Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
369 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 369 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

fotini2705


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
me tipota mhn stamatiseis na thilazeis sofoyla oi paidiatroi to mono poy exoyn sto stoma toys einai ayto den eparkei to gala to diko soy dose kseno gia na paroyn promhthies apo tis etaireies einai i politikh toys.poio sixnoys thilasmoys emena troei 1,30 me 2 ores thelei to gala tis mamas toy.kai emena to prohgoymeno mina pire 600 gramaria kai einai tora 6200 eimai stin kampili na anisixeis otan den tha troei katholoy i den tha thelei to stithos soy.

joannakuba

joannakuba
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ETSIIIIIII FOTINI..........ΧΩΣΤΑΑΑΑ.........+ΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ....οπως ανέφερα και παραπάνω...

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Να σου πω και εγώ την δική μου γνώμη που θηλάζω ακόμα την κόρη μου και που η παιδίατρος στον τρίτο μήνα μου είπε ακριβώς τα ίδια με εσένα...
Εγώ πήρα σύμβουλο θηλασμού τηλέφωνο και ρώτησα για τον χαμηλό σίδηρο, γιατί εμένα η παιδίατρος δεν μου πρότεινε συμπλήρωμα, μου πρότεινε να πίνει 2 γεύματα την ημέρα σκόνη που είναι πιο εμπλουτισμένη απο το μητρικό Shocked Shocked Shocked
Η σύμβουλος μου είπε πως ναι, έχει η σκόνη περισσότερο σίδηρο απο το μητρικό, αλλά δεν είναι εύκολα απορροφήσιμος απο τον οργανισμό. Και σαν να μη φτάνει αυτό, τα στοιχεία του ξένου γάλακτος, δεσμεύουν και πολύτιμα θρεπτικά συστατικά του μητρικού.
Τα μωρά που έχουν έλλειψη σιδήρου παρουσιάζουν υπνηλία, υποτονικότητα, φανερό εκνευρισμό, αδυναμία στις κινήσεις τους και είναι κάτασπρα σαν το πανί.
Αν ένα απο αυτά το έχει το μωρό σου, κάνε εξέταση αίματος και αν όντως έχει χαμηλό σίδηρο μίλα με σύμβουλο θηλασμού για το πως να προχωρήσεις απο εκεί και πέρα. Αν δεν έχει τίποτα απο αυτά, απλά δεν έχει έλλειψη σιδήρου.
Γενικά μην ακούς κανέναν παιδίατρο για τον θηλασμό, δυστυχώς δεν ξέρουν....
Θα πρότεινα και εγώ να αυξήσεις τους θηλασμούς, αλλά όχι κατά την διάρκεια την νύχτας. Μη το ξυπνάς το ψυχουλάκι μου να φάει, όταν πεινάσει θα ξυπνήσει μόνο του Very Happy
Αυτά τα ολίγα Very Happy

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
είμαι στο μαιευτήριο κουκλίτσα τώρα είδα το θέμα σου! μην ακούω βλακείες θα συνεχίσεις το θηλασμό και θα μιλήσεις και σε κάποιον ειδικό σύμβουλο θηλασμού για να ησυχάσεισ.οι περισσότεροι παιδίατροι έτσι κάνουν γιατί παίζονται συμφέροντα. να συνεχίσεις ακάθεκτη, θα σου στείλω μνμ μόλις επιστρέψω το βράδυ , φιλια

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κουκλιτσες μου σας ευχαριστω ολες τοσο πολυ για την στηριξη που μου προσφερετε...!!!εχω καλα νεα απο εκει που καναμε 6 γευματα την ημερα σημερα μεχρι τωρα εχουμε κανει 7...δηλαδη μεχρι να φυγει η μερα θα εχουμε κανει σιγουρα 9...!!!τσικεν λες να μην της το δωσω καλυτερα...???κι εμενα δεν μου πολυαρεσε που μας εδωσε σιδηρο χωρις να ξερουμε σιγουρα αν το παιδι εχει ελλειψη σιδηρου....

antzelinino

antzelinino
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σοφακι μην σταματας με τιποτα...
Συνεχισε να θηλαζεις... Τρωγε ομως καλα... Ασε διατροφες και χαζα...
Και αν θελεις, επειδη κι εμενα ο μικρος μου δεν πηρε πολλα γραμμαρια, μου εδωσε η παιδιατρος χαπακια μαγιας μπυρας... Βοηθανε να αυξηθει το γαλα... Keep walking...
Φιλια...

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
antzelinino έγραψε:Σοφακι μην σταματας με τιποτα...
Συνεχισε να θηλαζεις... Τρωγε ομως καλα... Ασε διατροφες και χαζα...
Και αν θελεις, επειδη κι εμενα ο μικρος μου δεν πηρε πολλα γραμμαρια, μου εδωσε η παιδιατρος χαπακια μαγιας μπυρας... Βοηθανε να αυξηθει το γαλα... Keep walking...
Φιλια...


κοπελα μου αυτα χρειαζονται συνταγη...???ποσα επαιρνες...???με ενδιαφερει....

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
spapastamou έγραψε:...................τσικεν λες να μην της το δωσω καλυτερα...???κι εμενα δεν μου πολυαρεσε που μας εδωσε σιδηρο χωρις να ξερουμε σιγουρα αν το παιδι εχει ελλειψη σιδηρου....

Λέω αν νομίζεις πως έχει δίκιο ο παιδίατρος να κάνεις εξετάσεις αίματος στο μωράκι σου και να διαπιστώσεις αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο.
Κακά τα ψέμματα, ένα μωράκι που έχει έλλειψη σιδήρου φαίνεται και με το μάτι.
Όμως για να μην σου κάνω εγώ την γιατρό, σου βάζω το Link που εμένα με βοήθησε τότε που είχα απορίες να βγάλω μια άκρη
http://www.thilasmos.net/index.html

Πάντως είναι απίστευτο το πόσο ανενημέρωτοι είναι οι παιδίατροι σχετικά με τον θηλασμό....

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
chicken έγραψε:
spapastamou έγραψε:...................τσικεν λες να μην της το δωσω καλυτερα...???κι εμενα δεν μου πολυαρεσε που μας εδωσε σιδηρο χωρις να ξερουμε σιγουρα αν το παιδι εχει ελλειψη σιδηρου....

Λέω αν νομίζεις πως έχει δίκιο ο παιδίατρος να κάνεις εξετάσεις αίματος στο μωράκι σου και να διαπιστώσεις αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο.
Κακά τα ψέμματα, ένα μωράκι που έχει έλλειψη σιδήρου φαίνεται και με το μάτι.
Όμως για να μην σου κάνω εγώ την γιατρό, σου βάζω το Link που εμένα με βοήθησε τότε που είχα απορίες να βγάλω μια άκρη
http://www.thilasmos.net/index.html

Πάντως είναι απίστευτο το πόσο ανενημέρωτοι είναι οι παιδίατροι σχετικά με τον θηλασμό....


ναι οντως ειναι ανημερωτοι...το παιδακι μου παντως μια χαρα φαινεται...ροδαλο-ροδαλο...σ'ευχαριστω πολυ τσικεν θα το διαβασω.... Very Happy

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλή μου ακολούθησε το μητρικό ένστικτο και θα βρεις την άκρη. Το να σταματήσεις το θηλασμό είναι η εύκολη λύση για τους παιδιάτρους. Δε σημαίνει ότι είναι πάντα σωστοί.....Εσύ το βλέπεις το παιδάκι σου και καταλαβαίνεις τι χρειάζεται.

Τα χαπάκια μπύρας δεν χρειάζονται συνταγή. Τα παίρνεις από το φαρμακείο. Εγώ που θηλάζω 4 μήνες τώρα παίρνω 4 τη μέρα αλλά μπορείς να πάρεις και παραπάνω. Εγώ παίρνω της lanes. Δεν είναι και ακριβά. Τα 250 χαπάκια έχουν 12,40ευρώ και τα 500 χαπάκια έχουν 18 ευρώ. Όλα καλά θα πάνε Very Happy

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
spapastamou έγραψε:
ναι οντως ειναι ανημερωτοι...το παιδακι μου παντως μια χαρα φαινεται...ροδαλο-ροδαλο...σ'ευχαριστω πολυ τσικεν θα το διαβασω.... Very Happy

Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο και μίλησα με μία σύμβουλο. Very Happy
Ρε συ, τίποτα δεν έχει το μικράκι σου, έτσι μου έλεγε και εμένα η παιδίατρος και με είχαν ζώσει τα φίδια, & έκανα τρελλές σκέψεις πως κάνω κακό στο μωρό με την τρέλλα μου να θηλάσω, αλλά τίποτα απο αυτά δεν ίσχυε.
Επίσης, οι καμπύλες ανάπτυξης των μωρών που πίνουν μητρικό γάλα είναι διαφορετικές απο των μωρών που πίνουν γάλα σε σκόνη.
Γενικά αν το μωρό σου είναι ροδαλό ροδαλό, χαρούμενο, βρέχει αρκετές πάνες και τα κακά του είναι μουσταρδί, είστε super!!!!

Anyway, τι ευχαριστείς βρε? Μακάρι να σου φανώ κάπου χρήσιμη και να μην πελαγώσεις όπως εγώ στις αρχές Rolling Eyes

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
panta έγραψε:Καλή μου ακολούθησε το μητρικό ένστικτο και θα βρεις την άκρη. Το να σταματήσεις το θηλασμό είναι η εύκολη λύση για τους παιδιάτρους. Δε σημαίνει ότι είναι πάντα σωστοί.....Εσύ το βλέπεις το παιδάκι σου και καταλαβαίνεις τι χρειάζεται.

Τα χαπάκια μπύρας δεν χρειάζονται συνταγή. Τα παίρνεις από το φαρμακείο. Εγώ που θηλάζω 4 μήνες τώρα παίρνω 4 τη μέρα αλλά μπορείς να πάρεις και παραπάνω. Εγώ παίρνω της lanes. Δεν είναι και ακριβά. Τα 250 χαπάκια έχουν 12,40ευρώ και τα 500 χαπάκια έχουν 18 ευρώ. Όλα καλά θα πάνε Very Happy



ευχαριστω πολυ κοριτσια...μακαρι να τα ηξερα κ νωριτερα...ξερω ποσο καλο κανει η μαγια μπυρας στην γαλουχια αλλα δεν ηξερα οτι υπαρχουν χαπακια...σας ευχαριστω ολες παρα πολυ...!!!

antzelinino

antzelinino
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
spapastamou έγραψε:
antzelinino έγραψε:Σοφακι μην σταματας με τιποτα...
Συνεχισε να θηλαζεις... Τρωγε ομως καλα... Ασε διατροφες και χαζα...
Και αν θελεις, επειδη κι εμενα ο μικρος μου δεν πηρε πολλα γραμμαρια, μου εδωσε η παιδιατρος χαπακια μαγιας μπυρας... Βοηθανε να αυξηθει το γαλα... Keep walking...
Φιλια...


κοπελα μου αυτα χρειαζονται συνταγη...???ποσα επαιρνες...???με ενδιαφερει....

Οχι Σοφακι... Δεν χρειαζονται συνταγη... Εγω επιρνα 3 την ημερα... Πρωι, μεσημερι και βραδυ... Θα δεις διαφορα...
Φιλια...

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσακι μου μην στεναχωριεσαι η κορη σου ειναι μοντελο απο κουνια(οπως η δικη μου χαχαχα)και μην σταματησεις να θυλαζεις αποκλειστικοτατα!ακους εκει,ποσο περιμενε δηλαδη να εχει παρει 5 κιλα?ειναι μωρο ακομα για ονομα του θεου!εμενα ολο το καλοκαιρι(3 ολοκληρους μηνες περιπου)πηρε μονο 600 γρμ και δεν αφησα την γιατρο να μου πει κουβεντα!!!!!!!!μεσα στην ζεστη θα παιρναμε κιλα??θυλαζαμε οπως ακομα θυλαζουμε δηλαδη,νερο πιναμε αλλα τρωγαμε ελαφρα κ απο την λυσσα τησ στο παιχνιδι δεν πηρε βαρος πολυ...οχου μας τα πριζουνε πια με τα ξενα γαλατα..αλλαξε γιατρο χαχαπακια δεν εχω παρει ο γυναικολογος μου ομως )οπως κ η μαμα μου)μου ειπαν να πινω λιγο μπυρα μεσα στην ημερα να τρωω σουπες πολλες φρουτα ψωμι πολυ γενικα να τρωω καλα!κ στο μωρο δεν δινω σιδηρο κ ειδικα χωρις εξεταση δεν δινω τιποτα flower

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
spapastamou έγραψε:κουκλιτσες μου σας ευχαριστω ολες τοσο πολυ για την στηριξη που μου προσφερετε...!!!εχω καλα νεα απο εκει που καναμε 6 γευματα την ημερα σημερα μεχρι τωρα εχουμε κανει 7...δηλαδη μεχρι να φυγει η μερα θα εχουμε κανει σιγουρα 9...!!!τσικεν λες να μην της το δωσω καλυτερα...???κι εμενα δεν μου πολυαρεσε που μας εδωσε σιδηρο χωρις να ξερουμε σιγουρα αν το παιδι εχει ελλειψη σιδηρου....

τα βρεφακια δεν κανει να ξεπερνανε τα ορια τους σε διδηρο δεν τους κανει καλο οποτε ετσι απλα συγνωμη κιολας θα αλλαζα γιατρο,οπως κ εχω αλλαξει για αλλον λογο επισης σε θεμα υγειας του μωρου μου

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συγνωμη για να καταλαβω τεθεικε θεμα οτι δεν εχεις γαλα ας πουμε ;;

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ευχαριστω και παλι ολες σας κοριτσια...κι εγω μπυρες ειχα παρει να πινω αλλα τα χαπακια κουγονται καλυτερη ιδεα δεν εχουν κ αλκοολ...χα χα...οχι βαρβαρα μου δεν τιθεται τετοιο θεμα εχω γαλατακι δοξα το θεο απλα τελευταια ειχα τα ψυχολογικα μου και δεν τρεφομουν καλα για να το εμπλουτισω κ λεω μηπως φταιει αυτο...

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια, η μαγιά μπύρας δεν είναι για κάθε μέρα, είναι ένα βοήθημα μέχρι να φτάσει η μειωμένη παραγωγή τις απαιτήσεις του μωρού. Ο θηλασμός είναι προσφορά και ζήτηση. Ούτως ή άλλως πρέπει να τις παίρνεις για ένα διάστημα και μετά να τις σταμάς και να τις καναξεκινάς.

Δείτε εδώ
http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/09/122.html

http://www.supa.gr/forums/f188/botana-kai-futika-sumplirwmata-gia-auxisi-tis-paragogis-mitrikou-galaktos-32019.html
,όπου γράφει μεταξύ άλλων


Τα συμπληρώματα προτείνονται κυρίως αν για κάποιο λόγο δεν έχει εδραιωθεί η γαλουχία τις πρώτες 40 μέρες, για παράδειγμα αν η μητέρα δίνει αρκετό συμπλήρωμα και θέλει να απεξαρτηθεί απ' αυτό.Τα συμπληρώματα είναι αποτελεσματικά όταν το γάλα λείπει (έχει αποδειχθεί)` αλλά μπορεί να δημιουργήσουν υπερπαραγωγή με αρκετά προβλήματα όταν το γάλα δεν λείπει.

Επίσης συχνά αλλάζουν τη γεύση του γάλακτος και μερικά μωρά δεν το θέλουν! Αυτά και διάφοροι άλλοι λόγοι μπορεί να μας οδηγήσουν μέχρι και στον αποθηλασμό, γι΄ αυτό χρειάζεται μεγάλη προσοχή.


Φυτικά συμπληρώματα
Όταν λοιπόν κρίνεται αναγκαίο, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μαγιά μπύρας (brewer's yeast), τριγωνέλα (fenugreek), γαϊδουράγκαθο (blessed thistle), φύλλα σμέουρα (red raspberry leaf tea), μάραθο (fennel), απήγανο (ρυτή), μηδική (alfalfa), τσάι τσουκνίδας (nettle tea), milk thistle, goat's rue και πολλά άλλα.

Τα συμπληρώματα (ειδικά η μαγιά μπύρας) μπορούν να βοηθήσουν μόνο αν συμβαίνει το ελάχιστο ερέθισμα των 100 λεπτών ενεργού θηλασμού στο κάθε στήθος ημερησίως δηλαδή πρέπει να θηλάζει το μωρό αποτελεσματικά (10 λεπτά σε κάθε στήθος) τουλάχιστον 8 φορές τη μέρα ή να κάνει η μητέρα 8-12 αντλήσεις το 24ωρο (μάλιστα για μητέρες που δεν έχουν εδραιώσει τη γαλουχία πρέπει να γίνονται με νοσοκομειακό θήλαστρο) και η μια άντληση να είναι βραδινή μεταξύ 12 τα μεσάνυχτα και 6 το πρωί.
Μαγιά μπύρας
Η μαγιά της μπύρας υπάρχει σε ταμπλέτες και σε σκόνη και θα τη βρείτε στα φαρμακεία. Η δοσολογία που αναγράφεται πάνω στη συσκευασία είναι πολύ μικρή για να βοηθήσει τη γαλουχία. Για να υπάρξει αποτέλεσμα, η δοσολογία για την αύξηση της παραγωγής γάλακτος είναι 2 γραμμάρια 3 φορές τη μέρα, δηλαδή συνολικά 6 γραμμάρια το 24ωρο.

Αν βρείτε των 500 μιλιγκράμ, τότε η δοσολογία είναι 4 ταμπλέτες x 3 φορές τη μέρα (δηλ. 12 ταμπλέτες το 24ωρο). Πιο σύνηθες είναι να βρείτε των 300 μιλιγκράμ οπότε η δοσολογία είναι 7 ταμπλέτες x 3 φορές τη μέρα (21 ταμπλέτες το 24ωρο)

Η λήψη της μπορεί να διαρκέσει σε όλη τη διάρκεια του θηλασμού ή των αντλήσεων αν την παίρνουμε για 2 εβδομάδες και τη σταματάμε για μία. Μετά τις 2 εβδομάδες ο οργανισμός συνηθίζει και η μαγιά δεν έχει καμία επίδραση, αν όμως διακόψουμε για μία εβδομάδα, και μετά την ξαναπάρουμε, θα αυξηθεί πάλι το γάλα.

Να σημειωθεί πως η κατανάλωση μπύρας χωρίς αλκοόλ δεν έχει καμία επίδραση στο θηλασμό εκτός αν γίνεται σε πραγματικά τεράστιες ποσότητες!

Επίσης, οι σούπες δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι βοηθούν το θηλασμο. Προσωπικά δεν τρώω αλλά θηλάζω εδώ και 19 μήνες...

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣ Η ΓΕΥΣΗ.AN DEN YPARXEI ΚΑΠΟΙΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, ΑΠΛΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΟΥ.

ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΤΑΝ ΤΡΩΩ ΜΟΣΧΑΡΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΟ.

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;TI ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΧΕΙ ΕΔΡΕΙΩΘΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ;OTI ANTAΠΟΚΡΙΝΟΜΑΙ ΣΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ;MA ΑΥΤΕΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ;ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΝΟΥΜΕ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑ ΙΔΙΩΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ, ΒΕΒΑΙΑ Η ΜΙΚΡΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ, ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ 5600.

45δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 Empty to moraki mou den thelei poia to diko mou gala.. Πεμ Δεκ 08, 2011 11:51 pm

JS_EXTE

JS_EXTE
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
to moro moy epapse poia na thelei to diko mou gala....sinithise to kseno..an kai to evala apo tin proti mera katalavame apo to meaiftirio oti den tin xorteni..etsi anagastika na doso mpoukali..stin arxi epine kai to diko moy kai to kseno...distixos edo kai dyo evdomades den thelei oute na to dokimasi...tin prospatho ala kleei... Sad

minubaki

minubaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Να σημειωθεί πως η κατανάλωση μπύρας χωρίς αλκοόλ δεν έχει καμία επίδραση στο θηλασμό εκτός αν γίνεται σε πραγματικά τεράστιες ποσότητες!


καλημερα...!
εμενα μου εχουν πει πως η μπυρα βοηθαει κ ιδιαιτερα η μαυρη.... μαλιστα στην αγγλια εχουν δωσει σε λεχωνα σε νοσοκομειο για να αυξηθει η παραγωγη της...
δηλ εσυ λες μονο χωρις αλκοολ να πινουμε? εχω πιει με αλκοολ αλλα παντα να απεχει αρκετα απο το γευμα της μικρης... απαγορευεται μπυρα με αλκοολ?

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
minubaki έγραψε:Να σημειωθεί πως η κατανάλωση μπύρας χωρίς αλκοόλ δεν έχει καμία επίδραση στο θηλασμό εκτός αν γίνεται σε πραγματικά τεράστιες ποσότητες!


καλημερα...!
εμενα μου εχουν πει πως η μπυρα βοηθαει κ ιδιαιτερα η μαυρη.... μαλιστα στην αγγλια εχουν δωσει σε λεχωνα σε νοσοκομειο για να αυξηθει η παραγωγη της...
δηλ εσυ λες μονο χωρις αλκοολ να πινουμε? εχω πιει με αλκοολ αλλα παντα να απεχει αρκετα απο το γευμα της μικρης... απαγορευεται μπυρα με αλκοολ?

Το νόημα δεν είναι να πίνουμε μπύρα με αλκοόλ, αλλά ότι γενικά δε βοηθάει ιδιαίτερα η μπύρα!

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΔΕΝ θα σταματήσεις!!!! Με τίποτα!!!! Να σ ενημερώσω ότι η δικιά μου είναι θηλαζόμενο μωρό εδώ και 25 μήνες!!! Το βάρος δεν παίζει κανένα ρόλο!! Φτάνει να έχει ανοδική ή σταθερή πορεία στις καμπύλες κ να μεγαλώνει το κεφαλάκι του!!! Είμαστε 9.900 και 86 πόντους, μιλάμε άπταιστα από 17 μηνών, ακόμη ξυπνάμε τη νύχτα >2φορές!!! Όσο για το σίδηρο, κι εγώ της δίνω. Ο γιατρός μου είπε ότι όταν ο οργανισμός δεν έχει ανάγκη από σίδηρο, τον αποβάλλει από τα κακά! Δεν επιβαρύνει καθόλου τον οργανισμό κ μόνο καλό μπορεί να κάνει ακόμη κ σε μακροχρόνια χρήση!!! Μη σταματήσεις το θηλασμό κ μην απογοητεύεσαι!! Δεν μπορεί η κατά τα άλλα λατρεμένη αγελαδίτσα να ταϊσει καλύτερα από σένα το μωρό σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cinderella έγραψε:ΔΕΝ θα σταματήσεις!!!! Με τίποτα!!!! Να σ ενημερώσω ότι η δικιά μου είναι θηλαζόμενο μωρό εδώ και 25 μήνες!!! Το βάρος δεν παίζει κανένα ρόλο!! Φτάνει να έχει ανοδική ή σταθερή πορεία στις καμπύλες κ να μεγαλώνει το κεφαλάκι του!!! Είμαστε 9.900 και 86 πόντους, μιλάμε άπταιστα από 17 μηνών, ακόμη ξυπνάμε τη νύχτα >2φορές!!! Όσο για το σίδηρο, κι εγώ της δίνω. Ο γιατρός μου είπε ότι όταν ο οργανισμός δεν έχει ανάγκη από σίδηρο, τον αποβάλλει από τα κακά! Δεν επιβαρύνει καθόλου τον οργανισμό κ μόνο καλό μπορεί να κάνει ακόμη κ σε μακροχρόνια χρήση!!! Μη σταματήσεις το θηλασμό κ μην απογοητεύεσαι!! Δεν μπορεί η κατά τα άλλα λατρεμένη αγελαδίτσα να ταϊσει καλύτερα από σένα το μωρό σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147 δε θελω να σταματησω να θηλαζω τη νεραιδουλα μου κοριτσια :( - Σελίδα 2 401147

Διάβασα πρόσφατα καινούργια μελέτη που λέει ότι ο πλεονάζων σίδηρος τελικά βλάπτει, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει επαληθευτεί και από άλλους επιστήμονες. Εγώ δε δίνω σίδηρο, αν τρώει το παιδί κρέας, δε θα παίρνει την ποσότητα που χρειάζεται από εκεί? Κάνατε κάποιες εξετάσεις πριν το δώσετε? Με ενδιαφέρει η απάντησή σου...

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσακια μου γλυκαεγω και η βαλια μου σας ευχαριστουμε πολι για τις πολυτιμες συμβουλες σας...!!!να σας πω τα καλα νεα απο εχθες αυξησαμε τα γευματα μας απο 6 σε 10...!!!ελπιζω να καταφερουμε να τα κρατησουμε ετσι...!!!

JS_EXTE μου σε καταλαβαινω οσο δεν φανταζεσαι...!!!μην μου στεναχωριεσαι...παλεψε το λιγο ακομα κι αν δεις οτι δεν θελει πια με τιποτα τι να κανεις συνεχιστε με ξενο...δεν θα σε καβει λιγοτερο καλη μανουλα αυτο...το βασικο ειναι να τρεφονατι τα μωρακια μας για να ειναι καλα...οκ...???φιλακιααα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις