι αρκετός αυτός. Αυτό μόνο Very Happy

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν υπαρχει σωστο και λαθος στο να κανεις ενα παιδι....και οταν αυτο ερθει ποτε δεν μπορει να ειναι λαθος...
οκ προγραμματιζουμε συμφωνα με τις αντοχες μας..τα οικονομικα..τα θελω μας και χιλια δυο αλλα...όμως ποτε δεν ξερεις στα σιγουρα..
υπαρχουν γυναικες που με προφυλαξεις..με αντισυλυπτικα ,σπυραλ κλπ και μειναν εγκυες...
και αλλες που ενω θελουν και αλλο παιδι αυτο δεν έρχεται...

ολα εχουν καποιο λογο πιστευω και οκ..
εγω προσωπικα και μονο το μονο που δεν θα εκανα ποτε ειναι να ριξω ενα παιδι αν αυτο ερχοταν απρογραμματιστα...
κατα τα αλλα πιστευω πως αναλογα με τις αντοχες κυριως..πρατεις!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις