Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
288 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 288 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Τετ Ιαν 04, 2012 2:03 pm

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σωστο το Αλικακι!!!!!!Οπως νιωθει ο καθενας! Εγω στις 8 μερες πηγα στο πανηγυρι!!Χι!Χι!Ζητω η τρελα!!!

27τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Τετ Ιαν 04, 2012 2:11 pm

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το βρήκα. Λιγο μεγαλο αλλα περιεκτικοτατο:

Υπάρχει Μισοσαραντισμός;
Στο θέμα του χρόνου της παραμονής μιας γυναίκας ως λεχώνας, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Η παράδοση της Εκκλησίας μας υπαγορεύει στην κάθε μητέρα που γεννάει τέκνο κατά την τεσσαρακοστή ημέρα από τη γέννηση του παιδιού της, να προσέρχεται στο ναό, για να σαραντίσει, ή για να εκκλησιάσει το παιδί της. Αυτή η συνήθεια του σαραντισμού είναι πολύ παλαιά ήδη από τα χρόνια της Παλαιάς Διαθήκης.
Η ίδια η Παναγία μας, όταν έτεκε τον Κύριο μας Ιησού Χριστό κατά την τεσσαρακοστή ήμερα από της Γεννήσεώς Του, Τον έφερε στο Νομικό Ναό και Τον παρέδωσε στα χέρια του Δικαίου Συμεών. Αυτή την ιερά παράδοση, την οποία εμείς όλοι οι χριστιανοί παραλάβαμε ως παρακαταθήκη από την ιδία τη Θεοτόκο Μαρία και την Αποστολική Παράδοση, διατηρεί η Αγία μας Εκκλησία μέχρι σήμερα.
Ό χρόνος της παραμονής της λεχώνας μέσα στο σπίτι είναι 40 ημέρες. Την τεσσαρακοστή εξέρχεται με τον σύζυγο της και τους οικείους της και έρχεται στο ναό για να εκκλησιάσει το παιδί της, να ευλογηθεί η ιδία και με τις ευχές των ιερέων ν’ αρχίσει και πάλι να προσέρχεται στο Ναό για να εκκλησιάζεται, να λειτουργείται και να μεταλαμβάνει των αχράντων Μυστηρίων. Ο Σαραντισμός, όπως αναφέρει η ιδία η ακολουθία, επιτελείται: "διά του καθαρισμού από πάσης αμαρτίας και από παντός ρύπου της δούλης του Θεού" που έτεκε και η οποία προσέρχεται στην αγία Εκκλησία του Χριστού για ν’ αξιωθεί ακατακρίτως να μετάσχει στα Άγια Μυστήρια.
Οι ημέρες του Σαραντισμού είναι καθορισμένες. Πολλές γυναίκες ζητούν μισοσαραντισμό. Αυτή η ορολογία προήλθε από τους ίδιους τους λαϊκούς οι οποίοι και αυθαιρέτως ζητούν την αλλαγή της ανά τους αιώνας παραδόσεως της Εκκλησίας μας που θέλει τον σαραντισμό. [color=red]Σ’ αυτό το σημείο καλό είναι να εξηγηθεί τι ορίζει η Εκκλησία μας. Μισοσαραντισμός δεν υπάρχει! Υπάρχει μόνον Σαραντισμός ως ακολουθία που διαβάζεται μόνο την 40ή ημέρα από τη γέννηση του παιδιού και μόνον στο Ναό παρουσία της μητρός και του παιδιού. Μισοσαραντισμός δεν είναι η κατά το ήμισυ ανάγνωση της ακολουθίας του Σαραντισμού. Οι πιστοί οι όποιοι καλούν για μισοσαραντισμό τον ιερέα στο σπίτι τους, πρέπει να ξέρουν ότι ο ιερέας δεν επιτρέπεται να διαβάσει την ακολουθία του Σαραντισμού κατ’ οίκον, γιατί αυτή καθ’ εαυτή η ακολουθία επιγράφεται ως ακολουθία "εις τω εκκλησιάσαι το παιδίον" και ο εκκλησιασμός γίνεται μόνον στο ναό.
Προφανώς κάποιοι νομίζουν ότι ο ιερέας επισκεπτόμενος το σπίτι λεχώνας και διαβάζοντας τις ευχές "της πρώτης ημέρας και της ογδόης", έκαμαν μισοσαραντισμό. Όμως αυτό πρέπει να διευκρινίζεται από τους ιερείς οι οποίοι κατά την ποιμαντική τους επίσκεψη προς ευλογία θα πρέπει να ενημερώνουν σωστά ως προς τι ιερολογούν. Έτσι σιγά σιγά θα γνωρίσουν και οι πιστοί τη λειτουργική τάξη. Πάντως μισοσαραντισμός δεν υπάρχει, ούτε ως ακολουθία, ούτε ως τάξη! Πολλές μητέρες λεχώνες, επειδή εργάζονται και θέλουν να εξέλθουν πιο γρήγορα από το σπίτι τους, ζητούν το σαραντισμό νωρίτερα απ’ τις 40 ημέρες. Αυτό όμως δεν είναι σωστό. Η παράδοση θέλει τη λεχώνα 40 ημέρες στο σπίτι, όπως επίσης θέλει και το παιδί να προσέρχεται με την μητέρα του την 40ή ημέρα στο ναό.
[/color]Εάν ο σαραντισμός επρόκειτο για ακολουθία που μπορούσε να τελεσθεί πιο μπροστά ή πιο μετά, δεν θα έπαιρνε αυτή την ονομασία του από τις τεσσαράκοντα ημέρες.
Σε νεότερο Ευχολόγιο των εκδόσεων Σαλιβέρου εισήχθη μια πρωτοφανής ακολουθία με τον τίτλο: "Ευχή εις γυναίκα Λεχώ είκοσι ή δέκα πέντε ημερών". Η ευχή αυτή "Κύριε ο Θεός ημών (ή Δέσποτα Κύριε, ο Θεός των Πατέρων ημών) ο αληθινός άρτος της ζωής..." δημοσιεύθηκε για πρώτη φορά στο Ευχολόγιο του Γκόαρ, β' έκδοση, Βενετία 1730, σ. 264 και από εκεί την πήρε και ο Ν. Παπαδόπουλος και την εξέδωσε στο Μέγα Ευχολόγιον του Σαλιβέρου, Αθήναι 1927, σ. 513. Αυτή η ακολουθία όσο και αν φέρει τίτλο που μπορεί τυχόν να παραπλανήσει, δεν είναι ακολουθία μισοσαραντισμού, αλλά μια απλή ευχή σε γυναίκα που έφερε παιδί στον κόσμο. Ο ίδιος μάλιστα εκδότης σημειώνει ακριβώς κάτω από το τίτλο, ότι αυτή η ευχή με τον προαναφερθέντα τίτλο, "προσετέθη εν τη νυν εκδόσει". Αυτό σημαίνει ότι αφ’ ενός μεν είναι νεότερη και αφ’ ετέρου δε ότι δεν απαντάται στη χειρόγραφη παράδοσή μας που είναι αψευδής και βεβαία. Εκτός τούτου η ύπαρξη αυτής της νεότερης ευχής των είκοσι ή δέκα πέντε ήμερών μπορεί να εξηγηθεί μόνον, όταν μελετηθεί σωστά και κατανοηθεί η ανάγκη ύπαρξής της. Έτσι καταλήγουμε στο συμπέρασμα να πούμε ότι την εποχή εκείνη που δημιουργήθηκε η ευχή αυτή, επεβάλλετο εκ των αναγκών η γυναίκα που επρόκειτο να ζυμώσει το ψωμί της οικογενείας της, να είναι καθαρή από παντός μολυσμού. Η γυναίκα θεωρούνταν ακάθαρτη κατά τον τοκετό και για να ζυμώσει, θα έπρεπε να διαβαστεί από τον ιερέα σύμφωνα πάντοτε με τις αντιλήψεις της εποχής που γράφθηκε αυτή η άγνωστη κατά την χειρόγραφη παράδοση ευχή. Μόνο μέσα σ’ αυτό το πλαίσιο μπορεί να ερμηνευθεί η ύπαρξη αυτής της νεοτέρας ευχής.
Για την θεμελίωση της άποψής μας αυτής υπογραμμίζουμε μέσα από την ίδια ευχή τη φράση "και την ζύμην των χειρών αυτής, και πάντα τα έργα των χειρών αυτής, ίνα ανεμποδίστως τρέφη πάντας τους εν τω οίκω αυτής..." . Άλλωστε ότι δεν επρόκειτο για μισοσαραντισμό φαίνεται και από την ίδια υποσημείωση αυτής της εκδόσεως στην οποία ο συντάκτης της ευχής αναφέρει ρητώς τα εξής: "Ή είσοδος εις το ναό της αρτιτόκου επιτρέπεται μόνον όταν πληρωθώσιν αι ημέραι της καθάρσεως αυτής, ήτοι μετά την τεσσαρακοστήν ήμερα".

28τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Τετ Ιαν 04, 2012 10:53 pm

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα κοριτσια.Εγω τα σαρανταρισμα το κρατησα πιο πολυ οσον αφορα το μωρο γιατι εγω ειχα βγει τρεις φορες ηδη,για να κοψω τα ραμματα,να παω να ψωνισω σε ενα σουπερ μαρκετ γιατι ειχα φρικαρει τοσο καιρο κλεισμενη και για να παμε και παιδιατρο το μωρο αφου μενουμε 36χλμ απο την κοντινοτερη πολη και οι γιατροι δεν ερχονται σπιτι. Πηγα και σαραντισα το παιδι,αλλα να σας πω κατι;Αν νιωσω αυτη τη φορα οτι θα μου κανει καλο παλι μια βολτιτσα και μπορω φυσικα να παω,θα παω και δε θα ζητησω απο κανεναν αδεια οπως και δε ζητησα.Τωρα αυτα που αναφερονται περι ακαθαρτης γυναικος ξερετε τι πιστευω;Οπως και η πεποιθηση οτι η γυναικα που εχει περιοδο δεν πρεπει να μπαινει σε εκκλησια γιατι ειναι ακαθαρτη...δε χρειαζεται να πω ξανα πως αυτα προσβαλλουν εμενα ως γυναικα προσωπικα,εσας δεν ξερω,η καθεμια εχει την αποψη της και μπορει να νιωθει διαφορετικα...πιστευω ομως και κει θα το δικαιολογησω καπως,πως αυτη η παραδοση οφειλεται στο γεγονος οτι τα παλια χρονια ειδικα στα χωρια που δεν ειχαν τρεχουμενο νερο τα σπιτια ουτε σερβιετες και ολα αυτα ,οι γυναικες εκεινες τις μερες μυριζαν και ηταν σε κακη κατασταση γενικως και γι'αυτο ισως τις θεωρουσαν ακαθαρτες.Κατι τετοιο ισως συνεβαινε και με τις λεχωνες...δεν ξερω, φανταζομαι.Βεβαια απο ιατρικης αποψης πιστευω οτι πρεπει και η γυναικα να προσεξει περισσοτερο εκεινες τις μερες οπως και να προσεξει και το μωρο της γιατι ο οργανισμος και των δυο ειναι πιο ευαλωτος σε λοιμωξεις.Αλλα τα περι ακαθαρσιας σημερα εν ετει 2012 πλεον ,δεν τα δεχομαι και παρολο που σπανια μπαινω σε εκκλησια,αμα σκεφτω να το κανω,δε θα λαβω υποψη αν εχω περιοδο ή οχι,σιγα μην υπογραψω κιολας...και δε δεχομαι οτι η γυναικα που εχει φερει στον κοσμο εναν ανθρωπο ειναι ακαθαρτη,εκτος ισως απο αυτο που ανεφερα για τα παλια χρονια ετσι;;;Παρολα αυτα πηρα και εγω την ευχη,το ειδα σαν ευλογια,αλλα δεν εδωσα αναφορα στον παπα αν ειχα βγει ή οχι.Βεβαια ειχα την απορια γιατι εμενα με κρατησε εξω απο την εκκλησια,αλλα τωρα με αυτα που διαβασα μου λυθηκε confused Επισης να αναφερω κατι:ξερω οτι τα αγορια τα παιρνει και τα βαζει μες στο ιερο ετσι δεν ειναι;;;Εμενα δεν τον εβαλε το γιο μου και ξερετε γιατι πιστευω;;;Επειδη τοτε ειχα κανει μονο πολιτικο γαμο!!!!!Δεν τον εχω ρωτησει,αλλα δε βρισκω αλλο λογο.

29τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Πεμ Ιαν 05, 2012 1:44 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mama Pupa έγραψε:Αχ αυτο το θεμα με το σαραντισμα!!!
Ειναι τοσο προσωπικη υποθεση, εξαρταται απο τον τροπο που καθεμια εχει μεγαλωσει και τους δεσμους που εχει με τη θρησκεια...
Εγώ που δεν πιστευω σε τετοια πραγματα, πηγα στις 40 μερες εκκλησια γιατι εχω συγγενη παπα και ηδη με ετρωγε η γκρινια. Αλλα το βρισκω πολυ υποκριτικο απο μερους μου!!!Τελοσπαντων. Η συγχρονη ιατρικη οχι μονο δεν απαγορευει να βγει η γυναικα και το μωρο 40 μερες απο το σπιτι, αλλα το ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ κιολας αν οι συνθηκες και η κατασταση της υγειας μανας-μωρου το επιτρεπουν. Οπως μου ειπε και ο γιατρος μου, αν μεινεις 40 μερες καλοκαιριατικα μεσα στο σπιτι, τοτε κινδυνευεις να παθεις επιλοχεια καταθλιψη. Ο δε παιδιατρος μου ειπε να βγαζω το παιδι σε ελεγχομενο περιβαλλον και ολα καλα. Ετσι κι εγω, 8 ημερων λεχωνα, τρελη κι εγω, τρελος κι ο αντρας μου, φορτωσαμε το νινι στο αυτοκινητο και πηγαμε στο χωριο των δικων μου, μιαμιση ωρα δρομο, στο καλοκαιρινο πανηγυρι!!!Χα!Χα!Χα! Μπορει να ημουν οπως ημουν, κουρασμενη, αυπνη, ομως βαφτηκα, φτιαχτηκα και η αλλαγη μου εκανε απιστευτο καλο!!!Και φυσικα καφεδες στην παραλια απο δεκα ημερων αναμεσα στους θηλασμους με το ματι βεβαια στο κινητο μην ξυπνησει το νινι και παρει η γιαγια τηλεφωνο να φυγουμε αρον αρον!!!Και μπανια στις 45 μερες!!!!
Σαν να ακούω το εαυτό μου . Γέννησα 2/3 /2004 και το Μεγάλο Σάββατο παίρναμε το κανονικό σαραντισμό. Βγήκα θυμάμαι από το νοσοκομείο ημέρα Σάββατο την επόμενη ήταν εκλογές για να την σπάσω στην πεθερά μου και στον πατέρα μου πήγα κανονικά και ψήφισα και μάλιστα ήμουν και με καισαρική . Λίγες ημέρες μετά που είχα γεννήσει συγκεκριμένα 8 μέρες ήρθε ένα παπάς φίλος της πεθεράς μου και μου έδωσε ευχή και μου είπε μπορείς να πηγαίνεις όπου θέλεις εν τω μεταξύ ακριβώς το ίδιο είχε πει και ο γιατρός μου και στη μάνα μου και στην πεθερά μου να μην επιβάλλουν να κλειστώ μέσα γιατί είχα την κατάθλιψη να μην γίνω χειρότερα . Και βγήκα και στο Τζάμπο πήγα το παιδί δεν το είχα βγάλει παρά όταν ήταν 20 ημερών πήγαμε στην αδερφή μου . Μεγάλο Σάββατο πήραμε κανονικά και το σαραντισμό γιατί ήθελα εγω και το ίδιο βράδυ πήραν τον μικρό στο καρότσι και πήγαμε στην Ανάσταση άκουσα πολλά σχόλια απο κάτι καρακαιδόνες αλλά της έγραψα κανονικά . Κάνε ότι θέλεις το παιδί δεν κινδυνεύει από έξω αλλά απο τους κλειστούς χώρους .έχω κάνει ακρότητες της οποίες δεν ξέρω αν της έκανα ξανά αλλά δεν έπαθε τίποτα . Τον είχα πάρει 3 μηνών όταν κερδίσει η Έλλαδα στο Ποδόσφαιρο το 2004 και πήγαμε στην Αθήνα να πανηγυρίσουμε .Μην περιμένεις απο κανένα να σου πει αν αυτο που κάνεις είναι σωστό όλο και κάτι θα βρουν

30τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Πεμ Ιαν 05, 2012 2:16 am

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερουδια!Τελικα στην εποχη μας ποσο εχουν αλλαξει ολα.... Προς το καλυτερο απο πολλες αποψεις. Τουλαχιστον οι γυναικες καταλαβαμε τη θεση και τον ρολο μας και δε μασαμε πια. Τα περι ακαθαρσιας και αγοριων που μπαινουν στο ιερο ή τα πετανε στο κρεβατι των νεονυμφων ενώ τα κοριτσια στην απεξω, ειναι τοσο ξεπερασμενα, τοσο ρατσιστικα και οπισθοδρομικα που σαφως μας προσβαλλουν ως οντα. Σιγουρα οι λογοι για τους οποιους ξεκινησαν, περα απο την χαμηλη θεση της γυναικας στις ανδροκρατουμενες χριστιανικες κοινωνιες, ειχαν να κανουν και με πρακτικα ζητηματα, οπως η ελλιπης καθαριοτητα οπως πολυ σωστα ανεφερε η Κασταλια. Οπως και να χει, τη σημερινη εποχη τέτοιες αποψεις και τακτικες ακουγονται τουλαχιστον τριτοκοσμικες και τοσο προσβλητικες και επικινδυνες για μενα οσο και κλειτοριδεκτομη στα μουσουλμανικα κρατη. Εχουμε υποχρεωση να προασπισουμε την αξιοπρεπεια μας για να αφησουμε και ενα παραδειγμα και μια παρακαταθηκη στις κορες μας αλλα και στους γιους που καποτε θα παντρευτουν και πρεπει να εχουν μαθει τι σημαινει ΣΕΒΑΣΜΟΣ...

31τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Πεμ Ιαν 05, 2012 2:26 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αγγελικημαρια έγραψε:α.οι ευχες την πρωτη(α') ημερα της γεννησεως.αυτες
οι ευχες αφορουν την μητερα και το παιδι-που ,οπως λεγουν οι ιδιες οι
ευχες,επηρρεαζονται πολυ απο πονηρα πνευματα,βασκανια κτο.Συνηθως
διαβαζονται στο μαιευτηριο,αν υπαρχει εκει εφημεριος-ιερεας.αν δεν
υπαρχει,διαβαζονται ΑΜΕΣΩΣ μολις επιστρεψουν η μητερα και το νεογεννητο στο σπιτι
(δευτερη,τριτη μερα μετα τη γεννηση συνηθως).Ειναι λαθος και πολυ
ασχημο να περιμενουμε στις 20 ημερες απο τη λοχεια για να ζητησουμε απο
τον ιερεα να διαβαστουν οι ευχες ,οι δ'ε προφασεις οτι το σπιτι ειναι
ακαταστατο ,μολις επιστρεψει η λεχωνα απο το μαιευτηριο,και πρεπει να
περιμενουμε λιγες μερες να το τακτοποιησουμε κ μετα να καλεσουμε τον
ιερεα ,ειναι ανωφελεις και επιζημιες πνευματικα.ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΑΥΤΕΣ ΑΜΕΣΑ!!


β.υπαρχει η ευχη των οκτω(Cool ημερων ,η ευχη της ονοματοδοσιας.
εφοσον οι γονεις ειναι απολυτως (100%) βεβαιοι για το ονομα που θα
δωσουν στο παιδι τους μπορουν να καλεσουν τον ιερεα και να δωσουν το
ονομα στο παιδι.το ονομα αυτο δεν αλλαζει μετα.αυτη ειναι προαιρετικη
ευχη(σε περιπτωση που οι γονεις δεν ειναι βεβαιοι για το ονομα).Η ευχη
αυτη ειναι ωραιοτατη,ονομαζει το παιδι για πρωτη φορα ως ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ και
ζητει απο το Θεο,να μην αρνηθει ποτε το παιδι το ονομα του
ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥ!ειναι συγκινητικοτατο...

γ.υπαρχουν οι ευχες των 40 ημερων ή του Εκκλησιασμου του παιδιου,οπως
λεμε.αυτες διαβαζονται στην Εκκλησια-ενω οι προηγουμενες στο σπιτι-οπου
θα πρεπει να πανε τουλαχιστον η μητερα με το νεογεννητο!διαβαζονται
οταν συμπληρωθουν οι 40 ημερες!

πολυ ενδιαφερων πραγματικα. αν τα μελετησουμε και τα νιωσουμε τοτε θα ειναι ωραιο νατα κραταμε. ΑΛΛΑ αυτο μετην ευχη μολις πας σπιτι τωρα τελευταια το ακουσα εφοσον περασε καιρος που γεννησα. ειναι λογικο παντως αν ειναι να παρεις μια ευχη να την παρεις αμεσα και οχι μετα απο μερες. αυτο ειναι χαζο.. σε μας το ονομα το ειπε ο παπας στον σαραντισμο.. ολα τα λογια οντως ειναι σιγκινητικα και η ολη ατμοσφαιρα εκεινη την ωρα σχεδον ανατριχιαστικη. εμεις πηγαμε στη μονη βλαταδον για οσες ξερουν απο θεσσαλονικη γιατι μενουμε διπλα σχεδον. ειναι ενα μοναστηρι που εχει μια πολυ παλια και μικρη εκκλησια. ηταν και σκοτεινα μεσα και ηταν πολυ..... πως να το πω.. ενιωθα δεος εκεινη την ωρα. ειδικα οταν σηκωσε με τα χερια το μωρο ψηλα σαν να το εδειχνε στον θεο...

τεσπα. οκ ειναι ωραια ολα αυτα και παρολο που δεν ειμαι φαν ειλικρινα απο κεινη την μερα ενιωσα σαν να μου ξεφορτωσες απο πανω μου ενα μεγαλο βαρος.. αφου λεω μωρε λες,...??? Rolling Eyes

αυτα που δεν πιστευω και μου φαινοντε χαζα ειναι που δεν πρεπει να ερθει γυναικα να το δει που εχει περιοδο η που εχει κανει κοκο το προηγουμενο βραδυ και κατι αλλα κουλα που ακουω...

32τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Πεμ Ιαν 05, 2012 3:07 am

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα κοριτσια!!ειδα ολες της γνωμες σας κ ευχαριστω πολυ !!εγω λογω οτι εχω κ μαμα κ πεθερα που θα ερθουν για λιγες μερες οταν γεννησω δεν ξερω μαλλον θα αρχισουν να λενε να λενε οποτε με βλεπω να μν την γλυτονω αλλα θα δουμε,απο την μια καλα ειναι να τα τιρουμε αλλα πλεον εχουν αλλαξει αυτες η εποχες!!εγω το μονο που θα τιρησω ειναι οτι μεχρι να παει 40 μερες το μωρο αν το κρατησω δεν θελω να μου ερθουν ολα τα σογια μεχρι να μεγαλωσει λιγο δεν ξερω κοριτσια δεν θελω,,θα ειναι κ ανοιξη θα υπαρχουν αλλεργιες,κ αν κανει κ την επεμβαση θα ειναι εβεστιτουλης,το ειπα στον αντρα μου να το πει κ στην μαμα του να το πει στο σοι της,ασε που θα βαλω κ ενα DETOL στην πορτα οποιος μπενει τσακ τα χερακια του.....πφ αγχος

33τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Πεμ Ιαν 05, 2012 3:32 am

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ναι αυτο με τα σογεια που λες να το τηρησεις...εγω δεν το εκανα και το μετανιωσα πολυ...ερχοταν ολοι να μας δουν και καθοταν πανω απο το μωρο και το σκυλομετανιωσα.....κ η μαμα μου ελεγε συνεχεια:ε κ τι θα πεις?να μην ερθουν?ε θελουν να το δουν κ αυτοι κλπ κλπ.....και αντε κριμα ειναι, ελεγα εγω,παπουδες,θειες.....
αλλα αυτο θα ηταν κατι που θα αλλαζα σιγουρα αν μπορουσα...στερνη μου γνωση.....λεει ο σοφος λαος...
το dettol ενοειτε...

https://www.facebook.com/myrodeve

34τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Πεμ Ιαν 05, 2012 3:32 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαρινακι και καλα θα κανεις! εσυ βγες καμια βολτουλα (λεμε τωρα οτι θα εχεις χρονο...) αλλα το μωρο αστο μεσα εκτος αν εχει πραγματικα καλο καιρο. και αυτο για ιωσεις και κτλ οπως ειπες. κατα ταλλα μη φρικαρεις κιολας. να πω την αληθεια περνανε οι μερες χωρις να καταλαβεις ειδικα ομηνας. αν θηλαζεις κιολας δε το συζητω. τα χερακια καλα θαναι να τους βαζεις ολους να τα απολυμαινουν. εγω ντρεπομουν η χαζη. τωρα βαζω τηνν κορη μου και τους δινει το αντισυπτικο και ολα οκ. Wink με το καλο κοπελα μου!!!! ολα μια ιδεα ειναι.θα εισαι τοσο κολημενη με το μωρακι που δε καταλαβεις και πολλα. και κουραγιο γιατι δεν μου φαινετε καλη ιδεα να εχεις και μαμα και πεθερα... Rolling Eyes

35τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Πεμ Ιαν 05, 2012 4:47 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμένα ο ιερέας που είχε έρθει στις 8 ημέρες επάνω μας έδωσε ευχές εμένα και στο παιδί και κάναμε και την ονοματοδοσία και μάλιστα μου είχε πει ότι απο εκείνη τη στιγμή μπορώ να το φωνάζω με το όνομα του και να βγαίνουμε και έξω (η πεθερά μου την άκουσε αλλά τη να πει; ήταν και φίλος της ο ιερέας )

36τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Πεμ Ιαν 05, 2012 5:00 am

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αν πεθερα και μαμα τα πηγαινουν καλα, οπως τα πηγαινουν οι δικες μου,θα ειναι απιστευτη η βοηθεια τους και οτι καλυτερο για εσενα που θα εχεις πιο πολυ χρονο να ασχοληθεις με το μωρακι σου αφου αυτες θα κανουν τις υπολοιπες δουλειες.

37τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Πεμ Ιαν 05, 2012 5:25 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οπως νιωθεις ρε μαρινακι,οτι θα σε κανει χαρουμενη αυτο να κανεις.Μην καταπιεζεσαι. Αν θελεις να το πας συμφωνα με την θρησκεια κρατα το 40ημερο (αυτο δεν το λεει η δικη μας θρησκεια μονο,υπαρχει κ σε αλλες κουλτουρες-ασχετο,ηταν η αχρηστη πληροφορια της μερας αυτη Razz ). Στα δικα μου ημουν διστακτικη, βγηκαμε νωριτερα αλλα ηθελα να τα παω λαου-λαου, ακομα κ το που κοιμοντουσαν σκεφτονουν,δεν ηθελα να εχουν πολλες αλλαγες κ γρηγορες.Αλλα αυτο ηταν το στυλ που με βολευε κ μου φαινοταν καλο για τα μικρα μου. (Παντως οι βολτες μου εκαναν καλο ψυχολογικα,ιδιως στο πρωτο μου που ειχα μελαγχολησει για ενα 3μηνο).

38τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Πεμ Ιαν 05, 2012 5:32 am

stardust

stardust
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το θεμα του σαραντισμου πιστευω πως ειναι οπως το βλεπει ο καθενας.εγω στην κορη μου καθησα 40 μερες μεσα γιατι θεωρουσα πως αυτο ειναι και το σωστο.βεβαια δεν ειχα ψυχολογια γιατι ηταν ανοιξη μενω και διπλα στην πλατεια που γεμιζε καθε μερα με κοσμο και παιδακια και γω τους εβλεπα απο το μπαλκονι!τωρα στο δευτερο που περιμενω επειδη πακι πεφτει καλοκαιρι ειπα δεν θα κλειστω απλα δεν θα βγαλω απο την αρχη και το μωρο.θα περνω τν κορακλα μου ο μπαμπας θα κραταει το μωρο και θα πηγαινουμε στο παρκο για παιχνιδι.οχι ομως οτι θα το κλεισω και το μωρο 40 μερες μεσα.αναλογα με τον καιρο.φιλακια μαρινακι και με το καλο να φερεις το αγγελουδι σου ολα τα αλλα πιστευω ειναι πεποιθησεις των παλιωνWink

39τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Πεμ Ιαν 05, 2012 6:50 am

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παντως κοριτσια ολα εμεις τα τραβαμε χαχαχα,α εγω δεν ντρεπομε θα τους τα πω οτι δεν θελω να ερθει κανεις μεχρι να 40ντισω εχω κ πολλα σογια ρε γ@@@ολοι εδω κοντα μου μενουν,ναι κ η πεθερα μου με την μαμα μου καλα τα πανε κ εγω με την πεθερα ειναι πολη καλη κ ειναι κ νεες κ η 2 στα 55,κ η πεθερα μου εγινε πρωτη φορα γιαγια στα 39 χαχαχαχα απιστευτο,μενουν μακρυα κ θα ερθουν με σειρα 20 μερες η μαμα μου κ αλλες τοσες ισως κ λιγοτερο η πεθερα μου...πφ για να δουμε τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 215994 τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 215994 τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 215994 ολα καλα να πανε πρωτα απο ολα κ μετα βλεπουμε,

40τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Πεμ Ιαν 05, 2012 8:58 am

boubouka

boubouka
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα! Κι εγώ ξέρω αυτά που λέει η εκκλησία και προσπαθώ να τα ακολουθήσω κατά γράμμα όσο μπορώ! Λοιπόν γέννησα στις 15.12.2011 και πήρα την ευχή της πρώτης και της 8ης μέρας έως τώρα! Ο πάτερ που ήρθε σπίτι την 8η μέρα μου διάδασε και μια ευχή που τη διαβάζουν στις 20 μέρες και μου είπε ότι μπορώ πλέον να βγαίνω μόνο σε περιπτώσεις ανάγκης! Τώρα μετά το 40ισμό! Αλλά μας άφησε να δεχόμαστε κόσμο στο σπίτι πριν βραδιάσει! Τι να πω... όλα για καλό του παιδιού είναι! Με το καλό να γεννήσεις και ότι σου πει το ένστικτό σου αυτό και να πράξεις!

41τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Σαβ Ιαν 21, 2012 9:43 am

nikole20

nikole20
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kalhspera...einai kainoyrgio to pc kai de kserw na to gyrhsw sta ellhnika!!!!opote sygnwmh!!!!

eimai kainoyrgia kai xairomai para poly pou mporw na milhsw kai me alles egkyoules...

apo thriskeytikh pleyra prepei na 40 kai h mhtera kai to mwraki kai opws eipate pio prin perneis eyxes kai etsi to mwraki kai eseis ksekhnate mia zwoula pio konta sta thriskeythkes mas paradoseis kai thriskia kai ston kalo dromo Smile
egw kserw kai ta royxalakia toy mwroy na mhn menoyn eksw vrady aplwmena,

opws kai apo episthmonikh pleyra exei mia vash..
h mama ka ito mwraki denonte pio polu kai pio grhgora ,einai pio evalwtoi se astheneies opote oyte episkepseis polles alla oyte voltes , kai oti kai dyo einai talaipwrhmenoi apo ta ksenyxtia kai de exoyn thn oreksh kai th diathesh(epiloxeia katathlipsh)...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την nikole20 στις Σαβ Ιαν 21, 2012 12:30 pm, 1 φορά

42τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Σαβ Ιαν 21, 2012 11:36 am

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νικολετα καλως ηρθες,αχ στεναχωριεμαι τωρα εγω επλυνα τα πρωτα ρουχαλακια του πριν λιγες μερες κ τ αφησα το βραδυ εξω δεν το ξερα....να σου ζησει το παιδακι σου ,

43τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Σαβ Ιαν 21, 2012 12:39 pm

nikole20

nikole20
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μαρινακι σε ευχαριστω πολυ...ο μπεμπης μας πρωτασ ο θεος θα ερθει τον απριλη αν και θα ηθελα να ερθει τελος μαρτιου να πω την αληθεια καισυγκεκριμενα στα γενεθλια του αντρουλη μου..οτι θελει ο θεος τωρα ειμαι 27εβδ,μη στεναχωριεσαι απλα δε το ηξερες τωρα ομως απλα να προσεχεις ,μας ελεγε η γιαγιακα μας: πριν βασιλεψει ο ηλιος να μαζευετε τα ρουχαλακια του μωρου σας,αυτο ισχυει και πριν να γεννηθει και μεχρι να 40!!!τωρα λογικα ξερεις πως οταν με το καλο γεννηθει μεχρι να βαφτιστει δε κανει να κοψετε τουφιτσα απο τα μαλλακια του...καλη λεφτερια σου ευχομαι.. Very Happy

44τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Σαβ Ιαν 21, 2012 12:51 pm

xrisi


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
kalispera mellousa manoula!egw exw 2mines p gennisa.exw megalwsei athina ekei einai oloi oi dikoi m k t antra m alla emeis menoume mitilini.gennisa athina k ithela na figw kateutheian na paw spitaki m.akousa omws tn mama m p m eipe toulaxiston na parw ti misi euxi k meta gia olous tous logous p s exoun anaferei k ta koritsia.ithela k gw na kratisw olo to sarantisma,molis pirame tin misi euxi taksipsame gia na rthoume spiti mas.kathisa tis 20meres entelws kleismeni mesa sto spiti(mono ligo sto mpalkoni evgaina to prwi)k nomiza oti eixa mpei sto treladiko..eilikrina s milaw dn anteksa..alla pisteuw oti ftaiei to oti imoun makria apo to spiti m,makria apo tn antra m afou ekeinos eprepe na girisei sti douleia t k kathe mera me tn pethera m panw apo to kefali m mesimeri p egw ithela na ksekourastw.egw pantws dn pisteuw oti ola auta legontai toso poli apo thriskeutikis apopsis pleon alla logw mikroviwn gia tn lexona k to paidi.euxomai na apofasiseis oti kalitero gia sena k to mpempaki s p erxetai k kali leuteria.filakia

45τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Σαβ Ιαν 21, 2012 12:58 pm

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οποτε με το καλο νικολετα τοτε !!εγω μετρας αναποδα σε 9 εβδομαδες απο αυριο τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 215994 τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 215994 τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 215994 τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 215994 τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 215994 χρυσι μου να σου ζησει κ αν ειναι παντα γερο,ναι οντος δεν ξερω τι θα κανω οπως μου ρθει εκεινη την στιγμη θα κανω,κ αν ειναι για το καλο του θα 40ντισο,οποτε να ξερω για τα ρουχαλακια τωρα,ναι αυτο με το τουφακι το ξερω οτι αν δεν βαφτιστει δεν κοβουμε μαλακια,το θεμα ειναι αν βαφτιστει αργα τι κανουμε τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 215994 τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 215994 τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 215994

46τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Σαβ Ιαν 21, 2012 1:00 pm

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Για ελληνικά πατάς alt και shift ταυτόχρονα.

47τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Σαβ Ιαν 21, 2012 1:08 pm

trelomana


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!
ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΑΠΟΨΗ!!
ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ!
ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΒΓΑΙΝΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ!!!
ΓΕΝΝΗΣΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΕΞΩ ΑΡΚΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!
ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑ ΣΤΙΣ 44 ΜΕΡΕΣ...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΕΞΩ ΕΣΥ Η ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ,ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΜΑΡΤΙΑ ΠΑΡΑ ΨΥΧΟΠΛΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥ!!!!
ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΧΙ ΤΗΣ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΜΑΜΑΔΕΣ,ΠΕΘΕΡΕΣ,ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΚΑΘΕΣΤΕ ΜΕΣΑ 24 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΟΧΙ ΑΥΤΕΣ!!!!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ!!!

48τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Σαβ Ιαν 21, 2012 1:12 pm

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να χαιρεσε το παιδακι σου..για να δουμε εγω δεν ξερω τι θα κανω οπως νιωσω εκεινη την στιγμη,θα κανω κ ας μου πουν οτι θελουν εν το μεταξυ ειναι κ ο αντρας μου του τυπου αυτου οτι οτι λενε η αλλοι να κανω,πιστευει στην χρουσουζια στο ματι ,σε ολα κ για το 40ρισμα μου λεει τι λες δεν θα βγεις ακου εκει μου το ειπε σημερα!!!κ του λεω α καλα πιστευει σε ολα σας λεω Mad Mad Mad Mad

49τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Σαβ Ιαν 21, 2012 1:21 pm

nikole20

nikole20
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω θα τα τηρησω ολα...ειμαι απο χωριο και εχω μαθει διαφορετικα,πιστευω πως αυτες τις 40μερες θα εχω και δικαιολογια να μη ερχοντε πολυ στο σπιτι (μικροβια)εκτος απο οικογενεια και αυτο με βαρδιες και σειρα προταιρεοτητας Laughing Laughing ασε που θα εχω πολυ χρονο να ερθω με το μωρακι μας πιο κοντα απο το πρωτο καιρο κιολας.
α και μαρινακι μεχρι αν αργησετε να το βαφτισετε το πολυ -πολυ μακρια χετη... Laughing Laughing Laughing
χωρις πλακα τωρα το εχω ακουσει αυτο ηταν και αγορακι και του τα επιαναν κοτσιδα μεχρι να το βαφτισουν...

50τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 Empty Απ: τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! Σαβ Ιαν 21, 2012 1:34 pm

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω νομιζω αρχισα να καταλαβαινω απο που προηλθε αυτο το ¨εθιμο¨ για το 40ρισμα......κ οντως εχει μια λογικη....πραγματικα πιστευω οτι ειναι πιο πολυ για να εχει κ η μαμα μια δικαιολογια για να μπορει να ειναι ηρεμη κ να μπορει να ασχοληθει με το μπεμπακη της και να μπορει να εχει κ μια "δικαιολογια" να αποφυγει τις πολλες και πολλες φορες ανεπιθημητες(σιγουρα το γραφ ω λαθος τι λετε για το 40 ρισμα!!!!! - Σελίδα 2 667478 )επισκεψεις...
πολλοι δεν καταλαβαινουν οτι πρεπει να υπαρχει ηρεμια στο σπιτι αλλα και να προφυλαχτει το εμβρυακι...

https://www.facebook.com/myrodeve

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις