Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
569 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 569 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 16  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 16]

126απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τρι Δεκ 20, 2011 12:41 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αντε να δω! Wink

127απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τρι Δεκ 20, 2011 12:55 pm

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η πεθερά μου δεν με αφήνει να σκουπίσω τα χέρια μου στην ποδιά της γιατί λέει θα τσακωθούμε....Αυτό με το μαχαίρι το έχω ακούσει κι εγώ..

128απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τρι Δεκ 20, 2011 12:56 pm

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:δηλαδη ισχυει ε?

εγω εδω που μενω με εχουν τρελανει στις δεισιδαιμονιες αλλα δεν μπορω τις θεωρω γελοιες!Μου λενε πχ οτι δεν πληρωνω την δευτερα για να μην πληρωνω ολη την εβδομαδα,μην τους πιασει ενας πονοκεφαλος ειναι σιγουρα ματι μου λενε,και αλλα που δεν θυμαμαι!(αναφερομαι στην Κρητη)οταν τα ακουσα επεσα απο τα συννεφα.

α και το αλλο οταν ημουν εγκυος μου λεγανε μην καθεσαι σταυροποδι γιατι θα δεθει το μωρο με τον ομφαλιο λωρο,εχει λογικη αυτο βρε κοριτσια?
η πεθερα μου στην εγκυμοσυνη δεν με αφηνε να φαω χταποδι για να μην κολησουν οι βεντουζεςς στον ομφαλιο και τυλιχτει.λες και ομω θα το ετρωγα το χταποδι.
elena25 έγραψε:Στο χωριό του άντρα μου λένε πως δεν πρέπει να κοιμάσαι την ώρα που σηκώνουν το νεκρό από την εκκλησία γιατί θα "νεκροπατηθείς".
και σε μας το λενε αυτο.

panta έγραψε:
elena25 έγραψε:Στο χωριό του άντρα μου λένε πως δεν πρέπει να κοιμάσαι την ώρα που σηκώνουν το νεκρό από την εκκλησία γιατί θα "νεκροπατηθείς".

Εκτός κι αν βάλεις ένα ψαλίδι ανοιχτό κάτω από το στρώμα.........το γλιτώνεις το νεκροπάτημα και κοιμάσαι ήσυχος...........
επισης και αυτο με το ψαλιδι.

panta έγραψε:και μιας και ειμαστε στους νεκρους....αν το βράδυ κλαίνε το νεκρό σε κάποιο σπίτι του χωριού, το πρωί που θα σηκωθείς πρεπει να αδειάσεις το νερό από το ποτήρι που παίρνεις μαζί σου το βράδυ ή από την κανάτα, γιατί εκεί κατούρησε ο νεκρός
χαχαχαχαχα πολυ γελασα.κατουρανε και οι νεκροι? Shocked Shocked Shocked Shocked

black beauty έγραψε:αλλο παλι με το σφυριγμα,με θυμαμαι μικρη να μας λεει η γιαγια μην σφυριζετε!Αλλα ποτε δεν ηξερα τον λογο!Αν και ελεγε δεν ειναι ωραιο να σφυριζουν τα κοριτσια!
και αυτο μας το ελεγαν,αλλα εγω δεν σφυριζα γιατι δεν μπορουσα απλα αποριες - Σελίδα 6 4872

black beauty έγραψε:κοριτσια γιατι σε μερικες σας δειχνει μεγαλα Post και διαφορετικο χρωμα?πχ σε σενα κουκιδα και στην litsakos.Κατι κανατε εσεις η συμβαινει κατι αλλο?μονο σε μενα συμβαινει αυτο?
και σε μενα.τ αδειχνει καπως σημερα.

black beauty έγραψε:θυμηθηκα και κατι αλλο μια φορα πηγα να δωσω στον πεθερο μου ενα μαχαιρι που το χρειαζοταν και μου λεει οχι αφησε το κατω και θα το παρω,δηλαδη δεν ηθελε να του δωσω χερι με χερι!
η μαμα μου το κανει αυτο.καλα τα ιδια χαζα εχουμε απο που εισαι?

129απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τρι Δεκ 20, 2011 12:57 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="μπεμπινι 1"]δεν παει πουθενα το θεμα.το κοβω μαχαιρι εγω γιατι αρκετη αξια εδωσα στις καλπικες. [/quote ]

Βρε κοριτσάκι μου, τι πίνεις πια;;; Έλεος!

130απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τρι Δεκ 20, 2011 12:59 pm

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ? Crying or Very sad

131απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τρι Δεκ 20, 2011 1:03 pm

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπεμπινι 1 έγραψε:
elena25 έγραψε:Χαχαχαχαχα! Ναι ρε Κατ! Πιο φιλικά δεν γίνεται!

Έχει φοβηθεί το μάτι μας πια! Αχαχαχα!
χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα!μα καλα το τι γελιο εχω ριξει δε το συζηταμε!!!!!!!!!!!χα χα χα χα χα!κοριτσια ξερετε τι αλλο λενε στο χωριο μου?καλλιο γαιδουρο δενε παρα γαιδουρο γυρευε,που σημαινει καλο να φοβασαι και να κρατας μια θεση πιο πισω γιατι ποτε δε ξερεις τι γινεται! αααα,κοκιδα προσεχε με τη μυγα γιατι ξερεις που συχναζουν οι μυγες?στα σκατα,να σε φυλαξω θελω,ενω καμια αλλη φιλεναδα σου δε σου το ειπε,ειδες με ολο το θαρρος και ολη τη καλη διαθεση!αυτο δεν ειναι δοξασια,ειναι πραγματικοτητα!javascript:emoticonp('Razz')ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!!θα βρω κι αλλους μυθους να σας φτιαξω τη διαθεση,προσεχως αναμεινατε!

μπεμπινι 1 έγραψε:χα χα χα χα χα χα χα να'στε καλα βρε κοριτσια τι γελιο ειναι αυτο?σας τελειωσαν τα επιχειρηματα και ασχοληστε με σκατα,οκ το καταλαβαμε που εισαστε χωμενες, αλλα το θεμα που εχει ανοιχτει λεγεται αποριες ξερετε για σαραντησμους,φαντασματα και διαφορα τετοια εξωπραγματικα για εσας!

μπεμπινι 1 έγραψε:δεν παει πουθενα το θεμα.το κοβω μαχαιρι εγω γιατι αρκετη αξια εδωσα στις καλπικες.
΄

Εχω και εγώ μια απορία:Θα μας τα πρήξεις για πολύ ακόμη ρε μπεμπίνι?Η πες μας στα ίσια τι ζόρι τραβάς ή ξεκκόλα!Ποια νομίζεις οτι είσαι και μιλάς έτσι?Επειδή οι άλλες σε γράφουν δεν σημαίνει οτι δεν ξέρουν να μιλάνε και αυτές όπως εσύ!Επειδή εγώ ξέρω και μπορώ να μιλήσω όπως εσύ μην το τραβάς άλλο!Α!Επίσης...Πως έχω την εντύπωση οτι γνωριζόμαστε απο κάπου Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes ?

132απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τρι Δεκ 20, 2011 1:06 pm

Evaggelitsa 26

Evaggelitsa 26
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Όταν ήμουνα μικρή και μασούλα τσίχλα το βράδυ, ο μπαμπάς μου, μου έλεγε να μην μασάω γιατί είναι σα να μασαω τα κόκαλα των πεθαμένων!!! Βέβαια μπορεί να μου το έλεγε και για να μην χαλάω τα δόντια μου... Γιατί ποτέ δεν πήρα απάντηση πως βγήκε αυτό...

Στο χωρίο του άνδρα μου έχουν σε κακό την αναποδογυρισμένη παντόφλα... Και πάντα τις τακτοποιούν κανονικά γιατί λένε ..Καλείς το θάνατό!!!

Χαζομάρες κατα τη γνωμη μου!!!

133απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τρι Δεκ 20, 2011 1:06 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Όχι ρε Ναταλί! Γιατί το λες αυτό; Από πού να γνωρίζεστε;;; Δε γίνεται αυτό που λες... Very Happy

134απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τρι Δεκ 20, 2011 1:16 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γνωριζομαστε, αυτο ειναι η αληθεια!
Deja vu το λενε?
Αληθεια, την ξερετε την εξηγηση για το deja vu? Για να μην ειμαι κ εκτος θεματος?

135απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τρι Δεκ 20, 2011 1:19 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ σε είχα ξαναρωτήσει Νένα κάπου που το είχες ξαναναφέρει. Για δώσε μας τα φώτα σου!

136απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τρι Δεκ 20, 2011 1:24 pm

zouzou11

zouzou11
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Evaggelitsa 26 έγραψε:Όταν ήμουνα μικρή και μασούλα τσίχλα το βράδυ, ο μπαμπάς μου, μου έλεγε να μην μασάω γιατί είναι σα να μασαω τα κόκαλα των πεθαμένων!!! Βέβαια μπορεί να μου το έλεγε και για να μην χαλάω τα δόντια μου... Γιατί ποτέ δεν πήρα απάντηση πως βγήκε αυτό...

Στο χωρίο του άνδρα μου έχουν σε κακό την αναποδογυρισμένη παντόφλα... Και πάντα τις τακτοποιούν κανονικά γιατί λένε ..Καλείς το θάνατό!!!
Χαζομάρες κατα τη γνωμη μου!!!

συμφωνω με ολα

137απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τρι Δεκ 20, 2011 1:28 pm

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Γνωριζομαστε, αυτο ειναι η αληθεια!
Deja vu το λενε?
Αληθεια, την ξερετε την εξηγηση για το deja vu? Για να μην ειμαι κ εκτος θεματος?

elena25 έγραψε:Εγώ σε είχα ξαναρωτήσει Νένα κάπου που το είχες ξαναναφέρει. Για δώσε μας τα φώτα σου!


Εδώ θα βρείτε όλες τις απαντήσεις στα ερωτήματά σας Smile Smile Smile Smile Smile Smile !!!!

http://forum.eimaimama.gr/t8227-topic


138απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τρι Δεκ 20, 2011 1:31 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Εγώ σε είχα ξαναρωτήσει Νένα κάπου που το είχες ξαναναφέρει. Για δώσε μας τα φώτα σου!
Χωρις να το εχω διασταυρωσει επιστημονικα, απλα το εχω ακουσει αρκετες φορες, και να πω την αληθεια, μου βγαζει νοημα, οποτε το δεχομαι. Θα το ψαξω και καλυτερα ομως.

Ενιγουει, εχει λεει να κανει με τις συνδεσεις που δημιουργει ο εγκεφαλος. Οταν βλεπουμε κατι, αυτο αποθηκευεται στον εγκεφαλο και μπορει να ανακτηθει αργοτερα ως αναμνηση. Στη περιπτωση του ντεζα-βου, το σημειο που επεξεργαζεται το οπτικο σημα ειναι πιο αργο απο το σημειο που δημιουργει την μνημη (δεν ξερω αν τυχαινει εκεινη τη στιγμη ή αν ειναι γενικα ετσι και απλα μπερδευεται η εικονα με τη μνημη). Οποτε τη στιγμη που βλέπουμε κάτι και επεξεργαζεται ο εγκεφαλος την εικονα, αυτη ηδη εχει αποθηκευτει στη μνημη, και μας φαινεται οτι την εχουμε ξαναδει.

Το εκανα σαφες? Εχω πιει κ μια μαργαριτα drunken drunken

139απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τρι Δεκ 20, 2011 2:08 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Απολύτως! Θενς αγαπημένε παντογνώστη!

Πάντως έχεις δίκιο, it makes sense..

140απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τρι Δεκ 20, 2011 11:25 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
natali-maria έγραψε:
μπεμπινι 1 έγραψε:
elena25 έγραψε:Χαχαχαχαχα! Ναι ρε Κατ! Πιο φιλικά δεν γίνεται!

Έχει φοβηθεί το μάτι μας πια! Αχαχαχα!
χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα!μα καλα το τι γελιο εχω ριξει δε το συζηταμε!!!!!!!!!!!χα χα χα χα χα!κοριτσια ξερετε τι αλλο λενε στο χωριο μου?καλλιο γαιδουρο δενε παρα γαιδουρο γυρευε,που σημαινει καλο να φοβασαι και να κρατας μια θεση πιο πισω γιατι ποτε δε ξερεις τι γινεται! αααα,κοκιδα προσεχε με τη μυγα γιατι ξερεις που συχναζουν οι μυγες?στα σκατα,να σε φυλαξω θελω,ενω καμια αλλη φιλεναδα σου δε σου το ειπε,ειδες με ολο το θαρρος και ολη τη καλη διαθεση!αυτο δεν ειναι δοξασια,ειναι πραγματικοτητα!javascript:emoticonp('Razz')ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!!θα βρω κι αλλους μυθους να σας φτιαξω τη διαθεση,προσεχως αναμεινατε!

μπεμπινι 1 έγραψε:χα χα χα χα χα χα χα να'στε καλα βρε κοριτσια τι γελιο ειναι αυτο?σας τελειωσαν τα επιχειρηματα και ασχοληστε με σκατα,οκ το καταλαβαμε που εισαστε χωμενες, αλλα το θεμα που εχει ανοιχτει λεγεται αποριες ξερετε για σαραντησμους,φαντασματα και διαφορα τετοια εξωπραγματικα για εσας!

μπεμπινι 1 έγραψε:δεν παει πουθενα το θεμα.το κοβω μαχαιρι εγω γιατι αρκετη αξια εδωσα στις καλπικες.
΄

Εχω και εγώ μια απορία:Θα μας τα πρήξεις για πολύ ακόμη ρε μπεμπίνι?Η πες μας στα ίσια τι ζόρι τραβάς ή ξεκκόλα!Ποια νομίζεις οτι είσαι και μιλάς έτσι?Επειδή οι άλλες σε γράφουν δεν σημαίνει οτι δεν ξέρουν να μιλάνε και αυτές όπως εσύ!Επειδή εγώ ξέρω και μπορώ να μιλήσω όπως εσύ μην το τραβάς άλλο!Α!Επίσης...Πως έχω την εντύπωση οτι γνωριζόμαστε απο κάπου Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes ?

Οχι Ναταλι!Μην το ανοιξεις και δεν σε μαζευουμε μετα,τα λες και πολυ χοντρα εσυ,σους,πιπερι που λεει κ η black beauty!

Evaggelitsa 26 έγραψε:Όταν ήμουνα μικρή και μασούλα τσίχλα το βράδυ, ο μπαμπάς μου, μου έλεγε να μην μασάω γιατί είναι σα να μασαω τα κόκαλα των πεθαμένων!!! Βέβαια μπορεί να μου το έλεγε και για να μην χαλάω τα δόντια μου... Γιατί ποτέ δεν πήρα απάντηση πως βγήκε αυτό...

Στο χωρίο του άνδρα μου έχουν σε κακό την αναποδογυρισμένη παντόφλα... Και πάντα τις τακτοποιούν κανονικά γιατί λένε ..Καλείς το θάνατό!!!

Χαζομάρες κατα τη γνωμη μου!!!


Αυτο το λεει κ η γιαγια μου,με τις παντοφλες. Των παιδιων τα παπουτσακια μου λεει να τα βαζω σωστα,οχι αναποδα,ειναι λεει γρουσουζια.Για το απλωμα το βραδυ επισης μου το λεγε η πεθερα αλλα μονο βραδυ μπορουσα να κανω καμια δουλεια ,τις βραδυνες επισκεψεις παλι μας το ειπαν αυτο καλο ηταν σαν δικαιολγια (βεβαια πως γινοταν κ αυτο ισχυε για ολους εκτος πεθερας κ της οσιας αδερφης της πεθερας..ερχοντουσαν στις 9 για να παιξουν με το νεογεννητο...).

141απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τρι Δεκ 20, 2011 11:52 pm

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εχω ακούσει και εγώ διάφορα, ένα που μου έρχεται τώρα στο μυαλό μου είναι ότι μέχρι να σαραντήσει το μωρό δεν πρέπει να βγουν τα ρούχα του έξω από το σπίτι το βράδυ, γιατί είναι γρουσουζιά. Οπότε και στα δύο μου παιδάκια, έπαιρνε η πεθερά μου τα δικά μας ρούχα και τα έπλενε για να μην κουράζομαι(η μόνη βοήθεια της) και η μαμά μου έπαιρνε τα βρεφικά ρούχα το πρωί για να τα πλύνει.

142απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τετ Δεκ 21, 2011 2:03 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
black beauty έγραψε:δηλαδη ισχυει ε?

εγω εδω που μενω με εχουν τρελανει στις δεισιδαιμονιες αλλα δεν μπορω τις θεωρω γελοιες!Μου λενε πχ οτι δεν πληρωνω την δευτερα για να μην πληρωνω ολη την εβδομαδα,μην τους πιασει ενας πονοκεφαλος ειναι σιγουρα ματι μου λενε,και αλλα που δεν θυμαμαι!(αναφερομαι στην Κρητη)οταν τα ακουσα επεσα απο τα συννεφα.

α και το αλλο οταν ημουν εγκυος μου λεγανε μην καθεσαι σταυροποδι γιατι θα δεθει το μωρο με τον ομφαλιο λωρο,εχει λογικη αυτο βρε κοριτσια?
η πεθερα μου στην εγκυμοσυνη δεν με αφηνε να φαω χταποδι για να μην κολησουν οι βεντουζεςς στον ομφαλιο και τυλιχτει.λες και ομω θα το ετρωγα το χταποδι.
elena25 έγραψε:Στο χωριό του άντρα μου λένε πως δεν πρέπει να κοιμάσαι την ώρα που σηκώνουν το νεκρό από την εκκλησία γιατί θα "νεκροπατηθείς".
και σε μας το λενε αυτο.

panta έγραψε:
elena25 έγραψε:Στο χωριό του άντρα μου λένε πως δεν πρέπει να κοιμάσαι την ώρα που σηκώνουν το νεκρό από την εκκλησία γιατί θα "νεκροπατηθείς".

Εκτός κι αν βάλεις ένα ψαλίδι ανοιχτό κάτω από το στρώμα.........το γλιτώνεις το νεκροπάτημα και κοιμάσαι ήσυχος...........
επισης και αυτο με το ψαλιδι.

panta έγραψε:και μιας και ειμαστε στους νεκρους....αν το βράδυ κλαίνε το νεκρό σε κάποιο σπίτι του χωριού, το πρωί που θα σηκωθείς πρεπει να αδειάσεις το νερό από το ποτήρι που παίρνεις μαζί σου το βράδυ ή από την κανάτα, γιατί εκεί κατούρησε ο νεκρός
χαχαχαχαχα πολυ γελασα.κατουρανε και οι νεκροι? Shocked Shocked Shocked Shocked

black beauty έγραψε:αλλο παλι με το σφυριγμα,με θυμαμαι μικρη να μας λεει η γιαγια μην σφυριζετε!Αλλα ποτε δεν ηξερα τον λογο!Αν και ελεγε δεν ειναι ωραιο να σφυριζουν τα κοριτσια!
και αυτο μας το ελεγαν,αλλα εγω δεν σφυριζα γιατι δεν μπορουσα απλα αποριες - Σελίδα 6 4872

black beauty έγραψε:κοριτσια γιατι σε μερικες σας δειχνει μεγαλα Post και διαφορετικο χρωμα?πχ σε σενα κουκιδα και στην litsakos.Κατι κανατε εσεις η συμβαινει κατι αλλο?μονο σε μενα συμβαινει αυτο?
και σε μενα.τ αδειχνει καπως σημερα.

black beauty έγραψε:θυμηθηκα και κατι αλλο μια φορα πηγα να δωσω στον πεθερο μου ενα μαχαιρι που το χρειαζοταν και μου λεει οχι αφησε το κατω και θα το παρω,δηλαδη δεν ηθελε να του δωσω χερι με χερι!
η μαμα μου το κανει αυτο.καλα τα ιδια χαζα εχουμε απο που εισαι?

τουρτιτσα ειμαι απο βορειο ελλαδα αλλα μενω κρητη τωρα πια!απλα εδω μου εχει κανει φοβερη εντυπωση πιστευουν σε πολλα τετοια!Οπως μου εχουνε πει δεν πληρωνω ποτε την Δευτερα για να μην πληρωνω ολην την εβδομαδα και τρελαθηκα!

143απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τετ Δεκ 21, 2011 3:48 am

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αχ ρε κορίτσια τι μου κάνατε.......όλο το βράδυ μέχρι να κοιμηθώ και το πρωί που ξύπνησα σκέφτομαι τι "δεν κάνει να κάνω" για να μη πάθω τίποτα στραβό... Στο χωριό μου λένε πολλα τέτοια και η πλάκα είναι πως όταν παώ να κάνω κάτι που "δεν κάνει να το κάνω", κολλάω και το σκέφτομαι για λίγο.

Δεν πρέπει να περάσει κάποιος από πάνω σου γιατί δε θα ψηλώσεις. Αν περάσει μιά φορά, πρέπει να σε ξαναπεράσει ανάποδα.

Το μαχαίρι εκτός του ότι δε το δίνουμε χέρι με χέρι, δεν πρέπει να το αφήνουμε με τη λεπίδα προς τα πάνω. Επίσης το μαχαίρι δεν πρέπει να το πλένουμε όταν κόβουμε ψωμί.

Τα μωρά δεν πρέπει να τα καθρεφτίζουμε, αλλά δεν ξέρω το λόγο (καλά αυτό ίσως να μην κάνει για να μην τρομάζουν τα μωρά βλέποντας τον εαυτό τους)

Δεν πρέπει να περάσεις λουσμένος κάτω από το λούκι της σκεπής που φεύγουν τα νερά.

Δεν πρέπει να σταυρώνεις τα χέρια σου μπροστά στο στηθος σου γιατί σταυρώνεις την τύχη σου. Η μάνα μου λέει για τη γειτόνισσά της που το έκανε συνένεια αυτό, ότι τώρα που αρρώστησε αυτό έφταιγε..........

Αχχχχχ και πολλά άλλα που δε μου ερχονται τώρα....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την panta στις Τετ Δεκ 21, 2011 3:52 am, 1 φορά

144απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τετ Δεκ 21, 2011 3:51 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
panta έγραψε:Αχ ρε κορίτσια τι μου κάνατε.......όλο το βράδυ μέχρι να κοιμηθώ και το πρωί που ξύπνησα σκέφτομαι τι "δεν κάνει να κάνω" για να μη πάθω τίποτα στραβό... Στο χωριό μου λένε πολλα τέτοια και η πλάκα είναι πως όταν παώ να κάνω κάτι που "δεν κάνει να το κάνω", κολλάω και το σκέφτομαι για λίγο.

Δεν πρέπει να περάσει κάποιος από πάνω σου γιατί δε θα ψηλώσεις. Αν περάσει μιά φορά, πρέπει να σε ξαναπεράσει ανάποδα.

Το μαχαίρι εκτός του ότι δε το δίνουμε χέρι με χέρι, δεν πρέπει να το αφήνουμε με τη λεπίδα προς τα πάνω. Επίσης το μαχαίρι δεν πρέπει να το πλένουμε όταν κόβουμε ψωμί.

Τα μωρά δεν πρέπει να τα καθρεφτίζουμε, αλλά δεν ξέρω το λόγο (καλά αυτό ίσως να μην κάνει για να μην τρομάζουν τα μωρά βλέποντας τον εαυτό τους)

Δεν πρέπει να περάσεις λουσμένος κάτω από το λούκι της σκεπής που φεύγουν τα νερά.


Αχχχχχ και πολλά άλλα που δε μου ερχονται τώρα....

στο μεταξυ γυρω στους 3 μηνες αν θυμαμαι καλα τους δινουμε καθρεφτη-παιχνιδι χαχαχαχαχ
που να τα κανεις ολα αυτα,και να τα πιστευεις δλδ...σαν τον Μονκ θα εισαι!Ψυχαναγκασμος!

145απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τετ Δεκ 21, 2011 4:11 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α ναι αυτο το ειχα ξεχασει πωπω,μην παιρνας απο πανω απο αλλο παιδακι γιατι δεν θα ψηλωσει!

146απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τετ Δεκ 21, 2011 4:18 am

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Οσο για τα μωρα και τον καθρεπτη μου ειχαν πει να μην βαζω το μωρο μπροστα στον καθρεπτη γιατι συντομα θα'χω και αλλο μωρο λεει απλα αποριες - Σελίδα 6 215994

147απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τετ Δεκ 21, 2011 4:20 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:Οσο για τα μωρα και τον καθρεπτη μου ειχαν πει να μην βαζω το μωρο μπροστα στον καθρεπτη γιατι συντομα θα'χω και αλλο μωρο λεει απλα αποριες - Σελίδα 6 215994
χμμ ενδιαφερον! χαχαχαχαχα

148απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τετ Δεκ 21, 2011 4:26 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
Kastallia έγραψε:Οσο για τα μωρα και τον καθρεπτη μου ειχαν πει να μην βαζω το μωρο μπροστα στον καθρεπτη γιατι συντομα θα'χω και αλλο μωρο λεει [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
χμμ ενδιαφερον! χαχαχαχαχα

να και κατι καλο !!!! μακαρι να ηταν αληθεια!! I love you

149απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τετ Δεκ 21, 2011 4:34 am

gioulaki

gioulaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Θα στησω καθρεφτες γυρω γυρω στο δωματιο της μικρης απλα αποριες - Σελίδα 6 536304 απλα αποριες - Σελίδα 6 536304 απλα αποριες - Σελίδα 6 536304 απλα αποριες - Σελίδα 6 536304 απλα αποριες - Σελίδα 6 536304 απλα αποριες - Σελίδα 6 536304 απλα αποριες - Σελίδα 6 536304 απλα αποριες - Σελίδα 6 536304 απλα αποριες - Σελίδα 6 536304

150απλα αποριες - Σελίδα 6 Empty Απ: απλα αποριες Τετ Δεκ 21, 2011 4:36 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χαχα Γιουλακι και στο ταβανι βαλε!!! Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 16]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 16  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις