Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
17 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 17 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα ο γιατρος μου στο ΛΗΤΩ μου ειπα 3000 ολα.μαζι και η αμοιβη του.θα γεννησει η ξαδελφη μου εκει τοβ φλεβαρη 2012.πεσανε οι τιμες στο ΛΗΤΩ.δεν παιρνει και πολλα ο γιατρουλης ευτυχως. Οποτε χιλιες φορες ιδιωτικο τωρα .

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Η καισαρικη ειναι εκτακτο περιστατικο και στην ΞΑνθη τουλαχιστον δεν πληρωνεις εξτρα αν εχεις ΙΚΑ. Για τα λοιπα ταμεια δεν ξερω. Εγω το πρωτο το γεννησα με καισαρικη σε κλινικη στην ΚΑβαλα, εδωσα 2300 περιπου και ηταν ολα μεσα + η εξεταση μετα τις 40 μερες και το τεστ ΠΑΠ.
Τωρα αν ειανι να μοιραζω δεξια και αριστερα πακετα για το νοσοκομειο, αφου ξανα καισαρικη θα κανω τοτε θα το παλεψω να γεννησω παλι στην κλινικη.

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα κοριτσια εγω εχω πανικοβληθει για να δω την πεμπτη που θα παω θα ρωτησω τα παντα Sad

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα κοριτσια δυστυχως μας ειπαν οτι ειναι αληθεια αυτο και οι τιμες θα ανεβουν.εγω γεννησα πεμπτη και βγηκα κυριακη οποτε για μενα ισχυει αυτο που ισχυε δηλαδη πληρωσαμε 234 ευρω.ομως οποιες βγηκαν χθες πιθανον να πληρωναν 850 ευρω. στην ουσια κοριτσια οτι θα παρεις απο το βοηθημα τοκετου θα το δωσεις. για την καισαρικη το επιδομα ειναι μεγαλυτερο οποτε ισως γιαυτο πληρωνεις και περισσοτερα. παντως γινεται ενα μπαχαλο ακομη δεν ξερουν πραγματικα τι ισχυει και απο ποτε θα αρχισουν να ισχυουν οι νεες τιμες μας ειπαν. εγω παντως ημουν τυχερη. οσο για το κοστος στο ιδιωτικο καμια σχεση ειναι πολυ πιο ακριβο. και εγω επειδη εχω την εμπειρια και απο τα δυο συνιστω με χιλια το νοσοκομειο απο ολα ειναι καλυτερο ακι κυριως απο θεμα ασφαλειας. ασχημο αυτο μετα λεφτα απο περιπου 300 να στο παν 850 τωρα αλλα ολα τα αλλα ειναι καλυτερα. και αν θες εχεις και το γιατρο σου και δεν πληρωνεις ουτε επισκεψεις ουτε τιποτα. εγω ειχα δικο μου ο οποιος μου ζητησε 400 ευρω ειναι ταριφα εδω για το φυσιολογικο αλλα δεν προλαβε να ερθει επειδη γεννησα παρα παρα πολυ γρηγορα οποτε με ξεγεννησε στο τσακ η γιατρος που εφημερευε η οποια ηταν παρα πολυ καλη. και φυσικα στο δικο μου δεν εδωσα τιποτα. αν ημουν κλινικη θα με ξεγεννουσε ποιος η μαια??????? συνηστω δημοσιο νοσοκομειο και για το παιδι και για ολα. στην κλινικη και το γεια στο χρεωνουν και εμενα προσωπικα δεν μου καναν κατι περισσοτερο απο το νοσοκομειο.

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
marinaki <3 <3 έγραψε:καλημερα κοριτσια εγω εχω πανικοβληθει για να δω την πεμπτη που θα παω θα ρωτησω τα παντα Sad

Εσυ μαρινα μου γιατι αγχωνεσαι τοσο??? μεχρι τοτε ολα θα αλλαξουν 100 φορες στην Ελλαδα ειμαστε. μην το σκεφτεσαι αχολησω μονο με το μωρακι σου και ολα να πανε καλα και μετα ολα θα ερθουν. οκ μην αγχωνεσαι τζαμπα οτι και να ειναι παντως το νοσοκομειο συμφερει σε σχεση με την κλινικη

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρία Σ. έγραψε:καλημερα κοριτσια δυστυχως μας ειπαν οτι ειναι αληθεια αυτο και οι τιμες θα ανεβουν.εγω γεννησα πεμπτη και βγηκα κυριακη οποτε για μενα ισχυει αυτο που ισχυε δηλαδη πληρωσαμε 234 ευρω.ομως οποιες βγηκαν χθες πιθανον να πληρωναν 850 ευρω. στην ουσια κοριτσια οτι θα παρεις απο το βοηθημα τοκετου θα το δωσεις. για την καισαρικη το επιδομα ειναι μεγαλυτερο οποτε ισως γιαυτο πληρωνεις και περισσοτερα. παντως γινεται ενα μπαχαλο ακομη δεν ξερουν πραγματικα τι ισχυει και απο ποτε θα αρχισουν να ισχυουν οι νεες τιμες μας ειπαν. εγω παντως ημουν τυχερη. οσο για το κοστος στο ιδιωτικο καμια σχεση ειναι πολυ πιο ακριβο. και εγω επειδη εχω την εμπειρια και απο τα δυο συνιστω με χιλια το νοσοκομειο απο ολα ειναι καλυτερο ακι κυριως απο θεμα ασφαλειας. ασχημο αυτο μετα λεφτα απο περιπου 300 να στο παν 850 τωρα αλλα ολα τα αλλα ειναι καλυτερα. και αν θες εχεις και το γιατρο σου και δεν πληρωνεις ουτε επισκεψεις ουτε τιποτα. εγω ειχα δικο μου ο οποιος μου ζητησε 400 ευρω ειναι ταριφα εδω για το φυσιολογικο αλλα δεν προλαβε να ερθει επειδη γεννησα παρα παρα πολυ γρηγορα οποτε με ξεγεννησε στο τσακ η γιατρος που εφημερευε η οποια ηταν παρα πολυ καλη. και φυσικα στο δικο μου δεν εδωσα τιποτα. αν ημουν κλινικη θα με ξεγεννουσε ποιος η μαια??????? συνηστω δημοσιο νοσοκομειο και για το παιδι και για ολα. στην κλινικη και το γεια στο χρεωνουν και εμενα προσωπικα δεν μου καναν κατι περισσοτερο απο το νοσοκομειο.
Δηλαδη για να καταλαβω..στο καινουργιο νοσοκομειο της Καβαλας μπορεις να πεις στον γιατρο σου που δεν δουλευει εκει, ελα να με ξεγεννησεις? επιτρεπετε? και κανονικα απο οτι ξερω στον φυσιολογικο η μαια σε ξεγενναει οχι ο γυναικολογος εκτος αν ειναι μαιευτηρας-χειρουργος

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρινα αν εχεις ασφαλεια δεν θα πληρωσεις τοσα, τζαμπα σκας. Εκτος και αν δεν εχεις... scratch

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
οχι καλε δεν μπορει να ερθει γιατρος απεξω. πας σε καποιο γιατρο του νοσοκομειου και αν θελεις αυτος να σε ξεγεννησει οτι ωρα σε πιασουν οι πονοι του τηλ και ερχεται σε περιπτωση λεω που δεν εχει εφημερια εκεινη τη μερα. και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης αυτος σε παρακολουθει. οσο για το ποιος σε ξεγεννα δεν το κανει η μαια αλλα ο γιατρος σου και μετα αυτος σε ραβει και κανει αυτα που πρεπει η μαια βοηθα.

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κορίτσια αφού στην καισαρική τομή δεν πληρώναμε τίποτα στα δημόσια νοσοκομεία...τώρα θα πληρώνουμε από δω και πέρα??

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
momirene έγραψε:Μαρινα αν εχεις ασφαλεια δεν θα πληρωσεις τοσα, τζαμπα σκας. Εκτος και αν δεν εχεις... scratch
[color=indigo]εχω ικα .γενναω 26 μαρτιου εχω πητ!!αλλα για κακη μου τυχει μου λυγει στης 2 φλεβαρη,κ μετα θα μπω τεβε θα με βαλει ο αντρας μου,η θα παω οαεδ να γραφτο κ να με ασφαλησουν,αχ μακαρη καλη μου γτ!1αστα

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βρε κοριτσια μην κανετε ετσι! Αυτα ισχυουν για οσους ειναι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΙ!!

Οταν εχεις βιβλιαριο αυτα καλυπτοντε! Αφηστε που η καισαρθκη σας το ξαναειπα ειναι χειρουργιο και δεν πληρωνεις τιποτα(εφ'οσον εχεις ασφαλεια παντα)!

Πληρωνειςς απλα συμμετοχη ελαχιστα χρηματα και την διαφορα σε περιπτωση που ζητησεις μονοκλινο!

mpoumpouka

mpoumpouka
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δυστυχώς κορίτσια ισχύει... Να και το ΦΕΚ.

http://didefth.gr/lows/fek_2011_1702b.pdf

Αυτό που δεν διευκρινίζεται είναι αν όσες έχουν ασφάλιση θα πληρώνουν και θα παίρνουν χρήματα από το ταμείο τους ή αν θα πληρώνουν κάποια συμμετοχή απλά. Αν πάντως ισχύει η πρώτη περίπτωση σίγουρα τα χρήματα που θα παίρνουμε θα είναι ψίχουλα.

Sad Sad Sad

http://www.myrockinbaby.gr

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπερα κοριτσια μου κ εγω σημερα πηρα τηλ στο νοσοσκομειο τις Ναουσας που ελεγα να γεννησω κ οντως ειναι 892ευρω για την ακριβεια!!!!!!!!!!!!!Τους ειπα οτι εχω ικα κ μου ειπαν οτι απο την γεννα παιρνω 1007 ευρω οποτε ουσιαστικα οτι σου δινει το κρατος πας κ τα σκας παλι πισω!!!!!!!!!!!!Ειναι απαραδεκτο!!!!!!!!!!!Εγω την μικρη μου στις 21-06-2010 την γεννησα στην Βιοιατρικη κλινικη στην Θεσσαλονικη κ εδωσα 900ευρω κ χωρια τον γιατρο μου κ τωρα ειμαι σε διλλημα τι να κανω που να παω?στην κλινικη θα μου βγει 900 + 1000 ο γιατρος κ στο νοσοκομειο 900 + 300 ο γιατρος (οχι ο δικος μου καποιος που μου ειπαν οτι ειναι καλος) + 100 ο αναισθησιολογος (για επισκληριδιο)

????????


Επισκέπτης
Βλεπω το Ιασω να διπλασιαζει τιμες... Μακαρι να προλαβω να γεννησω παναγιτσα μου, δε θ αντεξω να πρεπει να δωσω αλλα 2000!!!!

????????


Επισκέπτης
φωτεινουλα έγραψε:Καλησπερα κοριτσια μου κ εγω σημερα πηρα τηλ στο νοσοσκομειο τις Ναουσας που ελεγα να γεννησω κ οντως ειναι 892ευρω για την ακριβεια!!!!!!!!!!!!!Τους ειπα οτι εχω ικα κ μου ειπαν οτι απο την γεννα παιρνω 1007 ευρω οποτε ουσιαστικα οτι σου δινει το κρατος πας κ τα σκας παλι πισω!!!!!!!!!!!!Ειναι απαραδεκτο!!!!!!!!!!!Εγω την μικρη μου στις 21-06-2010 την γεννησα στην Βιοιατρικη κλινικη στην Θεσσαλονικη κ εδωσα 900ευρω κ χωρια τον γιατρο μου κ τωρα ειμαι σε διλλημα τι να κανω που να παω?στην κλινικη θα μου βγει 900 + 1000 ο γιατρος κ στο νοσοκομειο 900 + 300 ο γιατρος (οχι ο δικος μου καποιος που μου ειπαν οτι ειναι καλος) + 100 ο αναισθησιολογος (για επισκληριδιο)

Αφου ελεγαν οτι μειωσαν και τα επιδοματα τοκετου κτλ 50%, δινουν σιγουρα 1007 ευρω;;;

Κοριτσια τι γινεται;; Μας κοβουν λεφτα, μας ζητανε 500αρες με το ρευμα και θα πρεπει να βρουμε και τρελα λεφτα για τη γεννα;; Τι θα κανουμε;; Αυτοι βρηκαν κολπο για να διωξουν τον κοσμο απο τα δημοσια, δε παλευεται η κατασταση... Θα πληρωνουμε και στα δημοσια νοσοκομεια οταν παμε να γεννησουμε? - Σελίδα 3 215994 Θα πληρωνουμε και στα δημοσια νοσοκομεια οταν παμε να γεννησουμε? - Σελίδα 3 215994 Θα πληρωνουμε και στα δημοσια νοσοκομεια οταν παμε να γεννησουμε? - Σελίδα 3 215994 Θα πληρωνουμε και στα δημοσια νοσοκομεια οταν παμε να γεννησουμε? - Σελίδα 3 215994 Θα πληρωνουμε και στα δημοσια νοσοκομεια οταν παμε να γεννησουμε? - Σελίδα 3 215994

φωτεινουλα

φωτεινουλα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="etoile!"]

Αφου ελεγαν οτι μειωσαν και τα επιδοματα τοκετου κτλ 50%, δινουν σιγουρα 1007 ευρω;;;

Αυτα ειναι σιγουρα οτι τα παιρνεις(αν εχεις ασφαλεια φυσικα ) αλλα οχι αμεσως η κουνιαδα μου που γεννησε την πεμτη την ειπαν να παει να τα παρει 1 νοεμβριου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ε και αυτη επρεπε να τους πει στο νοσοκομειο οτι θα τους τα φερει τα χρηματα οταν θα τα παρει κ αυτη!!!!!!!!!!!!!!!Αν ειναι δυνατονννννννν

????????


Επισκέπτης
[quote="φωτεινουλα"]
etoile! έγραψε:

Αφου ελεγαν οτι μειωσαν και τα επιδοματα τοκετου κτλ 50%, δινουν σιγουρα 1007 ευρω;;;

Αυτα ειναι σιγουρα οτι τα παιρνεις(αν εχεις ασφαλεια φυσικα ) αλλα οχι αμεσως η κουνιαδα μου που γεννησε την πεμτη την ειπαν να παει να τα παρει 1 νοεμβριου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ε και αυτη επρεπε να τους πει στο νοσοκομειο οτι θα τους τα φερει τα χρηματα οταν θα τα παρει κ αυτη!!!!!!!!!!!!!!!Αν ειναι δυνατονννννννν

Ουτε στη Ζιμπαμπουε δε θα ηταν τοσο ανοργανωτοι!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λοιπον καλα μου κοριτσια επειδη θα εκραγω,μια κοπελα εγραφε στο parents οτι πηγε ο αντρας της στο ικα κ ρωτησε το εξης της ειπαν.το βαζω αντιγραφη....Κορίτσια καλησπέρα,
παρακαλώ αν υπάρχει ακριβέστερη ενημέρωση από το ΈΛΕΝΑ ( εγώ σας έγραψα χθες τι είπανε στον άντρα μου) παρακαλώ να τη γράψετε εδώ. Κατά τα άλλα, σήμερα τον έστειλα στο ΙΚΑ στις παροχές και τους είπε ότι η γυναίκα μου θα γεννήσει σε δημόσιο νοσοκομείο σε 2 εβδομάδες και η κυρία των παροχών του είπε ότι ακούσανε ότι ακριβύνανε τα νοσήλεια, ωστόσο το ΙΚΑ δεν καλύπτει τίποτα σε δημόσιο νοσοκομείο ( ούτε φυσιολογικό, ούτε Καισαρική). Θα πρέπει δηλαδή να τα πληρώσουμε από την τσέπη μας και μετά να κάνουμε αίτηση κανονικά για το επίδομα τοκετού το οποίο είναι άγνωστο πότε θα το πάρουμε και είναι γύρω στα 1.000 ευρώ. Αυτά κι από το ΙΚΑ. Του είπε ότι το ΙΚΑ καλύπτει ένα μικρό μέρος καισαρικής σε ιδιωτικό νοσοκομείο ( γύρω στα 300 ευρώ). Δεν του ανέφερε καν αν καλύπτει τη νοσηλεία σε τρίλινο κλπ. Παρακαλώ ρωτήστε κι εσείς, γιατί άκρη δεν βγαίνει. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το σύστημα είναι επίτηδες μπερδεμένο έτσι, για να μην βγάζουμε άκρη εμείς που πληρώνουμε. Εκτός κι αν γίνεται έτσι για να διώξουν από τα δημόσια νοσοκομεία τους "ανεπιθύμητους" ( τσιγγάνους, περίεργους μετανάστες κλπ). Επίσης δεν είμαι σίγουρη αν θα κοπούν τα "φακελάκια" στους γιατρούς, οι κακές συνήθειες δύσκολα κόβονται.αυτο το δειαβασα σε αλλο θεμα κ το εβαλα οπως το εγραψε η κοπελα καλα να ειναι!οποτε την βαψαμε υπομονη κ ο θεος ειναι μεγαλος

biskotaki

biskotaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλησπέρα κορίτσια,
μπορεί να μην ξέρω τι δινει το ΙΚΑ τωρα που τα τσεκουρευουν όλα αλλά ένα είναι σίγουρο....ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΕΣ να βαλετε στην φορολογικη σας δηλωση τα επιδοματα που θα λαβετε από ΙΚΑ-ΟΑΕΔ κλπ, για την περίοδο κυοφορίας, λοχείας, γέννας.
Εγω γέννησα πέρσι στις 03/09/2010, έλαβα αυτά τα επιδόματα που είναι λεφτά που ήδη έχω πληρώσει με τα τόσα χρόνια εργασίας/ασφάλισής μου στο ΙΚΑ κ ήρθε ο κύριος Κράτος (γκρρρρρρρ.......) με την έκτακτη εισφορά κ με φορολόγισε.

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια μηγα ελενα σημερα!!!τελικα η τιμες εχουν αλλαξει αλλα επειδη εχει αντιδραση πολης κοσμος θα διαμαρτηρηθουν στο υπουργειου με ειπε η γιατρος μου αν καταλαβα σωστα.το ικα καλυπτει καισαρικη κ μονο κ οχι ολο το ποσο!!το τεβε τπτ σε δημοσιο νοσοκομειο ετσι μου ειπε αλλα επειδη υπαρχουν πολλα που ειπαν κ δεν ειναι κ συγουρα ακομα ειναι αλλα λουν στο δρομο μας θα δουμε ,,,οποτε ηρεμια γιατι μπορει να τρελενομαστε χωρις λογω,πφφφφφ......παντως ειναι υπερβολικο το ποσο

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρίνα ενημερώθηκα από το κρατικό Νίκαιας και οι τιμές έχουν πάει 800 ευρώ για φυσιολογικό τοκετό και 1500 για καισαρική και είναι ανάλογα με το ταμείο. Απλά ακόμα είναι όλα ρευστά .

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κίνδυνος κατάρρευσης των ασφαλιστικών ταμείων
Του ΣΤΑΘΗ ΤΣΟΥΚΑΛΟΥ*
Πριν από λίγες ημέρες (1/10/11), και εντελώς ξαφνικά, επιβλήθηκε νέος τρόπος τιμολόγησης των υπηρεσιών υγείας που παρέχονται στα δημόσια νοσοκομεία. Θεσπίστηκε το κλειστό ενοποιημένο νοσήλιο (ΚΕΝ), που είναι ανάλογο της πάθησης, και αναφέρεται σε συγκεκριμένο αριθμό ημερών νοσηλείας, ανάλογα με την πάθηση.
Εάν ο νοσηλευόμενος χρειαστεί περισσότερες ημέρες νοσηλείας, τότε στο ΚΕΝ προστίθεται και το επιπλέον ημερήσιο νοσήλιο, και όταν συνυπάρχουν περισσότερες παθήσεις προστίθενται περισσότερα ΚΕΝ.

Ο νέος αυτός τρόπος κοστολόγησης οδηγεί σε υπερβολικές αυξήσεις των νοσηλίων, 3-6 φορές περισσότερα από τα σημερινά.

Τις δραματικές αυτές αυξήσεις καλούνται να τις πληρώσουν: α) τα ασφαλιστικά ταμεία ή β) οι ανασφάλιστοι (δηλαδή οι άνεργοι) μόνοι τους.

Εάν το υπουργείο Υγείας και η κυβέρνηση επιμείνουν σ' αυτή την πολιτική, δύο πράγματα θα συμβούν.

1) Τα ασφαλιστικά ταμεία θα καταρρεύσουν σε λίγους μήνες ή δεν θα πληρώνουν και θα καταρρεύσουν τα νοσοκομεία.

2) Οι ανασφάλιστοι, μη έχοντας να πληρώσουν τα χρήματα αυτά, θα στερηθούν τη δυνατότητα πρόσβασης στα νοσοκομεία.

Αυτή την εποχή το Δημόσιο Σύστημα Υγείας πολιτικά έπρεπε να αποτελεί το αποκούμπι των κατοίκων της δοκιμαζόμενης χώρας μας και όχι είδος πολυτελείας.

Ο ενιαίος φορέας υγείας (ΕΟΠΥΥ), στον οποίο θα είναι ασφαλισμένοι το σύνολο περίπου των εργαζομένων και συνταξιούχων της χώρας, πριν ακόμα ξεκινήσει, φορτώνεται με ένα βάρος που δεν θα το αντέξει.

Η χώρα μας τις τελευταίες 10ετίες, που μάλιστα νόμιζε ότι ήταν και «πλούσια», αντιμετώπιζε πρόβλημα υπογεννητικότητας. Σήμερα το πρόβλημα αυτό γίνεται μεγαλύτερο, λόγω της πρωτοφανούς οικονομικής κρίσης.

Γνωρίζετε, κύριοι της κυβέρνησης, πώς αντιμετωπίζει το πρόβλημα αυτό η ανατρεπτική νέα τιμολογιακή σας πολιτική στα νοσοκομεία;

Φυσιολογικός τοκετός στη Γ' θέση 300 ευρώ μέχρι χθες και 950 σήμερα.

Καισαρική τομή στη Γ' θέση 300 ευρώ μέχρι χθες και 1.600 σήμερα.

Αυτοί που σας εισηγήθηκαν το μέτρο, δεν εκτίμησαν ούτε τις αντοχές των ασφαλιστικών ταμείων, αλλά ούτε και τη χρονική στιγμή. Θεωρώ απολύτως αναγκαίο, λόγω της σπουδαιότητας του θέματος, να το επανεξετάσετε σοβαρά.

* Πρόεδρος ΕΙΝΑΠ κ μιλαει γενικα κ οχι μονο για την γεννα.κοριτσια μας βλεπω πολλους ανθρωπους να πεθενουν στους δρομους αν δεν εχουμε να πληρωσουμε βαζω κ εμενα μεσα γτ δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει!!!αυτο ηταν διμοσιοποιημενο στην εφημεριδαα

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marinaki <3 <3 έγραψε:Κίνδυνος κατάρρευσης των ασφαλιστικών ταμείων
Του ΣΤΑΘΗ ΤΣΟΥΚΑΛΟΥ*
Πριν από λίγες ημέρες (1/10/11), και εντελώς ξαφνικά, επιβλήθηκε νέος τρόπος τιμολόγησης των υπηρεσιών υγείας που παρέχονται στα δημόσια νοσοκομεία. Θεσπίστηκε το κλειστό ενοποιημένο νοσήλιο (ΚΕΝ), που είναι ανάλογο της πάθησης, και αναφέρεται σε συγκεκριμένο αριθμό ημερών νοσηλείας, ανάλογα με την πάθηση.
Εάν ο νοσηλευόμενος χρειαστεί περισσότερες ημέρες νοσηλείας, τότε στο ΚΕΝ προστίθεται και το επιπλέον ημερήσιο νοσήλιο, και όταν συνυπάρχουν περισσότερες παθήσεις προστίθενται περισσότερα ΚΕΝ.

Ο νέος αυτός τρόπος κοστολόγησης οδηγεί σε υπερβολικές αυξήσεις των νοσηλίων, 3-6 φορές περισσότερα από τα σημερινά.

Τις δραματικές αυτές αυξήσεις καλούνται να τις πληρώσουν: α) τα ασφαλιστικά ταμεία ή β) οι ανασφάλιστοι (δηλαδή οι άνεργοι) μόνοι τους.

Εάν το υπουργείο Υγείας και η κυβέρνηση επιμείνουν σ' αυτή την πολιτική, δύο πράγματα θα συμβούν.

1) Τα ασφαλιστικά ταμεία θα καταρρεύσουν σε λίγους μήνες ή δεν θα πληρώνουν και θα καταρρεύσουν τα νοσοκομεία.

2) Οι ανασφάλιστοι, μη έχοντας να πληρώσουν τα χρήματα αυτά, θα στερηθούν τη δυνατότητα πρόσβασης στα νοσοκομεία.

Αυτή την εποχή το Δημόσιο Σύστημα Υγείας πολιτικά έπρεπε να αποτελεί το αποκούμπι των κατοίκων της δοκιμαζόμενης χώρας μας και όχι είδος πολυτελείας.

Ο ενιαίος φορέας υγείας (ΕΟΠΥΥ), στον οποίο θα είναι ασφαλισμένοι το σύνολο περίπου των εργαζομένων και συνταξιούχων της χώρας, πριν ακόμα ξεκινήσει, φορτώνεται με ένα βάρος που δεν θα το αντέξει.

Η χώρα μας τις τελευταίες 10ετίες, που μάλιστα νόμιζε ότι ήταν και «πλούσια», αντιμετώπιζε πρόβλημα υπογεννητικότητας. Σήμερα το πρόβλημα αυτό γίνεται μεγαλύτερο, λόγω της πρωτοφανούς οικονομικής κρίσης.

Γνωρίζετε, κύριοι της κυβέρνησης, πώς αντιμετωπίζει το πρόβλημα αυτό η ανατρεπτική νέα τιμολογιακή σας πολιτική στα νοσοκομεία;

Φυσιολογικός τοκετός στη Γ' θέση 300 ευρώ μέχρι χθες και 950 σήμερα.

Καισαρική τομή στη Γ' θέση 300 ευρώ μέχρι χθες και 1.600 σήμερα.

Αυτοί που σας εισηγήθηκαν το μέτρο, δεν εκτίμησαν ούτε τις αντοχές των ασφαλιστικών ταμείων, αλλά ούτε και τη χρονική στιγμή. Θεωρώ απολύτως αναγκαίο, λόγω της σπουδαιότητας του θέματος, να το επανεξετάσετε σοβαρά.

* Πρόεδρος ΕΙΝΑΠ κ μιλαει γενικα κ οχι μονο για την γεννα.κοριτσια μας βλεπω πολλους ανθρωπους να πεθενουν στους δρομους αν δεν εχουμε να πληρωσουμε βαζω κ εμενα μεσα γτ δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει!!!αυτο ηταν διμοσιοποιημενο στην εφημεριδαα

τα λεγε αυτος εδω κ χρονια...αλλα ....

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ? ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΩΡΑ. Ε ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ? ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ? ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΑΠΟΡΙΑ -ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥΣ- ΘΑ ΜΠΑΙΝΟΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΖΑΜΠΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ.
ΕΘΝΙΚΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ 300! Twisted Evil

pumpkin

pumpkin
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κορίτσια ΑΝ γεννήσω σε ιδιωτικό θα πάρω το επίδομα τοκετού απο το ΙΚΑ? Ξέρει καμία? δεν μπορώ αν βγάλω άκρη :S

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις