Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
96 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 96 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
χαχα..καλά οι ερωτήσεις σου είναι απίθανες..πολύ γέλασα!!

άλλα οπως λένε και οι ίδιοι όταν πια έχουν φτάσει στα 15-20 παιδιά έχουν και πολλά μεγάλα που βοηθάνε στα ψώνια..στις δουλειές κλπ και είναι καλύτερα από όταν έχεις 4 η 5 μικρά!!

.και δεν νομίζω οτι είναι μόνο το ριάλιτι..γενικά στο εξωτερικό τα επιδόματα για τα παιδιά ειναι αρκετά χρήματα...μπορείς να τα ζήσεις...

μην κοιτάς την Ελλάδα μας που είναι αστα να πάνε...σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη το κράτος βοηθάει να κάνεις παιδιά...(δεν λεω για 10 κΑΙ 15 )..αλλά μέχρι 4-5- μπορεί ο καθένας..

αλλο 4-5 και αλλο 15!υπαρχει τεραστια αποκλειση!και οσο και να βοηθαει το κρατος δεν νομιζω να παιρνουν τοσο μεγαλα επιδοματα ωστε να μπορει να συντηρηθει μια τετοια οικογενεια!!!γι αυτο αλλωστε κανουν και τη ζωη τους reality!

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
boubou έγραψε:ναι αλλα βλεπουμε οτι εινα μεσα στην καλη χαρα οσο τους δειχνει η τηλεοραση?τις αλλες ωρες μπορει να επικρατει το απολυτο χαος.. η το παιδακι το πιο μεγαλο που μεγαλωνει το μικροτερο?γιατι να μη ζησει σαν παιδακι λιγα χρονια ακομη?μεγαλο θα ειναι για πολλα περισσότερα στην ζωη του!!νομιζω ότι είναι υπερβολή της υπερβολής αυτή η κατασταση!

Συμφωνω...για μενα το να φτασεις να κανεις τοσα παιδια δειχνει ειτε ανευθυνοτητα ειτε αναισθησια,οποτε μπορει οντως να μην γκρινιαζουνε αλλα δεν τους θεωρω και προτυπο...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:

Συμφωνω...για μενα το να φτασεις να κανεις τοσα παιδια δειχνει ειτε ανευθυνοτητα ειτε αναισθησια,οποτε μπορει οντως να μην γκρινιαζουνε αλλα δεν τους θεωρω και προτυπο...

συγνώμη κιόλας...δεν θέλω να το πάρεις προσωπικά..
αλλά αυτό που λες πως τα τόσα παιδιά δείχνουν ανευθυνότητα και αναισθησία μου φαίνεται τουλάχιστον αστείο...

απο τη στιγμή που μπορούν να τα ζήσουν,,και να τα αναθρέψουν σωστά ...δεν βρίσκω καμία ανευθυνότητα,,,
μάλιστα τα παιδιά είναι όλα προσεγμένα ,καθαρά,ευγενικά (περισσότερο απο πολλά μοναχοπαίδια η 2-3 παιδιά που έχουν άλλοι) ..όλα ξέρουν 2 μουσικά όργανα ,γλώσσες ..

και επειδή λέμε για το ριάλιτι ..μόνο η μια οικογένεια έχει ριαλιτι..οι duggars,,,
όλοι οι άλλοι δηλαδή?

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπουμπουκίτσα, χωρίς να παίρνω θέση για το αν είναι σωστό ή λάθος να κάνεις τόσα παιδιά, δε νομίζεις πως είναι φυσικό όταν προγραμματίζουν μια φωτογράφιση να είναι όλοι καθαροί, προσεγμένοι και χαμογελαστοί; Αυτό σημαίνει πως είναι έτσι και στην καθημερινότητά τους; (μακάρι να είναι δηλαδή!)

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Μπουμπουκίτσα, χωρίς να παίρνω θέση για το αν είναι σωστό ή λάθος να κάνεις τόσα παιδιά, δε νομίζεις πως είναι φυσικό όταν προγραμματίζουν μια φωτογράφιση να είναι όλοι καθαροί, προσεγμένοι και χαμογελαστοί; Αυτό σημαίνει πως είναι έτσι και στην καθημερινότητά τους; (μακάρι να είναι δηλαδή!)

δεν ξέρω βρε Έλενα,...

αλλα η αλήθεια είναι πως όταν έβαλα το θέμα δεν σκέφτηκα πως πρέπει να τους έχουμε πρότυπο..ούτε πως πρέπει να κάνουμε τόσα παιδιά..ούτε τίποτα απο αυτά...δεν ξέρω πως πηγε εκεί το θέμα..

εγω απλά θεώρησα πως τόσες μανούλες που σκέφτονται αν θα τα καταφέρουν με το 2 η 3 παιδάκι ..άμα δουν κατι τέτοιο θα που ..
αφού αυτοί τα καταφέρνουν με τόσα ,,μπορώ και εγώ με 2 ...

αλλά αμέσως τους βγάλαν άχρηστους ,αδιάφορους και δεν ξερά και εγώ τι άλλο ..οπότε η αρχική ιδέα του θέματος χάθηκε.

οσο για το αν είναι ολοι στην τρίχα για την φωτογράφιση ..και ενα παιδί να έχεις δεν το έχεις όλη την ώρα στην τρίχα...


Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ειτε το θελετε ειτε οχι οσοι κανουν τοσα παιδια ειναι ατομα "οπου φυσα ο ανεμος παω" και "ο,τι κατσει".Και φυσικα και ειναι πιο ηρεμοι γιατι αν δεν ηταν θα ειχαν αυτο που λεμε "δημιουργικο αγχος" και αγχος της αυτοσυντηρησης οποτε και μονο αυτο αρκει για να μην αραδιαζεις παιδια σαν την κουνελα...ο ανθρωπος περα απο το γενετησιο ενστικτο εχει και τη λογικη και αυτο τον κανει ανθρωπο.Ολα αυτα που λετε για στησιμο της φωτογραφισης εχετε δικιο...στα χερια μου εχει πεσει ενα εντυπο που διανεμεται απο τις εκκλησιες και εκδιδεται απο εναν συλλογο για υπερπολυτεκνες οικογενειες...εκει παρουσιαζονται οικογενειες ανα την Ελλαδα που εχουν πανω απο 7-8 παιδια,μεσος ορος τα 10 και αρκετες και πανω απο αυτο.Οι περισσοτερες κανουν εκκλησεις για να τους δωσει ο κοσμος πανες,γαλα,κτλ.Θεωρω οτι σε αυτη τη θεση μπορουμε να βρεθουμε ολοι απο δω και περα χωρις ομως να το εχουμε προβλεψει,γιατι αλλαξαν αποτομα οι καταστασεις...πολλοι απολυθηκαμε απο τη δουλεια μας,τα δεδομενα της ζωης μας ερχονται τα πανω κατω...εγω τρεμω και μονο στην ιδεα χωρις να εχω ακομα αποκτησει το προβλημα.Για πειτε μου,αυτοι που κανουν τοσα παιδια ειναι δυνατον να μην το εχουν σκεφτει πιο πριν οτι θα βρεθουν σε τοσο δεινη οικονομικη θεση ειτε δουλευουν ειτε οχι...ποσα λεφτα πρεπει να βγαζεις δηλαδη το μηνα για να μπορεις να ζησεις με τα στοιχειωδη εστω σε μια τοσο πολυμελη οικογενεια;Αλλα ειμαι σιγουρη οτι δεν το σκεφτονται!Και αισθανονται απλα οτι οι αλλοι εχουν υποχρεωση να βοηθησουν και να τους ζησουν,οποτε "εχει ο Θεος".Για ρωτα ομως πώς νιωθει ενα παιδι οταν δεν εχει λαβει ποτε στη ζωη του ενα δωρο απο τους δικους του και τα παιρνει ολα μα ολα δευτερο χερι...μπορει να βγαινουν τα καλυτερα παιδια και συμφωνω σε αυτο,αλλα εχουν τραυματα στην ψυχη τους...το ξερω γιατι γνωριζω πολυτεκνη οικογενεια που ζει με αυτον τον τροπο και ζω απο πολυ κοντα το ενα παιδακι που ολο συγκρινει τη ζωη του με τη δικη μας η οποια σας διαβεβαιω ειναι πολυ,πολυ απλη και καθημερινη...αλλα νιωθει πικρια που τιποτα ποτε δεν αγορασαν γι'αυτο.Μπουμπουκιτσα,μη θυμωνεις,αποψεις ανταλλασσουμε...και αν συζητηση πηρε αλλη τροπη,αυτο δειχνει οτι το θεμα που εθεσες εγειρει το ενδιαφερον ολων...το θεωρω φυσιολογικο και το ιδιο εχει συμβει και με αλλα θεματα.

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kastallia έγραψε:Ειτε το θελετε ειτε οχι οσοι κανουν τοσα παιδια ειναι ατομα "οπου φυσα ο ανεμος παω" και "ο,τι κατσει".Και φυσικα και ειναι πιο ηρεμοι γιατι αν δεν ηταν θα ειχαν αυτο που λεμε "δημιουργικο αγχος" και αγχος της αυτοσυντηρησης οποτε και μονο αυτο αρκει για να μην αραδιαζεις παιδια σαν την κουνελα...ο ανθρωπος περα απο το γενετησιο ενστικτο εχει και τη λογικη και αυτο τον κανει ανθρωπο.Ολα αυτα που λετε για στησιμο της φωτογραφισης εχετε δικιο...στα χερια μου εχει πεσει ενα εντυπο που διανεμεται απο τις εκκλησιες και εκδιδεται απο εναν συλλογο για υπερπολυτεκνες οικογενειες...εκει παρουσιαζονται οικογενειες ανα την Ελλαδα που εχουν πανω απο 7-8 παιδια,μεσος ορος τα 10 και αρκετες και πανω απο αυτο.Οι περισσοτερες κανουν εκκλησεις για να τους δωσει ο κοσμος πανες,γαλα,κτλ.Θεωρω οτι σε αυτη τη θεση μπορουμε να βρεθουμε ολοι απο δω και περα χωρις ομως να το εχουμε προβλεψει,γιατι αλλαξαν αποτομα οι καταστασεις...πολλοι απολυθηκαμε απο τη δουλεια μας,τα δεδομενα της ζωης μας ερχονται τα πανω κατω...εγω τρεμω και μονο στην ιδεα χωρις να εχω ακομα αποκτησει το προβλημα.Για πειτε μου,αυτοι που κανουν τοσα παιδια ειναι δυνατον να μην το εχουν σκεφτει πιο πριν οτι θα βρεθουν σε τοσο δεινη οικονομικη θεση ειτε δουλευουν ειτε οχι...ποσα λεφτα πρεπει να βγαζεις δηλαδη το μηνα για να μπορεις να ζησεις με τα στοιχειωδη εστω σε μια τοσο πολυμελη οικογενεια;Αλλα ειμαι σιγουρη οτι δεν το σκεφτονται!Και αισθανονται απλα οτι οι αλλοι εχουν υποχρεωση να βοηθησουν και να τους ζησουν,οποτε "εχει ο Θεος".Για ρωτα ομως πώς νιωθει ενα παιδι οταν δεν εχει λαβει ποτε στη ζωη του ενα δωρο απο τους δικους του και τα παιρνει ολα μα ολα δευτερο χερι...μπορει να βγαινουν τα καλυτερα παιδια και συμφωνω σε αυτο,αλλα εχουν τραυματα στην ψυχη τους...το ξερω γιατι γνωριζω πολυτεκνη οικογενεια που ζει με αυτον τον τροπο και ζω απο πολυ κοντα το ενα παιδακι που ολο συγκρινει τη ζωη του με τη δικη μας η οποια σας διαβεβαιω ειναι πολυ,πολυ απλη και καθημερινη...αλλα νιωθει πικρια που τιποτα ποτε δεν αγορασαν γι'αυτο.Μπουμπουκιτσα,μη θυμωνεις,αποψεις ανταλλασσουμε...και αν συζητηση πηρε αλλη τροπη,αυτο δειχνει οτι το θεμα που εθεσες εγειρει το ενδιαφερον ολων...το θεωρω φυσιολογικο και το ιδιο εχει συμβει και με αλλα θεματα.

Συμφωνώ μαζί σου, ο άνθρωπος έχει λογική δεν είναι ζώο να ζευγαρώνει και να αναπαράγει συνέχεια ειδικά αν δεν έχει την οικονομική άνεση να τα μεγαλώσει, αυτά τα έκαναν 2 γενιές πριν που δεν ήξεραν τι σημαίνει προφύλαξη και έκαναν παιδιά και τα είχαν ξυπόλυτα και βρώμικα και τα έβαζαν να δουλεύουν, τα οποία μεγάλωσαν με τρελές στερήσεις υλικές και συναισθηματικές...πραγματική αγάπη είναι να κάνεις ένα ή δύο παιδια που ξέρεις ότι μπορείς να τα μεγαλώσεις σωστά και να τα ζήσεις όχι να τα κάνεις και μετά ότι βρέξει ας κατεβάσει...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:.Μπουμπουκιτσα,μη θυμωνεις,αποψεις ανταλλασσουμε...και αν συζητηση πηρε αλλη τροπη,αυτο δειχνει οτι το θεμα που εθεσες εγειρει το ενδιαφερον ολων...το θεωρω φυσιολογικο και το ιδιο εχει συμβει και με αλλα θεματα.

κασταλία μου καθόλου δεν θύμωσα!!..
απλά αισθάνθηκα την ανάγκη να εξηγήσω πια ήταν η αρχική μου σκέψη..γιατί όλα αυτά πως δεν ειναι να τους έχουμε πρότυπα..κλπ..κλπ..ηταν σαν να απευθύνονται σε μένα που άνοιξα το θέμα..οπότε διευκρίνισα πως δεν ηταν αυτός ο σκοπός μου ..να τους παρουσιάσω σαν πρότυπα προς μίμηση,,

κατα τα άλλα συζήτηση κάνουμε όπως λες..
οπότε θα πω πως δεν συμφωνώ ιδιαίτερα με αυτά που έγραψες..και εγώ εχω δει το βιβλιαράκι των πολυτέκνων που λες..και πολλές φορές το κοιτάω..δεν θεωρώ πως δεν ξέρουν τι κάνουν επειδή κάνουν παιδιά..
και ούτε είσαι υποχρεωμένη να τους βοηθήσεις κλπ...
αλλά το να ζητάει ο σύλλογος πολυτέκνων ρούχα και τρόφιμα και χρήματα για να βοηθήσει δεν το βρίσκω κακό..
και η Ολίβια έφτιαξε σελίδα χαρίζω -ανταλλάσσω,,
και πόσες μανούλες χουν μπει στο φόρουμ και ζητάνε το ένα και το άλλο..απο ρούχα μέχρι κούνιες και καρότσια...τι παει να πει πως είναι ζήτουλες?? και απερίσκεπτες που κάνανε ένα παιδί ???
δεν νομίζω...

και όταν εμεις που έχουμε ενα,δύο άντε 3 παιδιά ζητάμε και ανταλλάσσουμε μεταξύ μας για οικονομία γιατί οταν ζητάει ο αλλος που έχει 10 είναι κακό???


εγώ νομίζω πως δεν ενοχλούν τα πολλά παιδιά ,αλλα το οτι οι περισσότερες από αυτές τις οικογένειες ειναι της εκκλησίας, είναι ανάλογα ντυμένοι,έχουν μια άλφα νοοτροπία..

γιατί και η Αντζελινα με το Μπραντ ΠΙττ έχουν 6 και δεν λέει κανεις κάτι κακο...επειδή ειναι ολα μοντέρνα ντυμενα ...κλπ..κλπ..

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλα τη γνωμη μου για την Αντζελινα και τον Μπραντ δεν τη λεω,γιατι δε γραφεται εδω...καθολου προκατειλημμενη δεν ειμαι,παρολο που δεν ειμαι ατομο που πηγαινει συχνα στην εκκλησια...ο αγαπημενος μου καθηγητης που ειχα ποτε ηταν παπας οπως παπας ειναι και αλλο ενα ατομο που αγαπω κι εκτιμω ιδιαιτερα. Εχω και μια ξαδελφη που ειναι καθε Κυριακη στην εκκλησια και τη θεωρω αξιολογο ατομο...δε σκεφτομαι ετσι.Οι κολλημενοι ανθρωποι δε μ'αρεσουνε φυσικα οπου και αν ανηκουνε...

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καθένας κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του και την οικογένειά του κορίτσια. Δε μου αρέσει η εικόνα που βλέπω αλλά δεν τους κατακρίνω κιόλας. Έκαναν τις επιλογές τους και ζούνε με αυτές. Αν είναι εύκολο ή δύσκολο ή αν είναι καλοί ή κακοί γονείς το ξέρουν μόνο αυτοί και τα παιδιά τους. Εκείνοι μπορεί να είναι ευτυχισμένοι, ποιος μπορεί να ξέρει τι πραγματικά νιώθουν; Μπορεί και εκείνοι να κατακρίνουν τις ολιγομελείς οικογένειες.

Εγώ δε θα μπορούσα να κάνω τόσα πολλά παιδιά. Δεν το θέλω κιόλας. Για πολλούς λόγους. Ούτε συμφωνώ με την προβολή αυτών των οικογενειών, δεν καταλαβαίνω το λόγο. Ok, έχουν πολλά παιδιά! Και τι να λέει; Δεν είδα να φωτογραφίζεται καμία οικογένεια που έχει 1 παιδί και να το επιδεικνύει! Εφόσον πιστεύουν πως αυτό που έχουν είναι φυσιολογικό για ποιο λόγο το προβάλλουν ως κάτι ασυνήθιστο; Με αυτό μόνο διαφωνώ, όχι με το πόσα παιδιά έχουν.

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:
Kastallia έγραψε:.Μπουμπουκιτσα,μη θυμωνεις,αποψεις ανταλλασσουμε...και αν συζητηση πηρε αλλη τροπη,αυτο δειχνει οτι το θεμα που εθεσες εγειρει το ενδιαφερον ολων...το θεωρω φυσιολογικο και το ιδιο εχει συμβει και με αλλα θεματα.

κασταλία μου καθόλου δεν θύμωσα!!..
απλά αισθάνθηκα την ανάγκη να εξηγήσω πια ήταν η αρχική μου σκέψη..γιατί όλα αυτά πως δεν ειναι να τους έχουμε πρότυπα..κλπ..κλπ..ηταν σαν να απευθύνονται σε μένα που άνοιξα το θέμα..οπότε διευκρίνισα πως δεν ηταν αυτός ο σκοπός μου ..να τους παρουσιάσω σαν πρότυπα προς μίμηση,,

κατα τα άλλα συζήτηση κάνουμε όπως λες..
οπότε θα πω πως δεν συμφωνώ ιδιαίτερα με αυτά που έγραψες..και εγώ εχω δει το βιβλιαράκι των πολυτέκνων που λες..και πολλές φορές το κοιτάω..δεν θεωρώ πως δεν ξέρουν τι κάνουν επειδή κάνουν παιδιά..
και ούτε είσαι υποχρεωμένη να τους βοηθήσεις κλπ...
αλλά το να ζητάει ο σύλλογος πολυτέκνων ρούχα και τρόφιμα και χρήματα για να βοηθήσει δεν το βρίσκω κακό..
και η Ολίβια έφτιαξε σελίδα χαρίζω -ανταλλάσσω,,
και πόσες μανούλες χουν μπει στο φόρουμ και ζητάνε το ένα και το άλλο..απο ρούχα μέχρι κούνιες και καρότσια...τι παει να πει πως είναι ζήτουλες?? και απερίσκεπτες που κάνανε ένα παιδί ???
δεν νομίζω...

και όταν εμεις που έχουμε ενα,δύο άντε 3 παιδιά ζητάμε και ανταλλάσσουμε μεταξύ μας για οικονομία γιατί οταν ζητάει ο αλλος που έχει 10 είναι κακό???


εγώ νομίζω πως δεν ενοχλούν τα πολλά παιδιά ,αλλα το οτι οι περισσότερες από αυτές τις οικογένειες ειναι της εκκλησίας, είναι ανάλογα ντυμένοι,έχουν μια άλφα νοοτροπία..

γιατί και η Αντζελινα με το Μπραντ ΠΙττ έχουν 6 και δεν λέει κανεις κάτι κακο...επειδή ειναι ολα μοντέρνα ντυμενα ...κλπ..κλπ..

Φυσικά και δε θα ήταν σωστό να κατακρίναμε μια οικογένεια που χρειάζεται υλικη βοήθεια είτε έχει 2 παιδιά είτε 10, αυτό είναι άλλο ζήτημα εντελώς, και σωστά λες ότι οι περισσότερες από αυτές τις οικογένειες είναι της εκκλησίας, για την οποία εγώ φυσικά δεν έχω και την καλύτερη άποψη για αυτά που περνάει δήθεν στο όνομα του θεού αλλά τέλος πάντων...

Όσον αφορά το παράδειγμα μπραντ και αντζελίνα δεν λέει κανείς τίποτα γιατί έχουν χρήματα να τα αναθρέψουν τα παιδιά αυτά και έχουν κάνει και λειτούργημα γιατί τα 2-3 νομίζω τα έχουν υιοθετήσει και ουσιαστικά σώσει από απαράδεκτες συνθήκες στις οποίες θα ζούσαν με τους αληθινούς γονείς τους οι οποίοι έχουν ακριβώς αυτή τη νοοτροπία και άγνοια θα το πω καλύτερα για να τα μεγάλωναν σωστά και να τα εφοδίαζαν στη ζωή τους.

Είναι πολύ καλό γενικώς οι διάσημοι που υιοθετούν παιδιά γιατί και να τα φροντίσουν μπορούν και οτιδήποτε, αν είχα και γω τα χρήματα σίγουρα θα έκανα παιδιά έστω 2-3, αλλά αυτοί οι αριθμοί 15-20 παιδιών μου φαίνεται λίγο εξωγήινο δεν ξέρω....

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:[Δεν είδα να φωτογραφίζεται καμία οικογένεια που έχει 1 παιδί και να το επιδεικνύει! Εφόσον πιστεύουν πως αυτό που έχουν είναι φυσιολογικό για ποιο λόγο το προβάλλουν ως κάτι ασυνήθιστο; Με αυτό μόνο διαφωνώ, όχι με το πόσα παιδιά έχουν. [/color][/font]


..μα τι να δείξει μια οικογένεια με ένα παιδί??..όλοι κάνουν ένα...

η προβολή γίνεται για να παραδειγματίσει συνήθως ....και πάντα ενδιαφέρων έχει το διαφορετικό...αλλιώς θα κάνανε ριάλιτι κάποια οικογένεια με ενα παιδι..αλλά τι να δείξουν...αν δεις τα καναλια στο εξωτερικό που επιλέγουν τα ριαλιτι περνούν πάντα οικογένειες πιο μεγάλες
..οπως τους gosselin με δίδυμα και εξαδυμα...οι οποίοι μάλιστα δεν εχουν καμία σχέση με θρησκεία ,εκκλησίες κλπ...απλα απο εξωσωματική ετυχε να πιάσουν τοσα και τα κράτησαν...οι συγκεκριμένοι βεβαία επειδη δεν τα κάνανε απο επιλογή...απο πίστη κλπ..στο τέλος χωρίσανε μπροστά στις κάμερες κιολας..τραγικό!

http://www.google.gr/search?q=jon+and+kate+plus+8&hl=el&noj=1&gbv=2&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=ArvtTs2bFoTe8APOgr3wCQ&ved

na kai to link!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2012653/Octomom-Nadya-Sulemans-children-run-riot-The-Today-Show-Ann-Curry.html

αλλη μια πολυτεκνη μαμα,γνωστη στις ΗΠΑ,δεν ειναι pro life σαν τους Ντουγκαρς. Γι αυτην τι λετε?

ο πατερας δεν συμμετεχει,απο οτι ειχα ακουσει δεν γνωριζε καν την εγκυμοσυνη*(8δυμα εκανε,κ ειχε κ αλλα πριν,η μητερα).
Δεν εχει να τα ζησει,εκανε ριαλιτι κ αυτη.Η συγκεκριμενη δεν εχει πορους,δεν ειχε κ πριν τα παιδια.Ακουστηκε οτι θελει να γινει σαν την Αντζελινα Τζολι,ειχε κανει κ πλαστικες μαλιστα.

http://www.oprah.com/oprahshow/Experience-a-Day-in-the-Life-of-Nadya-Suleman-Video_1

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2012653/Octomom-Nadya-Sulemans-children-run-riot-The-Today-Show-Ann-Curry.html

αλλη μια πολυτεκνη μαμα,γνωστη στις ΗΠΑ,δεν ειναι pro life σαν τους Ντουγκαρς. Γι αυτην τι λετε?

ο πατερας δεν συμμετεχει,απο οτι ειχα ακουσει δεν γνωριζε καν την εγκυμοσυνη*(8δυμα εκανε,κ ειχε κ αλλα πριν,η μητερα).
Δεν εχει να τα ζησει,εκανε ριαλιτι κ αυτη.Η συγκεκριμενη δεν εχει πορους,δεν ειχε κ πριν τα παιδια.Ακουστηκε οτι θελει να γινει σαν την Αντζελινα Τζολι,ειχε κανει κ πλαστικες μαλιστα.

http://www.oprah.com/oprahshow/Experience-a-Day-in-the-Life-of-Nadya-Suleman-Video_1


..εγώ πάλι είχα διαβάσει πως αυτή τα έκανε με δωρητές σπέρματος ..δεν ειναι παντρεμένη ,ούτε εχει άντρα ...είχε 6 παιδιά μόνη της και μετά έκανε 8διμα...και έχει 14!!

στη συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω πως δεν πάει καλά η κοπέλα να μπει σε διαδικασία εξωσωματικών ...με δωρητές σπέρματος και μόνη της...ε δεν είναι νορμάλ!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και εγω ετσι πιστευω,οτι δεν στεκει. Οχι επειδη εκανε παιδια χωρις να υπαρχει πατερας,ολες εχουμε δικαιωμα στην μητροτητα Smile Φανταζομαι δεν πηγαινε για 8δυμα. Απο οτι διαβαζω σε ειδησεις, λενε οτι δεν στεκει. Βεβαια καποια στιγμη ειχε μιλησει η ιδια, ειχε πει τοτε πως νιωθει αδικημενη γιατι την αντιμετωπιζουν αρνητικα επειδη ηθελε να κανει παιδια ενω δεν εχει πορους να τα ζησει και δεν εχουν πατερα.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Και εγω ετσι πιστευω,οτι δεν στεκει. Οχι επειδη εκανε παιδια χωρις να υπαρχει πατερας,ολες εχουμε δικαιωμα στην μητροτητα Smile Φανταζομαι δεν πηγαινε για 8δυμα. Απο οτι διαβαζω σε ειδησεις, λενε οτι δεν στεκει. Βεβαια καποια στιγμη ειχε μιλησει η ιδια, ειχε πει τοτε πως νιωθει αδικημενη γιατι την αντιμετωπιζουν αρνητικα επειδη ηθελε να κανει παιδια ενω δεν εχει πορους να τα ζησει και δεν εχουν πατερα.

καλά ..είχε 'ηδη 6 οταν εκανε τα οκταδυμα..και μάλιστα το 1 με ειδικές ανάγκες,σύνδρομο down νομίζω..και ήδη δεν είχε άντρα...

και αντε να της είχε τύχει μια εγκυμοσύνη και απλά να τα κράταγε ..να το καταλάβω...αλλά 8 δεν συλλαμβάνονται φυσιολογικά..εκανε εξωσωματική..οποτε σίγουρα ενα πρόβλημα το εχει..!

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εχω ακουσει και γω για τη συγκεριμενη που λετε...ειναι πως λεει η Μπουμπουκιτσα,ειχε κανει πρωτα 6 και μετα 8...γενικως ολοι αυτοι που κανουν reality με την οικογενεια τους το εχουν βρει σαν μεσο πλουτισμου μαλλον το να κανουν παιδια και δεν τα κανουν εκ πεποιθησεως...γενικως ειμαι αρνητικη ιδιαιτερα απεναντι σε ανθρωπους που προβαλλουν τη ζωη τους απο την τηλεοραση ποσο μαλλον τα παιδια τους.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις