Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
604 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 604 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεωργία02/07/10 έγραψε:ο μικρός μας είναι 17 μηνών. Λέει μαμα μαμ μπαμπά, και γιαγιά. Αν εξαιρέσεις το μαμα και το μαμ, που ξέρει να τα ξεχωρίζει και που αναφέρονται, το μπαμπα και το γιαγια δεν είμαι σίγουρη ότι ξέρει να το χρησιμοποιεί σωστά. Καταλαβαίνει όμως σχεδόν τα πάντα. Φέρε αυτό, δώσε εκείνο, σήκωσε το, βάλτο μέσα, πάνε στο μπαμπά, οχι, μη, ελα, φύγε, σήκω, κάτσε. Και γενικά ακόμα και όταν του εξηγώ πχ. μην το κάνεις αυτό γιατι θα κάνεις μπουπ, ή περίμενε γιατί... και άλλα δείχνει ότι με καταλαίνει. Τι εννοείτε όμως όταν λέτε να του μιλάμε συνέχεια. Εγω προσπαθώ αλλά όταν βλέπει ότι δεν καταλαβαίνει τι του λέω. πχ. τι έκανα την μέρα μου, που είναι ο μπαμπας κ.α. γυρνάει το κεφάλι. Όσες προσπάθειες και να έκανα με τα βιβλία δεν τα θέλει, με το που τον παίρνω αγκαλιά για να του διαβάσω, θέλει να γυρνάει τις σελίδες να τα τρώει και να τα σχίζει, αυτα με το σκληρο εξώφυλλο τα βάζει στο στόμα, όταν του τα παίρνω και τον μαλωνω, θυμώνει και θέλει να το πετάξει στο πάτωμα. Εσεις πως τους διαβάζετε βιβλία, έχω προσπαθήσει και με ήχους και με χρώματα, αλλά τον αφήνουν παγερά αδιάφορο. Προσπαθώ 5 μήνες τώρα αλλά τίποτα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να μιλήσει, ενώ περπάτησε 9,5 μηνών, όλα τα άλλα τα έκανε αργά δεν χαιρετάει πάντα όταν τον χαιρετάνε, ενω ξέρει να χτυπάει παλαμάκια, δεν το κάνει όταν του λές, άργησε να δείξει 14 μηνών. Ενώ γυρνούσε το κεφάλι του σε αυτό που ήθελε αγανάκτησα μέχρι να δω αυτόν το δείκτη να τεντώνεται. Της αδερφής μου είναι 11,5 μηνών και τα κάνει όλα, μεχρι και μπανάνα ξεφλουδίζει και τρώει, λέει ήδη πέντε λέξεις και χαιρετάει και χτυπάει παλαμάκια και στέλνει φιλάκια. Τι να κάνω; Τι κάνω λάθος; Α! να πω ότι λέει πάρα πολλές συλαβές (ντα,ντι,βα,πα,λα,γκε κ.α.) πολλές φορές στα παιχνίδια του ή με κοιτάει με νόημα και τα λέει, ξέρω ότι κάτι θέλει να μου εκείνη την στιγμή αλλά δεν βγάζει κανένα νόημα. PLEASE HELP

Μηπως τον πιεζεις? Ισως γι αυτο αντιδρα ετσι με το διαβασμα. Αστον ησυχο Razz Και μην συγκρινεις με αλλα παιδιακια το δικο σου. Μεχρι και τα 3 μπορει να μην μιλαει κανονικα. Ουτε καν τα αδερφακια δεν εχουν τον ιδιο ρυθμο -το βλεπω και στα παιδια μου,με διαφορετικους χρονους τα κανουν σχεδον ολα. Οσο για τον δεικτη,να δειξει με το δαχτυλο ο γιος μου το εκανε αυτο πολυ μεγαλυτερος απο τον δικο σου.Η κορη μου απο νωρις.Αυτο απο μονο του δεν σημαινει κατι.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Τετ Δεκ 14, 2011 12:35 am, 1 φορά

Sot2010

Sot2010
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γεωργία02/07/10 έγραψε:ο μικρός μας είναι 17 μηνών. Λέει μαμα μαμ μπαμπά, και γιαγιά. Αν εξαιρέσεις το μαμα και το μαμ, που ξέρει να τα ξεχωρίζει και που αναφέρονται, το μπαμπα και το γιαγια δεν είμαι σίγουρη ότι ξέρει να το χρησιμοποιεί σωστά. Καταλαβαίνει όμως σχεδόν τα πάντα. Φέρε αυτό, δώσε εκείνο, σήκωσε το, βάλτο μέσα, πάνε στο μπαμπά, οχι, μη, ελα, φύγε, σήκω, κάτσε. Και γενικά ακόμα και όταν του εξηγώ πχ. μην το κάνεις αυτό γιατι θα κάνεις μπουπ, ή περίμενε γιατί...

Γεωργία μου καλημέρα! Κι εγώ με τη σειρά μου θα σου πω οτι νομίζω πως αδίκως ανησυχείς γιατί το μπουμπουκάκι σου είναι ακόμα πολύ μικρούλι! Έχω δει πολλές περιπτώσεις στον περίγυρο μου και δυστυχώς όταν υπάρχει κάποιο "θέμα" δεν σου αφήνει περιθώρια αμφιβολίας! Έχει το δικό του ρυθμό και μην αγχώνεσαι γιατί το καταλαβαίνει!!! Wink

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεωργια μου μην ανησυχεις πολλα παιδια αργουν να μιλησουν και ειδικα τα αγορακια. στη σχολη μας μαθανε οτι καποια παιδια κυριως αγορια μπορει να μιλησουν κ 2,5 και 3 χρονων. εσυ μιλα του καθαρα με απλες λεξεις κ μικρες φρασουλες κ θα αρχισει κ αυτος να μιλαει! τοχρονο του θελει χωρις αγχος και ολα γινονται

http://stardustwork.blogspot.com

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
οπως βλεπεις ολες σου λενε να μην ανυσηχεις κ αν μπορεις να μη το σκεφτεσαι συνεχεια...το παιδι θα ξυπνησει μια μερα κ θα τα πει ολα! γνωριζω παιδακι που μιλησε 3 ετων κ δεν ειχε απολυτως τιποτα, αλλα οταν λεμε μιλησε εννοουμε οτι εκανε συζητηση κανονικη!εγω προσωπικα μιλησα πολυ νωρις αλλα μεχρι κ το νηπιαγωγειο μονο η μαμα μου καταλαβαινε τι ελεγα: κιο=ψωμι
λατο=σαλατα και κατι αλλα τετοια μυστηρια!!!αφου ποιημα στο σχολειο δε με εβαζαν να πω Twisted Evil

kathrinkaterina


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
να σασ πω και εγω τι απαθα χθες! εχω οπωσ εχω πει σε ενα αλλο θεμα ενα γιο 3 χρ παρα 2 μηνες που ακομα δεν κανει προτασουλες! εχω παει σε 2 λογοθεραπευτες και μου εχουν πει ειναι νωρισ ακομα! σε 2 μηνες θα τον παω βεβαια παλι! λεει μαμα μπαμπα γιωργο τακι! μιλαει πεντακαθαρα! (μι) ψωμι μπουμπου την μπεμπα μας! παππου γιαγια! νονα νονε τον νονο του τον φωναζει και με το μικρο του γιαννη! μαμ-νταντα! τιγια(αναπτυρασ) τια (φωτια) πειναω!(αυτο το λεω πεντακαθαρα)αλλα βεβαια τα λεω οποτε θελει η οποτε αναγκαζεται να τα πει! και ποτε οταν του ζηταω εγω να μου πει κατι! λοιπον χθεσ ενω κοιμοταν στον καναπε ημουν με την κουμπαρα μου στο μπαλκονι και καναμε τσιγαρο! και την ελεγα ρε γαμωτο γιατι δεν μιλαει ενω μιας φιλης ο μικροσ κανει ολοκληρες προτασεις και με δυσκολες λεξεις! γιατι???? γιατι δεν μιλαει? και μολις τελειωνω την προταση βλεπω τον γιο μου με κοιταει και μου λεει μαμα μιλαω! μονο τα κλαματα που δεν εβαλα καταλαβα οτι τα ειχε ακουσει ολα και βεβαια τα ειχε καταλαβει! Mad Mad Mad Mad ενιωσα εκεινη την στιγμη απαισια! η κουμπαρα μου βεβαια προσπαθησε να τα μπαλωσει λεγοντας δεν λεμε για σενα παμε μεσα να παιξουμε! αλλα μαλλον δεν τον πεισαμε! Crying or Very sad

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kathrinkaterina έγραψε:να σασ πω και εγω τι απαθα χθες! εχω οπωσ εχω πει σε ενα αλλο θεμα ενα γιο 3 χρ παρα 2 μηνες που ακομα δεν κανει προτασουλες! εχω παει σε 2 λογοθεραπευτες και μου εχουν πει ειναι νωρισ ακομα! σε 2 μηνες θα τον παω βεβαια παλι! λεει μαμα μπαμπα γιωργο τακι! μιλαει πεντακαθαρα! (μι) ψωμι μπουμπου την μπεμπα μας! παππου γιαγια! νονα νονε τον νονο του τον φωναζει και με το μικρο του γιαννη! μαμ-νταντα! τιγια(αναπτυρασ) τια (φωτια) πειναω!(αυτο το λεω πεντακαθαρα)αλλα βεβαια τα λεω οποτε θελει η οποτε αναγκαζεται να τα πει! και ποτε οταν του ζηταω εγω να μου πει κατι! λοιπον χθεσ ενω κοιμοταν στον καναπε ημουν με την κουμπαρα μου στο μπαλκονι και καναμε τσιγαρο! και την ελεγα ρε γαμωτο γιατι δεν μιλαει ενω μιας φιλης ο μικροσ κανει ολοκληρες προτασεις και με δυσκολες λεξεις! γιατι???? γιατι δεν μιλαει? και μολις τελειωνω την προταση βλεπω τον γιο μου με κοιταει και μου λεει μαμα μιλαω! μονο τα κλαματα που δεν εβαλα καταλαβα οτι τα ειχε ακουσει ολα και βεβαια τα ειχε καταλαβει! Mad Mad Mad Mad ενιωσα εκεινη την στιγμη απαισια! η κουμπαρα μου βεβαια προσπαθησε να τα μπαλωσει λεγοντας δεν λεμε για σενα παμε μεσα να παιξουμε! αλλα μαλλον δεν τον πεισαμε! Crying or Very sad

ωχ ρε γμτ..πρεπει να ενιωσες χαλια.Κρατα το αυτο και να το θυμασαι οποτε αγχωνεσαι.Αστον ησυχο τον μικρο σου, αφου και 2 λογοθεραπευτες σου ειπαν οτι δεν εχει κατι το παιδι εσυ μην επιμενεις αλλο!

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια σας ευχαριστώ για το κουράγιο, μάλλον έχετε δίκιο είμαι υπερβολική, έπεσα στην παγίδα του σογιού, που τα βλέπει μαζί και τα συγκρίνει συνέχεια γιατι είναι τα πρώτα παιδάκια από 12 ξαδέρφες. Δεν θα αγχωθώ, γιατί νομίζω ότι τα καταλαβαίνει όλα, και είναι τόσο άδικο. Σήμερα που πηγαίναμε με το αμάξι στο παιδικό. Τον κοίταξα από τον καθρέφτη και είχε μπει το σκουφί στα μάτια του, του είπα με κανονική φωνή: "Καλά βρε αγόρι μου δεν σε ενοχλεί, σήκωσε το σκουφί σου.", όπως θα το έλεγα στον άντρα μου, δεν γύρισα καν πίσω να τον κοιτάξω για να του το πω. Και το σήκωσε, έτσι από μόνο του, με άκουσε και το έκανε. Έπαθα σοκ. Μέχρι εκείνη την στιγμή ένιωθα σαν χαζή να του μιλάω για άσχετα όλη την ώρα, και σκεφτόμουνα... τι σου λέω τώρα μήπως καταλαβαίνεις;! Και όμως τελικά κάνω λάθος, τα καταλαβαίνει όλα... ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ και νιώθω χάλια που τον αδίκησα έτσι... τελικά με καθησυχάζει και από μόνο του το καλό μου.

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεωργία02/07/10 έγραψε:Κορίτσια σας ευχαριστώ για το κουράγιο, μάλλον έχετε δίκιο είμαι υπερβολική, έπεσα στην παγίδα του σογιού, που τα βλέπει μαζί και τα συγκρίνει συνέχεια γιατι είναι τα πρώτα παιδάκια από 12 ξαδέρφες. Δεν θα αγχωθώ, γιατί νομίζω ότι τα καταλαβαίνει όλα, και είναι τόσο άδικο. Σήμερα που πηγαίναμε με το αμάξι στο παιδικό. Τον κοίταξα από τον καθρέφτη και είχε μπει το σκουφί στα μάτια του, του είπα με κανονική φωνή: "Καλά βρε αγόρι μου δεν σε ενοχλεί, σήκωσε το σκουφί σου.", όπως θα το έλεγα στον άντρα μου, δεν γύρισα καν πίσω να τον κοιτάξω για να του το πω. Και το σήκωσε, έτσι από μόνο του, με άκουσε και το έκανε. Έπαθα σοκ. Μέχρι εκείνη την στιγμή ένιωθα σαν χαζή να του μιλάω για άσχετα όλη την ώρα, και σκεφτόμουνα... τι σου λέω τώρα μήπως καταλαβαίνεις;! Και όμως τελικά κάνω λάθος, τα καταλαβαίνει όλα... ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ και νιώθω χάλια που τον αδίκησα έτσι... τελικά με καθησυχάζει και από μόνο του το καλό μου.



βρε τι γλυκο φατσονι ειναι αυτο?

να τον χαιρεσαι

κουκλοςVery Happy

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="mamavivo"]
γεωργία02/07/10 έγραψε:Κορίτσια σας ευχαριστώ για το κουράγιο, μάλλον έχετε δίκιο είμαι υπερβολική, έπεσα στην παγίδα του σογιού, που τα βλέπει μαζί και τα συγκρίνει συνέχεια γιατι είναι τα πρώτα παιδάκια από 12 ξαδέρφες. Δεν θα αγχωθώ, γιατί νομίζω ότι τα καταλαβαίνει όλα, και είναι τόσο άδικο. Σήμερα που πηγαίναμε με το αμάξι στο παιδικό. Τον κοίταξα από τον καθρέφτη και είχε μπει το σκουφί στα μάτια του, του είπα με κανονική φωνή: "Καλά βρε αγόρι μου δεν σε ενοχλεί, σήκωσε το σκουφί σου.", όπως θα το έλεγα στον άντρα μου, δεν γύρισα καν πίσω να τον κοιτάξω για να του το πω. Και το σήκωσε, έτσι από μόνο του, με άκουσε και το έκανε. Έπαθα σοκ. Μέχρι εκείνη την στιγμή ένιωθα σαν χαζή να του μιλάω για άσχετα όλη την ώρα, και σκεφτόμουνα... τι σου λέω τώρα μήπως καταλαβαίνεις;! Και όμως τελικά κάνω λάθος, τα καταλαβαίνει όλα... ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ και νιώθω χάλια που τον αδίκησα έτσι... τελικά με καθησυχάζει και από μόνο του το καλό μου.



βρε τι γλυκο φατσονι ειναι αυτο?

να τον χαιρεσαι

κουκλοςVery Happy[/quote

Ευχαριστώ κούκλα μου, και εσύ τον Διονυσάκη σου!!!
Κορίτσια μετά από πολύ διάβασμα και ψάξιμο βρήκα αυτό, για όποια μανούλα την ενδιαφέρει...

http://www.logosinstitute.gr/index.jsp?standalonePageID=9

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νομιζω οτι επειδη δεν μιλανε, πεφτουμε στην παγιδα να πιστευουμε οτι δεν καταλαβαινουν κιολας, κι αυτο φυσικα ειναι που μας αγχωνει περισσοτερο. Γιαυτο ειναι βασικο το να τους μιλαμε και να τους αναθετουμε μικρες δουλιτσες μεσα στο σπιτι. Για παραμυθια, κατω απο 2μισι ετων δεν νομιζω να καθησει να του διαβασεις καποιο, βαριουνται ευκολα τα μικρα.
Ο δικος μου ο μικρος ειναι 22 μηνων τωρα, και το παει κι αυτος με το πασο του (λεμε τα βασικα μονοσυλλαβα/δισύλλαβα καθως επισης και "κουκουβαγια" - ασχετο). Τις προαλλες ενα μεσημερι μιλουσαμε με τον αντρα μου σιγανα, και λεγαμε αν ειναι το απογευμα να τα παμε σε κανεναν παιδοτοπο, και βλεπουμε το μικρο εκει που καθοταν να σηκωνεται, και πηγε να παρει το μπουφαν του και τα παπουτσια του, και μας τα εδωσε να του τα βαλουμε, και ελεγε "ατα-ατα"..
Οποτε λεω στον αντρα μου οτι το παιδι και ακουει, και καταλαβαινει, ας μην αναρωτιομαστε πότε θα μιλησει, διοτι μετα δεν θα βαζει γλωσσα μεσα..

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
του-μιλας-συνεχεια;;;-οταν-σου-ζηταει-κατι-κανε-πως-δεν-καταλαβαινεις-και-πες-του-να-σου-λεει-τι-θελει-το-ιδιο-και-ο-μπαμπας-και-γενικα-ολοι-οσοι-συνανστρεφονται-μαζι-οταν-φερεσαι-σε-καποιον-σαν-να-ειναι-μωρο-δεν-θα-μεγαλωσει-ποτε!

kathrinkaterina


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
valerakievelinaki έγραψε:του-μιλας-συνεχεια;;;-οταν-σου-ζηταει-κατι-κανε-πως-δεν-καταλαβαινεις-και-πες-του-να-σου-λεει-τι-θελει-το-ιδιο-και-ο-μπαμπας-και-γενικα-ολοι-οσοι-συνανστρεφονται-μαζι-οταν-φερεσαι-σε-καποιον-σαν-να-ειναι-μωρο-δεν-θα-μεγαλωσει-ποτε!

θα συνφωνησω 100% οπωσ εχω πει και σε αλλα θεματα εχω να γιο που ειναι 3 χρ αλλα δεν κανει προτασεις και το λεξικοτου περιοριζετε σε 20 λεξεις!περασαμε απο αναπτ και μου ειπε οτι ειναι ενα χρονο πισω στο λογο! στην λεπτη κινηση ειναι καλα ! και στην συμπερηφορα και στην κατανοηση και εκει ενα χρονο! ο βασιλης ωσ ο μικροσ τησ οικογενειας και χαιδεμενο παιδι(και εκει φταιω εγω)τα ηθελε ολα στο χερι! και οχι μονο απο εμενα αλλα και απ τα πιο μεγαλα αδερφια του! μολις ηρθε η μπεμπα και εγω δεν μπορουσανα τα κανω ολα μαζι γιατι 2 χερια εχω τι να κανω να ταισω την μπεμπα η να δωσο νερο του βασιλη???? λοιπον ο βασιλης αφου την λεξη νερο δεν την ειχαμε ακουσει ποτε αλλα παντα εδειχνε την βρυση και εμεισ τρεχαμε(σαν τον βεγγο)ενω ταιζα την μπεμπα και αυτοσ στην βριση εκανε ααααα και εδειχνε την βρυση αναγκαστικε και μου λεει μαμααααααααα νεροοοοοοοοοοοοο και ενοειτε πηγα αμεσωσ για να καταλαβει οτι οταν μου μιλαει θα του τα δινει! ετσι λοιπον τησ 20 λεξεις τησ εκανε 30!ειμαστε ακομα πολυ πισω αλλα με λογοθ και με βοηθεια στο σπιτι πιστευω και ελπιζω να πανε ολα καλα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις