Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
513 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 513 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

elenikal


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμένα που κάνει κακά της 2-3 φορές την μέρα (μπορει και 4 καμια φορα!) είναι κακό?? Τσισάκια έχουμε δοξα το Θεό, βρεχουμε 7-8 πάνες αλλά κανουμε και κακα συχνα!!! Μουσταρδι και κρεμώδη!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elenikal έγραψε:Εμένα που κάνει κακά της 2-3 φορές την μέρα (μπορει και 4 καμια φορα!) είναι κακό?? Τσισάκια έχουμε δοξα το Θεό, βρεχουμε 7-8 πάνες αλλά κανουμε και κακα συχνα!!! Μουσταρδι και κρεμώδη!

όχι καλέ, δεν είναι κακό!
Απλά λέμε η απουσία κακακίων (πως τα λέω Razz ) να μην τρομάζει μαμάδες που θηλάζουν.
Κατά τα άλλα το χρώμα και η υφή είναι έτσι όπως πρέπει να είναι σε μωράκι που θηλάζει Very Happy Very Happy

elenikal


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
chicken έγραψε:
elenikal έγραψε:Εμένα που κάνει κακά της 2-3 φορές την μέρα (μπορει και 4 καμια φορα!) είναι κακό?? Τσισάκια έχουμε δοξα το Θεό, βρεχουμε 7-8 πάνες αλλά κανουμε και κακα συχνα!!! Μουσταρδι και κρεμώδη!

όχι καλέ, δεν είναι κακό!
Απλά λέμε η απουσία κακακίων (πως τα λέω Razz ) να μην τρομάζει μαμάδες που θηλάζουν.
Κατά τα άλλα το χρώμα και η υφή είναι έτσι όπως πρέπει να είναι σε μωράκι που θηλάζει Very Happy Very Happy


Αρα είμαι στα φυσιολογικά πλαισια!! Μου την εχει σπάσει κι η παιδιατρος που με το παραμικρο μου αναφερει το ξενο γαλα... Αρχιζω να μην της εχω εμπιστοσυνη... Εγω θελω να θηλασω το παιδι μου και μετα το 6μηνο... αρκει να ξερω πως το τρεφω σωστα και να μην μενει πεινασμενο! Αυτο με αγχωνει!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νο στρες κοριτσια Very Happy
elenikal ιδιως εσυ που δεν εχει εδραιωθει η γαλουχια ακομα μην εχεις ωραριο,πρεπει να ειναι ελευθερος ο θηλασμος.
καλους θηλασμους!

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
chicken έγραψε:Κανένα προβληματάκι με τον θηλασμό δεν έχεις. Μια μικρή ανασφάλεια έχεις γιατί μας έχουν πιπιλίσει τόσο το μυαλό πως χρειαζόμαστε (και τα μωρά μας πιο πολύ) το μπιμπερό που σου είναι δύσκολο να πιστέψεις πως αρκεί το δικό σου γάλα στο μωράκι σου Very Happy
Ναι, ο θηλασμός σου θα εδραιωθεί. Καμμία αμφιβολία μην έχεις γιαυτό. Θα φροντίσει η κορούλα σου σχετικά Very Happy
Ότι άλλο θέλεις μη διστάσεις! Σε ότι μπορώ να βοηθήσω(14 μήνες θηλάζουμε & όσο θέλει η μικρή θα την συνεχίσω) πολύ ευχαρίστως!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!!14 ΜΗΝΕΣ???ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ Κ ΕΧΩ ΓΑΛΑ!

fatsoulinaki

fatsoulinaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσια ολες οι μανουλες για πρωτη φορα ππου θηλαζουν εχουν τα ιδια αγχη!!κ εγω τα ιδια περασα αλλα με συμβουλεψε μια φιλη μερικα πραγματα κ απο τοτε ακολουθησα το ενστικτο μου κ τιποτε αλλο!!Ο θηλασμος θελει επιμονη υπομονη οχι ρολογια κ οχι κακες σκεψεις περι του μητρικου γαλακτος !!!η καθε μανουλα ειναι η καλυτερη για το παιδι της κ το καθε μητρικο γαλα φτιαγμενο για το ιδιο το μωρο!!Εγω μ αυτες τις συμβουλες θηλασα 14μηνες!!κ αποθηλασα φυσικα κ στην αρχη αντιμετωπισα ουκ ολιγα προβληματα!!Θαρρος θελει κ οχι ηττοπαθειες!!

elenikal


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
fatsoulinaki έγραψε:Κοριτσια ολες οι μανουλες για πρωτη φορα ππου θηλαζουν εχουν τα ιδια αγχη!!κ εγω τα ιδια περασα αλλα με συμβουλεψε μια φιλη μερικα πραγματα κ απο τοτε ακολουθησα το ενστικτο μου κ τιποτε αλλο!!Ο θηλασμος θελει επιμονη υπομονη οχι ρολογια κ οχι κακες σκεψεις περι του μητρικου γαλακτος !!!η καθε μανουλα ειναι η καλυτερη για το παιδι της κ το καθε μητρικο γαλα φτιαγμενο για το ιδιο το μωρο!!Εγω μ αυτες τις συμβουλες θηλασα 14μηνες!!κ αποθηλασα φυσικα κ στην αρχη αντιμετωπισα ουκ ολιγα προβληματα!!Θαρρος θελει κ οχι ηττοπαθειες!!


Και τι σημαίνει οτι θα εδραιωθει ο θηλασμός? Η παιδιατρος μου λεει να την θηλαζω καθε 3μιση ωρες... μερικες φορες ξυπνα νωριτερα αλλες οχι και την ξυπναω εγω! και λεει να διαρκει ο καθε θηλασμος 20'-30'. Συνηθως κρατα 20' αλλα καποιες φορες 10'! κι εκει ανησυχω!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:
ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!!14 ΜΗΝΕΣ???ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ Κ ΕΧΩ ΓΑΛΑ!

elenikal δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι δεν γνωρίζουν βασικά πράγματα για τον θηλασμό...
Η δικιά μου, τώρα που είναι η μικρή 14 μηνών μου είπε να δώσω συμπλήρωμα γιατί φαίνεται να έχει χαμηλό σίδηρο.
Πήρα σε Σύμβουλο θηλασμού και μου είπε πως όσο σίδηρο έχει το μητρικό γάλα, το απορροφάει ο οργανισμός του παιδιού όλο, όμως στο ξένο γάλα, το εμπλουτισμένο, που υπάρχει πολύ περισσότερο σίδηρο, όχι μόνο δεν μπορεί να απορροφηθεί απο το παιδί, αλλά δεσμέυει και το ξένο γάλα, ουσίες του μητρικού!!!! Αν έχει όντως έλειψη σιδήρου ένα παιδί παίρνει συμπλήρωμα σιδήρου.....
Τελικά εμείς δεν είχαμε, αλλά σου λέω ενα παράδειγμα για να δεις πόσο απλά θα μπορούσα να είχα ξεκινήσει ένα γεύμα ξένο, χωρίς ουσιαστικά κανένα κέρδος....
Πρότείνω αν σε καλύπτει ο παιδίατρος σε άλλα θέματα να μην τον αλλάξεις και σε θέματα θηλασμού να απευθύνεσαι σε Συμβούλους Very Happy (ή σε εμάς, αν ξέρουμε κάτι πολύ ευχαρίστως Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy )

ΜΙΝΑ+μπεμπα πραγματικά δεν είναι πολύ 14 μήνες! Την έχω αγκαλιά μου και θηλάζει και ενώ άλλες φορές την βλέπω ολόκληρο παιδάκι που παίζει μιλάει, τρέχει, όταν θηλάζει είναι πάλι σαν βρεφάκι. Θα δεις, είναι τόσο μεγαλειώδες όλο αυτό.... που ο χρόνος ουσιαστικά δεν το αγγίζει Very Happy

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elenikal έγραψε:
fatsoulinaki έγραψε:Κοριτσια ολες οι μανουλες για πρωτη φορα ππου θηλαζουν εχουν τα ιδια αγχη!!κ εγω τα ιδια περασα αλλα με συμβουλεψε μια φιλη μερικα πραγματα κ απο τοτε ακολουθησα το ενστικτο μου κ τιποτε αλλο!!Ο θηλασμος θελει επιμονη υπομονη οχι ρολογια κ οχι κακες σκεψεις περι του μητρικου γαλακτος !!!η καθε μανουλα ειναι η καλυτερη για το παιδι της κ το καθε μητρικο γαλα φτιαγμενο για το ιδιο το μωρο!!Εγω μ αυτες τις συμβουλες θηλασα 14μηνες!!κ αποθηλασα φυσικα κ στην αρχη αντιμετωπισα ουκ ολιγα προβληματα!!Θαρρος θελει κ οχι ηττοπαθειες!!


Και τι σημαίνει οτι θα εδραιωθει ο θηλασμός? Η παιδιατρος μου λεει να την θηλαζω καθε 3μιση ωρες... μερικες φορες ξυπνα νωριτερα αλλες οχι και την ξυπναω εγω! και λεει να διαρκει ο καθε θηλασμος 20'-30'. Συνηθως κρατα 20' αλλα καποιες φορες 10'! κι εκει ανησυχω!

καλέ μην το ξυπνάς το παιδάκι για να φάει! όταν θέλει θα ξυπνήσει να φάει.
Ξέρω πως είναι δύσκολο αλλά μην κοιτάς το ρολόι.
Σε εσένα δεν υπάρχουν μέρες που πεινάς πιο πολύ? Αν κάποιος σου έλεγε: "Θα φας αυτό το φαγητό μέσα σε πέντε λεπτά. Μετά τέλος." Δε θα του έλεγες να σε παρατήσει ήσυχη να ευχαριστηθείς το φαγητό σου? Laughing Laughing (εγώ θα το έλεγα Very Happy )
Το παιδάκι ξέρει πόσο θα φάει για να χορτάσει Very Happy
Επίσης, μην μετράς ώρα για τον θηλασμό. Όταν θέλει το μωρό το βάζεις. Είτε είναι μισή ώρα απο τον τελευταίο θηλασμό είτε 6 ώρες. Wink
Όλα αυτά στα λέω γιατι οι παιδίατροι έχουν κάνει τον θηλασμό δύσκολο σε σημεία που δεν είναι και αυτό είναι αποθαρρυντικό για τις καινούριες μαμάδες.

Α!
Επίσης ότι τρώμε εμείς ΔΕΝ επηρΡεάζει το γάλα που παράγουμε για τα μικρά μας. Εκτός απο καφείνη, νικοτίνη & αλκοόλ, οτιδήποτε άλλο ΔΕΝ μπορεί να προκαλέσει στο μωρό κωλικούς, χρωματισμό στα κακά ή οτιδήποτε άλλο Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΤΩΡΑ Κ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ Κ ΣΦΙΓΓΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΚΑ Κ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ!ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΦΑΓΕ Ή ΕΣΦΙΞΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ?

lidiaki

lidiaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΤΩΡΑ Κ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ Κ ΣΦΙΓΓΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΚΑ Κ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ!ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΦΑΓΕ Ή ΕΣΦΙΞΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ?

Μην στεναχωριεσε Μινακι συμβαινουν αυτα ,το προβλημα θα το εχει μονο αν σε καθε γευμα κανει ρουκετα (οχι απλες γουλιτσες)απλα μπορει να εφαγε λιγο παραπανω δεν πειραζει...απλα τσεκαρε και τα επομενα γευματα!!

https://www.facebook.com/#!/maria.triviza

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
lidiaki έγραψε:
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΤΩΡΑ Κ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ Κ ΣΦΙΓΓΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΚΑ Κ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ!ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΦΑΓΕ Ή ΕΣΦΙΞΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ?

Μην στεναχωριεσε Μινακι συμβαινουν αυτα ,το προβλημα θα το εχει μονο αν σε καθε γευμα κανει ρουκετα (οχι απλες γουλιτσες)απλα μπορει να εφαγε λιγο παραπανω δεν πειραζει...απλα τσεκαρε και τα επομενα γευματα!!

Αυτό νομίζω και εγώ, έφαγε λίγο παραπάνω Very Happy
Πάρε τον παιδίατρο να σου φύγει η έννοια, αλλά δεν είναι τίποτα Very Happy

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="ΜΙΝΑ+μπεμπα"]ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΤΩΡΑ Κ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ Κ ΣΦΙΓΓΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΚΑ Κ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ!ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΦΑΓΕ Ή ΕΣΦΙΞΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ?[

θελει προσοχη σε καποιες τροφες οι οποιες προκαλουν στομαχικες διαταραχες και πρεπει να αποφευγονται !!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΤΩΡΑ Κ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ Κ ΣΦΙΓΓΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΚΑ Κ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ!ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΦΑΓΕ Ή ΕΣΦΙΞΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ?


τυχαιο θα ειναι,μαλλον ζοριστηκε.Γουλιες κανουν συχνα τα μωρα που θηλαζουν,οι ρουκετες ειναι που μας ανησυχουν.
Πως το δεχτηκε που δεν "εφαγε μπιμπερο"? Very Happy

[quote="valerakievelinaki"]
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΤΩΡΑ Κ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ Κ ΣΦΙΓΓΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΚΑ Κ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ!ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΦΑΓΕ Ή ΕΣΦΙΞΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ?[

θελει προσοχη σε καποιες τροφες οι οποιες προκαλουν στομαχικες διαταραχες και πρεπει να αποφευγονται !!

Γεια σου κοριτσι!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
περι εδραιωσης (παιρνω τη θεση απ το fatsoulinaki κ απανταω) οταν ρυθμιστει ετσι η παραγωγη ωστε να καλυπτει τις αναγκες του μωρου δλδ παραγει οσο τρωει το μωρο (εκτος των περιπτωσεων υπερπαραγωγης) ,σταθεροποιειται κατα ενα τροπο το βαρος,εχει εδραιωθει η γαλουχια.Συνηθως χρειαζονται 40 μερες με 2 μηνες,ισως κ κατι παραπανω για να εδραιωθει η γαλουχια στον αποκλειστικο θηλασμο.

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
chicken έγραψε:
Α!
Επίσης ότι τρώμε εμείς ΔΕΝ επηρΡεάζει το γάλα που παράγουμε για τα μικρά μας. Εκτός απο καφείνη, νικοτίνη & αλκοόλ, οτιδήποτε άλλο ΔΕΝ μπορεί να προκαλέσει στο μωρό κωλικούς, χρωματισμό στα κακά ή οτιδήποτε άλλο Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

εγω ακολουθω ακριβως αυτο που ειπες δλδ τον αφηνω να τρωει οσο θελει μπορει να φαει και 5 λεπτα μπορει να ειναι και στο στηθος 25 λεπτα στο τελος φυσικα πιπιλαει δε τρωει αλλα τον αφηνω οσο θελει δλδ οποτε το βγαλει μονος του. και εμενα η παιδιατρος στην αρχη μου ειχε πει οτι πρεπει να τον σταματαω στο 5λεπτο να ρευεται και παλι να συνεχιζει αλλα τον λυπομουν να τον σταματαω το εκανα μια -δυο φορες αλλα μετα δεν συνεχιζε να τρωει οποτε ακολουθησα την δικη μου μεθοδο.

κατι αλλο θελω να σε ρωτησω αυτο που λες για τις τροφες ο μικρουλης εβγαλε κατι σπυρακια στο προσωπο και η παιδιατρος μου ειπε μηπως φταει κατι που τρωω και μου πε να κοψω τα γαλακτοκομικα, το χοιρινο τις πολλες σαλτσες και γενικα οτιδηποτε βαρυ. αλλα αν δε τρεφομαι καλα πως θα παραγω γαλα?
σκεφτομαι λαθος? δλδ αν ειναι να κοψω φαγητα που τον πειραζουν και σιγα σιγα να μου κοβετε το γαλα τι καναμε? μια τρυπα στο νερο

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τωρα ειδα πως σαν πολλα εγραψα σορρυ αν σας κουραζω Rolling Eyes

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
evvi έγραψε:τωρα ειδα πως σαν πολλα εγραψα σορρυ αν σας κουραζω Rolling Eyes

Σώπα βρε που μας κουράζεις!
Απλά ξύπνησε το βλαστάρι μου τώρα και δεν μπορώ να σου πω αναλυτικά....
Θα σου πω όμως να πάρεις τηλέφωνο στις συμβούλους θηλασμού (ακόμα και τώρα αν θες, έβαλα παραπάνω το link) γιατί αυτές ξέρουν καλύτερα.
Τα σπιθουράκια ίσως είναι και επειδή ζεσταίνεται το μωρό....
Όμως εγώ δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη και να αντικαταστήσω -σε καμμία περίπτωση- τα λεγόμενα του παιδιάτρου, γιαυτό σου προτείνω να μιλήσεις με αυτές τις κοπέλες που ξέρουν πολλά πράγματα & θα σε κατατοπίσουν σχετικά.
Το μόνο που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι πως για κωλικούς δεν ευθύνεται αυτό που τρώει η μαμά Very Happy

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="litsakos"]
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΤΩΡΑ Κ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ Κ ΣΦΙΓΓΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΚΑ Κ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ!ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΦΑΓΕ Ή ΕΣΦΙΞΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ?


τυχαιο θα ειναι,μαλλον ζοριστηκε.Γουλιες κανουν συχνα τα μωρα που θηλαζουν,οι ρουκετες ειναι που μας ανησυχουν.
Πως το δεχτηκε που δεν "εφαγε μπιμπερο"? Very Happy
ΔΕ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ!!ΕΠΕΣΕ ΞΕΡΗ ΤΩΡΑ.Κ ΠΛΥΜΜΗΡΙΖΕ ΓΑΛΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ ΑΝ ΗΘΕΛΕ Κ ΑΛΛΟ ΕΙΧΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΤΗ ΣΗΚΩΣΑ ΕΒΓΑΛΕ ΓΑΛΑ.

valerakievelinaki έγραψε:
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΤΩΡΑ Κ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ Κ ΣΦΙΓΓΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΚΑ Κ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ!ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑΦΑΓΕ Ή ΕΣΦΙΞΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ?[

θελει προσοχη σε καποιες τροφες οι οποιες προκαλουν στομαχικες διαταραχες και πρεπει να αποφευγονται !!

Γεια σου κοριτσι!


...ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΠΡΑΣΙΝΑ ΠΙΝΩ ΟΜΩΣ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΞΕΡΩ ΓΩ...

elenikal


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κι εμενα εχει βγαλει λιγα σπυθουρακια...

Evvi, κάθε πότε τον βαζεις στο στηθος? έχεις ωραριο ή οταν το ζητησει μονο του??

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΙΝΑ+μπεμπα έγραψε:
...ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΠΡΑΣΙΝΑ ΠΙΝΩ ΟΜΩΣ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΞΕΡΩ ΓΩ...

Γιατί δεν τρώς πράσινα καλε? Οτι θες θα τρώς εκτός και αν το παιδί έχει κάποια αλλεργία Very Happy

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν σου ειπε για νεογνικη ακμη?αυτα τα σπυρακια τι σχεση εχουν με τον θηλασμο?κ τα γαλακτοκομικα γιατι να τα κοψεις?Αν δεν εχει βλενες κ αιμα στα κακα του μονο με τα σπυρακια διαπιστωσε οτι εχει αλλεργια?εντυπωση μου κανει...το φαγητο επηρεαζει μονο σε περιπτωση διαπιστωμενης αλλεργιας...

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:δεν σου ειπε για νεογνικη ακμη?αυτα τα σπυρακια τι σχεση εχουν με τον θηλασμο?κ τα γαλακτοκομικα γιατι να τα κοψεις?Αν δεν εχει βλενες κ αιμα στα κακα του μονο με τα σπυρακια διαπιστωσε οτι εχει αλλεργια?εντυπωση μου κανει...το φαγητο επηρεαζει μονο σε περιπτωση διαπιστωμενης αλλεργιας...

Τα ίδια λέμε εμείς Laughing Laughing

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
chicken έγραψε:
litsakos έγραψε:δεν σου ειπε για νεογνικη ακμη?αυτα τα σπυρακια τι σχεση εχουν με τον θηλασμο?κ τα γαλακτοκομικα γιατι να τα κοψεις?Αν δεν εχει βλενες κ αιμα στα κακα του μονο με τα σπυρακια διαπιστωσε οτι εχει αλλεργια?εντυπωση μου κανει...το φαγητο επηρεαζει μονο σε περιπτωση διαπιστωμενης αλλεργιας...

Τα ίδια λέμε εμείς Laughing Laughing

ΓΙ ΑΥΤΟ Κ ΓΩ ΡΩΤΑΩ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΤΑΞΕΡΕΤΕ Κ ΤΑ ΛΕΤΕ ΚΑΛΑ..Κ ΣΑΣ ΠΡΗΖΩ...ΧΑΧΑ

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elenikal έγραψε:κι εμενα εχει βγαλει λιγα σπυθουρακια...

Evvi, κάθε πότε τον βαζεις στο στηθος? έχεις ωραριο ή οταν το ζητησει μονο του??

οταν καταλαβω πως πειναει δεν εχουμε προγραμμα. το βραδυ οταν ξυπνησει τωρα την μερα αν ξυπνησει και δεν γκρινιαζει τον κραταω λιγη ωρα και μολις αρχιζει να ψιλο γκρινιαζει τον βαζω αλλιως αν τον αφησω πολυ ωρα τον πιανει πανικος affraid

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις