Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
57 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 57 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Πεμ Δεκ 08, 2011 3:50 am

don N

don N
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ Η ΥΠΟΨΙΑ ΚΑΠΟΙΑΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ.
Η ΞΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΤΗ ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ 3 ΚΑΙ ΔΕ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΡΙΑ ,ΤΗΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΤΗ ΠΑΡΕΠΕΜΨΑΝ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΑΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΝΑΡΚΩΣΗ, ΤΙΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ? ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΡΥΘΜΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ. ΠΑΡΕ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ, ΑΝ ΘΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ , ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΠΕΡΕΤΑΙΡΩ.
ΤΕΛΟΣ, ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ , ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟΑΜΦΙΣΒΕΙΤΗΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ. ΓΙΑΤΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΜΑΝΟΥΛΑ ΩΣ ΑΛΑΝΘΑΣΤΗ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΑΘΗ

27Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Πεμ Δεκ 08, 2011 4:59 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνω με ολα τα κοριτσια! Πηγαινε σε αλλο παιδιατρο. Επειδη συμμεριζομαι την ευαισθησια σου ισως το βιβλιο "Προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς: Για μια άλλη προσχολική ηλικία" του Παπαβεντση σε βοηθησει να νιωσεις αυτοπεποιθηση!Το εχω παραγγειλει και γιατι εχω ενα πολυ καλο και τρυφερο παιδι που ειναι ζωηρο και βαριεται η δεν ξερει να παιξει μονο του αλλα χαιρεται να παιζουμε μαζι και επισης προσπαθει με καθε τροπο καλο η κακο να τραβηξει την προσοχη μου. Τα εχει αυτα η ηλικια αυτη! Αυτο το βιβλιο θα με βοηθησει ομως να μαθω πως να απαντω εγω στις προκλησεις του για να μην εχει πραγματικο προβλημα συμπεριφορας οταν μεγαλωσει.

28Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Πεμ Δεκ 08, 2011 6:50 am

MommyCool

MommyCool
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Επειδη γενικα δεν μπορω τους ανθρωπους που μου δημιουργουν πανικο εκει που δεν υπαρχει λογος, Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αλλαξω παιδιατρο. Αν κι εδω που ζω δεν εχω και πολλες επιλογες για παιδιατρο κοντα μας. Θα βρω ακρη παντως. Με θυμωσε πολυ ολο αυτο που εγινε. Ακομα δεν μπορω να πιστεψω πως μπηκα εγω σ αυτο το τριπακι. Απο το τιποτα και για το τιποτα. Ασε που νοιωθω οντως οτι με προσεβαλλε -οπως προαναφερθηκε- αλλα ειλικρινα δεν νοιωθω την αναγκη (ειδικα μετα απο την συζητηση εδω) να το ψαξω για δευτερη γνωμη. Δεν νοιωθω ρε κοριτσια, τιποτα ανησυχητικο. -οπως δεν ενοιωθα προ συζητησης με τον παιδιατρο-

29Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Πεμ Δεκ 08, 2011 6:54 am

MommyCool

MommyCool
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
MariaM έγραψε:Συμφωνω με ολα τα κοριτσια! Πηγαινε σε αλλο παιδιατρο. Επειδη συμμεριζομαι την ευαισθησια σου ισως το βιβλιο "Προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς: Για μια άλλη προσχολική ηλικία" του Παπαβεντση σε βοηθησει να νιωσεις αυτοπεποιθηση!Το εχω παραγγειλει και γιατι εχω ενα πολυ καλο και τρυφερο παιδι που ειναι ζωηρο και βαριεται η δεν ξερει να παιξει μονο του αλλα χαιρεται να παιζουμε μαζι και επισης προσπαθει με καθε τροπο καλο η κακο να τραβηξει την προσοχη μου. Τα εχει αυτα η ηλικια αυτη! Αυτο το βιβλιο θα με βοηθησει ομως να μαθω πως να απαντω εγω στις προκλησεις του για να μην εχει πραγματικο προβλημα συμπεριφορας οταν μεγαλωσει.


Θα κοιταξω να το βρω. Με ενδιαφερει. Ευχαριστω... Very Happy

30Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Πεμ Δεκ 08, 2011 7:10 am

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλέ μην τρελαθούμε που έχει πρόβλημα το παιδάκι. Κι εμένα το δεύτερο 18 μηνών είναι τα ίδια κάνει. Δε νομίζω να υπάρχει σπίτι που να ζει στην απόλυτη ησυχία. Ζωντανοί άνθρωποι είμαστε. Όλα σε φυσιολογικά πλαίσια πάντα.Αν είναι να πάμε να ζούμε στα νεκροταφεία μακριά από μας. Κάτσε εκεί να χαρείς το παιδάκι σου. Ακού εκεί να το δει ειδικός επειδή ρίχνει κανένα πράγμα κάτω. Αν κατάλαβα καλά ένα έχεις οπότε έχει σίγουρα όλη την προσοχή σου. φιλιά

31Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Πεμ Δεκ 08, 2011 7:33 am

bouboulinaki

bouboulinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΤΟΤΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙ ΕΙΔΙΚΟΣ. ΜΑ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΣΕ ΚΑΤΙ?ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙ!!!!!!ΕΜΕΝΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΦΩΝΗ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΗΣΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΚΑΜΠΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ.ΤΟ ΓΛΥΚΟ ΜΟΥ ΤΑΛΙΜΠΑΝΑΚΙ Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 215994
ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ

32Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Πεμ Δεκ 08, 2011 7:50 am

MommyCool

MommyCool
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
bouboulinaki έγραψε:ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΤΟΤΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙ ΕΙΔΙΚΟΣ. ΜΑ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΣΕ ΚΑΤΙ?ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙ!!!!!!ΕΜΕΝΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΦΩΝΗ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΗΣΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΚΑΜΠΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ.ΤΟ ΓΛΥΚΟ ΜΟΥ ΤΑΛΙΜΠΑΝΑΚΙ Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 215994
ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ


Ταλιμπαν λεει κι ο αντρας μου τον μικρο!! χαχαχαχαχχ

33Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Πεμ Δεκ 08, 2011 7:53 am

bouboulinaki

bouboulinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
MommyCool έγραψε:
bouboulinaki έγραψε:ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΤΟΤΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙ ΕΙΔΙΚΟΣ. ΜΑ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΣΕ ΚΑΤΙ?ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙ!!!!!!ΕΜΕΝΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΦΩΝΗ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΗΣΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΚΑΜΠΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ.ΤΟ ΓΛΥΚΟ ΜΟΥ ΤΑΛΙΜΠΑΝΑΚΙ Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 215994
ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ


Ταλιμπαν λεει κι ο αντρας μου τον μικρο!! χαχαχαχαχχ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

34Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Πεμ Δεκ 08, 2011 12:18 pm

anastasia78

anastasia78
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εμένα ο δικός μου με χτυπούσε όταν νευρίαζε με κάτι αλλά του πέρασε τώρα. μια μέρα καθόταν στο καρεκλάκι του φαγητου και τον ακούω να λέει κακό ντα και να δίνει σφαλιάρα στον εαυτό του. τα έπαιξα στην κυριολεξία γιατί δεν τον χτυπάμε. του είπα ότι δεν χτυπάμε ποτέ και δεν το ξανάκανε.
και εγώ τον δικό μου μόνη μου τον μεγαλώνω, και εμένα δεν παίζει με παιχνίδια εκτός και αν είμαι μαζί του, και πλεον στο σπιτι εκτος απο το βασικο νοικοκυριο δεν κανω τίποτα. και εγω με τον αντρα μου είμαστε ποτε καλά και πότε μαλώνουμε. εεε και? διαβάσα σε ένα ββλίο ότι είναι καλύτερα ένα παιδί να βλέπει ένα ήπιο καβγά στους γονείς και μετά να βλέπει ότι τα ξαναβρήκανε, έτσι μαθαίνει ότι υπάρχουν διαφωνείες αλλα η αγάπη δεν χάνεται, έτσι όταν θα διαφωνούμε μαζί του θα ξέρει ότι το αγαπάμε, δεν μιλάμε να σφαζόμαστε μπροστα στο παιδί.
του αγόρασα ένα λευκό πλαστικό τραπεζομάντιλο και το έστρωσα στο πάτωμα του έδωσα και δυο κουτιά μαρκαδόρους και καθόμαστε επάνω και το ζωγραφίζουμε. μαθαίνουμε έτσι τα χρώματα αλλά κάνουμε και σχέδια. είναι μια ήρεμη δρασηριότητα που του αρέσει.
όσο για τον παιδίατρο σου καλύτερα να βρεις άλλο. τώρα σε έβαλε σε αυτή τη διαδικασία για κάτι ασήμαντο. αργότερα αν υπάρξει κάτι πιο σοβαρό θα έχεις το κουράγιο να του το πεις?

35Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Πεμ Δεκ 08, 2011 3:21 pm

MommyCool

MommyCool
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
anastasia78 έγραψε:εμένα ο δικός μου με χτυπούσε όταν νευρίαζε με κάτι αλλά του πέρασε τώρα. μια μέρα καθόταν στο καρεκλάκι του φαγητου και τον ακούω να λέει κακό ντα και να δίνει σφαλιάρα στον εαυτό του. τα έπαιξα στην κυριολεξία γιατί δεν τον χτυπάμε. του είπα ότι δεν χτυπάμε ποτέ και δεν το ξανάκανε.
και εγώ τον δικό μου μόνη μου τον μεγαλώνω, και εμένα δεν παίζει με παιχνίδια εκτός και αν είμαι μαζί του, και πλεον στο σπιτι εκτος απο το βασικο νοικοκυριο δεν κανω τίποτα. και εγω με τον αντρα μου είμαστε ποτε καλά και πότε μαλώνουμε. εεε και? διαβάσα σε ένα ββλίο ότι είναι καλύτερα ένα παιδί να βλέπει ένα ήπιο καβγά στους γονείς και μετά να βλέπει ότι τα ξαναβρήκανε, έτσι μαθαίνει ότι υπάρχουν διαφωνείες αλλα η αγάπη δεν χάνεται, έτσι όταν θα διαφωνούμε μαζί του θα ξέρει ότι το αγαπάμε, δεν μιλάμε να σφαζόμαστε μπροστα στο παιδί.
του αγόρασα ένα λευκό πλαστικό τραπεζομάντιλο και το έστρωσα στο πάτωμα του έδωσα και δυο κουτιά μαρκαδόρους και καθόμαστε επάνω και το ζωγραφίζουμε. μαθαίνουμε έτσι τα χρώματα αλλά κάνουμε και σχέδια. είναι μια ήρεμη δρασηριότητα που του αρέσει.
όσο για τον παιδίατρο σου καλύτερα να βρεις άλλο. τώρα σε έβαλε σε αυτή τη διαδικασία για κάτι ασήμαντο. αργότερα αν υπάρξει κάτι πιο σοβαρό θα έχεις το κουράγιο να του το πεις?


Σωστο αυτο που λες. Συζητώντας το εδω κι αφου ηρεμησα, σκεφτηκα πως αν στο μελλον προκυψει κατι στ'αληθεια σοβαρο, ο γιατρος θα μας απελπισει... Oσο για τα προηγουμενα, οντως. Ειναι δυνατον να μην δει το παιδι μια διαφωνια; Εναν τσακωμο; Σε λογικα πλαισια παντα.. Υπαρχει οικογενεια οπου το ζευγαρι δεν διαφωνει ποτε;;; Δηλαδη μην τρελαθουμε κιολας...

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κατά πάσα πιθανότητα ο παίδαρος σου είναι μια χαρά. Αλλά μην μπεις στον κόπο να αλλάξεις παιδίατρο, για δυο λόγους... Πρώτον γιατί ότι και να σου λένε όντως πρέπει να ακολουθείς το ένστικτο σου, και δεύτερον γιατί οι παιδίατροι ΟΛΟΙ στηρίζονται στις στατιστικές, οι οποίες όπως όλοι ξέρουμε δεν αντιπροσωπεύουν ποτέ την πραγματικότητα, αλλά ένα μέσο όρο. Δηλαδή το παιδί μου και το παιδί σου δια δύο. Μόνο που με τα παιδιά μας στατιστικές δεν μπορείς να κάνεις. Δηλαδή αν ο γιος μου περπάτησε 10 μηνών και ο δικός σου π.χ. 18 μηνών ,τότε γενικά τα αγόρια περπατάνε γύρω στους 14 μήνες. Θα τρελαθούμε τελείως... Για να αφήσουμε όμως τα μαθηματικά και επειδή είδα ότι καμιά μανούλα δεν το ανέφερε θα σου πω έξω από τα δόντια τι "φοβήθηκε" ο παιδιάτρος σου και σε "συμβούλεψε". 1.ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ
2.ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΕΛΛΕΙΜΑΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ
3. ΣΥΝΔΡΟΜΟ ASPERGER.
Το πρώτο το σκέφτηκε γιατί μάλλον του είπες ότι δεν κάθεται πολύ ώρα, και το σκέφτηκε γιατί αυτο είναι κάτι που συμφωνα με τις στατιστικές το έχουν συχνά αγόρια μοναχοπαίδια που μεγαλώνουν μέσα σε ένα σπίτι (όχι βρεφονηπιακό). Δεν νομίζω να ισχύει από αυτά που περιέγραψες το παιδί ακούγεται φυσιολογικό και είναι απλά σε φάση ανεξαρτησίας. Το δευτερο το σκέφτηκε γιατι του είπες ότι βαριέται εύκολα. Αυτο το παθαίνουν συνήθως σε αυτή την ηλικία τα έξυπνα παιδιά που ανακαλύπτουν τον κόσμο, και σε κάποια πράγματα δεν βρίσκουν ενδιαφέρον. Θα σε ρωτήσω δυο πράγματα η τηλεόραση του τραβάει την προσοχή; μπορεί να παρακολουθήσει 20 λεπτά με μισή ώρα χωρίς να κουνηθεί αν αυτο που έχει τον ενδιαφέρει πχ. DVD? Και δευτερον όταν του μιλάς για να του τραβήξεις την προσοχή πρέπει να τον ακουμπάς, ή κάνει αυτός το ίδιο σε εσένα, όταν θέλει να σου τραβήξει την προσοχή σε πιέζει με τα χέρια (δεν εννοώ αν σε χτυπάει)? Και τέλος το τρίτο στο είπε γιατι είναι μια μορφή αυτισμού, πολύ νωρις για να διαγνωστει στον γιο σου, η οποία έχει να κάνει με την έλλειψη συναισθηματικής νοημοσύνης. Αλλά τα παιδάκια μας σε αυτη την ηλικία όπως ανακαλύπτουν όλα τα πράγματα έτσι ανακαλύπτουν και τα συναισθήματα, και από εμάς εξαρτάται να τοποθετήσουμε κάθε συναίσθημα. Αυτο σημαίνει ότι το παιδί θα μας δει μέσα στο σπίτι και θυμωμένους και μουτρωμένους και χαρούμενους και όλα. ΠΡΕΠΕΙ να μας δει γιατι από εμας θα μάθει πως θα θυμώνει, πως θα αγαπάει πως... ολα. Και για να μην σε κουράζω άλλο μην ξεχάσεις ποτέ, δυο πράγματα. Πρώτον ότι κάθε μέρα το παιδί πρεπει να μαθαίνει και ένα όριο, είναι στην φύση του να οδηγεί τα πράγματα στα άκρα για να μάθει από εμάς ποια είναι τα άκρα. (σαν προγραμματισμός Η/Υ, ένα πράγμα)Και δεύτερον το να είσαι γονίος είναι ένα ρούχο που ο καθένας το φοράει καλώς ή κακώς στα μέτρα του, και όχι στα μέτρα των άλλων, γιατί αν δεν το κάνει τότε το ρούχο τον φοράει και δεν το φορά. Wink

37Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Δευ Δεκ 12, 2011 2:43 pm

MommyCool

MommyCool
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
γεωργία02/07/10 έγραψε:Κατά πάσα πιθανότητα ο παίδαρος σου είναι μια χαρά. Αλλά μην μπεις στον κόπο να αλλάξεις παιδίατρο, για δυο λόγους... Πρώτον γιατί ότι και να σου λένε όντως πρέπει να ακολουθείς το ένστικτο σου, και δεύτερον γιατί οι παιδίατροι ΟΛΟΙ στηρίζονται στις στατιστικές, οι οποίες όπως όλοι ξέρουμε δεν αντιπροσωπεύουν ποτέ την πραγματικότητα, αλλά ένα μέσο όρο. Δηλαδή το παιδί μου και το παιδί σου δια δύο. Μόνο που με τα παιδιά μας στατιστικές δεν μπορείς να κάνεις. Δηλαδή αν ο γιος μου περπάτησε 10 μηνών και ο δικός σου π.χ. 18 μηνών ,τότε γενικά τα αγόρια περπατάνε γύρω στους 14 μήνες. Θα τρελαθούμε τελείως... Για να αφήσουμε όμως τα μαθηματικά και επειδή είδα ότι καμιά μανούλα δεν το ανέφερε θα σου πω έξω από τα δόντια τι "φοβήθηκε" ο παιδιάτρος σου και σε "συμβούλεψε". 1.ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ
2.ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΕΛΛΕΙΜΑΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ
3. ΣΥΝΔΡΟΜΟ ASPERGER.
Το πρώτο το σκέφτηκε γιατί μάλλον του είπες ότι δεν κάθεται πολύ ώρα, και το σκέφτηκε γιατί αυτο είναι κάτι που συμφωνα με τις στατιστικές το έχουν συχνά αγόρια μοναχοπαίδια που μεγαλώνουν μέσα σε ένα σπίτι (όχι βρεφονηπιακό). Δεν νομίζω να ισχύει από αυτά που περιέγραψες το παιδί ακούγεται φυσιολογικό και είναι απλά σε φάση ανεξαρτησίας. Το δευτερο το σκέφτηκε γιατι του είπες ότι βαριέται εύκολα. Αυτο το παθαίνουν συνήθως σε αυτή την ηλικία τα έξυπνα παιδιά που ανακαλύπτουν τον κόσμο, και σε κάποια πράγματα δεν βρίσκουν ενδιαφέρον. Θα σε ρωτήσω δυο πράγματα η τηλεόραση του τραβάει την προσοχή; μπορεί να παρακολουθήσει 20 λεπτά με μισή ώρα χωρίς να κουνηθεί αν αυτο που έχει τον ενδιαφέρει πχ. DVD? Και δευτερον όταν του μιλάς για να του τραβήξεις την προσοχή πρέπει να τον ακουμπάς, ή κάνει αυτός το ίδιο σε εσένα, όταν θέλει να σου τραβήξει την προσοχή σε πιέζει με τα χέρια (δεν εννοώ αν σε χτυπάει)? Και τέλος το τρίτο στο είπε γιατι είναι μια μορφή αυτισμού, πολύ νωρις για να διαγνωστει στον γιο σου, η οποία έχει να κάνει με την έλλειψη συναισθηματικής νοημοσύνης. Αλλά τα παιδάκια μας σε αυτη την ηλικία όπως ανακαλύπτουν όλα τα πράγματα έτσι ανακαλύπτουν και τα συναισθήματα, και από εμάς εξαρτάται να τοποθετήσουμε κάθε συναίσθημα. Αυτο σημαίνει ότι το παιδί θα μας δει μέσα στο σπίτι και θυμωμένους και μουτρωμένους και χαρούμενους και όλα. ΠΡΕΠΕΙ να μας δει γιατι από εμας θα μάθει πως θα θυμώνει, πως θα αγαπάει πως... ολα. Και για να μην σε κουράζω άλλο μην ξεχάσεις ποτέ, δυο πράγματα. Πρώτον ότι κάθε μέρα το παιδί πρεπει να μαθαίνει και ένα όριο, είναι στην φύση του να οδηγεί τα πράγματα στα άκρα για να μάθει από εμάς ποια είναι τα άκρα. (σαν προγραμματισμός Η/Υ, ένα πράγμα)Και δεύτερον το να είσαι γονίος είναι ένα ρούχο που ο καθένας το φοράει καλώς ή κακώς στα μέτρα του, και όχι στα μέτρα των άλλων, γιατί αν δεν το κάνει τότε το ρούχο τον φοράει και δεν το φορά. Wink


Καταρχην, ευχαριστω πολυ που μου μιλησες ετσι ειλικρινα, καταννοητα και αμεσα για κατι που δεν γνωριζω εκτος απο ελαχιστα γενικα. Αν και τελευταια το ψαχνω λιγο περισσοτερο. Σ αυτα που με ρωτησες τωρα.
1.Οταν παρακολουθει παιδικα -μονο συγκεκριμενα- που του αρεσουν, ναι μπορει να καθισει αρκετη ωρα να παρακολουθει. Και στις διαφημισεις της τηλεορασης.
2.Δεν χρειαζεται αγγιγμα για να σε προσεξει, ουτε αυτος το κανει ιδιαιτερα. Εκτος απο τελευταια που εχει ξεκινησει πολλα ναζια και χαδια που δεν εκανε και ενω πχ τον εχω αγκαλια, μου χτυπαει απαλα τον ωμο και τα χερια, σαν αυτα που του κανουμε εμεις, ξερεις που τους "χτυπαμε" απαλα τα μπουτακια πχ και τα χαϊδευουμε..
Τι καταλαβαινουμε;;

38Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Δευ Δεκ 12, 2011 3:13 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεωργία02/07/10 έγραψε:Κατά πάσα πιθανότητα ο παίδαρος σου είναι μια χαρά. Αλλά μην μπεις στον κόπο να αλλάξεις παιδίατρο, για δυο λόγους... Πρώτον γιατί ότι και να σου λένε όντως πρέπει να ακολουθείς το ένστικτο σου, και δεύτερον γιατί οι παιδίατροι ΟΛΟΙ στηρίζονται στις στατιστικές, οι οποίες όπως όλοι ξέρουμε δεν αντιπροσωπεύουν ποτέ την πραγματικότητα, αλλά ένα μέσο όρο. Δηλαδή το παιδί μου και το παιδί σου δια δύο. Μόνο που με τα παιδιά μας στατιστικές δεν μπορείς να κάνεις. Δηλαδή αν ο γιος μου περπάτησε 10 μηνών και ο δικός σου π.χ. 18 μηνών ,τότε γενικά τα αγόρια περπατάνε γύρω στους 14 μήνες. Θα τρελαθούμε τελείως... Για να αφήσουμε όμως τα μαθηματικά και επειδή είδα ότι καμιά μανούλα δεν το ανέφερε θα σου πω έξω από τα δόντια τι "φοβήθηκε" ο παιδιάτρος σου και σε "συμβούλεψε". 1.ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ
2.ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΕΛΛΕΙΜΑΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ
3. ΣΥΝΔΡΟΜΟ ASPERGER.
Το πρώτο το σκέφτηκε γιατί μάλλον του είπες ότι δεν κάθεται πολύ ώρα, και το σκέφτηκε γιατί αυτο είναι κάτι που συμφωνα με τις στατιστικές το έχουν συχνά αγόρια μοναχοπαίδια που μεγαλώνουν μέσα σε ένα σπίτι (όχι βρεφονηπιακό). Δεν νομίζω να ισχύει από αυτά που περιέγραψες το παιδί ακούγεται φυσιολογικό και είναι απλά σε φάση ανεξαρτησίας. Το δευτερο το σκέφτηκε γιατι του είπες ότι βαριέται εύκολα. Αυτο το παθαίνουν συνήθως σε αυτή την ηλικία τα έξυπνα παιδιά που ανακαλύπτουν τον κόσμο, και σε κάποια πράγματα δεν βρίσκουν ενδιαφέρον. Θα σε ρωτήσω δυο πράγματα η τηλεόραση του τραβάει την προσοχή; μπορεί να παρακολουθήσει 20 λεπτά με μισή ώρα χωρίς να κουνηθεί αν αυτο που έχει τον ενδιαφέρει πχ. DVD? Και δευτερον όταν του μιλάς για να του τραβήξεις την προσοχή πρέπει να τον ακουμπάς, ή κάνει αυτός το ίδιο σε εσένα, όταν θέλει να σου τραβήξει την προσοχή σε πιέζει με τα χέρια (δεν εννοώ αν σε χτυπάει)? Και τέλος το τρίτο στο είπε γιατι είναι μια μορφή αυτισμού, πολύ νωρις για να διαγνωστει στον γιο σου, η οποία έχει να κάνει με την έλλειψη συναισθηματικής νοημοσύνης. Αλλά τα παιδάκια μας σε αυτη την ηλικία όπως ανακαλύπτουν όλα τα πράγματα έτσι ανακαλύπτουν και τα συναισθήματα, και από εμάς εξαρτάται να τοποθετήσουμε κάθε συναίσθημα. Αυτο σημαίνει ότι το παιδί θα μας δει μέσα στο σπίτι και θυμωμένους και μουτρωμένους και χαρούμενους και όλα. ΠΡΕΠΕΙ να μας δει γιατι από εμας θα μάθει πως θα θυμώνει, πως θα αγαπάει πως... ολα. Και για να μην σε κουράζω άλλο μην ξεχάσεις ποτέ, δυο πράγματα. Πρώτον ότι κάθε μέρα το παιδί πρεπει να μαθαίνει και ένα όριο, είναι στην φύση του να οδηγεί τα πράγματα στα άκρα για να μάθει από εμάς ποια είναι τα άκρα. (σαν προγραμματισμός Η/Υ, ένα πράγμα)Και δεύτερον το να είσαι γονίος είναι ένα ρούχο που ο καθένας το φοράει καλώς ή κακώς στα μέτρα του, και όχι στα μέτρα των άλλων, γιατί αν δεν το κάνει τότε το ρούχο τον φοράει και δεν το φορά. Wink

Δεν νομιζω να σκεφτηκε κατι τετοιο ο παιδιατρος...ειναι πολυ νωρις να διαγνωσουν αυτα που γραφεις. Το asperger φευγει απο την λιστα αφου ακομη δεν μιλαει το μικρο και εντοπιζεται μετα τα 5 ετη.Και τα δυο πρωτα ειναι το ιδιο συνδρομο βασικα ,και αυτα μετα τα 4 τα εντοπιζουν. Εμεις μπορει να ανησυχουμε λογω μαμακιασης (σκεφτομαστε πολλα οι μανες Razz ) αλλα ενας παιδιατρος δεν θα επρεπε καν να μπει σε αυτη την διαδικασια οταν εχει τοσο μικρο παιδακι απεναντι του. Τον αυτισμο τον ψαχνουν,κανουν ερωτησεις (ρουτινας) ειτε εμμεσα ειτε αμεσα στους γονεις .
Ο συγκεκριμενος παιδιατρος μαλλον το παρακανε...

39Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Δευ Δεκ 12, 2011 3:18 pm

MommyCool

MommyCool
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ωχ, κοριτσια.. Αρχιζω και αγχωνομαι τωρα παλι εγω.... Λετε ρε παιδια τελικα να ειδε κατι αυτος και τσαμπα να του τα χωνω τοσες μερες;

40Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Δευ Δεκ 12, 2011 3:26 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MommyCool έγραψε:Ωχ, κοριτσια.. Αρχιζω και αγχωνομαι τωρα παλι εγω.... Λετε ρε παιδια τελικα να ειδε κατι αυτος και τσαμπα να του τα χωνω τοσες μερες;

Οχι βρε! Κατσε καλα και εσυ,20 μηνων ειναι το μικρο!
Προσωπικα και μονο τα περι ηρεμιας σπιτιου και το οτι το παιδι κανει οτι βλεπει
(πεταει πραγματα π.χ.) θα με ενοχλουσαν αν μου τα ελεγε η γιατρος μας.Και μου χει κανει πολλες συζητησεις 3 χρονια τωρα,πολλες περι σχεσεων και περι οικογενειακης ηρεμιας,αλλα σαν γενικη συζητηση,μιλαει σαν μεγαλυτερη γυναικα σε μια νεοτερη της και απειρη μητερα,οχι υποδειξη ουτε παρατηρηση.Αυτο ειναι αδιακρισια,αγενεια.Εκτος αν βλεπει ο αλλος οτι υπαρχει θεμα στο ζευγαρι,αλλα για να το δει θα πρεπει να πατε εκει ουρλιαζοντας Razz

σου ξαναγραφω οτι κανουν ερωτησεις ρουτινας ολοι οι παιδιατροι,θα επρεπε να κανουν και καλυτερα να γινονται με εμμεσο τροπο γιατι αλλιως ανησυχουμε.Δεν παει να πει οτι εχει θεματα το παιδακι σου.

Αλλαξε τον καλε να ηρεμησεις.

41Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Δευ Δεκ 12, 2011 3:33 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Α!Και να συμπληρωσω (το εχω παρει εργολαβια το θεμα σου Razz ) οτι εχουμε παει στην παιδιατρο μαλωμενοι,κ με τα νευρα τσιτα εγω.Αλλα...αγχωνομουν τον πρωτο καιρο πολυ οταν ειχαμε παιδιατρο και εβγαζα τα νευρα μου στον αντρα μου.Τι παει να πει αυτο? Οτι εχουν θεμα τα παιδια μας? Και γι αυτο πετουσαν πραγματα?Η γι αυτο ειχαν εκρηξεις θυμου? ....πφφφφφφφφφ

42Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Δευ Δεκ 12, 2011 3:40 pm

MommyCool

MommyCool
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
litsakos έγραψε:Α!Και να συμπληρωσω (το εχω παρει εργολαβια το θεμα σου Razz ) οτι εχουμε παει στην παιδιατρο μαλωμενοι,κ με τα νευρα τσιτα εγω.Αλλα...αγχωνομουν τον πρωτο καιρο πολυ οταν ειχαμε παιδιατρο και εβγαζα τα νευρα μου στον αντρα μου.Τι παει να πει αυτο? Οτι εχουν θεμα τα παιδια μας? Και γι αυτο πετουσαν πραγματα?Η γι αυτο ειχαν εκρηξεις θυμου? ....πφφφφφφφφφ

Litsako μου, ευχαριστω, ευχαριστω, ευχαριστω (για την εργολαβια...)αλλα ενω ειχα ηρεμησει, το ξαναδουλευω παλι στο μυαλο μου, μηπως κι αυτο σημαινει κατι λεω.. Με βλεπω να ψαχνομαι για τα περαιτερω..

43Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Δευ Δεκ 12, 2011 3:54 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MommyCool έγραψε:
litsakos έγραψε:Α!Και να συμπληρωσω (το εχω παρει εργολαβια το θεμα σου Razz ) οτι εχουμε παει στην παιδιατρο μαλωμενοι,κ με τα νευρα τσιτα εγω.Αλλα...αγχωνομουν τον πρωτο καιρο πολυ οταν ειχαμε παιδιατρο και εβγαζα τα νευρα μου στον αντρα μου.Τι παει να πει αυτο? Οτι εχουν θεμα τα παιδια μας? Και γι αυτο πετουσαν πραγματα?Η γι αυτο ειχαν εκρηξεις θυμου? ....πφφφφφφφφφ

Litsako μου, ευχαριστω, ευχαριστω, ευχαριστω (για την εργολαβια...)αλλα ενω ειχα ηρεμησει, το ξαναδουλευω παλι στο μυαλο μου, μηπως κι αυτο σημαινει κατι λεω.. Με βλεπω να ψαχνομαι για τα περαιτερω..

παρακαλω,σε καταλαβαινω. Και ολες μας δλδ.Αλλα ηρεμησε, ενα νορμαλ παιδακι εχεις. Smile

44Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Δευ Δεκ 12, 2011 10:38 pm

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η επιθετικότητα σε αυτή την την ηλικία είναι απολύτως φυσιολογική, όπως και το να μην μιλάει κανονικά ακόμα καθώς και το να βαριέται εύκολα τα παιχνίδια..

Θα διαφωνήσω σε αυτό είναι πολύ μικρούλη για να πούμε ότι το παιδάκι είναι επιθετικό καταλαβαίνω πως το εννοεί η κοπέλα που το έγραψε ,αλλά εγώ πιστεύω ότι απλά σπάει πλάκα το έχει δει σαν διασκέδαση σαν παιχνίδι να πετάει πράγματα . Πρόσεχε μην σε βάλουν σε ένα λούκι το οποίο δεν θα μπορέσεις να βγεις.

45Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Δευ Δεκ 12, 2011 10:48 pm

stefanakos

stefanakos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MommyCool έγραψε:Καταρχην, καλως σας βρισκω και παλι. Ημουν και παλιοτερα για λιγο στην παρεα σας. Περασα μια οχι καλη φαση (που μαλλον περναω ακομα) και επεστρεψα γιατι καταλαβα οτι το "κλεισιμο" δεν βοηθαει. Και γιατι μονο εσεις (ειδικα οι πιο εμπειρες) μπορειτε να μου πειτε σωστη αποψη.
Γενικα ειμαι σε μια φαση της ζωης μου οχι καλη ψυχολογικα. Νοιωθω πεσμενη αλλα το παλευω.. Ολα πανε καλα με το παιδακι μου αλλα η τελευταια επισκεψη του παιδιατρου και αυτα που μου ειπε με προβληματισαν πολυ. Του ανεφερα λοιπον τα εξης που θεωρησε πως κατι σημαινουν. Ο μικρος (20 μηνων) το τελευταιο διμηνο που αρχιζει και κανει καινουργια πραγματακια, αρχισε εκει που κραταει καποιο απο τα παιχνιδια του, ξαφνικα να το εκσφενδονιζει. Οχι τυπου νευριασμενος αλλα το κανει σαν παιχνιδι, ενιοτε γελαει κιολας. Οπως επισης να κανει ταχα οτι παει να μας χτυπησει. Γενικα δεν ειναι πολυ υπακουος και εγω ως τωρα ειχα σκεφτει πως ειναι θεμα του χαρακτηρα του, του οτι ειναι πολλες ωρες σπιτι μονο μαζι μου που λογικα βαριεται και ισως λιγο που τον καλομαθαινουμε. Ο γιατρος θεωρει πως αυτα ειναι αποτελεσματα του οτι στο σπιτι δεν εχει την απαραιτητη ηρεμια το μωρο. Επισης απο το οτι στην ηλικια του δεν τρωει πια μονο του ενα γευμα (ενω μπορει και το κανει για συγκεκριμενες λιχουδιες που του αρεσουν), απο το οτι δεν λεει πολλες φρασεις εκτος απο βασικα και απο το οτι δεν καθεται να παιξει με ενα παιχνιδι για ωρα αλλα βαριεται, το παραταει και παει σε αλλο ο γιατρος θεωρει πως ισως χρειαζεται να το δει ειδικος. Τι λετε εσεις; Ειλικρινα. Εγω τα εχω χασει. Δεν ξερω γιατι μου στοιχισαν τοσο ολα αυτα.. Να σημειωσω οτι στο σπιτι δεν συμβαινει τιποτα που να ταραζει το παιδι, δηλαδη καυγαδες, φωνες, νευρα και με πιανει το παραπονο γιατι 20 μηνες τωρα (χωρις καμμια βοηθεια με το παιδι η το σπιτι ουτε μια μερα) παλευω ολη την ημερα μονη μου (ο αντρας μου εργαζεται απο το μεσημερακι μεχρι το βραδυ) και νοιωθω οτι τελικα τοσο καιρο μαλλον κανω μονο λαθη.. Θελω ειλικρινα τη γνωμη σας. Τα παιδια στην ηλικια του δεν ειναι ετσι; Κατι κανω λαθος; Ευχαριστω. Και sorry για ολο αυτο το κατεβατο.
καλξμερα αυτα που περιγραφεις ειναι συνυθειες και του δικου μου γιου, ειναι απολυτα φυσιολογικα, εγω θα σου προτεινα να αλλαξεις παιδιατρο και να μην ακους τον καθενα τι λεει, να σου ζησει το μωρο

http://hawk-girl.blogspot.com/

46Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Τρι Δεκ 13, 2011 12:50 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαμυ κουλ, stay cool!

Εμεις μπορει να το παιζουμε παντογνωστες και να σε βομβαρδιζουμε με ενα σωρο πιθανα συνδρομα. Αλλα διαγνωση απο το φορουμ δεν μπορουμε να κανουμε. Ευτυχως. Πριν αρχισεις να αγχωνεσαι, απλα ρωτα τον παιδιατρο τι ακριβως εννοουσε. Και παρε κ μια γνωμη απο έναν άλλο παιδιατρο.

Και πες μας τελικα τι εγινε!!! Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 417472

47Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty ΣΥΓΝΩΜΗ!!! Τρι Δεκ 13, 2011 5:39 am

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχ! Κούκλα μου μην αγχώνεσαι, εγω δεν στα εγραψα για να αγχωθεις, αλλα για το αντίθετο. Εχει δίκιο η μανούλα που είπε ότι όλα αυτά, αν υπάρχουν (που δεν νομίζω) θα φανούνε σε 2-3 χρόνια. Ο γιατρός σε αυτή την ηλικία κάνει μόνο ερωτήσεις ρουτινας, για να δει αν υπάρχει κάποια προδιάθεση. Αλλά χωρις να θέλω να φανώ ξερόλλας σίγουρα δεν είναι το ίδιο πράγμα υπερκινητικότητα και σύνδρομο ελλειματικής προσοχής, πολλοι τα συνχέουν γιατι συνήθως εμφανίζονται και μαζί, αλλά σίγουρα δεν είναι το ίδιο. (πηγές: Βρεφονηπιοκομία και Παιδοψυχολογία). Αλλα για να σε κάνω (αν μπορώ) να το αφήσεις για πάντα πίσω. Είσθε υγιέστατοι και φυσιολογικότατοι... ΣΙΓΟΥΡΑ! Τα παιδια με υπερκινητικότητα δεν μπορούν να κάτσουν κάπου ακόμα και αν τους ενδιαφέρει αυτο το κάτι πάνω από δέκα- δεκαπέντε λεπτά. Πολλές φορές κάθονται μόνο λίγα δευτερόλεπτα. Ενω το χαρακτηριστικό των παιδιών με ελλειματική προσοχή είναι η ανάγκη για σωματική επαφή προκειμένου να επικοινωνήσουν. Δεν συζυτάω καν (και κυρίως τώρα) το σύνδρομο ASPERGER.
ΧΑΛΑΡΩΣΕ! Το μωρό σου σε λατρεύει και το μόνο που μπορεί να έπαθε, εκτός από αυτο που σου έγραψα περί ορίων, είναι ένα φυσιολογικότατο ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ. Απλά το παιδί σου σε έχει ερωτευτεί. Να μην σε αγχώνει τα αγόρια το περνάνε περίπου 1,5-3 χρόνων. Και πρέπει να το περάσουν (σε διάφορες μορφές, εξάλου περι έρωτα πρόκειται και δεν υπάρχει μπουσουλας), θα κάνουν ζήλιες, ναζια, θα θέλουν χάδια, περισσότερο προσοχή. Ότι θέλει ένας ερωτευμένος ΑΝΤΡΑΣ και τίποτα λιγότερο. Με τις υγείες σας. Επιτέλους ο ερωτας σου προς σε αυτό θα έχει ανταπόκριση..
TIP: Ενημέρωσε τον Άντρα σου, ότι απέκτησε αντίζηλο...

48Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Τρι Δεκ 13, 2011 6:58 am

silia

silia
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
MommyCool έγραψε:Mανουλες ευχαριστω για την ανταποκριση και για το κουραγιο που μου δωσατε. Ουτε κι εγω ξερω πως καταφερε και με εκανε ετσι ο γιατρος, που γενικα δεν εχω τετοια θεματα τυπου "το παιδι ΠΡΕΠΕΙ να κανει αυτο ή ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κανει το αλλο". Δεν ειμαι καθολου ετσι. Ξερω οτι το καθε παιδι εχει τον χρονο του. Απλα επειδη εγω ειχα δυσκολη παιδικη ηλικια και εχω μεγαλο θεμα με παιδια που δεν περνουν καλα "πληρωνοντας" αμαρτιες γονεων, το να μου πει εμενα που τρελενομαι μ αυτα τα θεματα, οτι το παιδι μου δεν μεγαλωνει με ηρεμια ηταν σκοτωμα!!! Σιγουρα θα κανω κι'εγω λαθη, αλλα οχι αυτο. Πως με εκανε ετσι ο ατιμος! Και παλι ευχαριστω.

KOUKLA ALLAXE PAIDIATRO SmileSmileSmile YPARXOUN POLLES KOMPLEXIKES EKEI EXWWWW SmileSmileSmileSmile

49Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Τρι Δεκ 13, 2011 3:11 pm

MommyCool

MommyCool
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ενταξει, η αληθεια ειναι πως απο ενα σημειο και μετα, "χανεις τη μπάλα" λιγο με τις τοσες αποψεις... Rolling Eyes
Αλλα να σας πω τι επαθα σημερα; Ενοιωσα τοσες τυψεις... Γιατι εχω ενα παιδακι που σε ελαχιστες περιπτωσεις με δυσκολεψε απο νεογεννητο ακομα που ηταν προωρο και μια σταλιτσα παιδακι, που εχει αρρωστησει μια φορα, που δεν ειναι το δυσκολο παιδι που σε "εγκλωβιζει" γενικα, που κανει πολλα και διαφορα εξυπνα και προχωρημενα για την ηλικια του και που ειναι υγιεστατο, και μετα απο ολα αυτα καταφερε με τον απαισιο τροπο του ενας μ@λ@κ@ς (συγνωμη...) να με κανει να χασω τον υπνο μου και να νοιωθω ετσι με το παιδι μου να τσεκαρω καθε του κινηση μηπως σημαινει κατι... Γιατι ηταν λαθος ο τροπος που συζητηθηκε το πραγμα. Και να ισχυει αυτο που ειπε, οκ. Θα το καταπολεμησουμε στην τελικη. Δεν ειναι και κατι το σουπερ καταστροφικο. Αλλα θα βρισκοταν ακρη και χωρις αυτο το απαισιο στυλ του, την υποτιμηση και τις προσβλητικες ατακες. Και απο την αλλη εγω να κλαιω τη μοιρα μου... Αλλες μανουλες εχουν μεγαλυτερα ζορια και ειναι κατι μωρα ηρωες που το παλευουν με μαγκια. Για ολα αυτα ενοιωσα πολυ ασχημα. Δεν ειμαι καλη στο γραπτο ελπιζω να καταλαβατε περιπου πως τα λεω.. Κοριτσια ειλικρινα ευχαριστω που αντι να με κραξετε, μου δινατε κουραγιο...

50Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Κάτι κάνω λάθος... Τρι Δεκ 13, 2011 3:15 pm

MommyCool

MommyCool
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Nena έγραψε:Μαμυ κουλ, stay cool!

Εμεις μπορει να το παιζουμε παντογνωστες και να σε βομβαρδιζουμε με ενα σωρο πιθανα συνδρομα. Αλλα διαγνωση απο το φορουμ δεν μπορουμε να κανουμε. Ευτυχως. Πριν αρχισεις να αγχωνεσαι, απλα ρωτα τον παιδιατρο τι ακριβως εννοουσε. Και παρε κ μια γνωμη απο έναν άλλο παιδιατρο.

Και πες μας τελικα τι εγινε!!! Κάτι κάνω λάθος... - Σελίδα 2 417472



....Και εννοειται πως αφου τα συζητησω αυτα με τον/την νεο/α παιδιατρο θα σας πω τι εγινε... Ειδωμεν!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις