Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
351 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 351 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

bouboulinaki

bouboulinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ Very Happy
ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 11 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ(ΔΕΝ ΜΠΟΣΟΥΛΑΕΙ, ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΥΧΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΚΟ)ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΕΙ.ΑΝ ΤΗΝ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΙΑ ΧΑΖΟΥΣ.
Ο ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ (Η ΚΑ ΜΠΑΖΙΓΟΥ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΘΕΤΙΚΟ Η΄ΑΡΝΗΤΙΚΟ)ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ,ΕΝΑΣ ΜΙΚΡΟ ΒΑΘΜΟΣ ΥΠΕΡΤΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΞΕΠΕΡΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ.
ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 ΜΗΝΕΣ.
ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ Η΄ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δεν ξερω να σου απαντησω καταληλα για αυτο που σου ειπε ο παιδιατρος σου!εκτος απο αυτα που περιγραφεις οτι δεν αναπτυσεται,υπαρχουν αλλα?καθεται μονη στο χαλακι?λεει καμια λεξουλα?παντος παρε καμια γνωμη απο αλλον παιδιατρο δεν ειναι κακο!συνηθως τα μωρα εχουν δικο τους τροπο αναπτυξεις...ευχομαι ολοψυχα να μην υσχιουν αυτα

bouboulinaki

bouboulinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
zoyzoynitsa moy έγραψε:δεν ξερω να σου απαντησω καταληλα για αυτο που σου ειπε ο παιδιατρος σου!εκτος απο αυτα που περιγραφεις οτι δεν αναπτυσεται,υπαρχουν αλλα?καθεται μονη στο χαλακι?λεει καμια λεξουλα?παντος παρε καμια γνωμη απο αλλον παιδιατρο δεν ειναι κακο!συνηθως τα μωρα εχουν δικο τους τροπο αναπτυξεις...ευχομαι ολοψυχα να μην υσχιουν αυτα
ΚΑΘΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.ΓΥΡΝΑΕΙ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΓΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΗΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΤΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΤΑ ΔΙΝΟΥΜΕ.ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ,ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ... ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 2ο ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΚΟΦΑΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΣ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ Crying or Very sad

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μην στεναχωριεσαι και η δικη απο αλλα παιδακια αργα περπατησε ,αργα μπουσουλησε,αργα κρατιοταν και ηταν ορθια συγκεκριμενα 11 μηνων,πανε δες και κσνεναν αλλο παιδιτρο,η δικη μου ειναι 16 μηνων τωρα και εχει 4 δοντια που αλλα παιδακια εχουν περισοτερα και αλλα λιγοτερα ,δεν μεγαλωνουν ολα τα παιδια το ιδιο...για τα δοντακια ειχα ρωτησει και ετσι μου ειχε πει ο παιδιατρος,μην σε αγχωνουν ετσι...ηρεμησε απλα παρε μια δευτερη γνωμη

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καταρχην, ηρεμια κ μην πανικοβαλεστε!!

εγω νομιζω οτι ακομα ειναι αρκετα μικρουλι το παιδακι σου κ δεν χρειαζεται πανικος.. αφου αναπτυσσεται σωστα- απ'οτι καταλαβα- θεωρω αδικο να ανησυχεις απο τωρα.. μπορει απο μερα σε μερα να μπουσουλησει, η' να αρχισει να πιανεται για να σηκωθει.. η' περιμενε λιγο καιρο ακομα, η' παρε κι αλλες γνωμες για σιγουρια!!

και τα δικα μου παντως δεν μπουσουλησαν- παρα ελαχιστα- σχεδον κατευθειαν περπατησαν οταν ηταν 11 μηνων.. ο μικρος μας ανηψιος 17 μηνων αρχισε να περπαταει.. μια αλλη μπουμπου που ξερουμε ειναι 2,5 χρονων κι ακομα δεν μιλαει.. εννοω, οτι το καθε παιδακι εχει τους δικους του ρυθμους αναπτυξης! αλλα ειναι πιο βιαστικα, κι αλλα πιο "τεμπελικα"..

ολα θα γινουν, μην ανησυχεις!! μακαρι να μην συμβαινει κατι..

bouboulinaki

bouboulinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΘΑΡΡΥΝΤΙΚΑ ΛΟΓΙΑ Smile ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ.
ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΣ ΠΡΩΤΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΓΕ ΑΛΛΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΤΗ ΒΛΕΠΩ ΑΠΡΟΘΥΜΗ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΛΠΙΖΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μακαρι να μπορουσα να σε φερω σε επαφη με την πεθερα μου...ο αντρας μου ηταν ετσι κ χειροτερος. περπατησε 19 μηνων κ δεν εκανε τα βασικα μεχρι τοτε.μη στεναχωριεσαι κ μια δευτερη γνωμη ποτε δεν ειναι κακη!

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
η δικια μου περπατησε 13 μηνων και να σκεφτεις οτι εγω περπατησε 12 μηνων και ο αντρας μου 3 ΧΡΟΝΩΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλησπερα καλη μου θεωρω οτι παρολο που ειναι παρα πολυ δυσκολο πρεπει αν μην αγχωνεσαι πιστευω οτι οι γιατροι λενε πολλα απλα για να τα πουν και για να ειναι μεσα αν τυχει κατι. καλο ειναι να παρεις και μια δευτερη και τριτη γνωμη. ευχομαι να μην συμβαινει κατι. εχω ακουσει ακι γω για παιδια που ειναι τεμπελικα και αργουν να κανουν πραγματα βεβαια εμεις οι γονεις τρελενομαστε αλλα στο τελος ολα πανε καλα. ευχομαι συντομα να μας πεις οτι εκανε κατι απο αυτα που δεν κανει για να ηρεμισετε. ειναι θεμα χρονου να γινουν ολα. ολα τα παιδια δεν εχουν τους ιδιους ρυθμους.

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν είμαι παιδίατρος, είμαι τελειόφοιτη ψυχολογίας και μόνο από εκεί μπορώ να σκεφτώ πιθανά πράγματα. Είναι όντως πολύ μικρό ακόμα και μια μικρή καθυστέρηση δε σημαίνει και πολλά πράγματα εκτός και αν αυτή επιμένει, σίγουρα αν ανησυχείς επισκέψου έναν παιδονευρολόγο, και αν δε δείτε μεγάλη βελτίωση στον επόμενο χρόνο με τον παιδίατρο σας έναν παιδοψυχολόγο να τεστάρει κι αυτός κάποια πράγματα.
Πάντως μη συγκρίνεις με το πρώτο παιδάκι γιατί γενικά τα πρωτότοκα είναι διαπιστωμένο ότι κάνουν σχεδόν πάντα μεγαλύτερες και γρηγορότερες προόδους και εννοείται ότι κανένα παιδί δε μοιάζει με άλλο στην ανάπτυξη.
Επίσης δεν ξέρω σωματικά πως εξελίσσεται το παιδάκι, αν υπάρχει και εκεί κάποια καθυστέρηση σίγουρα πρέπει να τσεκάρετε θυροειδικές ορμόνες και ίσως και τίποτα άλλο που θα σας προτείνει ο παιδίατρος.
Δεύτερες γνώμες δεκτές, απλά από τρίτες και πάνω είστε στο έρμαιο του καθενός και περισσότερη ταλαιπωρία θα φάτε παρά βοήθεια, μην αγχώνεστε μόνο, στατιστικά οι αποκλίσεις είναι σπάνιες, και αφού δεν κερδίζει κανείς το τζόκερ εύκολα, έτσι δεν συμβαίνουν και τα άσχημα εύκολα.

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

bouboulinaki

bouboulinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
dinaki88 έγραψε:Δεν είμαι παιδίατρος, είμαι τελειόφοιτη ψυχολογίας και μόνο από εκεί μπορώ να σκεφτώ πιθανά πράγματα. Είναι όντως πολύ μικρό ακόμα και μια μικρή καθυστέρηση δε σημαίνει και πολλά πράγματα εκτός και αν αυτή επιμένει, σίγουρα αν ανησυχείς επισκέψου έναν παιδονευρολόγο, και αν δε δείτε μεγάλη βελτίωση στον επόμενο χρόνο με τον παιδίατρο σας έναν παιδοψυχολόγο να τεστάρει κι αυτός κάποια πράγματα.
Πάντως μη συγκρίνεις με το πρώτο παιδάκι γιατί γενικά τα πρωτότοκα είναι διαπιστωμένο ότι κάνουν σχεδόν πάντα μεγαλύτερες και γρηγορότερες προόδους και εννοείται ότι κανένα παιδί δε μοιάζει με άλλο στην ανάπτυξη.
Επίσης δεν ξέρω σωματικά πως εξελίσσεται το παιδάκι, αν υπάρχει και εκεί κάποια καθυστέρηση σίγουρα πρέπει να τσεκάρετε θυροειδικές ορμόνες και ίσως και τίποτα άλλο που θα σας προτείνει ο παιδίατρος.
Δεύτερες γνώμες δεκτές, απλά από τρίτες και πάνω είστε στο έρμαιο του καθενός και περισσότερη ταλαιπωρία θα φάτε παρά βοήθεια, μην αγχώνεστε μόνο, στατιστικά οι αποκλίσεις είναι σπάνιες, και αφού δεν κερδίζει κανείς το τζόκερ εύκολα, έτσι δεν συμβαίνουν και τα άσχημα εύκολα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΕΠΑΨΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ!ΤΗΝ ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΩΣ ΤΥΦΛΟΣΟΥΡΤΗ ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΑ ΣΤΑΔΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΗΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΩΡΙΜΑΖΕΙ ΠΙΟ ΑΡΓΑ.ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΕΛΙΚΑ ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΠΙΜΕΝΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟ.ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΗΝΙΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΙΣΩ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ! Η ΙΩΑΝΝΙΤΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 2,5 ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΜΑΜΑ, ΓΙΑΓΙΑ, ΜΠΑΜΠΑ. ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΨΑΧΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ, ΤΣΟΥΠ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΑ ΕΙΠΕ ΟΛΑ. ΟΛΑ ΟΜΩΣ. ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ, ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΄ΤΕΜΠΕΛΙΚΟ'. ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ.... Very Happy

bouboulinaki

bouboulinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
μαμακα μου έγραψε:ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ! Η ΙΩΑΝΝΙΤΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 2,5 ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΜΑΜΑ, ΓΙΑΓΙΑ, ΜΠΑΜΠΑ. ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΨΑΧΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ, ΤΣΟΥΠ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΑ ΕΙΠΕ ΟΛΑ. ΟΛΑ ΟΜΩΣ. ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ, ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΄ΤΕΜΠΕΛΙΚΟ'. ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ.... Very Happy

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΦΟΥ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ 2Η ΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ.

fouskitsa

fouskitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
απο ο,τι καταλαβα οι γιατροι που πηγες μιλανε για καθυστερηση στην κινηση.δεν εχει σχεση λοιπον με την ομιλια που σου λενε τα κοριτσια.καλυτερα να το ψαξεις δεν ειναι να το αφηνεις.μπορει να ειναι ετσι οπως στα λενε οι γιατροι και με καποιες θεραπειες να ειναι ολα καλα.αν δεν κανεις τιποτα μπορει να γινουν χειροτερα τα πραγματα η πολυ απλα να μην εχει τιποτα το παιδι και να λενε βλακειες.οπως και να εχει το πραγμα παρε και αλλη μια γνωμη αν δεν εμπιστευεσαι τον παιδιατρο σας.

bouboulinaki

bouboulinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μαρία Σ. έγραψε:καλησπερα καλη μου θεωρω οτι παρολο που ειναι παρα πολυ δυσκολο πρεπει αν μην αγχωνεσαι πιστευω οτι οι γιατροι λενε πολλα απλα για να τα πουν και για να ειναι μεσα αν τυχει κατι. καλο ειναι να παρεις και μια δευτερη και τριτη γνωμη. ευχομαι να μην συμβαινει κατι. εχω ακουσει ακι γω για παιδια που ειναι τεμπελικα και αργουν να κανουν πραγματα βεβαια εμεις οι γονεις τρελενομαστε αλλα στο τελος ολα πανε καλα. ευχομαι συντομα να μας πεις οτι εκανε κατι απο αυτα που δεν κανει για να ηρεμισετε. ειναι θεμα χρονου να γινουν ολα. ολα τα παιδια δεν εχουν τους ιδιους ρυθμους.
ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΝΤΑΙ ΟΛΑ Τ ΑΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΣΤΕ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΛΑΜΕ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΠΡΕΠΟΥΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΤΣΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ.ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΤΗΣ ΜΙΚΡΟΥΛΑΣ ΜΑΣ.ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

bouboulinaki

bouboulinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
fouskitsa έγραψε:απο ο,τι καταλαβα οι γιατροι που πηγες μιλανε για καθυστερηση στην κινηση.δεν εχει σχεση λοιπον με την ομιλια που σου λενε τα κοριτσια.καλυτερα να το ψαξεις δεν ειναι να το αφηνεις.μπορει να ειναι ετσι οπως στα λενε οι γιατροι και με καποιες θεραπειες να ειναι ολα καλα.αν δεν κανεις τιποτα μπορει να γινουν χειροτερα τα πραγματα η πολυ απλα να μην εχει τιποτα το παιδι και να λενε βλακειες.οπως και να εχει το πραγμα παρε και αλλη μια γνωμη αν δεν εμπιστευεσαι τον παιδιατρο σας.
ΝΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΙΑ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΟΝ ΕΧΩ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΕΙ ΣΥΧΝΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ

bouboulinaki

bouboulinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ioannam24 έγραψε:η δικια μου περπατησε 13 μηνων και να σκεφτεις οτι εγω περπατησε 12 μηνων και ο αντρας μου 3 ΧΡΟΝΩΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΜΠΕΛΑ

bouboulinaki

bouboulinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
αγγελικημαρια έγραψε:μακαρι να μπορουσα να σε φερω σε επαφη με την πεθερα μου...ο αντρας μου ηταν ετσι κ χειροτερος. περπατησε 19 μηνων κ δεν εκανε τα βασικα μεχρι τοτε.μη στεναχωριεσαι κ μια δευτερη γνωμη ποτε δεν ειναι κακη!

Very Happy Very Happy ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΜΠΕΛΑ

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dinaki88 έγραψε:Δεν είμαι παιδίατρος, είμαι τελειόφοιτη ψυχολογίας και μόνο από εκεί μπορώ να σκεφτώ πιθανά πράγματα. Είναι όντως πολύ μικρό ακόμα και μια μικρή καθυστέρηση δε σημαίνει και πολλά πράγματα εκτός και αν αυτή επιμένει, σίγουρα αν ανησυχείς επισκέψου έναν παιδονευρολόγο, και αν δε δείτε μεγάλη βελτίωση στον επόμενο χρόνο με τον παιδίατρο σας έναν παιδοψυχολόγο να τεστάρει κι αυτός κάποια πράγματα.
Πάντως μη συγκρίνεις με το πρώτο παιδάκι γιατί γενικά τα πρωτότοκα είναι διαπιστωμένο ότι κάνουν σχεδόν πάντα μεγαλύτερες και γρηγορότερες προόδους και εννοείται ότι κανένα παιδί δε μοιάζει με άλλο στην ανάπτυξη.
Επίσης δεν ξέρω σωματικά πως εξελίσσεται το παιδάκι, αν υπάρχει και εκεί κάποια καθυστέρηση σίγουρα πρέπει να τσεκάρετε θυροειδικές ορμόνες και ίσως και τίποτα άλλο που θα σας προτείνει ο παιδίατρος.
Δεύτερες γνώμες δεκτές, απλά από τρίτες και πάνω είστε στο έρμαιο του καθενός και περισσότερη ταλαιπωρία θα φάτε παρά βοήθεια, μην αγχώνεστε μόνο, στατιστικά οι αποκλίσεις είναι σπάνιες, και αφού δεν κερδίζει κανείς το τζόκερ εύκολα, έτσι δεν συμβαίνουν και τα άσχημα εύκολα.
ΝΤΙΝΑΚΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΙΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΧΟΥΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ? ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΟΠΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ !ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχεις π.μ.

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μαριλού μου σόρρυ κιόλας που καταχρώμαι το ποστ για κάτι όχι τόσο σχετικό αλλά σχετικά με αυτό που είπα, έχουν γίνει μελέτες σχετικά με τη σειρά γέννησης και τα χαρακτηριστικά των παιδιών και πολλοί από μας-κι εγώ κιόλας σαν πρωτότοκη-τα έχουμε δει και από τις οικογένειες μας.
Τα πρωτότοκα συνήθως έχουν πλουσιότερο και νωρίτερα εμφανιζόμενο λόγο(αφού συνήθως ακούνε κυρίως ενήλικες-δεν υπάρχουν άλλα παιδιά στην οικογένεια) ωριμάζουν γρηγορότερα γιατί έχουν ως πρότυπα τους γονείς κι όχι τα μεγαλύτερα αλλά μικρά ηλικιακά αδέρφια τους. Παρατηρείται επίσης συνήθως καλύτερη επίδοση στο σχολείο και μεγαλύτερη ευφυία, κυρίως όταν υπάρχουν και μικρότερα αδέρφια στην πορεία γιατί έτσι διατηρούν τα "πρωτεία"στην οικογένεια(το μεγαλύτερο και πιο άξιο παιδί-είναι συνέχεια της ζήλιας που νιώθουν για τη φροντίδα του μικρού παιδιού και θέλουν να κλέψουν τα"φώτα"και την επιβράβευση των γονιών-.
Γίνονται πιο υπεύθυνα και ανεξάρτητα, ειδικά όταν τους ανατίθενται ευθύνες και οι γονείς περιμένουν την αυτοεξυπηρέτηση τους λόγω του ότι έχουν ένα νέο μωρό.
Τα είπα λίγο μαζεμένα και γρήγορα αλλά νομίζω βγάζουν νόημα Laughing
Α και είναι γνωστό ότι τα κορίτσια προηγούνται σε νευρολογική ανάπτυξη γύρω στους 7 μήνες σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους από τα αγόρια-μιλάνε νωρίτερα, περπατάνε νωρίτερα κτλ.όχι πάντα αλλά είναι συχνό-
Τέλος, ενδεικτικά, αν θυμάμαι καλά το ποσοστό, το 90% των αμερικανών αστροναυτών είναι ή πρωτότοκα ή μοναχοπαίδια-αυτό κάτι λέει(όχι να το παινευτώ η πρωτότοκη Razz )

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΣΑΝ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΛΗ ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ .ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΩΡΙΜΑΖΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΜΙΜΟΥΝΤΑΙ

annoulapro


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εκτός από αυτά που σας είπε και ο παιδίατρος και ο παιδονευρολόγος θα πρέπει να ελέγξετε και τα παρακατω:
Από τη γέννηση έως 4 βδομάδες: κλάμα ως ένδειξη δυσαρέσκειας, φωνούλες προς την μητέρα, λαρυγγισμοί αδιαφοροποίητοι και αρχίζουν τα γουργουρίσματα.
16 βδομάδες: φωναχτό γέλιο.
28 βδομάδες: κλάιγοντας βγάζει ήχους, εκφέρει ήχους φωνηέντων.
40 βδομάδες: λέει ΄΄ντα-ντα΄΄ή κάτι ανάλογο, αντιδρά στο όνομα ή στο υποκοριστικό του, δίνει ένα παιχνίδι όταν του το ζητήσουν.
15 μήνες: εκφέρει 3-5 λέξεις που έχουν έννοια, γυρίζει τις σελίδες του βιβλίου.
18 μήνες: λέει 10 λέξεις ανάμεσα στις οποίες και ονόματα, δείχνει ένα αντικειμένο σε εικόνα, εκτελεί εντολές με δύο υποδέιξεις.
2 χρόνια: προτάσεις με τρείς λέξεις, εκτελεί εντολές με τέσσερις οδηγίες.
3 χρόνια: προσδιορίζει το φύλο του, δίνει ονοματεπώνυμο, χρησιμοποιεί πληθυντικό αριθμό, περιγράφει εικόνες.
4 χρόνια: ονομάζει χρώματα, κατανοεί τουλάχιστον πέντε προθέσεις.
5 χρόνια: ονομάζει τα βασικά χρώματα, τα νομίσματα και ρωτάει για τη σημασία λέξεων.

Πέρα από αυτά όμως καλό θα ήταν εκτός από τους ιδιωτικούς γιατρούς και τα κέντρα, καλό είναι να κάνετε και μία αξιολόγηση σε κάποιο δημόσιο φορέα, όπου γίνεται από μία ομάδα εξειδικευμένων ειδικών. Αν μένετε Αθήνα, θα σας πρότεινα να κλείσετε ένα ραντεβού στο Παίδων Αγία Σοφία. Έχει αξιόλογους επαγγελματίες.
Για οτιδήποτε χρειαστείτε θα χαρώ να σας βοηθήσω.
Καλέστε στο 6947287088, είμαι Λογοθεραπεύτρια και Ειδική Παιδαγωγός.

https://www.facebook.com/annoulapro

bouboulinaki

bouboulinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
annoulapro έγραψε:Εκτός από αυτά που σας είπε και ο παιδίατρος και ο παιδονευρολόγος θα πρέπει να ελέγξετε και τα παρακατω:
Από τη γέννηση έως 4 βδομάδες: κλάμα ως ένδειξη δυσαρέσκειας, φωνούλες προς την μητέρα, λαρυγγισμοί αδιαφοροποίητοι και αρχίζουν τα γουργουρίσματα.
16 βδομάδες: φωναχτό γέλιο.
28 βδομάδες: κλάιγοντας βγάζει ήχους, εκφέρει ήχους φωνηέντων.
40 βδομάδες: λέει ΄΄ντα-ντα΄΄ή κάτι ανάλογο, αντιδρά στο όνομα ή στο υποκοριστικό του, δίνει ένα παιχνίδι όταν του το ζητήσουν.
15 μήνες: εκφέρει 3-5 λέξεις που έχουν έννοια, γυρίζει τις σελίδες του βιβλίου.
18 μήνες: λέει 10 λέξεις ανάμεσα στις οποίες και ονόματα, δείχνει ένα αντικειμένο σε εικόνα, εκτελεί εντολές με δύο υποδέιξεις.
2 χρόνια: προτάσεις με τρείς λέξεις, εκτελεί εντολές με τέσσερις οδηγίες.
3 χρόνια: προσδιορίζει το φύλο του, δίνει ονοματεπώνυμο, χρησιμοποιεί πληθυντικό αριθμό, περιγράφει εικόνες.
4 χρόνια: ονομάζει χρώματα, κατανοεί τουλάχιστον πέντε προθέσεις.
5 χρόνια: ονομάζει τα βασικά χρώματα, τα νομίσματα και ρωτάει για τη σημασία λέξεων.

Πέρα από αυτά όμως καλό θα ήταν εκτός από τους ιδιωτικούς γιατρούς και τα κέντρα, καλό είναι να κάνετε και μία αξιολόγηση σε κάποιο δημόσιο φορέα, όπου γίνεται από μία ομάδα εξειδικευμένων ειδικών. Αν μένετε Αθήνα, θα σας πρότεινα να κλείσετε ένα ραντεβού στο Παίδων Αγία Σοφία. Έχει αξιόλογους επαγγελματίες.
Για οτιδήποτε χρειαστείτε θα χαρώ να σας βοηθήσω.
Καλέστε στο 6947287088, είμαι Λογοθεραπεύτρια και Ειδική Παιδαγωγός.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ.ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΟΝ ΚΗΝΙΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΜΕΑ.ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΠΑΙΔΩΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΙΑΤΡΕΙΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΣΤΩ Smile

athand

athand
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εγω γέννησα τα δίδυμα στις 33 εβδομάδες.λόγω προωρότητας έπρεπε να τα παρακολουθώ εντατικά απο την γεννησή τους και συνεχίζω ακόμα και τώρα που είναι 17 μηνών.Ο γιος μου που γεννήθηκε πιο μικρός είχε και έχει 2 μήνες πίσω διαφορά απο την κόρη μου στην ανάπτυξη και ειδικά κινησιολογικά.και μένα 13 μηνων άρχισε να πιάνεται απο το πάρκο και να προσπαθεί να σηκωθεί.15 άρχισε να μπουσουλάει και εδώ και 3 εβδομάδες περπατάει.σαφώς και το είχα εξετάσει το παιδί ακόμα και στα ισχία του και δεν είχε πρόβλημα απλά ήταν τεμπέλης, φοβιτσιάρης μαζί με μια μικρή δόση ατονιας συνολικής όπως μου είχαν πει οι γιατροί.αυτό που με συμβούλεψαν ήταν να του δίνω ερεθίσματα καθώς και να κάνουμε ασκήσεις ενδυνάμωσης και τελικά όλα πήγαν τέλεια.τώρα πλέον που στάθηκε στα πόδια του και νιώθει δυνατός μέσα σε αυτές τις βδομάδες βλέπω ένα άλλο παιδί.αυτό που θέλω να σου πω εγώ είναι να μην αγχώνεσαι και να πας και σε άλλο γιατρό να πάρεις μια γνώμη.ισως χρειάζεται κάποιες ασκησούλες και κίνητρα.εγώ φαντάσου ότι παρόλο που δεν έχουν κάτι 12 του δεκέμβρη έχουμε νευρολογική εξέταση στο παίδων και σαφώς θα πάμε.όλα θα πάνε τέλεια απλά θέλει περισσότερη δουλειά η μικρή σου!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy .
ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ??? 215994

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις