Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
127 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 127 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ πάλι ρε κορίτσια νομιζω πως ομοφυλόφιλος γίνεσαι. Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι και λάθος εντελώς, αλλά πιστεύω πως είναι θέμα επιλογής.

Καταλαβαίνω τις περιπτώσεις όπου λόγω ορμονών, όπως για παράδειγμα με κάποιες αθλήτριες οι οποίες έπαιρναν αναβολικά ή διάφορα άλλα σκευάσματα, οι αντρικές ορμόνες αυξήθηκαν με αποτέλεσμα να αποκτήσουν αντρικά χαρακτηριστικά. Εκεί, εντάξει, να πω ότι είναι θέμα οργανισμού πια. Αλλά και πάλι, δεν μπορώ να το πω με σιγουριά. Ούτε υποστηρίζω ότι αυτό που λέω ισχύει.

Δεν κατακρίνω, το ξαναλέω, ίσα ίσα, έχω φίλους γκέι που είναι φοβερά παιδιά!

Λεμονάκι, μην το παίρνεις έτσι. Δεν ανοίξαμε το θέμα για να κράξουμε κάποιον. Ίσα ίσα. Προσπαθούμε να καταλάβουμε.

Evaggelitsa 26

Evaggelitsa 26
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πάντως το ερώτημα του θέματος δε νομίζω να απαντηθεί γιατί ακόμα ούτε η επιστημονική κοινότητα δεν έχει δώσει μια σαφή απάντηση... Διίστανται οι απόψεις... Το θέμα είναι κατα πόσο τους δεχόμαστε... Γιατι και εγώ έχω φίλους/ες και λέω οκ δεν έχω πρόβλημα αλλα εάν δω ένα άνδρα να κουνιέται παραπάνω από το κανονικό και θα τον σχολιάσω και θα γελάσω...
Το θέμα είναι πόσο άνετοι πραγματικά είμαστε... Αν για παράδειγμα αυτό το πράγμα συνέβαινε στα παιδιά μας στο μέλλον ή όσες έχουν στο παρόν... Πως θα συμπεριφερόμασταν;;; Θα είμασταν άνετες ή θα ντρεπόμασταν την κατακραυγή;;;

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειχα μαθητη της 3ης δημοτικου που φαινοταν το παιδακι. αυτο εγινε? ή γεννηθηκε? μαλλον γεννηθηκε.
επισης, η ομοφυλοφιλια υπαρχει παντου στο ζωικο βασιλειο-

vasoulaki

vasoulaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
koritsia ego nomizo oti geniese omofilofilos.i proti mou ksaderfi,3 xronia megaliteri mou,eine omofilofili kai kanei kanonikes sxeseis me ginekes.apo mikri tin thimame pos eixe tetia tasi.sto likeio eno epsaxne tin sexoualiki tis taftotita k eixe olokliromenes sxeseis me adres parola afta me kapies kopeles pou itan emfanisimes tis evlepe diaforetika.
stin poreia katastalakse k den to exei krifo.sigoura eine kapos to theama....alla emena afto pou me sokarei eine oi adres pou pane k me adres k me ginekes.
gnorizo adres pou eine padremenoi me pedia k psaxnonte k flertaroun me vlemata k oxi mono mprosta mou.kai poses files mou exoun paei me adres gia mia vradia i kai perissotero k meta mathenoun oti tous aresoun k adres.ti na po?afto me sokarei ligo Rolling Eyes
fisika omos dexome tis sexoualikes protimiseis tou kathenos.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έχω παράδειγμα με ανιψάκι μου. Το παιδάκι τώρα είναι πέντε χρονών (αγοράκι). Από μικρό άρχισε να βγάζει τα κατσαρολικά της ξαδέρφης μου και να παίζει. Εγώ νομίζω πως απλά του άρεσε ο θόρυβος που έκαναν τα σκεύη. Όταν το είδε όμως ο μπαμπάς του σήκωσε το σπίτι από τις φωνές! Το παιδάκι τότε ήταν 2,5-3 χρονών. Από εκεί και μετά άρχισε να του τριβελίζει το μυαλό ότι οι άντρες δεν κάνουν το ένα, οι άντρες δεν κάνουν το άλλο και το παιδί επειδή του είχε σπάσει τα νεύρα άρχισε να ασχολείται όλο και περισσότερο με γυναικεία θέματα. Άρχισε να φοράει τα παπούτσια της μαμάς του, να δένει πετσέτες και τραπεζομάντιλα στη μέση του και να κάνει τη νύφη και γενικά διάφορα άλλα τέτοια. Οι υπόλοιποι συγγενείς του όποτε τον βλέπουν να κάνει κάτι τέτοιο τον κοροϊδεύουν, θέλοντας έτσι και καλά να τον κάνουν να ντραπεί και να αλλάξει συμπεριφορά. Εγώ αυτό που έχω καταλάβει όμως είναι πως το παιδί το κάνει από αντίδραση όλο αυτό. Αργότερα, αν γίνει ομοφυλόφιλος, ποια θα είναι η αιτία;

Όσο για τις σεξουαλικές προτιμήσεις, πιστεύω πως και εγώ αν έκανα σεξ με μια γυναίκα, ίσως μου άρεσε. Το θεωρώ πολύ πιθανό γιατί μια γυναίκα, επειδή γνωρίζει το γυναικείο σώμα ίσως ξέρει καλύτερα πώς να ικανοποιήσει μια άλλη γυναίκα. Το θέμα είναι όμως πως και πάλι, δεν θα επέλεγα να κάνω σχέση με γυναίκα. Αυτούς που επιλέγουν να είναι ομοφυλόφιλοι, τι τους οδηγεί εκεί;

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν είμαι ούτε ενδοκρινολόγος ούτε ψυχίατρος.Εχω γνωρίσει 2 γυναικες και έναν ομοφιλόφυλο άνδρα.Δε γνωρίζονται μεταξύ τους, έχουν τελείως διαφορετικές καταβολές, αλλά ένα κοινό:έχουν από παιδια πολύ κακές σχέσεις με τον πατέρα τους. Αυτό αφορά και τον άνδρα και τις γυναίκες. Είναι περιπτώσεις που ο πατέρας εγκατέλειψε εν ψυχρώ τη μάνα να μεγαλώνει τα παιδια μονη της χωρίς ποτέ του να ενδιαφερθεί γι'αυτα.Πιστεύω λοιπόν ότι ενδόμυχα ο μεν ανδρας δεν πήρε ως θετικό το ανδρικο πρότυπο και οι γυναίκες απλά σιχαίνονται το ανδρικό φύλο που το θεωρούν κάτι που απλά προκαλεί πόνο και δυστυχία.Οι περιπτώσεις των τραβεστί σιγουρα είναι κάτι παραπάνω αν και αν το ψάξεις πολλοί πιστεύω ότι έχουν μια τετοια ιστορια να διηγηθούν. Δε σημαίνει φυσικα ότι οποια παιδια εχουν εγκαταλειφθεί από τον πατερα γινονται ομοφιλόφυλα.Απλά είναι πώς προσλαμβάνει ο καθενας τις εμπειριες του και τι αντικτυπο εχουν στον ψυχισμό του. Πάντως όσο και να κανουμε όλοι μας πλάκα το θεμα δεν ειναι αστείο.Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί στα παιδια του καθενος απο μας και πρεπει να αποκτησουμε την κουλτούρα που χρειαζεται για να μπορουμε να αποδεχθούμε το παιδι μας και να το κανουμε να μην χασει ποτε την εμπιστοσυνη του σε μας.
όσον αφορά το θεμα των προτύπων διαφωνω και γω με την υπερπροβολή τους απο την τηλεόραση. όπως και με την υιοθεσια των παιδιών. Οι γυναικες πάντως που σας αναφερα δεν εχουν μητρικο ενστικτο.Ενδιαφερονται για πολλα αλλα πραγματα εκτος απο αυτο. Πιστευω οτι και οι ανδρες το ιδιο.Απλα γίνεται ντορος πιο πολυ προβάλοντας τον εγωισμό τους πιστευω κι οχι γιατι θελουν οντως να μεγαλωσουν παιδια.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:Δεν είμαι ούτε ενδοκρινολόγος ούτε ψυχίατρος.Εχω γνωρίσει 2 γυναικες και έναν ομοφιλόφυλο άνδρα.Δε γνωρίζονται μεταξύ τους, έχουν τελείως διαφορετικές καταβολές, αλλά ένα κοινό:έχουν από παιδια πολύ κακές σχέσεις με τον πατέρα τους. Αυτό αφορά και τον άνδρα και τις γυναίκες. Είναι περιπτώσεις που ο πατέρας εγκατέλειψε εν ψυχρώ τη μάνα να μεγαλώνει τα παιδια μονη της χωρίς ποτέ του να ενδιαφερθεί γι'αυτα.Πιστεύω λοιπόν ότι ενδόμυχα ο μεν ανδρας δεν πήρε ως θετικό το ανδρικο πρότυπο και οι γυναίκες απλά σιχαίνονται το ανδρικό φύλο που το θεωρούν κάτι που απλά προκαλεί πόνο και δυστυχία.Οι περιπτώσεις των τραβεστί σιγουρα είναι κάτι παραπάνω αν και αν το ψάξεις πολλοί πιστεύω ότι έχουν μια τετοια ιστορια να διηγηθούν. Δε σημαίνει φυσικα ότι οποια παιδια εχουν εγκαταλειφθεί από τον πατερα γινονται ομοφιλόφυλα.Απλά είναι πώς προσλαμβάνει ο καθενας τις εμπειριες του και τι αντικτυπο εχουν στον ψυχισμό του. Πάντως όσο και να κανουμε όλοι μας πλάκα το θεμα δεν ειναι αστείο.Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί στα παιδια του καθενος απο μας και πρεπει να αποκτησουμε την κουλτούρα που χρειαζεται για να μπορουμε να αποδεχθούμε το παιδι μας και να το κανουμε να μην χασει ποτε την εμπιστοσυνη του σε μας.
όσον αφορά το θεμα των προτύπων διαφωνω και γω με την υπερπροβολή τους απο την τηλεόραση. όπως και με την υιοθεσια των παιδιών. Οι γυναικες πάντως που σας αναφερα δεν εχουν μητρικο ενστικτο.Ενδιαφερονται για πολλα αλλα πραγματα εκτος απο αυτο. Πιστευω οτι και οι ανδρες το ιδιο.Απλα γίνεται ντορος πιο πολυ προβάλοντας τον εγωισμό τους πιστευω κι οχι γιατι θελουν οντως να μεγαλωσουν παιδια.


Συμφωνώ μαζί σου γενικά. Νομίζω πως όντως τα γονεϊκά πρότυπα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας. Στο μόνο που έχω μια μικρή διαφωνία (και αυτή με επιφύλαξη πάντα) είναι στην τελευταία σου πρόταση. Σαφώς και θα υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις (όπως φαντάζομαι θα συμβαίνει και στα στρέιτ ζευγάρια αφού πολλά από αυτά κάνουν παιδιά μόνο και μόνο για να πουν ότι έκαναν και όχι γιατί είναι αυτό που πραγματικά θέλουν) αλλά δε νομίζω να είναι ο κανόνας αυτός. Και πάλι, χωρίς να είμαι σίγουρη και χωρίς να υποστηρίζω φανατικά τις απόψεις αυτές τα λέω.

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σίγουρα , Έλενα, και πολλοί ετεροφιλόφυλοι κάνουν παιδια απλά για να κάνουν.Ουουου πόσους τετοιους εχουμε γνωρισει...

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Παλαιότερα είχα ψάξει γι'αυτό το θέμα και διάβαζα πολλές και διαφορετικές απόψεις.
Η δική μου γνώμη είναι ότι γεννιέται κάποιος ομοφυλόφιλος, πολύ πιθανό να ευθύνονται κάποια γονίδια και κάποιες ορμόνες.
Στο δεύτερο μήνα της κύησης ξεκινά η δράση της οιστραδιόλης και της τεστοστερόνης στα κορίτσια και στα αγόρια,αντίστοιχα.Στη φάση αυτή διαμορφώνονται τα εξωτερικά και τα εσωτερικά γεννητικά όργανα.
Η συγγενής υπερπλασία των επινεφριδίων
http://portal.ygeia.com.gr/nefrologia/%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B7/%CE%BD%CE%B5%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1/132-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AE%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%86%CF%81%CE%B9%CE%B4%CE%AF%CF%89%CE%BD
εμφανίζεται σε αυτή τη φάση και όπως έχω διαβάσει επηρρεάζει τόσο την ανατομία (υπερτροφική κλειτορίδα στα θήλεα έμβρυα) όσο και την σεξουαλικότητα του ανθρώπου.

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, θα ήθελα να μας πει κάποια αν γνωρίζει οτιδήποτε από έγκυρες πηγές. Smile



vasoulaki

vasoulaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
afto me ta goneika protipa den to eixa skeftei.kai emena pados i ksaderfi mou den eixe kali sxesi me ton patera tis.o pateras tis eixe eksosizigikes sxeseis k erixne ksilo sta pedia k stin mana tis.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν διατυμπανιζουν την διαφορετικοτητα τους (δανειζομαι την εκφραση της chicken) γιατι δεν ειναι ανεκτικη η κοινωνια μας στην διαφορετικοτητα (την οποια διαφρετικοτητα,οχι μονο την ομοφυλοφιλια ..).
Επισης για τα προτυπα που ανεφερε νομιζω η chicken παλι, αυτο που προβαλλεται απο την τηλεοραση ειναι ενας τραγελαφος. Αναπαραγουν το μοντελο που "επαιζε" στις ελληνικες ασπρομαυρες ταινιες, ενας αστειος τυπος,ελαφρυς κ ανοητος. Αυτο ειναι αποδεκτο γιατι διακομωδει την σεξουαλικη προτιμηση του αλλου, δεν μας φοβιζει αφου ξεφτιλιζεται η επιλογη του συνανθρωπου μας... Οποτε επαιξε σαν ρολος στην τηλεοραση αντιστοιχος με τον πραγματικο δεν εγινε αποδεκτο (βλ.προστιμα ΕΣΡ,"αναστατη η κοινωνια" κ.λ. αστεια).
Για το αν γεννιεται ή γινεται δεν γνωριζω,δεν μ απασχολησε αφου για μενα ειναι πραγματικοτητα.

Δεν νιωθουν γυναικες ή αντρες...επιθυμουν συντροφο του ιδιου φυλου.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε: Αυτο ειναι αποδεκτο γιατι διακομωδει την σεξουαλικη προτιμηση του αλλου, δεν μας φοβιζει αφου ξεφτιλιζεται η επιλογη του συνανθρωπου μας... Οποτε επαιξε σαν ρολος στην τηλεοραση αντιστοιχος με τον πραγματικο δεν εγινε αποδεκτο (βλ.προστιμα ΕΣΡ,"αναστατη η κοινωνια" κ.λ. αστεια).
Για το αν γεννιεται ή γινεται δεν γνωριζω,δεν μ απασχολησε αφου για μενα ειναι πραγματικοτητα.


Αυτό που λες Λίτσα είναι πολύ σωστό. Άλλο μεγάλο θέμα... Βλέπω για παράδειγμα τη μάνα μου και πολύ άλλο κόσμο να συμπαθούν πάρα πολύ τον Τρύφωνα Σαμαρά. (Όχι ότι δε θα έπρεπε, απλά σαν παράδειγμα τον φέρνω). Αν ρωτήσεις όμως τη μάνα μου τι θα έκανε αν ο αδερφός μου της ανακοίνωνε ότι είναι ομοφυλόφιλος η απάντησή της είναι "Θα αυτοκτονήσω".

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πιστευω πως ειναι μια μίξη των δύο. Δηλαδη γίνεσαι εφόσον υπάρχει κάποιο βιολογικο υπόστρωμα, το οποιο ποικίλλει απο άτομο σε άτομο. Πχ μερικοι "φαίνονται" απο μικροί, ενώ μερικοί το παιρνουν χαμπάρι μετα από χρόνια.

Το όλο θέμα εχει να κάνει με τον προσδιορισμό του φύλου, και αυτόματα, με τον προσδιορισμό του φύλου που μας ελκύει. Η "φυσιολογική" κατασταση θέλει ένα αρσενικό να ελκυεται απο το θηλυκό, με σκοπό την αναπαραγωγή, αυστηρως βιολογικά μιλώντας. Όλα αυτα, είτε μας αρεσει, ειτε οχι, καθοριζονται χημικά. Ενωσεις που παράγονται και μεταφερονται στο σωμα και συνδέονται σε συγκεκριμένα σημεία και προκαλουν αίσθημα ευφορίας και ευχαρίστησης. Αν εμενα μου αρεσει καποιος, αυτο μεταφράζεται χημικά, και με κανει να θελω να ειμαι κοντα του συνεχεια. Ειναι κατι σαν το σκυλο του Παβλόφ, όπου επαναλαμβανεις την ενεργεια που σου προκαλει ευχαριστηση, ή που καλύπτει κάποια σου ανάγκη.

Όλες αυτες οι χημικές ουσίες που παράγονται, εχουν ένα γονίδιο απο πίσω. Αν λείπει το γονίδιο ή άν ειναι κατεστραμμένο/μεταλλαγμένο, δεν θα παράγω την ουσία, ή θα παράγω λιγότερη ουσία, ή θα παράγω μια διαφορετική ουσία. Τα γονίδια του προσδιορισμου του φύλου ειναι πάρα πολλά, οπότε αν υπάρχει καποια μετάλλαξη σε ένα, τα αποτελέσματα μπορει να ειναι απο κραυγαλέα (ένας άντρας πχ να εχει κάποια γυναικεια χαρακτηριστικά, πχ μαστους) μέχρι πολύ διακριτικά (ελαφρως αυξημένη τριχοφυία).

Ομοίως και μια αλλαγη σε ένα απο τα γονιδια που σχετίζονται με την έλξη στο αντίθετο φύλο, θα έχει κάποια αποτελέσματα. Άλλες φορές τα αποτελέσματα ειναι έντονα, άλλες όχι. Είναι πολλοί που ένιωθαν ως άτομα του αντίθετου φύλου απο μικροι, και όχι μόνο σε θέματα σεξουαλικου συντρόφου, αλλά προσανατολισμου γενικότερα. Άντρες που ήθελαν να ντυνονται σαν γυναίκες, κ ένιωθαν καλύτερα με γυναικεία παρέα, που είχαν δεξιότητες συνηθισμένες σε γυναίκες, και τελικά ελκύονταν απο άντρες.

Δέχομαι την άποψη οτι πολλοί πειραματίζονται, αλλά αυτο συμβαίνει κυρίως κατά τη διάρκεια της νεότητας (δύσκολα θα πειραματιστεί κάποιος που εόναι 50 ετών) και πολλές φορές είναι απλή περιέργεια, και ναι, θέμα του τί βλέπουν στην τηλεόραση, στην κοινωνία και γενικά θέμα περιβάλλοντος. Αλλά δε νομίζω οτι κάποιος θα γίνει γκέι ΕΠΕΙΔΗ πειραματίστηκε. Αν "γίνει" γκέι μετά τον "πειραματισμό" είναι διότι αυτο τον καλύπτει περισσότερο από τη στρέιτ κατάσταση. Πάντα ήταν δηλαδη, αλλά το κατάλαβε ετσι. Πολλοί ένιωθαν οτι κάτι τους έλειπε, ή οτι κάτι ηταν διαφορετικό πάνω τους, μεχρι να προσδιορίσουν οτι είναι ομοφυλόφιλοι.

Δεν το θεωρώ ανωμαλία με την έννοια του διεστραμμένου όπως συνηθίζεται απο πολλούς, ουτε κουσούρι όπω ειπώθηκε παλιότερα, αλλά ειναι κάτι το διαφορετικό (μιλάω πάντα με βιολογικά δεδομένα).

Πάντως, έχω βρεθει σε συζητηση με γκέι για το θεμα της ομοφυλοφυλίας τους, και ομολογω οτι δεν ειναι όλοι κραγμένοι όπως παρουσιάζονται στην τηλεόραση, ότι υπάρχουν πολλοί που το φέρουν βαρέως και προσπαθουν να σε πεισουν οτι η ανωμαλία ειναι δική σου που είσαι στρέιτ (μέγα σφάλμα), και ειναι πολλοί που είναι γκέι χωρίς να έχουν καποιο προβληματικό μπακ-γκράουντ.

Τέλος, δε νομίζω ότι κάποιος θα επέλεγε μια κατάσταση η οποία θα του προκαλούσε τόσα προβλήματα (αν σκεφτούμε την κοινωνική περιθωριοποίηση που υφίστανται απο πολλούς) μόνο και μόνο για να δοκιμάσει την "άλλη φάση".

Δεν ξέρω αν το κάνω κατανοητό διότι στο μυαλό μου το είχα οργανώσει καλά Razz

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Πιστευω πως ειναι μια μίξη των δύο. Δηλαδη γίνεσαι εφόσον υπάρχει κάποιο βιολογικο υπόστρωμα, το οποιο ποικίλλει απο άτομο σε άτομο. Πχ μερικοι "φαίνονται" απο μικροί, ενώ μερικοί το παιρνουν χαμπάρι μετα από χρόνια.

Το όλο θέμα εχει να κάνει με τον προσδιορισμό του φύλου, και αυτόματα, με τον προσδιορισμό του φύλου που μας ελκύει. Η "φυσιολογική" κατασταση θέλει ένα αρσενικό να ελκυεται απο το θηλυκό, με σκοπό την αναπαραγωγή, αυστηρως βιολογικά μιλώντας. Όλα αυτα, είτε μας αρεσει, ειτε οχι, καθοριζονται χημικά. Ενωσεις που παράγονται και μεταφερονται στο σωμα και συνδέονται σε συγκεκριμένα σημεία και προκαλουν αίσθημα ευφορίας και ευχαρίστησης. Αν εμενα μου αρεσει καποιος, αυτο μεταφράζεται χημικά, και με κανει να θελω να ειμαι κοντα του συνεχεια. Ειναι κατι σαν το σκυλο του Παβλόφ, όπου επαναλαμβανεις την ενεργεια που σου προκαλει ευχαριστηση, ή που καλύπτει κάποια σου ανάγκη.

Όλες αυτες οι χημικές ουσίες που παράγονται, εχουν ένα γονίδιο απο πίσω. Αν λείπει το γονίδιο ή άν ειναι κατεστραμμένο/μεταλλαγμένο, δεν θα παράγω την ουσία, ή θα παράγω λιγότερη ουσία, ή θα παράγω μια διαφορετική ουσία. Τα γονίδια του προσδιορισμου του φύλου ειναι πάρα πολλά, οπότε αν υπάρχει καποια μετάλλαξη σε ένα, τα αποτελέσματα μπορει να ειναι απο κραυγαλέα (ένας άντρας πχ να εχει κάποια γυναικεια χαρακτηριστικά, πχ μαστους) μέχρι πολύ διακριτικά (ελαφρως αυξημένη τριχοφυία).

Ομοίως και μια αλλαγη σε ένα απο τα γονιδια που σχετίζονται με την έλξη στο αντίθετο φύλο, θα έχει κάποια αποτελέσματα. Άλλες φορές τα αποτελέσματα ειναι έντονα, άλλες όχι. Είναι πολλοί που ένιωθαν ως άτομα του αντίθετου φύλου απο μικροι, και όχι μόνο σε θέματα σεξουαλικου συντρόφου, αλλά προσανατολισμου γενικότερα. Άντρες που ήθελαν να ντυνονται σαν γυναίκες, κ ένιωθαν καλύτερα με γυναικεία παρέα, που είχαν δεξιότητες συνηθισμένες σε γυναίκες, και τελικά ελκύονταν απο άντρες.

Δέχομαι την άποψη οτι πολλοί πειραματίζονται, αλλά αυτο συμβαίνει κυρίως κατά τη διάρκεια της νεότητας (δύσκολα θα πειραματιστεί κάποιος που εόναι 50 ετών) και πολλές φορές είναι απλή περιέργεια, και ναι, θέμα του τί βλέπουν στην τηλεόραση, στην κοινωνία και γενικά θέμα περιβάλλοντος. Αλλά δε νομίζω οτι κάποιος θα γίνει γκέι ΕΠΕΙΔΗ πειραματίστηκε. Αν "γίνει" γκέι μετά τον "πειραματισμό" είναι διότι αυτο τον καλύπτει περισσότερο από τη στρέιτ κατάσταση. Πάντα ήταν δηλαδη, αλλά το κατάλαβε ετσι. Πολλοί ένιωθαν οτι κάτι τους έλειπε, ή οτι κάτι ηταν διαφορετικό πάνω τους, μεχρι να προσδιορίσουν οτι είναι ομοφυλόφιλοι.

Δεν το θεωρώ ανωμαλία με την έννοια του διεστραμμένου όπως συνηθίζεται απο πολλούς, ουτε κουσούρι όπω ειπώθηκε παλιότερα, αλλά ειναι κάτι το διαφορετικό (μιλάω πάντα με βιολογικά δεδομένα).

Πάντως, έχω βρεθει σε συζητηση με γκέι για το θεμα της ομοφυλοφυλίας τους, και ομολογω οτι δεν ειναι όλοι κραγμένοι όπως παρουσιάζονται στην τηλεόραση, ότι υπάρχουν πολλοί που το φέρουν βαρέως και προσπαθουν να σε πεισουν οτι η ανωμαλία ειναι δική σου που είσαι στρέιτ (μέγα σφάλμα), και ειναι πολλοί που είναι γκέι χωρίς να έχουν καποιο προβληματικό μπακ-γκράουντ.

Τέλος, δε νομίζω ότι κάποιος θα επέλεγε μια κατάσταση η οποία θα του προκαλούσε τόσα προβλήματα (αν σκεφτούμε την κοινωνική περιθωριοποίηση που υφίστανται απο πολλούς) μόνο και μόνο για να δοκιμάσει την "άλλη φάση".

Δεν ξέρω αν το κάνω κατανοητό διότι στο μυαλό μου το είχα οργανώσει καλά Razz

να προσθεσω κ το προσωπικο αδιεξοδο. Το συναισθηματικο αδιεξοδο,της μη ολοκληρωσης (αναπαραγωγη). Γι αυτο τον λογο κ μονο δεν θα το επιθυμουσα για τα παιδια μου,η κατακραυγη δεν με απασχολει τοσο -δεν μ αφηνει αδιαφορη αλλα δεν ηταν κριτηριο για τις δικες μου επιλογες γενικα)

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν ήξερα ότι τα γονίδια καθορίζουν ποιο φύλο θα μας ελκύει. Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Μου έδωσες τροφή για έρευνα Νένα!

Αυτό που λέτε για την κοινωνική "κατακραυγή" λίγο πολύ το ζούμε όλοι όσοι επιλέγουμε να ζήσουμε λίγο διαφορετικά από τους υπόλοιπους. Ακόμη και στα πολύ μικρά θέματα. Και πιστεύω πως σιγά σιγά θα πρέπει αυτό να εκλείψει. Ας κοιτάει καθένας το σπίτι του και ας κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο χωρίς να κρίνει τον άλλον που δεν έχει την ίδια άποψη. (Εκτός φυσικά αν μιλάμε για θέματα που επηρεάζουν και άλλους εκτός από τον άμεσα ενδιαφερόμενο) Νομίζω πως αυτό θα ήταν το ιδανικό.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Δεν ήξερα ότι τα γονίδια καθορίζουν ποιο φύλο θα μας ελκύει. Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Μου έδωσες τροφή για έρευνα Νένα!
Ετσι ειναι, αλλα δεν ειναι τόσο απλό Ελενα. Δεν είναι πχ ένα γονίδιο, που το εχεις ή δεν το έχεις. Είναι πολλά γονίδια, άλλα επηρεάζονται περισσοτερο ή λιγότερο απο το περιβάλλον, αλλά σε γενικές γραμμές για να εκδηλωθεί κάτι, τις περισσοτερες φορές υπάρχει κι ένα γενετικό υπόβαθρο.
Το θέμα είναι κατα πόσο θεωρουμε οτι η επιλογη συντρόφου ειναι βιολογικό θέμα ή ψυχολογικό/συμπεριφοράς. Η συμπεριφορά καθορίζεται περισσοτερο απο το περιβάλλον και λιγότερο απο γενετικούς παράγοντες (αν κι εδω παιζει ρόλο το βιολογικο υπόστρωμα, απλά σε μικρότερο βαθμο).

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι αυτό το κατάλαβα, ότι δηλαδή είναι θέμα πολλών παραγόντων και όχι απλά ενός γονιδίου που υπάρχει ή όχι.

Στην περίπτωση όμως που συμβαίνουν όλα όσα περιέγραψες, το άτομο έχει τη δυνατότητα επιλογής ή είναι μονόδρομος το αν θα είναι γκέι η στρέιτ; (Δεν ξέρω αν το περιγράφω καλά και αν θέτω σωστά το ερώτημα... )

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το ότι ένα μικρό παιδάκι ..αγόρι για παράδειγμα είναι λίγο πιο γλυκό η ενδιαφέρεται για τα κουζινικά ..δεν σημαίνει ότι είναι γκέι!!.
μπορεί στο κάτω κάτω να έχει κλίση στην μαγειρική ας πούμε..οι καλύτεροι σεφ είναι άντρες..
ούτε όλα τα αγοράκια η όλοι οι άντρες πρέπει να είναι στυλ Γλέτσου ..βαράω-δέρνω -μαμάω...
υπάρχουν και πιο ΄΄ευγενικές΄΄ μορφές..είναι σαφώς θέμα χαρακτήρα..και σίγουρα δεν είναι γκέι..

σκεφτείτε όμως και το άλλο..

πόσο εύκολα λέμε για κάποιον η κάποια πια ότι είναι ομοφυλόφιλοι ..απλά επειδή για παράδειγμα στα 20 χρόνια του δεν έχει κάποιος σεξουαλικές σχέσεις...γιατι το έχω ακούσει και αυτό..

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν ξερω, κι εγω υποθετικά θα μιλήσω. Νομίζω οτι αν έχεις κάποιο "πρόβλημα" σε συγκεκριμένα γονίδια, η ομοφυλοφυλία ειναι μονοδρομος. Δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Δες το απο την ανάποδη (χαχα, σοφή επιλογή λέξης.. Razz ).
Εγώ πχ ειμαι στρέιτ. Όσο σεξ και να κάνω με την Αντζελίνα Τζολί, την Καθριν Ζετα Τζόουνς και την Σκάρλετ Γιόχανσον, δεν θα γίνω γκέι. Πιθανον να μου αρεσει (αν ειδικά, ειναι και οι τρεις μαζι Razz Wink Wink Wink ). Αλλά δε νομίζω οτι θα το γυρίσω. Καταλαβαινεις τι θέλω να πω?? Το στρέιτ ειναι μονοδρομος για μενα. Ομοίως και το γκέι ειναι μονοδρομος για ορισμένους. Δεν ξέρω, πραγματικά, κατά πόσο θα μπορουσες να το επηρεάσεις, ίσως και να γίνεται σε ορισμένες περιπτώσεις. Μπορεί δηλαδη η ομοφυλοφιλία σε κάποιον να ειναι αποτέλεσμα τυχαίων επιλογών - διαφορετικές επιλογές να οδηγούσαν σε άλλη σεξουαλική ταυτότητα. Μου φαινεται λίγο τραβηγμένο βεβαια αυτο, και μιλάω υποθετικά.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ανεφερα καποια πραγματα στο αλλο post αλλα θα τα ξαναπω και εδω γιατι ειναι πιο καταλληλος ο χωρος!
Λοιπον κατ'αρχας πιστευω οτι ομοφυλοφιλος και γεννιεσαι και γινεσαι!
Οπως εξηγησα στο αλλο Post μερικοι κανουν μπαμ οτι ειναι και αλλοι οχι!Μου ειπανε πως ακομη και σε ενα ζευγαρι ομοφυλοφιλικων ο ενας παιζει τον ρολο της γυναικας και ο αλλος τον ρολο του αντρα!Τωρα το καταλαβαινω γιατι οντως καποιοι ειναι "πολυ" gay και αλλοι ουτε που τους καταλαβαινεις!Κατα μεγαλο ποσοστο τα ατομα που ειναι ομοφυλοφιλικα εχουν ασχημο οικογενειακο παρελθον(συνηθως πατρικη κακοποιηση)

Επισης πολλοι ειναι αυτοι που εχουν παιδια και οικογενεια αλλα ειναι και ομοφυλοφιλοι!Δεν ξερω τι τους συμβαινει και ξαφνικα αλλαζουνε!(και αν ειναι οντως στα ξαφνικα)
Εγω πολλες φορες νομιζω καποιον gay εξαιτιας καποιων κινησεων και συμπεριφορων του αλλα πεφτω εξω και αλλους που τους θεωρω οτι αποκλειεται να ειναι gay αποδεικνυονται στο τελος οτι ειναι!
Δειτε και τους διασημους,οι περισσοτεροι απο αυτους που θεωρουνται sex symbol τελικα ειναι gay!Απο πολλους πιστευεται οτι επειδη αυτοι τα εχουν ζησει ολα στην ζωη τους,τα εχουν βαρεθει και τελικα δοκιμαζουν και αυτο!Δηλαδη οπως δοκιμαζουμε κατι καινουργιο και διαφορετικο,ε δοκιμαζουν και αυτο!
Επισης η αληθεια ειναι οτι καποια ατομα φαινονται απο πολυ μικρα οτι θα γινουν gay μεγαλωνοντας!
Τελος ολο αυτο ισως να εχει μια μικρη λογικη εξηγηση, δηλαδη η ελξη προς το ιδιο φυλο να ωφειλεται στην απογοητευση απο το αντιθετο φυλο,(γιατι κακα τα ψεματα μια γυναικα γνωριζει ακριβως τι κανει ευτυχισμενη μια αλλη γυναικα)δεν ξερω βεβαια αν το ιδιο ισχυει και με τους αντρες γιατι μου φαινονται σαν γυναικες και αυτοι!


Αυτες ειναι απλα οι σκεψεις μου...
Μακαρι να βρεθει καποιο πιο εμπειρο ατομο να μας κατατοπισει,γιατι θα ηθελα να ηξερα αν μπορει να ελεγθει ολο αυτο,δηλαδη μπορει καποιος που φαινεται πως θα γινει gay να τον αποτρεψουμε με καποιον τροπο η ειναι μη "αναστρεψιμο" και πως το εξηγουμε στο παιδι μας ολο αυτο?

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παντως δεν μου αρεσει που "διαφημιζεται" ολο αυτο τοσο προκλητικα στην τηλεοραση,αν δεν εχει καθε εκπομπη τον gay της δεν παει μπροστα!Παλια ηταν τοσο μεγαλο ταμπου και τωρα το φωναζουν ανετα και ειναι και υπερηφανοι!Δεν ειμαι ρατσιστρια ως προς αυτους οπως ανεφερα σε αλλο Post αλλα με ενοχλει η τοση ανεση στην τηλεοραση(τι σειρες,τι εκπομπες κτλ κτλ)Δηλαδη αν πετυχει το παιδι καποια επιμαχη σκηνη τι του λες?πως το χειριζεσαι?Γιατι δεν ειναι μονο σε εργα μεταμεσονυχτια αλλα και εργα κομωδιες που μπορει να δει μια οικογενεια!Δεν ξερω ειναι πολυ παραξενο ολο αυτο που την σημερινη εποχη εχουνε "πολλαπλασιαστει" τοσο!Μηπως φταινει τα χημικα?Μηπως φταιει κατι στην διατροφη μας?Δεν ξερω δεν βρισκω ακρη!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:!Δεν ξερω ειναι πολυ παραξενο ολο αυτο που την σημερινη εποχη εχουνε "πολλαπλασιαστει" τοσο!Μηπως φταινει τα χημικα?Μηπως φταιει κατι στην διατροφη μας?Δεν ξερω δεν βρισκω ακρη!



φταίει η πτώση των ηθικών αξιών...σαν κοινωνία έχουμε πάρει την κατηφόρα...και ενώ νομίζω έχουμε πιάσει πια πάτο..εμείς συνεχίζουμε!...


δεν γεννιέται κανείς ομοφυλόφιλος...γίνεται είτε από λανθασμένο οικογενειακό περιβάλλον ..'ειτε καταλήγει εκεί ψάχνοντας την ηδονή..

και εγώ προσωπικά το θεωρώ ΄΄'άρρωστο΄΄ να μεγαλώνει ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι παιδιά....τι ελπίδες έχουν αυτά να κάνουν σωστό ξεκίνημα στη ζωή τους??

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Πιστευω πως ειναι μια μίξη των δύο. Δηλαδη γίνεσαι εφόσον υπάρχει κάποιο βιολογικο υπόστρωμα, το οποιο ποικίλλει απο άτομο σε άτομο. Πχ μερικοι "φαίνονται" απο μικροί, ενώ μερικοί το παιρνουν χαμπάρι μετα από χρόνια.

Το όλο θέμα εχει να κάνει με τον προσδιορισμό του φύλου, και αυτόματα, με τον προσδιορισμό του φύλου που μας ελκύει. Η "φυσιολογική" κατασταση θέλει ένα αρσενικό να ελκυεται απο το θηλυκό, με σκοπό την αναπαραγωγή, αυστηρως βιολογικά μιλώντας. Όλα αυτα, είτε μας αρεσει, ειτε οχι, καθοριζονται χημικά. Ενωσεις που παράγονται και μεταφερονται στο σωμα και συνδέονται σε συγκεκριμένα σημεία και προκαλουν αίσθημα ευφορίας και ευχαρίστησης. Αν εμενα μου αρεσει καποιος, αυτο μεταφράζεται χημικά, και με κανει να θελω να ειμαι κοντα του συνεχεια. Ειναι κατι σαν το σκυλο του Παβλόφ, όπου επαναλαμβανεις την ενεργεια που σου προκαλει ευχαριστηση, ή που καλύπτει κάποια σου ανάγκη.

Όλες αυτες οι χημικές ουσίες που παράγονται, εχουν ένα γονίδιο απο πίσω. Αν λείπει το γονίδιο ή άν ειναι κατεστραμμένο/μεταλλαγμένο, δεν θα παράγω την ουσία, ή θα παράγω λιγότερη ουσία, ή θα παράγω μια διαφορετική ουσία. Τα γονίδια του προσδιορισμου του φύλου ειναι πάρα πολλά, οπότε αν υπάρχει καποια μετάλλαξη σε ένα, τα αποτελέσματα μπορει να ειναι απο κραυγαλέα (ένας άντρας πχ να εχει κάποια γυναικεια χαρακτηριστικά, πχ μαστους) μέχρι πολύ διακριτικά (ελαφρως αυξημένη τριχοφυία).

Ομοίως και μια αλλαγη σε ένα απο τα γονιδια που σχετίζονται με την έλξη στο αντίθετο φύλο, θα έχει κάποια αποτελέσματα. Άλλες φορές τα αποτελέσματα ειναι έντονα, άλλες όχι. Είναι πολλοί που ένιωθαν ως άτομα του αντίθετου φύλου απο μικροι, και όχι μόνο σε θέματα σεξουαλικου συντρόφου, αλλά προσανατολισμου γενικότερα. Άντρες που ήθελαν να ντυνονται σαν γυναίκες, κ ένιωθαν καλύτερα με γυναικεία παρέα, που είχαν δεξιότητες συνηθισμένες σε γυναίκες, και τελικά ελκύονταν απο άντρες.

Δέχομαι την άποψη οτι πολλοί πειραματίζονται, αλλά αυτο συμβαίνει κυρίως κατά τη διάρκεια της νεότητας (δύσκολα θα πειραματιστεί κάποιος που εόναι 50 ετών) και πολλές φορές είναι απλή περιέργεια, και ναι, θέμα του τί βλέπουν στην τηλεόραση, στην κοινωνία και γενικά θέμα περιβάλλοντος. Αλλά δε νομίζω οτι κάποιος θα γίνει γκέι ΕΠΕΙΔΗ πειραματίστηκε. Αν "γίνει" γκέι μετά τον "πειραματισμό" είναι διότι αυτο τον καλύπτει περισσότερο από τη στρέιτ κατάσταση. Πάντα ήταν δηλαδη, αλλά το κατάλαβε ετσι. Πολλοί ένιωθαν οτι κάτι τους έλειπε, ή οτι κάτι ηταν διαφορετικό πάνω τους, μεχρι να προσδιορίσουν οτι είναι ομοφυλόφιλοι.

Δεν το θεωρώ ανωμαλία με την έννοια του διεστραμμένου όπως συνηθίζεται απο πολλούς, ουτε κουσούρι όπω ειπώθηκε παλιότερα, αλλά ειναι κάτι το διαφορετικό (μιλάω πάντα με βιολογικά δεδομένα).

Πάντως, έχω βρεθει σε συζητηση με γκέι για το θεμα της ομοφυλοφυλίας τους, και ομολογω οτι δεν ειναι όλοι κραγμένοι όπως παρουσιάζονται στην τηλεόραση, ότι υπάρχουν πολλοί που το φέρουν βαρέως και προσπαθουν να σε πεισουν οτι η ανωμαλία ειναι δική σου που είσαι στρέιτ (μέγα σφάλμα), και ειναι πολλοί που είναι γκέι χωρίς να έχουν καποιο προβληματικό μπακ-γκράουντ.

Τέλος, δε νομίζω ότι κάποιος θα επέλεγε μια κατάσταση η οποία θα του προκαλούσε τόσα προβλήματα (αν σκεφτούμε την κοινωνική περιθωριοποίηση που υφίστανται απο πολλούς) μόνο και μόνο για να δοκιμάσει την "άλλη φάση".

Δεν ξέρω αν το κάνω κατανοητό διότι στο μυαλό μου το είχα οργανώσει καλά Razz

Το κάνεις κατανοητό και με κάλυψες σε πολλές απορίες Νένα.
Σε ένα γκουγκλάρισμα που έκανα προ λίγου βρήκα αυτό:
Ο σεξουαλικός προσανατολισμός εκτείνεται από την αποκλειστική ομοφυλοφιλία στην αποκλειστική ετεροφυλοφιλία και περιλαμβάνει διάφορες μορφές αμφιφυλοφιλίας. Αμφιφυλόφιλα είναι τα άτομα που ελκύονται τόσο από άτομα του ίδιου φύλου όσο και από άτομα του αντίθετου φύλου.

"Υπάρχουν πολλές θεωρίες για το πώς αναπτύσσεται ο σεξουαλικός προσανατολισμός ενός ατόμου, αλλά οι περισσότεροι επιστήμονες σήμερα συμφωνούν ότι διαμορφώνεται από την πολύπλοκη αλληλεπίδραση περιβαλλοντικών, ψυχολογικών και βιολογικών παραγόντων. Ένας άνθρωπος δεν μπορεί να επιλέξει αν θα είναι ετεροφυλόφιλος, ομοφυλόφιλος ή αμφιφυλόφιλος. Παρότι μπορεί να αποφασίσει αν θα εφαρμόσει στην πράξη τις ορμές που νιώθει, ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν βασίζεται σε μία συνειδητή απόφαση ή οποία μπορεί να αλλάξει."
Είναι μία δημοσίευση από το συμβουλευτικό κέντρο φοιτητών. Νομίζω ότι απαντάει στο ερώτημα του τόπικ.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα παντως δεν με πειραζει η προβολη οπως την αποκαλουμε. και πιστευω ενα μερος του προβήματος ειναι οτι κανουμε πολυ φασαρια γυρω απο την σεξουαλικη ταυτοτητα του καθενα. αυτο νομιζω κομπλαρει τα παντα. ο καθενας πορευεται οπως επιλεγει.
ΩΣΤΟΣΟ- μαρεσει η ισότητα και δεν θα ηθελα καμια πλειοψηφια να καταπιεζει καμια μειοψηφια- αλλα και δεν θα ηθελα να δω καμια μειοψηφία- να 'πηδ@ει' εντέλει καμια πλειοψηφία.
καταλαβατε τι θελω να πω ή το εκανα σαλατα?
Razz


EDIT-->
θελω να κανω ενα σχολιο σαυτο μπουμπουκιτσα- ειπες--->
.....και εγώ προσωπικά το θεωρώ ΄΄'άρρωστο΄΄ να μεγαλώνει ένα ομοφυλόφιλο
ζευγάρι παιδιά....τι ελπίδες έχουν αυτά να κάνουν σωστό ξεκίνημα στη ζωή
τους??

για οσο θα το θεωρεις 'αρρωστο' (μιας κ εισαι μελος της πλειοψηφιας που εχει αυτες τις αντιληψεις)- τοτε το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα κανει κανενα καλο ξεκινημα στη ζωη του.
με την σταση αυτη προκαθορίζεις το μελλον του παιδιου και την αντιμετωπιση που θα εχει στο σχολειο/στην κοινωνια.
οχι εσυ προσωπικα- αλλα ,ξαναλεω, η πλειοψηφια που συμμεριζεται αυτην την αποψη.

πολυ απλα γιατι δεν το αποδεχεσε/στε

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:

[/i]για οσο θα το θεωρεις 'αρρωστο' (μιας κ εισαι μελος της πλειοψηφιας που εχει αυτες τις αντιληψεις)- τοτε το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα κανει κανενα καλο ξεκινημα στη ζωη του.
με την σταση αυτη προκαθορίζεις το μελλον του παιδιου και την αντιμετωπιση που θα εχει στο σχολειο/στην κοινωνια.
οχι εσυ προσωπικα- αλλα ,ξαναλεω, η πλειοψηφια που συμμεριζεται αυτην την αποψη.

..κοίτα ...από αγκάθι βγαίνει Ρόδο ..και από Ρόδο βγαίνει αγκάθι ...λέει μια παροιμία...
αρα ..ναι μπορεί να βγει και ένα χρυσό παιδί..αλλά θα είναι η εξαίρεση ..γιατί καλώς η κακώς οι επιλογές των γονιών επηρεάζουν τα παιδιά...
όπως από 2 γονείς ναρκομανείς θα επηρεαστεί σίγουρα το παιδί..είτε στην υγεία του η στην ψυχολογία.....από γονείς που κακοποιούν ..το ίδιο.....
ακόμη και από ένα διαζύγιο που είναι πλέον τόσο συνηθισμένο και βγαίνουν χίλια δυο προβλήματα...
όταν για μαμά και μπαμπά έχεις 2 μαμάδες η δύο μπαμπάδες...εσύ λες πως όλα στην ψυχολογία τους θα είναι τέλεια???...ε εγώ αδυνατώ να το πιστέψω αυτό!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις